Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Investiční platformy

Investiční platformy - Srovnání investičních platforem 2020

Na této stránce vám pomůžeme rychle se zorientovat v produktech investičních platforem. Cílem je, abyste si je uměli co nejlépe porovnávat a zhodnotit, která je pro vás nejlepší.

Aktuální srovnání investičních platforem pro rok 2020

Investiční platforma  Měna účtu  Sídlo společnosti  Poplatek investora  V češtině?  Minimální vklad  Skóre 
Portu logo Náměstí Republiky 1079/1A, 110 00 Nové Město Od 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia 1 000 Kč
stars
96 %
Otevřít účet
Finax logo Kč, EUR Bratislava, Slovensko 1 % + DPH ročně 500 Kč
stars
95 %
Otevřít účet
Fondee logo Blodkova 1264/5, Žižkov - Praha 3, 130 00 0,9 % ročně z aktuální hodnoty portfolia 1 000 Kč
stars
94 %
Otevřít účet

Co to jsou ony investiční platformy?

Jedná se o poměrně nový produkt, který se začal objevovat spíše až v několika málo posledních letech. Podstata investování z pohledu samotného investora je velmi podobná jako u podílových fondů.

Posíláte peníze (pravidelně nebo jednorázově) a následná hodnota vašich investice se odvíjí podle podkladových instrumentů. To bývají skupiny akcií a nejčastěji ETF (více se o ETF dočtete např. zde nebo v našem srovnání podílových fondů a ETF).

Princip investičních platforem je tedy jednoduchý: co nejlevněji a nejefektivněji spravovat akciové portfolio svých klientů. Zpravidla se využívá software, jelikož je levnější a méně chybuje. Vliv emocí na obchodování je zpravidla negativní, ale počítač žádné emoce nemá – jede přesně podle plánu. Navíc je to levnější.

Jak uvidíte níže, právě poplatky jsou mnohdy důvod, proč fondy nedokáží růst rychleji než celý trh (tedy trh ve formě indexů, jako např. S&P 500).

Tyto investice jsou velmi moderní a jednoduché. Nedosáhnete sice zhodnocení v desítkách % ročně, ale můžete své peníze ochránit před inflací anebo je i příjemně zhodnotit.

V případě nejméně rizikových variant můžete očekávat zhodnocení v řádu jednotek procent. Rizikovější varianty mohou dosahovat i více jak 10 % ročně (více o investičním riziku).

Čím se investiční platformy liší od klasických podílových fondů?

Klasickými podílovými fondy myslíme finanční produkty, jako jsou například Generali Investmets CEE, AXA Selection Opportunities, Conseq Active Invest, Conseq realitní, Czech Real Estate Investment Fund, CS nemovitostní fond, Parvest Commodities, ZFP realitní fond aj.

Ve zkratce – hlavní rozdíly jsou:

  • v poplatcích – investiční platformy jsou mnohem (více než desetkrát) levnější;
  • ve výkonnosti – nižší poplatky znamenají daleko lepší zhodnocení (podrobněji níže);
  • v pravidlech investování – investiční platformy vesměs umožňují (na rozdíl od podílových fondů) kdykoliv přestat posílat peníze, poslat více než je smluvená částka, vše kdykoliv vybrat a po čase zase znovu pokračovat;
  • kdo je spravuje – mnoho investic do podílových fondů zprostředkovávají banky, které ale nemusí být společnosti spravující samotný fond. To vede k neefektivnosti a zvyšování poplatků.

Nyní se podíváme na několik hlavních aspektů investičních platforem trošku podrobněji.

Poplatky a výkonnost

Problém podílových fondů je, že jsou až příliš drahé. Většinou se platí vstupní nebo výstupní poplatek, někdy dokonce poplatek vypočtený jako podíl z cílové částky. K tomu snad v téměř všech fondech platíte tzv. manažerský poplatek. Ten se počítá jako % z aktuálně investované částky. To bývá dalších 2-5 % ročně.

Tyto poplatky, ač se jedná „jenom“ o jednotky procent, jsou extrémně důležité. Jejich dopad si budeme demonstrovat na příkladu.

Uvažujme o situaci, že jste si jednorázově zainvestovali 100 000 Kč na 30 let. V případě např. akciového fondu by mohlo průměrné roční zhodnocení dosáhnout např. 8 % ročně. Uvažujme toto zhodnocení jako zcela pravidelné (lineární), tedy že každý rok investice zhodnotí o právě 8 %. Pro jednoduchost abstrahujme od daní a jiných hledisek.

Jedná se o případ tzv. složeného úročení, kdy se zhodnocuje aktuální naspořená částka (tedy včetně již získaných výdělků). Vzorec je (1+roční zhodnocení) umocněno na počet let investování. Například tedy (1,08)30.

Nyní se nabízí 3 otázky:

1)      Jak by vypadaly výsledky bez jakýchkoliv poplatků? (teoretický ideální případ)

Po 30 letech byste při ročním zhodnocení 8 % měli částku 10,06 krát vyšší, než byla vaše vstupní investice. Po 30 letech byste měli o něco málo více jak 1 milión korun.

2)      Jak by vypadaly výsledky v případě drahého podílového fondu?

Uvažujme fond, kde je 3 % roční manažerský poplatek. Takováto investice by vám přinesla pouhých 432 tisíc korun. Vidíte ten rozdíl?

3)      Jak by si vedla investiční platforma?

Nyní se podívejme na výsledek, kdybyste neplatili žádný vstupní poplatek, pouze 1 % ročně jako manažerský poplatek za správu portfolia. Takto byste po 30 letech měli 761 tisíc Kč.

Graf srovnání výsledků při různé výší poplatků

Graf srovnání výsledků při různé výší poplatků

Dostat se na nižší poplatek než 1 % ročně u spravovaných investic (ty, které neřídíte sami sobě) se vám nejspíše nepodaří. Investiční platformy jsou v současnosti asi nejlevnější podoba investičních produktů. Levnější by mohlo být, kdybyste si investovali sami přes brokera, ale ani to není zadarmo a je to náročnější na vaše znalosti, schopnosti a disciplínu.

Pravidla investování

Podílové fondy mnohdy své investory omezují v nakládání s kapitálem. Například výběr nebývá možné uskutečnit před určitou dobou, nebo nelze investici pozastavit. Naproti tomu jsme se doposud nesetkali s investiční platformou, kde by nebylo možné investování pozastavit a za libovolnou dobu znovu obnovit, snížit investovanou částku, zvýšit investovanou částku apod.

Nemalá výhoda se skrývá i v možnosti změnit rizikovost portfolia v průběhu investování. Investiční platformy nabízí změnu rizikovosti zdarma (alespoň tu první v kalendářním roce). U podílových fondů je něco takového prakticky neuskutečnitelné – museli byste investici ukončit, podepsat novou smlouvu, zaplatit všechny poplatky znovu a převést prostředky.

Jak je na tom likvidita? Dnes už naštěstí nebývá výběr peněz příliš dlouhý, zpravidla se pohybuje do 14 dnů v případě obou srovnávaných produktů.

Je asi patrné, investiční platformy mohou být řádově lepší než podílové fondy. Neznamená to ale, že každá investiční platforma je sázka na jistotu a ani to neznamená, že každý podílový fond je špatný.

Ne každý podílový fond totiž investuje do indexů či ETF (jako je tomu u investičních platforem) a mohou proto některé z nich dosahovat i vyšší výkonnosti.

Další jistou nevýhodou investičních platforem je právě jejich novost. Nemají za sebou dostatečnou historii, na které bychom mohli sledovat jejich skutečnou výkonnost. Naštěstí lze v dnešní době výkonnost testovat na historických datech a tyto propočty jsou poměrně přesné.

Nyní se už můžete pustit do samotného srovnávání jednotlivých investičních platforem, které jsme pro vás zpracovali v našich podrobných recenzích, které naleznete přehledně v tabulce na začátku této stránky.

Ohodnoťte tuto rubriku

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo