Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ethena (ENA) navázala významné partnerství s Bybitem. Proč může udělat 30x?

Publikováno
Ethena (ENA) navázala významné partnerství s Bybitem. Proč může udělat 30x?
Zdroj: bybit.com

Vydavatel “prvního škálovatelného syntetického stablecoinu Ethena Labs a přední kryptoměnová burza Bybit v úterý oznámili integraci daného stablecoinu USDe do systému burzy. USDe půjde nově použít jako kolaterál při obchodování derivátů a burza jej také uvede při otevření nových spotových párů BTC/USDe a ETH/USDe.

Proč se jedná o významný krok?

Ethena uvádí, že na trhu se nachází více než 20 miliard dolarových stablecoinů používaných jako kolaterál pro udržování pákových pozic na kryptoměnových futures. Tento kolaterál většinou ve formě USDT nebo USDC se nijak neúročí.

USDe, které na platformě ethena.fi nabízí neuvěřitelný 15,3% roční úrok, má potenciál tento stav změnit, a tak znatelně snížit náklady obchodníků, které mohou spočívat např. v placení tzv. funding fees každých 8 hodin.

Proto se vývojáři zavázali v brzké době nabídnout na Bybitu infrastrukturu, která umožní uživatelům úročení USDe pouhým jedním kliknutím. I během úročení však USDe půjde používat jako kolaterál a nebude jej potřeba nikam zamykat a podobně. Tím se odliší od USDT nebo USDC, které zatím takto nikde úročit nejde.

Zdroj: ethena.fi
Aktuální statistiky protokolu Ethena
Aktuální statistiky protokolu Ethena

Když jsme o Etheně (ENA) a jejím stablecoinu USDe psali poprvé, což bylo na konci března, tedy před více než měsícem, nabízel protokol dokonce 35,4% roční úročení.

Z důvodu vysokého zhodnocení tokenu vázaného na americký dolar Ethena nápadně připomíná neúspěšný projekt Terra LUNA, jehož algoritmický stablecoin před svým zhroucením v květnu 2022 nabízel neudržitelný 19% roční úrok.

Mechanismus udržování pegu je však v případě USDe jiný, doufejme tak, že další tragédii v DeFi již neuvidíme. Zárukou budiž zkušený tým a silní investoři, např. Binance Labs, OKX Ventures, burza Deribit či CEO BitMEXu Arthur Hayes.

Jak vysoko se cena ENA může vyšplhat?

Governance token ENA co se týče ceny od svého spuštění nic velkého nepředvedl. Začal se obchodovat na 1 USD, několik dní po spuštění se vyšplhal až na 1,5 USD, ale celý růst vzápětí odepsal a poslední dobou se drží pod magickou dolarovou hranicí.

Arthur Hayes, který je mimo úspěšného podnikatele i zkušeným obchodníkem a často se vyjadřuje k cenovým pohybům trhu, si však dokáže Ethenu představit na 10 USD. Avšak je nutné si uvědomit, že právě Hayes je jedním z investorů, kteří do projektu vstoupili ještě před tím, než se začal veřejně obchodovat.

O ENA mluví v pozitivním světle i jiní. Pokud by nyní token dosáhl maximální tržní kapitalizace mince LUNA z minulého bull runu, zvětšila by se jeho kapitalizace ze současných 1,33 miliard na 40 miliard USD, tedy přibližně 30x!

Integrace USDe na burzu Bybit je nepochybně krokem, který dává projektu nemalou kredibilitu a z části odstraňuje obavy z opakování tragédie kolem LUNY. Pro několikanásobný růst ceny tokenu je však potřeba ještě několik faktorů:

  • nemělo by dojít k dalšímu snižování úroku na USDe, aby se stablecoin stal pro investory stále atraktivním,
  • trh musí zaplavit euforie, většině altcoinů se bude dařit jen těžko v podmínkách, kdy Bitcoin neudělá nové maximum a neporoste dál
  • a nakonec je potřeba vzít v potaz inflační tokenomiku kryptoměny – zejména v roce 2025 dojde k prudkému uvolňování a množství ENA v oběhu se zdvojnásobí.
Zdroj: binance.com/research
Plán uvolňování tokenů ENA do oběhu
Plán uvolňování tokenů ENA do oběhu

Pokud se tedy přeci jen ENA podívá nad 10 USD nebo výše, nezapomeňte vybrat zisky nebo vás dříve či později dožene inflační tokenomika nebo bear market.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.