Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký státní dluh roste astronomickou rychlostí! Ohrožuje světovou ekonomiku

Americký státní dluh se každý den zvyšuje o 10 miliard dolarů. MMF varuje, že americké výdajové návyky představují potenciální riziko pro globální ekonomiku.

Publikováno
Americký státní dluh roste astronomickou rychlostí! Ohrožuje světovou ekonomiku
Zdroj: depositphotos.com

Záleží na zadlužení? U průměrného člověka určitě, ale pro vlády řady zemí a zejména tu v USA? Ne tak docela.

Spojené státy se po většinu své existence pohybují v červených číslech – vydávají dluhopisy na financování všeho možného, od válečného úsilí až po vědecký pokrok.

Od roku 2001 se však státní dluh vyšplhal na 35 bilionů dolarů a dále se zvyšuje.

Problém amerického dluhu:

Díky vyšším úrokovým sazbám se nyní americký státní dluh zvyšuje o téměř 10 miliard dolarů denně. To vyvolalo hněv Mezinárodního měnového fondu (MMF), který varuje, že výdajové návyky země nejsou jen možným problémem doma – ale také globálním rizikem pro ekonomickou stabilitu.

MMF tvrdí, že vládní výdaje USA neodpovídají dlouhodobé fiskální udržitelnosti, a varuje, že náklady na financování by mohly vyvolat vyšší inflaci a destabilizovat méně průmyslové země.

K faktorům, které přispěly k prudkému nárůstu dluhu, patří pandemie, republikánské snížení daní a investice do infrastruktury – což v posledních třech letech vytvořilo mnohamiliardové deficity.

Poptávka po dolaru

Navzdory svému varování MMF připustil, že některé výdaje USA podpořily jejich silnou ekonomiku a následně i globální růst.

Díky tomu se loňský schodek ve výši 1,7 bilionu dolarů, třetí nejvyšší od roku 2001, zdá být o něco více neškodný. Vedlejším efektem všech těchto výdajů je však tvrdošíjně vysoká inflace, kvůli které hrozí, že úrokové sazby zůstanou déle vyšší.

A po březnovém silném údaji o inflaci analytici předpovídají v letošním roce snížení úrokových sazeb pouze o 25 nebo 50 bazických bodů – což je trend, který je ku prospěchu amerického dolaru.

  • Od začátku roku dolarový index, který měří sílu dolaru vůči ostatním hlavním globálním měnám, nečekaně vzrostl o 4,6 %.
  • Americký dolar nyní dosahuje rekordních prémií vůči indické rupii a je na nejvyšší úrovni vůči tchajwanskému dolaru a japonskému jenu za téměř deset let.

Vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 5 let

Silný dolar samozřejmě zlevňuje Američanům cesty do zahraničí – podpořil rekordní turistický ruch v destinacích, jako je Japonsko, které v březnu zaznamenalo nejvyšší měsíční návštěvnost v historii za jediný měsíc.

Síla dolaru však také vyvolala paniku ve světových centrálních bankách, které se snaží ochránit své ekonomiky před rostoucími náklady na dovoz v dolarech.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎