Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Clone X
CLONEX
NFT kolekce CLONE X – X TAKASHI MURAKAMI. Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

0,51 ETH (43 268 Kč)

-8,8 % za 7 dní

Logo Clone X

NFT kolekce CLONE X – X TAKASHI MURAKAMI. Cena, floor price, statistiky a kde koupit?

Cena Clone X
Graf CLONEX

0,51 ETH (43 268 Kč)

-8,8 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Základní informace o Clone X

Datum mintu 18. 11. 2021
Celkový počet tokenů 19 521
Celk. tržní kapitalizace kolekce 23 915 ETH
Počet prodejů za 24h 109 ETH

Kolekce Clone X se řadí mezi jedny z nejvíce inovativních a ambiciózních projektů NFT sektoru vzniklé v roce 2021. Jedná se o 20 000 avatarů nové generace s přesahem do metaverse a gamingu, kde studio stojící za touto kolekcí má bohaté zkušenosti.

Obsah článku

Historie studia RTFKT a kolekce CLONE X

NFT kolekce Clone X je dílem studia RTFKT. Začátek tohoto brandu se datuje na leden roku 2020, kdy se tříčlenná skupina nadšenců spojila ve snaze vybudovat budoucnost módy a sběratelských předmětů v metaverse – něco, co v lednu roku 2020 bylo v NFT teprve novinkou. Sami své studio popsali následovně:

RTFKT se rodí na blockchainu, aby zajistil autentičnost, vlastnictví a umožnil přístup k novým zkušenostem.

Věříme, že technologie blockchainu má potenciál umožnit tvůrcům vést, spolupracovat a tvořit bez omezení. NFT jsou transformační médium, které vyvine nové paradigma mezi kreativitou a obchodem.

První úspěch RTFKT studio zaznamenalo prodejem tzv. “metaverse-ready sneakers”, tedy modelů tenisek, které jsou připraveny pro využití v metaverse projektech, jako např. Decentraland. Tato kolekce i svým názvem FEWOCiOUS x RTFKT naznačovala, že se jedná o spolupráci RTFKT s tehdy ještě 18letým umělcem Fewociousem.

Díky tomuto spojení se podařilo prodat digitální tenisky v hodnotě více než 3 miliony dolarů, a to za méně než 7 minut.

Studio RTFKT postupnými úspěšnými milníky sbíralo další sběratele a komunitu a tím se posouvalo na další cíle.

Kolekce CloneX byla oznámena pouze několik týdnů před jejím samotným spuštěním. Množství avatarů bylo v době spuštění neobvyklé – zatímco ostatní kolekce nabízely 10 tisíc, 7 tisíc, 1 tisíc nebo i méně kusů, pánové z RTFKT přišli rovnou s 20 tisíci NFT avatary. Odůvodněním byla i dostupnost avatarů pro širší okruh lidí do následného metaverse.

Skupina na avatarech spolupracovala s uznávaným Japonským umělcem Takashi Murakami, který se dříve podílel na spoluprací např. se značkou Louis Vuitton nebo Kanye Westem. Murakami přispěl k designu očí, úst, přileb, oblečení a vlastností postav, přičemž začlenil charakteristické prvky jeho dobře zavedené, kreslené estetiky.

TAKASHI MURAKAMI a jeden z avatarů CLONE X
TAKASHI MURAKAMI a jeden z avatarů CLONE X

Průběh mintu a kontroverze, která jej provázela

Ceny za mint NFT projektu Clone X
Ceny za mint: pre-sale: 0,05 ETH, public-sale: 2 ETH

Celkový průběh mintu předcházelo mnoho kontroverzí. Vybízel k tomu už jen velký rozdíl ceny NFT v předprodeji oproti ceně veřejného prodeje.

Na Discordu a Twitteru se tak spustila velká vlna negativního ohlasu, včetně ostrých výrazů, že CloneX je vyloženě tzv. “cash grab”.

Každému, kdo studiem projektu ale strávil více jak 10 minut, bylo jasné, že to není tak, jak to vypadá. Do předprodeje se totiž dostali lidé, kteří měli koupenou sběratelskou edici RTFKT, nebo MetaKey NFT. Ceny těchto NFT byly během oznámení na hodnotách 2–10 ETH, takže můžeme říct, že nákupem těchto sběratelských edicí si zájemce koupil “vstupenku” do předprodeje kolekce CloneX a samotná mint price měla právě proto podobu symbolické částky. Část sběratelské kolekce byla na začátku RTFKT rozdána věrné komunitě.

Samotný veřejný prodej se týmu příliš nepovedl. Jedním z důvodů je, že tým dny před spuštěním mintu měnil podmínky, kvůli čemuž nastal zmatek.

Původně nemělo jít ani o fixní cenu prodeje, ale o tzv. holandskou aukci, což představuje o otevřenou aukci s postupně klesající cenou. Cena začínala na hodnotě 3 ETH s postupným poklesem o 0,1 ETH.

Během několika hodin se ale prodalo pouze okolo 25 % z množství alokovaného pro veřejný prodej, takže se RTFKT rozhodlo pro pozastavení prodeje – včetně pozastavení chatu na Discordu a řešilo se, jak se s celou záležitostí vypořádat. To vzbudilo další nevole i pád floor price na OpenSea.

Tým se po interních diskusích rozhodl pro fixní cenu 2 ETH za kus a znovu spustil veřejný prodej. Zbývající kusy CloneX se do hodiny vyprodaly.

Po výprodeji přišla další negativní zpráva poté, co uživatelé zjistili, že jejich drahé NFT mají omezená komerční práva.

Informace o omezení komerčních práv držitelů Clone X NFT
Informace o omezení komerčních práv držitelů Clone X NFT

Stav kolekce CLONEX X – X TAKASHI MURAKAMI

Po dokončeném mintu a odhalení avatarů sklidil projekt pozitivní ohlasy – představil vysokou kvalita zpracování, náznaky možných spoluprací a byl kladně přijat a hodnocen influencery v oblasti NFT. Naštěstí tím Clone X zastínil předchozí problémy, které během pár dní opadly.

Pár týdnů po mintu, 13. prosince 2021, přišlo šokující oznámení. Společnost Nike koupila celé RTFKT studio!

Tato akvizice je dalším krokem, který urychluje digitální transformaci Nike a umožňuje nám sloužit sportovcům a tvůrcům na pomezí sportu, kreativity, her a kultury.

Naším plánem je investovat do značky RTFKT, sloužit a rozvíjet jejich inovativní a kreativní komunitu a rozšířit digitální stopu a schopnosti Nike,” oznámil John Donahoe, prezident a generální ředitel společnosti NIKE, Inc.

Jak se dalo čekat, toto oznámení nenechalo NFT sektor chladným. Prodeje NFT z kolekce CloneX na sekundárním trhu doslova vyletěly do vzduchu. Floor price se během několika hodin téměř zdvojnásobila.

Vývoj floor price clone x
Vývoj floor price (nejnižší cena, za kterou jsou nabízeny NFT z jedné kolekce) před a po oznámení

RTFKT studio si zakládá na kvalitním brandu a silné komunitě. Nejen že vydali populární kolekci CloneX, ale svou komunitu odměnili také v podobě airdropů, a to ne zrovna malou částkou – suma, kterou obdrželi držitelé NFT z kolekce Clone X se v době psaní tohoto článku (březen 2022) odhaduje na 30 000 dolarů (10.72 ETH).

Poznámka

Airdropy zahrnovaly např. kolekce RTFKT – MNLTH (Nike NFT), SpacePod (metaverse pokoj) a další sběratelské edice.

Závěr a shrnutí kolekce

Zdroj: RTFKT Studio
Clone X avatar
Jeden z avatarů kolekce Clone X

RTFKT studio se svou kolekcí Clone X odvedli skvělou práci – ať už v rozšíření využitelnosti NFT (na kterém i nadále pracují), zvýšení počtu nových uživatelů tohoto sektoru, tak i částečnou změnou pohledu na NFT kolekce, než jen jako “klasické NFT avatary”.

Za zájem o projekt mluví i jeho výsledky, kdy i během opadnutí celého NFT trhu pár měsíců po samotném mintu si stále drží pozici v TOP 10 projektech z pohledu počtu přeprodejů na NFT tržištích.

Nejdražším prodejem je CloneX #4594 (na obrázku výše), který se prodal za neuvěřitelných 450 ETH, což představuje částku 1 250 000 dolarů.

Tým nyní pracuje na přípravě avatarů do metaverse (Decentraland, SandBox). Dalšími veřejnými plány jsou fyzické suvenýry a sběratelské kousky od RTFKT (oblečení, tenisky…), vlastní tržiště a udržování silné komunity a kvalitního brandu.

Další zdroje informací

Hodnocení Finex.cz

Clone X

Další informace o kolekci CLONE X

Jméno kolekceClone X
Typ kolekceAvatar
Webové stránkyhttps://clonex.rtfkt.com/
Celkový počet tokenů19 521
Adresa kontraktu0x49cf6f5d44e70224e2e23fdcdd2c053f30ada28b
Mint této NFT kolekce
Datum mintu18. 11. 2021
Cena mintuPre-sale: 0,05 ETH; public-sale: 2 ETH
Aktuální data
Celk. tržní kapitalizace kolekce23 915 ETH
Počet prodejů za 24h109 ETH
Objem prodejů za 24h145,1 ETH
Počet držitelů9 636 ETH
Ohodnoťte NFT kolekci Clone X
5
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další NFT, které by vás mohly zajímat