Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
modra pyramida logo
Modrá pyramida Moudré stavební spoření
modra pyramida logo
Moudré stavební spoření
modra pyramida logo

Modrá pyramida Moudré stavební spořeníRecenze, úroky, státní podpora, podmínky

Autor recenze
Poslední aktualizace
31. 5. 2024
modra pyramida logo

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
90 %
Poslední aktualizace
31. 5. 2024

Moudré stavební spoření

Moudré stavební spoření nabízí snadné sjednání online prostřednictvím mobilní aplikace MP Home. Případně jej lze sjednat také na pobočce. Zřízení stavebního spoření u Modré pyramidy je nyní bez poplatku, naopak vedení je zpoplatněné. Spořitelna dále nabízí možnost pokračovat řádným nebo překlenovacím úvěrem, jejichž sjednání je také zdarma (u překlenovacího úvěru záleží na typu úvěru). Modrá pyramida nabízí velkou výhodu svým klientům, a tím je možnost snížení nebo zvýšení cílové částky bez poplatku. Ukončení smlouvy před uplynutím vázací lhůty 6 let je zpoplatněné, souvisí s ním navíc nevyplacení státní podpory.

modra pyramida logo

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
90 %

Základní informace o Moudré stavební spoření

Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 300 Kč ročně (25 Kč měsíčně)
Bonusový úrok (max. sazba) 6,05 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0,5 % z cílové částky
Sjednání online Ano

VÁNOČNÍ PRÉMIE AŽ 5 000 Kč: U Modré pyramidy můžete získat Vánoční prémii až 5 000 Kč s garancí výhodného úroku na 6 let.

Podmínkou je uzavřít smlouvu o stavebním spoření a do 4 měsíců poslat na stavebko alespoň 100 000 Kč. Získáte tak prémii 5 000 Kč a výhodné úročení až 3,5 % ročně s garancí na 6 let (při splnění podmínek akce).

Druhou možností je sjednat si stavební spoření a do 4 měsíců na něj poslat alespoň 50 000 Kč. Získáte tak prémii 2 000 Kč a opět výhodné úročení 3,5 % ročně s garancí na 6 let (při splnění podmínek akce).

Akce platí od 1. 11. do 31. 12. 2022.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

AKČNÍ BONUS: S Marketingovou akcí Moudré spoření můžete získat v pásmu zůstatku od 0 Kč do 300 000 Kč (vč.) úrokový bonus 2,5 % p.a. U zůstatků nad 300 000 Kč je úrokový bonus 0 % p.a.

Pro získání úrokového bonusu je třeba spořit min. 6 % z cílové částky ročně. Pokud naspoříte více, je to už jen na vás (např. za účelem využití maximální státní podpory). Samotný úrokový bonus se následně připíše po uplynutí zákonné vázací doby 6 let.

V rámci marketingové akce Moudré spoření je sjednání stavebka a zvýšení cílové částky zdarma.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Akce platí od 16. 5. 2022 zatím neomezeně. 

Modrá pyramida nabízí ještě vyšší úrokový bonus 3 % p.a., který můžete získat, když na účet stavebního spoření vložíte během prvních 4 měsíců alespoň 50 000 Kč. Pak je možné využít akce EFEKT a nechat si tyto vklady úročit zmíněným bonusem 3 % p. a.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Akce platí od 16. 5. 2022 zatím neomezeně.

Modrá pyramida má ve své nabídce Moudré stavební spoření, které umožňuje sjednání bez poplatku, navíc jej lze zřídit zcela online v aplikaci MP Home.

Stavební spoření představuje konzervativní a bezpečný způsob zhodnocení financí. Může být pro vás nebo pro vaše dítě výchozím bodem do světa financí. Je pro vás vhodné, pokud nechcete nechávat ležet svoje finanční prostředky ladem, ale zároveň neradi přehnaně riskujete.

Podmínkou je, aby vám nevadilo, že budete muset peníze nechat alespoň 6 let netknuté. Jedině tak se vám zhodnotí státní podporou. Vklady na stavebním spoření jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Modrá pyramida je prozatím jedinou finanční institucí, která obdržela nejvyšší ocenění Banka roku společnosti Fincentrum. A několik z jejích produktů bodovalo také v soutěži Zlatá koruna nebo Finparáda.

V roce 2021 získala Modrá pyramida 3. místo v oblasti Stavebního spoření za své Moudré spoření v soutěži Finparáda.

Recenze stavební spořitelna Modrá pyramida

Nevíte, co od stavební spořitelny Modrá pyramida čekat? Co na spořitelnu, její ostatní služby a produkty říkají ostatní?

Stavební spořitelna Modrá pyramida byla založena v roce 1993 třemi akcionáři (Komerční bankou, a.s., BHW Holding AG a Českou pojišťovnou, a.s.) jako Všeobecná stavební spořitelna, a.s.

V roce 2005 se spořitelna přejmenovala na svůj současný název Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a o rok později se jejím výhradním akcionářem stala Komerční banka, která je součástí bankovní skupiny Société Générale.

Modrá pyramida za dobu svého působení půjčila takřka 200 miliard korun a k vysněnému bydlení pomohla více než 400 000 klientům. Disponuje více než 200 poradenskými centry po celé republice a více než 700 finančními poradci.

Zajímá vás více informací o Komerční bance a jejích dalších produktech? Podívejte se na naši podrobnou recenzi.

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vše vám může Moudré stavební spoření od Modré pyramidy nabídnout, jak jej založit a jakou úrokovou sazbu nabízí? Čtěte dále.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je druh spoření, které zhodnocuje vaše finance s cílem jejich následného použití pro stavební účely. Konkrétně se jedná o rekonstrukci nemovitosti, opravy v domácnosti nebo výstavbu bydlení. Peníze ze stavebka však nemusíte nutně použít pouze na stavbu nebo rekonstrukci. Můžete si s nimi po ukončení spoření dělat prakticky co chcete.

Stavebko je určené zejména pro ty, kdo vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat. Jedná se o bezpečný způsob, jak zhodnotit své peníze. Výhodou tohoto typu spoření je podpora od státu. Ke klasickému úroku z naspořené částky totiž získáváte ještě navíc státní podporu.

Garantovaná roční úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 1 – 2,5 % z vkladu, přičemž státní příspěvek dosahuje 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 2 000 Kč.

Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let (vázací lhůta). To je totiž nejkratší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.

Celkové zhodnocení na stavebním spoření pak činí okolo 3,5 – 4 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.

Při sjednávání spoření si také určujete cílovou částku, které chcete dosáhnout. Za poplatek ji lze měnit, ale vhodnější je si cílovou částku hned zpočátku správně určit a dodržet ji, protože následně ovlivňuje výši úvěru.

Stavební spoření lze rozdělit na dvě části: spořicí a úvěrovou. Ve spořicí části si klient ukládá na svůj účet předem sjednanou částku (měsíčně nebo dle potřeby). Vklad se úročí a jednou ročně je k penězům přidána záloha státní podpory.

Spoření končí buď výpovědí smlouvy, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. Pokud klient spoření vypoví před ukončením vázací lhůty (6 let), musí vrátit státní podporu. Pokud se rozhodne pokračovat úvěrem, může vybírat ze dvou nabízených typů úvěrů:

 1. Řádný úvěr ze stavebního spoření
  Jedná se o typ úvěru s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu jeho splácení. Úvěr lze bez sankcí kdykoliv splatit.
 2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
  Nesplníte-li podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr do doby, než budete moci získat řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření a daně

Z daní si lze odečíst hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Na daních pak lze ušetřit až 15 % ze základu daně (Pro úvěry sjednané od 1. ledna 2021 se limit pro daňový odpočet snížil na polovinu, základ daně lze tedy snížit maximálně o 150 tisíc korun, což představuje čistou daňovou úsporu ve výši až 22 500 Kč ročně).

Toto platí jen u úvěrů na bydlení, například u rekonstrukce domu, bytu nebo koupě stavebního pozemku.

Na co lze peníze ze stavebka použít?

S naspořenou částkou ze stavebního spoření od Modrá pyramida můžete po uplynutí vázací lhůty disponovat dle svého. Můžete dětem zaplatit školné, koupit si nové auto, zaplatit si zahraniční dovolenou nebo doplatit hypotéku.

Naopak úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování výstavby nebo rekonstrukce bydlení. Například:

 • Nákup pozemku nebo výstavba bytu či domu.
 • Projektová dokumentace, notářské poplatky.
 • Přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu.
 • Úhrada půjček a úvěrů poskytnutých na bytové potřeby.
 • Vypořádání dědictví nebo družstevních podílů.
 • Požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění.
 • Opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení.
 • Půdní vestavby.
Poznámka

TIP: Jak funguje stavební spoření a jak vybrat to pravé? Přečtěte si náš komplexní článek o stavebním spoření a srovnání 2024

Úroková sazba na Moudrém stavebním spoření

Garantovaná roční úroková sazba u Moudrého stavebního spoření u tarifu ALFA činí pouze 0,5 % p.a. z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.

U vkladů od 0 Kč do 300 000 Kč může klient získat úrokový bonus, který činí 2,5 % p.a. (u zůstatků nad 300 000 Kč je úrokový bonus 0 %). S garantovaným úrokem, státní podporou a úrokovým bonusem lze získat maximální úrokovou sazbu až 6,05 % p.a.

Podmínkou uvedeného zhodnocení na účtu stavebního spoření je, že klient uzavře s Komerční bankou novou smlouvu o vedení běžného účtu a tento účet po dobu šesti let nezruší.

Maximální zhodnocení také zahrnuje veškeré úhrady klienta týkající se stavebního spoření (uzavření smlouvy, vedení a správa účtu stavebního spoření, roční výpis). Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.

 • Minimální doba spoření: 6 let
 • Roční základní úroková sazba (garance na 6 let): 0,5 % p.a.
 • Roční úrokový bonus u zůstatků od 0 – 300 000 Kč vč. za naspoření min. 6 % z cílové částky ročně: 2,5 % p.a.
 • Roční úrokový bonus u zůstatků nad 300 000 Kč: 0 % p.a.
 • Roční úrokový bonus u marketingové akce EFEKT (na účet stavebního spoření vložíte během prvních 4 měsíců alespoň 50 000 Kč): 3 % p.a.
 • Roční výnos z vkladů (roční základní úroková sazba + úrokový bonus až 3 % p.a.): až 3,5 % p.a.
 • Maximální úroková sazba i se státní podporou: 6,05 % p.a.
 • Státní podpora (při splnění podmínek): 2 000 Kč

Jak je to s úrokem po šesti letech?

Určitě se ptáte, zda musíte stavební spoření po dovršení vázací lhůty 6 let ukončit nebo jakou úrokovou sazbou se vám budou vklady úročit, pokud peníze na stavebku dále ponecháte?

Smlouva o stavebním spoření není omezená pouze na 6 let. Jedná se o vázací lhůtu, kterou je nutné dodržet, pokud chcete získat státní podporu. Dále samozřejmě záleží na vašich úmyslech, na co chcete peníze využít.

Smlouva je platná do té doby, dokud ji neukončíte, nebo dokud nenašetříte cílovou částku. Obecně se ale doporučuje peníze po 6 letech vybrat, protože úroková sazba může na stavebním spoření poté klesat.

Stavební spořitelna může po uplynutí 6 let úrokovou sazbu změnit. Zda-li se nadále vyplatí peníze i po 6 letech nechat na stavebním spoření, to závisí na aktuálních úrokových sazbách a podmínkách spořitelny.

Výši úrokové sazby ovlivňuje hned několik faktorů a nelze s jistotou říci, že úrok bude určitě klesat a v jaké výši se bude pohybovat. Vždy závisí na stavební spořitelně a daných podmínkách.

Úroková sazba u řádného a překlenovacího úvěru

Úroková sazba u řádného úvěru ze stavebního spoření činí od 3,49 % p.a. (sazba je garantovaná po celou dobu trvání úvěru).

U překlenovacího úvěru činí úroková sazba od 6,49 % p.a. (jedná se o úrokovou sazbu při financování družstevního bydlení, jinak se pohybuje od 6,79 % p.a.), přičemž je platná do přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úroky si můžete odečíst od daňového základu.

Abyste mohli získat řádný úvěr, musíte spořit alespoň dva roky se státní podporou nebo naspořit 25 % z cílové částky.

Sazebník poplatků stavební spoření

V rámci marketingové akce Moudré spoření je založení stavebního spoření od Modré pyramidy bez poplatku za sjednání (jinak je zpoplatněné 1 % z cílové částky (max. 10 000 Kč)), stejně tak zvýšení cílové částky je zdarma (jinak stojí 1 % z navyšované částky (max. 10 000 Kč)).

Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí 300 Kč ročně (25 Kč měsíčně).

Zpoplatněné je také ukončení smlouvy o stavebním spoření před uplynutím 6leté doby od uzavření smlouvy, poplatek zde činí 1 % z cílové částky.

Poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření (fáze přiděleného úvěru) stojí 0 Kč. Sjednání překlenovacího úvěru Rychloúvěr / Hypoúvěr je zpoplatněné 0 Kč / 2 900 Kč.

Vedení a správa řádného úvěru ze stavebního spoření činí 300 Kč ročně (25 Kč měsíčně). Vedení překlenovacího úvěru je bez poplatků.

Stavební spoření Kombi

V nabídce Modré pyramidy se nachází také Stavební spoření Kombi, které nabízí zvýhodněné úročení, díky založení běžného účtu a stavebka. Klient může získat maximální úrokovou sazbu až 6,5 % p.a. ročně.

Uvedeného zhodnocení dosáhne, pokud pravidelně každý rok uloží na stavební spoření minimálně 20 000 Kč. Podmínkou také je, aby klient uzavřel stavební spoření v marketingové akci Kombi a sjednal si u Komerční banky libovolný běžný účet (např. MůjÚčet nebo MůjÚčet Plus či jakýkoliv jiný z nabídky KB), který po dobu šesti let nezruší.

I u Stavebního spoření Kombi je uzavření smlouvy zdarma a vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR (cca 2,6 mil. Kč). Také jsou zde stejné podmínky pro dosažení státní podpory 2 000 Kč ročně. Klient může využít možnosti čerpat výhodný úvěr na bydlení.

Po uplynutí vázací lhůty 6 let lze naspořené peníze použít na cokoliv, například na vybavení domácnosti nebo rekonstrukci kuchyně, ale i na cokoliv jiného.

Založení stavebního spoření u Modré pyramidy

Moudré stavební spoření Modrá pyramida lze sjednat na jednom z poradenských míst nebo online prostřednictvím aplikace MP Home. Do této aplikace se přihlásíte stejně pohodlně jako do internetového bankovnictví své banky.

V aplikaci máte všechny své služby od Modré pyramidy na jednom místě. Lze prostřednictvím ní sjednat nejen stavební spoření, ale také sjednat, čerpat a splácet úvěr. Aplikaci stáhnete na Google Play nebo v App Store.

Stavební spoření si v aplikaci sjednáte pro sebe nebo i pro své děti. Nastavíte si výši měsíční splátky podle cílové částky, kterou samozřejmě můžete upravit.

Ihned získáte informaci o úrocích a státní podpoře. Sjednání potvrdíte tlačítkem a během pár hodin obdržíte elektronickou smlouvu, kterou zkontrolujete a podepíšete stisknutím tlačítka.

Chcete-li získat státní podporu v plné výši (2 000 Kč) je nutné vložit na účet alespoň 20 000 Kč ročně + poplatky za vedení účtu přibližně 400 Kč ročně = 20 400 Kč ročně nebo 1 700 Kč měsíčně.

Státní podpora činí 10 % z ročně uspořené částky. Aby došlo k uplatnění nároku na státní podporu v daném kalendářním roce, všechny vklady musí být na účet stavebního spoření připsány nejpozději 31. 12. daného kalendářního roku.

Vyplatí se stavební spoření od Modré pyramidy? Pro koho je vhodné?

Moudré stavební spoření od Modré pyramidy garantuje úrokovou sazbu z vkladů 0,5 % p.a., která je ve srovnání s ostatními spořitelnami velmi nízká. Tuto nízkou sazbu “zachraňuje” úrokový bonus 2,5 % p.a., který získáte, když spoříte min. 6 % z cílové částky ročně. Když na účet stavebního spoření vložíte během prvních 4 měsíců alespoň 50 000 Kč, získat můžete ještě zajímavější bonus 3 % p.a. v rámci akce EFEKT.

Moudré stavební spoření si můžete sjednat z pohodlí domova prostřednictvím aplikace MP Home, což je velká výhoda. Nevýhodou pak je poplatek za vedení stavebního spoření a řádného úvěru ze stavebního spoření.

Poskytnutí řádného úvěru a překlenovacího Rychloúvěru je zdarma, poskytnutí překlenovacího Hypoúvěru je pak zpoplatněné 2 900 Kč.

Pokud hledáte bezpečný způsob zhodnocení peněz, které můžete následně použít na cokoliv nebo jej využít jako startovací pozici pro úvěr ze stavebního spoření, stavebko je pro vás vhodným typem spoření. Úročení sice není žádná sláva, na druhou stranu, s bonusy a státní podporou můžete ve výsledku získat o trochu více než u klasického spořicího účtu.

Pokud však chcete získat lepší zhodnocení a nevadí vám riskování, poohlédněte se například po investování.

Přehled poplatků a parametrů pro Moudré stavební spoření

Obecné informace o produktu
Jméno produktuMoudré stavební spoření
PoskytovatelModrá pyramida stavební spořitelna
Typ účtu Stavební spoření
Měna účtuCZK
Sjednání online
Parametry stavebního spoření
Běžný úrok 0,5 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 6,05 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0,5 % z cílové částky
Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení 1 % z cílové částky
Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let 1 % z cílové částky
Maximální výše státní podpory 2 000 Kč
Podminky pro získání státní podporyPro získání státní podpory (tedy max. možného úroku) musí být min. částka měsíční investice 1 700 Kč (20 400 Kč ročně).
Poplatek za zvýšení cílové částky 0 Kč
Poplatek za snížení cílové částky 0 Kč
Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 300 Kč ročně (25 Kč měsíčně)
Fyzický bankovní výpis25 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Mimořádný výpis50 Kč
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu PIN / přihlášení pomocí obličeje nebo otisku prstu
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Bonus k účtu
Vedení účtu 300 Kč ročně (25 Kč měsíčně)
Převod z účtu na účet v rámci banky 6 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky 0 Kč
Maximální výše spořeníMaximální výše cílové částky není omezena.
Úvěr ze stavebního spoření
Řádný úvěr - základní úroková sazba od 3,49 % p.a.
Řádný úvěr - poplatek za poskytnutí0 Kč
Řádný úvěr - poplatek za vedení300 Kč ročně (25 Kč měsíčně)
Řádný úvěr - minimální naspořená částka 25 %
Řádný úvěr - Výše úvěru bez zajištění 1 000 000 Kč
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr - základní úroková sazba od 6,49 % p.a.
Překlenovací úvěr - poplatek za poskytnutí 0 Kč / 2 900 Kč
Překlenovací úvěr - poplatek za vedení0 Kč
Překlenovací úvěr - minimální naspořená částka0 %
Překlenovací úvěr - Výše úvěru bez zajištění1 000 000 Kč
Překlenovací úvěr - Maximální výše procent cílové částky100 %
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.modrapyramida.cz/sazebniky/urokove-sazby#sporiciurokovesazby
Sazebník poplatkůhttps://www.modrapyramida.cz/dokumenty
Ohodnoťte produkt Moudré stavební spoření
1
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Produkty, které by vás mohly zajímat