Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Investown
Investown crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky
Logo Investown
Investown
Logo Investown

Investown crowdfunding platforma – Recenze, zkušenosti, poplatky

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Ing. Patrik Kudláček

Základní informace o Investown

Odhadovaný výnos Až 10,5 % p.a.
Min. výše investice 500 Kč
Poplatek investora Bez poplatků

Crowdfunding je velmi rychle se rozvíjející trend v rámci investování a vidět je to i na českém trhu, neboť stále více společností nabízí tuto službu prostřednictvím svých webových stránek. Jednou z takových crowdfundingových platforem je právě Investown. Tato společnost nabízí drobným investorům jednoduché tržiště, kde mohou investovat řádově nižší tisíce korun – třeba i pravidelně – do developerských realitních projektů.

Tito drobní investoři pochopitelně za své investice získávají zhodnocení, které může činit až 10,5 % (v prvním kvartále roku 2023 činil průměrný výnos investorů 10,1 %). Lidé (developeři, podnikatelé, architekti) získávají od Investownu peníze (společnost je mj. také poskytovatel úvěrů) na výstavbu, rekonstrukci, nákup nemovitostí. Platforma po prověření úvěruschopnosti jedince a risk analýze celé žádosti úvěr může poskytnout. V případě, že se tak Investown rozhode, přidává se projekt do aplikace , kde do něj může více jak 70 000 uživatelů investovat. Každý investor má pak dle výše investovaných peněz nárok na podíl z nájmu dané nemovitosti. Zajímá vás více informací o platformě Investown?

Pojďme se v této recenzi podívat blíže na to, jakým způsobem Investown funguje, jak si na něm můžete otevřít investiční účet, kolik vás bude investování stát a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této platformy.

Neradi čtete? Pusťte si aktuální VIDEORECENZI platformy Investown!

Obsah článku

Co dělá a jak funguje společnost Investown?

Jedná se o crowdfundingovou platformu, která drobným investorům umožňuje zhodnocovat peníze prostřednictvím investic do nemovitostí. Zhodnocení se pohybuje od 8,5 % výše, přičemž délka investice je nejčastěji od 12 do 24 měsíců.

Investown financuje důkladně prověřené developerské projekty, které posléze nabízí na své platformě a drobní investoři do nich mohou pohodlně investovat i drobné částky. Zisk je investorům vyplácen z pronájmu těchto realit.

Je třeba zdůraznit, že investoři nevlastní podíly v jednotlivých nemovitostech, jak je často zvykem, a nejednoho nováčka na platformě může tato skutečnost nemile překvapit. Tento model se však Investown chystá v budoucnu rovněž představit.

Svůj výnos nemusí dostat v případě, kdy společnost neobdrží splátku od partnera, který si od Investownu vzal úvěr. Poté začíná vymáhání. Vymáhání by však mělo být poměrně rychlé, jelikož má platforma 3 vrstvy zabezpečení:

 • Zástavní právo na nemovitosti
 • Zástavním právem na podílu společnosti
 • Osobní ručení jednatele

Jakým způsobem zhodnotí Investown vaše finanční prostředky?

Jak už bylo řečeno, společnost financuje realitní projekty, jež jsou nabízené na platformě investorům. Tyto projekty jsou financovány prostřednictvím úvěrů zajištěných nemovitostí a drobní investoři mají možnost do těchto úvěrů investovat a následně inkasovat fixní měsíční výnos. Developerské projekty jsou přitom vybírány prostřednictvím speciálního algoritmu. Nicméně celý proces investování peněz není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát a je třeba se začíst do obchodních podmínek společnosti.

Platí, že Investown je ve skutečnosti pouze zprostředkovatelem úvěrů, nemovitosti nekupuje, ale poskytuje úvěry na financování nákupu nemovitostí třetí straně. Investown však prostřednictvím svého algoritmu hledá skutečně vhodné realitní projekty, které mají dlouhodobý potenciál.

Zdroj: investown.cz
Investown řečí čísel
Investown řečí čísel

Ke konci května 2023 bylo prostřednictvím platformy investováno více než 1,2 miliardy Kč do více než 200 nemovitostí. Investorům pak bylo na výnosem vyplaceno více než 18 milionů Kč.

Investown – nadstandardní služby

Nad rámec tradičního zhodnocení peněz vám pak Investown může nabídnou i něco navíc. Jednak nabízí “bonus za věrnost” – Investown Premium. Tento bonus spočívá v tom, že každý člověk, jež investuje alespoň do 10 různých projektů získá automaticky přístup k exklusivním investicím, které nejsou dostupné v běžné nabídce – obvykle je charakterizuje vyšší výnos. Zároveň mají tito uživatelé nárok na přednostní podporu, a navíc jim Investown nabízí pravidelnou analýzu nemovitostního trhu.

Velmi nadějně se pak jeví novinka “Vlastní bydlení s Investown”, která se snaží pomoci lidem získat vlastní nemovitost, i když na to nejsou v současné době dostatečně bonitní. Princip služby je poměrně jednoduchý. Zažádáte si o vlastní bydlení prostřednictvím Investown a pokud uspějete ve schvalovací procesu, budete si moci vybrat nemovitost, kterou za vás Investown koupí a následně vám ji pronajme. Důležité je, že si budete moci v budoucnu nemovitost odkoupit za předem stanovenou cenu, která se pouze každý rok navyšuje o 2 % – dlouhodobá míra inflace. V čem je tato služba zajímavá? Bydlíte už v podstatě ve vlastním a předem víte, že cena vámi vybrané nemovitosti vzroste pouze o 2 % ročně – vy tak získáte prostor, abyste si uspořili dostatek finančních prostředků na akontaci k hypotéce.

Nabídka investic společnosti Investown

Investown nabízí poměrně širokou škálu investičních realitních projektů z řady koutů České republiky. Ke konci května 2023 již společnost pronajímala více než 200 nemovitostí, přičemž je neustále možné investovat do několika desítek otevřených investičních příležitostí.

Již na výčtu jednotlivých příležitostí se můžete dozvědět následující informace:

 • Počet investorů, kteří již na příležitosti participují
 • Délka investice, což je doba, po kterou budou vaše peníze nelikvidní – po této době se opět připíšou na váš investiční účet
 • Celkový zisk, což je prostý násobek ročního zisku a délky investice
 • Roční zisk, který je uveden pro lepší přehlednost a jednodušší srovnání návratnosti jednotlivých investic.

Na detailu investice se pak můžete dozvědět všechny podstatné informace – o jakou nemovitost se jedná, její výměru, lokaci atd – abyste mohli učinit informované rozhodnutí a nestříleli jste takříkajíc “na slepo”.

Zdroj: investown.cz
Nabídka investic na platformě Investown
Nabídka investic na platformě Investown

Pokud vám délka investice nevyhovuje, nebo potřebujete rychle vybrat své “uzamčené” investiční prostředky, tuto možnost máte rovněž k dispozici. Máte možnost nabídnout svou investici na tržišti dalším investorům – počítejte však s poplatkem 0,9 % z celkové hodnoty investice. Ukončíte-li tak svou investici za kratší dobu než 2 měsíce, budete ve ztrátě.

Info

Aby Investown nově vyhověl evropské regulaci o crowdfundingu, musí před prodejem investice na sekundárním trhu – tedy tržišti – dojít mezi prodávajícím a kupujícím k uzavření tzv. Smlouvy o postoupení pohledávky, která obsahuje základní údaje obou stran. Kvůli tomu také musí prodávající akceptovat nabídku na odkup vlastní investice – výhodou je, že může konkrétně vybrat, komu svou investici prodá.

Za výhodu pro investory pak lze určitě považovat fakt, že projekty od stejného partnera platformy si můžete prohlédnou přímo v detailu jednotlivých projektů. Na jednom místě tak uvidíte jak historii všech projektů partnera, tak jejich úspěšnost.

Info

Investown označuje jednotlivé projekty ratingem dle rizikovosti. Investor tak má k dispozici snadnou možnost, jak přizpůsobit své investice vlastní toleranci rizika. Projekty jsou rozděleny do třech kategorií – A, B a C.

Kategorie C označuje nejrizikovější projekty, které však také nabízejí nejvyšší výnos. Kategorie A je pak opakem – nízko riziko a s tím související nízký výnos – tedy konzervativní investice. Projekty v kategorii B jsou pak někde mezi.

Ani projekty v kategorii C nejsou investice, které by neměly uspět (v takovém případě by ani nebyly do nabídky platformy zařazeny), ale zkrátka jsou rizikovější, ať už kvůli nižší úrovni zajištění, nebo třeba kratší zkušenostem s partnerem projektu.

Jsou vaše peníze u Investown v bezpečí?

Úvěr, který investoři spolufinancují, je sice zajištěný zástavním právem na nemovitost – dceřiná společnost Investown tak ručí za tyto úvěry zakoupenými nemovitostmi.

Investown transparentně poskytuje informace o výši LTV (loan-to-value – výše úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti). Tedy čím nižší procento LTV si vyberete, tím je investice více zajištěna. I vy tak můžete řídit riziko.

Investice nejsou nijak pojištěné, což znamená, že vám může být investovaná částka vrácena se zpožděním, jenom částečně a v krajním případě dokonce vůbec.

Tyto negativní zkušenosti doposud investoři s platformou nemají, nelze je ovšem vyloučit.

Zdroj: investown.cz
Detail nabídky investiční příležitosti
Detail nabídky investiční příležitosti

K bezpečnosti přispívá i vyplnění investičního dotazníku. Ten musí Investown po klientech požadovat, aby splnil požadavky na evropskou regulaci o Crowdfundingu. Jedná se o běžnou praxi, na kterou jsou zvyklí všichni investoři, kteří již investovali do akcií, kryptoměn nebo prostřednictvím investiční platformy.

Díky vyplnění dotazníku Investown pozná, jaké máte s investičními prostředky záměry, což bude mít vliv na výši finančních prostředků, kterou budete moci na platformě investovat. Hlavním cílem tohoto požadavku však je chránit vaše peníze.

Investown majitel – Kdo za společností stojí?

Crowdfundingovou platformu Investown provozuje Investown Technologies s.r.o., která za sebou nemá příliš dlouhou historii, když byla založena až v roce 2019. V tomto období začaly práce na vývoji platformy, Investown začal postupně oslovovat potenciální investory, nicméně samotná platforma byla spuštěna až v dubnu 2021.

Investown založili po vzoru podobných zahraničních platforem profesionálové v oblasti fintech Filip Suk a současný jednatel společnosti Investown Technologies s.r.o., Alan Vyšín. Do projektu rovněž vložili peníze zajímaví investoři, když v něm drží podíly Seed Starter České spořitelny a venture kapitálový fond podporující české inovativní projekty, Lighthouse Ventures. Partnerem platformy je rovněž český srovnávač Chytrý Honza.

Investoři, kteří se rozhodnout zhodnocovat finanční prostředky na platformě tak uzavírají smlouvu s Investown Technologies s.r.o., nicméně nemovitosti v nabídce platformy vlastní dceřiná společnost Investown Family s.r.o., jejímž jednatelem je rovněž Alan Vyšín. Do této dceřiné společnosti rovněž investoval fond České spořitelny Seed Starter.

Investown v roce 2020 neúspěšně žádal Českou národní banku o licenci pro platební instituci. Následkem tohoto rozhodnutí musel změnit obchodní model a v současné době podle vyjádření Alana Vyšína již licenci nepotřebuje, neboť nemovitosti nakupuje z vlastních zdrojů.

Zdroj: investown.cz
Tým platformy Investown
Tým platformy Investown

Jak investovat se společností Investown?

Pokud lze na této platformě něco vypíchnout, je to proces investování. Stačí se zaregistrovat prostřednictvím online formuláře, posléze poslat na platformu peníze bankovním převodem a následně už se můžete spolupodílet na otevřených investičních příležitostech. Zisky z pronájmů jsou posléze zasílány každý měsíc na investiční účet – nezapomeňte, že je třeba tento zisk posléze uvést v daňovém přiznánízisk z pronájmu podléhá 15% zdanění.

Průběh registrace na crowdfundingové platformě Investown

Registraci u Investown je možné shrnou v podstatě do dvou kroků – pozitivní je, že není vyžadována žádná verifikace – zasílání dokladů totožnosti nebo výpisu z bankovního účtu.

 1. V pravém horním rohu kliknete na tlačítko “začít” a na další stránce zadáte svou emailovou adresu, následně vyplníte své jméno a příjmení, tak jak je uvedeno na vašich dokladech totožnosti, a nakonec si nastavíte i heslo.
Zdroj: investown.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 1.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 1.
 1. V dalším kroku vyplníte nejdříve adresu trvalého bydliště, rodné číslo a telefonní číslo na které vám posléze přijde registrační SMS, jejímž prostřednictvím podepíšete smlouvu k investičnímu účtu. V tuto chvíli máte téměř hotovo – můžete si již prohlížet nabídku nemovitostí, postačí vám zaslat na investiční účet peníze a můžete si vybrat první nemovitost a začít investovat.
Zdroj: investown.cz
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 2.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 2.

Poplatky na platformě a možnost vkladu a výběru u Investown

Jak už to bývá u těchto platforem pravidlem, nemusíte mít obavy z poplatků za vedení účtu ani vklady a výběry (jedinou možností je bankovní účet). Jediným poplatkem, se kterým se můžete setkat tak zůstává sazba za předčasné ukončení investice, která činí 0,9 % z hodnoty investovaných prostředků.

Výhody a nevýhody platformy Investown

Výhody Investown

 • Investujete do úvěrů zajištěných nemovitostmi
 • Velmi přehledná a uživatelsky přívětivá platforma
 • Možnost investovat už od 500 Kč
 • Pravidelná měsíční výplata výnosů na investiční účet
 • Možnost předčasného ukončení investice (za poplatek)
 • Neplatíte žádné vstupní ani průběžné poplatky
 • Možnost investovat do několika projektů najednou – diverzifikace rizika
 • Investici lze prodat dalšímu investorovi – je k dispozici sekundární trh
 • Jedná se o český projekt – vedení účtu je v korunách + máte k dispozici českou podporu
 • Průměrné zhodnocení finančních prostředků okolo 10 % ročně
 • K dispozici je rovněž mobilní aplikace

Nevýhody Investown

 • Vaše investice nejsou pojištěné proti úpadku společnosti
 • Investoři nemohou participovat na růstu cen nemovitostí
 • V případě, že se nepodaří nemovitost obsadit, investoři jsou bez zisku

Jak si stojí Investown v porovnání s konkurencí?

V roce 2019, kdy vznikla myšlenka projektu Investown, se chystali zakladatelé obsadit mezeru na trhu. Díky problémům se schválením licence ČNB a změně obchodního modelu však byla platforma spuštěna až v dubnu 2021 a mezitím ji i v České republice vyrostla zajímavá konkurence.

Podobně jako Investown nabízí investice do úvěrů zajištěných nemovitostí i platforma RONDA INVEST s tím rozdílem, že vám nabídne o cca 1 % vyšší zhodnocení. Investown vám na druhé straně umožní investovat i bez verifikace a také už od 500 Kč. Srovnatelný výnos jako RONDA INVEST a také investice zajištěné nemovitostí nabízí Fingood. Rovnou investice do developerských projektů zprostředkovává Upvest a širokou škálu investic do podnikatelských projektů nabízí crowdfundingová platforma Fundlift.

Investown jako první crowdfundingová platforma u nás získal také regulaci ČNB. Uvažujete-li o investování do nemovitostí můžete ale samozřejmě zvážit i tradičnější alternativy, ať už se jedná o dlouhodobě oblíbené nemovitostní podílové fondy, nebo realitní fondy obchodované na burze REITs. Ty jsou obzvláště oblíbené u investorů s otevřeným brokerským účtem pro obchodování akcií.

Vlastníkům brokerských účtů se koneckonců otevírají i další cesty, jak dosáhnout vyšší návratnosti investic, i když při podstoupení vyššího rizika. Jedná se o klasické akciové investice, které můžete realizovat například prostřednictvím brokera XTB nebo Trading212.

Do akcií byste však neměli investovat peníze, které budete v příštích 5-10 letech potřebovat. Ještě zajímavější zhodnocení a také výrazně vyšší riziko charakterizují investice do kryptoměn, přičemž digitální aktiva můžete nakupovat například na kryptoměnových burzách Binance nebo Coinbase.

Slovo závěrem – Shrnutí

Investown se těší poměrně velké oblibě, když jeho službu už využívá více než 70 000 investorů. Výhodami platformy přitom jsou relativně nízká rizikovost investic, velmi rychlý proces zřízení investičního účtu a široká nabídka investičních příležitostí umožňující diverzifikaci investic. Platforma tak může posloužit jako alternativa k tradičním investičním nástrojům.

Nevýhodou samozřejmě je, že jako investor financujete pouze úvěry sloužící k nákupu nemovitostí a nemáte tak možnost se podílet na růstu cen nemovitostí, jejichž cena minimálně v 21. století výrazně roste. Díky tomu přicházejí investoři o značnou část zhodnocení ve prospěch této crowdfundingové platformy. Další negativní stránkou jsou poměrně nízké výnosy, což je spojeno s tím, že jsou vypláceny pouze z pronájmu nemovitostí. Investown je tak určitě nadějným projektem, za kterým stojí zajímaví investoři, nicméně na českém trhu naleznete i zajímavější platformy, které vám zhodnotí finanční prostředky podobným způsobem, a však s vyšším výnosem.

Hodnocení Finex.cz

1. místo
92 %
2024

Alternativa, jak investovat do nemovitostí doslova za pár korun

Investown otevírá nemovitostní trh i drobným střadatelům, když jim umožňuje investovat do nemovitostí už od 500 Kč. Ve skutečnosti však neinvestujete přímo do nemovitostí, ale do úvěrů, které slouží k nákupu těchto realit, jež posléze slouží i jako zástava. Posléze vám je jako u dalších konkurenčních platforem vyplácen předem garantovaný výnos, který se může pohybovat až kolem 10,5 % ročně. Investown se jeví zajímavě a může bezpochyby oslovit řadu drobných investorů, kteří hledají alternativní cestu, jak investovat do nemovitostí s omezeným rozpočtem.

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

95%

Poplatky
Hodnoceny jsou zde veškeré poplatky, které zatěžují investora. Jedná se o poplatky z výnosu z investice, poplatky za výběr hotovosti, vklad hotovosti, poplatky za vedení obchodního účtů, předčasné ukončení investice a jiné.

88%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy a logické uspořádání. Hodnotíme také možnosti zabezpečení a dostupnost uživatelské podpory či nápovědy.

95%

Nabídka projektů
Hodnocení zahrnuje počet nabízených projektů k investici a také frekvenci nově přidávaných projektů. Velký důraz klademe také na zpracování klíčových informací pro investory, které jsou ke konkrétním investicím dostupné.

95%

Zajištění investic
Hodnocení zahrnuje způsob a míru zajištěných investic, které platforma nabízí. Bezpečnost investovaných peněz je důležitá, proto na toto kritérium klademe velký důraz.

90%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti crowdfundingové platformy zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), získaná ocenění, licence a obecnou reputaci.

90%

Více informací o Investown

Jméno firmyInvestown
Možnost refinancování
Možnost předčasného splacení
Odhadovaný výnosAž 10,5 % p.a.
Min. výše investice500 Kč
Hlavní zaměření investiceFinancování úvěrů sloužících k nákupu nemovitostí
Poplatek investora Bez poplatků
Investiční horizont6 měsíců až 10 let
Předčasné ukončení investiceAno (s poplatkem 0,9 % z investované částky)
Sekundární trh
Možné měny na investiciCZK
Možnosti vkladuBankovní převod
Možnosti výběruBankovní převod
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera2019
ProvozovatelInvestown Technologies s.r.o.
Webová stránkahttps://www.investown.cz/
Sídlo brokeraPernerova 51, 186 00 Karlín
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost Investown
49
17

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jakub Machula

Investown nemá přístup z webového rozhraní ani z aplikace? A jak se to tedy ovládá?

Redakce Finex

Dobrý den, Jakube. Děkujeme za upozornění, jednalo se o chybku na naší straně, Investown nabízí jak webové rozhraní, tak i vlastní appku – to je ale ostatně uvedeno i v textu samotné recenze. Informace v tabulce na konci recenze jsme aktualizovali. :-) Hezký den.

Štěpán Pilous

Zdravím, mohu se zeptat jak to je s odvodem daní u tohoto druhu investování? Funguje to jako akcie že když to máte dva roky tak nic neplatíte?

Ing. Tomáš T

Podléhá zdanění běžnou 19% sazbou v případě společnosti či 15% sazbou v případě fyzické osoby. Časový test zde nejspíše neplatí, jelikož ten se týká vyloženě cenných papírů (akcie, podílové listy fondů, dluhopisy apod.). Může tedy záležet na konkrétní investici a její formální podobě. Pokud ale chcete mít jistotu nebo máte na mysli nějaký specifický případ, doporučuji obrátit se na daňového specialistu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎