Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Moneta

Akcie Moneta (MONET) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Moneta

Cena akcií Moneta (MONET)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Moneta Money Bank

Informace o akciích Monety

Akcie Moneta (dříve GE Money Bank) jsou v České republice (co se týče investování) velice populární. A to i přestože se jedná o vcelku nováčka na trhu. Akcie této společnosti je totiž možné obchodovat pouhých pár let. Konkrétně od 6. Května 2016, kdy Moneta vstoupila na Pražskou burzu cenných papírů.

Od svého vstupu na burzu patří Moneta mezi jedny z nejvíce obchodovaných emisí na Pražské burze. Což má samo o sobě vypovídací hodnotu. Pokud tedy rádi obchodujete tuzemské akcie, určitě by Moneta neměla chybět ve vašem investičním portfoliu.

Potenciál obchodování a investování do těchto akcií je velký. Jdete do toho? Jak investovat do akcií Moneta, jakou zvolit obchodní strategii a kde akcie obchodovat?

Obsah článku akcie Moneta:

1.Představení Moneta Money Bank2.Akcie Moneta – Vývoj cenyDividendy společnosti Moneta3.Jak investovat do Monety?První možnost: nákup akcií MonetyDruhá možnost: aktivní obchodování akcií MonetaJak začít investovat nebo obchodovat?Než se do obchodování pustíte4.Diskuze o akciích Moneta (komentáře)

Představení Moneta Money Bank

moneta akcieMoneta Money Bank, a. s. byla založena v roce 1998 jako GE Capital Bank. Společnost pak v roce 2008 prošla kompletní změnou a z GE Capital Bank byla GE Money Bank.

V roce 2016 se společnost GE (General Electric) rozhodla prodat finanční divize a na český trh vstoupila ryze česká banka Moneta Money Bank (tak, jak jí známe dnes).

Právě v roce 2016, kdy se Moneta "osamostatnila", také vstoupila na burzu.

Moneta jako taková se specializuje na bankovní služby pro podnikatelské subjekty a fyzické osoby. Především pak na malé a střední podniky. Jedná se o přední retailovou banku v České republice s bankovní licencí a regulačním dohledem ČNB. Společnost má v České republice zhruba 1,4 milion klientů (srpen 2020) a zaměstnává přes 3000 lidí (závěrka 2019).

Akcie Moneta – Vývoj ceny

Jak již bylo zmíněno výše, obchodování akcií Monety bylo spuštěno v roce 2016, takže se jedná o relativního nováčka. Akcie se na burze začaly prodávat za 76 Kč. V průběhu roku 2019, konkrétně v dubnu, se akcie prodávaly zhruba za 80 Kč.

Na začátku roku 2018 začaly akcie Moneta výrazně stoupat a jejich růst se poté zastavil na ceně 86 Kč za akcii, což byla velice příjemná cena. Pak bohužel následoval strmý pád, který srazil cenu na 75 Kč. Na grafu níže se můžete podívat na vývoj ceny akcií Monety od počátku (vstupu na burzu).

Vývoj ceny akcií Moneta Money Bank v prvních 3 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Za rok 2017 akcie Moneta přinesly akcionářům celkovou návratnost ve výši 14,5 % a celková tržní kapitalizace Monety byla v roce 2017 – 42 miliard korun. V roce 2018 se jednalo o 3. nejvíce obchodované emise na Pražské burze cenných papírů.

Objem obchodů přesáhl 24 miliónů korun. Na prvním místě byl ČEZ s objemem 41 miliónů korun a druhá Komerční banka s objemem 33 miliónů korun.

3 TOP obchodované emise za rok 2018 (PSE)
3 TOP obchodované emise za rok 2018. Zdroj: PSE.cz (Prague Stock Exchange, tj. Pražská burza cenných papírů)

Těžko odhadovat, jak se bude aktuálně cena vyvíjet. Na vývoj má vliv spousta faktorů, které bohužel nelze přesně předvídat. Ale vzhledem k tomu, že se obchodování těchto akcií stává velice populárním a jedná se o TOP stálici na Pražské burze (co se objemů týče), mají snad před sebou akcie Monety zářivou budoucnost.

Společnost jako taková se snaží být hodně moderní a dělat věci správně. To ostatně dokazují i jejich ocenění, které každoročně vyhrávají. To samozřejmě může přilákat více klientů, kteří zvýší hodnotu společnosti, což má pozitivní dopad na cenu akcií.

moneta bank oceneni
Různá ocenění společnosti Moneta. Zdroj: Moneta.cz

Dividendy společnosti Moneta

Pokud se o akcie této společnosti zajímáte z hlediska tradičního investování, tedy nákupu akcií, určitě vás budou zajímat dividendy Monety. Dividendy byly společností vyplaceny poprvé v roce 2017, kdy se vyplácela dividenda 9,80 Kč za akcii. V roce 2018 to bylo 8 Kč za akcii, celkem 4,1 miliard korun.

Jak investovat do akcií Moneta a kde akcie Moneta obchodovat (tradovat)?

Nyní vám představíme dvě základní možnosti, jak můžete investovat do akcií Moneta Money Bank.

Jako první uvedeme klasický nákup akcií, který je vhodný především pro dlouhodobé investování. Ukážeme vám ale také daleko aktivnější a krátkodobější formu – aktivní obchodování (trading).

První možnost: nákup akcií Monety

Tento způsob investování je časově méně náročný a hlavně méně rizikový, což ocení především méně zkušení investoři. Díky tomu může být tato forma investic mnohem často úspěšnější.

Podstatou je nákup "fyzických" akcií, avšak neočekávejte, že je budete vlastnit doma, dnes už vše probíhá zpravidla výhradně elektronicky. Další výhodou této formy investování je, že se podílíte na výplatě dividend, které např. Moneta vyplácí.

Jak klasické nakupování akcií funguje?

Nyní vám ukážeme zcela konkrétní příklad z praxe, jak tato forma investování vypadá.

Příklad nákupu akcií:

Uvažujme nákup 100 akcií Monety za 50 Kč/ks, která by odpovídala úrovni v době po koronaviru. Tento nákup vás tedy vyjde na 5 000 Kč.

V případě, že by po např. několika měsících cena akcií vzrostla na 70 Kč/ks a vy jste se rozhodli investici ukončit, inkasovali byste 7 000 Kč.

To odpovídá zhodnocení o 40 % a vydělali byste 2 000 Kč. Tyto vydělané prostředky si od účtu brokera můžete ihned převést na svůj bankovní účet.

Jestliže byste akcie drželi po vícero let, vydělali byste navíc dividendu, která byla v roce 2019 vyplácena pololetně ve výši okolo 3,3 Kč/akcii. Tím byste inkasovali dalších 660 Kč (před zdaněním).

Kde nakupovat akcie Monety?

Akcie Moneta Money Bank je možné koupit např. u brokera XTB. Pokud se o investování již nějakou dobu zajímáte, tak víte, že je XTB česká firma s českou podporou a platformou v českém jazyce. Což ocení nejeden obchodník.

Podmínky pro obchodování jsou opravdu slibné a jednoduché. Poplatek za obchodování akcií a některých ETF je zde od konce roku 2020 nulový (čili za nákup a prodej nic neplatíte).

To platí pro všechny české akcie obchodované u XTB. Obchodovat akcie Monety je možné od 9:00 do 16:20. Pokud to s obchodováním akcií myslíte opravdu vážně, broker XTB je patrně dobrá volba.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Moneta

Výše jsme vám popsali, jak by mohla vypadat investice do "fyzických" akcií Moneta Money Bank. To je v zásadě dlouhodobější nákup. Není to však ani zdaleka jediná možnost, můžete také obchodovat pomocí CFD.

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit. Kromě toho se vám otevírá možnost akcie shortovat, tedy investovat na jejich pokles.

Obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad s finanční pákou:

Pokud je cena akcií opět 50 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 5 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 25 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 100, ale rovnou 500 kusů akcií Monety. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 50 Kč na 70 Kč, tak váš zisk bude 10 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 500 akcií a zhodnocení každé z nich je 20 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 12 000 Kč (5 000 Kč se kterými jste začali a 7 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, které brokeři nabízí. Pozor ale! Finanční páka sice zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Jak začít investovat nebo obchodovat?

Základní informace ohledně Monety máte a možná se ptáte, jak začít investovat? Postup je jednoduchý. Pokud chcete začít obchodovat, musíte si:

 • Otevřít účet u brokera – Jako první je potřeba si najít nějakého prostředníka, který vám obchodování umožní. V našem případě to bude broker XTB.
 • Verifikovat se a udělat vklad na váš účet – V dalším kroku vás bude čekat verifikace vašeho obchodního účtu (zaslání dokumentů) a váš první vklad. Bez peněz můžete obchodovat pouze na demo účtu.
 • Promyslet vaši obchodní strategii – Dále byste si určitě měli promyslet váš následující postup. Zdali chcete obchodovat krátkodobě, dlouhodobě, podle čeho se řídit a tak podobně. Je potřeba mít plán/strategii.
 • Zadat obchodní příkaz – Pokud již máte nafundovaný účet a vymyšlenou strategii, stačí už pouze zadat obchodní příkaz a váš první obchod bude uskutečněn.
 • Inkasovat případný výdělek – Až se rozhodnete obchod ukončit, inkasujete vydělané peníze. Tyto peníze si můžete vybrat a užívat, nebo je dále investovat.
Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Než se do obchodování pustíte

jak obchodovat akcie monetaJe jedno, jestli obchodujete akcie ČEZu, Monety, nebo třeba Komerční banky. Určitě doporučujeme sledovat makroekonomické zpravodajství, které může významně ovlivňovat cenu akcií.

Zprávy ohledně nových partnerství, finanční výsledky, kauzy a skandály, vše má na cenu vliv. Něco větší, něco menší.

Abyste tyto zprávy dokázali správně filtrovat a používat pro svůj prospěch, je samozřejmě zapotřebí znát fundamentální analýzu. U nás na webu naleznete seriál o fundamentální analýze, který byste si určitě měli projít.

Dále, pokud to s obchodováním myslíte opravdu vážně, je zapotřebí znát také technickou analýzu. Jedná se o druhý základní typ analýzy pro obchodování na finančních trzích.

Ve své strategii pro obchodování byste také rozhodně měli zahrnout vás obchodní záměr. Tedy přesněji řečeno, jestli chcete obchodovat denně (intradenní trading), nebo dlouhodobě. Podle toho se také pak odvíjí výběr strategií.

Více informací o akciích Monety:

Akcie Moneta
Akcie Moneta jsou velice populární a každoročně patří mezi TOP obchodované emise na Pražské burze.
 • Moderní společnost
 • Tuzemská společnost
 • Poslední dobou cena mírně klesá - to však může být i výhoda

Více informací o akciích Moneta (MONET)

JménoMoneta
TickerMONET
Webové stránkyhttps://www.moneta.cz/
Založeno1998
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Moneta za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
08. 02. 2023 Načítání... MONET
07. 02. 2023 Načítání... MONET
06. 02. 2023 Načítání... MONET
05. 02. 2023 Načítání... MONET
04. 02. 2023 Načítání... MONET
03. 02. 2023 Načítání... MONET
02. 02. 2023 Načítání... MONET
01. 02. 2023 Načítání... MONET
31. 01. 2023 Načítání... MONET
30. 01. 2023 Načítání... MONET
29. 01. 2023 Načítání... MONET
28. 01. 2023 Načítání... MONET
27. 01. 2023 Načítání... MONET
26. 01. 2023 Načítání... MONET

Ohodnoťte akcie firmy Moneta


Diskuze k článku 2
kuba

Akciové fondy – znáte to? Např. od CONSEQ, mají kanceláře i v Praze. Má to smysl, nebo je lepší koupit si akcie sám na svou vlastní pěst?

Portál Finex.cz
Odpověď na kuba

Dobrý den, Kubo. O podílových fondech jsme napsali již dva články, přikládám zde: Co jsou to podílové fondy a pro koho jsou vhodné? a Investiční fondy – Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?. Více informací se dočtete tam. :-)

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo