Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejzajímavější ETF fondy kopírující Dow Jones – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?

Publikováno
Nejzajímavější ETF fondy kopírující Dow Jones – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?
Zdroj: depositphotos.com

Dow Jones Industrial Average (DJIA) vytvořil Charles Dow v roce 1896. Jedná se o druhý nejstarší akciový index na světě. Běžně se mu říká „Dow“ a vedle indexů S&P 500 a NASDAQ Composite je jedním ze tří hlavních indexů sledujících americké akcie, nicméně je menší co do velikosti – tvoří ho 30 blue chip akcií. Akcie v tomto indexu jsou cenově vážené – obvyklejším přístupem je vážení komponent indexu dle jejich tržní kapitalizace. To znamená, že nikoliv hodnotnější akcie, ale akcie s vyšší cenou má na složení indexu vyšší vliv.

Tyto rozdíly však nebrání tomu, aby byl Dow mnoha investory používán jako ukazatel stavu širší americké ekonomiky.

Investoři, kteří chtějí investovat do indexu Dow Jones, aniž by museli nakupovat jednotlivé akcie, mohou zvážit investici do fondu obchodovaného na burze (ETF). Tyto fondy drží koše cenných papírů, které zajišťují vyšší efektivitu investování (nižší poplatky) a diverzifikaci portfolia, což je klíčová složka pro snížení rizika.

Index Dow vykázal při nižší volatilitě za 5 let končících 30. listopadu 2021 celkový výnos 74 %, což je výrazně méně než 100% výnos, kterého ve stejném období dosáhl index S&P 500.

Obsah článku

Co jsou ETF fondy kopírující index Dow Jones?

Dow Jones ETF zahrnují některé z největších společností v USA, přičemž společnosti, které jsou do nich (tedy indexu) zahrnuty, vybírá výbor redaktorů z Wall Street Journal. Pro zařazení do indexu neexistují žádná technická pravidla. Součástí indexu musí být důležité podniky, které reprezentují významnou část ekonomické aktivity v USA.

DJIA obsahuje 30 společností, což je podstatně méně než v případě indexu S&P 500, který obsahuje akcie 500 podniků. Níže se můžete podívat na složení těchto fondů k 2. 12. 2021. Nákladové poměry Dow Jones ETF se pohybují mezi 0,16 a 0,51 % ročně, což je velmi nízká hodnota, ale o něco vyšší než u S&P 500 ETF.

Odvětví, která jsou zastoupena v Dow Jones ETF a jejich váha (k 2. 12. 2021):

Zdroj: Ssga.com

odvětví zastoupená v indexu Dow Jones a jejich váha

Mezi akcie, které mají v indexu Dow Jones a stejně tak i v jednotlivých ETF největší váhu patří (k 2. 12. 2021):

Zdroj: Ssga.com

10 největších akciových komponent indexu Dow Jones a jejich váha

Výhody investování do ETF fondů kopírujících Dow Jones

ETF, které svým složením kopírují jeden z nejstarších globálních akciových indexů nabízejí tyto výhody:

  • Diverzifikované portfolio: Investice do ETF, které sleduje index Dow Jones, přináší expozici vůči všem 30 společnostem v indexu Dow Jones najednou.
  • Expozice vůči významným americkým společnostem: Index Dow Jones se zaměřuje pouze na společnosti typu blue chip, jako jsou 3M, Apple a Coca-Cola. Tyto společnosti mají dlouhou historii a jsou úspěšné již řadu let. S větší pravděpodobností tak budou úspěšné i nadále.
  • Výhodné měřítko výkonnosti: Dow Jones poskytuje snadný způsob, jak sledovat výkonnost a měřit celkový stav amerického akciového trhu.
  • Poskytuje historický kontext: Analýza historických údajů může investorům pomoci při rozhodování o investování do akcií, zejména v dlouhodobém časovém horizontu. Vzhledem k tomu, že index Dow Jones existuje již více než 120 let, může poskytnout rozsáhlou sadu historických dat.

Nevýhody investování do ETF fondů kopírujících Dow Jones

Každá mince má dvě strany, a proto i investování do Dow Jones ETF charakterizují kromě výše popsaných výhod také nevýhody, které to jsou?

  • Zaměřuje se pouze na velké společnosti: Protože index Dow Jones zahrnuje pouze velké společnosti typu blue chip, nezachycuje celý americký akciový trh, který se skládá také z akcií malých a středních podniků.
  • Omezený počet ETF, které jej sledují: Mnoho poskytovatelů ETF se místo indexu Dow Jones zaměřuje na širší indexy, například S&P 500, takže pokud chcete investovat prostřednictvím ETF do tohoto indexu, vaše možnosti budou omezené.
  • Sleduje omezený počet akcií a sektorů: Dow Jones sleduje pouze 30 amerických akcií a nepokrývá všechna odvětví ekonomiky. Konkrétně index DJIA pokrývá 9 sektorů a vůbec nezahrnuje sektor dopravy nebo veřejných služeb.
  • Vážení podle ceny může být zavádějící: Protože je Dow Jones cenově vážený index, akcie s nejvyššími cenami mají největší vliv na pohyb indexu, přestože akcie s nižšími cenami mohou představovat podíly v hodnotnějších společnostech, které jsou větší a mají větší vliv na trh jako celek. Příkladem může být Apple. Váha výrobce iPhonů v indexu po posledním splitu akcií klesla na čtvrtinu.
Poznámka

Tip: Mnoho investorů a správců peněz dává přednost investování do indexu S&P 500 jako měřítka pro americký akciový trh, protože zahrnuje akcie 500 největších amerických akcií měřeno tržní kapitalizací.

Na jaká kritéria byste se měli při výběru těchto ETF zaměřit?

V současné době není příliš mnoho dostupných ETF, která by sledovala index Dow Jones. Existuje jediné americké ETF a 4 evropská ETF, která se na tento index zaměřují. I proto investoři, kteří chtějí investovat na americkém akciovém trhu, častěji volí S&P 500 ETF nebo Nasdaq 100 ETF. Za nejdůležitější kritérium při výběru Dow Jones ETF tak lze považovat dostupnost, kromě toho byste se měli zaměřit i na poplatky a výplatu dividend.

  1. Dostupnost: Do amerického ETF můžete investovat pouze na platformě Fio e-Broker, která umožňuje nákup ETF s domicilem v USA. Další Dow Jones ETF lze nakupovat rovněž na platformě Lynx Broker. Často využívaní brokeři jako jsou XTB, eToro, Degiro nebo Trading212 tato ETF ve fyzické podobě (nikoliv jako CFD) ve své nabídce nemají (pokud máte zkušenost s nákupem těchto ETF u některého z jiných brokerů, dejte nám prosím vědět do komentáře pod článek).
  2. Poplatky: Pravidelná investice do Dow Jones ETF vás vyjde poměrně draho. Expense ratio – implicitní roční nákladovost těchto fondů – se pohybuje v rozmezí od 0,16 do 0,51 % ročně. Vzhledem k dostupnosti těchto ETF však zaplatíte od 6 do 7,95 EUR/USD za každou jednotlivou investici do tohoto ETF.
  3. Výplata dividendy: Chcete, aby hodnota vaší investice do Dow Jones ETF maximálně rostla, nebo by vám měla pravidelně vyplácet příjem z dividend? Dle vašich investičních cílů byste měli zvolit správné ETF. Akumulační ETF budou dividendu vyplácenou společnostmi v indexu Dow Jones automaticky reinvestovat. Distribuční ETF pak dividendu vyplácí na pravidelné bázi investorů.

Brokeři, u nichž je možné nakupovat Dow Jones ETF:

Favorit redakce

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Výhody
  • Dvě dostupné platformy - jednodušší a pokročilejší
  • Přímý přístup na akciové trhy
Nevýhody
  • Poplatek 5 USD (100 Kč) za konverzi měn
  • Minimální výše vkladu od 75 000 Kč
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

4 nejlepší Dow Jones ETF dostupné v ČR

A) SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust

SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (ISIN: US78467X1090) je suverénně největší a rovněž nejstarší ETF sledující index DJIA. Bylo založeno v lednu 1998. Jedná se o americké ETF, které můžete nakupovat na platformě Fio e-Broker. Fond spravuje téměř 30 miliard dolarů investičních prostředků a jeho nákladovost činí 0,16 % ročně. Dividenda tohoto burzovně obchodovaného fondu činí 1,64 % a je vyplácena jednou ročně. Burzovně obchodovaný fond kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu (plná replikace).

Zdroj: Ssga.com
Stručná charakteristika SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (data k 2. 12. 2021)
Stručná charakteristika SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (data k 2. 12. 2021)

B) Lyxor Dow Jones Industrial Average UCITS ETF

Lyxor Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (ISIN: FR0007056841) je distribučním burzovně obchodovaným fondem, který dividendy vyplácí investorům pololetně.

Celkový nákladový poměr činí 0,50 % ročně. Fond synteticky replikuje výkonnost podkladového indexu pomocí swapu. Lyxor Dow Jones Industrial Average UCITS ETF spravuje aktiva ve výši 275 milionů eur. ETF bylo založeno už v roce 2001 a má sídlo ve Francii.

Zdroj: Justetf.com
Stručná charakteristika Lyxor Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)
Stručná charakteristika Lyxor Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)

C) Strategy of iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF

Fond iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (ISIN: IE00B53L4350) je akumulační ETF to znamená, že se dividendy automaticky reinvestují.

Celkový nákladový poměr fondu činí 0,33 % ročně. Fond kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu (plná replikace). IShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF spravuje aktiva o hodnotě 820 milionů dolarů. Fond byl založený v roce 2010 a sídlí v Irsku.

Zdroj: Justetf.com
Stručná charakteristika Strategy of iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)
Stručná charakteristika Strategy of iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)

D) iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF

Fond iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (ISIN: DE0006289390) dividendy vyplácí investorům minimálně jednou ročně.

Celkový nákladový poměr ETF činí 0,51 % ročně. Fond kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu (plná replikace). IShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF spravuje aktiva ve výši 267 milionů dolarů. ETF bylo založeno v roce 2001 a má sídlo v Německu.

Zdroj: Justetf.com
Stručná charakteristika iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)
Stručná charakteristika iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (data k 2. 12. 2021)

Jak vybrat ETF na konkrétní platformě?

Zdroj: Fio e-Broker
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Fio e-Broker
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Fio e-Broker

Burzovně obchodovaný fond můžete nalézt na vaší platformě nejrychleji zadáním alfanumerického identifikátoru – ISIN. Na obrázku vpravo máte možnost vidět screen z rozhraní obchodní platformy Fio e-Broker.

Jak je vidět na obrázku, po zadání ISINu dostanete jediný požadovaný výsledek – SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust. Tady je výsledek vyhledávání jasný. U jiných ETF (obvykle u S&P 500 ETF nebo FTSE 100 ETF) však můžete dostat výsledků více. ETF obchodované pod jedním ISINem se může obchodovat na více burzách, případně i v různých měnách. Vždy byste tak měli vybírat variantu ETF, která vám nejlépe vyhovuje z hlediska měny vašeho obchodního účtu.

ETF obchodované pod jedním ISINem se může rovněž nabízet jako akumulační – „Acc“ (dividendy reinvestuje) i distribuční – „Dist“ (dividendy vyplácí investorům).

Poznámka

Uvažujete o nákupu evropských blue chip akcií? Přečtěte si více: Nejzajímavější ETF fondy kopírující EURO STOXX 50 – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?

Srovnání poplatků za nákup jednotlivých Dow Jones ETF

Z námi zkoumaných brokerů tedy nabízí Dow Jones ETF pouze Fio e-Broker a Lynx Broker. Největší a nejstarší americké ETF pak můžete obchodovat pouze na první jmenované platformě. Oba tito brokeři přitom zatěžují nákupy investic na svých platformách poměrně vysokými poplatky (7,95 eur/usd respektive 6 eur).

Už jenom kvůli investičním poplatkům se tak nevyplatí o Dow Jones ETF uvažovat jako o pravidelné investici. Poplatky za nákup by vás stály jednoduše příliš mnoho – výrazně by snížily celkovou návratnost vaší investice. Za úvahu však může stát například vyšší jednorázová investice, například v době výrazného propadu indexu Dow Jones, viz příklad:

Investujete-li na Lynx do nákupu Dow Jones ETF 5 000 eur, poplatek bude představovat zanedbatelných 0,12 % z vaší investice. Naprosto jiná situace oproti pravidelné investici ve výši například 100 eur měsíčně – v takovém případě by poplatek činil 6 %.

K realizaci pravidelných nákupů ETF se hodí například platformy – Degiro a XTB, které nabízejí další americká ETF – S&P 500 ETF a Nasdaq 100 ETF. Do těch nejenom kvůli jejich větší dostupnosti investuje pravidelně celá řada investorů. ETF kopírující další dva významné americké indexy tak mohou představovat vhodnou alternativu, přestože rozdíly mezi třemi benchmarky amerického akciového trhu nejsou zanedbatelné.

Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů
Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů

Dow Jones vs. NASDAQ a S&P 500

Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 jsou hlavními tržními americkými indexy. Vzhledem k malé dostupnosti Dow Jones ETF lze využívat k pravidelnému investování ETF sledující druhé dva indexy. Mezi těmito třemi indexy existují určité podobnosti a překryv, každý z nich však pokrývá jiný segment amerického akciového trhu. Pro investory je důležité tyto podobnosti a rozdíly pochopit.

  • Složení: Nejbližší podobnost těchto tří indexů spočívá v jejich expozici vůči americkým akciím. Dow Jones tvoří 100 % akcií amerických společností, S&P 500 tvoří 99 % akcií amerických společností a NASDAQ se skládá přibližně z 95 % z akcií amerických společností.
  • Odvětvová expozice: Dow Jones pokrývá 9 z 11 odvětví americké ekonomiky. Indexy S&P 500 a NASDAQ pokrývají všech 11 sektorů, ale v indexu NASDAQ je silně zastoupen technologický sektor, který tvoří přibližně 40 % indexu.
  • Počet akcií: Index Dow Jones se skládá z 30 akcií, zatímco index S&P 500 zahrnuje přibližně 500 akcií a index NASDAQ více než 3 000 akcií. (ETF obvykle sledují index Nasdaq 100, který by měl být dobrým reprezentantem indexu NASDAQ)
  • Metodika vážení: Dow Jones je cenově vážený index, zatímco S&P 500 a NASDAQ jsou indexy vážené tržní kapitalizací.
  • Nejvýznamnější podíly: Mnoho technologických gigantů, jako jsou Amazon, Alphabet (Google), Meta (Facebook) a Tesla, jsou hlavními součástmi indexů S&P 500 a NASDAQ, ale nejsou součástí indexu Dow Jones.

Podobnosti a rozdíly se pak promítají do výkonnosti jednotlivých indexů, jejichž srovnání za posledních 5 let (k 2. 12. 2021) můžete vidět níže:

Zdroj: Tradingview.com

srovnání výkonnosti indexů Dow Jones, Nasdaq a S&P 500

Slovo závěrem

Investování do indexu Dow Jones je často dobrou strategií pro začátečníky, protože vám umožní seznámit se s největšími a nejdůležitějšími společnostmi v USA.

Hledáte-li fond, který se zaměřuje na zralé průmyslové podniky, které za sebou mají už nějakou historii a jejichž ceny nefluktuují tak výrazně jako některé růstové akcie, je Dow Jones ETF dobrou volbou. Pokud někdo na druhé straně hledá spíše technologické a bankovní akcie, budou pro něj pravděpodobně vhodnější některé z S&P 500 ETF nebo dokonce Nasdaq 100 ETF.

Obecně však platí, že pokud si nechcete vybírat společnosti, o kterých si myslíte, že budou úspěšné, je investování do více podniků s ověřenou historií jednodušší způsob, jak se vystavit spolehlivějším akciím. Stejně jako každé investování je však i vkládání peněz do Dow Jones ETF spojeno s rizikem. Měli byste k tomu tak přistupovat, a přestože Dow Jones index nepodléhá takovým výkyvům jako další americké indexy (a akcie obecně), investujte do těchto ETF ideálně s dlouhým investičním horizontem.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎