Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Bitmex

BitMEX - Recenze, poplatky, zkušenosti

Základní informace o Bitmex

Hlavní výhoda

Nabízí páku až 1:100

Páka

Až 1:100

Počet aktiv

8

BitMEX (Bitcoin Mercantile Exchange) je přední platformou pro obchodování kryptoměnových derivátů (hned druhá po Binance).

BitMEX Umožňuje trading futures a perpetuálních swapů pro kontrakty vedené v Bitcoinu i různých altcoinech (Bitcoin Cash, Cardano, Ethereum, Litecoin, EOS a další).

Na burze BitMEX je možné využít až 100násobnou páku. Patří proto do rukou zejména zkušenějších traderů. Obchodování si ale můžete vyzkoušet nanečisto na tzv. testnetu. Od konce srpna 2020 – šest let od svého vzniku v roce 2014 – začali provozovatelé burzy ověřovat totožnost obchodníků.

Obsah recenze BitMEX

1.Platforma BitMex2.Finanční páka na Bitmexu3.Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze BitMEX4.Poplatky na BitMEX5.Bezpečnost BitMexu6.Zákaznická podpora BitMEX7.Zkušenosti s BitMEX8.Vaše zkušenosti s BitMEX (komentáře)

Obchodní platforma BitMEX

BitMEX patří mezi P2P kyptoburzy (podobně jako Primebit) se specializací na obchodování derivátových kontraktů. Platforma je lokalizována do 5 jazyků (angličtina, ruština, čínština, korejština a japonština), český jazyk však chybí.

Na BitMEX nelze vkládat fiat měny ani jiné kryptoměny, takže je zapotřebí peníze vždy převádět na bitcoin. Platforma si však neúčtuje žádné poplatky za vklady ani za výběry, takže jediným poplatkem při převodu je těžařský poplatek v rámci blockchainu, který zpravidla bývá velice nízký. Stejně tak i veškerý zisk i ztráta je zde udávána v bitcoinech, a to i v případě, kdy obchodujete altcoiny.

Jako první burza uvedl BitMEX do světa kryptoměn trading tzv. perpetual swaps. Nabízí také futures kontrakty s kvartální a půlroční expirací.

Na platofrmě můžete spekulovat na vývoj ceny řady populárních altcoinů oproti Bitcoinu, samotný BTC je v páru s dolarem. V této kryptoměně probíhá také vyrovnávání kontraktů – systém je nastavený tak, aby došlo k likvidaci ohrožené pozice dříve, než se cena příliš změní (a obchodník by do vyrování protistrany musel investovat více prostředků, než má na účtě).

Pro případy příliš velkého výkyvu ceny využívá burza k pokrytí ztrát dva mechanismy:

 • pojišťovací fond (insurance fund) – primární pojistný nástroj, kryje určitý objem ztráty,
 • mechanismus Auto-Deleveraging (ADL) – nástroj pro umělé snížení páky; využívá se v případě, kdy z pojišťovacího fondu nelze pokrýt plnou ztrátu.

Obchodní platforma BitMEX je vysoce propracovaná – patří mezi nejkomplexnější burzovní aplikace na světě. Pro pokročilé obchodníky je to velkým plusem, nicméně začátečníkům se může jevit pro množství jejích nástrojů a funkcí jako velmi složitá. Podobně jako platforma Bitfinex.

Je ale nutno podotknout, že občas platforma zamrzá nebo nedovoluje provádět příkazy, čímž je proslulá, a ztrácí tak trochu na své reputaci.

Platforma BitMEX
Náhled na platformu BitMEX

Středobodem celé platofrmy je několik oken, která můžete dle libosti zvětšovat a přesouvat. Vidíte zde:

 • knihu objednávek (order book),
 • svíčkový graf,
 • hloubku trhu (depth chart),
 • uskutečněné obchody (recent trades),
 • tabulku s pozicemi a příkazy.

Samozřejmostí je možnost úprav grafu (zobrazené období vývoje ceny, časové intervaly, typ křivky). Lze také doplňovat technické indikátory či vynášet linie supportu a resistance.

V záhlaví naleznete nejdůležitější informace ke kontraktům – max. výši páky a termín expirace (futures). Nad tímto pruhem pak změníte kryptoměnu, se kterou obchodujete.

Samotný probíhá z levého sloupce. Kontrakty můžete obchodovat trojicí příkazů:

 • limit – nákup či prodej kontraktů za předem zvolenou nebo lepší cenu,
 • market – okamžitý nákup či prodej za aktuálně nejlepší tržní nabídku,
 • stop market – nákup či odprodej kontraktů za nejlepší tržní nabídku při dosažení předem definované ceny.

Tyto tři základní příkazy doplňuje stop-limit (umístění nabídky na prodej či nákup kontraktů při dosažení definované hodnoty), trailing stop, take profit limit a take profit market. K dispozici máte také funkci tzv. skryté objednávky.

V posuvníku levého sloupce nastavíte výši páky. BitMEX nabízí dvě odlišné metody pákového obchodování:

 • cross margin – marže (initial margin) je sdílena mezi dvěma otevřenými pozicemi. V případě potřeby (vyhnutí se likvidaci) bude pozice čerpat marži z celkového zůstatku na účtu. Při využití této metody by měl každý obchodník jednat s maximální opatrností.
 • isolated margin – marže (initial margin) přiřazená pozici je omezena určitou výší tokenů a při pádu pod tuto hodnotu (tzv. udržovací marži – maintenance margin) dojde k likvidaci pozice.

Maximální výše páky se liší dle typu kryptoměny. Cardano, EOS a Tron nelze pomocí perpetuálních swapů obchodovat.

kryptoměna páka u futures páka u perpetual swaps
Bitcoin 100× 100×
Bitcoin Cash 20× 25×
Cardano 20×
EOS 20×
Ethereum 50× 50×
Litecoin 33,33× 33,33×
Ripple (XRP) 20× 50×
Tron 20×

Kontraktové vyrovnání mezi obchodníky probíhá v bitcoinech a počítá se na základě tzv. BitMEX indices (zprůměrovaná hodnota BTC):

 • futures – vyrovnání kontraktu jednou denně,
 • perpetuál swaps vyrovnávaní kontraktu třikrát denně (po 8 hodinách) v rámci tzv. fundingu.

BitMEX indices počítá platofrma automaticky z cen na devíti dalších burzách, přičemž každé burze přiřazuje odlišnou váhu důležitosti (i ta se mění). Podrobný popis tohoto mechanismu naleznete zde.

VIDEO: pokročilé pákové obchodování s BTC

Mobilní aplikace BitMEX

Provozovatelé burzy žádnou mobilní aplikaci neprovozuje, na smartphonu ale můžete obchodovat přímo z prohlížeče.

Použití páky na BitMEXu (Leverage)

Na BitMEX můžete využít při obchodování výhody pákového efektu. To tedy znamená, že můžete obchodovat s vlastním minimálním kapitálem doplněným o kapitál cizí.

V praxi tedy můžete obchodovat s mnohem vyššími částkami, než jaký je váš aktuální zůstatek. Využívá se k tomu vypůjčený kapitál od jiných obchodníků, kteří ho propujčují právě na tyto účely, za což vy jim odvádíte malý poplatek.

Obchodování s využitím páky je ale tak trochu dvousečným mečem. V ideálním případě znamená totiž použití páky mnohonásobně větší zisky při menší vlastní investici, než kdybyste páku nepoužili. Na duhou stranu, pokud se ochod nezdaří a cena jde proti vašemu předpokladu, znamená také mnohonásobně vyšší ztráty (podle síly páky), než je váš momentální zůstatek.

Recenze bitmex - nastavení páky
Políčko pro nastavení páky

Takové spekulační obchodování za pomocí páky se nazývá "Margin Trading". V derivátovém prostředí znamená slovo margin = marži, hodnotu potřebnou pro vstup do pákové pozice, přičemž pojmy initial margin (počáteční marže) a maintenance margin (udržovací marže) vyjadřuje minimální potřebnou částku ke vstupu do pozice a minimální částku potřebnou k udržení pozice od likvidace.

Na platformě BitMEX lze nastavit úroveň pákového efektu za pomoci "leverage" posuvníku. Maximální výše páky je nastavena na 1:100. Tak vysokou páku je možné ale použít pouze u Bitcoinu.

Jedná se skutečně o opravdu vysokou páku a v praxi se u většiny burz nebo regulovaných brokerů setkáte s maximální pákou okolo 1:20

Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze BitMEX

Jak už bylo zmíněno, na BitMEX nelze vkládat fiat měny ani jiné kryptoměny než BTC. Vždy je zapotřebí převést finanční aktiva na bitcoiny (ve směnárnách či na jiných burzách).

Tokeny vložíte kliknutím na account v horním panelu obchodovací platformy a následně kliknutím na deposit. Burza vám vygenreruje adresu pro zaslání bitcoinů; žádné jiné tokeny nepřijímá.

Výběr bitcoinů probíhá přes account → withradaw. Před odesláním tokenů pracovníci burzy požadavky ručně prochází. Příkaz k odeslání bitcoinů zadává BitMEX jednou denně (v 16:00 v zimní čas, v 17:00 v létě).

bitmex recenze jak vlozit vybrat penize
Tlačítka pro vklad či výběr bitcoinů na stránce účtu

Minimální výše vkladu na účet je 0,0001 BTC (k 15. 8. 2020 přibližně 1,2 $). Do otevření pozice je třeba vložit bitcoinový ekvivalent jednoho dolaru (1 $ se rovná jednomu kontraktu).

Poplatky na BitMEX

Vklad ani výběr bitcoinů platforma nezpoplatňuje, poplatek je ale třeba uhradit za převod tokenů Bitcoinové síti. Od jeho výše se odvíjí rychlost zprocesování transakce. BitMEX vám při výběru doporučí takovou výši poplatku, aby k převodu vašich prostředků došlo v rozumném časovém okně.

Obchodování na BitMEX ale samozřejmě zpoplatněno je. Liší dle druhu kontraktu a kryptoměny, přičemž max. poplatek je 0,075 % ze zobchodovaného obnosu. Při využití skrytého příkazu (hidden order) zaplatíte vždy tzv. taker fee. Detailní rozpis poplatků je k dispozici zde.

Za vyrovnání ceny perpetual kontraktů vám BitMEX strhne až 0,4373% poplatek ve prospěch protistrany. U BTC futures strhává burza z vyrovnání 0,05% poplatek.

Je BitMEX bezpečný?

Svým zabezpečením je BitMEX pověstný. Obchodní platforma využívá pro vklad a výběr tzv. multi-signature systém. Aktiva obchodníků navíc provozovatelé drží na cold wallets, tedy úložištích bez přístupu k internetu.

Platforma ke své ochraně využívá také cloudové služby Amazon Web Services. Veškeré systémy BitMEX podmiňují přístup různými formami autentizace včetně hardwarových tokenů.

Jednotlivé systémy spolu komunikují pouze na schválených a monitorovaných kanálech. Obchodní platforma BitMEX je naprogramovaný stejným způsobem jako software předních světových bank.

O vysoké úrovni zabezpečení svědčí fakt, že burza nebyla od svého vzniku v roce 2014 napadena hackery.

Zákaznická podpora BitMEX

K zákaznické podpoře se můžete dostat různými kanály. Vedle emailu ji lze kontaktovat přes Weibo, webchat, IRC, Telegram (pro ruské klienty), Twitter či Reddit.

Obvyklá odezva zákaznické podpory je do jedné hodiny. Kromě poměrně rychlé zákaznické podpory nabízí BitMEX na svých stránkách také knowledge base a FAQs, kde mnohdy odpovědi na své otázky můžete najít. Uživatel jistě také ocení řadu obchodních návodů, které BitMEX zveřejňuje zde.

Zkušenosti s BitMEX

Jak již bylo řečeno, BitMEX není pro svou náročnost nejvhodnější pro začínající obchodníky, což ale není až takový problém, vždyť i dnes ten pokročilý obchodník byl kdysi začátečníkem. Tím, že platforma obsahuje obrovské množství funkcí a nástrojů, nemůže být ani jiná než náročná.

A jak je to s recenzemi uživatelů BitMEX? Na internetu najdete, jak to tak už bývá, množství kladných i záporných recenzí. Těch kladných je však u BitMEXu většina. Uživatelé mají mnohdy výhrady ke klientské podpoře, která má buď dlouhou odezvu anebo na požadavky zákazníků nereaguje vůbec.

Závažnějším problémem jsou však zkušenosti některých klientů, kteří zaznamenali potíže s výběry peněz, přičemž jiní si zase stěžují na to, že při náhlé změně trhu nelze rychle uzavřít obchodní pozice. I přes to všechno platforma BitMEX funguje úspěšné již několik let a soudě dle vysoké likvidity ji také využívá mnoho obchodníků.

Osobně však radši využívám obchodování futures u Binance, kde je dostupná páka až 1:125x.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě
Přívětivost pro Čechy 50%
Přívětivost platformy 80%
Poplatky 85%
Dostupné možnosti 80%
Registrace a verifikace 75%
Důvěryhodnost značky 75%
74 %
15. místo
BitMEX
Ačkoli je možné vkládat a vybírat pouze v BTC, můžeme BitMEX doporučit kvůli jejich pokročilé a většinou dobře fungující platformě.
 • Nabízí obchodování s pákou
 • Pokročilá platforma se spoustou funkcí
 • Vklad a výběr pouze v BTC
 • Platforma pouze v angličtině

Více informací o Bitmex

Jméno firmyBitmex
Hlavní výhodaNabízí páku až 1:100
Webová stránkahttps://www.bitmex.com/
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiSeychelská republika
Minimální vklad1 satoshi
Minimální obchod1 satoshi
Zákaznická podporaEmail, telegram, twitter a další
Počet aktiv8
PákaAž 1:100
Další poplatky0.075 taker fee
Metody vkladuPouze kryptoměny
Metody výběruPřevod kryptoměny
Měna účtuBitcoin
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatZákladních 8 kryptoměn
Podporované kryptoměnyBitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ripple, Tron, Ethereum, EOS, Cardano
Sekundární trh

Ohodnoťte společnost Bitmex


Diskuze k článku 6
Iva

Bitmex nám zablokoval účty a nemůžeme se k nim dostat už 3/4 roku – pozor na ně

Portál Finex.cz
Odpověď na Iva

Dobrý den, Ivo. Máte své účty u BitMEXu ověřené KYC? Pokud ano, neměl by být problém se k nim dostat.

Ruda Vaněk

Chvíli jsem na bitmexu byl ale štvalo mě že poskytují tak málo aktiv … to je nějaké problém tam přidat další, hrozný… nechápu jak v dnešní době někdo může poskytovat tak málo kryptoměn na koupi. To samé coinmate, taky jen pár aktiv. Je zde nějaká burza, nebo směnárna kde je možné si nakoupit it altcoiny nějaké menší?

Portál Finex.cz
Odpověď na Ruda Vaněk

Rudo, BitMEX není burza jako taková, kde by bylo možné kryptoměny mezi sebou směňovat. Na BitMEXu je možné na ceny spekulovat a obchodovat, ale výběr a vklad je vždy prováděn pouze v BTC. Pro nákup a prodej kryptoměn doporučuji CoinMate a pokud tě zajímají i altcoiny, tak určitě Binance či ABCC.

Vojtěch, Finex.cz

Josef Kr.

Ahoj, jak je to se zabezpečním bitmexu? můžu se na ně spolehnout? A jak je to obecně se zabezpečením krypto burz a směnáren? Četl jsem, že jich už pár vybrali, jak si teda můžu být jistý, že nevyberou i tuhle?

Portál Finex.cz
Odpověď na Josef Kr.

Ahoj Josefe,
BitMEX je určitě jednou z nejbezpečnějších firem, které na trhu jsou. Minimálně z hlediska technického zabezpečení. Kromě
AWS Cloud Security používá BitMEX také tzv. multisignature peněženky, které jsou drženy offline pro větší bezpečnost. Další důležitou věcí je, že všechny výběry musí projít ručním schvalováním minimálně dvěma zaměstnanci BitMEXu a dokonce i komunikace se zákaznickou podporou je šifrována.

Více o tom můžeš přečíst např. zde https://www.bitmex.com/app/security

Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo