Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pasivní příjem – Co je to, jak ho vybudovat, kolik peněz na něj potřebujete? Velký průvodce pro rok 2024

Aktualizováno
Pasivní příjem – Co je to, jak ho vybudovat, kolik peněz na něj potřebujete? Velký průvodce pro rok 2024
Zdroj: Depositphotos

Odpočívat u svého domku na pláží a popíjet drink může znít lákavě, ale dosáhnout takto vysokého pasivního příjmu rozhodně není snadné. Na druhou stranu to ani není nemožné. Pasivní příjem ukazuje, že za peníze se dají koupit nejen statky a služby, ale i vlastní čas.

K tomu, abyste si vytvořili pasivní příjem, není potřeba být investorem s desítky let zkušeností jako Warren Buffett, ani nemusíte nepřiměřeně riskovat.

S trochou úsilí může zjistit, jak na to, spousta z vás. Nezáleží přitom, zda máte milióny z dědictví nebo hluboko do kapsy, vytvářet pasivní příjem se dá i od nuly. Vydělávání peněz ve spánku je pro řadu lidí splněným snem a nalezení vhodného zdroje pasivního příjmu vám to přitom může umožnit.

V tomto článku vám ukážeme vše, co byste měli znát, pokud vás láka vybudovat si pasivní příjem. Dozvíte se, co to je pasivní příjem, jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním příjmem a jak si ho vybudovat. Dále se budeme věnovat tomu, jaké investice mohou přinést pasivní příjem a které zdroje pasivního příjmu jsou nejlepší. Pokud tedy uvažujete o budování svého vlastního pasivního příjmu, čtěte dále a zjistěte, co všechno je potřeba vědět pro úspěšné dosažení finanční nezávislosti.

Základy pasivního příjmu

 • Pasivní příjem je takový příjem, který inkasujete bez neustálé aktivity.
 • Na rozdíl od aktivního příjmu, který vyžaduje vaši práci, vám pasivní příjem umožňuje vydělávat peníze i ve chvíli, kdy nepracujete.
 • Existuje mnoho způsobů, jak si vybudovat pasivní příjem. Můžete například investovat do dividendových akcií, pronajímat nemovitosti, půjčovat peníze nebo vytvářet digitální produkty.
 • Vybudování stabilního pasivního příjmu, vám může to přinést finanční flexibilitu a nezávislost.

Obsah článku pasivní příjem

Co je to pasivní příjem?

Pod pojmem “pasivní příjem” se skrývá takový příjem, který získáváte (téměř) bez jakékoliv další aktivity, tedy lidově řečeno bez hnutí prstu. Jako pravý opak lze uvést závislou činnost, která vám vydělává jenom, pokud pracujete. Nejčastější a nejběžnější podoby pasivního příjmu jsou dividendy, příjmy z nájmu nemovitostí, úroky z půjček aj.

Robert Kiyosaki uvedl, že: “Pasivní příjmy jsou příjmy z kapitálových zisků, příjmy z dividend, zbytkové příjmy z podnikání, výnosy z pronájmu nemovitostí a licenční poplatky.”

Někdo pojem “pasivní” bere velmi striktně a nepovažuje za skutečně pasivní příjem ani pronájem bytu, neboť i tam musíte občas hledat nájemníka, kontrolovat stav bytu, provádět opravy apod. Tento čas je však nevýznamný (ve většině případů), a proto se běžně dlouhodobý pronájem za pasivní příjem považuje.

Často se v kontextu pasivního příjmu mluví také o finanční nezávislosti. Za tu považujeme stav, kdy má člověk dostatečný příjem z vlastního majetku, z něhož dokáže žít naplněný život nezávisle na svých aktivních příjmech z práce či vlastního podnikání.

Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním příjmem?

Pasivní příjem nelze dobré ztotožňovat s podnikáním ani se závislou činností, jelikož podnikání je něco, co vám (zpravidla) vydělává jen tehdy, pokud pracujete. Jestliže byste se přestali věnovat podnikání, vydělávali byste pořád stejné nebo větší množství peněz? Pokud je odpověď záporná, nejedná se o pasivní příjem, ale aktivní příjem.

Rozhodující je, zda je splněno kritérium, že inkasujete peníze skutečně bez toho, aniž abyste pro to cokoliv dalšího udělali. Z podnikání lze za pasivní příjem považovat tu část, která by chodila na účet i bez vaší aktivní účasti. Obvykle však tato část bude velmi malá a jen krátkodobá.

Poznámka

Poznámka: Ne všechno je skutečně pasivní příjem. Nepleťte si pasivní příjem a online podnikání, jako je např. Youtube, blogování, Instagram, cashback, freelancing atd.

Zdroj: Depositphotos.com

penize bohatstvi

Proč se zajímat o pasivní příjem?

Nevýhodou aktivního příjmu je, že jste limitováni vaším časem. Nemůžete pracovat více než 24 hodin denně (ne že by vůbec šlo pracovat tak intenzivně dlouhodobě…). Obdobně je to s fixním platem – pokud dostáváte např. 40 tis. měsíčně, bude obtížně vydělat si výrazně více bez zvýšení základu.

Naproti tomu pasivní příjem je prakticky neomezený. Pokud vytváříte pasivní příjem při aktivním vydělávání, můžete se časem dostat do situace, kdy váš pasivní příjem přesáhne ten aktivní.

Pasivní příjem nevyžaduje vaše zapojení, neokrádá vás o čas a vydělává nepřetržitě. Jeho dosažení také neznamená, že nemůžete pracovat… Naopak. Mnoho finančně nezávislých lidí je nadále pracovně aktivních, akorát ne s takovou intenzitou, ale s daleko větší chutí a radostí.

Poznámka

TIP: Investovat pasivně, znamená investovat bez starostí a potřeby vašeho času. O výhodách pasivního investování se můžete dočíst v našem samostatném článku.

O pasivní příjem se vyplatí usilovat, jelikož:

 • Zažijete finanční i životní flexibilitu
 • Budete klidnější
 • Budete mít příjem, i když ztratíte práci
 • Můžete dosáhnout finanční nezávislosti
 • Ne každý chce do 65 let chodit do práce a pak živořit s důchodem – můžete si přilepšit
 • Nic neděláte, přesto dostáváte peníze
 • Při jeho vytváření se toho spoustu naučíte

Jak si vybudovat pasivní příjem?

Lidé obvykle získávají pasivní příjem jedním ze tří hlavních způsobů:

 • Investování: Při investování používáte peníze, které již máte, k vydělávání dalších peněz.
 • Budování majetku: To znamená pořízení aktiva, které v průběhu času pasivně vydělává peníze.
 • Sdílení majetku: Sdílení v tomto smyslu znamená využití nebo pronájem aktiv, která již vlastníte.

Pojďme si přiblížit různé možnosti jak generovat pasivní příjem, které využívají investování, budování a sdílení majetku.

Jak na pasivní příjem díky investování

Investování nabízí největší příležitosti pro generování pasivního příjmu, ale k dosažení smysluplných výnosů může vyžadovat značné finanční částky (finanční náročnost si nastíníme v praktickém příkladu níže).

A) Dividendové akcie

Dividendové akcie odměňují investory pravidelnými výplatami zisků společnosti. Vzhledem k tomu, že pro získání dividend musíte akcie vlastnit, budete pravděpodobně muset investovat desítky ne-li stovky tisíc korun, abyste získali významný příjem z dividendových akcií.

Dividendové investování navíc není bez rizika. Může se stát, že se společnosti dostanou do problémů a nebudou schopny dividendy vyplácet nebo je budou muset snížit. Udržitelnou dividendu tak hledejte u dividendových aristokratů nebo králů.

Společnosti, které vydávají velmi vysoké dividendy, jsou často cílem nováčků.

Vrhnete-li se na trh, aniž byste důkladně prozkoumali danou společnost, můžete na své rozhodnutí časem doplatit.

Existují však způsoby, jak investovat do dividendových akcií, aniž byste museli strávit obrovské množství času hodnocením společností. Můžete využít fondy obchodované na burze neboli ETF. ETF jsou investiční fondy, které drží aktiva, jako jsou akcie, komodity a dluhopisy, ale obchodují se jako akcie. Díky tomu ETF okamžitě diverzifikují vaší investici mezi mnoho cenných papírů, takže pokud některá konkrétní společnost sníží výplatu dividendy, nemá to na celkovou dividendu burzovně obchodovaného fondu značný vliv.

Dalším zásadním rizikem je, že se ceny akcie nebo ETF mohou v krátké době výrazně snížit, zejména v dobách nejistoty, jako tomu bylo v roce 2020, kdy finančními trhy otřásla pandemie koronaviru. V takovém případě však nesmíte podlehnout panice a uvědomit si, že do akcií a ETF byste měli investovat pouze dlouhodobě.

B) Nemovitosti

Vlastnictví nemovitostí je jedním z nejstarších způsobů generování pasivního příjmu. Není to však tak jednoduché jako prostý nákup domu nebo pozemku. Pokud vlastníte pronajímanou nemovitost, mohou se stát požadavky na opravy a údržbu velkou ztrátou času a peněz – využít samozřejmě můžete službu správce nemovitosti (což jen dále sníží váš příjem). Koupě fyzické nemovitosti pak vyžaduje značnou počáteční investici v řádech i milionů korun.

Pokud byste se raději vyhnuli výše zmíněným nepříjemnostem, zvažte alternativní zdroje investování do nemovitostí, jako jsou realitní investiční trusty (REIT) nebo platformy pro crowdfunding nemovitostí, jako jsou Investown nebo Ronda Invest.

 • REIT: REIT je realitní investiční fond, což je zkrátka společnost, která vlastní a spravuje nemovitosti. REITs mají zvláštní právní strukturu, takže platí malou nebo žádnou daň z příjmu právnických osob, pokud většinu svých příjmů předávají akcionářům. REIT můžete koupit na burze stejně jako jakoukoli jinou společnost nebo dividendovou akcii. Vyděláte na dividendách, které REITy vyplácí, a nejlepší REITy (například Realty Income) za sebou mají dlouhou historii každoročního zvyšování dividend, takže byste mohli v průběhu času inkasovat rostoucí tok dividend.
 • Crowdfunding: Pokud máte zájem investovat do nemovitostí, ale nechcete se zabývat těžkou prací (správa, opravy, jednání s nájemníky a další), pak je další možností pro investování do nemovitostí využití crowdfundingové platformy. Zkušený tým investorů vybere nemovitost a vy se pak můžete rozhodnout, zda (a kolik) do ní chcete investovat. Na platformách jsou obvykle uvedeny očekávané výnosy z dané investice, takže budete mít představu o tom, jakou úroveň pasivního příjmu můžete očekávat a v jakém investičním horizontu.

C) Peer-to-peer půjčky

Peer-to-peer půjčky fungují přesně tak, jak to zní: Působíte jako věřitel třetí strany prostřednictvím P2P platformy, jako jsou například Mintos nebo Zonky. Dlužník svou půjčku splácí, vy obvykle inkasujete v průběhu času úroky a na konci období je vám splacena i jistina.

Pozor však. Peer-to-peer půjčky jsou spojeny s nemalým rizikem, že osoba nebo osoby, kterým půjčíte, své půjčky nebudou splácet. Abyste toto riziko minimalizovali, měli byste se rozhodnout rozložit své prostředky mezi více různých půjček.

Možností, jak generovat pasivní příjem z investic je mnoho.

Máte-li dostatečné znalosti, můžete investovat do domén, DeFi projektů a mnoha dalších alternativ. Výše zmíněné možnosti jsou však ty nejobvyklejší a relativně bezpečné.

Jak na pasivní příjem díky budování majetku

Jak už název napovídá, budování majetku – aktiv generující příjem – vyžaduje investování času a úsilí na vybudování aktiva generujícího příjem. I když s sebou nenese tak vysoké finanční náklady jako investování, je spojeno s rizikem, že aktiva, do jejichž vytvoření investujete svůj čas, se nemusí prodat.

A) Digitální produkty

Digitálními produkty může být cokoli, od elektronických knih a učebních plánů až po mobilní aplikace – dokonce i NFT. Klíčové je, že jejich tvorbě věnujete čas jen jednou a pak můžete stejné aktivum prodávat znovu a znovu online.

K digitálním produktům, které vytvoříte, můžete přistupovat zcela pasivně, nebo můžete věnovat čas a peníze jejich marketingu.

 • Vytvořte kurz: Jednou z oblíbených strategií pasivního příjmu je vytvoření audio nebo video kurzu. Kurzy lze distribuovat a prodávat prostřednictvím webů, jako jsou Udemy, případně na vlastní jednoduché webové stránce. Zvážit můžete i “freemium model” – vybudovat si základnu příznivců pomocí bezplatného obsahu a poté zpoplatnit podrobnější informace. Tento model mohou využívat například učitelé jazyků. Bezplatný obsah působí jako ukázka vašich odborných znalostí a může přilákat zájemce o další úroveň vědomostí.
 • Napište elektronickou knihu: Napsání e-knihy může být dobrou příležitostí, jak využít nízkých nákladů na publikování a dokonce využít celosvětovou distribuci Amazonu, aby vaši knihu viděly potenciálně miliony potenciálních kupujících. E-knihy mohou být relativně krátké, třeba 30-50 stran, a jejich tvorba může být relativně levná, protože se opírají o vaše vlastní odborné znalosti. Musíte být odborníkem na určité téma a využívat nějaké speciální dovednosti nebo schopnosti, které nabízí jen málokdo, ale které potřebuje mnoho čtenářů.
 • Vytvořte aplikaci: Vytvoření aplikace by mohlo být způsobem, jak investovat počáteční čas a pak sklízet odměnu v dlouhodobém horizontu. Vaše aplikace může být hra nebo taková, která pomáhá uživatelům mobilních telefonů vykonávat nějakou těžko proveditelnou funkci. Jakmile bude vaše aplikace zveřejněna, uživatelé si ji stáhnou a vy můžete generovat příjem. Aplikace má obrovský přínos, pokud se vám podaří navrhnout něco, co zaujme vaše publikum. Budete muset zvážit, jak nejlépe generovat tržby z vaší aplikace. Můžete například spustit reklamy v aplikaci nebo nechat uživatele zaplatit symbolický poplatek za její stažení.

B) Licencování hudby a fotografií

Pokud máte tvůrčí sklony, můžete své fotografie nebo hudbu proměnit v zdroj pasivních příjmů tím, že je budete licencovat na weby s obrázky a hudbou. Ostatní tvůrci obsahu pak zaplatí za práva k použití vašich výtvorů.

Hudebníci mohou prodávat své skladby na webech jako AudioJungle nebo ProdejHudbu, zatímco fotografové mohou prodávat své obrázky na webech jako Getty Images, Shutterstock a Adobe Stock.

 • Online prodej fotografií: Prodej fotografií online možná není nejzřejmějším místem pro založení pasivního podnikání, ale mohl by vám umožnit škálovat vaše úsilí, zejména protože můžete prodávat stejné fotografie stále dokola. Abyste mohli začít, musíte být schváleni platformou a poté si licencujete své fotografie, aby je mohl používat ten, kdo si je stáhne. Platforma vám pak zaplatí pokaždé, když někdo vaši fotografii použije. Fotografie mohou být záběry s modelkami, krajinkami, kreativními scenériemi a dalšími objekty nebo mohou zachycovat skutečné události, které se mohou dostat do zpráv.

C) Affiliate prodej

Affiliate prodeje jsou pasivní příjmy generované, když někdo provede nákup po kliknutí na odkaz nebo použití doporučujícího kódu, který zveřejníte na webových stránkách, ve videu nebo podcastu. Získat můžete paušální provizi nebo procento z jejich nákupu.

Partnerské odkazy můžete najít téměř pro jakýkoli typ produktu nebo služby, což znamená, že můžete mít pasivní příjem z čehokoli od recenzí matrací po hodnocení softwaru. Mějte však na paměti, že tento prostor je velmi konkurenční a většina úspěšného affiliate marketingu vyžaduje kvalitní průběžnou produkci obsahu.

Partnerský program nabízí krom jiných i kryptoměnová směnárna Finex.cz

Jak na pasivní příjem díky sdílení majetku

Pokud nejste schopni věnovat čas nebo peníze generování pasivního příjmu, rozhlédněte se kolem sebe. Možná budete moci vydělávat na majetku, který již vlastníte, tím, že jej pronajmete nebo dáte k dispozici k využití jiným osobám. Zářnými příklady jsou pronájem nemovitostí prostřednictvím Airbnb, nebo sdílené jízdy.

 • Pronájem pozemků: Máte-li k dispozici garážové stání, ornou půdu nebo les, možná budete moci vydělat na pronájmu prostoru, který ani nevyužíváte.
 • Pronájem domů: Využití vašeho domova k pasivnímu příjmu může zahrnovat cokoli od pronájmu volné ložnice přes nabídku vašeho domu na Airbnb, když jste mimo město, až po jeho pronájem filmovým produkcím.
 • Pronájem dopravních prostředků: Nemusíte nutně řídit Uber, abyste mohli vydělávat na svém autě. Můžete ho pronajmout ostatním lidem, kteří by aktuálně vaše vozidlo využili k vlastním potřebám.
 • Reklama na vaše auto: Získejte pasivní příjem tím, že ze svého auta uděláte pojízdný billboard. Výměnou za umístění reklamy na váš vůz po dohodnutou dobu získáte slušný pasivní příjem, a to vše bez narušení vaší běžné řidičské rutiny.

Mýty a fakta o pasivním příjmu

Pasivní příjem je mýtus

Není, skutečně existuje – jak si můžete názorně přečíst v tomto článku.

Musím být milionář, abych dosáhl pasivního příjmu

To není pravda, pasivní příjem vám může generovat i pár tisíc (samozřejmě to ale úměrně kapitálu nebude nic závratného).

Jde to samo

Ne rozhodně ne, budete potřebovat úsilí a to tím větší, o co vyššího pasivního příjmu chcete dosáhnout. Nic není zadarmo.

Pasivní příjem jen díky spořicímu účtu

Úroky na spořicích účtech jsou po většinu času přílíš nízké. Jen si to zkuste propočítat. Například deset miliónů korun s úrokem 1 % vám ročně přinese pouhých 85 000 Kč (nezapomínejte na daň 15 %). To je skromných 7 000 Kč měsíčně a z toho vyžijete jen těžko. O inflaci ani nemluvě…

Je třeba diverzifikovat své portfolio

Proč? První pravidlo světoznámého investora Warrena Buffetta je nikdy nepřijít o peníze (mimochodem jeho 2. pravidlo je nikdy nezapomenout na 1. pravidlo). Jakmile si vybudujete pasivní příjem, nezapomeňte také na to, abyste si jej ochránili. Nesázejte proto vždy všechno na jednu kartu.

Pasivní příjem je jistota

Žádné jistoty nečekejte. Ze začátku to bude chtít hodně práce a vašeho volného času a je zde riziko, že investice nevyjdou podle představ a spálíte se.

Všechno, co vydělává, je pasivní příjem

Youtube, blogování apod. není pasivní příjem. Spíš je to podnikání.

Kolik si lze pasivním příjmem vydělávat?

Je to jen na vás, limit prakticky neexistuje. Můžete si přivydělávat pár tisíc měsíčně, ale můžete si zařídit takový příjem, že nebudete muset vůbec pracovat.

Ještě než se pustíme do výčtu různých pasivních příjmů, ukážeme vám propočet, kolik peněz a při jakém ročním zhodnocení budete potřebovat, abyste dosáhli požadované úrovně pasivního příjmu, a také kolik a jak dlouho budete muset měsíčně střádat.

Nyní přijdou na řadu tvrdá čísla. Pojďme si společně trochu propočítat, jaký pasivní příjem můžeme očekávat od investic…

Kolik peněz budete potřebovat?

Níže se podíváme na situaci, kdy byste chtěli donekonečna inkasovat stejnou měsíční částku – perpetuita (tedy váš kapitál zůstane stejný).

Budeme uvažovat příklady investic, které vám přináší ročně 8, 5 a 3 %.

Tyto hodnoty neberte úplně dogmaticky, jsou zde především pro ilustraci, avšak mohou být poměrně blízko reálným výsledkům. Průměrný roční výnos akciového fondu dlouhodobě bývá právě přibližně okolo 8 %, mnohé ETF dosahují obdobné výkonnosti a tuto úroveň výnosu považujeme za dlouhodobě udržitelnou s podstoupením přiměřeného rizika.

Můžete využít další alternativy, které dost možná budou poskytovat stabilnější výnos, avšak ten bude zpravidla nižší nebo rizikovější. Například u nemovitostních fondů lze očekávat výnos okolo 5 % ročně. U dluhopisů Pravděpodobně nedosáhnete ani na 5% roční zhodnocení.

Poznámka

Zhodnocení 5 % ročně je však mnohem blíže dlouhodobému průměru inflace. Vaše investice tak fakticky moc nevydělává, přestože v absolutních číslech roste.

Zhodnocení 3 % je pro ilustraci dividendového ETF, které vám vyplácí dividendy. Tam lze očekávat (avšak existují různé varianty) dividendový výnos okolo 2-4 % ročně a k tomu i zhodnocení samotných akcií ve výši okolo 5 % ročně. Tyto dividendové akcie rostou zpravidla pomaleji, jelikož část svých prostředků vydávají právě na dividendy. Je to jakýsi kompromis mezi pasivním příjem a současně růstem vašeho portfolia.

Níže jsme pro vaši konkrétní představu připravili tabulku. V 1. sloupci je hodnota měsíčního pasivního přijmu, tedy váš možný “cíl”. V dalších sloupcích vidíte potřebnou hodnotu kapitálu, která by vám tento měsíční příjem generovala při různých výších ročního zhodnocení.

Je patrné, že vyšší měsíční pasivní příjem s nižším zhodnocením vyžaduje vyšší kapitál (a naopak).

Kolik měsíčně chcete? S 8 % potřebujete S 5 % potřebujete S 3 % potřebujete
1 000 150 000 240 000 400 000
5 000 750 000 1 200 000 2 000 000
20 000 3 000 000 4 800 000 8 000 000
50 000 7 500 000 12 000 000 20 000 000
Poznámka

Z tabulky vyplývá, že pokud byste dosáhli příjmu např. 3 % ročně, což může být kupříkladu dividendové ETF, nevybírali žádnou část investice (nechávali ji nadále růst), ale nechávali si pouze vyplacené dividendy, stačily by vám 2 milióny korun, abyste měsíčně inkasovali pasivní příjem ve výši 5 tisíc.

Není to tedy žádný zázrak, ale může to být velmi příjemný dodatečný výdělek s poměrně nízkým rizikem a stabilním výnosem např. k důchodu.

Někomu, kdo zrovna nemá moc peněž na účtu, mohou 2 milióny připadat jako neskutečně moc. Avšak není tomu nutně tak, pokud máte dostatek času a hodláte investovat pravidelně.

Pojďme se podívat na to, kolik musíte měsíčně spořit (investovat) a jak dlouho, abyste našetřili částku, kterou jste si vybrali v tabulce výše.

Kolik byste měli šetřit?

Nyní už máte představu, jaký měsíční příjem by se vám líbil. Teď si musíte odpovědět na otázky, jak dlouho, s jakým ročním zhodnocením a kolik jste schopni měsíčně odkládat?

Níže máme několik tabulek dle časového horizontu (tedy jak dlouho budete spořit, než začnete čerpat požadovaný pasivní příjem). V prvním sloupci je cílová částka, v těch následujících je potřebná měsíční částka, kterou budete muset investovat či ušetřit při různém ročním zhodnocení.

Srovnejte si tabulku výše s těmi níže. Můžete si snadno projít několik částek měsíčního pasivního příjmu při různém procentuálním zhodnocení z tabulky výše s reálnou částkou, kterou jste schopni měsíčně odkládat. Níže pod nimi najdete také názorný příklad.

Časový horizont 10 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
100 000 547 644 716 833
500 000 2 734 3 220 3 579 4 167
1 000 000 5 467 6 440 7 157 8 333
5 000 000 27 330 32 200 35 781 41 667
10 000 000 54 661 64 399 71 561 83 333

Časový horizont 20 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
100 000 170 244 305  417
500 000 849 1 219 1 523  2 083
1 000 000 1 698 2 433 3 046  4 167
5 000 000 8 489 12 165 15 230  20 833
10 000 000 16 978 24 329 30 460  41 667

Časový horizont 30 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
500 000 336 601 859  1 389
1 000 000 671 1 202 1 717  2 778
5 000 000 3 355 6 008 8 581  13 889
10 000 000 6 710 12 016 17 161  27 778

Časový horizont 40 let

Investiční cíl Zhodnocení 8 % Zhodnocení 5 % Zhodnocení 3 % Bez zhodnocení
500 000 144 328 540  1 042
1 000 000 287 656 1 080  2 083
5 000 000 1 433 3 277 5 400  10 417
10 000 000 2 865 6 553 10 799  20 833

V tabulkách je sice hodně čísel, ale také mnoho užitečných informací.

Příklad: Pokud byste rádi pobírali pasivní příjem 20 tisíc měsíčně, budete potřebovat 4,8 miliónů s velmi konzervativní investicí se zhodnocením 5 % ročně. Pokud je vám aktuálně 20 let, nastoupili jste do práce a za 30 let chcete jít do důchodu, budete muset se zhodnocením 5 % ročně spořit 6 tisíc měsíčně.

Jestliže byste ale na 30 let zvolil odvážnější investici se zhodnocením 8 % ročně (čemuž můžou odpovídat například akciové ETF), stačilo by ušetřit jenom 3,3 tisíce, což je o 2,7 tisíc méně.

Všimněte si, jak markantní vliv má zhodnocení u velmi dlouhého horizontu. Při spoření po 30 let se zhodnocením 8 % ročně vám stačí spořit pouze 6,7 tisíc měsíčně namísto 27,8 tisíc (s nulovým zhodnocením – bez investování), abyste dosáhli 10 miliónů, a to je znát! Vliv složeného úročení je významný.

Poznámka

TIP: Užitečné tipy, které ocení nejen začínající investoři, jsme vám sepsali v našem článku o nejdůležitějších investičních pravidlech Warrena Buffetta.

Dlouhodobý investiční horizont je váš přítel, ale i nepřítel v jednom. Budete potřebovat velkou dávku disciplíny a vytrvalosti, ledasco si budete muset odřeknout. Během toho času se objeví různé hrozby a krize, kdy se budete o své peníze bát. Bohužel přesně to jsou ty důvody, které většinu lidí odradí a oni nedokáží svůj cíl dodržet.

Poznámka

Poznámka: Hodnoty v tabulkách výše berte pouze orientačně. Ve zhodnocení ani výnosech jsme nezahrnuli daně. Ty mohou být totiž různé výše – u některých brokerů i 35 %, jinde zase pouze 15 %. Upouštíme také od vlivu inflace, na kterou byste ale neměli zapomínat, jelikož 100 tisíc dnes těžko bude mít stejnou hodnotu jako 100 tis. za 20 nebo 30 let. Nezapomínejte ani na poplatky, kterou zvláště třeba u klasických podílových fondů mohou být velmi vysoké ve srovnání s např. investičními platformami.

Rádi byste svým dětem předali zajímavé investiční portfolio? Pak by měly vědět, co s ním. Přečtěte si naše rady a tipy, jak naučit děti investovat.

Který zdroj pasivního příjmu je nejlepší?

Otázka, který zdroj pasivního příjmu je nejlepší, závisí na několika faktorech, ale mezi nejdůležitější patří:

 • Množství peněz, které máte k dispozici
 • Celková velikost příležitosti
 • Váš zájem a schopnosti v dané oblasti
 • Množství času, který potřebujete investovat
 • Potenciál k úspěchu

Obvykle platí, že čím nižší jsou překážky vstupu, tím přeplněnější je pole konkurentů a tím nižší je pravděpodobnost úspěchu.

Budete tedy muset zvážit příležitost s ohledem na tyto faktory a zjistit, která strategie pasivního příjmu je pro vás nejvhodnější. Může však být užitečné mít přirozené schopnosti a zájem o cílovou oblast, protože ty vám mohou pomoci s motivací v začátcích, kdy to bude pravděpodobně těžší.

Jak už bylo nastíněno výše, existují možnosti pasivního příjmu pro lidi, kteří začínají s nějakými penězi, a dokonce i pro ty, kteří na začátku žádné peníze nemají. Pojďme si je ještě jednoduše shrnout:

A) Jak můžete dosáhnout na pasivní příjem bez peněz?

Pokud máte do začátku málo peněz nebo nemáte žádné, budete se muset spoléhat hlavně na vlastní časové investice, které vás budou pohánět, přinejmenším do doby, než si vybudujete nějaký finanční polštář. To znamená zaměřit se na zdroje pasivního příjmu, které využívají následujících vlastností:

 • Oblast, ve které jste odborníkem: Zde můžete své odborné znalosti rozvinout do podoby užitečného produktu nebo služby pro spotřebitele, např. design, kódování softwaru a další.
 • Příležitost náročná na počáteční práci: Budete potřebovat příležitost, která vyžaduje časovou nebo pracovní investici, např. vytvoření kurzu, vybudování profilu influencera nebo jiné možnosti.

V podstatě tak nahrazujete nedostatek kapitálu svým časem, dokud nezískáte dostatek kapitálu na rozšíření vašich možností.

B) Jak si vybudovat pasivní příjem s penězi?

Peníze vám mohou poskytnout více pasivních investičních příležitostí. Pokud máte peníze, které můžete investovat, máte k dispozici nejen výše uvedené “bezplatné” alternativy, ale také celou řadu dalších. Peníze jsou předpokladem pro využití zejména následujících oblastí pasivního příjmu:

 • Investice do dividendových akcií nebo REIT: Investice do cenných papírů generující příjem vyžaduje peníze předem, ale získáte jedny z nejpasivnějších forem příjmu, které si můžete představit.

Budete-li investovat, můžete své peníze použít k vydělávání dalších peněz bez většího úsilí nebo s minimálním úsilím.

Kolik zdrojů příjmů byste měli mít?

Pokud jde o vytváření toků příjmů, neexistuje žádná obecná rada. Kolik zdrojů příjmů byste měli mít, by mělo záviset na tom, jak jste na tom finančně a jaké jsou vaše finanční cíle do budoucna. Ale mít ke stálému zaměstnání alespoň jeden pasivní příjem je dobrý začátek.

S více nahozenými udicemi do vody jednoduše chytíte více ryb a kromě příjmů z lidského kapitálu jsou skvělým způsobem, jak diverzifikovat své zdroje příjmů, také nemovitosti k pronájmu, cenné papíry přinášející průběžně vyplácející zisk i drobné podnikatelské záměry.

Samozřejmě byste měli zajistit, že vynaložení úsilí na nový zdroj pasivních příjmů nezpůsobí, že ztratíte ze zřetele své ostatní zdroje příjmu.

Pasivní příjem: Slovo závěrem

Pasivní příjem je stále více populární a stává se pro mnoho lidí prostředkem k dosažení ultimátního cíle – finanční svobody. V tomto článku jsme se podívali na to, co to je pasivní příjem, jak se liší od aktivního příjmu a jak si ho můžete vybudovat. Pasivní příjem se skládá z příjmů, které nevyžadují váš průběžný časový a energetický vklad. To znamená, že vyděláváte peníze i tehdy, když spíte, trávíte čas s rodinou, nebo se věnujete svým zájmům.

Je důležité si uvědomit, že vybudování pasivního příjmu může být náročné a vyžaduje určitou investici. Je třeba vědět, jaký typ investic přináší pasivní příjem a jak jej vytvořit. Je také důležité zvolit zdroje, které jsou pro vás nejvhodnější a přinášejí nejlepší výnos. Možností, které přinášejí pasivní příjem, je mnoho a nejlepším zdrojem pasivního příjmu je ten, který vám vyhovuje a odpovídá vašim finančním cílům.

Není pochyb o tom, že pasivní příjem může být velmi užitečný pro dosažení finanční svobody.

Pokud se vám ho podaří vybudovat, budete mít větší finanční nezávislost a svobodu. To vám může umožnit realizovat své sny a plány a žít život, o kterém jste vždy snili.

Vybudování pasivního příjmu je výzvou, ale zároveň také obrovskou příležitostí. Pokud budete mít správný přístup, umožní vám to dosáhnout finanční svobody a zabezpečit si lepší budoucnost pro sebe i svou rodinu. Myslete na to, že pasivní příjem není rychlým řešením, ale cestou ke stabilnější finanční budoucnosti.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
85
5

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

pavel

Dobrý den, jen bych sám osobně doporučil věci, které nejsou vyloženě pasivní příjem, ale nejsou to normální 9/5 joby a vyžadují minimum práce a pozornosti. Například sociální sítě (propagace produktů a stránek, přeprodej profilů, dropshiping), linkbuilding (posíláte odkazy do internetových tématických diskuzí, např.: odkaz na reklamku pošlu do fóra o reklamkách) nebo třeba stránku/kanál, kde vytvoříte vlastní platformu (např.: budete točit lekce na kytaru a propagovat svůj online kurz).

Ing. Tomáš T

Pavle, to rozhodně jsou dobré tipy! Přeci jen se však nejedná o pasivní příjem, ale vydělávání na internetu, o kterém jsme (již dávno) také psali: https://finex.cz/rubrika/jak-vydelat-penize/

Díky za podnět k diskuzi. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎