Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
moneta-bank-logo
MONET
Akcie Moneta (MONET) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf MONET

103,6 Kč

+0,78 % za 7 dní

moneta-bank-logo

Akcie Moneta (MONET) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Moneta
Graf MONET

103,6 Kč

+0,78 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Moneta

Logo Moneta
Moneta/MONET
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Moneta

Tržní kapitalizace 52,94 mld. Kč EBITDA -
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 1,64
Roční dividenda na akcii 9 Kč P/E (Cena k zisku) 10,18
Dividendový výnos 7,72 % Návratnost aktiv 1,23 %
Příjmy společnosti 11,84 mld. Kč Návratnost vlastního kapitálu 16,43 %
Příjmy na akcii 23,17 Kč Provozní marže 47,4 %
Účetní hodnota na akcii 63,02 Kč Zisková marže 43,91 %
Hodnota podniku 1,23 mld. Kč Cílová cena Wall Street 103,3 Kč

Informace o akciích Monety

Akcie Moneta (dříve GE Money Bank) jsou v České republice (co se týče investování) velmi populární. A to i přestože se jedná o vcelku nováčka na trhu. Akcie této společnosti je totiž možné obchodovat pouhých pár let. Konkrétně od 6. května 2016, kdy Moneta vstoupila na Pražskou burzu cenných papírů.

Od svého vstupu na burzu patří Moneta mezi jednu z nejvíce obchodovaných emisí na Pražské burze. To má samo o sobě vypovídací hodnotu. Pokud tedy rádi obchodujete tuzemské akcie, určitě by Moneta neměla chybět ve vašem investičním portfoliu.

Potenciál obchodování a investování do těchto akcií je velký. Jdete do toho? Jak investovat do akcií Moneta, jakou zvolit obchodní strategii a kde akcie obchodovat?

Obsah článku akcie Moneta:

Historický vývoj společnosti

Kořeny společnosti sahají až do devadesátých let 20. století. V roce 1990 byla založena Agrobanka, která se stala první nestátní bankou v Československu. Rozhodnutí o založení této instituce přišlo ze Státní banky Československé.

moneta akcieAgrobanka se soustředila, jak už její název napovídá, na sektor zemědělství. Klientela se z většiny skládala z družstev a jiných hospodářských celků, kterých velice rychle přibývalo.

Na svém vrcholu spravovala banka majetek 50 miliard korun. Držela 9 % podílu trhu podnikatelských subjektů a 3 % trhu s retailovou klientelou.

I když by mohla tato čísla působit velmi dobře, ve skutečnosti bylo celé podnikání problematické. Agrobanka se zaměřovala na problematické obory a potýkala se s rizikovými úvěry.

Situace eskalovala až do té míry, že se Agrobanka dostala do nucené správy v roce 1996 a do stavu likvidace o dva roky později. Právě v té době přišla společnost General Electric a odkoupila poslední funkční část, kterou následně přetvořila na značku GE Money Bank.

Poznámka

General Electric

General Electric je americký kolos, který je na trhu již přes 100 let. Jeden ze zakladatelů společnosti byl samotný Thomas Alva Edison. Hlavní podnikání GE je v dopravě, ale zasahuje i do oborů financí, energetiky a dalších. Celková tržní kapitalizace společnosti je k 26.2.2023 91 miliard dolarů.

GE Money Bank na českém trhu fungovala až do roku 2016. Právě v tomto roce se společnost General Electric rozhodla, že odejde z českého trhu. Svou českou divizi prodala a GE Money Bank se následně přejmenovala na Moneta Money Bank. Moneta byla v tomto roce uvedena na burzu a následně byly její podíly rozprodány mezi investory.

Fúze s Air Bank

V roce 2018 se před akcionáře dostal návrh na spojení Monety s již zaběhlou bankou Air Bank. V prvním kole se ale nepovedlo domluvit cenu a plán se odložil.

V roce 2021 byl znovu obnoven a akcionáři se konečně shodli. Bohužel se ale do cesty připletla další překážka, kterou se stal zhoršující se stav české ekonomiky, a od fúze bylo upuštěno.

Ocenění kam se podíváte

Jedno se Monetě rozhodně nedá upřít. Firma se snaží modernizovat, digitalizovat a zlepšovat ve všech ohledech moderní doby. To, že se vyvíjí správným směrem, potvrzují i všemožná ocenění.

Jen v roce 2022 získala dvanáct titulů v soutěži Zlatá koruna. Soutěž se zaměřuje na 19 produktových kategorií, ve kterých se snaží najít vítěze. Mezi nimi se nacházejí třeba produkty pro malé a střední investory, kategorie FinTechu apod. Moneta v roce 2022 získala např. zlatou medaili za svou mobilní aplikaci, stříbrnou za účet Tom Plus a mnoho dalšího. Podobné výsledky měla i v několika předchozích letech.

Zdroj: Moneta
Ocenění Zlatá koruna
Ocenění Zlatá koruna

Kromě těchto cen ale získává banka mnoho úspěchů i v jiných hodnoceních. Mezi nimi najdete třeba Nejlepší banka 2021 podle Hospodářských novin, nejlepší inovátor 2018 v hodnocení firem Visa a Mastercard, ceny Finparády, ale také medaile za společenskou odpovědnost.

Rosteme udržitelně

Trendem dnešní doby je jednoznačně udržitelnost a environmentalismus. Asi dnes není akciová společnost, která by se v tomto směru nesnažila zlepšit. Obecně se celá problematika nazývá ESG.

Poznámka

Co je to ESG?

Pod pojmem ESG si můžete představit zkratku Environmental, Social and Governance. V češtině by se to dalo přeložit jako environmentální dopad, dopad na společnost a způsob managementu/řízení. Obecně ESG hodnotí tyto tři skupiny, ve kterých odděluje ještě jednotlivé kategorie. V těch lze najít například emise, nastavení pravidel na pracovišti, platová vyváženost apod.

Samozřejmě si nedělejme iluze o tom, že by to bylo jen z dobré vůle společnosti. Mnoho investorů, fondů a institucí chce investovat do firem, které myslí na životní prostředí. Je tak jen přirozené, že chce management tuto skupinu potěšit. Sobecké jednání se ale nijak nevylučuje s dobrým dopadem na okolí. Ve výsledku z toho mohou profitovat všichni.

Moneta na toto téma myslí ve velkém a na své stránce uveřejnila několik cílů, se kterými chce v budoucích letech pomoct.

Zdroj: Moneta
Cíle Monety z pohledu udržitelnosti
Cíle Monety z pohledu udržitelnosti

Jak si můžete sami přečíst, najdeme zde mnoho kategorií. Od rovnosti mezi pohlavími až ke konci hladu. Nedělejme si iluze o tom, že by se snad Monetě povedlo vyřešit problém hladu v chudých regionech světa. Mohla by však pomoct a jistě mají dobře spočítané, jestli se tato snaha obrátí v lepší publicitu a vztah investorů k akciím.

Další zajímavou “kategorií ukazatelů” jsou ratingová hodnocení jednotlivých agentur. Zde je potřeba zatleskat, protože si Moneta vede velice dobře.

Zdroj: Moneta
Rating a ukazatele ESG
Rating a ukazatele ESG

Z tabulky výše můžete vidět několik ukazatelů. Jedna z nejprestižnějších ratingových agentur MSCI dala Monetě hodnocení AA z pohledu ESG. CDP rating se zabývá znovu ESG problematikou. Z jejich testů je Moneta o něco horší, ale v plánech do budoucna je vidět jasná chuť na zlepšení. Ostatní ukazatele už jsou dosti konkrétní a jejich popis není třeba.

Je asi dobré položit si otázku, jestli jsou pro člověka tyto věci důležité. Do investování by neměly zasahovat emoce a osobní preference. Měla by to být činnost, která kouká na tvrdá data a rozhodnutí probíhají na jejich základě. Pokud vám ale na výše zmíněných věcech záleží, pak by pro vás mohla být Moneta vhodným titulem.

Poznámka

TIP: Zajímá vás udržitelné investování a podnikání? Přečtěte si náš článek ESG (zodpovědné investování): Nová módní vlna na poli investování – Jak investovat do ESG?

Moneta a její podnikání

Moneta jako taková se specializuje na bankovní služby pro podnikatelské subjekty a fyzické osoby. Především pak na malé a střední podniky. Jedná se o přední retailovou banku v České republice s bankovní licencí a regulačním dohledem ČNB.

Samotná Moneta ve své poslední výroční zprávě uvádí následující cíle (a infografiku).

Zdroj: Moneta
Cíle Monety
Cíle Monety

Jak již obrázek napovídá, tím nejdůležitějším pro společnost je hlavně digitalizace služeb. Jde o to, aby se klientům umožnila práce s produkty online a bez nutnosti navštěvovat pobočku. Toto úsilí nese očividně plody a dokazují to již zmíněná ocenění.

Nejzajímavější sekce je především ta prostřední. Banka chce přirozeně rozvíjet svou klientskou základnu. Toho chce dosáhnout skrze lepší služby hypotečních úvěrů a nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Cílí ale také na rozvoj svých možností i pomocí třetích stran. V tomto ohledu chce Moneta nabízet hlavně pojištění a investiční produkty.

Z prezentace pro investoru z roku 2021 je patrné, že Moneta roste extrémním tempem.

Zdroj: Moneta
Úvěry klientům
Úvěry klientům

Na levé straně můžete vidět celkový růst úvěrů, které si u Monety vzali klienti. Šedá část je celkový trh, zatímco ta fialová hovoří za samotnou Monetu. Z porovnání lze vidět, že množství vydaných úvěrů na trhu roste v průměru o 6 % ročně. Celkové vydané úvěry od Monety ale rostou průměrným tempem 17,2 %. Moneta je skoro třikrát rychlejší než celý trh v České republice.

Na pravé straně můžete vidět rozdělení na retailovou klientelu a podnikatele. Retail roste tempem skoro 25 % ročně, zatímco skupina podnikatelů “pouze” o necelých 7 %. V porovnání s celkovým trhem jsou ale obě metriky zásadně lepší.

Když se podíváme na stranu depozit, najdeme v podstatě totožný scénář. Všechny metriky rostou podstatně rychleji než samotný trh, a to řádově i o desítky procent.

Zdroj: Moneta
Klientská depozita v Monetě
Klientská depozita v Monetě

Další důležitou informací je celkový vývoj společnosti z pohledu množství poboček, klientů, bankomatů a dalších věcí. Vše by mělo jít ruku v ruce s celkovou strategií, kterou je digitalizace služeb. Jak si Moneta vede?

Zdroj: Moneta
Pobočková síť
Pobočková síť

Rozdíl mezi Monetou roku 2016 a 2021 je propastný. Vše jde v duchu digitalizace, a to potvrzují i čísla. Z 230 poboček se Moneta dostala na 154 po celé České republice. K tomu všemu jich předělala 47 na nový design. Společně s tím klesl i počet samotných bankomatů. 100 % z nich je bezkontaktních a v 29 % může klient hotovost i vkládat. S digitalizací a uzavíráním poboček souvisí i počet zaměstnanců. Zde Moneta snížila své stavy o 250.

Důležitou metrikou je celkový počet klientů. Od roku 2016 zvýšila Moneta počet klientů v zásadě o 50 % z 949 tisíc na 1,399 milionu. Poměrově může za přírůstek spíše retail a živnostníci, nicméně ke společnosti se přidaly i některé malé a střední podniky.

Moneta je lídrem v digitalizaci

Jestli je jedna oblast, ve které Moneta skutečně dominuje, pak je to především digitální bankovnictví a digitalizace obecně. Společnost sbírala prvenství už od svého založení, a to i v roce 2022. Pojďme se na některé z nich podívat.

Moneta připravila naprosto skvělou infografiku, která všechny úspěchy zachycuje na časové ose.

Zdroj: Moneta
Vývoj Monety v digitálním světě
Vývoj Monety v digitálním světě

Jak můžete vidět, slovo “První” je použito v podstatě všude.

Založit si běžný účet přes internetu bez nutnosti navštívit pobočku je dnes naprostou samozřejmé, ale faktem je, že v roce 2017 tomu tak rozhodně nebylo. Digitalizace se dostala i na samotné produkty. I zde Moneta zabrala a nabídla svým zákazníkům širokou nabídku, kterou stále rozšiřují. Máte zájem o spotřební úvěr? Co takhle spořící účet? Nebo třeba hypotéka? Vše online z pohodlí vašeho domova.

Finanční výsledky Monety

Pojďme se teď společně kouknout na to, jak si Moneta vede z pohledu financí. Ať už se budeme na business koukat jakkoliv, základním účelem je vydělávat peníze a přeměňovat je v zisk pro majitele společnosti, tedy v případě akciových společností pro akcionáře.

Zdroj: Moneta
Finanční výsledky firmy Moneta
Finanční výsledky firmy Moneta

Podívejme se na dvě důležité položky.

Čistý úrokový příjem společnosti od roku 2016 vyrostl v podstatě minimálně. Ve skutečnosti se v dalších letech dokonce propadl a teprve v roce 2020 se dostal na stejnou úroveň jako v 2016. To není moc dobré. Stejnou situaci pak můžeme vidět na celkovém provozním zisku.

Čistý zisk vypadá dokonce ještě hůř. Zde je třeba počítat především s tím, že v roce 2020 se svět dostal hluboko do covidové krize a trpělo celé podnikatelské prostředí. Jak můžeme vidět, rok 2021 už se v podstatě vyrovnal předcovidovému čistému zisku. Vyrovnání ale není růst. V roce 2016 byl tento údaj v podstatě na stejné hodnotě a od té doby nijak nepokročil.

Zdroj: Moneta
Příjem z třetích stran
Příjem z třetích stran

Moneta si vede skvěle z pohledu přidružených společností. Příjmy, které do společnosti přichází z komisních poplatků třetích stran, rostou závratným tempem v průměru o 18 % ročně.

Budoucí odhady

Co se týče budoucích odhadů, Moneta vidí situaci vcelku pozitivně. Cílem je přirozeně zvyšovat čistý i provozní zisk, a to tak, aby se růst od roku 2018 dostal na 18 % u čistého zisku a na 21,7 % u provozního zisku.

Zdroj: Moneta
budoucí odhady čistého a provozního zisku
budoucí odhady čistého a provozního zisku

Mějte na paměti, že se jedná o pouhé odhady, které vůbec nemusí vyjít. Společnost si může přát třeba modré z nebe, ale staré přísloví mluví jednoznačně – člověk míní, život mění. Nikdo nemá křišťálovou kouli.

Porovnání s jinými společnostmi

Abychom mohli posoudit, jestli je podnikání společnosti úspěšné či nikoliv, musíme nutně porovnávat s jinými firmami. Jenom tak se dá zjistit, jestli je náš podnik nadprůměrný nebo hluboce pod průměrem.

Jako první ukazatel je rentabilita vlastního kapitálu (ROA). V případě bankovního sektoru se počítá jako průměr za celý rok. Moneta se v roce 2021 dostala na úroveň 14,1 %. V porovnání s konkurencí jde o průměrný výsledek, protože například Československá obchodní banka dosáhla na lepší číslo, zatímco Komerční banka je o 3,5 % horší. Moneta je ve skupině přesně uprostřed.

Zdroj: Moneta
Srovnání Monety s jinými bankovními společnostmi
Srovnání Monety s jinými bankovními společnostmi

Další z řady ukazatelů efektivity je ROA, tedy rentabilita celkových aktiv v provedení průměru za celý rok. Zatímco ROE měří efektivitu investovaného kapitálu z pohledu investora, ROA je pohled na celkovou společnost a na to, jak si vede v řízení celého majetku. Jde tak spíše o měření kvality řízení celého podniku a managementu. Zde už je Moneta v první trojici nejlepších, přičemž předběhla ostatní české banky nacházející se ve srovnání.

Výsledky Monety ve věci rizikovosti aktiv je na stříbrnou medaili. NPL Ratio měří rizikovost úvěrů a jejich dopad na výsledovku v případě, že by došlo k jejich nesplacení. Menší procento je lepší. Moneta se dostala na druhé místo. Před společností už je pouze ČSOB, nicméně ostatní banky se propadly do pozadí. Jak si lze ale všimnout, celá skupina “českých” bankovních institucí má velmi dobré výsledky.

Poslední na pořadu dne je cost to income ratio, které říká, jak nákladné je pro banku získat další jednotku příjmu. 100 % by znamenalo, že banka nevydělá ani korunu, protože za jednotku příjmu musí zaplatit jednotku nákladů. Jak si můžete domyslet, menší procento je lepší. Moneta došla na hodnotu 49,6 %, tedy výnosy jsou zhruba dvojnásobné oproti nákladům. Je to naprosto průměrná hodnota ze skupiny porovnávaných společností a Moneta tím nijak nevybočuje.

Akcie Moneta – Vývoj ceny, akcionáři a dividenda

Obchodování akcií Monety bylo spuštěno v roce 2016. Oproti jiným akciovým společnostem na českém trhu se tak jedná o relativního nováčka. Při svém uvedení na burzu se akcie začaly prodávat za 76 Kč.

Cena akcií měla relativně standardní vývoj. Propady a růst jsou na denním pořádku a nejsou nic divného. Ze zaběhnutého standardu se jednoznačně vymyká pokles v roce 2020.

Logo Moneta
Moneta/MONET
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Začátek propadu se shoduje s vypuknutím pandemie covidu. I když byl průmysl zasažený reálně mnohem více než bankovní sektor, i akcie finančních společností utrpěly neskutečnou ránu.

Není za tím žádná složitá logika. Lidská panika představovala velké riziko, které by mohlo přes různé bank runy, ztrátu důvěry a obecnou hysterii dojít až k tomu, že firma padne. V případě banky by se vše rozšířilo i do zbytku sektoru a hrozily by skutečně celospolečenské problémy.

Druhý zub na grafu je pak způsobený konfliktem na Ukrajině.

Když se ale na graf podíváte z dlouhodobého horizontu, můžete jednoznačně říct, že je celkový trend spíše stoupající. Také je důležité nezapomenout na to, že Moneta po celou dobu (až na rok 2020) vyplácela dividendu a akcionáři tak stále dostávali nějakou formu výnosů.

Akcionářská struktura

Moneta je celkem specifickou společností ve struktuře akcionářů. Firma je relativně dost roztříštěná a malé podíly jsou rozprostřené mezi velké množství akcionářů. Pojďme ale začít od začátku.

Na rozložení akcionářů je vidět jasná změna za poslední roky. Zatímco v roce 2020 byla naprostá většina společnosti v rukách zahraničních investorů, o rok později už se poměr podstatně vyrovnal a v roce 2022 bylo procento českých akcionářů dokonce nad 50 %. To je v našem bankovním rybníčku velkou raritou, neboť banky jsou většinou vlastněny nějakou zahraniční entitou (např. Komerční banku vlastní z 60 % francouzský konglomerát Société Générale).

Zdroj: Moneta
Akcionářská struktura 2020 a 2021
Akcionářská struktura 2020 a 2021
Zdroj: Moneta
Akcionářská struktura 2022
Akcionářská struktura 2022

Druhé největší procento investorů pochází z Kypru. Na tom v zásadě není nic divného, neboť Kypr je velice štědrý z pohledu daňového zatížení a nachází se na něm velká část investičních společností. Další v pořadí je USA, Velká Británie, Asie a ostatní.

Na pravé straně můžete vidět důkaz o tom, že je společnost rozdělena mezi mnoho subjektů. Vlastníků držících nad 1 % společnosti je většinou méně, nicméně u Monety je jich pěkný zástup.

PPF Group a Petr Kellner

Zdaleka největším akcionářem společnosti je PPF Group. Účelem společnosti je podpora projektů a investice po celé Evropě. Byla založena Petrem Kellnerem, který byl nejbohatším Čechem do doby, než nešťastnou náhodou zahynul při havárii vrtulníku v roce 2021. Byl majoritním akcionářem s podílem 98,93 %.

Manecomte Limited

Další český investor je Petr Tykač, který do Monety investoval skrze svou kyperskou společnost Manecomte Limited. V tuto chvíli drží zhruba 10% podíl, nicméně má od České národní banky dovoleno zvýšit podíl až na 20 %. I přes obrovský podíl se firma nechce podílet na řízení společnosti.

Burzy, tržní kapitalizace a objem obchodů

Akcie Monety lze obchodovat na Burze cenných papírů Praha a na RM-SYSTÉMu. Počet akcií společnosti je 511 milionů kusů a k 28.2.2023 je tržní kapitalizace firmy 43,28 miliard korun.

Moneta je dnes v první pětce nejobchodovanějších společností v České republice. Na pátém místě je tabáková firma Phillip Morris ČR, na předních místech poté ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank (drží ČSOB). Dalo by se tak říct, že jde o třetí největší banku na českém akciovém trhu.

Dividenda společnosti

Pokud je jedna věc, kvůli které mají investoři Monetu opravdu v lásce, pak je to především její dividendová politika. Moneta už od svého založení vyplácí pravidelnou dividendu. Nelze říct, že by snad měla dividenda nějakou ustálenou podobu. Její výše se neustále mění a odvíjí se od mnoha věcí.

Zdroj: Moneta
Dividenda společnosti Moneta
Dividenda společnosti Moneta

Nejprve se podívejme na výplatní poměr. Ukazatel hovoří o poměru dividendy k čistému zisku. Pokud by byl 100 %, znamenalo by to, že společnost jako taková nic neušetří a všechen zisk rozdá vlastníkům. Větší by pak znamenal, že společnost “žere” sama sebe. Obecně se za hraniční ideál považuje výplatní poměr kolem 50 %. V roce 2016 s dividendou opravdu ujela, ale postupně se srovnala a teď má výplatní poměr na úrovni 79 %. I když je to stále hodně, toto procento už je snesitelné.

Poznámka

Neefektivity a nepodstatnost dividend

Dividendy jsou příjemná záležitost, která dává investorům pocit výnosů. Mohou si prostě na peníze sáhnout. Faktem ale zůstává, že se jedná o nejméně efektivní způsob, jak investorům vracet zisk.

Dividenda je vždy daněná u zdroje. Ať už chceme nebo ne, zaplatíme z ní 15% daň. Pokud by zůstaly peníze ve společnosti a investovaly by se, případně společnost sáhla ke zpětnému odkupu akcií, projevilo by se to na ceně akcií a investor by nepřišel o 15 % zisku. Pokud by pak chtěl zisk vybrat, stačilo by nějakou akcii prodat po třech letech držení, kdy je od daně osvobozen.

Druhý problém dividend je v tom, jak se společnost oceňuje. Do ceny akcie se promítá finanční situace, odhady, ale také majetek. Investoři tohle všechno vlastní pomocí držby akcií. Pokud se vyplatí dividenda 100 milionů, investoři okamžitě započítají tento pokles do ceny akcií a ta spadne v podstatě o totožnou částku. Místo akcií za tisíc korun budete mít akcie za 900 Kč a dividendu 100 Kč(kterou samozřejmě dostanete zdaněnou, takže reálně pouze 85 Kč). Ve skutečnosti tak investor nic nezískal.

Druhý důležitý ukazatel je dividendový výnos. Absolutní výše dividendy je nepodstatná, protože mnohem zásadnější je relativní poměr k ceně za akcii při nákupu. V roce 2022 byl dividendový výnos kolem 10,5 % procenta. Protože Moneta nemá zrovna stálou dividendovou politiku, není možné předpokládat dividendu na rok 2023.

Jak investovat do akcií Moneta a kde akcie Moneta obchodovat (tradovat)?

Nyní vám představíme dvě základní možnosti, jak můžete investovat do akcií Moneta Money Bank.

Jako první uvedeme klasický nákup akcií, který je vhodný především pro dlouhodobé investování. Ukážeme vám ale také daleko aktivnější a krátkodobější formu – aktivní obchodování (trading).

První možnost: nákup akcií Monety

Tento způsob investování je časově méně náročný a hlavně méně rizikový, což ocení především méně zkušení investoři. Díky tomu může být tato forma investic úspěšnější.

Podstatou je nákup “fyzických” akcií, avšak neočekávejte, že je budete vlastnit doma. Dnes už vše probíhá zpravidla výhradně elektronicky. Další výhodou této formy investování je, že se podílíte na výplatě dividend, které např. Moneta vyplácí.

Jak klasické nakupování akcií funguje?

Nyní vám ukážeme zcela konkrétní příklad z praxe, jak tato forma investování vypadá.

Příklad nákupu akcií:

Uvažujme nákup 100 akcií Monety za 50 Kč/ks, která by odpovídala úrovni v době po koronaviru. Tento nákup vás tedy vyjde na 5 000 Kč.

V případě, že by po např. několika měsících cena akcií vzrostla na 70 Kč/ks a vy jste se rozhodli investici ukončit, inkasovali byste 7 000 Kč.

To odpovídá zhodnocení o 40 % a vydělali byste 2 000 Kč. Tyto vydělané prostředky si od účtu brokera můžete ihned převést na svůj bankovní účet.

Jestliže byste akcie drželi po vícero let, vydělali byste navíc dividendu, která byla v roce 2019 vyplácena pololetně ve výši okolo 3,3 Kč/akcii. Tím byste inkasovali dalších 660 Kč (před zdaněním).

Kde nakupovat akcie Monety?

Akcie Moneta Money Bank je možné koupit např. u brokera XTB. Pokud se o investování již nějakou dobu zajímáte, tak víte, že je XTB česká firma s českou podporou a platformou v českém jazyce. Což ocení nejeden obchodník.

Podmínky pro obchodování jsou opravdu slibné a jednoduché. Poplatek za obchodování akcií a některých ETF je zde od konce roku 2020 nulový (čili za nákup a prodej nic neplatíte).

To platí pro všechny české akcie obchodované u XTB. Obchodovat akcie Monety je možné od 9:00 do 16:20. Pokud to s obchodováním akcií myslíte opravdu vážně, broker XTB je patrně dobrá volba.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Moneta

Výše jsme vám popsali, jak by mohla vypadat investice do “fyzických” akcií Moneta Money Bank. To je v zásadě dlouhodobější nákup. Není to však ani zdaleka jediná možnost, můžete také obchodovat pomocí CFD.

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit. Kromě toho se vám otevírá možnost akcie shortovat, tedy investovat na jejich pokles.

Obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Příklad s finanční pákou:

Pokud je cena akcií opět 50 Kč a vy na obchodním účtu máte k dispozici 5 000 Kč, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat s celkem 25 000 Kč (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 100, ale rovnou 500 kusů akcií Monety. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst z 50 Kč na 70 Kč, tak váš zisk bude 10 000 Kč.

Proč? Protože jste koupili 500 akcií a zhodnocení každé z nich je 20 Kč. V případě uzavření obchodu (prodeji všech akcií) byste tedy na účtu měli celkem 12 000 Kč (5 000 Kč se kterými jste začali a 7 000 Kč jako zisk z uskutečněného obchodu).

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, které brokeři nabízí. Pozor ale! Finanční páka sice zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Jak začít investovat nebo obchodovat?

Základní informace ohledně Monety máte a možná se ptáte, jak začít investovat? Postup je jednoduchý. Pokud chcete začít obchodovat, musíte si:

 • Otevřít účet u brokera – Jako první je potřeba si najít nějakého prostředníka, který vám obchodování umožní. V našem případě to bude broker XTB.
 • Verifikovat se a udělat vklad na váš účet – V dalším kroku vás bude čekat verifikace vašeho obchodního účtu (zaslání dokumentů) a váš první vklad. Bez peněz můžete obchodovat pouze na demo účtu.
 • Promyslet vaši obchodní strategii – Dále byste si určitě měli promyslet váš následující postup. Zdali chcete obchodovat krátkodobě, dlouhodobě, podle čeho se řídit a tak podobně. Je potřeba mít plán/strategii.
 • Zadat obchodní příkaz – Pokud již máte nafundovaný účet a vymyšlenou strategii, stačí už pouze zadat obchodní příkaz a váš první obchod bude uskutečněn.
 • Inkasovat případný výdělek – Až se rozhodnete obchod ukončit, inkasujete vydělané peníze. Tyto peníze si můžete vybrat a užívat, nebo je dále investovat.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Než se do obchodování pustíte

jak obchodovat akcie monetaJe jedno, jestli obchodujete akcie ČEZu, Monety, nebo třeba Komerční banky. Určitě doporučujeme sledovat makroekonomické zpravodajství, které může významně ovlivňovat cenu akcií.

Zprávy ohledně nových partnerství, finanční výsledky, kauzy a skandály, vše má na cenu vliv. Něco větší, něco menší.

Abyste tyto zprávy dokázali správně filtrovat a používat pro svůj prospěch, je samozřejmě zapotřebí znát fundamentální analýzu. U nás na webu naleznete seriál o fundamentální analýze, který byste si určitě měli projít.

Dále, pokud to s obchodováním myslíte opravdu vážně, je zapotřebí znát také technickou analýzu. Jedná se o druhý základní typ analýzy pro obchodování na finančních trzích.

Ve své strategii pro obchodování byste také rozhodně měli zahrnout váš obchodní záměr. Tedy přesněji řečeno, jestli chcete obchodovat denně (intradenní trading), nebo dlouhodobě. Podle toho se také pak odvíjí výběr strategií.

Poznámka

Pro dlouhodobější obchody se obvykle nakupují “fyzické” akcie, jak jsme vám to popsali výše. Můžete ale uzavírat krátkodobé obchody (trading) pro které se výborně hodí CFD (rovněž popsáno výše).

Často kladené otázky (FAQ)

V tuto chvíli byste měli mít o podnikání banky Moneta velmi dobrý přehled. Je to opravdu mnoho informací a klidně se v nich dá ztratit. Abychom vám vše trochu ulehčili, vytvořili jsme pro vás tento seznam nejčastěji kladených otázek. Pokud by vás i přesto něco zajímalo, nebojte se napsat do komentářů.

Jaká je cena akcií Monety?

Právě teď je cena akcií Monety 103,6 Kč. Musíte počítat s tím, že cena se každý den mění. Má na ní vliv všechno možné – makroekonomická situace, hospodaření společnosti, předpoklady analytiků atd. Trhy mohou také reagovat přehnaně a v panice, takže lze na grafu zaznamenat i nepřiměřeně velké pohyby.

Jak se vyvíjela cena akcií Monety?

Akcie Monety v posledních letech zažívají velké turbulence.

Logo Moneta
Moneta/MONET
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I když se cena v podstatě nijak zásadně nezvýšila, získávali investoři po celou dobu dividendu, která je zejména u Monety opravdu velká.

Kde se dají koupit akcie Monety?

Akcie Monety se obchodují na Burze cenných papírů Praha a v RM-SYSTÉMu. Na ty nemá běžný investor sám o sobě přístup. Pokud chcete akcie Monety koupit, budete potřebovat účet u některého z brokerů, kteří na burzách obchodují. K tomu vám může posloužit například broker XTB, Patria nebo FIO e-Broker. Případně můžete využít nějakou z forem kolektivního investování (podílové fondy apod.) a investovat do Monety nepřímo.

Proč investovat do akcií Moneta?

Moneta je ve svém stávajícím sestavení relativně mladou společnost, která se ještě ke všemu snaží dynamicky vyvíjet. Drží se moderních trendů digitalizace a udržitelnosti, čemuž samozřejmě přizpůsobuje všechno podnikání.

Z pohledu financí není Moneta nijak speciální. Jde o průměrnou společnost, což ale rozhodně neznamená, že by byla nějak špatná. Pokud se managementu povede vyřešit problém se stagnujícím ziskem, bude vše vypadat mnohem lépe.

V porovnání s konkurenty si firma vede dostatečně dobře a nikde nijak zásadně nezaostává. Naopak se v některých ohledech šplhá dokonce kupředu na první místa.

Velkým lákadlem je samozřejmě dividenda. V případě, že jste dividendový investor, se dá společnost považovat za skutečnou dojnou krávu. Dividendový výnos ve vyšších jednotkách procent, který občas dosáhne i nad 10 %, je rozhodně slušný a může to být rozhodující faktor. Pokud se něco nestane finanční stránce podnikání a zůstane výplatní poměr na úrovni kolem 80 %, rozhodně by mohla výplata takto vysoké dividendy pokračovat.

Jak to tedy shrnout? Moneta je moderní společností podnikající v staletém oboru. I když se musí držet spousty pravidel, snaží se být co nejpokrokovější. Množství zákazníků roste, služby se digitalizují a Moneta rozhodně neplánuje přestat. Důkazem oblíbenosti je i páté místo z pohledu objemů obchodů na Burze cenných papírů Praha.

Držíte nějaké akcie Monety? Jste investor? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Více informací o akciích Monety:

Více informací o akciích Moneta (MONET)

Název společnostiMoneta
TickerMONET
Webové stránkyhttps://www.moneta.cz/
Adresa sídla společnostiBB Centrum, Prague, Czech Republic, 140 28
Založeno1998
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Zaměstnanci2 580
Vedení společnostiCEO & Chairman of the Management Board: Mr. Tomas Spurny
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy22. 8. 1970
Datum ex dividenda28. 4. 2023
Roční dividenda na akcii9 Kč
Dividendový výnos7,72 %
Výplatní poměr80,56 %
Příjmy
Příjmy společnosti11 841 999 872 Kč
Příjmy na akcii23,17 Kč
Růst příjmů čtvrtletně R/R6,2 %
Valuace
Tržní kapitalizace52 939 599 872 Kč
Hodnota podniku1 228 600 064 Kč
P/B (Cena k účetní hodnotě)1,64
P/E (Cena k zisku)10,18
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii63,02 Kč
Cílová cena Wall Street103,3 Kč
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům4,47
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže47,4 %
Zisková marže43,91 %
Hrubý zisk12 026 000 000 Kč
Zisk na akcii (EPS)10,18 Kč
Zředěný zisk na akcii (EPS)10,18 Kč
Očekávaný EPS (tento rok)9,78 Kč
Očekávaný EPS (příští rok)10,15 Kč
Očekávaný EPS (tento kvartál)2,22 Kč
Očekávaný EPS (příští kvartál)2,1 Kč
Růst zisků čtvrtletně R/R15,5 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,23 %
Návratnost vlastního kapitálu16,43 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Moneta
14
3

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

kuba

Akciové fondy – znáte to? Např. od CONSEQ, mají kanceláře i v Praze. Má to smysl, nebo je lepší koupit si akcie sám na svou vlastní pěst?

Redakce Finex

Dobrý den, Kubo. O podílových fondech jsme napsali již dva články, přikládám zde: Co jsou to podílové fondy a pro koho jsou vhodné? a Investiční fondy – Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?. Více informací se dočtete tam. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat