Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Decentralizované burzy (DEX) » SushiSwap

Recenze decentralizované burzy Sushiswap – návod, zkušenosti, diskuze

Sushiswap je jednou z prvních opravdu funkčních decentralizovaných burz ve světě kryptoměn, která vznikla zkopírováním a odštěpením se z jejího předchůdce Uniswap.

Uniswap a Sushiswap představují jeden z největších soubojů ve světě decentralizovaných financí, který můžeme vidět už od konce srpna roku 2020, kdy se Sushiswap od Uniswap forkl a vznikl.

Uniswap si doposud mezi dalšími kryptoměnovými burzami s decentralizovanou náturou své jméno tvrdě budoval, to však Sushiswap svým vstupem na trh změnil a rovněž přinutil Uniswap, aby neusnul na vavřínech a posouval se dále vpřed.

Je tato rivalita zdravá nebo přináší více škody než užitku?

Obsah recenze burzy Sushiswap

1.Historie a zakladatel Sushiswapu2.Sushiswap funguje na principu AMM3.Rozdíly mezi Uniswap a Susihswap4.Výhody a nevýhody Sushiswap aneb každá mince má dvě strany5.Diskuze k DEX Sushiswap (komentáře)

Historie a zakladatel Sushiswapu

Ještě předtím, než si pokusíme zodpovědět výše zmíněnou otázku, si musíme burzu Sushiswap blíže představit. Pokud jde o historii této burzy, tak ta už byla více méně zmíněna v úvodu.

Dne 28.s rpna 2020 byla burza Sushiswap spuštěna jako fork burzy Uniswap, o který se postarala anonymní entita vystupující pod měnou Chef Nomi.

V tomto období fungovala Sushiswap jako decentralizovaná burza, která poskytovala svůj nový governance token SUSHI jako odměnu za staking do LP (likvidity poolů), které byly stále na burze Uniswap.

Po přibližně dvou týdnech došlo k přesunu těchto likvidity poolů a různých aktiv na burzu Sushiswap, čímž byl nejen zaznamenán obrovský nárůst likvidity na burze Sushiswap, ale také výrazný propad na burze Uniswap.

Ten byl způsoben zejména nabízením velkých odměn za staking ve formě yield (SUSHI), které burza Sushiswap nabízela. Více o tom, jak tato událost známá jako "vampire attack" probíhala, jsme pro vás popsali v recenzi Uniswapu.

Kromě toho, že se vůči danému "vampire attacku" ohradilo hned několik osobností v kryptoměnovém světě v čele se zakladatelem Uniswapu Hayednom Adamsem, Sushiswap právě na přelomu srpna a září 2020 musela řešit ještě jeden problém.

Tím byl přešlap Chefa Nomiho, který se dne 5. září 2020 rozhodl prodat více než 37 400 ETH (v té době přibližně v hodnotě 14 milionů dolarů) z fondu pro vývojáře, což se okamžitě setkalo s kritikou komunity a téměř 70 % pádem ceny tokenu SUSHI za méně než jeden den.

I tento nátlak ze strany komunity způsobil, že už 11. září 2020 se Chef Nomi rozhodl vše vrátit a také se za své jednání omluvil.

 

Určitě i tento chybný krok přinutil komunitu kolem burzy Sushiswap částečně změnit vlastnická práva v rámci této burzy a ve skutečně decentralizovaném duchu je přerozdělila mezi Multisig a Operations Multisig adresy.

V poměrně krátké historii Sushiswapu registrujeme zatím ještě jednu podstatnou zprávu, a tou bylo uzavření spolupráce s Andrem Cronjem, zakladatelem DeFi projektu Yearn.finance. Při této spolupráci mají obě strany spolu sdílet zejména své vývojářské zdroje, přičemž ale obě strany mají stále fungovat na dvou odlišných systémech a separátních governance token.

Sushiswap funguje na principu AMM

Systém Automated Market Maker neboli AMM je nový princip fungování burz v kryptoměnovém světě. Dosud bylo možné efektivně provozovat pouze burzu založenou na systému tzv. order book v centralizované podobě – např. na burzách jako je Bitfinex či Binance. Dnes už ale existuje jiné – decentralizované – řešení.

Základní princip AMM spočívá ve velké spolupráci s uživateli, kteří sami poskytují systému likviditu pro provádění směn. Odměnou jim jsou poplatky vybrané při uskutečňování transakcí.

Zatímco na normálních burzách řídí cenu reálná nabídka a poptávka, u AMM ke tvorbě ceny dochází pomocí počítačového algoritmu. Matematický vzorec upravuje cenu obou aktiv automaticky na základě obchodů uživatelů.

Jako fork Uniswapu, Sushiswap funguje v mnoha ohledech velmi podobně, ne-li zcela identicky jako právě Uniswap. Pro pochopení Sushiswapu (ale samozřejmě i Uniswapu) je třeba porozumět takovým konceptem jako automatic market maker model (viz výše), Liquidity pool nebo slippage či price impact.

Kromě možnosti připojení stejných peněženek na svou platformu jako u Uniswapu (např Metamask nebo Portis) má Sushiswap velmi podobnou tokenomics s jejím tokenem SUSHI, jak Uniswap s UNI. Tomu se však budeme věnovat v samostatném článku o SUSHI tokenu.

Sushiswap si ale dává záležet zejména na tom, co ho má čekat v roce 2021. Právě v tomto období má přijít hned několik nových změn, které mají definovat tento projekt a odlišit jej od Uniswapu.

Zajímavým krokem má být také MISO (Minimal Initial Sushi Offering), platforma sloužící k přilákání nových projektů, které by mohly mít zájem o spuštění prostřednictvím Sushiswap. Stejně by měli tuto decentralizovanou burzu čekat i jiné upgrady jako například Mirin, BentoBox nebo Multi-chain Communication, o kterých si můžete přečíst zde.

Rozdíly mezi Uniswap a Susihswap

To, že tyto dvě platformy jsou poměrně podobné, jsme už určitě dostatečně vyjádřili. Ale v čem se tyto dvě zdánlivě stejné decentralizované burzy liší?

Určitě prvním rozdílem, který neunikne nikomu jsou poplatky, které dostávají poskytovatelé likvidity. Na burze Uniswap jde o poplatek 0,3 % avšak při burze Sushiswap dostane poskytovatel poplatek 0,25 %. Na druhou stranu ale třeba říci, že lidé, kteří stakují SUSHI token dostávají i 0,05% poplatek za staking.

To znamená, že zatímco koncept Uniswapu má lepší podmínky pro poskytovatele likvidity do poolů, Sushiswap si získalo pozornost zejména těch, kteří mají v plánu dlouhodobý staking.

V neprospěch SushiSwapu ale hraje jeho prvotní přešlap. Jak již bylo zmíněno, Chef Nomi je sice anonymní, pozornosti a zejména špatné reklamy si ale získal kvůli své chamtivosti na začátku září 2020, která vedla ke poškození důvěry vůči tomuto projektu.

Co se ale nedá ignorovat je fakt, že kromě toho, že má burza Sushiswap poměrně pestré plány na rok 2021, tak má také rostoucí míru popularity a komunity, což se projevuje zejména na vyšších objemech či likviditě.

I přesto, že Uniswap je v těchto statistikách zatím v popředí, právě rok 2021 může co to neříct do toho, zda se podaří oběma decentralizovaným burzám udržet se při životě nebo zůstane pouze jeden vítěz.

Porovnání likvidity na Uniswapu a Sushiswapu
Porovnání likvidity na Uniswapu a Sushiswapu. Zdroj: Medium.com

Výhody a nevýhody Sushiswap aneb každá mince má dvě strany

U Sushiswapu netradičně spojíme sekci výhod a nevýhod, protože se zde dá skutečně na různé události či zprávy dívat z pozitivního i negativního pohledu.

První z nich je určitě například zaváhání Chefa Nomiho. Přesto, že jde zejména o negativní zprávu, která se odrazila velkým propadem na ceně právě během pochybení tvůrce Sushiswapu, tato burza nejenže tohle pochybení přežila, ale dokonce se kvůli němu událo hned několik potřebných změn, které mohly nastartovat Sushiswap k lepší budoucnosti.

Velmi podobný přístup by se dokonce dal aplikovat i na samotné spuštění této burzy. Podle mnohých byl "vampire attack" ze strany Chefa Nomiho poměrně zákeřnou a neetickou taktikou. Na druhou stranu, kryptoměny jsou o tom, aby byly open source a aby se mohl kdokoliv, kdo na to má kapacitu, pokusit o vylepšení fungujících systémů.

Zda se to Chefovi Nomi podařilo nebo ne, to už je otázka, na kterou odpověď zatím nenalezneme. Pro celý sektor DeFi je ale určitě zdravé, že ke Uniswapu existují alternativy, a tak je přímo na uživatelích se rozhodnout, kterou z těchto platforem budou využívat.

Rychlost směny 90%
Přívětivost platformy 85%
Poplatky 82%
Dostupné možnosti 90%
Důvěryhodnost značky 82%
86 %
3. místo
Sushiswap
Sushiswap má kromě silné komunity a stále rostoucích objemů připravených i několik zajímavých technologických novinek do své budoucnosti, což z něj dělá určitě zajímavou DeFi alternativu. Pokud se tak bude dařit tomuto sektoru růst jako dosud, není nejmenších pochyb o tom, že tento projekt může hrát v tomto růstu podstatnou roli.

Jméno firmySushiSwap
V češtině?
Poplatky za obchodZa obchod je účtován poplatek ve výši 0,25 %
Další poplatkyPozor na poplatky ETH sítě za transakce
Webová verze?
Podporované kryptoměnyVšechny ERC-20 tokeny

Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo