Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Pasivní příjem – Co je to, jak ho vybudovat, kolik peněz na něj potřebujete? Velký průvodce pro rok 2021

Pasivní příjem – Co je to, jak ho vybudovat, kolik peněz na něj potřebujete? Velký průvodce pro rok 2023

Pasivní příjem – Co je to, jak ho vybudovat, kolik peněz na něj potřebujete? Velký průvodce pro rok [current-year]

Válet se u svého domku na pláží a popíjet drink může znít lákavě, ale dosáhnout takto vysokého pasivního příjmu rozhodně není snadné. Na druhou stranu to ani není nemožné. Pasivní příjem ukazuje, že za peníze se dají koupit nejen statky a služby, ale i vlastní čas.

K tomu, abyste si vytvořili pasivní příjem, není potřeba být investorem s mnoha lety zkušeností jako Warren Buffett, ani nemusíte nepřiměřeně riskovat.

S trochou úsilí může zjistit, jak na to, spousta z vás. Nezáleží přitom, zda máte milióny z dědictví nebo hluboko do kapsy, vytvářet pasivní příjem se dá i od nuly.

V tomto článku vám ukážeme vše, co byste měli znát, pokud vás láka vybudovat si pasivní příjem. Dozvíte se, co to je pasivní příjem, co od něj lze očekávat, jak se vytváří i kolik peněz potřebujete, abyste dosáhli vámi určené výše pasivního příjmu.

Obsah článku pasivní příjem

1.Co je to pasivní příjem?2.Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním příjmem?3.Proč se zajímat o pasivní příjem?4.Jak si vybudovat pasivní příjem?5.Mýty a fakta o pasivním příjmu6.Kolik si lze pasivním příjmem vydělávat?1) Kolik peněz budete potřebovat?2) Kolik byste měli šetřit?7.Jaké investice přinášejí pasivní příjem?8.Diskuze na téma pasivní příjem

Co je to pasivní příjem?

Pod pojmem „pasivní příjem“ se skrývá takový příjem, který získáváte (téměř) bez jakékoliv další aktivity, tedy lidově řečeno bez hnutí prstu. Jako pravý opak lze uvést závislou činnost, která vám vydělává jenom, pokud pracujete. Nejčastější a nejběžnější podoby pasivního příjmu jsou dividendy, příjmy z nájmu nemovitostí, úroky z půjček aj.

Robert Kiyosaki uvedl, že: „Pasivní příjmy jsou příjmy z kapitálových zisků, příjmy z dividend, zbytkové příjmy z podnikání, výnosy z pronájmu nemovitostí a licenční poplatky.“

Někdo pojem „pasivní“ bere velmi striktně a nepovažuje za skutečně pasivní příjem ani pronájem bytu, neboť i tam musíte občas hledat nájemníka, kontrolovat stav bytu, provádět opravy apod. Poměr tohoto času je však nevýznamný (ve většině případů), a proto se běžně dlouhodobý pronájem za pasivní příjem považuje.

Často se v kontextu pasivního příjmu mluví také o finanční nezávislosti. Za tu považujeme stav, kdy má člověk dostatečný objem majetku, z něhož dokáže žít naplněný život nezávisle na svých aktivních příjmech z práce či vlastního podnikání.

Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním příjmem?

Pasivní příjem není dobré ztotožňovat s podnikáním ani se závislou činností, jelikož podnikání je něco, co vám (zpravidla) vydělává jen tehdy, pokud pracujete. Jestliže byste se přestali věnovat podnikání, vydělávali byste pořád stejně nebo více? Pokud je odpověď ne, nejedná se o pasivní příjem, ale aktivní příjem.

Rozhodující je, zda je splněno kritérium, že vám na účet chodí peníze skutečně bez toho, abyste pro to cokoliv dalšího udělali. Na podnikání lze za pasivní příjem považovat tu část, která by chodila na účet i bez vaší aktivní účasti. Obvykle však tato část bude velmi malá a jen krátkodobá.

penize bohatstvi
Zdroj: Depositphotos.com

Proč se zajímat o pasivní příjem?

Nevýhodou aktivního příjmu je, že jste limitováni vaším časem.

Nemůžete pracovat více než 24 hodin denně (ne že by vůbec šlo pracovat tak intenzivně dlouhodobě…). Obdobně je to s fixním platem – pokud dostáváte např. 40 tis. měsíčně, bude obtížně vydělat si výrazně více bez zvýšení základu.

Naproti tomu pasivní příjem je prakticky neomezený. Pokud vytváříte pasivní příjem při aktivním vydělávání, můžete se časem dostat do situace, kdy váš pasivní příjem přesáhne ten aktivní.

Pasivní příjem nevyžaduje vaše zapojení, neokrádá vás o čas a vydělává nepřetržitě. Jeho dosažení také neznamená, že nemůžete pracovat… Naopak. Mnoho finančně nezávislých lidí je nadále pracovně aktivních, akorát ne s takovou intenzitou, ale s daleko větší chutí a radostí.

O pasivní příjem se vyplatí usilovat, jelikož:

 • Zažijete finanční i životní flexibilitu
 • Budete klidnější
 • Budete mít příjem, i když ztratíte práci
 • Můžete dosáhnout finanční nezávislosti
 • Ne každý chce do 65 let chodit do práce a pak živořit s důchodem – můžete si přilepšit
 • Nic neděláte, přesto dostáváte peníze
 • Při jeho vytváření se toho spoustu naučíte

Jak si vybudovat pasivní příjem?

V zásadě by se možné způsoby a podoby budování pasivního příjmu daly rozdělit na dvě varianty:

A) Investování peněz

Jestliže máte peníze nebo jste schopni (pravidelně) odkládat nějakou částku, můžete tyto finance investovat. To vám může přinášet výnosy, které lze buďto dále investovat, nebo si je nechávat. Výhodou reinvestování je efekt složeného úročení.

B) Investování času a úsilí

Pokud nemáte dost peněz anebo chcete vyšší pasivní příjem rychleji k budování aktiv bude potřeba vynaložit váš čas a úsilí. V podstatě budete podnikat (možná bude potřeba i počáteční investice) anebo hodně pracovat. K tomu mohou relativně dobře posloužit i online výdělky, které jsou občas mylně považovány za pasivní příjem, jako například reklamy na vašem blogu, instagram nebo cashbacky.

Mýty a fakta o pasivním příjmu

Pasivní příjem je mýtus
Není, skutečně existuje – jak na něj vám názorně ukážeme v tomto článku.
Musím být milionář, abych dosáhl pasivního příjmu
To není pravda, pasivní příjem vám může generovat i pár tisíc (samozřejmě to ale úměrně kapitálu nebude nic závratného).
Jde to samo
Ne rozhodně ne, budete potřebovat úsilí a to tím větší, o co vyššího pasivního příjmu chcete dosáhnout. Nic není zadarmo.
Pasivní příjem jen díky spořicímu účtu
Ne tohle je vážně blbost. Úroky na spořicích účtech jsou prostě příliš nízké. Jen si to zkuste propočítat. Například deset miliónů korun s úrokem 1 % vám ročně přinese pouhých 85 000 Kč (nezapomínejte na daň 15 %). To je směšných 7 000 Kč měsíčně a z toho vyžijete jen těžko. O inflaci ani nemluvě…
Je třeba diverzifikovat své portfolio
Proč? První pravidlo světoznámého investora Warrena Buffetta je nikdy nepřijít o peníze (mimochodem jeho 2. pravidlo je nikdy nezapomenout na 1. pravidlo). Jakmile si vybudujete pasivní příjem, nezapomeňte také na to, abyste si jej ochránili. Nesázejte na jednu loď.
Pasivní příjem je snadná jistota
Žádné jistoty nečekejte. Ze začátku to bude chtít hodně práce a vašeho volného času a je zde riziko, že investice nevyjdou podle představ a spálíte se.
Všechno, co vydělává, je pasivní příjem
Youtube, blogování apod. není pasivní příjem. Spíš je to podnikání.

Kolik si lze pasivním příjmem vydělávat?

Je to jen na vás, limit prakticky neexistuje. Můžete si přivydělávat pár tisíc měsíčně, ale můžete si zařídit takový příjem, že nebudete muset vůbec pracovat.

Ještě než se pustíme do výčtu různých pasivních příjmů, ukážeme vám propočet, kolik peněz a při jakém ročním zhodnocení budete potřebovat, abyste dosáhli požadované úrovně pasivního příjmu, a také kolik a jak dlouho budete muset měsíčně střádat.

Nyní přijdou na řadu tvrdá čísla. Pojďme si to společně trochu propočítat…

1) Kolik peněz budete potřebovat?

Níže se podíváme na situaci, kdy byste chtěli donekonečna inkasovat stejnou měsíční částku – perpetuita (tedy váš kapitál zůstane stejný).

Budeme uvažovat příklady investic, které vám přináší ročně 8, 5 a 3 %.

Tyto hodnoty neberte úplně dogmaticky, jsou zde především pro ilustraci, avšak mohou být poměrně blízko reálným výsledkům. Průměrný roční výnos akciového fondu dlouhodobě bývá právě přibližně okolo 8 %, mnohé ETF dosahuje obdobné výkonnosti a tuto úroveň výnosu považujeme za dlouhodobě udržitelnou s podstoupením přiměřeného rizika.

Můžete využít další alternativy, které dost možná budou poskytovat stabilnější výnos, avšak ten bude zpravidla nižší nebo rizikovější. Například u nemovitostních fondů lze očekávat výnos okolo 5 % ročně. U dluhopisů by pro vás neměl být velký problém najít takové, které vám nabídnou 5-8 % ročně.

Zhodnocení 3 % je pro ilustraci dividendového ETF, které vám vyplácí dividendy. Tam lze očekávat (avšak existují různé varianty) dividendový výnos okolo 2-4 % ročně a k tomu i zhodnocení samotných akcií ve výši okolo 5 % ročně. Tyto dividendové akcie rostou zpravidla pomaleji, jelikož část svých prostředků vydávají právě na dividendy. Je to jakýsi kompromis mezi pasivním příjem a současně růstem vašeho portfolia.

Níže jsme pro vaši konkrétní představu připravili tabulku. V 1. sloupci je hodnota měsíčního pasivního přijmu, tedy váš možný „cíl“. V dalších sloupcích vidíte potřebnou hodnotu kapitálu, která by vám tento měsíční příjem generovala při různých výších ročního zhodnocení.

Je patrné, že vyšší měsíční pasivní příjem s nižším zhodnocením vyžaduje vyšší kapitál (a naopak).

Kolik měsíčně chcete? S 8 % potřebujete S 5 % potřebujete S 3 % potřebujete
1 000 150 000 240 000 400 000
5 000 750 000 1 200 000 2 000 000
20 000 3 000 000 4 800 000 8 000 000
50 000 7 500 000 12 000 000 20 000 000

Někomu, kdo zrovna nemá moc peněž na účtu, mohou 2 milióny připadat jako neskutečně moc. Avšak není tomu nutně tak, pokud máte dostatek času a hodláte investovat pravidelně.

Pojďme se podívat na to, kolik musíte měsíčně spořit (investovat) a jak dlouho, abyste našetřili částku, kterou jste si vybrali v tabulce výše.

2) Kolik byste měli šetřit?

Nyní už máte představu, jaký měsíční příjem by se vám líbil. Teď si musíte odpovědět na otázky, jak dlouho, s jakým ročním zhodnocením a kolik jste schopni měsíčně odkládat?

Níže máme několik tabulek dle časového horizontu (tedy jak dlouho budete spořit, než začnete čerpat požadovaný pasivní příjem). V prvním sloupci je cílová částka, v těch následujících je potřebná měsíční částka, kterou budete muset investovat či ušetřit při různém ročním zhodnocení.

Srovnejte si tabulku výše s těmi níže. Můžete si snadno projít několik částek měsíčního pasivního příjmu při různém procentuálním zhodnocení z tabulky výše s reálnou částkou, kterou jste schopni měsíčně odkládat. Níže pod nimi najdete také názorný příklad.

Časový horizont 10 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
100 000 547 644 716 833
500 000 2 734 3 220 3 579 4 167
1 000 000 5 467 6 440 7 157 8 333
5 000 000 27 330 32 200 35 781 41 667
10 000 000 54 661 64 399 71 561 83 333

Časový horizont 20 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
100 000 170 244 305  417
500 000 849 1 219 1 523  2 083
1 000 000 1 698 2 433 3 046  4 167
5 000 000 8 489 12 165 15 230  20 833
10 000 000 16 978 24 329 30 460  41 667

Časový horizont 30 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
500 000 336 601 859  1 389
1 000 000 671 1 202 1 717  2 778
5 000 000 3 355 6 008 8 581  13 889
10 000 000 6 710 12 016 17 161  27 778

Časový horizont 40 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
500 000 144 328 540  1 042
1 000 000 287 656 1 080  2 083
5 000 000 1 433 3 277 5 400  10 417
10 000 000 2 865 6 553 10 799  20 833

V tabulkách je sice hodně čísel, ale také mnoho užitečných informací.

Příklad: Pokud byste rádi pobírali pasivní příjem 20 tisíc měsíčně, budete potřebovat 4,8 miliónů s velmi konzervativní investicí se zhodnocením 5 % ročně. Pokud je vám aktuálně 20 let, nastoupili jste do práce a za 30 let chcete jít do důchodu, budete muset se zhodnocením 5 % ročně spořit 6 tisíc měsíčně.

Jestliže byste ale na 30 let zvolil odvážnější investici se zhodnocením 8 % ročně (čemuž můžou odpovídat například akciové ETF), stačilo by ušetřit jenom 3,3 tisíce, což je o 2,7 tisíc méně.

Všimněte si, jak markantní vliv má zhodnocení u velmi dlouhého horizontu. Při spoření po 30 let se zhodnocením 8 % ročně vám stačí spořit pouze 6,7 tisíc měsíčně namísto 27,8 tisíc (s nulovým zhodnocením – bez investování), abyste dosáhli 10 miliónů, a to je znát! Vliv složeného úročení je významný.

Dlouhodobý investiční horizont je váš přítel, ale i nepřítel v jednom. Budete potřebovat velkou dávku disciplíny a vytrvalosti, ledasco si budete muset odřeknout. Během toho času se objeví různé hrozby a krize, kdy se budete o své peníze bát. Bohužel přesně to jsou ty důvody, které většinu lidí odradí a oni nedokáží svůj cíl dodržet.

Jaké investice přinášejí pasivní příjem?

Nyní už máte představu o tom, proč se snažit vytvářet pasivní příjem, víte, jakou částku byste mohli chtít i jak dlouho bude třeba šetřit. Pojďme se tedy podívat na konkrétní možnosti investic, ze kterých vám může plynout pasivní příjem.

Jestliže vás některá z alternativ níže zaujme, neváhejte kliknout na odkaz, kde se danému tématu věnujeme dostatečně podrobně.

 • Dividendové akcie – Některé společnosti vyplácí akcionářům podíl na zisku společnosti v podobě dividend. Stačí se zaregistrovat u brokera a nějaký takový titul si koupit. Skvělým příkladem dividendové akcie je například Philip Morris.
 • Podílové fondy – Fondy tu a tam nabízí možnost automatické výplaty peněz, avšak není to příliš obvyklé. Měli byste si také dát pozor na poplatky, které u mnohých podílových fondů bývají vysoké.
 • ETFExchange Traded Funds vám umožní širokou diverzifikaci, jednoduchý způsob investování a odpovídající výnos. Existují i tzv. dividendové ETF, které vám budou průběžně vyplácet získanou dividendu.
 • Investiční platformy – Jedná se o moderní alternativu fondů. Investice a jejich diverzifikace probíhá automaticky a díky tomu jsou zde výrazně nižší poplatky. Podívejte se do naší samostatné rubriky, pokud byste se o investičních platformách chtěli dozvědět více. Mj. tam uvidíte několik námi vypracovaných podrobných recenzí těch nejlepších platforem.
 • Dluhopisy – Princip je jednoduchý, stačí emitentovi zaslat peníze (koupit dluhopis) a on vám bude vyplácet stanovený výnos. Na konci pak bude vrácena i vaše jistina. Spousta dluhopisů nabízí vyplácení úroků na měsíční bázi, některé zase čtvrtletně jiné ročně. V případě měsíčního vyplácení se může jednat o docela zajímavou variantu pasivního příjmu. Pozor si dejte hlavně při výběru, abyste se dočkali vrácení celé jistiny (emitent nesmí např. zkrachovat). V konkrétních číslech – např. 100 tis. s úrokem 5 % vám může generovat okolo 500 měsíčně.
 • Pronájem nemovitostí – Je to běh na dlouhou trať, ale nemovitosti jsou po desítky let považovány za jedny z nejlepších investic. Může se jednat o dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem bytu, ale také třeba garáže aj.
 • P2P půjčky – Spousta malých investorů společně půjčuje dalším lidem. Takto fungují P2P investice, které rovněž mohou být zajímavá alternativa pasivního příjmu.
 • Koupě existujícího podniku – Pokud se vám podaří koupit již rozjetou firmu, můžete po nějakou dobu inkasovat zisk i bez vlastního přičinění. Rozhodně ale budete potřebovat velkou sumu peněz, možná i dost svého času, a pravděpodobně podnik nebude fungovat donekonečna bez vašeho zapojení (případně můžete najmout nějakého profesionálního manažera). Alternativně můžete investovat do podniku jako tichý společník. To už je však poněkud složitá varianta pasivního přijmu.
 • Samoobslužná zařízení – Může se jednat o různé automaty na nápoje, kávu, parkovací lístky, samoobslužné prádelny, výherní automaty, fotostánky atd.

Pasivní příjem rozhodně není zadarmo, bude vás stát spoustu práce, úsilí a hlavně času. Rozhodně je to ale něco, co stojí za to. Přece se nemůže jen tak nadarmo říkat "trpělivost růže přináší" a "kdo šetří, má za tři".

Pokud máte nějaký zajímavý postřeh, dotaz nebo zkušenost, neváhejte se s námi podělit níže v komentářích. Přejeme mnoho úspěchu na vaší cestě za pasivním příjmem.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
pavel

Dobrý den, jen bych sám osobně doporučil věci, které nejsou vyloženě pasivní příjem, ale nejsou to normální 9/5 joby a vyžadují minimum práce a pozornosti. Například sociální sítě (propagace produktů a stránek, přeprodej profilů, dropshiping), linkbuilding (posíláte odkazy do internetových tématických diskuzí, např.: odkaz na reklamku pošlu do fóra o reklamkách) nebo třeba stránku/kanál, kde vytvoříte vlastní platformu (např.: budete točit lekce na kytaru a propagovat svůj online kurz).

Tomáš T.
Odpověď na pavel

Pavle, to rozhodně jsou dobré tipy! Přeci jen se však nejedná o pasivní příjem, ale vydělávání na internetu, o kterém jsme (již dávno) také psali: https://finex.cz/rubrika/jak-vydelat-penize/

Díky za podnět k diskuzi. :-)

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo