Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Káva
1 lb kávy
Káva – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat
Váš kapitál může být ohrožen*

$218,4 (4 969 Kč)

+10,11 % za 7 dní

Logo Káva

Káva – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Cena za 1 lb kávy
Graf COFFEE

$218,4 (4 969 Kč)

+10,11 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Informace o kávě

Když se řekne obchodování kávy, nemyslí se tím kupování a prodávání šálků tohoto černého moku, ale obchody s kávovými zrnky. Obchoduje se v takzvaných kontraktech, přičemž jeden kontrakt vždy odpovídá určité hmotnosti kávových zrn (1 tuna, 1 libra, …).

Obsah článku o kávě

Základní informace o kávě

Zdroj: Pixabay.com

Kávovník, ze kterého pocházejí zrna k výrobě kávy, pochází pravděpodobně z Afriky.

Větší pozornosti se mu dostalo ve 14. století, kdy jej začali pěstovat obyvatelé Arabského poloostrova. Zvyk pití kávy se rychle šířil a kávovník se tak velmi brzy stal dobrým zdrojem příjmů.

Proto se místní zemědělci snažili zabránit jeho rozšíření do zbytku světa. K tomu poprvé došlo až v sedmnáctém století, kdy jej Holanďané začali pěstovat na Cejlonu a v Indii.

Káva se dělí na dva hlavní druhy – arabiku a robustu.

Arabika představuje asi ¾ celkové produkce. Na rozdíl od robusty obsahuje méně kofeinu, ale její keře jsou choulostivější. Nasbíraná kávová zrna se následně musí upražit. Podmínky při pražení (doba, teplota a další) pak mají mimo jiné vliv na výslednou chuť. Až s upraženými zrny se pak pracuje dále, mimo jiné i obchoduje.

Historický vývoj cen kávy

Na grafu jsou velmi výrazné dva velké vrcholy v letech 1997 a 2011. Jsou velmi ostré, po jejich dosažení následoval velký propad ceny.

Vývoj ceny kávy, zdroj: finviz.com

Dále si na grafu můžete všimnout velmi silné S/R úrovně zhruba na hodnotě 100. V roce 1999 došlo nejprve k jejímu falešnému průrazu, kdy se cena ještě vrátila zpět. Při druhém pokusu již cena spadla na poloviční hodnotu. V dalších letech pak už cena pod tuto hladinu nikdy neklesla.

Pokud je tedy cena v její blízkosti, je velká pravděpodobnost, že se odrazí vzhůru, nebo ji naopak prorazí a následný propad bude výrazný.

Co ovlivňuje cenu kávy

Zdroj: Pixabay.com

Káva je komodita, která se musí vypěstovat. Hlavním hybatelem její ceny tak bude rozhodně počasí, které může zapříčinit jak neúrodu (a tedy vysokou cenu) nebo naopak úrodu bohatou (a tím cenu nízkou).

Svou roli zde hraje i sezónnost. Káva se nedá získávat kontinuálně (jako se třeba těží ropa) a proto i v průběhu roku může docházet k výkyvu ceny podle toho, jestli je zrovna sklizeň nebo je naopak před ní a zásoby kávy se tenčí.

Nelze ale obecně říci, že při sklizni cena roste a pak klesá, případné zákonitosti je potřeba ověřit na historických datech.

Dalším faktorem ovlivňující její cenu je mezinárodní situace a politika. Více jak polovina celosvětové produkce připadá na pouhé tři země – Brazílii, Vietnam a Kolumbii. Případné omezení vývozu z těchto zemí nebo zavedení cel by se tak projevilo růstem ceny kávy na celém světě.

Jak lze kávu obchodovat

Nejrychlejším způsobem, jak při obchodování vydělat, je pustit se do krátkodobého obchodování, při kterém budete držet kontrakty v řádu dní (v případě intradenního obchodování pak dokonce pouze hodin až minut). Při tomto druhu obchodování se budete muset téměř výhradně spoléhat na technickou analýzu.

Další možností je soustředit se na střednědobé obchodování, při kterém budete daný kontrakt držet řádově měsíce. Kromě již zmíněné technické analýzy bude vhodné sledovat i analýzu fundamentální. Velkou roli zde bude též hrát sezónnost.

Poslední možností je dlouhodobé obchodování. Pozor si však musíte dát na to, jestli obchodujete nekončící finanční instrument (např. CFD) nebo kontrakt s určitým datem expirace (tedy reálnou komoditu, která bude jednoho dne dodána a tak nebude možné s ní obchodovat dále).

Konkrétní tipy na obchody:

Nakoupit můžete samotné kontrakty a po čase je prodat. Vhodnou alternativou jsou proto v tomto případě CFD kontrakty.

Při CFD kontraktech spekulujete pouze na růst nebo pokles ceny, ale samotnou komoditu nevlastníte. Výhodou tohoto typu obchodování je možnost začít obchodovat s mnohem menšími částkami, než jaké by byly nutné pro nákup samotných kontraktů.

Někteří brokeři vám navíc umožní obchodovat s využitím tzv. finanční páky, např. U brokera XTB se například jedná o páku 1:10, takže na nákup vám bude stačit pouze desetina vašich prostředků. Zbytek vám půjčí broker s tím, že mu je vrátíte v momentě uzavření obchodu. Vše funguje automaticky a není třeba se o nic starat.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Při obchodování komodit, a tedy i kávy, stojí za pozornost sledovat COT reporty. Ty jsou vydávány každý pátek a ukazují pozice velkých investorů, kteří jsou povinni je zveřejňovat. Víte tak, kolik procent otevřených pozic velkých investorů je v long pozicích a kolik v short.

Většinou se vyplatí jít s davem, jelikož tito investoři mají analytická oddělení, které je schopné celkem přesně odhadovat vývoj ceny.

Jak začít obchodování s kávou

Abyste mohli začít reálně obchodovat s kávou, budete muset splnit několik kroků

Zdroj: Pixabay.com
  • Nejprve si zvolit vhodného brokera, u kterého si založíte účet. K tomu budete potřebovat doklady totožnosti a vyplnit několik formulářů. Nevládnete-li angličtinou, bude lepší zvolit si brokera, který nabízí vše v češtině, jako třeba XTB.
  • Poté si na váš nově vytvořený účet budete muset poslat peníze.
  • Následovat bude vybrání obchodní taktiky (jestli obchodovat CFD, opce nebo něco jiného, při jakém obchodním signálu nakoupit a při jakém prodat)
  • Pokud si nebudete jistí, že vaše taktika funguje, můžete využít i demo účet pro vyzkoušení si obchodování nanečisto a pro seznámení se s obchodní platformou.
  • Pak už se můžete pustit do obchodování i ve skutečnosti a v ideálním případě se těšit na své první výdělky. A pokud vám nějaký obchod nevyjde, nepropadejte panice. Ztráty jsou přirozenou součástí obchodování a žádná strategie není stoprocentně úspěšná.

Proč se na kávu zaměřit

S kávou se obchoduje ve velkém po celém světě. Není proto problém kdykoliv nakoupit nebo prodat téměř libovolné množství. Je také možné ji obchodovat u téměř všech brokerů a na různých burzách. Další výhodou je, že v praxi bude vaše ztráta omezená. Na rozdíl od firem, které mohou zkrachovat a jejich akcie se tak stát bezcenné, káva zde bude pořád a nějakou cenu bude mít vždy.

Máte-li k obchodování kávy nějaký dotaz nebo se naopak chcete pochlubit s dosavadními úspěchy, neváhejte napsat do komentářů pod článkem.

Další zdroje informací:

Více informací o Káva

KomoditaKáva
Jednotka1 lb kávy
Ohodnoťte tento článek
6
1

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Komodity, které by vás mohly zajímat