Moneta jako taková se specializuje na bankovní služby pro podnikatelské subjekty a fyzické osoby. Především pak na malé a střední podniky. Jedná se o přední retailovou banku v České republice s bankovní licencí a regulačním dohledem ČNB.
Tím nejdůležitějším pro společnost je hlavně digitalizace služeb. Jde o to, aby se klientům umožnila práce s produkty online a bez nutnosti navštěvovat pobočku.
Od roku 2016 zvýšila Moneta počet klientů v zásadě z 950 tisíc na 1,6 milionu. Poměrově může za přírůstek spíše retail a živnostníci, nicméně ke společnosti se přidaly i některé malé a střední podniky.
Jestli je jedna oblast, ve které Moneta skutečně dominuje, pak je to především digitální bankovnictví a digitalizace obecně.
Akcionářská struktura
Moneta je celkem specifickou společností ve struktuře akcionářů. Firma je relativně dost roztříštěná a malé podíly jsou rozprostřené mezi velké množství akcionářů.
Na rozložení akcionářů je vidět jasná změna za poslední roky. Zatímco v roce 2020 byla naprostá většina společnosti v rukách zahraničních investorů, o rok později už se poměr podstatně vyrovnal a v roce 2022 bylo procento českých akcionářů dokonce nad 50 %. To je v našem bankovním rybníčku velkou raritou, neboť banky jsou většinou vlastněny nějakou zahraniční entitou (např. Komerční banku vlastní z 60 % francouzský konglomerát Société Générale).
Druhé největší procento investorů pochází z Kypru. Na tom v zásadě není nic divného, neboť Kypr je velice štědrý z pohledu daňového zatížení a nachází se na něm velká část investičních společností. Další v pořadí je USA, Velká Británie, Asie a ostatní. Vlastníků držících nad 1 % společnosti je většinou méně, nicméně u Monety je jich pěkný zástup.
Zdaleka největším akcionářem společnosti je PPF Group. Účelem společnosti je podpora projektů a investice po celé Evropě. Další významný akcionář je investor Petr Tykač, který do Monety investoval skrze svou kyperskou společnost Manecomte Limited a také J&T Banka, která investovala skrze společnost Mythessa Holdings Limited.
Moneta dividendy
Pokud je jedna věc, kvůli které mají investoři Monetu opravdu v lásce, pak je to především její dividendová politika. Moneta už od svého založení vyplácí pravidelnou dividendu. Nelze říct, že by snad měla dividenda nějakou ustálenou podobu. Její výše se neustále mění a odvíjí se od mnoha věcí, ale bývá velice štědrá.
Poslední vyplacená dividenda byla ve výši 9 Kč, což znamenalo pro akcionáře dividendový výnos 7,32 %.
Kde a jak investovat do akcií Moneta Money Bank?
První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.
- První možnost: Nákup fyzických akcií Moneta
Tento způsob investování je časově méně náročný a hlavně méně rizikový, což ocení především méně zkušení investoři. Díky tomu může být tato forma investic úspěšnější.
V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend. Mimo inkasování dividend může investor zhodnotit své peníze tím, že bude akcie držet a prodá je ve chvíli, kdy bude mít zisk.
- Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Moneta
Aktivní obchodování (s deriváty) má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.
Takové obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Je ale nutné podotknout, že finanční páka sice zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.
Deriváty vám také otevírají možnost shortovat akcie (spekulovat na jejich pokles)
Kde nakupovat akcie Monety?
Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít založený obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
83 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
78 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Můžete si vybrat z široké nabídky, ale pro české akciové tituly bude ideální nějaký broker z České republiky. Nabízí se tak např. velice oblíbený broker XTB, která má u českých akcií i velmi nízké poplatky, Fio e-Broker nebo třeba Patria.
Proč investovat do akcií Moneta?
Moneta je ve svém stávajícím sestavení relativně mladou společnost, která se ještě ke všemu snaží dynamicky vyvíjet. Drží se moderních trendů digitalizace a udržitelnosti, čemuž samozřejmě přizpůsobuje všechno podnikání.
Z pohledu financí není Moneta nijak speciální. Jde o průměrnou společnost, což ale rozhodně neznamená, že by byla nějak špatná. Pokud se managementu povede vyřešit problém se stagnujícím ziskem, bude vše vypadat mnohem lépe.
V porovnání s konkurenty si firma vede dostatečně dobře a nikde nijak zásadně nezaostává. Naopak se v některých ohledech šplhá dokonce kupředu na první místa.
Velkým lákadlem je samozřejmě dividenda. V případě, že jste dividendový investor, se dá společnost považovat za skutečnou dojnou krávu. Dividendový výnos ve vyšších jednotkách procent, který občas dosáhne i nad 10 %, je rozhodně slušný a může to být rozhodující faktor. Pokud se něco nestane finanční stránce podnikání a zůstane výplatní poměr na úrovni kolem 80 %, rozhodně by mohla výplata takto vysoké dividendy pokračovat.
Jak to tedy shrnout? Moneta je moderní společností podnikající v staletém oboru. I když se musí držet spousty pravidel, snaží se být co nejpokrokovější. Množství zákazníků roste, služby se digitalizují a Moneta rozhodně neplánuje zastavovat.
Více informací o akciích Monety:
Akciové fondy – znáte to? Např. od CONSEQ, mají kanceláře i v Praze. Má to smysl, nebo je lepší koupit si akcie sám na svou vlastní pěst?
Dobrý den, Kubo. O podílových fondech jsme napsali již dva články, přikládám zde: Co jsou to podílové fondy a pro koho jsou vhodné? a Investiční fondy – Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?. Více informací se dočtete tam. :-)