Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Dluhopisomat
Dluhopisomat recenze – Zkušenosti, poplatky a návod, jak začít
Logo Dluhopisomat
Dluhopisomat
Logo Dluhopisomat

Dluhopisomat recenze – Zkušenosti, poplatky a návod, jak začít

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Martin Doležal

Základní informace o Dluhopisomat

Odhadovaný výnos 11 % p.a.
Poplatek investora Kompletně bez poplatků

Dluhopisomat je, jak už název napovídá, společnost zabývající se srovnáváním, popisem a nabídkou dluhopisů pro každého zájemce o tento typ investice. Pokud máte chuť do nějaké dluhopisové emise investovat, může pro vás být Dluhopisomat skutečně hodnotným nástrojem, který může ušetřit opravdu spoustu práce. V tomto duchu službu i berte. Dluhopisomat je v první řadě informační portál, jehož cílem je propojení investorů s emitenty. Od toho se odvíjí vše ostatní.

Jedna z prvních věcí, kterou se investor ve svém životě naučí, je smysl diverzifikace. Rozložení majetku ale nemusí probíhat jen v jedné skupině aktiv, tedy např. pouze mezi jednotlivé akciové tituly. Peníze je možné zhodnocovat v akciích, zlatě, nemovitostech, ale také například právě v dluhopisech. Právě o dluhopisech se budeme v této recenzi bavit.

Obsah recenze Dluhopisomatu

Co je to Dluhopisomat?

Dluhopisomat si můžete představit jako místo, kde se setkávají investoři s nabídkou jednotlivých dluhopisových emisí. Služba obsahuje velké množství nástrojů, mezi kterými najdete rozsáhlý srovnávač se spoustou kritérií (obsahuje přes tisíc emisí), kalkulačky, ale také sekci vzdělávání. V neposlední řadě lze pomocí Dluhopisomatu zařídit samotnou investici do jednotlivých emisí.

Díky platformě se dokážete velmi efektivně a rychle probrat velkým počtem jednotlivých nabídek, což vám může v celkovém součtu ušetřit hromadu času.

Samotný Dluhopisomat na svých stránkách uvádí:

Naším cílem je nabídnout celkový přehled o trhu dluhopisů, kvalitu nad kvantitou a v maximální možné míře ochránit vložené finanční prostředky našich investorů.

Dluhopisomat má na prvním místě jednoznačně bezpečnost. Nejedná se samozřejmě o všespásný nástroj, nicméně ze své podstaty zajišťuje ověření informací a zhodnocení faktických údajů. Investor tak může již od počátku rozhodování pracovat s nějakým základem, na kterém dokáže stavět své další investiční kroky. Zároveň na jednom místě shromažďuje potřebné dokumenty (např. prospekty), takže investor nemusí nutně hledat po celém internetu.

Historie společnosti

Nástroj Dluhopisomat vznikl pod záštitou investiční společnosti CFG. Kořeny této firmy se táhnou až do roku 2010. CFG se v počátku svého fungování soustředilo především na spotřebitelské úvěry. Později přibyly investice do nemovitostí, právní služby a okrajově i kryptoměn. Do repertoáru se dostalo i zprostředkování dluhopisových emisí, které začalo založením portálu Dluhopisomat.

Poznámka

Skupina CFG

Investiční společnost CFG měla v roce 2022 celkový obrat 78 milionů korun a investovalo s nimi přes 1 500 investorů. Tento rok také společnost zakončila s 272 miliony cizího kapitálu pod správou. Společnost se nejvíce soustředí na finanční produkty (zhruba z 50 %). Dalších 44 % je směřováno do realitního trhu a posledních 6 % do fintechových projektů, do kterých se počítá i Dluhopisomat.

Platforma Dluhopisomat byla spuštěna v roce 2017. V témže roce se odehrála i jejich první emise. O rok později už společnost spolupracovala se značkami jako Saunia, Realkredit či CEE Real Estate. Právě v roce 2018 se Dluhopisomat vyšplhal na první desítky milionů v upsaných dluhopisových emisích.

Rok 2019 se nesl ve znamení technického vylepšení portálu, které mělo za úkol zlepšit uživatelské rozhraní a urychlit proces investice do jednotlivých emisí.

Zdroj: Dluhopisomat
Historie služby Dluhopisomat
Historie služby Dluhopisomat

Poslední skutečně důležitý milník byl dosažen v roce 2022, kdy Dluhopisomat spustil svůj vlastní srovnávač všech dostupných emisí. Právě tato funkce posunula celou platformu na úplně novou úroveň.

Dnes se zdá, že je na tom Dluhopisomat velmi dobře. Od svého vzniku bylo úspěšně uskutečněno přes 26 dluhopisových emisí, zákaznická základna se rozrostla na více než 1000 investorů a celkově už se přes službu investovalo více než 500 milionů korun.

I když se možná tisíc investorů nezdá jako velké číslo, je potřeba si uvědomit, že investice jsou v běžné populaci spíše okrajovým tématem. Když už lidé investují, je to v naprosté většině skrze banku čí finančního poradce. Jen skutečně malá skupina si řeší své investice sama. Ještě menší část investuje do dluhopisů. I když nemáme žádnou jinou platformu pro porovnání, je to za nás velice dobrý výsledek, pod který se podepisuje i celkový investovaný majetek sahající do stovek milionů korun.

Poplatky

Jestli je na Dluhopisomatu něco skutečně skvělé, tak je to jednoznačně fakt, že je celá platforma pro investory kompletně zdarma. Nenajdete zde žádné poplatky ani prémiové služby. Dluhopisy si můžete procházet jakkoliv chcete. Úplně stejně můžete využívat i srovnávač a ostatní služby.

To stejné platí i při investování do samotných dluhopisových emisí. Dluhopisomat v podstatě zprostředkovává “pouze” spojení mezi investorem a emitentem. Za to si neúčtuje žádné poplatky. Každý tak může investovat bez přidaných nákladů.

Minimální výše investice

Jak už bylo řečeno, Dluhopisomat slouží pouze jako informační portál a spojka mezi investorem a emitentem dluhopisu. Nejde o zprostředkovatele investic, jakými jsou například brokerské společnosti apod. Dluhopisomat jako takový nemá stanovenou žádnou minimální výši investice. To však neznamená, že by zde něco takového nebylo.

Každá dluhopisová emise má svá vlastní pravidla. Mezi nimi lze najít i minimální výši investice. Dluhopis může mít tuto částku vždy nastavenou jinak. Zatímco do emise A je možno investovat od 10 000 Kč, u jiných si bude muset investor připravit podstatně více. To ale záleží na každé jednotlivé společnosti emitující dluhopisy.

Zákaznická podpora

Na zákaznické podpoře pravděpodobně nic nepřekvapí. Dluhopisomat je možné kontaktovat skrze email, a to s pomocí formuláře zobrazeného snad na všech stránkách webu.

Dále je možné zavolat přímo lidem z Dluhopisomatu. Každý z nich řeší svou specifickou část společnosti, čímž se můžete na problém zaměřit přesněji.

Zdroj: Dluhopisomat
Podle dotazu můžete kontaktovat některé oddělení a doptat se na vše potřebné
Podle dotazu můžete kontaktovat některé oddělení a doptat se na vše potřebné

Firma (možná samotný emitent) také dokáže zákazníka kontaktovat zpět v případě nevyřízených či nedokončených objednávek dluhopisů, což se nám stalo. V našem případě se jednalo pouze o testování, takže byl hovor rychlý a svým způsobem i příjemný. Druhá strana nijak netlačila a vše se vyřídilo do minuty.

Záložku podpory najdete zde.

Vzdělávání

Do určité míry poskytuje Dluhopisomat i sekci vzdělávání, kterou lze najít v zápatí webu. Najdete zde naprosté základy investování, popisy jednotlivých druhů dluhopisů, ale také běžné investorské rady.

Zdroj: Dluhopisomat
Dluhopisomat poskytuje svým zákazníkům i sekce pro vzdělávání
Dluhopisomat poskytuje svým zákazníkům i sekce pro vzdělávání

Jak můžete vidět, úplný začátečník si zde může najít v podstatě vše. I když se jedná o skutečně elementární principy, mohou být pro spoustu lidí cennou radou, kterou najdou pěkně seskupenou na jednom místě. Jen musíte počítat s tím, že se rady naklánějí spíše směrem k dluhopisů a nemusí tak poskytovat vyloženě nezávislý pohled na věc. Rozhodně to ale neznamená, že by snad byly informace nepravdivé, nebo dokonce lživé. Pouze upřednostňují dluhopisy.

Dluhopisomat nemá mobilní aplikaci

Dluhopisomat za ostatními investičními platformami zaostává především v tom, že nemá vlastní mobilní aplikaci. Vzhledem k tomu, jak dnes lidé fungují a kolik času tráví na svých telefonech, je to lehké zklamání.

Nejedná se ale o nic strašného a platformě jako takové to nijak neubírá. Web sám o sobě je plně optimalizovaný pro ovládání z telefonu a přijdou si tak na své i uživatelé, kteří pracují především právě z mobilních telefonů.

Důvod pro neexistenci aplikace na telefony je s největší pravděpodobností ten, že Dluhopisomat cílí na relativně malou skupinu lidí a vývoj speciální mobilní aplikace se z business pohledu nevyplatí.

Žádná registrace

Protože je platforma celá zdarma a sama o sobě nazajišťuje nákup a prodej dluhopisů, uživatelé se zde nemohou ani registrovat. On k tomu také není fakticky žádný důvod.

Srovnávač nepotřebuje žádná uživatelská data. Nákup i prodej dluhopisů probíhá mimo Dluhopisomat a uživatel ho řeší přímo s emitentem. Je možné, že se do budoucna nějaká profilová záložka objeví, ale v tuto chvíli Dluhopisomat nic takového nemá.

Co jsou to dluhopisy a pro koho jsou vhodné?

Dluhopis je cenný papír, který svému držiteli zajišťuje určitá práva. Ta se mohou lišit v návaznosti na nastavení dluhopisu. V základu se ale dá říct, že má držitel právo na vyplacení dlužné částky a kupónových výnosů.

U každého “prodaného” dluhopisu jsou dvě strany – emitent a investor.

Pro emitenta je dluhopis nástroj, pomocí kterého může získat další finance pro rozvoj svého podnikání. Může se jednat o hlavní zdroj financí, ale také pouze o doplněk do celkového mixu cizích zdrojů. Zpravidla se jedná o dlouhodobý dluh. Společnost přináší několik výhod, které jinde nenajde.

Tím nejdůležitějším je fakt, že společnost získá peníze bez toho, aby se musela podřizovat názoru a kontrole dalších akcionářů. Při upisování akcií se rozmělňuje podíl společnosti a vzniká tlak na specifické řízení firemních procesů a cílů. U dluhopisů samozřejmě také existují podobné závazky, nicméně ty mohou být nastavené do různých podob a stanovuje je samotná společnost.

U podlimitních emisí (pod jeden milion euro) dokonce není nutné, aby byla dluhopisová emise schválena Českou národní bankou a není potřeba ani dluhopisový prospekt. Takové emise jsou v podstatě neregulované a tím pádem i značně rizikové.

Z pohledu investora jde o další typ investičního nástroje, který může sloužit ke zhodnocení vloženého majetku. Zde už je spousta možností nastavení a výnos může být v různých podobách. Dluhopis může investor kupovat s diskontem oproti dlužné částce. Může zde existovat pravidelně vyplácený kupón. Na některé dluhopisy jsou navázána i majetková práva. Dluhopisy jsou samozřejmě velmi atraktivní pro investory, kteří hledají předvídatelný a pravidelný výnos.

Rizika investic do dluhopisů

Největším rizikem dluhopisů je přirozeně kolaps emitenta. V takovém případě se může klidně stát, že nebude schopný vyplatit dlužnou částku a investor přijde o vložený majetek. Rozhodně je v tomto ohledu velký rozdíl mezi podlimitní a nadlimitní emisí, stejně jako mezi jednotlivými druhy dluhopisů.

Riziko a výnosy jsou jako cena a kvalita. Nemusí se vždy shodovat, ale z obecného pohledu se většinou drží za ruce. Dluhopisy s vysokým výnosem jsou zpravidla rizikovější. Naopak velmi bezpečné dluhopisy (například státní) mají výnos daleko pod mírou inflace.

Jak probíhá výplata výnosů? Kde jsou dluhopisy uložené?

Investoři jsou v určitých ohledech velmi líná stvoření a chtějí všechno automatizovaně. Dluhopisomat jde v tomto směru pěkně na ruku. Investor nemusí hnout ani prstem a výnosu mu budou vyplácené na bankovní účet, který zadá do objednávkového formuláře.

S držením dluhopisu je to o něco složitější. Dluhopisy mají listinnou podobu. Jde tedy o fyzické “papíry”, které by si měl investor dobře uschovat. Po zaplacení investované částky na účet emitenta vám fyzické dluhopisy přijdou doporučeně do vašich rukou.

Dělení dluhopisů

Dluhopisy se, stejně jako všechny ostatní investiční instrumenty, dělí do mnoha kategorií. Podívejme se teď v rychlosti na ty největší z nich.

A) Státní a korporátní dluhopisy

Státní dluhopisy se považují za jednu z nejbezpečnějších investic. Tedy alespoň v případě, že se jedná o emise dluhopisů ve vyspělých ekonomikách. Jejich malá rizikovost je ale vykoupena skutečně tragickým výnosem. Státy pomocí těchto bondů sbírají prostředky, ze kterých většinou financují velké projekty.

Opakem státních dluhopisů jsou ty korporátní. Když společnost očekává nějakou zásadní a rozsáhlou investici, může být velice často výhodné financovat ji z cizích zdrojů. Jedna z možností je emise dluhopisů. Protože podniky krachují dnes a denně, jde o jednoznačně rizikovější investici. Korporátní dluhopisy mají různou kvalitu a podvody nejsou úplně ojedinělé.

B) Podlimitní a nadlimitní

Podlimitní dluhopisová emise je na částku nižší než 1 000 000 eur či 25 000 000 korun. Takové emise jsou téměř neregulované a proto jsou pravděpodobně tou nejrizikovější skupinou dluhopisů.

Nadlimitní emise mají velikost nad zmíněně částky a musí splňovat podmínky stanovené Českou národní bankou. Například musí mít svůj vlastní prospekt, ve kterém je emise i podnikání společnosti podrobně popsáno, včetně všech závazků a dalších věcí.

C) Se zajištěním a bez zajištění

Stejně jako hypotéka, i dluhopis může mít nějakou formu zajištění. Tím může být třeba zástavní právo k nemovitosti. V případě krachu emitenta je tak alespoň nějaká jistota na to, že investor dostane část majetku zpět. I zde se ale najdou podvody.

Poznámka

Zajištění v podobě lesa (skutečná situace)

Těžařská firma vydá dluhopis, který je zajištěný pozemkem s lesem. Tento les chce společnost vytěžit. Kvůli čemu je takový pozemek hodnotný?

Takový pozemek má cenu hlavně díky dřevu, které se na něm nachází. Investor sice má práva k pozemku, ale hodnota spočívá v něčem úplně jiném – v lese. Pokud stromy zmizí, právo sice zůstává, ale investorovi je zajištění pozemkem v podstatě k ničemu. Do rozhodování proto zapojte i selský rozum a skutečně se nad nákupem zamyslete.

Dluhopisy bez zajištění se samozřejmě také vydávají, ale právě absence tohoto faktoru jim přidává do rizikovosti negativní body.

Jak si vybrat dluhopisovou emisi?

Důležitou otázkou, kterou si jistě bude klást každý potenciální uživatel Dluhopisomatu, je způsob, jakým se vybírají jednotlivé dluhopisové emise. Do Dluhopisomatu přichází spousta emisi. Mezi nimi se nacházejí státní a korporátní dluhopisy. Jejich množství je třeba protřídit tak, aby ideálně zbyla jen skupina, která se dá považovat za “bezpečnou”.

Proces je to značně rozsáhlý, nicméně z určitého pohledu relativně přímočarý. Vychází z metodiky ministerstva financí Scorecard korporátních dluhopisů 2.0, kterou si může každý projít. Podle Dluhopisomatu projde tímto výběrovým řízením jen zhruba 1 ze 17 společností. To už vypadá jako slušný výsledek. A jaká že kritéria to jsou?

Obecně se dělí na tři skupiny:

  • Hard kritéria

Zde najdeme skutečně čistá data. Celá skupina podmínek by se dala nazvat jako kvantitativní. Řeší se zde například velikost společnost a výše celkových aktiv. Zasahuje sem také velké množství ukazatelů, mezi kterými najdete například marži, poměrové ukazatele cizího a vlastního kapitálu, úrokové krytí apod.

  • Soft kritéria

Kvalitativní kritéria sahají do spousty směrů. Představit si pod nimi můžete marketing, prezentaci na sociálních sítích a transparentnost emitenta. Je zde posuzován i management samotné firmy a důvěryhodnost (například doba podnikání, sídlo, konkurenceschopnost).

  • KO kritéria

Trefně popsaná skupina podmínek, přes které u Dluhopisomatu nejede vlak. Patří sem záporný vlastní kapitál, historie majitele (insolvence/exekuce/likvidace/doba podnikání pod 3 roky), oblast podnikání (např. hazard.), negativní reputace a neobhajitelný business plán.

Metodika Scoreboard korporátních dluhopisů 2.0

Ministerstvo financí vytvořilo metodiku, která má pomoct investorům v hodnocení rizikovosti korporátních dluhopisů. Jde o rychlý nástroj, který řeší naprosto základní otázky. Každou odpověď ohodnocuje body, jejichž součet je následně ohodnocen mírou rizikovosti.

Metodika se dělí na dvě části.

V té první jsou hodnocené a popisované dluhopisy s ratingem od nějaké ze světových ratingových agentur (např. Moody’s a další). Podle ratingu můžete zařadit dluhopis do některé z kategorií, u které se následně dozvíte odhadovanou rizikovost.

Druhá, hlavní část, je pro dluhopisové emise bez mezinárodního ratingu. V takovém případě nastupuje sada otázek, které by si měl každý investor položit.

Zdroj: mfcr.cz
Scorecard korporátních dluhopisů 2.0
Scorecard korporátních dluhopisů 2.0

Jak vidíte, každá odpověď na danou otázku je ohodnocena nějakým počtem bodů. Jakmile se dostanete na úplný konec, body sečtete a následně dluhopisovou emisi zařadíte do nějaké z rizikových škatulek.

Zdroj: mfcr.cz
Vyhodnocení rizikovosti dluhopisové emise
Vyhodnocení rizikovosti dluhopisové emise

Čím více bodů emise získá, tím nižší je předpokládaná rizikovost. Nenechte se ale unést zdánlivou jednoduchostí. Analýza dluhopisů je značně komplexní záležitost a pro nezkušeného investora a jeho kapitál může být špatně zvolená emise naprosto fatální.

A proč o metodice mluvíme? Je to jednoduché. Jakmile se zorientujete v tomto dokumentu, budete mít v podstatě vhled pod pokličku celého srovnávače, ze kterého jeho funkcionalita přímo vychází.

Pojďme se teď konečně podívat na samotnou platformu Dluhopisomat a na jednotlivé funkce.

Poznámka

TIP: Pokud vás celá metodika hodnocení rizika dluhopisů zajímá, můžete se podívat na oficiální stránky Ministerstva financí a dokument si projít.

Jaké dluhopisy lze na platformě najít?

Emise, které lze najít na celé platformě Dluhopisomat, jsou různé. V tomto ohledu je ale třeba rozdělovat celou službu na dvě části.

Dluhopisomat

Nabídka na samotném Dluhopisomatu je relativně omezená a v době psaní článku se skládá z deseti aktivních emisí. Ty se liší hlavně způsoby zajištění. Podoby a formy jsou stejné. Jedná se o dluhopisy s listinnou podobou (mají skutečnou fyzickou podobu, která vám přijde doporučeně poštou) a s formou na řád (jejich převod je nutno provést rubopisem a smlouvou).

Tyto emise jsou zprostředkované přímo Dluhopisomatem a je tak jen logické, že jich bude relativně málo.

Srovnávač

Prakticky si srovnávač popíšeme později. Teď řešíme emise, které se na platformě nacházejí. Faktem je, že srovnávač od Dluhopisomatu je podstatně zajímavější než jejich vlastní nabídka. Na srovnávači je přes tisíc dluhopisových emisí všech druhů. Společnost vydala skvělou prezentaci plnou statistik, které se týkají celého srovnávače (do kterého přirozeně spadají i emise v samotném Dluhopisomatu). Ty nejdůležitější si teď projdeme.

Začněme nejprve rozdělením dluhopisů podle rizikovosti. Nejvíce dluhopisů zařazených do srovnávače má zároveň tu nejvyšší rizikovost. Na dalších grafech uvidíte jednotlivé důvody, mezi kterými je například neexistence zajištění.

Zdroj: Dluhopisomat
Dluhopisy rozdělené podle rizikovosti
Dluhopisy rozdělené podle rizikovosti

Na druhé místo se dostalo vysoké riziko a za nimi stojí nejnižší riziko. Statistiky jsou ze září roku 2022 a nejsou tak úplně aktuální. Ačkoliv graf uvádí, že 24 % dluhopisů má nejnižší rizikovost, realita na srovnávači je taková, že zde dnes zde žádný takový dluhopis nenajdete. Původně se v této skupině nacházely pouze státní dluhopisy.

Státní dluhopisy lze nově najít v kategorii nízké riziko. Znamená to, že rating těchto dluhopisů (a v návaznosti na to i rating České republiky) podle metodiky klesl.

Poznámka

Kde lze koupit státní dluhopisy

Státní dluhopisy lze nakupovat v síti smluvních partnerů. Těmi jsou v tuto chvíli Česká spořitelna a Československá obchodní banka. Stačí vyplnit žádost, zaplatit částku a automaticky dostanete přístup k majetkovému účtu s emisí.

Objem vydaných dluhopisů je rozdělený na státní a korporátní nadlimitní a podlimitní. Původně se Dluhopisomat snažil zprostředkovat i emisi státních dluhopisů, avšak Česká republika z tohoto obchodu couvla. Poptávka a zákaznická základna na platformě prostě nebyla dostatečně velká a lákavá.

Zdroj: Dluhopisomat
Objem vydaných dluhopisů podle druhů
Objem vydaných dluhopisů podle druhů

Ze zbytku můžete vidět, že 6,9 % dluhopis z celého Dluhopisomatu je nadlimitních, tedy těch, jejichž hodnota celkové emise je vyšší než 25 milionů korun či 1 milion eur. Zbytek už jdou podlimitní dluhopisy, kterých je pouze 0,1 %.

Na Dluhopisomatu je celkem 5 oborů, ze kterých jednotlivé emise pocházejí. Více než čtvrtina dluhopisů je z oboru peněžnictví a pojišťovnictví. Další jsou dluhopisy z oboru nemovitostí, tedy hlavně developerské společnosti. Hned za nimi je stavebnictví, firmy zabývající se obchodem a ostatní obory.

Zdroj: Dluhopisomat
Rozdělení dluhopisů podle oboru
Rozdělení dluhopisů podle oboru

Zajímat by vás měla průměrná roční úroková sazba, která je ještě rozdělená podle jednotlivých rizikovostí. Přirozeně korelují výnosy s rizikovostí. I přesto si ale všimněte jedné zásadní věci. Uhodnete, na co máte koukat?

Zdroj: Dluhopisomat
Průměrná roční úroková sazba u jednotlivých rizikovostí
Průměrná roční úroková sazba u jednotlivých rizikovostí

Investor by měl vždy porovnávat rizikovost s potenciálním výnosem. Je hloupost nakupovat rizikovost 10 s výnosem 10 v situaci, kdy je možné nakupovat za stejný výnos rizikovost 9. Podívejte se na skupiny “nejvyšší rizikovost” a “vysoké riziko”.

Výnosy těchto dvou skupin dluhopisů jsou si velmi podobné, ale rizikovost se liší o jeden celý stupeň.

Jedna z důležitých věcí, kterou by měly dobré dluhopisové emise mít, je prospekt. Jde o dokument, který velice podrobně popisuje fungování samotného dluhopisy, podnikání emitenta a mnoho dalšího.

Ačkoliv je prospekt skutečně respektovaným dokumentem, rozhodně se netýká všech dluhopisů. Graf níže následně mluví o tom, kolik dluhopisů ve srovnávači je schváleno Českou národní bankou, respektive jejich prospekt.

Zdroj: Dluhopisomat
Kolik emisí má prospekt České národní banky
Kolik emisí má prospekt České národní banky

67 % všech dluhopisů má prospekt schválený, 33 % ne. Alespoň z tohoto pohledu je většina dluhopisů na srovnávači spíše bezpečnějších.

Investor, který chce nakupovat jakoukoliv investici, se bude jistě soustředit i na zajištění daných emisí. Jedná se o jednu ze záruk, které může emitent poskytovat k vydaným dluhopisům.

Zdroj: Dluhopisomat
Kolik dluhopisů má nějakou formu zajištění
Kolik dluhopisů má nějakou formu zajištění

Zajištění může být různého typu. Na srovnávači je nejčastější ručitelské prohlášení. V principu jde o to, že v případě pádu emitenta se ručitel zavazuje k zaplacení všech závazků včas a v plné výši. 1 % dluhopisů je následně zajištěno nemovitostí.

Vždy si všechno řádně ověřte a používejte selský rozum. I když mohou mít jednotlivé projekty zajištění, neznamená to ještě, že jde o bezpečnou investici.

Poznámka

TIP: Na statistiky se můžete podívat v tomto pdf souboru od Dluhopisomatu

Platforma Dluhopisomat.cz

Odrazíme se nejprve od hlavní stránky Dluhopisomatu. Ta je pěkně přehledná a ničím nepřekvapí. Příjemná může být kalkulačka výnosů, která přesně spočítá výnosy. Zajímavé na kalkulačce je, že využívá data z reálných dluhopisových emisí, takže si můžete namodelovat skutečný průběh investice.

Zdroj: Dluhopisomat
Hlavní stránka platformy Dluhopisomat
Hlavní stránka platformy Dluhopisomat

Kalkulačka přirozeně nevidí do budoucnosti. Papírové výnosy jsou sice hezké, ale u dluhopisu splatného za skoro tři roky se může stát mnohé, a to včetně pádu emitenta a ztrátě kapitálu.

Nenechte se zmást oranžovým políčkem o vytvoření automatu. Je to pouze firemní slogan. Nás text původně navedl na myšlenku nějakého automatizovaného investování, které ale Dluhopisomat vůbec nenabízí (prozatím).

Když si stránku projedete, můžete si zjistit další informace a najít odkazy, které vás nasměrují do jiných částí stránky. Dalším důležitým prvkem hlavní stránky je pole pro kontakt podpory. To najdete ve spodní části stránky.

Zdroj: Dluhopisomat
Pokud vás něco zajímá, můžete napsat email na podporu
Pokud vás něco zajímá, můžete napsat email na podporu

Poslední důležitým prvkem je zápatí. To už jsme si sice jednou z části ukazovali, ale teď se podívá na celé.

Na levé straně vidíte kontaktní údaje na podporu. Sami si můžete klidně zkusit zavolat a poptat se na to, co vás zajímá a trápí. Prostřední část se soustředí hlavně na vzdělávání. Jednotlivá políčka vedou na stránky, kde najdete základní informace o daném tématu. Pro začátečníky je to ideální způsob, jak se seznámit se světem dluhopisů a obecnými investičními zásadami.

Na pravé straně jsou ty skutečně důležité odkazy. Pokud si je všechny proklikáte, pravděpodobně se o platformě dozvíte první poslední. Všimněte si ale posledního políčka, kterým je srovnávač dluhopisů.

Zdroj: Dluhopisomat
Zápatí stránky s odkazy a srovnávačem
Zápatí stránky s odkazy a srovnávačem

Srovnávač je jednou z naprosto zásadních funkcí Dluhopisomatu. Odkaz na něj je z našeho pohledu trochu nešťastně schovaný takto v zápatí. Mnohem lepší by bylo umístit odkaz nějak do záhlaví, kde by byl okamžitě dostupný. Chápeme ale, že pro samotný Dluhopisomat to není hlavní činnost, takže na něj nekladou takový důraz.

Když se na hlavní stránce podíváte do zápatí, uvidíte menu s nejdůležitějšími položkami. Podívejme se teď na to nejdůležitější. Tím je nabídka dluhopisů.

Nabídka dluhopisů

Hlavní činností Dluhopisomatu je od samého začátku propojení investora s dluhopisovým emitentem, a to včetně domluvení nákupu dluhopisů.

Když v horním menu kliknete na pole “Nabídka dluhopisů“, přenesete se na katalog aktivních dluhopisů, které můžete na Dluhopisomatu nakoupit.

Zdroj: Dluhopisomat
Na nabídku dluhopisů se dostanete skrze první políčko v horním menu
Na nabídku dluhopisů se dostanete skrze první políčko v horním menu

Před vámi se otevře stránky, kde najdete všechny úspěšně emitované dluhopisy z dílen Dluhopisomatu.

V první části stránky si můžete něco přečíst o vlastnostech nabídky. Každé ze tří oken si můžete rozkliknout, čímž se dostanete k dalším podrobnostem.

Zdroj: Dluhopisomat
Nabídka dluhopisů
Nabídka dluhopisů

Pak už přichází svatý grál platformy – dluhopisové emise. Katalog dluhopisů je velice příjemně zpracovaný a přehledný. U každé položky uvidíte ty nejdůležitější informace, mezi které se jednoznačně řadí obor podnikání, jméno společnosti, výnos a doba splatnosti dluhopisu.

V době psaní recenze je zde možné nakoupit 10 dluhopisových emisí. Průměrný výnos všech se pohybuje kolem deseti procent.

Zdroj: Dluhopisomat
Jednotlivé emise dluhopisů, které si můžete objednat přes portál Dluhopisomat
Jednotlivé emise dluhopisů, které si můžete objednat přes portál Dluhopisomat

Pěkným údajem je také počet investorů, kteří danou emisi nakoupili. Tento údaj můžete vidět pod číslem výnosu. Má podobu malé šedé postavičky, vedle které vidíte počet investorů.

Karta dluhopisu

Každou dluhopisovou emisi s možností nákupu lze rozkliknout pomocí tlačítka “Více informací”. Následně se dostanete na profil samotného dluhopisu, kde si můžete prohlédnout všechny důležité detaily. Naleznete zde také odkazy na jednotlivé dokumenty, stránky společnosti apod.

V úvodu profilu uvidíte v podstatě stejné informace, které jste mohli najít již v katalogu emisí. Na levé straně uvidíte vždy video společnosti. To vzniklo ve spolupráci s Dluhopisomatem, který zajišťuje jeho produkci. Videa jsou velice pěkně zpracovaná a v několika minutách vám dokáží přiblížit firmu jako celek. Zjistíte něco o hlavní podnikatelské činnosti, historii, ale také o budoucích plánech. Ve videích se v několika případech objevují i texty s informacemi.

Pod videem můžete u některých dluhopisů najít ikony. Každá z nich představuje jednu formu ochrany investora. Jako příklad lze uvést zajištění nemovitostí.

Celou tuto hlavní “bublinu” berte jako vizitku společnosti. I když se tváří hezky, nijak nepopisuje zásadní věci, které je potřeba u dluhopisových emisí sledovat. Rozhodně nedoporučujeme dělat rozhodnutí jen podle této vizitky.

Na levé straně se nacházejí políčka “Nezávazně poptat” a “Objednat online u emitenta”.

Zdroj: Dluhopisomat
Profil dluhopisu
Profil dluhopisu

Pomocí prvního zmíněného můžete kontaktovat Dluhopisomat a poptat se na otázky týkající se této konkrétní emise. Druhé tlačítko vám poslouží v případě, že se rozhodnete investovat do dluhopisu. O tom ale později.

Zbytek stránky se dělí na dva sloupce. Rozeberme si nejprve ten první.

Na pravé straně najdete ze všeho nejdřív jednoduchou kalkulačku. Dluhopisy mají pevně stanovený výnos a výsledky, které uvidíte v kalkulačce, můžete brát jako skutečný odhad. Již jsme o tom mluvili, ale pro jistotu to zmíníme znovu. Kalkulačka není křišťálová koule. Jde pouze o jednoduchou matematiku a nijak nezahrnuje potenciální rizika, která s sebou investice do dluhopisu nese. Jako nástroj je to ale velice dobré a funkční, a to už jen proto, že využívá skutečnou výnosnost dluhopisu a jeho další údaje (jako například minimální investici).

Zdroj: Dluhopisomat
Kalkulačka pracující s daty dluhopisové emise
Kalkulačka pracující s daty dluhopisové emise

Druhé pole v řadě je nazvané “Přehled výplaty výnosů“. Zde se asi není moc o čem bavit. Zeleně jsou označené již proběhlé výplaty výnosů, zatímco na ty šedé se teprve čeká.

Zdroj: Dluhopisomat
Dny, kdy byly a budou vypláceny výnosy
Dny, kdy byly a budou vypláceny výnosy

Pomocí tlačítka “Zobrazit vše” se můžete podívat i na datumy, které jsou podstatně vzdálenější.

Poslední důležitá část pravého sloupce ukazuje detaily emise. Je zde znovu zmíněno vše důležité. Pokud jste si prostudovali vizitku emise, pravděpodobně vás zde již nic nepřekvapí.

Zdroj: Dluhopisomat
Detaily dluhopisové emise
Detaily dluhopisové emise

Je zde navíc zmíněna podoba, forma dluhopisu a jeho ISIN.

Poznámka

Podoba a forma dluhopisu

Každý z dluhopisů se vydává se specifickou podobou a formou. Ty následně určují vlastnosti cenného papíru.

Podoby dluhopisu:

  • Listinné – Mají fyzickou formu, budete je držet jako “list” papíru
  • Zaknihované – Jsou vedeny jako záznamy v registru cenných papírů se jménem majitele

Formy dluhopisu:

  • V České republice existují pouze dluhopisy na řád, které se převádí rubopisem a smlouvou

Pro zodpovědné investory může být ISIN cenou informací. Je to mezinárodní označení cenného papíru. Když budete hledat různé dokumenty, prospekty a jiné detaily emise, budete vždy hledat pomocí ISINu. Emise mohou mít relativně podobná jména a rozhodně by nebylo dobré číst o dluhopisu A a nakupovat Z.

Teď se přesuneme na levou stranu. Ta už je z pohled informací podstatně zajímavější. Najdeme v ní mnoho užitečných věcí. Ale na všechno se musí postupně, takže začněme první záložkou.

Ikonu “Proč koupit tento dluhopis” s vámi zrychleně projde to zásadní. 5 důvodů není tak úplně přesné označení, ale dá se zde najít i něco nového (třeba zrovna o samotné firmě).

Zdroj: Dluhopisomat
Záložka "Proč koupit tento dluhopis"
Záložka “Proč koupit tento dluhopis”

V dalších odstavcích pak naleznete důvody, kvůli kterým společnost emisi udělala. U našeho příkladu je cílem nákup dalších nemovitostí do portfolia firmy. To jde ruku v ruce s podnikáním firmy, která se zabývá developerskou činností.

V předposledním odstavci jsou v rychlosti zmíněné záruky, které emitent poskytuje investorům. Protože jde o podlimitní emisi (celková hodnota emitovaných dluhopisů je nižší než 25 000 000 korun), nejsou zde důležité podmínky stanovené Českou národní bankou. V našem případě zde vidíme zajištění pohledávkami, ručitelskými prohlášeními a další záruky

Na konci pak najdete vzorový příklad popisující investici až do konce. Nákup, průběh investice, a dokonce i placení daní.

Dalším políčkem je záložka s názvem “O společnosti“. Zde najdete dlouhý text o společnosti jako takové. V našem případě se zde zmínili třeba jednotlivé obory, na které se společnost zaměřuje.

Zdroj: Dluhopisomat
Záložka "O společnosti"
Záložka “O společnosti”

Budou vás zde zajímat především odkazy vedoucí na web společnosti a do emisních podmínek. Stránky emitenta je dobré prozkoumat. Jednoznačně se seznamte i s emisními podmínkami. Ty se podobají jakékoliv smlouvě a nemělo by být těžké se v nich zorientovat. Mohou vám prozradit i něco, kvůli čemu už pro vás nebude investice tak atraktivní. Takové ochlazení se vždy hodí.

Na poslední záložce najdete výsledky hospodaření společnosti. Zobrazované údaje se u jednotlivých emisí liší. Někde proto najdete výsledek hospodaření, zatímco jinde uvidíte provozní zisk apod.

Zdroj: Dluhopisomat
Záložka "Výsledky hospodaření"
Záložka “Výsledky hospodaření”

Každý investor by se měl umět pohybovat v účetních výkazech. I kdyby to měl být jen povrchní průzkum. Pod tabulkou najdete odkazy na všechny důležité výkazy emitenta. Ve spodní části jsou ještě další přiložené dokumenty. Náš emitent zde například uvedl inflační doložku, která může zvýšit výnosnost dluhopisu při splnění určitých podmínek.

U některých dluhopisových emisí najdete i okénko aktualit, ve kterém společnost zveřejňuje nedávné aktivity.

Konečně přišlo to, kvůli čemu pravděpodobně většina lidí tuto recenzi čte. Společně si teď krok za krokem projdeme to, jak probíhá skutečná investice do dluhopisů.

Budeme předpokládat, že dluhopis už máte vybraný a zanalyzovaný. O svém rozhodnutí jste plně přesvědčeni a víte o všech rizicích spojených s touto investicí. Jak tedy na to?

1. Přejděte do karty dluhopisu

Nejprve se dostaňte na kartu samotného dluhopisu. To uděláte tak, že v horním menu kliknete na pole “Nabídka dluhopisů“. V katalogu najdete svého favorita a klepnete na tlačítko “Více informací“.

Zdroj: Dluhopisomat
Klepněte na pole "Nabídka dluhopisů" v horním menu a vyberte si vašeho favorita. Pak přejděte do karty dluhopisu pomocí tlačítka "Více informací".
Klepněte na pole “Nabídka dluhopisů” v horním menu a vyberte si vašeho favorita. Pak přejděte do karty dluhopisu pomocí tlačítka “Více informací”.

2. Zeptejte se na detaily nebo rovnou dluhopis objednejte

V kartě dluhopisu máte dvě možnosti. Pokud si ještě nejste úplně jistí, můžete kontaktovat podporu a zeptat se na všechny detaily, které by vám mohly dělat starosti.

Zdroj: Dluhopisomat
Klepněte na tlačítko "Objednat online u emitenta".
Klepněte na tlačítko “Objednat online u emitenta”.

V opačném případě, kdy už máte v hlavě jasno, klepněte na tlačítko “Objednat online u emitenta“. Jakmile tak uděláte, web vás přenese na stránku s formulářem.

3. Vyplňte objednávkový formulář a odešlete platbu

Objednávka má dvě části. V té první budete řešit celkovou výši investice. Systém vám zobrazí jednoduchou kalkulačku, do které zadáte investovanou částku. Pod ní uvidíte roční výnos v procentech a v absolutní částce.

Kdyby vám náhodou přišlo, že výnos nesedí, pravděpodobně nepočítáte s daní, která je již do absolutní částky zahrnuta.

Zdroj: Dluhopisomat
První část objednávkového formuláře
První část objednávkového formuláře

Dále už stačí jen vyplnit vaše jméno, email a telefon. Odškrtnete políčko se souhlasy a stisknete pokračovat.

Další stránka po vás bude chtít detailní informace.

Zdroj: Dluhopisomat
Dokončení objednávkového formuláře
Dokončení objednávkového formuláře

Bude potřeba vyplnit vaši adresu, rodné číslo s datumem narození, bankovní účet pro výplatu výnosů a pokud chcete, můžete přiložit i poznámku pro emitenta.

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že vás emitent kontaktuje s platebními informacemi. Jakmile částku zaplatíte na příslušný účet, celá transakce je dokončena a vy se můžete pohodlně usadit do křesla. Teď už jen čekáte.

4. Převezměte dluhopis a vydělávejte

Protože jsou dluhopisy v listinné podobě, obdržíte je poštou. Vše je odesíláno jako doporučené psaní, které přijde přímo do vašich rukou.

Výnosy z dluhopisy se vám budou automaticky připisovat na účet, který jste uvedli v objednávkovém formuláři. Stejně tak to bude s výplatou investované částky při splatnosti dluhopisu.

Srovnávač dluhopisů

Srovnávač dluhopisů od Dluhopisomatu je v tuto chvíli pravděpodobně nejlepší službou tohoto typu na trhu. I když se nejedná o primární účel Dluhopisomatu, je rozhodně o co se zajímat. Vůbec by nás vlastně nepřekvapilo, kdyby se do budoucna celý Dluhopisomat přeorientoval právě na srovnávač a tlačil ho do popředí jako svou hlavní službu.

Ve srovnávači můžete vybírat z více než 1 300 dluhopisů. Každý den k tomu přibývají další. Do této skupiny jsou zakomponované i emise vedené v nabídce Dluhopisomatu. Jde ale jen o velice malou část z celkového počtu.

Prostředí srovnávače je velice jednoduché a bude s ním umět zacházet naprosto každý. Na pravé straně najdete vyfiltrovanou nabídku dluhopisů. Na levém okraji pak najdete všechny možné filtry, podle kterých můžete jednotlivé emise protřídit. Koukněme se na filtry podrobně.

Zdroj: Dluhopisomat
Prostředí srovnávače je velice jednoduché. Na pravé straně naleznete nabídku. Na levé pak jednotlivé filtry vyhledávání.
Prostředí srovnávače je velice jednoduché. Na pravé straně naleznete nabídku. Na levé pak jednotlivé filtry vyhledávání.

Na úplném začátku najdete roční úrokovou sazbu. Nastavení sahá od 0 do 20 % ročně. Pod tímto filtrem je zajištění. To byste měli určitě chtít. Srovnávač ukazuje 5 způsobů zajištění, přičemž u jednotlivých emisí jsou jednotlivé způsoby záruky zobrazené pomocí zelených koleček.

Následuje škála rizikovosti. Čím vyšší číslo, tím menší rizikovost u dluhopisu najdete. Zde se rozhodněte podle svého vlastního rozumu a schopností.

Splatnost dluhopisu je jednoznačná a není třeba ji nějak dalekosáhle rozebírat. Počítejte s tím, že delší splatnost s sebou většinou nese vyšší výnosy.

Pak následují zaškrtávací políčka, která nabízejí další možnost filtrování.

Pomocí Dluhopisomatu můžete udělat i vlastní emisi

Jistě již víte, že hlavní služba Dluhopisomatu je nabízení “vlastních” dluhopisových emisí. Aby mohla společnost svou nabídku rozšiřovat, potřebuje samozřejmě firmy, které chtějí nějaké dluhopisy vydat.

Pro tyto podnikatele umožňuje Dluhopisomat konzultaci ohledně vydání vlastních korporátních dluhopisů. Zní to takto hrozně jednoduše, ale Dluhopisomat zajišťuje skutečně celou službu, ve které najdete:

  • Právní služby – Dluhopisomat zajistí právní služby a s využitím své partnerské právní kanceláře AK Vinohradská
  • Agent pro zajištění – Tato služba se dá považovat spíše za doplňkovou. Jedná se o jednu formu zajištění. Agent nastoupí do hry v případě, kdy se emitent dostane do problémů. Následně se postaví mezi investory a emitenta a zprostředkovává celé vyrovnání
  • Produkce video medailonku – Video medailonek jsme si popisovali u jednotlivých dluhopisových profilů. Jde o krátkou několikaminutovou ukázku celé společnosti, podnikání, business plánu atd.
  • Příprava a tisk bondů – Dluhopisomat zajišťuje i tvorbu samotných dluhopisových listů, a to včetně jejich tisku do listinné podoby
  • Distribuce a prodej emise – Pokud má emitent zájem, může na Dluhopisomat delegovat i propagaci a prodej samotné emise. K tomu využívá, kromě samotné nabídky dluhopisů, i mailingové kampaně a PR články
  • Systém na správu emise a investorů – Emise dluhopisu s sebou nese i spoustu povinností a rozhodně nekončí vybráním peněz. Emitent musí vyplácet výnosy, zasílat novinky, odvádět srážkovou daň a mnoho dalšího. O to všechno se může Dluhopisomat postarat

Pokud by vás tyto služby zajímaly, můžete se na Dluhopisomat obrátit a oslovit je se svým nápadem a podnikáním.

Často kladené otázky

Naši čtenáři se nás často ptají na sadu otázek, která se opakuje. Abychom vám ulehčili hledání, vytvořili jsme toto krátké FAQ, které by vám mělo v rychlosti odpovědět na úplné základy týkající se služby.

Jak funguje Dluhopisomat?

Dluhopisomat si můžete v první řadě představit jako inzerční portál, který se snaží o nabízení dluhopisových emisí. V katalogu naleznete emise, které vznikly ve spolupráci se samotným Dluhopisomatem. Všechny tyto dluhopisy lze nakoupit online a vyřídíte tak vše na dálku z pohodlí vašeho domova.

Druhou důležitou funkcí je srovnávač. Ten slouží hlavně jako nástroj pro investory, pomocí kterého si mohou vyfiltrovat konkrétní vlastnosti dluhopisů a následně si je detailně prohlédnout.

Má Dluhopisomat nějaké poplatky?

Dluhopisomat je celý kompletně zadarmo a nemusíte platit žádné poplatky za jeho využívání.

Kolik dluhopisů se zde nachází?

V nabídce dluhopisů se v době psaní článku nachází celkem 10 emisí. Ty si můžete všechny koupit online. Ve srovnávači pak naleznete přes 1 300 dluhopisových emisí, a to včetně státních dluhopisů. Přirozeně je přes tento portál nakoupit nemůžete, ale za to tu najdete mnoho detailů a informací na jednom místě.

Dá se Dluhopisomatu věřit?

Dluhopisomat je postavený v první řadě na tvrdých datech, ke kterým přidává kvalitativní ukazatele. Berte službu jako rádce, ne jako boha. Na informace se spoléhejte pro jistotu pouze orientačně. Každý investor by si měl údaje o investici zjistit sám a naučit se vše o dané firmě, emisi a podmínkách.

Rozhodně se neřiďte pouze podle Dluhopisomatu. Firma sice dělá skvělou práci, ale do budoucnosti nevidí a vy můžete odhalit něco, co Dluhopisomatu uniklo.

Jaká je minimální výše investice?

Dluhopisomat je pouze informační/inzerční portál. Každá emise má svůj vlastní minimální vklad, který zjistíte až v detailech každého dluhopisu.

Kde uvidím své dluhopisy?

Dluhopisy, k jejichž nákupu využijete online služby Dluhopisomatu, dostanete vždy v listinné podobě, tedy fyzicky. Přijdou vám poštou jako doporučený balík.

Nachází se zde nějaké forma zajištění/pojištění?

Dluhopisomat nijak nezodpovídá za dluhopisové emise. Všechny dluhopisy mají svá vlastní specifika a záruky. Mezi nimi můžete najít například zajištění nemovitostí či ručitelské prohlášení.

Závěr

Pojďme si shrnout celou recenzi do několika málo odstavců. Dluhopisomat je služba, která má dvě stránky:

  • Tou první je nabídka dluhopisových emisí, o které se stará samotný Dluhopisomat. Mají mnoho podmínek a parametrů, které musí emise splnit. Jestliže skrze ně neprojdou, do služby se vůbec nemusí dostat.
  • Druhou je skutečně povedený srovnávač jednotlivých emisí. Ten se zaobírá mnohem větším množstvím dluhopisů. Najdete zde přes 1300 dluhopisů různých druhů – státní, korporátní, velmi rizikové, málo rizikové a spoustu dalších skupin. Každý z těchto dluhopisů si můžete rozkliknout a podívat se na detailní informace. V tuto chvíli se jedná vedlejší účel Dluhopisomatu, ale je klidně možné, že se tento fakt do budoucna změní. To už ale záleží na firmě a oblíbenosti.

Webové prostředí jako takové je velmi sympatické a jednoduché na používání. Vše je v podstatě hned po ruce a není nutné nic zdlouhavě hledat. Snad jen srovnávač by mohl být lépe umístěný. Odkaz na něj se totiž nachází v zápatí. Mohl by být spíše v horním menu, ale nejde o nijak zásadní problém.

Lehkou výtku máme ke vzdělávacím materiálům, které v určitých částech z našeho pohledu trochu neobjektivně tlačí dluhopisy před jiné investiční nástroje.

Jako celek je Dluhopisomat je skvělý nástroj, který může investorům ulehčit opravdu hodně manuální práce. Hodnocení probíhá podle mnoha ukazatelů, které jsou kvantitativní i kvalitativní. V žádném případě by se ale nemělo jednat o jedinou věc, kterou si investor prostuduje. Dluhopisy jsou zapeklité instrumenty a rozhodně by je nemel nikdo podceňovat. Především korporátní dluhopisy mají potenciál být skutečně rizikovými instrumenty, se kterými se nejeden investor spálil.

Hodnocení Finex.cz

1. místo
94 %
2024

Dluhopisomat

Dluhopisomat je skvělý nástroj, který může investorům ulehčit opravdu hodně manuální práce, která se pojí s investováním do dluhopisů. Pokud vás odvětví dluhopisů zajímá, rozhodně byste platformu Dluhopisomatu neměli opomenout.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

100%

Poplatky
Hodnoceny jsou zde veškeré poplatky, které zatěžují investora. Jedná se o poplatky z výnosu z investice, poplatky za výběr hotovosti, vklad hotovosti, poplatky za vedení obchodního účtů, předčasné ukončení investice a jiné.

100%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy a logické uspořádání. Hodnotíme také možnosti zabezpečení a dostupnost uživatelské podpory či nápovědy.

95%

Nabídka projektů
Hodnocení zahrnuje počet nabízených projektů k investici a také frekvenci nově přidávaných projektů. Velký důraz klademe také na zpracování klíčových informací pro investory, které jsou ke konkrétním investicím dostupné.

80%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti crowdfundingové platformy zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), získaná ocenění, licence a obecnou reputaci.

95%

Více informací o Dluhopisomatu

Jméno firmyDluhopisomat
Odhadovaný výnos11 % p.a.
Poplatek investoraKompletně bez poplatků
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera2017
ProvozovatelSkupina CFG
Webová stránkahttps://dluhopisomat.cz/
Sídlo brokeraPraha, Česká republika
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost Dluhopisomat
4
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎