Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Komodity » Káva

Káva - Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny kávy (1 lb)

Cena kávy za libru
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o kávě

Když se řekne obchodování kávy, nemyslí se tím kupování a prodávání šálků tohoto černého moku, ale obchody s kávovými zrnky. Obchoduje se v takzvaných kontraktech, přičemž jeden kontrakt vždy odpovídá určité hmotnosti kávových zrn (1 tuna, 1 libra, …).

Obsah článku o kávě

1.Základní informace o kávě2.Historický vývoj cen kávy3.Co ovlivňuje cenu kávy4.Jak lze kávu obchodovat5.Jak začít obchodování s kávou6.Proč se na kávu zaměřit7.Diskuze o kontraktech kávy (komentáře)

Základní informace o kávě

Zdroj: Pixabay.com

Kávovník, ze kterého pocházejí zrna k výrobě kávy, pochází pravděpodobně z Afriky.

Větší pozornosti se mu dostalo ve 14. století, kdy jej začali pěstovat obyvatelé Arabského poloostrova. Zvyk pití kávy se rychle šířil a kávovník se tak velmi brzy stal dobrým zdrojem příjmů.

Proto se místní zemědělci snažili zabránit jeho rozšíření do zbytku světa. K tomu poprvé došlo až v sedmnáctém století, kdy jej Holanďané začali pěstovat na Cejlonu a v Indii.

Káva se dělí na dva hlavní druhy – arabiku a robustu.

Arabika představuje asi ¾ celkové produkce. Na rozdíl od robusty obsahuje méně kofeinu, ale její keře jsou choulostivější. Nasbíraná kávová zrna se následně musí upražit. Podmínky při pražení (doba, teplota a další) pak mají mimo jiné vliv na výslednou chuť. Až s upraženými zrny se pak pracuje dále, mimo jiné i obchoduje.

Historický vývoj cen kávy

Na grafu jsou velmi výrazné dva velké vrcholy v letech 1997 a 2011. Jsou velmi ostré, po jejich dosažení následoval velký propad ceny.

Vývoj ceny kávy, zdroj: finviz.com

Dále si na grafu můžete všimnout velmi silné S/R úrovně zhruba na hodnotě 100. V roce 1999 došlo nejprve k jejímu falešnému průrazu, kdy se cena ještě vrátila zpět. Při druhém pokusu již cena spadla na poloviční hodnotu. V dalších letech pak už cena pod tuto hladinu nikdy neklesla.

Pokud je tedy cena v její blízkosti, je velká pravděpodobnost, že se odrazí vzhůru, nebo ji naopak prorazí a následný propad bude výrazný.

Co ovlivňuje cenu kávy

Zdroj: Pixabay.com

Káva je komodita, která se musí vypěstovat. Hlavním hybatelem její ceny tak bude rozhodně počasí, které může zapříčinit jak neúrodu (a tedy vysokou cenu) nebo naopak úrodu bohatou (a tím cenu nízkou).

Svou roli zde hraje i sezónnost. Káva se nedá získávat kontinuálně (jako se třeba těží ropa) a proto i v průběhu roku může docházet k výkyvu ceny podle toho, jestli je zrovna sklizeň nebo je naopak před ní a zásoby kávy se tenčí.

Nelze ale obecně říci, že při sklizni cena roste a pak klesá, případné zákonitosti je potřeba ověřit na historických datech.

Dalším faktorem ovlivňující její cenu je mezinárodní situace a politika. Více jak polovina celosvětové produkce připadá na pouhé tři země – Brazílii, Vietnam a Kolumbii. Případné omezení vývozu z těchto zemí nebo zavedení cel by se tak projevilo růstem ceny kávy na celém světě.

Jak lze kávu obchodovat

Nejrychlejším způsobem, jak při obchodování vydělat, je pustit se do krátkodobého obchodování, při kterém budete držet kontrakty v řádu dní (v případě intradenního obchodování pak dokonce pouze hodin až minut). Při tomto druhu obchodování se budete muset téměř výhradně spoléhat na technickou analýzu.

Další možností je soustředit se na střednědobé obchodování, při kterém budete daný kontrakt držet řádově měsíce. Kromě již zmíněné technické analýzy bude vhodné sledovat i analýzu fundamentální. Velkou roli zde bude též hrát sezónnost.

Poslední možností je dlouhodobé obchodování. Pozor si však musíte dát na to, jestli obchodujete nekončící finanční instrument (např. CFD) nebo kontrakt s určitým datem expirace (tedy reálnou komoditu, která bude jednoho dne dodána a tak nebude možné s ní obchodovat dále).

Konkrétní tipy na obchody:

Nakoupit můžete samotné kontrakty a po čase je prodat. Vhodnou alternativou jsou proto v tomto případě CFD kontrakty.

Při CFD kontraktech spekulujete pouze na růst nebo pokles ceny, ale samotnou komoditu nevlastníte. Výhodou tohoto typu obchodování je možnost začít obchodovat s mnohem menšími částkami, než jaké by byly nutné pro nákup samotných kontraktů.

Někteří brokeři vám navíc umožní obchodovat s využitím tzv. finanční páky, např. U brokera XTB se například jedná o páku 1:10, takže na nákup vám bude stačit pouze desetina vašich prostředků. Zbytek vám půjčí broker s tím, že mu je vrátíte v momentě uzavření obchodu. Vše funguje automaticky a není třeba se o nic starat.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Při obchodování komodit, a tedy i kávy, stojí za pozornost sledovat COT reporty. Ty jsou vydávány každý pátek a ukazují pozice velkých investorů, kteří jsou povinni je zveřejňovat. Víte tak, kolik procent otevřených pozic velkých investorů je v long pozicích a kolik v short.

Většinou se vyplatí jít s davem, jelikož tito investoři mají analytická oddělení, které je schopné celkem přesně odhadovat vývoj ceny.

Jak začít obchodování s kávou

Abyste mohli začít reálně obchodovat s kávou, budete muset splnit několik kroků

Zdroj: Pixabay.com
  • Nejprve si zvolit vhodného brokera, u kterého si založíte účet. K tomu budete potřebovat doklady totožnosti a vyplnit několik formulářů. Nevládnete-li angličtinou, bude lepší zvolit si brokera, který nabízí vše v češtině, jako třeba XTB.
  • Poté si na váš nově vytvořený účet budete muset poslat peníze.
  • Následovat bude vybrání obchodní taktiky (jestli obchodovat CFD, opce nebo něco jiného, při jakém obchodním signálu nakoupit a při jakém prodat)
  • Pokud si nebudete jistí, že vaše taktika funguje, můžete využít i demo účet pro vyzkoušení si obchodování nanečisto a pro seznámení se s obchodní platformou.
  • Pak už se můžete pustit do obchodování i ve skutečnosti a v ideálním případě se těšit na své první výdělky. A pokud vám nějaký obchod nevyjde, nepropadejte panice. Ztráty jsou přirozenou součástí obchodování a žádná strategie není stoprocentně úspěšná.

Proč se na kávu zaměřit

S kávou se obchoduje ve velkém po celém světě. Není proto problém kdykoliv nakoupit nebo prodat téměř libovolné množství. Je také možné ji obchodovat u téměř všech brokerů a na různých burzách. Další výhodou je, že v praxi bude vaše ztráta omezená. Na rozdíl od firem, které mohou zkrachovat a jejich akcie se tak stát bezcenné, káva zde bude pořád a nějakou cenu bude mít vždy.

Máte-li k obchodování kávy nějaký dotaz nebo se naopak chcete pochlubit s dosavadními úspěchy, neváhejte napsat do komentářů pod článkem.

Další zdroje informací:


Více informací o Káva

KomoditaKáva
Jednotka1 lb kávy

Vývoj ceny Káva za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
31. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
30. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
29. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
28. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
27. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
26. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
25. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
24. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
23. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
22. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
21. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
20. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
19. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy
18. 03. 2023 Načítání... 1 lb kávy

Ohodnoťte tento článek


Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo