Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
dogecoin
DOGE
Kryptoměna Dogecoin (DOGE) – Kurz, graf ceny, peněženka, kde koupit?

$0,12 (2,74 Kč)

-12 % za 7 dní

dogecoin

Kryptoměna Dogecoin (DOGE) – Kurz, graf ceny, peněženka, kde koupit?

Dogecoin kurz
Graf DOGE

$0,12 (2,74 Kč)

-12 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kryptoměny Dogecoin

Kalkulačka: DOGE to CZK

DOGE
CZK

Základní informace o kryptoměně Dogecoin (DOGE)

Dogecoin vznikl koncem roku 2013 jako parodie na tehdy největší mince Bitcoin, Litecoin nebo Peercoin, které právě na přelomu let 2013 a 2014 zažívaly první celosvětový boom.

Tehdy nikdo, ani samotní tvůrci, nečekali, že se z kryptoměny pojmenované podle populárního internetového memu psa jménem Doge stane uznávané aktivum, které si oblíbí nejbohatší člověk na světě, kterým budete moct zaplatit například v kině a které se jako první a jediná kryptoměna v budoucnu skutečně podívá na Měsíc…

Obsah článku o Dogecoinu (DOGE)

Úvod do Dogecoinu (DOGE)

Dogecoin není žádná finanční ani technologická revoluce. A ani nikdy neměl být. Proč tedy uspěl? Jak je to s jeho inflací a nekonečným množstvím mincí? Kolik dogecoinů drží zakladatelé? Věříme, že na tyto a mnohé další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku. A pokud jej zvládnete přečíst celý, zasloužíte si na konci malou odměnu.

Jak Dogecoin (DOGE) funguje?

Dogecoin je forkem již zaniklé kryptoměny Luckycoin, která vycházela z Litecoinu. Stejně jako Litecoin tak používá hashovací algoritmus Scrypt a všechny transakce zaznamenává každou 1 minutu do bloků v blockchainu. Pro srovnání Litecoin generuje bloky po 2,5 minutách, Bitcoinu to trvá 10 minut. Dogecoin je tak rychlejší a transakce mohou být levnější.

Podobně jako u většiny starších kryptoměn i u Dogecoinu dosahují těžaři v rámci decentralizované sítě shody za pomoci konsensuálního mechanismu Proof of Work. Účastníci sítě si do svého zařízení stáhnou open-source software a následně fungují jako tzv. full nodes. Ověřují transakce a mají u sebe zapsanou celou kopii blockchainu.

Historie Dogecoinu (DOGE)

Dogecoinu se nedá upřít, že je jednou z mála kryptoměn, co změnila tisíce lidských životů a napsala desítky neuvěřitelných příběhů. Jeho historie se začala psát v prosinci 2013, kdy se bývalý softwarový inženýr IBM, Billy Markus, a marketingový specialista z Adobe Systems, Jackson Palmer, rozhodli zakoupit doménu dogecoin.com, naprogramovat první DOGE peněženku a do několika dnů spustit i samotný blockchain.

Úspěch se dostavil prakticky okamžitě a ještě téhož roku se hodnota 1 DOGE přiblížila 0,001 USD. O měsíc později, v lednu 2014, dosáhl Dogecoin celkové tržní kapitalizace 60 milionů USD. Takový bleskurychlý nárůst neměl ve světě virtuálních měn dosud obdoby.

Zdroj: CoinMarketCap.com
TOP 10 největších kryptoměn 2013
Seznam největších kryptoměn z období vzniku Dogecoinu (prosinec 2013)

V témže měsíci se už tehdy velice silná komunita setkávající se na sociální síti Reddit rozhodla založit sbírku a podpořit 50 tisíci USD jamajský bobový tým, jenž se kvalifikoval na ZOH v Soči, ale neměl prostředky na cestu. Jednalo se o první charitativní počin Dogecoinu a další na sebe nenechaly dlouho čekat. Například dodnes kolují po internetu obrázky vozu závodníka NASCAR, Joshe Wishe, pro kterého fanoušci Dogecoinu vybrali 55 tisíc USD a on svůj Chevrolet na oplátku polepil fóliemi s DOGE tématikou.

Zdroj: Coindesk.com
DOGE NASCAR Chevrolet
Závodní Chevrolet sponzorovaný Dogecoinem

Koncem roku 2017 se Dogecoin stal jednou z vedoucích mincí dalšího kryptoměnového bull runu a vytvořil nové ATH na hodnotě necelých 0,02 USD při tržní kapitalizaci přes 2 miliardy USD.

To nejlepší na Dogecoin však teprve čekalo. Málokdo tuší, že vizionář a zakladatel společnosti Tesla, Elon Musk, vyjádřil svou náklonnost k Dogecoinu již v roce 2019, čímž už tehdy vyslal cenu směrem vzhůru. Nákupčí nálady následně v červenci 2019 podpořilo i zalistování DOGE na burzu Binance. Její zakladatel v komentujícím tweetu jako přednosti Dogecoinu zmínil silnou komunitu i Elona Muska.

A to nebylo ani zdaleka všechno. Začátkem roku 2021 se Elon Musk takříkajíc “utrhl ze řetězu” a na svůj Twitter začal přidávat i několik postů s tématikou DOGE denně. V lednu 2021 překonala cena mince své dosavadní maximum a 7. května 2021 vytvořila nové, na ceně 0,70 USD. Ve stejný den se Elon objevil v komediálním pořadu Saturday Night Life (SNL) a někteří investoři očekávali, že zmínka o kryptoměně ve velmi sledovaném vysílání vyšle cenu nad kýženou hranici 1 USD, na kterou tehdy všichni upírali zrak.

Bohužel se tak nestalo a ačkoli byl v rámci show Dogecoinu věnován celý blok, v němž Elon vystupoval jako Dogefather (Otec Doge), na burze se tou dobou odehrávala jatka a zkušení obchodníci včetně institucionálních investorů začali DOGE prodávat a shortovat. Předvedli tak klasické “buy the rumours, sell the news”.

Následoval rok konstantního poklesu, během nějž kryptoměna ztratila přibližně 90 % od svého ATH. Klesající trend nezměnily ani zprávy o stále se rozšiřující adopci. Například od prosince 2021 můžete Dogecoinem zaplatit při objednání merchandise Tesly a od dubna 2022 si za něj můžete koupit vstupenku do více než 950 multikin americké společnosti AMC.

A co čeká Dogecoin v budoucnu? V období největší slávy, v květnu 2021,

Zdroj: LATOKEN.com

Elon oznámil, že jeho společnost SpaceX dopraví Dogecoin k Měsíci. Satelitní mise s názvem DOGE-1 byla oficiálně naplánována na první čtvrtletí roku 2022, nakonec však došlo k jejímu odsunutí na nespecifikované pozdější datum.DOGE-1 MUSK MOON

Tokenomika a distribuce DOGE

Na rozdíl od Bitcoinu a Litecoinu nemá Dogecoin pevně stanovené celkové maximální množství mincí, které může být vytěženo.

DOGE je tedy inflační, každý rok vznikne 5,2 miliard nových mincí, což při nynějších 135 miliardách v oběhu znamená roční inflaci necelých 5 %. Roční přírůstek vyjádřený v procentech se tedy každým rokem snižuje, například v roce 2050, kdy bude celkem vytěženo už 280 miliard DOGE, bude roční přírůstek nových Dogecoinů činit ani ne 2 % z celku, což je například mnohem méně, než kolik mají kryptoměny nabízející staking.

V počátcích byly odměny za těžbu několikanásobně vyšší a prvních několik měsíců, po vzoru Luckycoinu, jehož je Dogecoin forkem, dokonce náhodné. Těžař, který ověřil blok, tak za svou práci mohl dostat milion DOGE, ale klidně také nic. Postupné změny ve výši odměn mapuje následující tabulka:

DOGE nové mince těžba
Výše odměny za vytěžený blok se několikrát změnila, naposledy v roce 2015

Co se týká distribuce, Dogecoin díky tomu, že vznikl tak dávno, je jednou z mála kryptoměn, u jejíhož vzniku nebyli žádní investoři a ani jeho zakladatelé se nesnažili “nasyslit” si co nejvíce mincí. Ba naopak, Billy Markus roku 2015 všechny své dogecoiny prodal a za utržených 10 000 USD si koupil ojetou Hondu Civic, ale to už je jiný příběh. Počáteční distribuce tedy proběhla férově, žádný pre-mine, žádné ICO. Jedinými možnostmi, jak se dogecoiny daly získat, bylo je vytěžit nebo koupit na trhu.

Těžba DOGE

Těžba Dogecoinu nebyla pro těžaře vždy atraktivní. Zejména při propadu cen kryptoměnového trhu začátkem roku 2014 došlo k výraznému oslabení hashrate sítě a hrozilo, že se Dogecoin stane terčem útoků.

Komunita se tak na návrh Charlieho Lee, zakladatele Litecoinu, rozhodla přeorientovat algoritmus Dogecoinu na tzv. Auxiliary Proof of Work. AuPoW spočívá v tom, že práci vykonanou na jednom blockchainu lze uznat jako platnou práci i na jiném blockchainu. Těžaři Litecoinu tak začali spolu s ověřováním LTC transakcí zabezpečovat i DOGE a pejska zachránili.

Závislost hashrate Dogecoinu na těžařích Litecoinu skončila roku 2021, kdy vypuklo DOGE šílenství a kryptoměna se stala jednou z nejziskovějších k těžbě, což přilákalo mnoho nových těžařů, kteří chtěli z této příležitosti profitovat. V důsledku toho hashrate Dogecoinu dokonce překonala Litecoin a ustálila se přibližně na poloviční hodnotě hashrate Etherea.

Zdroj: Pinterest.com

DOGE mining

Jak začít těžit DOGE snadno a rychle v 5 krocích:

1. Zakupte těžební hardware

Dogecoin se dá těžit pomocí procesorů (CPU), grafických karet (GPU) a tzv. ASIC minerů, což jsou specializovaná zařízení určená výhradně pro těžbu. ASIC minery jsou přímo navrženy k řešení šifrovacích algoritmů kryptoměn stojících na mechanismu Proof of Work. Avšak rozhodně se nejedná o levnou záležitost, 1 miner vyjde i na několik stovek tisíc Kč.

2. Stáhněte těžební software

Ke svému hardwaru nainstalujte příslušný software nezbytný ke spuštění CPU/GPU/ASIC minerů. V případě potřeby pravidelně aktualizujte. Nejpopulárnější nástroje si můžete stáhnout na následujících odkazech:

3. Přidejte se k těžebnímu poolu

Jinak než ve spolupráci s ostatními těžaři to nejspíš nepůjde. Pokud byste se rozhodli ověřovat transakce na vlastní triko, vaše šance, že právě vy jako první ověříte blok a za jeho ověření získáte odměnu 10 000 DOGE, by byla velmi malá. Z tohoto důvodu se těžaři shlukují do tzv. mining poolů, v nichž se o vytěžené odměny rovnoměrně dělí. Největšími mining pooly jsou:

4. Založte si DOGE peněženku

Abyste mohli získávat odměny, musíte je mít kam přijímat. Proto si stáhněte peněženku přímo z oficiálních stránek Dogecoinu (nebo odjinud, více se možnostem uložení DOGE věnujeme níže). Po stažení peněženky si vytvořte svoji vlastní adresu, všechny začínají písmenkem D a mají délku 34 znaků.

5. Profitujte

V posledním kroku si těžební pool strhne malý poplatek za poskytnutou službu (1 až 3 %) a vytěžené dogecoiny už míří na vaši adresu.

Kde koupit Dogecoin?

DOGE je možné hezky česky a jednoduše koupit na většině českých směnáren, mezi které patří např. Anycoin, CoinBank nebo ccShop.

Favorit redakce

Výhody
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
 • Nelze nakupovat platební kartou

Krom toho můžete DOGE směňovat na všech velkých světových burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… Ale nebylo tomu tak vždy, i velké burzy se v potenciálu této recesistické kryptoměny mýlily a například Coinbase zalistovala DOGE poměrně nedávno, až v červnu 2021.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Pokud chcete využít decentralizovaných služeb, můžete virtuální měnu zakoupit na anonymní směnárně PancakeSwap fungující na BNB Chainu, kam byl DOGE nasazen jako BEP-20 token.

Jakou peněženku pro DOGE zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné DOGE držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase Wallet, Coinomi či Exodus). Dogecoin vyvinul i 2 vlastní peněženky –⁠ plnohodnotnou Dogecoin Core a zjednodušenou MultiDoge. Obě jsou dostupné pro Windows, macOS a Android a zdarma si je můžete stáhnout přímo z oficiálních stránek.

Výhody a nevýhody Dogecoinu (DOGE)

Výhody

 • Férová distribuce: Dogecoin nebral nikdo vážně a jeho úspěch nečekali ani zakladatelé. Proto nebyly žádné mince předtěženy, neproběhlo ICO a na počátku nebyli ani žádní andělští investoři.
 • Dlouhá a zajímavá historie: Dogecoin v průběhu let ukázal, že se s ním i do budoucna musí počítat.
 • Široká podpora a rozšířená adopce: Ruku na srdce, Dogecoin má drive a podařilo se mu prorazit do mainstreamu. Dogecoin je cool, Dogecoin je in. Tohle se nedá říct o žádné jiné kryptoměně.
 • Meme potenciál: Such crypto, much wow!

Nevýhody

 • Nekonečné množství mincí: Často kritizovaný nedostatek, ve skutečnosti to ale není až tak hrozné. Roční přírůstek nových mincí je už nyní menší než 5 % a časem stále klesá.
 • Jednou meme, navždy meme: Dogecoin se nedá brát seriózně a nejspíše nikdy nezmění svět financí jako se to očekává od Bitcoinu a Etherea. Například když Timothy Ursich, kandidát na senátora v Kalifornii, přišel s programem, v rámci něhož chtěl uzákonit DOGE jako zákonné platidlo, setkal se spíše s posměchem.
 • Prakticky žádný vývoj: Je to ale problém? Dogecoin se sice neposouvá vpřed, GitHub projektu neukazuje žádnou valnou aktivitu, ale vše aspoň funguje tak, jak má. A to v kryptu, zejména u některých altcoinů, bohužel není samozřejmost.

Shrnutí

Dogecoin je kryptoměna s dlouhou historií. Recesistický projekt, který na začátku nebral nikdo vážně, vznikl již roku 2013 jako fork již zaniklého Luckycoinu. Mince, co se dokázaly udržet na výsluní po tak dlouhou dobu, bychom spočítali na prstech jedné ruky – jedná se o Bitcoin, Litecoin a tam naše počítání končí. Právě s Litecoinem má Dogecoin mnoho společného.

Roku 2019 si jej oblíbil i nejbohatší muž planety, Elon Musk, který o něm pravidelně tweetuje, zavedl jej jako platební možnost na merchandise Tesly a v budoucnu jej chce vyslat k Měsíci v rámci satelitní mise DOGE-1.

Před investováním do této kryptoměny byste měli vědět, že nemá pevně stanovené celkové maximální množství mincí, které může být vytěženo. Roční přírůstek nových mincí však činí méně než 5 % a každý rok se snižuje. Pokud vás tato informace neodradila, DOGE můžete zakoupit na všech velkých burzách a následně jej uschovat jak v hardwarových peněženkách Ledger či Trezor, tak v oficiální Dogecoin Core softwarové peněžence.

Pamatujete, že jsme vám v úvodu slíbili odměnu? Tady ji máte. 3 nejlepší DOGE písničky. Určitě zvednou náladu, ale pozor, jsou návykové!

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to Dogecoin?

Dogecoin je celosvětově nejúspěšnějším a také nejstarším meme coinem. Kryptoměna na téma psího meme vznikla už v roce 2013 jako parodie na tehdy největší kryptoměny Bitcoin, Litecoin a Peercoin. Jedná se o fork již zaniklé kryptoměny Luckycoin vycházející z Litecoinu, oproti Litecoinu však tvoří nové bloky přibližně jednou za minutu. Funguje na bázi algoritmu Scrypt využívajícího mechanismus Proof of Work, dogecoiny je tedy možné těžit.

Původně satirická kryptoměna se za dobu své existence stala jednou z nejúspěšnějších, to by se ale pravděpodobně nestalo bez široké podpory celebrit. Jednou z nich není nikdo jiný, než nejbohatší člověk planety a CEO Twitteru, Elon Musk. Charismatická osobnost stojící i za založením společností jako Tesla či SpaceX je často přezdívána jako “dogefather“, otec Dogecoinu. Právě společnost SpaceX stojí za vypuštěním satelitu DOGE-1 do vesmíru plánovaným na prosinec 2022 (informace z listopadu 2022). Dogecoin tedy s největší pravděpodobností bude první kryptoměnou na světě, která nalezne využití i mimo planetu Země.

Jaký je kurz Dogecoinu?

Momentálně je kurz Dogecoinu přibližně $2,82 ($0,12). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) Dogecoinu se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za ether ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Kde je možné Dogecoin koupit?

Dogecoin a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Dogecoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak nakoupit Dogecoin? Nákup Dogecoinu krok za krokem pro rok 2024.

Hodnocení Finex.cz

Dogecoin

Dogecoin je mezi kryptoměnami unikát. Neslibuje žádnou finanční ani blockchainovou revoluci, nestojí za ním žádní institucionální investoři, na jeho vývoj se neposkytují žádné prostředky. Avšak utvořila se kolem něj silná komunita, ke které se hrdě hlásí i nejbohatší muž planety, Elon Musk. Přidáme-li roztomilé logo, získáme prakticky celý fundament Dogecoinu. Stačí to? Cena DOGE už několikrát ukázala, že ano.

Více informací o Dogecoin

KryptoměnaDogecoin
SymbolDOGE
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů144 739 916 384
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$596 352 732
Tržní kapitalizace$19 447 800 197
Změna ceny za 24h-0,2 %
Ohodnoťte kryptoměnu Dogecoin
50
6

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat