Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SPDR Gold Shares
GLD
SPDR Gold Shares
Váš kapitál může být ohrožen*

$216,3 (4 930 Kč)

-1,7 % za 7 dní

Logo SPDR Gold Shares

SPDR Gold Shares

Aktuální cena ETF GLD
Graf GLD

$216,3 (4 930 Kč)

-1,7 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu SPDR Gold Shares

Informace o fondu SPDR Gold Shares

SPDR Gold Shares je burzovně obchodovaný fond (ETF) s tickerem GLD kopírující spotovou cenu zlata. Lze se setkat i s alternativním názvem SPDR Gold Trust ETF.

Jedná se o jedno z nejoblíbenějších komoditních ETF a také o jednoho z 10 největších držitelů zlata na světě.

Krátká historie SPDR Gold Shares

spdr gold shares zlato etfState Street Global Advisors založila a uvolnila do oběhu tento investiční nástroj od listopadu 2004. Poprvé mohli investoři obchodovat toto ETF se zlatem na newyorské burze NYSE. Později se však přidaly i další světové burzy jako Singapur, Tokyo či Hong Kong.

Po mnoho let byl SPDR Gold Shares 2. největším ETF na světě. V době vrcholící ceny zlata v létě 2011 se toto ETF stalo dokonce krátce tím největším fondem na světě (zdroj).

Od roku 2014 se už však SPDR Gold Trust nachází mimo první desítku.

Co ovlivňuje cenu tohoto ETF?

Jelikož SPDR Gold Trust sleduje spotovou cenu zlata, tak fundamenty ovlivňující hodnotu žlutého kovu působí i na cenu ETF. Míra úrokových sazeb, inflace, hospodářské recese, mezinárodní napětí, války a mnohé další cenu zlata ovlivňují, což se vždy na ceně tohoto fondu odrazí.

Cena ETF se může od tržní ceny dyzické unce zlata dočasně mírně lišit. Obecně se však manažeři SPDR Gold Shares snaží hodnotu fondu udržovat na jedné desetině ceny jedné unce zlata.

Ke 13. únoru 2020 fond SPDR Gold Trust vlastnil 29,7 milionu uncí zlata uskladněného ve svých trezorech. Toto množství představuje kapitálovou hodnotu necelých 47 miliard amerických dolarů. Byť je vhodné zdůraznit, že podíly ETF nelze přímo směnit za fyzické zlato daného fondu, nýbrž pouze za americké dolary.

Toto ETF můžete obchodovat i vy

Stejně jako jiná ETF i SPDR Gold Shares může obchodovat a spekulovat tak na vývoj ceny zlata prakticky kdokoli. Stačí se registrovat u jednoho z brokerů, ověřit svůj účet a obchod otevřít.

Příklad CFD obchodu se zlatem

Pro příklad dejme tomu, že aktuální cena zlata je 1 500 dolarů za unci a cena SPDR Gold Shares je tedy 150 dolarů.

Vy si tak za 150 dolarů můžete koupit 1 ks tohoto fondu. Máte-li na investici připravených zhruba 30 000 Kč, při ceně dolaru z 23. 4. 2020 si tak za 26 700 Kč můžete koupit 7 ks.

Stoupne-li cena zlata na 1650 dolarů, cena 1 ks fondu se zvýší ze 150 dolarů na 165 dolarů a protože jich vlastníte 7, při prodeji všech z nich byste inkasovali 1 155 dolarů, tedy 29 500 Kč a váš zisk by tedy byl 2 800 Kč (což je 10 %).

Zní to samozřejmě hezky, ale dejte si pozor. Pokud cena zlata klesne, stejně snadno můžete peníze i ztratit.

Doporučení brokeři pro toto ETF

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Jakou strategií toto ETF obchodovat?

Je výhodnější držet tento fond dlouhodobě, nebo spekulovat na krátkodobé pohyby ceny zlata a při každém menším poklesu fond přikupovat a při nárůstu odprodávat? Na tuto otázku neexistuje snadná odpověď.

Většina investorů nakupuje podíly fondu s dlouhodobým horizontem. Nicméně SPDR Gold Shares nevyplácí žádné úroky, takže nakupující spekulují pouze na zvýšení ceny kovu v budoucnu.

Výhodou ETF zlata pro investory averzivní k riziku je nižší volatilita. Obecně akciové ETF zaznamenávají výraznější výkyvy ceny. Zato obchodníci tolerantnější k riziku často upřednostňují ETF firem těžících zlato a další drahé kovy. Tyto některé těžařské fondy nabízejí i dividendy.

Více informací stran burzovně obchodovaných fondů zlata vs. fondů společností těžících nebo zpracujících zlato naleznete zde.

Obchodní hodiny SPDR Gold Shares ETF

Toto ETF bylo prvně emitované ve Spojených státech, ovšem mnohé asijské burzy rovněž tento fond nabízí (Japonsko, Hong Kong, Singapur). I mexická burza poskytuje příležitost k zakoupení SPDR Gold Shares.

Nemusíte se tedy teoreticky při obchodování limitovat specifickým časovým rámcem. Záleží ale samozřejmě na tom, na jakou burzu je váš broker napojený. Např. v případě XTB, které je napojeno na New York je možné obchodovat pouze mezi 15:45 a 22:00 našeho času.

Poznámka

TIP: Přemýšlíte o investici do zlata a nevíte, jak na to? Přečtěte si náš podrobný článek Investiční zlato: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?

Maxima a minima SPDR Gold Shares ETF

Vrcholy a pády SPDR Gold Trust pochopitelně zrcadlí tytéž ceny zlata. Tedy maximum hodnoty fondu nalezneme v září 2011 (185.85 USD). Minimum v lednu 2005 (43.17 USD). Na počátku roku 2020 byste si pořídili jeden podíl ETF za necelých 150 USD.

spdr gold shares a zlato
Porovnání vývoje ceny SPDR Gold Shares a ceny zlata za minulých 10 let

S historickými daty fondu se můžete seznámit zde. Za dobu své dosavadní historie SPDR Gold Trust zaznamenal pouze 4 ztrátové roky a zatím 11 ziskových let. Data o každoročních ziscích a ztrátách můžete studovat zde.

Shrnutí

Proč se SPDR Gold Shares ETF stal tak rychle populárním investičním nástrojem? Mnoha obchodníkům a investorům nevyhovuje držet pozici na zlatě na riskantních finančních derivátech (futures, opce, CFD), které nejsou nijak kryté fyzickým zlatem.

Z druhé strany vlastnění hmotného zlata ve formě mincí, slitků či cihel vyžaduje nemalé náklady na skladování. SPDR Gold Shares je zajištěné reálným zlatem v trezorech a zároveň vás zbavuje tíže skladovacích nákladů.

Toto ETF žlutého kovu tak představuje zajímavou alternativu pro kteréhokoliv investora uvažujícího o dlouhodobém nebo střednědobém vývoji ceny zlata.

Více info o tomto ETF

Více informací o SPDR Gold Shares

JménoSPDR Gold Shares
TickerGLD
Emitováno2004
Investiční společnostState Street Global Advisors
ISINUS78463V1070
TER0,40 %
Ohodnoťte ETF SPDR Gold Shares
3
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat