Finex.cz logo
Menu
Finex » Crowdfunding » Investown

Investown crowdfunding platforma - Recenze, zkušenosti, poplatky

Základní informace o Investown

Odhadovaný výnos

Od 8,5 % p.a.

Min. výše investice

500 Kč

Poplatek investora

Bez poplatků

Crowdfunding je velmi rychle se rozvíjející trend v rámci investování a vidět je to i na českém trhu, neboť stále více společností nabízí tuto službu prostřednictvím svých webových stránek. Jednou z takových crowdfundingových platforem je právě Investown. Tato společnost nabízí drobným investorům jednoduché tržiště, kde mohou investovat řádově nižší tisíce korun – třeba i pravidelně – do nemovitostí, podnikatelských úvěrů a řady dalších aktiv.

Tito drobní investoři pochopitelně za své investice získávají zhodnocení, které se činí 8,5 % a více. Lidé (developeři, podnikatelé, architekti) získávají od Investownu peníze (společnost je mj. také poskytovatel úvěrů) na výstavbu, rekonstrukci, nákup nemovitostí. Platforma po prověření úvěruschopnosti jedince a risk analýze celé žádosti úvěr může poskytnout. V případě, že se tak Investown rozhode, přidává se projekt do aplikace , kde do něj může více jak 50 000 uživatelů investovat. Každý investor má pak dle výše investovaných peněz nárok na podíl z nájmu dané nemovitosti. Zajímá vás více informací o platformě Investown?

Pojďme se v této recenzi podívat blíže na to, jakým způsobem Investown funguje, jak si na něm můžete otevřít investiční účet, kolik vás bude investování stát a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této platformy.

Obsah článku

1.Co dělá a jak funguje společnost Investown?Jakým způsobem zhodnotí Investown vaše finanční prostředky?Investown – nadstandardní služby2.Nabídka investic společnosti InvestownJsou vaše peníze u Investown v bezpečí?3.Investown majitel – Kdo za společností stojí?4.Jak investovat se společností Investown?Průběh registrace na crowdfundingové platformě InvestownPoplatky na platformě a možnost vkladu a výběru u Investown5.Výhody a nevýhody platformy InvestownVýhody InvestownNevýhody Investown6.Jak si stojí Investown v porovnání s konkurencí?7.Slovo závěrem – Shrnutí8.Diskuze nad tématem: Recenze crowdfundingové platformy Investown

Co dělá a jak funguje společnost Investown?

Jedná se o crowdfundingovou platformu, která drobným investorům umožňuje zhodnocovat peníze prostřednictvím investic do nemovitostí. Zhodnocení se pohybuje od 8,5 % výše, přičemž délka investice je nejčastěji od 12 do 24 měsíců.

Investown financuje důkladně prověřené projekty, které posléze nabízí na své platformě a drobní investoři do nich mohou pohodlně investovat i drobné částky. Zisk je investorům vyplácen z pronájmu těchto realit. Platforma si z vybraného nájemného ponechává 10 %, které putují na provoz společnosti a další režijní náklady – 90 % nájemného je tedy vypláceno mezi investory.

Je třeba zdůraznit, že investoři nevlastní podíly v jednotlivých nemovitostech, jak je často zvykem, a nejednoho nováčka na platformě může tato skutečnost nemile překvapit. Tento model se však Investown chystá v budoucnu rovněž představit.

Pozor však! Investown ve svých obchodních podmínkách upozorňuje, že pokud nenajde do své nemovitosti vhodného nájemce, nečeká na investory ani žádný výnos.

Svůj výnos nemusí dostat v případě, kdy společnost neobdrží splátku od partnera, který si od Investownu vzal úvěr. Poté začíná vymáhání. Vymáhání by však mělo být poměrně rychlé, jelikož má platforma 3 vrstvy zabezpečení:

 • Zástavní právo na nemovitosti
 • Zástavním právem na podílu společnosti
 • Osobní ručení jednatele

Jakým způsobem zhodnotí Investown vaše finanční prostředky?

Jak už bylo řečeno, společnost financuje realitní projekty, jež jsou nabízené na platformě investorům, kteří následně inkasují nájem, pokud se podaří do nemovitosti umístit nájemníka. Byty jsou přitom vybírány prostřednictvím speciálního algoritmu. Nicméně celý proces investování peněz není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát a opět je třeba se začíst do obchodních podmínek společnosti, které ovšem nejsou na stránkách Investown jen tak k nalezení.

Platí, že Investown je ve skutečnosti pouze zprostředkovatelem úvěrů, nemovitosti nekupuje, ale poskytuje úvěry na financování nákupu nemovitostí třetí straně. Investown skutečně prostřednictvím svého algoritmu hledá vhodné investiční byty, které mají dlouhodobý potenciál.

Investown řečí čísel
Investown řečí čísel

K začátku listopadu 2022 bylo prostřednictvím platformy investováno více než 600 milionů Kč do více než 150 nemovitostí. Investorům pak bylo na výnosem vyplaceno více než 18 milionů Kč.

Investown – nadstandardní služby

Nad rámec tradičního zhodnocení peněz vám pak Investown může nabídnou i něco navíc. Jednak nabízí "bonus za věrnost" – Investown Premium. Tento bonus spočívá v tom, že každý člověk, jež investuje alespoň do 10 různých bytů získá automaticky přístup k exklusivním investicím, které nejsou dostupné v běžné nabídce – obvykle je charakterizuje vyšší výnos. Zároveň mají tito uživatelé nárok na přednostní podporu, a navíc jim Investown nabízí pravidelnou analýzu nemovitostního trhu.

Velmi nadějně se pak jeví novinka "Vlastní bydlení s Investown", která se snaží pomoci lidem získat vlastní nemovitost, i když na to nejsou v současné době dostatečně bonitní. Princip služby je poměrně jednoduchý. Zažádáte si o vlastní bydlení prostřednictvím Investown a pokud uspějete ve schvalovací procesu, budete si moci vybrat nemovitost, kterou za vás Investown koupí a následně vám ji pronajme. Důležité je, že si budete moci v budoucnu nemovitost odkoupit za předem stanovenou cenu, která se pouze každý rok navyšuje o 2 % – dlouhodobá míra inflace. V čem je tato služba zajímavá? Bydlíte už v podstatě ve vlastním a předem víte, že cena vámi vybrané nemovitosti vzroste pouze o 2 % ročně – vy tak získáte prostor, abyste si uspořili dostatek finančních prostředků na akontaci k hypotéce.

Nabídka investic společnosti Investown

Investown nabízí poměrně širokou škálu investičních realitních projektů z řady koutů České republiky. Ke konci května 2022 již společnost pronajímala více než 200 nemovitostí, přičemž je neustále možné investovat do několika desítek otevřených investičních příležitostí.

Již na výčtu jednotlivých příležitostí se můžete dozvědět následující informace:

 • Počet investorů, kteří již na příležitosti participují
 • Délka investice, což je doba, po kterou budou vaše peníze nelikvidní – po této době se opět připíšou na váš investiční účet
 • Celkový zisk, což je prostý násobek ročního zisku a délky investice
 • Roční zisk, který je uveden pro lepší přehlednost a jednodušší srovnání návratnosti jednotlivých investic.

Na detailu investice se pak můžete dozvědět všechny podstatné informace – o jaký byt se jedná, jeho výměru, lokaci atd – abyste mohli učinit informované rozhodnutí a nestříleli jste takříkajíc "na slepo".

Nabídka investic na platformě Investown
Nabídka investic na platformě Investown
Zdroj: investown.cz

Pokud vám délka investice nevyhovuje, nebo potřebujete rychle vybrat své "uzamčené" investiční prostředky, tuto možnost máte rovněž k dispozici. Máte možnost nabídnout svou investici na tržišti dalším investorům – počítejte však s poplatkem 0,9 % z celkové hodnoty investice. Ukončíte-li tak svou investici za kratší dobu než 2 měsíce, budete ve ztrátě.

Jsou vaše peníze u Investown v bezpečí?

Úvěr, který investoři spolufinancují, je sice zajištěný zástavním právem na nemovitost – dceřiná společnost Investown tak ručí za tyto úvěry zakoupenými byty, o výši LTV (loan-to-value – výše úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti) se však společnost nikde nezmiňuje. Investoři se tak musí spoléhat na fakt, že se Investown bude chovat jako řádný hospodář a že má dostatečné rezervy i pro případ, kdyby došlo k výraznému ochlazení realitního trhu.

Investice pak také nejsou ani nijak pojištěné, což znamená, že vám může být investovaná částka vrácena se zpožděním, jenom částečně a v krajním případě dokonce vůbec. Výnos z investice pak také není nijak garantovaný, pokud tak bude některý z bytů obývat problémový nájemník, který přestane za bydlení platit, nebo se Investownu nepodaří byt pronajmout, investoři přijdou zkrátka.

Tyto negativní zkušenosti doposud investoři s platformou nemají, nelze je ovšem vyloučit.

Detail nabídky investiční příležitosti
Detail nabídky investiční příležitosti
Zdroj: investown.cz

Investown majitel – Kdo za společností stojí?

Crowdfundingovou platformu Investown provozuje Investown Technologies s.r.o., která za sebou nemá příliš dlouhou historii, když byla založena až v roce 2019. V tomto období začaly práce na vývoji platformy, Investown začal postupně oslovovat potenciální investory, nicméně samotná platforma byla spuštěna až v dubnu 2021.

Investown založili po vzoru podobných zahraničních platforem profesionálové v oblasti fintech Filip Suk a současný jednatel společnosti Investown Technologies s.r.o., Alan Vyšín. Do projektu rovněž vložili peníze zajímaví investoři, když v něm drží podíly Seed Starter České spořitelny a venture kapitálový fond podporující české inovativní projekty, Lighthouse Ventures. Partnerem platformy je rovněž český srovnávač Chytrý Honza.

Investoři, kteří se rozhodnout zhodnocovat finanční prostředky na platformě tak uzavírají smlouvu s Investown Technologies s.r.o., nicméně nemovitosti v nabídce platformy vlastní dceřiná společnost Investown Family s.r.o., jejímž jednatelem je rovněž Alan Vyšín. Do této dceřiné společnosti rovněž investoval fond České spořitelny Seed Starter.

Investown v roce 2020 neúspěšně žádal Českou národní banku o licenci pro platební instituci. Následkem tohoto rozhodnutí musel změnit obchodní model a v současné době podle vyjádření Alana Vyšína již licenci nepotřebuje, neboť nemovitosti nakupuje z vlastních zdrojů.

Tým platformy Investown
Tým platformy Investown
Zdroj: investown.cz

Jak investovat se společností Investown?

Pokud lze na této platformě něco vypíchnout, je to proces investování. Stačí se zaregistrovat prostřednictvím online formuláře, posléze poslat na platformu peníze bankovním převodem a následně už se můžete spolupodílet na otevřených investičních příležitostech. Zisky z pronájmů jsou posléze zasílány každý měsíc na investiční účet – nezapomeňte, že je třeba tento zisk posléze uvést v daňovém přiznánízisk z pronájmu podléhá 15% zdanění.

Průběh registrace na crowdfundingové platformě Investown

Registraci u Investown je možné shrnou v podstatě do dvou kroků – pozitivní je, že není vyžadována žádná verifikace – zasílání dokladů totožnosti nebo výpisu z bankovního účtu.

 1. V pravém horním rohu kliknete na tlačítko "začít" a na další stránce zadáte svou emailovou adresu, následně vyplníte své jméno a příjmení, tak jak je uvedeno na vašich dokladech totožnosti, a nakonec si nastavíte i heslo.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 1.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 1.
Zdroj: investown.cz
 1. V dalším kroku vyplníte nejdříve adresu trvalého bydliště, rodné číslo a telefonní číslo na které vám posléze přijde registrační SMS, jejímž prostřednictvím podepíšete smlouvu k investičnímu účtu. V tuto chvíli máte téměř hotovo – můžete si již prohlížet nabídku nemovitostí, postačí vám zaslat na investiční účet peníze a můžete si vybrat první nemovitost a začít investovat.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 2.
Registrace na crowdfundingové platformě Investown – krok 2.
Zdroj: investown.cz

Poplatky na platformě a možnost vkladu a výběru u Investown

Jak už to bývá u těchto platforem pravidlem, nemusíte mít obavy z poplatků za vedení účtu ani vklady a výběry (jedinou možností je bankovní účet). Jediným poplatkem, se kterým se můžete setkat tak zůstává sazba za předčasné ukončení investice, která činí 0,9 % z hodnoty investovaných prostředků.

Jak už pak bylo zmíněno výše, z celkově vybraného nájemného si platforma ukrojí 10 % a k investorům tak putuje 90 % inkasovaného nájemného – což je poplatek, kterým Investown zatěžuje investice střadatelů – vy ho však v rámci svého účtu nijak nezaregistrujete.

Výhody a nevýhody platformy Investown

Výhody Investown

 • Investujete do úvěrů zajištěných nemovitostmi
 • Velmi přehledná a uživatelsky přívětivá platforma
 • Možnost investovat už od 500 Kč
 • Pravidelná měsíční výplata nájemného na investiční účet
 • Možnost předčasného ukončení investice (za poplatek)
 • Neplatíte žádné vstupní ani průběžné poplatky
 • Možnost investovat do několika projektů najednou – diverzifikace rizika
 • Jedná se o český projekt – vedení účtu je v korunách + máte k dispozici českou podporu
 • K dispozici je rovněž mobilní aplikace

Nevýhody Investown

 • Vaše investice nejsou pojištěné proti úpadku společnosti
 • Zhodnocení v intervalu 4 až 6 %
 • Investice není možné prodat dalšímu investorovi – není k dispozici sekundární trh
 • Struktura projektu není úplně transparentní
 • Investoři nemohou participovat na růstu cen nemovitostí
 • V případě, že se nepodaří byt obsadit, investoři jsou bez zisku

Jak si stojí Investown v porovnání s konkurencí?

V roce 2019, kdy vznikla myšlenka projektu Investown, se chystali zakladatelé obsadit mezeru na trhu. Díky problémům se schválením licence ČNB a změně obchodního modelu však byla platforma spuštěna až v dubnu 2021 a mezitím ji i v České republice vyrostla zajímavá konkurence.

Podobně jako Investown nabízí investice do úvěrů zajištěných nemovitostí i platforma RONDA INVEST s tím rozdílem, že se transparentně dozvíte o LTV (poměru výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) a rovněž vám nabídne o cca 1 % vyšší zhodnocení. Investown vám na druhé straně umožní investovat i bez verifikace a také už od 500 Kč. Srovnatelný výnos jako RONDA INVEST a také investice zajištěné nemovitostí nabízí Fingood. Rovnou investice do developerských projektů zprostředkovává Upvest a širokou škálu investic do podnikatelských projektů nabízí crowdfundingová platforma Fundlift.

Jak však bylo řečeno Investown není (podobně jako RONDA INVEST) regulovaný ze strany ČNB, což může některé investory odradit. Těmto jedincům se tak nabízí regulované alternativy investování do nemovitostí, ať už se jedná o dlouhodobě oblíbené nemovitostní podílové fondy, nebo realitní fondy obchodované na burze REITs. Ty jsou obzvláště oblíbené u investorů s otevřeným brokerským účtem pro obchodování akcií.

Vlastníkům brokerských účtů se koneckonců otevírají i další cesty, jak dosáhnout vyšší návratnosti investic, i když při podstoupení vyššího rizika. Jedná se o klasické akciové investice, které můžete realizovat například prostřednictvím brokera XTB nebo Trading212.

Do akcií byste však neměli investovat peníze, které budete v příštích 5-10 letech potřebovat. Ještě zajímavější zhodnocení a také výrazně vyšší riziko charakterizují investice do kryptoměn, přičemž digitální aktiva můžete nakupovat například na kryptoměnových burzách Binance nebo Coinbase.

Slovo závěrem – Shrnutí

Investown se těší poměrně velké oblibě, když jeho službu už využívá více než 50 000 investorů. Výhodami platformy přitom jsou relativně nízká rizikovost investic, velmi rychlý proces zřízení investičního účtu a široká nabídka investičních příležitostí umožňující diverzifikaci investic. Platforma tak může posloužit jako alternativa k tradičním investičním nástrojům.

Nevýhodou samozřejmě je, že jako investor financujete pouze úvěry sloužící k nákupu nemovitostí a nemáte tak možnost se podílet na růstu cen nemovitostí, jejichž cena minimálně v 21. století výrazně roste. Díky tomu přicházejí investoři o značnou část zhodnocení ve prospěch této crowdfundingové platformy. Další negativní stránkou jsou poměrně nízké výnosy, což je spojeno s tím, že jsou vypláceny pouze z pronájmu nemovitostí. Investown je tak určitě nadějným projektem, za kterým stojí zajímaví investoři, nicméně na českém trhu naleznete i zajímavější platformy, které vám zhodnotí finanční prostředky podobným způsobem, a však s vyšším výnosem.

Registrace a verifikace 95%
Poplatky 88%
Přívětivost platformy 95%
Nabídka projektů 95%
Zajištění investic 90%
Důvěryhodnost značky 90%
92 %
1. místo
Alternativa, jak investovat do nemovitostí doslova za pár korun
Investown otevírá nemovitostní trh i drobným střadatelům, když jim umožňuje investovat do nemovitostí už od 500 Kč. Ve skutečnosti však neinvestujete přímo do nemovitostí, ale do úvěrů, které slouží k nákupu těchto realit, jež posléze slouží i jako zástava. Na rozdíl od dalších platforem vám není vyplácen úrok, ale podíl na nájmu z nemovitosti. Díky tomu se zhodnocení finančních prostředků pohybuje pouze okolo 4–6 %. Investown se jeví zajímavě a může oslovit drobné investory, můžete však na českém trhu nalézt i zajímavější alternativy.

Více informací o Investown

Jméno firmyInvestown
Webová stránkahttps://www.investown.cz/
V češtině?
Dohled ČNB
Vznik služby2019
ProvozovatelInvestown Technologies s.r.o.
Sídlo společnostiPernerova 51, 186 00 Karlín
Demo účet
Telefon731921511
Email[email protected]
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost refinancování
Možnost předčasného splacení
Odhadovaný výnosOd 8,5 % p.a.
Min. výše investice500 Kč
Hlavní zaměření investiceFinancování úvěrů sloužících k nákupu nemovitostí
Poplatek investora Bez poplatků
Investiční horizont6 měsíců až 10 let
Předčasné ukončení investiceAno (s poplatkem 0,9 % z investované částky)
Sekundární trh
Možné měny na investiciCZK
Možnosti vkladuBankovní převod
Možnosti výběruBankovní převod

Ohodnoťte společnost Investown


Diskuze k článku 4
Jakub Machula

Investown nemá přístup z webového rozhraní ani z aplikace? A jak se to tedy ovládá?

Portál Finex.cz
Odpověď na Jakub Machula

Dobrý den, Jakube. Děkujeme za upozornění, jednalo se o chybku na naší straně, Investown nabízí jak webové rozhraní, tak i vlastní appku – to je ale ostatně uvedeno i v textu samotné recenze. Informace v tabulce na konci recenze jsme aktualizovali. :-) Hezký den.

Štěpán Pilous

Zdravím, mohu se zeptat jak to je s odvodem daní u tohoto druhu investování? Funguje to jako akcie že když to máte dva roky tak nic neplatíte?

Tomáš T.
Odpověď na Štěpán Pilous

Podléhá zdanění běžnou 19% sazbou v případě společnosti či 15% sazbou v případě fyzické osoby. Časový test zde nejspíše neplatí, jelikož ten se týká vyloženě cenných papírů (akcie, podílové listy fondů, dluhopisy apod.). Může tedy záležet na konkrétní investici a její formální podobě. Pokud ale chcete mít jistotu nebo máte na mysli nějaký specifický případ, doporučuji obrátit se na daňového specialistu.

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo