Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč cena ropy není nad 150 dolary za barel? Nastane katastrofický scénář?

Ačkoliv zprávy o stoupající ceně ropy mohou vyvolávat obavy, realita je jiná. Přečtěte si, proč jsou hlavním hnacím motorem spekulace a jak malou roli hraje skutečný konflikt na Blízkém východě v cenové tvorbě ropy.

Publikováno
Proč cena ropy není nad 150 dolary za barel? Nastane katastrofický scénář?
Zdroj: depositphotos.com

Válečný konflikt na Blízkém východě je živnou půdou pro růst cen ropy. Buďme přesnější: jedná se hlavně o velkou příležitost pro spekulanty na růst ceny ropy. Záplava titulků o stoupající ceně černého zlata a bláznivé předpovědi všemožných analytiků vyvolávají strach a paniku.

Právě strach a panika nutí uživatele klikat a zvyšovat čtenost článků těchto proroků neštěstí.

Ve skutečnosti je cena ropy řízena mnoha faktory, a hlavní roli má zákon nabídky a poptávky. Pouze ve chvíli, kdy se budeme snažit pochopit cenovou tvorbu ropy, zjistíme, že dopad konfliktů na Blízkém východě má relativně menší dopad, než se obecně předpokládá.

Cílem článku je oddělit jednotlivé vlivy, které zásadně ovlivňují cenu ropy. Právě díky “míchaní hrušek” s jablky vzniká dojem, že ceny ropy mohou každou chvíli explodovat.

Investoři, ale i běžní lidé, se oddávají panice a katastrofickým scénářům. Nejlepší možností, jak nepodlehnout panice jsou fakta a připomenutí kontextu.

Vývoj ceny ropy Brent od začátku roku

Silný růst ropy v roce 2024

Cena ropy od zažívá silný růst od začátku roku 2024. V době psaní článku byla cena ropy vyšší oproti prvnímu lednu o 15%. Během eskalace napětí na Blízkém východě se nárůst ceny blížil dokonce k 20 %. To je hodně.

V aktuálním kontextu jsou rizika růstu ceny ropy mnohem vyšší než, obvykle. Pokud cena ropy poroste nebo bude dlouhodobě na hodnotách 90 dolarů za barel a výš, centrálním bankám se velmi zkomplikuje boj s inflací.

Již nyní americký Fed přiznává, že sazby budou nahoře delší dobu, než se čekalo. Pokud by se k tomu přidala ještě drahá ropa, Fed by možná mohl přistoupit k novému zvýšení sazeb. Přísnou měnovou politikou by Fed akciové trhy nepotěšil.

Vývoj ceny americké ropy WTI od začátku roku

Zde se však dostáváme zároveň k důvodu růstu ceny ropy od začátku roku 2024. Ten souvisí s předpovědí recese v roce 2023 nebo 2024. Byla to nejočekávanější recese, která musela přijít v důsledků vysokých sazeb.

V Evropě byl pokles HDP větší, ale USA vykazují nadále silný růst ekonomiky. A když roste HDP, roste i poptávka po ropě. Právě odhady recese tlačily cenu ropy dolů během roku 2023. Obavy z recese v USA se ukázaly liché, a tak cena ropy jen dohání zpoždění.

Cena ropy byla sražena spekulacemi na její silný pokles. Návrat do pásma 80 – 90 dolarů byl nutný vzhledem k naplnění předpovědi recese. Konflikt na Blízkém východě tento přirozený pohyb pouze urychlil.

Zdroj: https://tradingeconomics.com/
Vývoj HDP v USA
Vývoj HDP v USA

Několik faktorů hrajících proti vysoké ceně ropy

S nadsázkou můžeme říct, že kdybychom stáli na pokraji třetí světové války, ceny ropy by jistě už dávno byly na hodnotách přes 150 dolarů za barel. Tento scénář je pravděpodobný, ale nedošlo k němu právě proto, že nepříznivých faktorů proti růstu ceny ropy je opravdu hodně.

Nízký růst HDP v Evropě

I když růst HDP v USA je silný, v Evropě je nulový. Evropa patří k nejvyspělejším kontinentům, kde je spotřeba ropy vysoká. Hospodářské problémy Evropy oslabují střední třídu, a tím pádem na starém kontinentě neroste poptávka po benzínu

Rekordní produkce ropy ve světě

Dalším důvodem je rekordní produkce ropy v USA, Kanadě, Jižní Americe a Africe. Ropa se netěží jen v arabském světě. USA vytěží dva a půl krát více ropy než Saudská Arábie. Proč máme tedy těžbu ropy zafixovanou právě s arabským světem?

Velká výhoda arabské ropy jsou nízké náklady na těžbu. A zde je zakopán pes.

Pokud by cena ropy dlouhodobě stoupla, těžařům ze zbytku světa se vyplatí navýšit těžební kapacity.

Typický příkladem je Venezuela, která má obrovské ropné zásoby, ale těží relativně málo, protože náklady jsou vysoké. Až pokud by cena ropy dlouhodobě přesáhla 90 dolarů za barel, vyplatilo by se zde ropným společnostem investovat.

Obdobná situace je v Africe, kde je k nákladům na ropné pole potřeba přičíst i vybudování celé infrastruktury.

Čína importuje méně ropy

Posledním významným faktorem, který hraje proti ceně ropy, je spotřeba v Číně. Čína je největším dovozcem ropy na světě. Právě proto její spotřeba zásadně ovlivňuje cenu ropy ve světě. Ekonomické problémy Číny jsou známé.

Jejich centrální bance se nedaří nastartovat ekonomický motor. Oficiální statistiky hlásí, že by HDP mělo růst okolo 5 %. Kolik je to však ve skutečnosti nikdo neví.

Pokles čínské poptávky po ropě souvisí i s jejím spojenectvím s Ruskem. Čína odebírá z Ruska velké množství ropy pod cenou, a tak není odkázána na světové trhy – část čínské poptávky tedy zmizela z trhů.

Jaký je dopad Íránu na světovou produkci ropy?

Nelze vyloučit, že eskalace konfliktu mezi Íránem a Izraelem jednoho dne přeroste v otevřený konflikt s civilními obětmi. Jaký by byl dopad tohoto konfliktu na cenu ropy?

Myslím, že to je špatně položená otázka, protože v zásadě tento dopad nelze změřit. Zajímavější je položit si otázku, jaký by byl dopad na produkci ropy v této zemi?

Odborníci hovoří o tom, že pokud by Izrael podnikl systematický útok na těžební zařízení a infrastrukturu, kapacity Íránu těžit ropu by se zmenšily o jeden milionů barelů ropy za den.

Celková produkce Íránu je nyní 3,5 milionů barelů ropy za den. Írán samozřejmě nemá zájem o to, aby přišel o tento zdroj peněz a v poslední roky se tak snaží svoji produkci navyšovat.

Celý Blízký východ nyní produkuje 21,7 milionů barelů ropy za den, což představuje asi 21,5 % denní světové produkce. V případě konfliktu mezi Izraelem a Íránem by toto množství ropy bylo v ohrožení.

Produkci by zřejmě nezastavily všechny státy, ale při nejčernějším scénáři by na trhu najednou mohlo chybět přes 15 % denní produkce.

Závěr: Výpadek by byl bolestivý, ale krátkodobý

Tak velký výpadek ropné produkce by ceny ropy vyhnal nahoru. Tím by zvyšoval politický tlak na co nejbližší urovnání konfliktu. Na druhou stranu cena ropy ještě nikdy nepřesáhla dlouhodobě 150 dolarů za barel. Nejblíže jsme tomu byli v roce 2008.

Ale i tak vysokou cenu ropy ekonomicky svět přežil. Když se zohlední inflace za poslední patnáct let, špička by musela byt na úrovni 220 dolarů za barel, abychom byli ve stejné situaci jako v roce 2008.

Nejlepším možným řešením je postupný dlouhodobý nárůst ceny ropy, aby se mohla otevírat nová ropná pole mimo arabský svět.

Ropa mezi 90 až 100 dolary za barel by přispěla k tomu, že by nabídka začala být rozmanitější. Bohužel v Evropě cena na pumpách není závislá pouze na vývoji vývoje ceny ropy na světových trzích. Podstatnou část tvoří daně. A právě zde by byl prostor na hledání řešení.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎