Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Moneta

Akcie Moneta – Aktuální cena, graf, dividenda 2020, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Moneta

Cena za 1 akcii MONETA
CZK
USD
EUR

Informace o akciích Monety

Akcie Moneta (dříve GE Money Bank) jsou v České republice v posledních letech, co se týče investování, velice populární. A to přesto, že se jedná o nováčka na trhu. Akcie této společnosti je totiž možné obchodovat pouhých pár let. Konkrétně od 6. Května 2016, kdy Moneta vstoupila na Pražskou burzu cenných papírů.

Od svého vstupu na burzu patří Moneta mezi jedny z nejvíce obchodovaných emisí na Pražské burze. Což má samo o sobě vypovídací hodnotu. Pokud tedy rádi obchodujete tuzemské (tedy ty „naše“) akcie, určitě by Moneta neměla chybět ve vašem investičním portfoliu.

Potenciál obchodování a investování do těchto akcií je velký. Jdete do toho? Jak obchodovat Moneta akcie, jakou zvolit obchodní strategii, kde akcie obchodovat? To a ještě mnohem více v tomto článku.

Obsah článku akcie Moneta:

1.Představení Moneta Money Bank2.Akcie Moneta - Vývoj ceny3.Kde akcie Moneta obchodovat?4.Jak obchodovat akcie této společnosti?5.Příklad CFD obchodu s akciemi společnosti Moneta6.Jak začít obchodovat?7.Dividendy společnosti Moneta8.Diskuze o akciích Moneta (komentáře)

Představení Moneta Money Bank

moneta akcieMoneta Money Bank, a.s, byla založena v roce 1998 jako GE Capital Bank. Společnost pak v roce 2008 prošla kompletní změnou a z GE Capital Bank byla GE Money Bank.

V roce 2016 se společnost GE (General Eletric) rozhodla prodat finanční divize a na český trh vstoupila ryze česká banka Moneta Money Bank (tak, jak jí známe dnes). Právě v roce 2016, kdy se Moneta „osamostatnila“ zároveň také vstoupila na burzu.

Moneta jako taková se specializuje na bankovní služby pro podnikatelské subjekty a fyzické osoby. Především malé a střední podniky. Jedná se o přední detailovou banku v České republice s bankovní licencí a regulačním dohledem ČNB. Společnost má v České republice zhruba 1 milion klientů a zaměstnává přes 3000 lidí.

Akcie Moneta – Vývoj ceny

Jak již bylo výše zmíněno, obchodování akcií Monety začalo v roce 2016, takže se jedná o relativního nováčka. Akcie se na burze začaly prodávat za 76 Kč. V průběhu roku 2019, konkrétně v dubnu, se akcie prodávaly zhruba za 80 Kč.

Na začátku roku 2018 začaly akcie Moneta výrazně stoupat a jejich růst se poté zastavil na ceně 86 Kč za akcii. Což byla velice příjemná cena. Pak bohužel následoval strmý pád, který srazil cenu na 75 Kč. Na níže umístěném grafu z PSE se můžete podívat na vývoj ceny akcií Monety od samého počátku vstupu na burzu.

akcie moneta

Zdroj: Pražská burza cenných papírů. Vývoj akcií Moneta od svého vstupu na burzu.

Za rok 2017 akcie Moneta přinesly akcionářům celkovou návratnost ve výši 14,5 % a celková tržní kapitalizace Monety byla v roce 2017 – 42 miliard korun. V roce 2018 se jednalo o 3. nejvíce obchodované emise na Pražské burze cenných papírů.

Objem obchodů přesáhl 24 miliónů korun. Na prvním místě byl ČEZ s objemem 41 miliónů korun a druhá Komerční banka s objemem 33 miliónů korun.

3 TOP obchodované emise za rok 2018 (PSE)

3 TOP obchodované emise za rok 2018 (PSE)

Těžko odhadovat, jak se bude aktuálně cena vyvíjet. Na vývoj má vliv spousta faktorů, které bohužel nelze přesně předvídat. Ale vzhledem k tomu, že se obchodování těchto akcií stává velice populárním a jedná se o TOP stálici na Pražské burze (co se objemů týče), mají snad před sebou akcie Monety ještě zářivou budoucnost.

Společnost jako taková se snaží být hodně moderní a dělat věci správně. To ostatně dokazují i jejich ocenění, které každoročně vyhrávají. To samozřejmě může přilákat více klientů, kteří zvýší hodnotu společnosti, což má dopad na cenu akcií.

moneta bank oceneni

Různá ocenění společnosti Moneta

Kde akcie Moneta obchodovat?

Akcie Money Bank je možné koupit např. u brokera XTB. Pokud se o obchodování již nějakou dobu zajímáte, tak víte, že je XTB česká firma s českou podporou a platformou v českém jazyce. Což ocení nejeden obchodník.

Podmínky pro obchodování jsou opravdu slibné a jednoduché. Komisní poplatek za obchodování je zde 0.20%, min 200 CZK. Minimální zadaný objem obchodu je nastavený na 5000 Kč. To platí pro všechny české akcie obchodované u XTB. Obchodovat akcie Monety je možné od 9:00 do 16:20. Pokud to s obchodováním akcií myslíte opravdu vážně, broker XTB je dobrá volba.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Spolehlivě fungující firma
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Při obchodování větší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 96 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 92 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Jak obchodovat akcie této společnosti?

jak obchodovat akcie monetaJe jedno, jestli obchodujete akcie ČEZu, Monety, nebo třeba Komerční banky. Vždy je třeba zaměřit se na to samé. Určitě doporučujeme sledovat makroekonomické zpravodajství, které může významně cenu akcií ovlivňovat.

Zprávy ohledně nových partnerství, finanční výsledky, kauzy a skandály, vše má na cenu vliv. Něco větší, něco menší.

Abyste tyto zprávy dokázali správně filtrovat a používat pro svůj prospěch, je samozřejmě zapotřebí znát fundamentální analýzu. U nás na webu naleznete seriál o fundamentální analýze, který byste si určitě měli projít.

Dále, pokud to s obchodováním myslíte opravdu vážně, je zapotřebí znát také technickou analýzu. Jedná se o druhý základní typ analýzy pro obchodování na finančních trzích.

Ve své strategii pro obchodování byste také rozhodně neměli zahrnout vás obchodní záměr. Tedy přesněji řečeno, jestli chcete obchodovat denně (intradenní trading), nebo dlouhodobě. Podle toho se také pak odvíjí výběr strategií.

V úvahu také vezměte využití finanční páky. Jedná se o skvělý nástroj, který může několikanásobně zvýšit vaše zisky, ale i ztráty. Co je páka jsme detailně rozebrali v tomto článku – Základní pojmy z forexu

Příklad CFD obchodu s akciemi společnosti Moneta

Pro lepší pochopení toho, jak CFD obchod s akciemi může probíhat, jsme si pro vás připravili dva vzorové příklady. Jeden simuluje obchod bez páky, u brokera XTB a druhý s pákou, u brokera Plus500. Pojďme na to.

Příklad bez páky: Pomocí brokera XTB nakoupíte 1000 akcií Monety. Jedna akcie v ten moment stojí 80 Kč. Pokud byste obchodovali bez páky, stál by vás tento nákup 80 Kč * 1000 Kč = 80.000 Kč.

Za pár dnů si všimnete, že cena jedné akcie Monety je 100 Kč a rozhodnete se pozici uzavřít. Rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou je 20 Kč za akcii. Váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl 20 Kč x 1000 (kusů) = 20.000 Kč.

Příklad s finanční pákou: Představte si, že pomocí brokera Plus 500 nakoupíte 1000 akcií Monety. Jedna akcie v ten moment stojí 80 Kč. Jak je výše zmíněno, pokud byste obchodovali bez páky, stál by vás tento nákup 80.000 Kč.

Vy ale budete nyní obchodovat s pákou 1:5. To znamená, že budete na nákup potřebovat 5x méně peněz. Přesněji řečeno 16.000 Kč. Za pár dnů si všimnete, že cena jedné akcie Monety je 100 Kč a rozhodnete se pozici uzavřít. Rozdíl mezi vaši nákupní a uzavírací cenou je 20 Kč za akcii. Váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl 20 Kč x 1000 (kusů) = 20.000 Kč.

Na tomto příkladu je krásně vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pak páky, které brokeři nabízí. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Jak začít obchodovat?

Základní informace ohledně Monety máte a možná se ptáte, jak začít obchodovat? Postup je jednoduchý a pouhých pár kroků vás dělí od toho, začít obchodovat. Pokud tedy chcete začít obchodovat, musíte si:

 • Otevřít účet u brokera – Jako první je potřeba si najít nějaké prostředníka, který vám obchodování umožní. V našem případě to bude broker XTB, ten totiž obchodování akcií Monety nabízí.
 • Verifikovat se a udělat vklad na váš účet – V dalším kroku vás bude čekat verifikace vašeho obchodního účtu (zaslání dokumentů) a váš první vklad. Bez peněz můžete obchodovat pouze na demo účtu.
 • Promyslet vaší obchodní strategii a následný postup – Dále byste si určitě měli promyslet váš následující postup. Zdali chcete obchodovat krátkodobě, dlouhodobě, podle čeho se řídit a tak podobně. Je potřeba mít plán/strategii.
 • Zadat obchodní příkaz – Pokud již máte nafundovaný účet a vymyšlenou strategii, stačí už pouze zadat obchodní příkaz a váš první obchod byl uskutečněn.
 • Inkasovat případný výdělek – V případě, že byl váš obchod úspěšný, inkasujete vydělané peníze. Tyto peníze se můžete vybrat a užívat. To je vše.

Dividendy společnosti Moneta

Pokud se o akcie této společnosti zajímáte z hlediska tradičního investování, tedy nákupu akcií, určitě vás budou zajímat dividendy Monety. Dividendy byly společností vyplaceny poprvé v roce 2017, kdy se vyplácela dividenda 9,80 Kč za akcii. V roce 2018 to bylo 8 Kč za akcii, celkem to dělalo 4,1 miliard korun.

Více informací o akciích Monety:

stars
90 %
Akcie Moneta
Akcie Moneta jsou velice populární a každoročně patří mezi TOP obchodované emise na Pražské burze.
 • Moderní společnost
 • Tuzemská společnost
 • Poslední dobou cena mírně klesá - to však může být i výhoda

JménoMoneta
TickerMONET
Webové stránkyhttps://www.moneta.cz/
Založeno1998
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Moneta za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
01. 12. 2020 66,5 Kč MONET
30. 11. 2020 65,7 Kč MONET
27. 11. 2020 67,9 Kč MONET
26. 11. 2020 67,7 Kč MONET
25. 11. 2020 68,2 Kč MONET
24. 11. 2020 68 Kč MONET
23. 11. 2020 67,2 Kč MONET
20. 11. 2020 65 Kč MONET
19. 11. 2020 64,5 Kč MONET
18. 11. 2020 64,3 Kč MONET

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
kuba

Akciové fondy – znáte to? Např. od CONSEQ, mají kanceláře i v Praze. Má to smysl, nebo je lepší koupit si akcie sám na svou vlastní pěst?

Magazín Finex

Dobrý den, Kubo. O podílových fondech jsme napsali již dva články, přikládám zde: Co jsou to podílové fondy a pro koho jsou vhodné? a Investiční fondy – Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?. Více informací se dočtete tam. :-)

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo