Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500 – Kolik zaplatíte za nákup?

Nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500 – Kolik zaplatíte za nákup?
Zdroj: depositphotos.com

Burzovně obchodovatelné fondy kopírující svým složením index S&P 500 poskytují investorům různé způsoby, jak koupit akcie 500 největších amerických společností.

Panují však mezi nimi drobné rozdíly, přičemž nákladovost je pouze marginálním kritériem, neboť většinu z nich charakterizuje expense ratio (roční nákladovost) pod 0,1 %.

Existují rozdíly, které v celkové ziskovosti investice hrají mnohem větší roli. Především se jedná o formu vyplácených dividend. Některé z těchto ETF vyplácejí dividendu kvartálně, jiné ji reinvestují. Je nutné pak také říct, že vlivem nařízení Evropské unie z června 2018 bohužel nejsou u drtivé většiny standardních brokerů americká ETF dostupná.

Jedinou výjimku představuje Fio e-Broker, který však jejich nákup zatěžuje poměrně výrazným poplatkem a tím pádem není možné ETF u tohoto brokera nakupovat pravidelně, k čemuž obvykle tyto burzovně obchodovatelné fondy slouží.

Optikou českého investora jsou tak nejdůležitější informace, které musí o těchto ETF – burzovně obchodovatelných fondech zjišťovat, následující:

 • Způsob nakládání s dividendami
 • Jejich dostupnost u evropských brokerů
S&P 500 ETF ve zkratce

 • S&P 500 fondy kopírují svým složením index S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických akciových společností.
 • Díky těmto ETF můžete investovat do širokého spektra akciových společností prostřednictvím jediné investice. Investoři je mohou nakupovat a prodávat během obchodních hodin, podobně jako jednotlivé akcie.
 • Tyto ETF nabízejí okamžitou diverzifikaci, jejich výnosy na druhé straně nemohou přesáhnout průměrný výnos trhu.

Obsah článku

Co jsou ETF fondy kopírující S&P 500?

Index Standard and Poor’s 500 (obvykle označovaný jako S&P 500) je index 500 největších společností ve Spojených státech dle tržní kapitalizace, které jsou obchodované na newyorské burze cenných papírů (NYSE) nebo burze Nasdaq. Jeho první předchůdce se objevil už v roce 1923 a obsahoval pouze několik cenných papírů.

V roce 1957 pak vznikl index, jak ho známe dnes, a od té doby obsahuje kolem 500 cenných papírů a přijal označení S&P 500.

Průměrný dlouhodobý roční výnos S&P 500 je 10 % (včetně dividend).

Dnes tvoří index 505 různých společností. Akcie jsou v tomto indexu tržně vážené, což znamená, že akcie s vyšší tržní kapitalizací mají větší vliv na výkonnost indexu než akcie menších společností. I proto v současné době tvoří 5 největších komponent tohoto indexu více než 22 % akciového indexu.

Poznámka

Další z významných amerických akciových indexů Dow Jones je naopak cenově vážený. To znamená, že akcie s vyšší cenou mají větší vliv na vývoj indexu a naopak. Nezáleží přitom na velikosti dané společnosti. I proto se Apple propadl po loňském splitu z pozice největší komponenty až na 19. příčku.

Akcie, které jsou zahrnuty v indexu S&P 500, musí splňovat 3 kritéria:

 • Tržní kapitalizace alespoň 6,1 miliardy dolarů
 • Cena akcie alespoň 1 dolar
 • Měsíční objem obchodování – likvidita – minimálně 250 000 akcií

Bez indexu S&P 500 by se nikdy nemohly ETF fondy kopírující tento index zrodit. V roce 1993 společnost State Street Global Advisors z Bostonu navrhla nový typ investičního produktu – nový cenný papír. Ten představoval koš akcií podobně jako podílový fond, ale měl se obchodovat na burze podobně jako akcie, ze kterých byl složen.

Tento první burzovně obchodovatelný fond sledoval svým složením právě zmiňovaný index, obchoduje se dodnes pod názvem SPDR S&P 500 ETF Trust a symbolem SPY a jedná se o největší ETF svého druhu.

Výhody investování do ETF fondů kopírujících S&P 500

Burzovně obchodovatelné fondy, které svým složením kopírují index S&P 500 mají řadu výhod, mezi nejdůležitější však patří:

 • Investor získá díky jediné investici expozici vůči široké škále akciových společností
 • Tyto fondy nejsou výhradně technologicky zaměřené jako index Nasdaq – je zde tedy větší diverzifikace napříč odvětvími
 • Výrazná likvidita – své investice můžete nakupovat a prodávat v rámci obchodních hodin na jednotlivých burzách podobně jako jednotlivé akcie. Na odprodej podílových listů klasických fondů přitom musíte obvykle čekat

Nevýhody investování do ETF fondů kopírujících S&P 500

Každá mince má samozřejmě dvě strany a zcela objektivně je třeba brát v úvahu i nevýhody, které jsou s investováním do těchto burzovně obchodovatelných fondů spojené. Jedná se koneckonců o investici, takže se nemůžete zcela vyhnout riziku:

 • ETF jsou díky diverzifikaci méně riskantní, ale váš zisk nepřekoná průměrný tržní výnos
 • Omezená dostupnost amerických ETF v rámci EU
 • Vzhledem k tomu, že je index S&P 500 tržně vážený, mají menší společnosti na jeho výkonnost pouze minimální vliv
Poznámka

TIP: Zajímá vás více informací o indexu S&P 500? Přečtěte si tento komplexní článek.

Na jaká kritéria byste se měli při výběru těchto ETF zaměřit?

Hodláte-li investovat prostřednictvím ETF do akcií v indexu S&P 500, máte poměrně široké možnosti. Většina z těchto fondů upravuje své složení na základě aktuálních změn v indexu, a tak jsou rozdíly mezi jednotlivými fondy minimální.

Pro českého investora, který tato ETF nakupuje prostřednictvím klasických ETF brokerů, však existuje několik kritérií, na které by se měl při výběru zaměřit:

 1. Dostupnost: Je toto ETF široce dostupné u většiny brokerů? Většina z amerických ETF je dostupná pouze na platformě Fio e-Broker. Další brokeři nabízejí evropské alternativy k americkým fondům, nabídka jednotlivých brokerů se však rovněž liší, jak uvidíte v tabulce níže.
 2. Likvidita: K jakému objemu obchodování dochází v průměrném desetidenním období? Nechcete-li kupovat ETF, které bude náročné prodat, jakmile se situace na trhu zhorší, měli byste investovat pouze do takových ETF, která charakterizují vysoké objemy denních obchodů.
 3. Nízké poplatky: Výše zaplacených poplatků v českých reáliích opět závisí především na výběru brokera. Nákladovost ETF fondů kopírujících S&P 500 se pohybuje obecně do 0,1 %, mnohem větší rozdíly však panují v poplatcích, které zaplatíte za provedený nákup. Zde můžete počítat s intervalem od 0 až do 1 % z objemu nákupu.
 4. Způsob vyplácení dividend: Obecně existují dva typy těchto fondů – ETF, která dividendy vyplácejí investorům a ETF, která dividendu automaticky reinvestují. Který typ ETF si vyberete je čistě na vás, měli byste však o tomto rozdílu vědět. ETF, která dividendu vyplácejí (povětšinou kvartálně) budou volit starší a konzervativnější investoři, kteří od své investice už očekávají i nějaký zdroj pasivního příjmu – pozor dividendu je třeba danit, což se opět v závislosti na výběru brokera liší. Akumulační ETF, která dividendu reinvestují, volí obvykle mladší investoři, kterým jde o maximalizaci kapitálového růstu investice a chtějí se vyhnout danění dividendy.

3 nejlepší S&P 500 ETF dostupné v ČR

A) SPDR S&P 500 ETF Trust

Jak už zde jednou zaznělo, SPDR S&P 500 ETF Trust (ISIN: US78462F1030) je největší a nejstarší ETF fond sledující index S&P 500. Až do nedávné doby bylo velmi oblíbenou volbou i mezi českými investory. Nyní však už zůstalo pouze v nabídce Fio e-Brokera, který nákup akcií prostřednictvím této platformy zatěžuje poměrně vysokými poplatky.

Z toho důvodu není toto ETF vhodné k pravidelným nákupům (je třeba provádět vyšší jednorázové investice, aby se poměr zaplacených poplatků snížil). Při investici 20 000 Kč tvoří poplatek přibližně 1 % z nákupu, při 5 000 Kč je poplatek dokonce 4 %. (Fio banka účtuje při nákupu do objemu 100 akcií poplatek 7,95 dolaru.)

Roční nákladovost je o něco málo vyšší než u dalších srovnávaných ETF, ale jedná se o takřka zanedbatelný rozdíl. Podstatnou informací je, že toto ETF své dividendy kvartálně vyplácí. Na platformě e-Broker je však možné podepsat formulář W-8BEN – dividenda je tak zdaněná pouze “českou” 15% sazbou.

Stručná charakteristika SPDR S&P 500 ETF Trust
Stručná charakteristika SPDR S&P 500 ETF Trust. Zdroj: Justetf.com

B) iShares Core S&P 500 UCITS ETF

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087) je irský fond, proto ho je možné nakupovat i prostřednictvím evropských brokerů. Zároveň se jedná o největší evropské ETF, které můžete využít jako alternativu k výše zmíněnému americkému burzovně obchodovatelnému fondu. Nakupovat ho lze na německé burze Xetra.

Fond své dividendy reinvestuje, nebudete tak muset řešit danění dividend. Navíc je také velice dostupný a v nabídce ho má i LYNX Broker, Degiro nebo XTB.

Stručná charakteristika iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Stručná charakteristika iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Zdroj: Justetf.com

C) Vanguard S&P 500 UCITS ETF

Další z irských fondů, který je možné opět obchodovat na německé burze Xetra je Vanguard S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B3XXRP09). Jeho velikost nyní činí něco málo přes 24 miliard eur a dividendy vyplácí kvartálně.

Uvažujete-li o pravidelné měsíční investici, pak vás jeho nákup vyjde nejlevněji na platformě Degiro, kde nezaplatíte na poplatku ani korunu. V nabídce ho však má podobně jako všechny ostatní fondy i Fio e-Broker a stejně tak i LYNX Broker. XTB tento burzovně obchodovatelný fond v nabídce nemá.

Stručná charakteristika Vanguard S&P 500 UCITS ETF
Stručná charakteristika Vanguard S&P 500 UCITS ETF. Zdroj: Justetf.com

Kromě tří výše zmiňovaných ETF můžete nakupovat v rámci České republiky i další tři alternativy, které charakterizuje podobná nákladovost a jsou dostupné u vícero brokerů. Co do velikosti se jedná o menší fondy, které spravují mezi 5 a 10 miliardami euro. Jedná se o následující ETF:

 • iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD – dividendy vyplácí kvartálně (ISIN: IE0031442068)
 • Invesco S&P 500 UCITS ETF – dividendy reinvestuje (ISIN: DE000A1JM6F5)
 • SPDR S&P 500 UCITS ETF – dividendy vyplácí kvartálně (ISIN: IE00B6YX5C33)

Jak vybrat ETF na konkrétní platformě?

Zdroj: degiro.com
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro. Zdroj: Degiro.com

Vámi zvolené ETF nejrychleji na platformě vyhledáte prostřednictvím unikátního alfanumerického označení daného fondu – ISIN. Na obrázku vpravo (lze zvětšit po rozkliknutí) můžete vidět screen z rozhraní platformy Degiro. Po zadání unikátního ISINu získáte hned několik výsledků. Jak je to možné?

Zvolené iShares Core S&P 500 UCITS ETF je možné obchodovat hned na několika evropských burzách. Označení konkrétní burzy je na screenu zobrazeno pod názvem ETF prvním tří písmenným kódem.

Pro vás je však mnohem důležitější informace, v jaké měně budete dané ETF nakupovat, což je reprezentováno posledními třemi písmeny pod názvem ETF.

IShares Core S&P 500 UCITS ETF nese také označení (Acc), to znamená, že tento burzovně obchodovatelný fond dividendy automaticky reinvestuje. Pokud byste si chtěli vybrat ETF, které dividendy pravidelně vyplácí, pak je třeba volit fondy, za jejichž názvem je uvedeno (Dist).

Srovnání poplatků za nákup jednotlivých ETF

Investoři, kteří využívají platformu Fio e-Broker vědí, že nabízí velmi širokou nabídku instrumentů včetně amerických ETF, což nemůže nabídnout žádný jiný broker na českém trhu.

Nákupy jsou ovšem fixně zpoplatněny poměrně vysokým poplatkem. Díky 15% danění dividend však může být vhodným kandidátem na vysoké jednorázové investice do amerických ETF (řádově statisíce), která své dividendy kvartálně vyplácejí.

Podobně širokou nabídku ETF s výjimkou těch amerických pak nabízí i LYNX broker, investor však opět musí počítat s poplatkem, který tohoto brokera diskvalifikuje jako alternativu pro pravidelné investice.

Investoři, kteří uvažují o pravidelných nákupech ETF fondů kopírujících index S&P 500, mohou zauvažovat o dalších dvou brokerech – Degiro a XTB, u kterých můžete tyto nákupy realizovat zdarma (v případě Degira 1x měsíčně). V případě obou brokerů se pak jedná o daň 15 %, za předpokladu, že vyplníte formulář W-8BEN.

Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů
Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů

Jak už nyní vidíte, výběr brokera do značné míry závisí na tom, jaké instrumenty chcete, jakým způsobem nakupovat. Proto se vyplatí na to myslet hned na počátku. Do výběru brokera však promlouvá mnohem více faktorů, než je pouze dostupnost finančních instrumentů nebo poplatková struktura. Jednotlivý brokeři se výrazně liší i ve způsobu danění dividend a účtování dalších poplatků. Pokud tak stále váháte, navštivte naše srovnání brokerů a uděláte si jasno.

Přehled nejlépe hodnocených brokerů pro obchodování ETF

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další alternativy ke klasickým ETF fondům

Jednotliví brokeři pak nabízejí investorům i další možnosti investování prostřednictvím společností zahrnutých v indexu S&P 500. Jedná se o ETF, která jsou zaměřená sektorově – například sektor komunikačních technologií, spotřebitelský sektor, finanční sektor atd.

Případně můžete investovat i do pákových ETF, která sledují svým složením index S&P 500, ale výkonnost je násobena pákou 2 – investor může dosáhnout dvojnásobného zisku, ale i ztráty. Poslední zajímavou možností jsou tzv. inverzní ETF – když index S&P 500 roste, hodnota tohoto ETF klesá. Tyto burzovně obchodovatelné fondy lze nakupovat především prostřednictvím platforem XTB, LYNX Broker a Fio e-Broker za poplatky, které jsou uvedené v tabulce výše.

Poznámka

ETF lze nakupovat i automaticky prostřednictvím investiční platformy

Pokud vás představa založení brokerského účtu a následných aktivních nákupů S&P 500 ETF děsí, nebo hledáte možnost “automatického investování” můžete využít také služeb dostupných investičních platforem. Ty vám za poměrně nízký poplatek nákup některého z těchto ETF zprostředkují, aniž byste se o svou investici museli příliš starat.

Aktuálně máte k dispozici tři české investiční platformy Indigo, Fondee a Portu. První dvě sestaví zájemci o pasivní investování portfolio automaticky na základě vyplněného investičního dotazníku – dle jeho investičních cílů, tolerance rizika atd.

Investiční platforma Portu nabízí totéž a také alternativu v podobě sestavení vlastního portfolia, které může tvořit například (a pouze) S&P 500 ETF.

Zajímá-li vás investiční platforma Portu více, přečtěte si tuto recenzi. Ve zkratce by váš investiční proces vypadal tak, že si vyberete ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500 (na Portu se jedná o akumulační iShares Core S&P 500 UCITS ETF) a následně si nastavíte automatickou investici do tohoto ETF prostřednictvím trvalého příkazu. Dále se nemusíte o nic starat. Nastavená investice se bude pravidelně a automaticky realizovat ve vámi vybraném intervalu.

Nejčastěji se pravidelně investuje na měsíční bázi. Lze ovšem investovat například i na týdenní bázi nebo třeba kvartální. Kratší, než týdenní interval však nedává příliš smysl, protože Portu za vás nakupuje aktiva jednou týdně (obvykle ve středu).

Portu si za tuto službu účtuje poplatek za zprostředkování. S investičním horizontem 15 let však zaplatíte na poplatcích ročně 0,53 %. To znamená, že pokud budete investovat pravidelně drobné částky (jednotky tisíc Kč), může se vám Portu vyplatit dokonce více než samostatný nákup některého z S&P 500 ETF prostřednictvím brokerů Lynx nebo Fio e-Broker.

Slovo závěrem

ETF fondy kopírující S&P 500 mohou být skvělým základem pro vaše portfolio. Mají velmi nízkou roční nákladovost a pokud je nakupujete prostřednictvím správného brokera, nemusíte za jejich nákup zaplatit ani korunu na poplatcích.

Rovněž jsou mnohem likvidnější než tradiční podílové fondy, protože jsou obchodované podobně jako akcie na burze. Drobnému investorovi pak přinášejí nižší riziko než výběr jednotlivých akcií. Pokud tedy někdo uvažuje o dlouhodobém budování důchodových úspor, jedno z uvedených ETF výše může být rozhodně zajímavou možností.

Další zdroje informací:

 • E15 (Akciový index S&P 500: Aktuální graf a jak investovat do ETF)
 • Wikipedie (S&P 500)
 • Seznam Zprávy (Ve vatě díky S&P 500? Jak spořit na důchod pomocí amerických akcií)
 • JustETF (Top S&P 500 ETFs)
 • Portu (S&P 500 jako základní stavební kámen portfolií)
Líbil se vám tento článek?
104
4

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (11 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Marcel Balvan

Mám hloupý dotaz.. všude se píše, jak by člověk měl investovat do etf S&P 500 alespoň 1000kč měsíčně. Jsem začátečník, ale na platformě XTB jsem nenašel nic pod 9000kč za 0.01 objemu..

Redakce Finex

Dobrý den, Marceli. Pokud jste opravdu začátečník, nevíte si rady a nechcete nebo nemůžete se o investování intenzivněji zajímat, tedy chcete-li pouze efektivně a jednoduše investovat, můžeme Vám zkusit nabídnout alternativu ke kupování ETF, kterou je platforma Portu. Portu to dělá všechno za Vás, s přijatelnými podmínkami a min. vkladem i menším než 1000 Kč. Zkuste se na to podívat.

Jiří David

Chtěl bych se zeptat, když budu chtít u XTB pravidelnou investici do iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087), např. 1000Kč/měsíc, toto ETF si tedy nekoupím, protože jeho cena 465dol.? Existuje tedy jiné podobné ETF, nebo to celé špatně chápu? Pokud tu někde odpověď je, a já ji jen nevidím, tak se omlouvám…Díky!

Redakce Finex

Dobrý den, máte pravdu. Protože XTB v tuto chvíli nenabízí nákupy frakčních akcií (oproti např. Trading212 nebo eToro), tak není možné toto ETF kupovat za nižší částku, než je jeho plná cena. Alternativou by mohla být volba jiného ETF, které kopíruje vývoj S&P500 a které má XTB k dispozici, nebo využití jiného brokera.

Dotaz k jednomu výňatku z článku – “Dividendy jsou u ETF SPDR S&P 500 Trust vypláceny čtvrtletně a jsou od nich odečteny provozní náklady fondu”

Čtvrtletní dividendy jsou daněny v USA a na účet přijdou tedy zdaněné – a v ČR se už zdanění nemusí řešit ani uvádět v daňovém přiznání?

Redakce Finex

Dobrý den, pokud je nám známo, tak snad všichni brokeři připisují dividendy již zdaněné a nemělo by tedy být nutné je už danit. To, zda je ale musíte nebo nemusíte uvádět ve svém daňovém přiznání (což je něco jiného, než je danit), si však pro jistotu ověřte s certifikovaným daňovým poradcem.

Tomas G

Předem se omlouvám za rozsah dotazů ale váš portál mi přijde nejsrozumitelnejsi a nezávislý proto doufám v odpověď a věřím ze se bude hodit i dalším.
1.Etf jsou pasivně rizene fondy ale přesto upravují své složení podle změny přímo v indexu, kdo je tedy zodpovědný za tyto úpravy?
2.pokud chci investovat pravidelně měsíčně u Xtb musim tedy v dany termin manuálně otevřít pozici, tedy jich pri 10ti letem horizontu budu mit otevřených 120?
3.na několika článcích i komentářích píšete ze zdanění dividend Us etf se provádělo 30, ted snad již i u xtb 15% a daňové přiznání se podat musí, že zdanění provádí broker je novinka nebo mi uniká nějaká souvislost?
4.pokud zvolím etf které dividendy reinvestuje, uvidím někde na účtu ze k tomu došlo? (otevře se nová pozice, nebo se zvýší stávající ?)

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Děkujeme za komentář, budeme se snažit odpovědět. :-)

Ad 1) Za tyto úpravy je zodpovědná společnost, která fond spravuje. Například u fondů iShares je to BlackRock, u známého SPDR S&P 500 Trust (SPY) je to State Street Global Advisors.
Ad 2) Záleží na tom, jakého brokera pro své investování zvolíte. U XTB by se opravdu měly otevírat jednotlivé pozice, u jiných brokerů se pak pouze zvětšuje objem nakoupených akcií a nevidíte to jako jednotlivé pozice. A nebo broker Trading212 by měl mít funkci AutoInvest, která investuje dle předem nastavených pravidel za vás automaticky, případně můžete využít roboadvisory platformy, jako třeba Portu.
Ad 3) Zdanění dividend provádí broker srážkovou daní, to je běžná praxe.
Ad 4) Neměl byste vidět změnu své pozice, vše by měl řešit přímo fond a mělo by se to projevit “jen za oponou” a vy tak efekt pocítíte zvýšením ceny daného ETF.

Snad jsme pomohli. Hezký den!

Tomáš

Moc pěkný článek, a mám dotaz, v případě volby takového brokera, který dividenty za mě reinvestuje, musí se takové dividenty uvádět v daňovém přiznání?

RŮŽENA

……ne , v daňovce být nemusí , píše se to i v článku.

Jan Hodar

Pozor na to. Pokud re-investuje přímo fond a dividendu nepřipisuje, do daňového přiznání se to nedává. Pokud Vám broker dividendy připíše a obratem reinvestuje (bez vyplacení), musíte dát do daňového přiznání.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.