Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza NYSE (New York Stock Exchange): K čemu slouží a jak se obchoduje na největší burze světa?

Publikováno
Burza NYSE (New York Stock Exchange): K čemu slouží a jak se obchoduje na největší burze světa?
Zdroj: Depositphotos.com

NYSE neboli New York Stock Exchange je největší světovou burzou. Patří také mezi nejstarší instituce svého druhu a známá je i pro širokou veřejnost. Právě veřejnost si v kontextu NYSE zřejmě vybaví adresu Wall Street 11, legendárně proslulého býka nebo známý mosazný zvon. My se podíváme, jak burzy vznikly, jak vznikla NYSE, a jak nejen na NYSE obchodovat.

Význam fyzických burz je i v dnešním obchodním světě zásadní. Dnes už sice nemusíte stát na parketu, tedy jít fyzicky na burzu a tam se překřikovat. Vše zvládnete v pohodlí domova s počítačem a připojením k internetu. I přesto vás fyzické burzy ovlivňují více, než si myslíte. Například pokud chcete obchodovat na NYSE, musíte se minimálně přizpůsobit obchodním hodinám této burzy.

A nejsou to jen obchodní hodiny, ale i omezené tituly, které daná burza nabízí. Lišit se může i nakoupené množství či další požadavky. To ale předbíháme, co je to vlastně ta burza, kde, kdy a proč vznikla? A jaký byl zrod a vývoj NYSE?

Burza NYSE v kostce

  • Newyorská burza cenných papírů (NYSE) je největší burzou cenných papírů na světě a patří mezi nejstarší burzy svého druhu.
  • Je všeobecně známá a jejími dominantami jsou například adresa na Wall Street 11, ikonický býk a slavný mosazný zvon.
  • I v dnešní digitální době hrají fyzické burzy, jako je NYSE, zásadní roli. I když lze obchodovat online, provoz fyzických burz ovlivňuje obchodníky více, než si možná uvědomují.

Obsah článku o newyorské burze

Co je to burza cenných papírů?

Burza cenných papírů je jednoduše místo, kde dochází k obchodování s tituly jako jsou akcie, dluhopisy, opční listy, směnky, šeky a podobně. Je to místo, kde jsou tyto obchody regulovány a zaznamenávány. Pro všechny tak platí stejná pravidla a není zde možnost podvádět.

Historie burz

Historie burz je spojena s belgickou rodinou Van der Buerse. Do hostinců této rodiny se koncem 14. století sjížděli obchodníci zejména z Itálie. Mimo klasického přenocování se zde ovšem uskutečňovali i obchody. Později se místu kolem hostinců začalo říkat burzy a obchod zde jen vzkvétal.

Zdroj: Gw.geneanet.org
Erb rodu Van der Buerse

Už v době rodiny Van der Buerse a tamních burz se tato místa začala využívat k obchodování s písemnými dohodami, nejednalo se tedy pouze o další tržiště. Na činnost těchto burz navázala Beurse. Jednalo se o první burzu cenných papírů určenou pro obchod se směnkami a zlatými a stříbrnými mincemi. První burza sídlila v belgických Antverpách a uskutečnila také první emisi obligací vydaných městem (Antverpy).

Burza dnešního stylu vznikla v roce 1631 v Amsterdamu, v tehdejším finančním centru Evropy. Amsterdamská burza již měla svá pravidla i pevně dané obchodní hodiny a zakládá tak novou podobu burz. Později se ji inspiroval i Berlín (1739), Londýn (1745) a New York (1792).

Zbytek světa byl k burzám opatrný a centralizované místo s jasnými pravidly i obchodními hodinami zakládají další velká světová města asi o sto let později. Zmínit můžeme například Sydney (1871) nebo Johannesburg (1887).

Burzovní obchodování bylo velmi oblíbené a vzkvétalo až do známého roku 1929, kdy přišel krach newyorské burzy, nedůvěra v tento obchodní systém, velká hospodářská krize a doslova zástupy nezaměstnaných, především v USA. Tuto krizi ale vyřešil prezident Roosevelt a jeho keynesiánský program New Deal (zavedl státní dozor nad bankovnictvím a devalvoval dolar aby podpořil vývoz).

Zdroj: Gettyimages.com
Krach newyorské burzy

Velký milník pro burzovní obchodování přichází v 70. a 80. letech 20. století s nástupem výpočetní techniky. Obchody se začínají zadávat elektronicky. Vzniká taky nám dobře známý organizovaný mimoburzovní trh (OTC), na kterém obchodujeme dodnes.

S příchodem počítačů se rodí také nové finanční deriváty, a to především pro zajištění proti riziku. Nutno říct, že obchodování se značně zrychluje a tvoří se naprosto nová doba obchodování.

Tímto vývojem se dostáváme do formy obchodování, jak ji známe dnes. Mohli bychom zmínit ještě jednu nedůvěru v burzovní trhu a to dotcom bublinu. Ta přišla na přelomu tisíciletí, kde se zjistilo, že mnohé technologické (IT) firmy mají vysoce nadhodnocené akcie vysokým očekáváním investorů. Technologie se ale tak rychle nevyvíjejí a tato bublina splaskla a přinesla velkou ztrátu investorům i firmám.

Trh se ale i z dotcom bubliny ponaučil a vzpamatoval. Některé firmy ale tuto ztrátu doháněly roky či ji po více jak 20 letech ještě nedohnaly.

Globalizace, rychlé internetové připojení, vysoký výpočetní výkon dnes umožňují zadávat obchodní příkaz na NYSE i z našeho obývacího pokoje. Pojďme se podívat, kam vlastně příkazy posíláme a jaký byl vývoj této největší světové burzy.

Činnosti burzy cenných papírů

Hlavní funkcí burzy je organizovat trh s cennými papíry. Jinými slovy na určitém místě, v určitý čas prostřednictvím oprávněných osob a institucí reguluje trh, tedy nabídku a poptávku.

Struktura burz

Burza je typicky právnickou osobou s příslušnými orgány jako jsou:

  • Dozorčí rada (kontrolní orgán)
  • Burzovní komora (rozhoduje například o nové emisi a obchodování nových titulů na burze)
  • Valná hromada akcionářů burzy (volba a odvolávání ostatních členů)
  • a další…

Jednotlivé orgány se liší dle aktuální burzy, ale v principu je tento model stejný. Dozorčí radu často tvoří i státní instituce a příslušné zákony, obchodování to tak dodává na transparentnosti a bezpečnosti.

Pump-and-&-dump-akcie-vyplach-krypto-burzaBurza není jen místem, kde je nabídka a poptávka. Je to komplexní systém, je to právnická osoba, která musí být řízena. Nehledejte v tom žádné složitosti, i burza potřebuje vedení, oddělení schvalování nových emisíakcie, dluhopisy a podobně. Stejně tak zde musí být dohled, že vše probíhá dle pravidel a případně i někdo, kdo řeší spory. V neposlední řadě se musí burza postarat o dostatečnou likviditu a vypořádání nákupů a prodejů.

Zároveň sama burza podléhá mnoha zákonným omezením, a to například z důvodu, aby ji nevlastnil jen jeden člověk, ale skupina akcionářů s omezeným vlivem. V České republice je například omezeno hlasovací právo na maximálně 20 %.

V zásadě všechny burzy mají stejný princip, liší se jen dozorčí instituce a zákony, princip je ale stejný.

Pojďme se nyní podívat detailněji na burzu NYSE.

NYSE (New York Stock Exchange)

Historie NYSE

Historie New York Stock Exchange se datuje do roku 1792. V tomto roce byla podepsána tzv. Buttonwoodská dohoda. 24 brokerů se domluvilo na vybudování newyorské burzy. Oficiálně ale byla burza založena až 8. března 1817.

Název New York Stock Exchange nese burza od roku 1863 a na současné adrese sídlí od roku 1865.

V historii NYSE je nejvíce zapsán nešťastný rok 1929, konkrétně 24. října 1929, tzv. Black Thursday kdy přišel krach newyorské burzy. My tuto událost známe spíše jako černý pátek, protože skutečný výprodej a panika nastaly až den poté.

Krach na newyorské burze přinesl i několik sebevražd obchodníků s akciemi, někteří dokonce vyskočili z okna burzy. Byl to také začátek velké hospodářské krize a nezaměstnanosti v USA.

Organizace NYSE

Zdroj: Cs.wikipedia.org
NYSE

NYSE spravuje nezisková korporace NYSE Euronext. Samotná správa burzy funguje obdobně jako klasická akciová společnost. Členové volí nejvyšší orgán atd. Členem se může stát jen fyzická osoba a počet členů je stanoven na 1 366. Pokud byste se chtěli stát členem burzy, musíte si místo od někoho koupit nebo pronajmout (následně můžete volit do orgánů burzy).

Kontrolu průběhu (dozorčí orgán) zde tvoří Kongres Spojených států amerických. Samotné obchodování jednotlivých titulů kontroluje tzv. burzovní specialista. Jeho hlavní úlohou je zajistit dostatečnou likviditu (tedy nakupovat a prodávat neuspokojené příkazy).

Jak sledovat vývoj na NYSE?

NYSE reprezentuje index NYSE Composite pro všechny obchodované tituly a Dow Jones Industrial Average (DJIA) pro 30 největších akciových společností USA.

A pokud bychom chtěli konkrétní čísla, tržní hodnota akcií je kolem 30 927 miliard amerických dolarů.

Obchodní hodiny NYSE

Na NYSE se obchoduje od 9:30 do 16:00 místního času, tedy v České republice od 15:30 do 22:00. To je důvod, proč je NYSE velmi oblíbená i v českých končinách, protože umožňuje skloubit běžné zaměstnání a obchodování v odpoledních/večerních hodinách.

Jak obchodovat na NYSE?

Nehledejte na tom složitosti. U vašeho brokera, například u XTB si najděte titul, který chcete obchodovat jako skutečné akcie. Pozor, ať si nevyberete finanční derivát, obvykle typu CFD.

My jsme u XTB zvolili například akcie 3M (MMM.US). Klasicky otevřeme okno grafu a můžeme zadávat obchodní příkaz na NYSE. Pokud si kliknete na “i” (info) uvidíte dodatečné informace. Například že skutečně obchodujete na burze v New Yorku, vidíte obchodní hodiny (již v našem čase) nebo minimální hodnotu pokynu (100 USD).

3M akcie na NYSE, broker XTB
3M akcie na NYSE, broker XTB

Obchodovat na burze v New Yorku je snadnější, než se na první pohled zdá. U zmíněného brokera XTB a fyzických akcií to jde navíc i bez poplatku.

Recenzi společnosti XTB si můžete přečíst zde:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Závěr – Zhodnocení NYSE

NYSE je největší a jednou z nejstarších burz na světě. Obchodní hodiny jsou od 9:30 do 16:00 místního času, tedy naprosto ideální pro české obchodníky. S časovým posunem se nám NYSE otevírá v 15:30 a zavírá ve 22:00.

Navíc i díky velikosti a oblíbenosti vás NYSE nebude omezovat ve výběru titulů. Výše zmíněné otevírací hodiny jsou pro většinu pracujících také skvělým benefitem.

K obchodování na NYSE navíc není potřeba nic speciálního, stačí vám notebook, připojení k internetu a obchodní účet s platformou, třeba u XTB jak jsme si ukázali výše.

Proč tedy těchto výhod nevyužít a nezkusit se aspoň na dálku dostat na Wall Street 11, k onomu pověstnému býku či ukončit obchodování ve 22:00 a myslet na slavný mosazný zvon, který ukončuje každý obchodní den. Mimochodem na tento zvon si zazvonilo i mnoho celebrit. Pokud se v New Yorku ocitne někdo hodně slavný, je možné že v médiích uvidíte jeho fotku právě při zvonění v NYSE.

Na závěr je dobré zmínit, že na NYSE můžete obchodovat reálné akcie bez pákového efektu. V takovém případě se jedná u mnoha brokerů o obchodování bez poplatků a může to být i zajímavá volba. Co si o obchodování na burze, konkrétně o NYSE, myslíte vy?

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎