Informace o akciích Nvidia
Společnost Nvidia byla založena v dubnu 1993 Jensenem Huangem, Chrisem Malachowskym a Curtisem Priemem, třemi technicky nadanými inženýry, kteří v minulosti působili u konkurence – AMD – Advanced Micro Devises, Microsystems a Sun Microsystems.
V roce 1993 se tito tři spoluzakladatelé domnívali, že správným směrem pro další vlnu výpočetní techniky je akcelerovaná nebo grafická výpočetní technika, protože dokáže řešit problémy, které univerzální výpočetní technika řešit nedokáže. Všimli si také, že videohry jsou současně jedním z výpočetně nejnáročnějších problémů a budou mít neuvěřitelně vysoký objem prodeje.
Videohry se staly dlouhodobým akcelerátorem růstu společnosti, který jí umožnil oslovit velké trhy a financovat obrovský výzkum a vývoj pro řešení významných výpočetních problémů.
I díky tomu hraje Nvidia v současnosti důležitou roli v celé řadě rostoucích technologických odvětví. Společnost se podařilo založit s pouhými 40 tisíci dolarů základního kapitálu, následně získala 20 milionů dolarů z rizikového kapitálu od společnosti Sequoia Capital a dalších venture kapitálových firem.
22. ledna 1999 vstoupila Nvidia na burzu. Podařilo se jí tak svézt na mánii okolo dotcom bubliny. Na rozdíl od celé řady konkurentů se jí však podařilo přežít a prosperovat až do dnešních dnů.
Obsah článku
Co v současnosti tvoří jádro podnikání společnosti Nvidia?
Nvidia navrhuje a prodává grafické procesory pro hry a profesionální aplikace a také čipové systémy pro použití v dopravních prostředcích, robotice a dalších nástrojích.
Nvidia zpopularizovala grafické procesory (GPU) a drtivou většinu svých příjmů získává z těchto specializovaných čipů. Rychle expanduje do oblastí, jako je umělá inteligence a její čipy tvoří základ infrastruktury datových center. Mezi největší konkurenty společnosti patří Intel a AMD.
Dva hlavní segmenty podnikání společnosti jsou “Grafika” a “Výpočetní technika a sítě”. Nvidia také inkasuje příjem z kategorie “Vše ostatní”, která zahrnuje ostatní služby a produkty, které nejsou zahrnuty v prvních dvou kategoriích.
- Grafika: Segment grafika zahrnuje grafické procesory GeForce určené pro hraní her a využití v rámci osobních počítačů, službu GeForce NOW pro streamování her a související infrastrukturu a řešení pro herní platformy. Patří sem také grafické procesory Quadro/NVIDIA RTX pro podnikové grafické stanice. Software vGPU se pak využívá pro vizuální a virtuální výpočty v cloudu nebo v automobilovém průmyslu pro informační a zábavní systémy.
- Výpočetní technika a sítě: Druhý segment podnikání Nvidia zahrnuje platformy společnosti pro datová centra a také systémy pro umělou inteligenci, vysoce výkonné výpočty a akcelerované výpočty. Patří sem také síťová řešení Mellanox, automobilový AI Cockpit, dohody o vývoji autonomního řízení, řešení pro autonomní vozidla a čip Jetson využívaný v rámci robotiky.
Nvidia představuje poměrně volatilní růstovou akcii
Technologické akcie Nvidia patří k velmi populárním akciím kótovaným v indexu S&P 500. Na konci srpna 2021 přesahovala tržní kapitalizace společnosti 550 miliard dolarů, jednalo se tedy o 10. nejhodnotnější americkou akciovou společnost.
Velikosti podniku odpovídají i objemy obchodování – denně změní majitele v průměru přibližně 40 milionů akcií z celkového počtu 2,4 miliardy akcií.
Jedná se o cyklické růstové akcie zařazené do segmentu polovodiče, které se dlouhodobě obchodují za poměrně vysoké násobky ziskovosti. Zároveň se jedná o volatilní akciový titul, který reaguje velmi výraznými cenovými pohyby na pozitivní i negativní tržní zprávy.
Dlouhodobě se spekuluje o korelaci ceny akcií Nvidia s kryptoměnovým trhem – příjem, který plyne společnosti z prodeje těžebního hardwaru je však z hlediska celkových tržeb společnosti poměrně zanedbatelný.
Jak se dařilo akciím Nvidia v průběhu historie?
Dne 22. ledna 1999 společnost realizovala první veřejnou nabídku akcií (IPO) na burze Nasdaq, cena akcií Nvidia tehdy činila 12 dolarů za akcii. V rámci IPO nabídla 3,5 milionu akcií. Pouhé dva roky po vstupu na burzu byla společnost Nvidia v roce 2001 zařazena do indexu S&P 500.
V lednu 2002 dosáhla cena akcií společnosti Nvidia tehdejšího historického maxima přes 23 dolarů, ale ještě téhož roku dramaticky klesla zpět na jednocifernou hodnotu.
Když v roce 2004 představila společnost SLI technologii, dosáhli čipy Nvidia obrovského nárůstu výpočetního výkonu. Akcie Nvidia začaly vzbuzovat zájem a pozornost až po roce 2005, stále se však potýkaly se vzestupy a pády.
Snad nejvýznamnějším pokrokem v historii společnosti Nvidia bylo uvedení vývojové platformy CUDA v roce 2007. Tato platforma umožnila využívat grafické procesory společnosti nejen k vykreslování grafiky, nakonec se ukázala jako jedna z největších konkurenčních výhod společnosti Nvidia v prudce rostoucím světě umělé inteligence a strojového učení. V roce 2007 dosáhla společnost poprvé v historii čtvrtletí s tržbami přesahujícími 1 miliardu dolarů.
V roce 2015 se Nvidia vrhla po hlavě do oblasti umělé inteligence a vydala svůj první čip “Drive” pro autonomní řízení v automobilech a také čip Jetson. Nvidia potvrdila svou zdatnost v oblasti umělé inteligence ve své zprávě o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí roku 2016.
Cena akcií Nvidia vzrostla přibližně o 30 %, když společnost téměř zdvojnásobila očekávání analytiků ohledně zisku.
V květnu 2017 Nvidia vydala čipy architektury Volta, které představovaly tak dramatický nárůst výpočetního výkonu, že cena akcií Nvidia během jediného dne vystřelila o zhruba 17 %, tedy o 18 dolarů. Následná zvýšená pozornost věnovaná výzkumu umělé inteligence znamenala pro společnost obrovskou vzpruhu.
Od začátku roku 2016 do konce roku 2019 se cena akcií Nvidia zvýšila na čtyřnásobek a jenom v roce 2020 zaznamenaly akcie růst o 120 %.
Akcie budou pravděpodobně poměrně volatilní i v budoucnu, díky velmi výrazným investicím do výzkumu a vývoje (v roce 2020 investovala Nvidia do R&D o 800 milionů dolarů více než AMD), je však pravděpodobné, že se na špičce v oblasti polovodičů společnost udrží i nadále.
Obchodovat nebo dlouhodobě investovat do akcií Nvidia?
Vzhledem k vysoké volatilitě jsou akcie Nvidia poměrně oblíbeným cílem krátkodobých obchodníků, kteří mohou navíc cenové pohyby umocnit i s použitím finanční páky. Jak už možná ale tušíte, obchodování akcií je poměrně náročná činnost a většina obchodníků není zdaleka zisková.
Jako mnohem udržitelnější se tak jeví dlouhodobá investiční strategie – strategie kup a drž. Nejinak tomu je u akcií Nvidia. Dojdete-li na základě vlastní analýzy společnosti k závěru, že se akcie Nvidia obchodují za zajímavou cenu vzhledem ke své hodnotě, lze je držet mnoho (klidně i desítek) let a dlouhodobě tak těžit z růstu ceny akcií. Po třech letech navíc vaše investice splní časový test a vy ušetříte i na daních z případného zisku.
Akcie společnosti lze obchodovat u téměř všech akciových brokerů (srovnání zde), začátečníci nejčastěji volí XTB a eToro – brokeři, kteří nabízejí obchodování akcií bez poplatku.
Jste-li úplní začátečníci, pak se vám určitě budou hodit naše návody, ve kterých je popsáno krok za krokem, jak si otevřít obchodní účet u těchto dvou brokerů. Velmi oblíbené platformy u zkušenějších investorů jsou ale i Fio e-Broker, Lynx Broker, Robomarkets nebo Patria.
Jak koupit akcie Nvidia?
Jste-li zkušeným obchodníkem/investorem, máte asi jasno, pokud však teprve začínáte a už jste prošli procesem založení obchodního účtu, zbývá vám ještě vložit peníze na obchodní platformu, a nakonec koupit akcie.
Nákup akcií na obchodní platformě je možná vůbec to nejjednodušší. Máte několik možností, jak dané akcie na platformě vyhledat, asi nejjednodušší je zadání názvu (či tickeru – 3-4písmenné unikátní označení dané akcie) do vyhledávacího okna a následné provedení nákupního příkazu.
Po vyhledání akcií Nvidia postačí zadat částku, kterou hodláte investovat a provést nákup stisknutím tlačítka “Open Trade”. Akcii můžete i shortovat – to znamená spekulovat na pokles její ceny, případně obchodovat krátkodobě s využitím páky (leverage), kterou lze nastavit až na hodnotu 5.
Nakupovat a prodávat akcie lze ve všední dny v obchodních hodinách dané burzy – v tomto případě americké – tedy od 15:30 do 22:00 hod SEČ.
Příklad obchodu s akciemi Nvidia
Jaký přesně vliv má finanční páka na vaše obchody? Podívejte se na následující příklady, které vám usnadní pochopení obchodování skrze CFD a finanční páku.
Obchod bez finanční páky:
Nakoupíme 10 akcií, jedna stojí 230 dolarů, celkově nás tedy budou stát 2 300 dolarů. Za několik dní si všimnete, že cena vzrostla o 10 dolarů a rozhodnete se pozici uzavřít. Zisk bude 10 dolarů na akcii, máme 10 akcií, a tak celkově 100 dolarů zisk při investici 2 300 dolarů.
Obchod s využitím finanční páky
Pokud stejný obchod (v počtech nakoupených kusů akcií) zadáte u brokera s pákou 1:5, tak vám na obchod postačí pouze pětina původní částky. Tedy opět máme cenu 230 dolarů a opět kupujeme 10 akcií. Místo 2 300 dolarů ale zaplatíme jen 460 dolarů. Cena se bude vyvíjet stejně jako výše a zisk bude opět stejný, 100 dolarů. Investice ale byla pouze 460 dolarů.
Pokud byste s pákou 1:5 investovali 2 300 dolarů, tak na trh dáváte pětkrát více, tedy 11 500 dolarů -> 11 500 dolarů / 230 dolarů za akcii = 50 akcií. Jestli se cena zvýší o 10 dolarů na akcii, tak to znamená zisk 500 dolarů. Vše je tedy pětinásobné.
Při obchodování bez finanční páky sice potřebujete vyšší obnos investovaného kapitálu, ale celkově je to pro vás méně rizikové a můžete si dovolit ustát nějakou ztrátu.
Při obchodování s pákou je potenciál vyššího zisku, můžete více investovat, se stejným kapitálem si můžete koupit klidně 5x větší pozici. Vaše zisky tak mohou být až pětkrát vyšší, ale stejně tak i ztráty. Pozor na to!
Dividendy společnosti Nvidia
Investoři, kteří investují do akcií dlouhodobě od nich také často očekávají pasivní příjem v podobě vyplácené dividendy. Nvidia však investora hledající zajímavý dividendový výnos příliš nepotěší.
Jedná se o růstovou společnost, která se snaží většinu svých zisků efektivně reinvestovat do dalšího rozvoje podnikání, a tak mezi investory přerozděluje pouze zanedbatelnou dividendu, která obvykle nedosahuje ani 1% dividendového výnosu.
V blízké budoucnosti se pak ani nezdá, že by se mělo něco na dividendové politice společnosti měnit.
Proč (ne)investovat do akcií Nvidia?
Akcie Nvidia budou pravděpodobně rozdělovat investorskou obec jako jakákoliv jiná růstová a velmi volatilní akcie. Výrobce polovodičů nabízí udržitelný a fungující byznys model, který generuje zisk a dlouhodobě výrazně rostoucí tržby. Pro společnost stejně jako pro její investory bude důležité, zda bude dlouhodobě schopná udržovat svůj technologický náskok před konkurencí, která nespí.
Nvidia participuje na rozvoji celé řady současných megatrendů – cloud computing, umělá inteligence, strojové učení, gaming, autonomní řízení atd. Investičním mistrovstvím však není nalezení skvělé společnosti, ale nalezení skvělé společnosti, která se obchoduje za rozumnou cenu.
Zda se právě akcie Nvidia obchodují za rozumnou cenu už je na posouzení každého individuálního investora, do značné míry však bude záviset na tom, zda dává přednost spíše růstovým nebo hodnotovým akciím.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.