Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Bored Ape Yacht Club
BAYC
NFT kolekce Bored Ape Yacht Club (BAYC) – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

9,24 ETH (743 528 Kč)

+0,46 % za 7 dní

Logo Bored Ape Yacht Club

NFT kolekce Bored Ape Yacht Club (BAYC) – Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Cena Bored Ape Yacht Club
Graf BOREDAPEYACHTCLUB

9,24 ETH (743 528 Kč)

+0,46 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Vývoj floor price NFT Bored Ape Yacht Club

Základní informace o Bored Ape Yacht Club

Datum mintu 29. 04. 2021
Celk. tržní kapitalizace kolekce 248 438 ETH
Celkový počet tokenů 9 998
Objem prodejů za 24h 528,2 ETH

Bored Ape Yacht Club (zkráceně BAYC) je kolekce 10 000 avatarů s tématikou znuděných opic. Kolekce si zakládá na exkluzivní komunitě s řadou výhod všem držitelům BAYC NFT, která není založena pouze na samotných obrázcích.

Objem obchodů kolekce překonal miliardu dolarů, a kolekce BAYC se tak dostala na druhou pozici v žebříčku TOP NFTs na digitálním NFT tržišti OpenSea. Bored Ape Yacht Club vytvořila společnost Yuga Labs, která pokračuje v budování robustního ekosystému k této populární kolekci.

Co musíte vědět o Bored Ape Yacht Club?

Bored Ape Yacht Club je NFT kolekce 10 000 profilových obrázků, která se záhy po svém vzniku na jaře 2021 stala společně s nejstarší NFT kolekcí CryptoPunks nejhodnotnější sbírkou vůbec a své prvenství si stále drží.

Kolem úspěšného projektu se postupem času vytváří celý opičí ekosystém. Držitelé, kteří mohli v prvotním prodeji zakoupit 1 NFT za 0,08 ETH (v té době 190 USD), získali zdarma kromě rekordního zhodnocení své investice i zmutovanou variantu své opice z kolekce Mutant Ape Yacht Club, zvířecího kamaráda z kolekce Bored Ape Kennel Club a airdrop kryptoměny Apecoin (APE).

Kromě výše zmíněných patří pod křídla společnosti Yuga Labs, která za projektem stojí, i metaverse Otherside a pozemky Otherdeed. Úspěchu obrázků opic se diví po celém světě, mezi jejich držitele patří nebo patřil např. i fotbalista Neymar, rapper Snoop Dogg nebo zpěvák Justin Bieber. Objevily se i v seriálu Simpsonovi.

Obsah článku o NFT kolekci Bored Ape Yacht Club

Historie Bored Ape Yacht Club

Vznik kolekce sahá do doby, kdy o NFT ještě příliš mnoho lidí nevědělo. Jako většina NFT založených na PFP (Profile Picture NFTs – NFT zaměřené na profilové obrázky), se i BAYC inspiroval CryptoPunks, prvním z mnoha NFT projektů, které se snažily o vytvoření sbírky postav s jedinečnými vlastnostmi a úrovněmi vzácnosti.

Rozdíl kolekce Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks byl ale znatelný již od začátku. Zatímco kolekce CryptoPunks vznikla za účelem experimentálního NFT projektu, spíše s historickým aspektem, tak BAYC si stanovila větší plány – cílem bylo vytvořit silnou komunitu nadšenců do NFT a rozšířit ji i mimo svojí sociální bublinu.

V předem oznámené roadmapě (často používané označení pro seznam plánů do budoucna) bylo zmíněno, že držitel BAYC NFT se stane automaticky členem speciálního klubu s přístupem k exkluzivním osobním akcím a různým výhodám.

Zároveň bylo předem definováno právo duševního vlastnictví k zakoupenému obrázku. Zatímco držitelé CryptoPunks neměli až do nedávna žádná práva ke svým NFT, tak držitelé BAYC NFT těmito právy disponovali už od počátku kolekce.

Poznámka

Poznámka: pojem roadmapa se používá pro označení dlouhodobého plánu projektu.

Zdroj: cryptosvet.cz
BAYC a CryptoPunks
Rozdíl mezi kolekcemi Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks

Bored Ape Yacht Club spustil tým čtyř pseudonymních vývojářů: Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup a No Sass. Z toho dva členové, Gargamel a Gordon Goner, stáli i za vytvořením společnosti Yuga Labs.

Zdroj: boredapeyachtclub.com
BAYC a bar
Příběh BAYC se odehrává v uzavřeném prostředí klubu s barem

Společnost Yuga Labs

Společnost byla založena v roce vzniku BAYC a specializuje se na blockchainovou technologii, vyvíjí NFT a investuje do metaverse.

Greg Solano a Wylie Aronow patří mezi zakladatele společnosti a jsou zároveň dlouholetými přáteli. Oba se rozhodli zachovat svou digitální anonymitu, ta byla nicméně nedávno odhalena článkem od Buzzfeed, který jejich identitu odhalil a označil je za Gargamela a Gordona Gonera.

Solano i Aronow se o kryptoprostor zajímali už od roku 2017, tenkrát ale pouze jako hodleři kryptoměn. Nakonec zjistili, že vznik NFT pro ně vytvořil příležitosti předvést své kreativní stránky a možnost aktivně přispívat k hnutí kryptoměn.

Portfolio Yuga Labs se nadále rozrůstá, a nejedná se tedy pouze o BAYC. Mezi další projekty patří například MAYC, BAKC a projekt Otherside. V roce 2022 došlo také ze strany Yuga Labs k akvizici projektů Meebits a CryptoPunks od Larva Labs.

Kolekce se vyrazila za 12 hodin

Bored Ape Yacht Club byl přístupný všem: žádné složité předprodeje, aukce nebo whitelisty se nekonaly. Všechny BAYC NFT byly koncem dubna 2021 připraveny k veřejnému prodeji.

Cena za vyražení jedné “znuděné opice” byla stanovena na 0,08 ETH (tehdy kolem 190 dolarů). Zpočátku byl zájem o NFT slabý, změna nastala až po tweetu influencera s přezdívkou Pranksy, který se na sociální síti pochlubil nákupem 250 BAYC NFT. Po oznámení se 10 000 kolekce vyrazila do 12 hodin.

Pozoruhodné je, že tým BAYC v rozhovorech uvedl, že s Pranksym před prodejem nekomunikoval. Během následujícího měsíce se začala dít jedna významná věc: sekundární prodeje opic začaly rychle narůstat.

Poznámka

Poznámka: Tým vyčlenil třicet BAYC NFT z prodeje za účelem budoucího odměnění komunity a propagace.

Velký zájem Bored Ape u celebrit

Influencer Pranksy odstartoval i to, co do té doby žádný NFT projekt nezažil – obrovský zájem u celebrit. V následujících měsících proto Jimmy Fallon koupil Bored Ape #599:

Eminem koupil Bored Ape #9055:

Zdroj: blog.cryptoflies.com
Eminem a Bored Ape
Eminem se připojil k dalším celebritám, které koupily BAYC NFT

A přidaly se desítky dalších hvězd. Bored Ape Yacht Club se najednou objevil například v televizní show Fallona, kde o BAYC diskutoval s Paris Hilton, dále v reklamách, koloval po Twitteru, ve zkratce řečeno – byl všude. To spustilo dominový efekt, který, mimo jiné, zapříčinil růst a rozvoj celého NFT sektoru.

Do klubu Bored Ape se nedávno přidal i zpěvák Justin Bieber, který vlastní už dvě opice. Nákup Bored Ape #3001 zpěváka vyšel na 500 ETH (v přepočtu 1,3 milionu dolarů).

Typy znuděných opic a jejich známé prodeje

Každá opice Bored Ape disponuje jinou kombinací vlastností, jako je třeba barva pozadí, barva srsti, oblečení a doplňky, díky nimž je každá jedinečná. Všechny sdílejí stejný nezaujatý pohled. Tyto vlastnosti dávají každé opici určitou hodnotu v závislosti na tom, kolik opic také sdílí stejné vlastnosti.

Například jeden z nejvzácnějších NFT ve sbírce, Bored Ape #7495, má ve tlamě dýku, což je vlastnost, kterou má podle NFT tržiště OpenSea pouze 48 dalších opic z celkového množství 10 000 NFT (to odpovídá 0,48 %).

Není překvapením, že mezi zatím nejdražší prodané opice patří ty, které si nakoupily zmíněné celebrity.

  • Bored Ape #3001 patří od ledna 2021 zpěváku Justinovi Bieberovi. Mezi vlastnosti opice patří pozadí punkové modré, které má 12 % všech opic, oblečení černé T, které sdílejí pouze 3 % opic, smutné oči (6% vzácnost), tmavě hnědá srst (14% vzácnost) a znuděná neoholená ústa se 16% vzácností.Opice je z pohledu vlastností relativně obyčejná, zpěvák ale v jednom z rozhovorů zmínil, že se mu opice “prostě líbila”. Opici koupil za 500 ETH, v přepočtu 1,3 milionů dolarů.
  • Bored Ape #8817 byl vydražen v prestižní aukční síni Sotheby’s. Ačkoliv opice není nejvzácnější (dle nástroje Rarity Tools, který průměruje všechny vzácnosti opic, jí patří 17. pozice), tak se prodala za neuvěřitelných 3,4 millionu dolarů, což z ní činí nejdražší prodej z celé kolekce!
  • Barevný Bored Ape pod číslem #2087 byl prodán za 769 ETH, tedy kolem 2,31 milionu dolarů. Kupec získal BAYC NFT 30. září loňského roku. Bored Ape #2087 obsahuje vzácnou vlastnost “trippy” (0,77 %) s naštvanýma očima, fialovým pozadím a znuděnou cigaretou v ústech (7% vzácnost).

Spolupráce s Adidas

Jedna z dalších zpráv vyšla najevo dne 2. prosince 2021, kdy bylo oznámeno, že BAYC navázali partnerství s jednou z největších a nejznámějších značek “klasického” světa.

Zdroj: nftsstreet.com
Adidas a BAYC
Spolupráce Adidas a Bored Ape Yacht Club

Adidas dorazil do metaverse v podobě avatara Bored Ape #8774 oděného v banánově žluté teplákové soupravě Firebird, slušivém klobouku, a sadě brýlí ve tvaru srdce na jeho nezaujatých očích. Opice se jmenuje Indigo Herz.

Naše nové místo v klubu Bored Ape Yacht Club s Indigo Herzem spíše symbolizuje fakt, že jsme vstoupili a připojili se k tomu, co se již děje, než abychom v metaverse podnikali něco zvenčí,” oznámil Tareq Nazlawy, vrchní ředitel digitálního růstu ve společnosti Adidas.

Po oznámení spolupráce vydal Adidas NFT (první fáze), které otevírá dveře do připravovaného metaverse. Držitelé BAYC a MAYC NFT měli garantovaný předprodej ražby za cenu 0,2 ETH. Společnost na vyražení celkem 30 000 NFT vydělala více než 22 milionů dolarů.

Adidas plánuje v průběhu času rozšířit užitečnost svého NFT, aby mohl své komunitě nabízet speciální výhody. “Jednou z úžasných věcí na této technologii je, že se nemusíte rozhodovat okamžitě. To znamená, že stačí mít vstupenku, která vám umožňuje vstup,” říká Nazlawy.

Pár dní před psaním tohoto článku také Adidas postoupil do druhé fáze s možností směnit NFT za fyzické produkty.

Kontroverze projektu

Je samozřejmé, že ani tak velký a známý projekt jako BAYC se neobejde bez kritiků a několika kontroverzí. Ty nejzajímavější shrnujeme níže.

Logo BAYC

Jedním z kontroverzních bodů je logo BAYC, které Twitterový uživatel Ripps našel podobné nacistickému Waffen Totenkopf, elitní armádní divizi SS. Obě loga zobrazují lebky (lidské a opičí) na černém pozadí s bílými písmeny.

Debata se dále rozvířila po počítání zubů, a ukázalo se, že obě lebky mají 18 zubů, což je považováno za číselný kód pro Hitlera. Za problematické je považováno i datum zahájení projektu, 30. dubna, neboť jde o výročí Hitlerovy smrti.

Název Yuga Labs

Rozebíráno bylo i jméno společnosti, název Yuga Labs bylo spojeno s esoterickou myšlenkou o znovuzrození po zničení – Kali Yuga – ačkoliv společnost vysvětlila, že název pochází od padoucha z videohry Legend of Zelda z roku 2013.

Proč zrovna opice?

Dalším kontroverzním bodem byl i význam opic v kolekci. Někteří je zpochybňovali, a znovu je spojovali s rasistickými reprezentacemi, zvláště když opice oblékají hip hopové oblečení. Opice jsou však také synonymem pro krypto mánii a osoby, které jsou ochotny se “opičit” a investovat do něčeho, co je od začátku nejisté.

Kontroverze byla spojena i s prvním bodem týkajícího se loga BAYC.

Uživatel Ryder Ripps předal podněty FBI i Yuga Labs, aby došlo k důkladnému prošetření celé záležitosti.

Další kontroverzí je kritika Bored Ape Yacht Club spolutvůrcem druhé největší kryptoměny Ethereum – Vitalika Buterina, který označil BAYC za možnou další formu gamblingu.

Rostoucí ekosystém projektu BAYC

BAYC nejosou jenom ultra drahé obrázky opic. Členství v klubu Bored Ape Yacht Club nabízí celou řadu výhod:

  • Členové mají práva ke komerčnímu využití svých zakoupených Bored Ape NFT. To znamená, že mohou se svou opicí regulérně podnikat, ačkoli se o grafiku sami nezasloužili (tvořit merch, využívat opici ve svých marketingových materiálech, a podobně).
  • Držitelé BAYC NFT obdrželi airdrop NFT Bored Ape Kennel Club (zkráceně BAKC), který doplňuje ekosystém Bored Ape Yacht Club, a to v poměru 1 opice = 1 pes. Nejnižší cena NFT v kolekci BAKC se v moment psaní tohoto článku pohybovala zhruba na 1/10 ceny BAYC.
  • Držitelé BAYC NFT obdrželi i airdrop dalšího NFT – Mutant Ape Yacht Club.
  • Členové BAYC mají hlasovací právo rozhodovat o tom, kam putují finanční prostředky projektu. Komunitní iniciativy už darovaly miliony dolarů různým charitativním organizacím.
  • Členové Bored Ape Yacht Club ekosystému se mohli také podílet na přednostním prodeji virtuálních pozemků do Yuga Labs nově připravovaného světa Otherside.
  • Držitelé BAYC, BAKC, MAYC NFT získali airdropem kryptoměnu ApeCoin, který se v moment psaní tohoto článku pohyboval mezi 50 největšími kryptoměnami dle tržní kapitalizace. Spekuluje se také, že APE by mohl být nativní token nově připravovaného blockchainu ApeChain, zaměřeného na metaverse a NFT.

ApeCoin byl spravedlivě rozdělen dle hodnoty NFT drženého v Bored Ape ekosystému (držitelé Bored Ape NFT získali největší podíl z množství rozdané kryptoměny, zatímco držitelé BAKC nejmenší). Držitelé NFT z tohoto ekosystému si tím tak přišli k pohádkovým částkám, o kterých se zmínil i NFT influencer Giancarlo Chaux.

Bereme-li v potaz, že cena 1 BAYC v den psaní tohoto tweetu byla zhruba 138 ETH a cena MAYC 37 ETH, jen tento samotný airdrop držitelům už tak velmi hodnotných opic z těchto kolekcí “vydělal” dalších 50 % navíc.

Závěr a shrnutí kolekce BAYC

Kombinace nové technologie NFT, poutavého umění a dobře udržovaného humbuku vyhnala ceny znuděných opic do řádu desítek milionů. Nejnižší cena za Bored Ape je v době psaní článku 150 ETH, tedy okolo 400 tisíc dolarů (9,3 mil. Kč).

Zdroj: vulcanpost.com
BAYC NFT
Kolekce Bored Ape Yacht Club

Jak můžete vidět na cenovém grafu níže, krom pár klopýtnutí cena BAYC od svého startu kolekce neustále roste:

Zdroj: opensea.io
Floor price BAYC
Vývoj nejlevnějších nabízených opic z kolekce BAYC, data k 29. 04. 2022

Je možné tedy říci, že Yuga Labs se svou kolekcí BAYC bez nadsázky celé řadě lidí změnila život.

Pro připomenutí: Bored Ape se razila za cenu 190 dolarů, přičemž k dnešnímu dni má jen jejich kolekce hodnotu 400 tisíc dolarů, nemluvě o dalších stovkách tisíc dolarů z airdropů a dalších exkluzivních výhodách.

Mám svou opici devět měsíců a je to pravděpodobně ta nejlepší investice, jakou jsem kdy v životě udělal.

Původně jsem to koupil z rozmaru, upřímně nevím, jestli bych svého Ape někdy prodal, i když má větší cenu, než jsem kdy měl ve fiatu. Opravdu je to jako být ve velmi cool klubu, který přichází se spoustou cenných odměn a příležitostí,” uvedl Nathan Head, 25letý NFT umělec a sběratel.

Každému, kdo vidí hodnotu BAYC NFT pouze z mainstreamových médií nebo bulvárních článků, může připadat NFT v nafouknuté bublině, která je pár okamžiků před splasknutím.

Realita je ale taková, že projekt Bored Ape Yacht Club své držitele vždy odměnil, bez ohledu na to, za jakou částku toto drahé NFT nakoupili (cena kolekce se v době psaní článků pohybuje na rekordních hodnotách 150 ETH).

Dá se tedy předpokládat, že část Bored Ape NFT zůstane už navždy nedostupná díky svým věrným držitelům. To do budoucna může zvýšit tlak na zvýšenou poptávku oproti limitované nabídce.

Hodnocení Finex.cz

Bored Ape Yacht Club

Jedna z nejslavnějších a největších NFT kolekcí na světě, zahrnující 10 000 znuděných opic s unikátními vlastnostmi. Kolekce byla vytvořena společností Yuga Labs, nyní jednou z největších společností světa NFT.

Další informace o kolekci Bored Ape Yacht Club

Jméno kolekceBored Ape Yacht Club
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://boredapeyachtclub.com/
Celkový počet tokenů9 998
Adresa kontraktu0xbc4ca0eda7647a8ab7c2061c2e118a18a936f13d
Mint této NFT kolekce
Datum mintu29. 04. 2021
Cena mintu0.08 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce248 438 ETH
Počet prodejů za 24h21 ETH
Objem prodejů za 24h528,2 ETH
Počet držitelů5 433 ETH
Ohodnoťte NFT kolekci Bored Ape Yacht Club
4
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další NFT, které by vás mohly zajímat