Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak a do čeho investovat v roce 2024? Velký seznam možností + návody

Jak a do čeho investovat v roce 2024? Velký seznam možností + návody
Zdroj: Deeply.cz

Abyste mohli investovat, už dávno nemusíte mít k dispozici stovky tisíc korun a ani nemusíte podstupovat neúměrné investiční riziko. Dnes může investovat prakticky úplně každý.

Pokud jste v investování úplný začátečník, ale rádi byste své peníze zhodnotili anebo je alespoň uchránili před jejich postupným znehodnocováním, ukážeme vám, jak na to.

Sami uvidíte, že se ničeho nemusíte bát. Existují i jednoduché varianty investování, které nabízí mnohem lepší zhodnocení než tradiční spořicí účty.

Pojďme se společně podívat na to, proč vlastně investovat i jak a do čeho můžete investovat.

Základy investování

 • Investovat může prakticky každý, aniž by podstupoval nepřiměřená investiční rizika nebo potřeboval značné finanční částky.
 • Investování je snadný způsob, jak nechat zhodnocovat své peníze. Na rozdíl od spoření s garantovaným výnosem, můžete s investicemi porazit inflaci.
 • Je rozumné začít investovat co nejdříve. Důležitější než částka, jakou investujete, je spíše doba, po kterou investujete.
 • Pravidelné investování vám umožní investovat i drobné částky a navíc také sníží rizikovost vašich investic.

Obsah článku jak investovat

Proč vlastně investovat peníze?

Investování je efektivní způsob, jak nechat své peníze pracovat ve váš prospěch a budovat bohatství. Držení hotovosti a spořicí účty v bankách jsou považovány za bezpečné strategie, v dlouhodobém horizontu jsou však tato “bezpečná” aktiva znehodnocovaná inflací.

Pouze investování peněz umožňuje jejich reálné zhodnocování v průběhu času – neklesá jejich kupní síla.

Ať už investujete do akcií, dluhopisů, podílových fondů, ETF, opcí, futures, zlata, nemovitostí, kryptoměn nebo jiných cenných papírů, investování je důležité pro vytváření budoucích příjmů, zvyšování hodnoty majetku a budování bohatství.

TIP

Cíle jednotlivce závisí na řadě faktorů, které mohou zahrnovat věk, příjem a rizikový profil. Věk lze dále rozdělit do následujících tří kategorií:

 • Mladí a začínající kariéristé
 • Střední věk a zakládání rodiny
 • Důchodový věk

Tyto skupiny lidí se často míjejí se svými cíli ve vhodném věku. Lidé například začínají poprvé přemýšlet o investicích až ve středním věku, protože jim v mládí chyběla přirozená disciplína při sestavování osobního rozpočtu.

V důchodové věku pak naopak o investicích nepřemýšlí vůbec, ačkoliv to nemusí být tabu. Víte-li jaké investice v této životní fázi volit.

Přirozený předpoklad pro plánování investic představují příjmy jednotlivce, protože nelze investovat to, co nemáte.

První zaměstnání mladého dospělého člověka doslova probudí a mělo by ho přinutit přemýšlet o obětech, které jsou nutné podstoupit k postupnému budování bohatství na úkor okamžitého uspokojení. 

Obvykle si s tímto rozhodováním však příliš nelámeme hlavu a dáváme přednost okamžité spotřebě, což je to škoda.

Jsou to právě rozhodnutí v mladém věku, která mohou šance na váš budoucí investiční úspěch ovlivnit nejvíce.

Nikdy však není pozdě stát se investorem. Možná jste se již dostali do středního věku a uvědomili jste si, že život jde rychle kupředu a vyžaduje plán, jak se vypořádat se stářím a odchodem do důchodu.

Pokud se stanovením investičních cílů čekáte příliš dlouho, může vás ovládnout strach, ale ten by měl zmizet, jakmile plán přivedete k životu. Pamatujte, že všechny investice začínají první investovanou korunou, ať už je váš věk, příjem nebo vyhlídky jakékoli.

Přesto jsou ve výhodě ti, kteří investují desítky let, a rostoucí bohatství jim umožňuje užívat si životního stylu, který si ostatní nemohou dovolit.

Co je inflace a proč je pro investora důležitá?

Inflace je pokles kupní síly peněz, což má pro investory značný význam, protože dlouhodobě snižuje hodnotu úspor.

Při 3 % inflaci si za 10 let koupíte za stejné peníze o 34 % méně a za 20 let to je více jak 80 %. Proto je důležité investovat volné finanční prostředky, aby se zachovala jejich hodnota.

Úroky na spořicích účtech obvykle nedosahují ani úrovně inflace, což znamená, že úspory ztrácejí na hodnotě. Proto je důležité investovat, což je efektivnější způsob, jak s penězi nakládat.

Kolik peněz k investování potřebujete a co od toho očekávat?

Skutečně již neplatí, že byste museli disponovat velkou částkou, řádově stovky tisíc korun, kterou najednou zainvestujete. Naopak, můžete začít investovat, i když teď nemáte naspořeno vůbec nic. Jak to?

Investovat můžete s pravidelnými investicemi a jako začátečník třeba zcela pasivně. Budete tedy např. každý měsíc investovat stejnou částku, třeba 2 000 Kč, do nějakého fondu, zlata, nebo jiných aktiv.

Postupem času se malé investice nakupí a spolu se zhodnocením mohou za pár let představovat slušný balík peněz.

Můžete samozřejmě investovat i pravidelně jednou za X měsíců, nebo udělat větší počáteční investici, řekněme 50 000 Kč, a k tomu začít každý měsíc spořit dalších pár tisíc.

Modelů investování peněz je spousta a je jen na vás, který si vyberete.

Příliš nevěřte slibům, že díky investování snadno a rychle zbohatnete. Pokud vám někdo bude slibovat desítky procent měsíčně nebo stovky procent ročně, raději rychle utečte.

V drtivé většině případů takové nabídky končí nechvalně a mohou se z nich vyklubat i podvody typu ponziho schéma.

Reálné zhodnocení, které můžete u většiny investic očekávat, je v rozmezí 5 až 20 % ročně.

Záleží samozřejmě ale na daném investičním nástroji, vašemu vztahu k riziku a především aktuálnímu stavu ekonomiky.

Vztah rizika a výnosu: zásadní koncept úspěšného investování

Pojďme si nyní říci něco víc o aspektech tzv. investičním trojúhelníku, který bude na vaše investování mít značný vliv.

Investiční trojúhelník
Známý investiční trojúhelník. Nikdy nelze dosáhnout všech vrcholů investičního trojúhelníku zároveň.

Čím vyšší riziko podstupujete, tím vyšší výnos byste měli požadovat. Ale co přesně znamená riziko a jaká je ta správná míra rizika?

Riziko může znamenat proměnlivost vývoje investice v čase (volatilita) – například akciové fondy jsou považovány za rizikovější (nastávají výraznější propady, ale také nárůsty).

Konzervativnější fondy by mohly být například nemovitostní nebo dluhopisové, kde bývá růst stabilnější, ale zhodnocení nižší.

Další definice rizika může být ohrožení celé investice – tedy že se vám nevrátí ani koruna. To se může týkat třeba nekvalitních korporátních dluhopisů, investic do pochybných kryptoměnových projektů nebo půjček na P2P platformách.

Pokud koupíte dluhopis nějakého podniku, který je velmi ohrožený krachem, bude vám jako kompenzace nabízen vysoký úrok (třeba 30 %). Jenže když podnik zkrachuje, pravděpodobně nedostanete nic.

TIP

Důležité je si vybrat správnou investici s přiměřenou mírou rizika a výnosem. Vždy ale záleží na vás jak k celé investici přistoupíte. Pokud rádi riskujete a nebojíte se ztráty peněz, můžete hledat spíše investice s velkým potenciálním zhodnocením.

Investiční horizont

Na otázku jaká úroveň rizika je ta správná, může pomoci odpovědět investiční horizont, tj. jak dlouho plánujete investovat. Chcete své peníze jen tak “otočit” a za pár měsíců vybrat? Plánujete investovat v horizontu tří let, nebo třeba 30 let?

Určité produkty budou vhodné pro 3leté investice, jiné jsou vhodné pro vytvoření finančního polštáře, kde mají být peněžní prostředky dostupné, a jiné zase pro vybudování velkého dědictví.

Udělejte si jasno v tom, jak dlouho budete investovat.

Každý typ investice je vhodný na něco (a pro někoho) jiného, a je proto potřeba vědět, jak fungují. Více si o investičním horizontu můžete přečíst zde. 

Likvidita investice

Zde zpozorněte. Likvidita peněz znamená dostupnost peněžních prostředků a může být velmi důležitá.

Proč? Sice v nějakou chvíli můžete mít “přebytečné” peněžní prostředky, které byste rádi zhodnotili, jenže v budoucnu mohou nastat horší časy, např. oprava auta, zranění aj., a vy budete nutně potřebovat peníze.

V takové chvíli je důležité mít dostatek financí nebo možnost investici ukončit.

U některých produktů není možné vybrat zainvestované peněžní prostředky dříve – například některé terminované vklady, dluhopisy, crowdfundingové platformy.

Tento aspekt pro vás může být kriticky důležitý, a tak jej při rozhodování berte v úvahu.

Například v případě dluhopisů je předčasné ukončení investice zpravidla nemožné. Záleží na konkrétní smlouvě, ale obvykle není výběr možný vůbec nebo jen po zaplacení vysokých poplatků.

To samozřejmě neznamená, že jsou dluhopisy špatnou investicí – záleží na vašich očekáváních a investičních cílech.

Poznámka

Příkladem likvidní investice mohou být kryptoměny nebo akcie. Obě investice je snadné a rychlé převést zpět a peníze.

Velmi zjednodušeně platí, že si musíte vybrat, zda budete preferovat stabilní výnos s omezenou likviditou, nebo spíše vyšší likviditu, ale vzdáte se pevného výnosu.

Diverzifikace portfolia – snižování rizika

Poslední aspekt investování, který si probereme, než se pustíme do porovnávání konkrétních investičních možností, je diverzifikace.

Diverzifikovat znamená rozdělit investice, tedy investovat do více aktiv. V podstatě jde o to, abyste nevsadili vše na jednu kartu.

Jak ale skutečně, nejen zdánlivě, diverzifikovat? Nemá cenu posílat peníze do 4 stejně zaměřených fondů různých společností. To by nebylo příliš efektivní.

Diverzifikovat můžete např. posílat třetinu peněz na nákup fyzického zlata, další třetinu do nemovitostního fondu a poslední třetinu do kryptoměn či akciového fondu.

Pokud by na trhu nastala špatná situace, například by se propadly ceny akcií , stále byste měli jiné alternativy, které lze prodat a inkasovat hotovost. Můžete také “přelévat” peníze z jednoho segmentu do druhého, podle aktuální situace na trhu. To už je ale spíše pro zkušenější investory.

Na druhou stranu to ani nepřehánějte. Nemá smysl posílat peníze do 50 různých investic.

TIP

Samotná otázka diverzifikace je však mnohem komplexnější téma, které výrazně přesahuje rozsah tohoto článku. Proto vám opět doporučujeme přečíst si komplexní článek, který jsme na toto téma zpracovali.

Do čeho investovat? – Seznam konkrétních možností

Už víte, proč investovat, jaký je váš vztah k riziku, co znamená investiční horizont, likvidita peněz a diverzifikace portfolia? Skvělé!

Nyní je potřeba si vybrat konkrétní investiční produkt. Jaké existují možnosti, kam investovat? 

Akciové tituly

Akcie zná každý. Akcie je v podstatě podíl na firmě. Kromě toho, že může vzrůst cena samotné akcie a tím vaši investici zhodnotit, můžete také vydělávat z výplaty dividend (tj. podíl na zisku).

Jeden z možných přístupů je nákup akcií dividendových králů. Kdo to je? Jsou to dividendové akcie s velkou tržní kapitalizací, které vyplácejí velkou část svého zisku akcionářům.

Vlastně pak dostáváte peníze pouze za to, že vlastníte dané akcie. Jedná se o jednu z forem pasivního příjmu. Jak nakoupit akcie se dočtete zde. 

Získané dividendy můžete dále reinvestovat, aby vaše portfolio rostlo rychleji, nebo si je budete nechávat jakou součást příjmu a utratíte je.

Další strategií vhodnou pro nováčky může být nákup akcií velkých a stabilních firem, u kterých předpokládáte, že tu budou ještě několik desítek let. Konkrétně to mohou být např. Microsoft, ČEZ, Apple, Google aj.

Mezi další oblíbené cesty, jak díky akciím vydělat peníze patří jejich obchodování. Tedy spekulace na růst / pokles ceny akcií. To už je ale poměrně složité téma a není to úplně vhodné pro nováčky. Každopádně byste neměli zapomínat na využití technické a fundamentální analýzy.

ETF – Burzovně obchodované fondy

Chcete mít své peníze pod svou vlastní kontrolou? Nechcete, aby vaše peníze spravoval někdo jiný, jako je to u podílových fondů, ale na výběr konkrétních akcií si zatím netroufnete? Pak se zkuste podívat blíže na investice do ETF.

Podílové fondy bývají spravovány manažerem a za správu se samozřejmě platí poplatek, často velice tučný.

ETF lze nakupovat přes brokera, takže je možné nakupovat akcie burzovně obchodovaných fondů velmi rychle a lze to provádět kdykoliv v obchodních hodinách. Poplatky jsou zde právě oproti klasickým podílovým fondům minimální.

Velikou výhodou je také určitá úroveň diverzifikace. Pokud je podkladem určitého ETF např. 30 různých akcií a cena jedné z nich by se náhle propadla, vaše portfolio by tím nebylo tolik zasaženo.

Zároveň lze přes ETF obchodovat indexy, např. S&P 500, který dlouhodobě přináší zajímavější zhodnocení investovaných prostředků než klasické fondy.

Drahé kovy – Fyzické zlato nebo stříbro (komodity)

Pro vytvoření finančního polštáře, spekulativní investování i dědictví pro následující generace může být zajímavá varianta zlato, stříbro nebo jiný investiční kov.

Pro dlouhodobé investování do zlata jsou vhodné především pravidelné měsíční úložky. Jedná se o poměrně konzervativní investici (nízká míra rizika), jejíž výnos samozřejmě nebude převratný.

Očekávat lze zhodnocení v intervalu od 5 do 10 % ročně v závislosti na době investování a zpětném prodeji.

Komodity obecně

Když jsme se bavili o komoditách, je vhodné doplnit, že se nemusí jednat jen o drahé kovy.

Seznam komodit je široký a investovat lze také do pšenice, kukuřice, ropy, kávy nebo kakaa. Mimo zemědělské produkty a energie nalezneme ještě další zajímavé sektory.

Vždy je ale důležité, aby vám daná komodita byla blízká, a dobře jste jí rozuměli.

Zajímavé je, že při obchodování komodit prostřednictvím finančních derivátů lze spekulovat na nárůst i pokles cen podkladových aktiv. Trading komodit je velice perspektivní a oblíbená forma tradingu, avšak nutno podotknout, že zde budete potřebovat poněkud vyšší kapitál.

Investiční (podílové) fondy

Může se jednat o velmi přívětivou variantu investování pro začátečníky. Obvykle lze přitom začít investovat pravidelně od pouhých několika stovek nebo tisíce korun měsíčně.

Jestliže zvolíte nemovitostní fond, můžete zpravidla očekávat stabilnější vývoj než u akciového fondu, nejedná se však o spořicí účethodnota investice může stále kolísat.

Výnosy fondů jsou v čase více proměnlivé, než je tomu u zlata. Mohou se pohybovat od záporných hodnot až do třeba 20 % ročně. Záleží na ekonomické situaci a typu fondu – určitě si přečtěte, jak na výběr správného investičního fondu.

Důležité je investovat pravidelně a nepanikařit v případě krátkodobého poklesu – neprodávat své investice.

Kvalitní fond by po čase měl růst a v průměru pokrýt i případný pokles. Tím, že investujete dlouhodobě také “ředíte” cenu celého portfolia.

Dluhopisy

Dluhopisy mají jednu velikou výhodu oproti variantám výše – pasivní příjem. Úroky jsou totiž mnohdy vypláceny měsíčně nebo kvartálně.

Pokud byste nakoupili dluhopis za 100 000 Kč s ročním úrokem 6 %, obdržíte měsíčně okolo 500 Kč. To může být poměrně přívětivá forma pasivního příjmu pro ty, kteří již mají naspořenou nějakou vyšší částku.

Nevýhodou je ale nedostupnost peněžních prostředků, kterých se před plánovaným koncem zkrátka nedočkáte.

Abyste vybrali méně rizikový dluhopis, vyhýbejte se těm s úrokem nad 10 % ročně. Bezpečnější varianta může být dluhopis některé renomované firmy krytý investiční nemovitostí, kde bude úrok okolo 3-6 %. Další možností jsou pak dluhopisy republiky.

Vybrat konkrétní dluhopis je ale trochu náročnější. Určitě to není vhodné pro úplné nováčky a možná bude lepší si nechat při výběru poradit od někoho zkušenějšího.

Kryptoměny

Kryptoměny nabízí poměrně velký potenciál ke zhodnocení, avšak ruku v ruce s tím jde i riziko. Jsou totiž velmi volatilní a jejich cena se může rychle propadnout o desítky procent, ale také vyletět.

Nejznámějším zástupcem je Bitcoin a znát budete pravděpodobně i Ethereum, Solanu, nebo Cardano.

Na druhou stranu mají i své specifické výhody. U řady obchodníků a institucí je možné platit přímo v kryptoměnách, transakce jsou zcela transparentní, umožňují levnější převody do zahraničí (které jsou mj. mnohem rychlejší) atd.

Toto téma je poměrně komplexní, pokud byste se chtěli dozvědět více o investování do kryptoměn, určitě se podívejte do naši rubriky kryptoměny.

Forex obchodování

Tento výraz pochází z anglického Foreing Exchange. Neděste se, jedná o obchodování cizích měn. Jistě víte, že kurzy měnových párů se v čase mění.

Předvídání jejich vývoje není jednoduché, ale skutečně se na něm dá dobře vydělat. Pokud budete trpěliví a vynaložíte dostatečné úsilí, můžete se forexem dokonce živit.

Potenciál takového obchodování či investování pak jen závisí na vašich schopnostech.

Další možnosti investování peněz

Existují samozřejmě i další formy zhodnocování peněz – alternativní investice.

Potenciál takových investic může být vyšší, ale samozřejmě je takové investování náročnější, specifičtější a rizikovější. Není to tedy ideální přístup pro nezkušené investory.

Může se jednat o investování do whiskey, vína a dalšího investičního alkoholu. Stejně jako veteránů, známek, sběratelských edicí např. hokejových kartiček či modelů aut.

Možností je nespočet. Je samozřejmě nezbytné danému odvětví rozumět. A pokud nejste odborník a přeci jenom si chcete alternativní investice vyzkoušet, máme pro vás tip – vyzkoušejte investiční platformu Portu Gallery.

Poznámka

Nezaměňujte dlouhodobé investování s cílem trpělivého a stabilního budování bohatství se spekulacemi, od kterého si řada začátečníků slibuje rychlé zbohatnutí a často pohoří.

Rozdíly mezi investováním a spekulacemi jsme vám shrnuli v tomto komplexním článku.

Hlavní důvody, proč byste měli začít investovat ještě dnes

1. Čas je (stále) na vaší straně

V ideálním případě bychom všichni začali investovat už při narození. Ale přiznejme si, že mnozí z nás o tom přemýšlejí až po třicítce nebo čtyřicítce, i když se nám možná naskytnou příležitosti investovat už dříve.

Nebojte se – investorem se můžete stát v každém věku, ale každou vteřinou čekání se vzdáváte svého největšího aktiva: času.

TIP

Investováním v mladším věku vám stačí odkládat menší částky, než v pozdějším věku. Dáváte svým penězům šanci pracovat “chytřeji”, ovšem nikoliv “tvrději”. Jak je to možné? Pokračujte ve čtení.

2. Dvě slova – složený úrok

Při investování je vaším nejlepším přítelem nejen čas, ale také výhody, které vám přináší tzv. složené úročení – jev, který génius Albert Einstein označil za “osmý div světa”.

Složené úročení charakterizoval další významný historický myslitel Ben Franklin takto:

Vaše peníze vydělávají peníze. A pak vyděláváte další peníze na penězích, které vydělávají vaše peníze.

Pro lepší představu si to vyjádřeme v hezkých kulatých číslech. Řekněme, že letos investujete 10 000 Kč a získáte z těchto peněz 10% výnos.

To znamená, že na původní investici 10 000 Kč vyděláte 1 000 Kč, a ve výsledku vám tak zbude 11 000 Kč.

Co když příští rok neinvestujete ani korunu navíc? Hádejte co – stále vyděláváte. Jak je to možné? Řekněme, že na zůstatku na účtu ve výši 11 000 Kč vyděláte stejný 10% výnos.

Místo 1 000 Kč tak ve druhém roce ve skutečnosti vyděláte 1 100 Kč, protože oněch 10 % získáte z většího zůstatku. Po dvou letech tak máte 12 100 Kč jen proto, že jste nechali složené úročení dělat svou práci.

V tom je krása složeného úročení. I kdybyste už nikdy neinvestovali ani halíř, díky tomu, že jste začali investovat dříve, stále budete mít náskok před někým, kdo se rozhodl začít investovat později.

Jinými slovy, vyplatí se investovat včas. Čím déle mohou vaše peníze využívat sílu složeného úročení, tím větší budou vaše zisky s postupem času.

3. Získáte možnost převzít kontrolu nad svou budoucností

Chcete-li získat vyšší příjem, existují dva způsoby, jak vydělat peníze. Buď pracujete pro své peníze, nebo peníze pracují pro vás.

Místo toho, abyste je drželi na bankovním účtu, který nabízí minimální úrokové sazby, můžete sledovat, jak rostou, když budete rozumně investovat.

Říct svým penězům, kam mají jít, je něco, co jim dává skutečnou sílu. Místo toho, abyste je utráceli, nebo ještě hůře, abyste nevěděli, kam vaše peníze směřují, investováním dáváte svým penězům “zaměstnání”, aby vás v průběhu času učinily bohatšími.

V určitém okamžiku svého života budete muset přestat pracovat. Až ten den přijde, nebylo by příjemné vědět, že jste si vytvořili způsob, jak se uživit i bez stálého příjmu ze zaměstnání a nutnosti spoléhat na stát?

Co kdybyste si mohli vybrat, že přestanete pracovat, až budete chtít, a ne až budete muset?

Investování vám může pomoci dosáhnout finanční svobody a není lepší čas začít než právě teď.

4. Budete litovat, když to neuděláte

Na otázku, jakou jedinou radu ohledně investování by dali svému mladšímu já, odpoví většina zkušených investorů: “Začněte dříve.” Ano, tím hlavním, čeho úspěšní investoři litují, je to, že si z investování neudělali zvyk dříve.

Vyznavači Johna Bogleho, zakladatele společnosti Vanguard Group, která se zabývá správou investic, se na specializovaném internetovém fóru “Bogleheads” přiznávají k tomu, že litují, že neinvestovali dříve.

Dokonce i miliardář Warren Buffett, který se proslavil výrokem: “Někdo dnes sedí ve stínu, protože někdo kdysi dávno zasadil strom,” přestože své první akcie koupil v 11 letech! 

5. Chybovat je lidské

Mnoho lidí se investování vyhýbá, protože se bojí, že něco pokazí – například vyberou špatné akcie nebo přijdou o peníze.

Investování však nemusí být náročná aktivita, které musíte věnovat spoustu času a energie, abyste ji zvládli s úspěchem.

Nemusíte být ani realitní magnát nebo odborník na komoditní trhy. Vlastně je tu jedna dobrá zpráva: Pokud jste mladí, můžete si dovolit udělat pár chyb, zejména pokud jde o vaše první investice.

Díky složenému úročení platí, že čím dříve začnete a čím více peněz jste schopni odložit stranou, tím větší je pravděpodobnost, že z toho vyjdete dobře, i když vaše investiční výnosy nebudou vždy kladné.

Zdroj: lpl.com
Investovani
V jakém intervalu se nacházela zhodnocení indexu S&P 500 v jednotlivých letech?

Průměrný celkový roční výnos indexu S&P 500 za posledních 90 let činí 9,8 %. Přesto od roku 1928 do roku 2016 skončilo podle společnosti LPL Financial pouze šest let se ziskem v rozmezí 5 a 10 %.

Nejlepší čas začít investovat je právě teď

Možná si ale stále říkáte, že budete investovat, až vyděláte více peněz, nebo že se k tomu jednou dostanete.

Nebo se možná obáváte, že trhy v současné době vypadají poněkud nejistě, a tak sedíte stranou a čekáte na vhodnější dobu, kdy se do toho pustit.

Nebo si možná myslíte, že se musíte stát fundovaným odborníkem, než budete moci se svými penězi skutečně dělat něco, co vzdáleně připomíná investování.

Jde o to, že odkládání investování “na dobu neurčitou” vás může ve skutečnosti stát víc, než si myslíte.

Odborníci odhadují, že 40 % lidí zažilo finanční ztrátu kvůli odkládání.

Odkládáním začátku investování se můžete připravit o potenciálně značné finanční zisky. Ve skutečnosti může mít to, kdy začnete investovat, větší vliv na částku, kterou nakonec získáte, než kolik peněz časem skutečně investujete.

Čím dříve tedy své peníze necháte pracovat, tím větší je pravděpodobnost, že z dlouhodobého hlediska budete úspěšní.

Investování nebylo nikdy jednodušší

Existuje tolik různých způsobů investování a většina z nich nezabere mnoho času.

Investiční platformy typu Portu a Fondee, jejichž prostřednictvím může investovat pasivně téměř každý a brokeři XTB, eToro, Degiro a dalších jsou snadno dostupné a mohou vám pomoci zjednodušit proces investování peněz i automatizovat vaše investice.

Seznam námi otestovaných investičních platforem

Favorit redakce

Výhody
 • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
 • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
 • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
 • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Dalším snadným způsobem investování a růstu peněz je doplňkové penzijní spoření. Řada zaměstnavatelů nabízí příspěvky do těchto fondů, pokud do nich začnete rovněž odkládat část svého platu a investovat do své budoucnosti.

To znamená, že vám na penzijní účet přispěje váš zaměstnavatel určitou částkou v závislosti na tom, kolik do fondů doplňkového penzijního spoření vkládáte.

V podstatě je to jako získat “peníze zdarma” už jen tím, že si spoříte na důchod, a pokud váš zaměstnavatel tuto výhodu nabízí, určitě si ji nechcete nechat ujít.

A pokud se zeptáte Warrena Buffetta, který je známý svými investičními úspěchy, podle něj by pro většinu investující populace byly řešením indexové fondy.

Ve skutečnosti doporučil své vlastní ženě, aby po jeho smrti investovala do indexových fondů, a dokonce se vsadil o 500 000 dolarů, že indexový fond během deseti let porazí portfolio vysoce rizikových hedgeových fondů (sázku mimochodem vyhrál).

Indexové fondy jsou navrženy tak, aby kopírovaly nebo sledovaly svým složením akciový index, například Dow Jones Industrial Average.

Hlavní výhodou indexových fondů je, že poskytují levný a snadný způsob investování na akciovém trhu.

Zde je jednoduchý příklad toho, jak vám investice do indexového fondu může v průběhu času pomoci zvýšit objem vašich peněz.

Řekněme, že dnes investujete například prostřednictvím investiční platformy Portu 50 000 Kč do indexového fondu kopírujícího svým složením index S&P 500.

Při použití historického ročního výnosu tohoto indexu, který činí 9,8 % (s reinvestovanými dividendami), by trvalo přibližně sedm let, než byste zdvojnásobili svou počáteční investici:

Investovani
Zhodnocení investice 50 000 Kč v průběhu let.

Bez ohledu na to, kolik je vám let nebo kde se v životě nacházíte, nikdy není pozdě začít investovat. Nemůžete změnit to, co jste již udělali – ani to, co jste neudělali – ale můžete změnit svou budoucnost k lepšímu. Tak na co ještě čekáte?

Nyní je ten správný čas začít investovat. Třeba hned teď. Vaše budoucí já vám poděkuje.

Seznam ověřených brokerů

Favorit redakce

Výběr
redakce
Broker
2024
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Pár investičních tipů závěrem

 1. Nebojte se využít pomoci někoho zkušenějšího. Máte ve svém okolí někoho, kdo investuje? Zkuste si nechat poradit.
 2. Určitě nekývněte na první nabídku, ale dejte si dohromady vícero názorů, než si vyberete.
 3. Nenechte se zaslepit sliby o vysokém výnosu ani jistotou výdělku. Při investování vždy panuje určitý poměr rizika (nejistoty) a výnosů.
 4. Googlete! Na internetu jsou zdroje, kde můžete najít spoustu užitečných informací. Určitě je dobrý nápad naučit se nové věci. Můžete také využít odkazy na zdroje uvedené přímo v tomto článku.
 5. Buďte opatrní a trpěliví. V případě obchodování a investování platí, že trpělivost růže přináší. Raději si u všeho nechejte pár dní na rozmyšlenou.
 6. Money management, aneb investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit. V žádném případě nenechte svůj rozpočet ohrozit. Raději si nechejte dostatek peněžních prostředků pro běžné fungování domácnosti (obvykle se doporučuje mít prostředky na pokrytí 3-6 měsíčních nákladů).

Nejčastěji kladené dotazy ohledně investování (FAQ)

Do čeho investovat? Jaká je nejlepší investice?

Toto je velmi obecná otázka a odpověď na ni závisí na tom, jaký je váš časový horizont, jakou požadujete návratnost, jakou míru rizika jste ochotni podstupovat nebo jak je pro vás důležitá likvidita peněžních prostředků. Všechny tyto aspekty byly probrány v tomto článku. Zkuste se případně vrátit a projděte si také doplňující odkazy. Nejlepší investice obecně neexistuje. Musíte se ptát, jaká investice je ta nejlepší v současné situaci na trhu právě pro vás? Nehledejte dokonalou variantu ale tu optimální pro vás.

Kolik peněz na investování potřebuji? Má investování smysl, i když nemám milióny?

Neplatí, že byste potřebovali velké objemy peněz, abyste mohli investovat. Výnos je počítán procentuálně, tedy podíl ze zainvestované částky bude stejný. Důležité je si investici správně nastavit vzhledem k vašim finančním možnostem.

Je investování složité a nebezpečné?

Existují investice, které jsou specifické a náročné. Na druhou stranu jsou i takové možnosti, které zvládne takřka každý a přinese vám to lepší zhodnocení než spořicí účet. Zkuste se podívat na kapitolu v tomto článku, která se nazývá “Do čeho investovat?“.

Na co si dát pozor?

Důležitých aspektů je řada. Platí, že byste neměli spěchat a informace si raději ověřujte (např. na internetu). Nenaleťte na sliby přehnaně vysokých výnosů v řádu stovek procent ročně apod. Zvýšenou pozornost věnujte zejména parametrům investic uvedených v tomto článku.

Jak poznat dobrou investici?

Pomoci odhalit důvěryhodnou investici mohou kladné reference nezávislých webů. Zkrátka googlete. Buďte opatrní, pokud vám někdo slibuje přehnaný výnos, vyvolává nátlak na investování vysoké částky, rychlost odeslání vašich peněz apod. Vyhněte se také praktikám na hraně zákona.

Co když jsem zainvestoval do fondu, který začal klesat – mám peníze rychle vybrat?

Jestliže jste zvolili důvěryhodný fond fungující už několik let, možná klesá, protože na trhu zrovna nepanuje příznivá situace. Musíte rozlišit mezi ekonomickou recesí, před kterou se může vyplatit peníze vybírat (před, ne po!), a krátkodobým poklesem. Krátkodobý propad byste měli přehlížet. Peníze prostě nechejte ve fondu dále. Následný růst by vám měl vynahradit předešlý propad. Nebývá správnou strategií snažit se trefit na úplné dno nebo vrchol vývoje. To se vám pravděpodobně nepodaří. Raději se soustřeďte na dlouhodobý cíl investování.

Lze mít garantovaný výnos?

To závisí na konkrétní investici. Například u dluhopisů jej garantovaný máte, třeba 6 % ročně. V případě fondů, kryptoměn, akcií, indexů, ETF apod. by garantovaný výnos měl působit krajně podezřele. Někdy se setkáte s odhadem výnosu, ten by se měl zakládat na historickém vývoji. Můžete jej chápat jako vodítko, ale berte tyto hodnoty s rezervou. Rozhodně se na tyto odhady nelze odvolávat, při ztrátě kapitálu.

Pamatujte na to, že nikdy nevíte, jak se trh zachová. A také myslete na to – že výnosy v minulosti nejsou zárukou výnosů v budoucnosti. Pokud vás článek zaujal, zanechte nám ohlas v komentářích. Také se můžete zeptat na něco, co vám nebylo jasné. Rádi vaše dotazy zodpovíme a poradíme vám! Přejeme hodně štěstí na vaši cestě.

Pro další edukaci můžete využít níže umístěných zdrojů a také zdrojů umístěných v článku.

Další zdroje informací: 

Líbil se vám tento článek?
53
4

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Jak a do čeho investovat v roce 2024? Velký seznam možností + návody