Finex.cz logo
Menu
Finex » Decentralizované burzy (DEX) » PancakeSwap

Recenze decentralizované burzy PancakeSwap - Návod na používání, zkušenosti

Základní informace o PancakeSwap

Poplatky za obchod

Poplatek za obchod 0,2 %

Další poplatky

Nízké transakční poplatky sítě

Podporované kryptoměny

Tokeny na síti BSC

PancakeSwap je dalším přírůstkem do rodiny decentralizovaných financí. Jedná se o decentralizovanou burzu neboli DEX. Oproti svým známějším konkurentům má však PancakeSwap jednu zásadní odlišnost. Zatímco ostatní běží na síti Etherea, PancakeSwap funguje na blockchainu BNB Smart Chain.

Pojďme se společně podívat na to, jak vlastně tato palačinková směnárna funguje, co svým uživatelům nabízí, jak se používá a jestli má nějaké šance vyrovnat se svým zaběhnutým oponentům.

Obsah recenze PancakeSwap

1.Co je to PancakeSwap?2.Jak PancakeSwap funguje?3.Co všechno PancakeSwap nabízí?Směna BEP-20 tokenůLiquidity farmingStaking na farmáchStaking v poolech4.Jak PancakeSwap používat?5.Poplatky na PancakeSwap6.Závěr k PancakeSwap7.Vaše zkušenosti s PancakeSwap (komentáře)

Co je to PancakeSwap?

V jednoduchém znění se jedná o decentralizovanou směnárnu, kde mezi sebou můžete směňovat různé tokeny přímo on-chain.

To znamená, že až do chvíle směny máte tokeny ve své vlastní peněžence a ve chvíli, kdy chcete směnu provést, potvrdíte jejich odeslání na adresu směnárny, přičemž kód (smart kontrakt) automaticky zajistí, že vám do peněženky přijde předem domluvený počet tokenů, které jste chtěli získat.

Tím největším překvapením decentralizované směnárny PancakeSwap je, že nefunguje na bázi sítě Ethereum jako jeho předchůdci Uniswap či SushiSwap, ale běží na BNB Smart Chain. To je samostatný blockchain z dílen Binance, který si klade za cíl zajišťovat především rychlé, levné a snadné používání společně s původním blockchainem, který používá Binance pro svojí tradingovou DEX směnárnu.

V podstatě tu máme co do činění s přímým konkurentem Etherea. Ethereum totiž momentálně trápí problém škálovatelnosti a ceny transakcí, který by sice měl vyřešit přechod na Ethereum 2.0, ale ten je ještě stále v nedohlednu.

Jak PancakeSwap funguje?

PancakeSwap funguje díky takzvaným liquidity poolům a to na principu AMM.

Systém Automated Market Maker neboli AMM je nový princip fungování burz v kryptoměnovém světě. Dosud bylo možné efektivně provozovat pouze burzu založenou na systému tzv. order book v centralizované podobě – např. na burzách jako je Bitfinex či Binance. Dnes už ale existuje jiné – decentralizované – řešení.

Základní princip AMM spočívá ve velké spolupráci s uživateli, kteří sami poskytují systému likviditu pro provádění směn. Odměnou jim jsou poplatky vybrané při uskutečňování transakcí.

Zatímco na normálních burzách řídí cenu reálná nabídka a poptávka, u AMM ke tvorbě ceny dochází pomocí počítačového algoritmu. Matematický vzorec upravuje cenu obou aktiv automaticky na základě obchodů uživatelů.

Liquidity pooly si můžeme jednoduše představit jako velké účty, kam samotní uživatelé burzy pošlou své kryptoměny, aby je jiní uživatelé mezi sebou mohli směňovat.

Při obchodování (směně tokenů) je tak na jedné straně uživatel, který má token A a chce ho směnit za token B a na druhé straně je liquidity pool, který obsahuje oba tyto tokeny.

Na datech můžeme vidět, že tento způsob směn funguje perfektně. Od samotného spuštění v září roku 2020 byly v tomto systému uzamknuty jednotlivé tokeny v hodnotě přesahující 10 miliard USD a provedeny obchody v řádech stovek miliard dolarů.

Co všechno PancakeSwap nabízí?

PancakeSwap ale není jenom místo, kde dochází ke směně tokenu A za token B. Pojďme se proto blíže podívat na to, co PancakeSwap nabízí. Má totiž mnohem více funkcí a další se neustále vyvíjí a objevují.

Směna BEP-20 tokenů

Jak už název decentralizovaná burza napovídá, směna BEP-20 tokenů je samozřejmostí. Stačí si otevřít stránky PancakeSwap, připojit svoji peněženku a můžete směňovat. Žádná registrace ani KYC zde není potřeba.

Když přejdete na záložku Exchange (viz obrázek níže) bude před vámi jednoduchý formulář. V něm vyberete, který token chcete ke směně nabídnout a který token očekáváte. V našem případě např. BNB za CAKE.

Funkce směnárny na PancakeSwap (Exchange)
Funkce směnárny na PancakeSwap (Exchange)

Po zadání určitého množství systém automaticky dle dostupné ceny a likvidity vypočítá, kolik tokenů CAKE byste za své nabízené tokeny BNB měli obdržet. Po potvrzení obchodu jen ve své peněžence směnu potvrdíte a do pár sekund (max. minut) je směna provedena. Není na tom opravdu nic složitého, ačkoli se to složité může zdát.

Nejlepší je na celé věci to, že zde můžete směňovat i s kryptoměnami a tokeny, které ještě nejsou zalistované na žádných centralizovaných směnárnách a burzách. Díky použití PancakeSwap se tak dostáváte před velkou spoustu obchodníků a můžete tak tokeny obchodovat s předstihem.

Liquidity farming

Jak jsme si popisovali výše, burza funguje na bázi tzv. liquidity poolů. To jsou účty, ve kterých jsou uzamknuty velké objemy tokenů, které následně tvoří protistranu kupujícímu.

Pooly jsou tvořené samotnými uživateli a jedná se o jeden ze způsobů, jak na DEX můžete jako jejich uživatel vydělávat.

Aby totiž uživatelé mohli směny provádět, je nutné, aby v těchto poolech bylo co nejvíce tokenů. Za to jsou jejich poskytovatelé odměňováni částí poplatků, které uživatelé směnárny zaplatí.

Liquidity pool na PancakeSwap - recenze
Liquidity pool na PancakeSwap

A chceme-li na poskytování našich tokenů do těchto poolů profitovat, potřebujeme k tomu tzv. LP token, který dokazuje, že jsme likviditu poskytli. Tento token je složený z našeho vybraného páru, to může být například:

  • CAKE – BNB LP
  • BUSD – BNB LP
  • BNB – BUSD LP
  • ALPACA – BNB LP
  • a tak podobně..

Když už tento token máme (v případě uzamknutí našich tokenů do poolu ho získáme automaticky), stačí ho vložit do Staking farmy (viz níže). Pak už zbývá jen čekat na zisk.

Staking na farmách

Pokud na PancakeSwapu poskytujete likviditu (viz výše), můžete za to získat zaslouženou odměnu. Slouží k tomu mnoho tzv. farem, které na stránkách najdete.

Recenze - Farmy na PancakeSwap
Farmy na PancakeSwap
Zdroj: PancakeSwap.finance

Převládají zde v podstatě tři možnosti.

  1. Staking CAKE tokenu s tím, že uživatel dostane více CAKE
  2. Staking CAKE s odměnou v podobě jiných tokenů
  3. Staking jiných kryptoměn s odměnou v podobě CAKE

APY (zisk, který počítá i se složeným úročením) se na PancakeSwapu pohybují většinou ve vyšších desítkách procent. Není ale žádný problém narazit i na pooly s výnosem nad 150 %. Pooly s podobným zhodnocením ale nevydrží dlouho – jsou často díky velké poptávce uživatelů postupně snižovány.

Staking v poolech

Další možností, co na PancakeSwapu můžete dělat, je účastnit se tzv. Syrup poolů.

pancakeswap pooly
Ukázka několika poolů. K dispozici jich je ale mnoho
Zdroj: PancakeSwap.finance

V jednoduchosti se jedná o smart kontrakty, do kterých uzamknete nějaké množství tokenů CAKE. Za to pak získáváte odměnu v podobě jiného tokenu, přičemž většinou se jedná o nově vzniklé tokeny a jejich zakladatelé tak tyto pooly využívají pro počáteční distribuci tokenů, popř. v rámci své marketingové strategie. Stakování CAKE mincí v Syrup Poolech je možné provádět buď automatickou nebo manuální formou.

Automatické stakování nevyžaduje žádnou interakci uživatele po aktivaci, CAKE mince jsou vybírány automaticky. Manuální stakování vyžaduje vybírání mincí uživatelem. Způsoby se liší zejména mírnými rozdíly v poplatcích. U automatického stakování je strháván mírný výkonnostní poplatek při každém automatickém výběru, u manuálního je větší část poplatku v BNB za transakce. Při manuálním stakování uživatel obdrží do peněženky SYRUP tokeny (jedná se o obdobu LP tokenů a v minulosti jeden z problémů PancakeSwapu), po směnění zpět uživatel obdrží opět CAKE.

I zde je zhodnocení velmi zajímavé a nezřídka kdy se i dlouhodobě drží nad úrovní 100 % ročně při denním kumulování získaných odměn.

NFT sběratelské "předměty"

PancakeSwap má i své sběratelské předměty ve formě NFT. Jedná se však o spíše nepodstatnou funkci, která je spíše experimentální.

Pancakeswap NFT Collectibles
Pancakeswap NFT Collectibles

Jak PancakeSwap používat?

Všechny vlastnosti už jsme si řekli. Na druhou stranu se ale nic nevyrovná zkušenosti z první ruky.

Pokud jste již v minulosti využívali směnárny jako SushiSwap nebo Uniswap, nemělo by pro Vás pohybování v systému PancakeSwap být nic nového. Prostředí směnáren je v podstatě stejné a dají se zde dělat totožné věci.

Protože ale BSC funguje stejně podobně jako síť Etherea, neměl by být žádný problém ani s navigací v aplikaci.

Níže vám představíme asi nejjednodušší způsob, jak se do systému dostat a pracovat v něm.

Stáhněte si rozšíření prohlížeče – MetaMask

Jako první krok je třeba si stáhnout nějakou peněženku, která nám dovolí pracovat v síti BNB Smart Chain. Protože je v principu stejná jako Ethereum, můžeme využít známé rozšíření do prohlížeče MetaMask, které si jen trochu uzpůsobíme.

MetaMask můžete stáhnout přímo na stránkách vydavatele: MetaMask.io.

Jakmile se rozšíření nainstaluje, následuje naprosto standardní nastavování peněženky. Přijde na řadu zvolení hesla a zobrazení a ověřování seedu.

Seed samozřejmě doporučujeme zapsat. Slouží pro obnovu peněženky v případě zničení zařízení, ztráty či smazání. Seed phrase je váš přístupový údaj ke kryptoměnám. Pokud seed phrase nemáte nebo zapomenete, o své kryptoměny jste v zásadě přišli.

Napojte MetaMask na BNB Smart Chain

MetaMask je primárně Ethereová peněženka. Jelikož je ale BNB Smart Chain v podstatě její kopií a využívá stejné principy, můžeme peněženku s klidem na BSC napojit.

Prostředí peněženky MetaMask
Prostředí peněženky MetaMask

V pravém horním rohu klikneme na bublinu s nápisem Ethereum Mainnet (můžete zde mít i něco jiného, bublina je ale stejná). Jedná se o sítě, na které se lze napojit. Rozbalí se nám jejich seznam.

Pro naše účely klikneme na úplně poslední položku "Vlastní RPC".

Jednotlivé sítě a vlastní nastavení
Jednotlivé sítě a vlastní nastavení

Kliknutím na Add Network se nám otevřou jednotlivé položky pro zadání údajů. Využijte následující údaje:

Vše stačí překopírovat a síť uložit. Pokud bude vše správně nastavené, v úvodním okně peněženky uvidíme v pravém horním rohu pole s názvem Smart Chain.

Teď je potřeba do naší peněženky poslat kryptoměny CAKE (který budeme stakovat) a BNB (který slouží pro úhradu transakčních poplatků v síti BSC).

Oba tyto tokeny si pošlete na adresu, která se zobrazuje v horní části peněženky MetaMask. Poslat si je můžete např. jako BEP-20 tokeny přímo z burzy Binance. Více o tom, jak vybírat kryptoměny z Binance, naleznete v tomto článku.

Napojení na PancakeSwap

Další kroky už jsou hračkou. Pro napojení na PancakeSwap nám stačí jednoduše přejít na hlavní stránku směnárny PancakeSwap a v pravém horním rohu zmáčknout tlačítko connect. Peněženka se automaticky připojí.

Připojte svoji MetaMask k PancakeSwap
Připojte svoji MetaMask k PancakeSwap pomocí tlačítka Connect v pravém horním rohu

Jakmile se nám to povede, můžeme se vrhnout na samotný PancakeSwap.

Možná vás zaskočilo, že na PancakeSwap není nutné se nijak registrovat. Protože se jedná o DeFi službu, místo uživatelského účtu používáte propojení s peněženkou. To je vše.

Poplatky na PancakeSwap

Jako snad každá kryptoměnová síť, i BNB Smart Chain potřebuje ke svému chodu poplatky. A protože Pancake Swap není o ničem jiném, než o spouštění jednotlivých chytrých kontraktů, za všechny spuštěné kontrakty se platí poplatek v tokenech BNB.

Není to úplně nejlevnější záležitost, avšak poplatky jsou např. v porovnání s Ethereum ekosystémem minimální. I přesto je ale dobrá jistá obezřetnost, jelikož platíte za každý úkon v síti. Odesílání, směňování tokenů, staking, vybírání zisků, atd. Cena je ale velkým pozitivem.

Co se týče nákupů a prodejů pomocí směnárenské funkce PancakeSwapu, poplatky jsou pro všechny uživatele totožné a to ve výši 0,20 % z každé směny.

Závěr k PancakeSwap

DEX směnárna PancakeSwap a její DeFi funkce jsou velmi příjemným překvapením. Transakce jsou zde levné a rychlé, možností je spousta a pokud nejsme vyloženě fanatičtí zastánci kryptoměnových idejí, jistá míra centralizace se nás nijak nedotkne.

Díky umístění na BNB Smart Chain je i práce se sítí rychlá a levná. Manipulace s kryptoměnami v systému je jednoduchá a není problém se v ní po chvilce zorientovat.

Celkové zhodnocení je tedy velmi kladné a vytvoření takovéto DeFi služby na BNB Smart Chainu je rozhodně velkým pokrokem pro celé odvětví.

Rychlost směny 95%
Přívětivost platformy 90%
Poplatky 85%
Dostupné možnosti 100%
Důvěryhodnost značky 85%
91 %
2. místo
PancakeSwap
PancakeSwap představuje jednu z vlajkových lodí decentralizovaných financí na blockchainu Binance Smart Chain. I přesto, že má pár nevýhod, nabízí zajímavé možnosti. Pokud bude růst nejen svět DeFi jako takového, ale i ekosystém BSC, je velmi pravděpodobné, že bude růst i využívání a popularita burzy PancakeSwap.

Další informace o PancakeSwapu

Jméno firmyPancakeSwap
V češtině?
Dohled ČNB
Poplatky za obchodPoplatek za obchod 0,2 %
Další poplatkyNízké transakční poplatky sítě
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatKryptoměny na blockchainu BSC
Podporované kryptoměnyTokeny na síti BSC

Ohodnoťte společnost PancakeSwap


Diskuze k článku 10
Martin

Zdravím, chci se zeptat. Nakoupil jsem kryptomenu 1kus za 1$ teď když cena vylezla na 1.6$ bych chtěl coin prodat za 2000usd ale mě nabízí systém jenom 2.1 binance coin… to je cca 1300$ jakto že je rozdíl 700 dolarů a neřídí se to burzou? Měl bych dostat cca 3.2 binance… díky za odpověď

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin

Dobrý den, Martine. Bohužel bez více informací nejsme schopni Vám poradit, ale až na občasné výjimky by díky arbitrážím v zásadě cena měla být dlouhodobě velmi podobná jak na Binance, tak i na PancakeSwapu. Jste si 100% jistý, že se díváte na tu samou kryptoměnu? Není možné, že jste omylem koupil něco jiného, co je však např. svým tickerem podobné?

Igor Nosál
Odpověď na Martin

No zas taková superpecka to není.
Chtěl sem směnit polygon na bnb.
Spároval sem si trust Wallet peněženku, označil sem si v pancake měnu kterou chci směnit,pak sem to poslal a mně to z peněženky odešlo,ale na pancake se nic neukázalo.. takže 100$ v prdeli..

Laddes

Chci koupit za BNB babydoge a už 2 dny to nejde. Píše to furt stejnou hlášku.
The transaction cannot succeed due to error: execution reverted: PancakeRouter: INSUFFICIENT_OUTPUT_AMOUNT.
Dismiss. Zkusil jsem vše, ale prostě to nefunguje. 👎

miroslav toth
Odpověď na Laddes

podarilo sa ti to?presne aj mne to vyhadzuje

Portál Finex.cz
Odpověď na Laddes

Dobrý den, Laddes. Nejpravděpodobněji se jedná o chybu v kontraktu daného tokenu.

Jakub
Odpověď na Portál Finex.cz

Ahoj chtel bych se zeptat smenil jsem pres pancake bnb za euroshibainu a v penezence Binance se me neustale zvetsuje pocet eurosihainu oproti tomu co jsem ji koupil jak je to mozny.

Portál Finex.cz
Odpověď na Jakub

Dobrý den, Jakube. Jak už vyplývá z oficiálních stránek tohoto projektu, 5% část z poplatků zaplacených za obchodování s touto měnou je přerozdělována mezi její držitele. Proto se vám počet mincí neustále zvyšuje.

Zobrazit další odpovědi (1)
Karel

Zajímalo by mě, zda např. staking probíhá v rámci peněženky, jestli pořád budu vlasnit privátní klíče, i když mince uzamknu.

Portál Finex.cz
Odpověď na Karel

Dobrý den, Karle. Principiálně ano, stále budete jen Vy vlastníkem priv. klíčů k uzamknutým kryptoměnám. Nicméně vystavujete se tak riziku zneužití kontraktu, který staking zašťiťuje. Ačkoli mohou projekty mít všechny audity světa, je možné, že někdo zneužije chybu v jejich kódu, a o kryptoměny Vás připraví. Šance na to se ale logicky s každým auditem (kterých např. PancakeSwap má několik) snižuje.

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo