Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Portu Gallery
Investiční platforma Portu Gallery
Logo Portu Gallery
Portu Gallery
Logo Portu Gallery

Investiční platforma Portu Gallery

Autor recenze
Poslední aktualizace
16. 5. 2024
Logo Portu Gallery

Hodnocení Finex.cz

- 2. místo -
91 %
Poslední aktualizace
16. 5. 2024

Investujte snadno do sběratelských předmětů od jediné koruny

Portu Gallery je svého druhu první tuzemská online investiční galerie. V češtině přináší jedinečnou příležitost naprosto jednoduše a transparentně investovat do vzácných sběratelských kousků a to již od jedné koruny. To ocení především drobní investoři. Stále má ale Portu Gallery co zlepšovat, především absence sekundárního trhu a relativně malá frekvence úpisů platformě trochu ubírají. Aktuálně však na českém trhu nenajdete jinou takovouto službu.

Logo Portu Gallery

Hodnocení Finex.cz

- 2. místo -
91 %
Jednoduchost použití

93%

Poplatky

95%

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

95%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

92%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

78%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

95%

Základní informace o Portu Gallery

Vznik platformy 2017
Počet klientů Nezjištěno
Hlavní zaměření investice Alternativní investice
Odhadovaný výnos Podle investice
Min. výše investice 1 Kč
Poplatek investora Od 1 %

Lákají vás investice do sběratelských předmětů? Veteráni, investiční alkohol (whisky, víno), hodinky, mince, umění (obrazy, známky, housle) nebo třeba nábytek?

Díky platformě Portu Gallery můžete do těchto předmětů investovat, a to téměř zdarma, od korunky a z pohodlí domova. Investiční platformě se zajímavými příležitostmi jsme se podívali na zoubek v naši recenzi.

Obsah recenze Portu Gallery

Název Portu (bez “Gallery”) vám asi není úplně cizí, minimálně jste o něm slyšeli. Portu nabízí investiční platformu, kde můžete jednorázově či pravidelně investovat. Na základě dotazníku, vašich preferencí, a nakonec vaši volbě vložíte prostřednictvím ETF peníze do diverzifikovaného portfolia akcií, komodit, dluhopisů a podobně. Je to velmi jednoduché, přehledné a v zásadě bez starostí.

Poznámka

TIP: Láká vás pasivní přístup k investování? Nemáte čas ani chuť se zajímat o dění na trzích? ETF mohou být řešením. Přečtěte si naši recenzi Investiční platformy Portu.cz, která se investováním do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaobírá.

Nás ale tentokrát akcie, komodity ani nic podobného zajímat nebudou, chceme investovat do hmotných sběratelských předmětů. A právě pro tento případ je tu Portu Gallery. Investiční platforma (portál), za kterým stojí investiční společnost WOOD & Company, stejně jako za již zmíněným portálem Portu.

WOOD & Company

Logo-Wood-and-CompanyWOOD & Company je investiční skupina s historií od roku 1991. Jde o největšího obchodníka na pražské burze s přístupem k více jak 25 světových trhům a s pobočkami v 5 evropských metropolích.

Společnost WOOD & Company nabízí firemním klientům poradenské služby v obchodování s cennými papíry. Pro nás, retailové obchodníky, má WOOD & Company nabídku investičních platforem. Právě malým obchodníkům již WOOD & Company spravuje více než 13 miliard korun pro více než 10 000 investorů.

Za Portu Gallery tedy stojí skutečně velká investiční společnost. To hned na úvod přidává na serióznosti celého projektu. Navíc alternativní investice jsou čím dál oblíbenější a investovat bez minimálního finančního limitu zní velmi slibně. Co Portu Gallery nabízí a jak to celé funguje?

V České republice se jedná o první online investiční galerii, která lidem nabízí možnost investovat do sběratelských předmětů. Portfolio investic je široké a každý předmět je unikátní. Stejně unikátní je i celý koncept, kde můžete do daného předmětu investovat již od jedné koruny, tedy skutečně bez omezení.

Portu Gallery, nabídka investic
Příklad možných investic v Portu Gallery. Zdroj: Portu Gallery

Zjednodušeně to funguje tak, že si vyberete sběratelský předmět v nabídce Portu Gallery, vložíte do něj libovolnou částku, a pokud se podaří vybrat cílová suma, stanete se majitelem investičního certifikátu navázaného na sběratelský předmět (v poměru vložené a cílové sumy).

Když jsem na galerii narazil poprvé? Wow. To byla moje první reakce. Jednoduše mě to dostalo. Kdo by nechtěl vlastnit (aspoň část) nějakého zajímavého, klasického auta, třeba Nash Healey Roadster z roku 1952 nebo Porsche 911 R-Gruppe či střízlivěji BMW M3 E30? 

Příklad úpisu: Nash Healey Roadster 1952. Zdroj: Portu Gallery

Pokud vás zajímají mince, obrazy, hodinky, whisky nebo víno, to vše Portu Gallery nabízí. A určitě vás napadlo, že byste si něco podobného koupili. Ale kde vzít tak velký kapitál, kde to pojistit, kde uskladnit a jak? A jaká je skutečná tržní cena a podobně.

Jinými slovy, koupit si třeba “i jen” BMW s cenou kolem milionu korun znamená mnoho vícenákladů – ověření technického stavu, ověření tržní ceny, skladování, údržba atd. atd. Ve skutečnosti je to vše tak náročné (nehledě na to, že danému sektoru musíte opravdu rozumět), že koupit takový automobil jako investici postrádá smysl. A nakonec, jak často s ním budete jezdit?

Všechny starosti spojené s investicí do sběratelských předmětů za vás zajistí Portu Gallery, což je obrovská výhoda. Navíc je vše přehledné a hned na začátku vidíte, jaké jsou odhadované náklady, jak dlouho se očekává držení předmětu, a jaké jsou scénáře vývoje ceny.

Portu Gallery do budoucna plánuje i nadstandardní služby, například projížďku autem, do kterého jste investovali. Nebo si jej můžete aspoň prohlédnout. Konkrétní podmínky ještě nebyly zveřejněny, ale můžete se připravit i na zajímavé bonusy k investici.

Je to skutečně “wow”, protože sběratelské předměty byly vždy výsadou především velmi bohatých lidí. Důvody jsou zmíněné výše, vysoká cena sběratelského kousku, skladování a podobně. Bohatí lidé si to mohou dovolit, podobných předmětů vlastní více, tedy i náklady na uskladnění nejsou tak vysoké. A nedělají to ti bohatí jen z rozmaru?

Někteří určitě ano, ale investice do tohoto typu předmětů svůj smysl bez pochyby má. Ostatně, podívejte na nárust ceny sběratelských předmětů za posledních 10 let a posuďte sami, jaký trend zde je.

Jak se vyvíjel trh sběratelských předmětů za posledních 10 let. Zdroj: Portu Gallery

Nejdříve probíhá výběr sběratelského předmětu. Na něm se podílí specializovaná investiční komise Portu Gallery, která má s podobnými předměty bohaté zkušenosti. Pokud se komise rozhodne pro uskutečnění investice, Portu Gallery se bude zajímat o koupi předmětu a nakoupí jej.

Ve “stejný okamžik” se sběratelský kousek objeví na stránkách Portu Gallery. Pokud vás zaujme, kliknete na něj a přečtěte si více informací.

I jako neregistrovaný uživatel vidíte základní informace, cílovou částku a vše potřebné – včetně letáku s detailem úpisu. Registraci každopádně doporučujeme, je zdarma. K registraci se v článku ještě dostaneme.

Příklad úpisu: 12 Modrých mauritiů POST PAID. Zdroj Portu Gallery

Na detailu předmětu vidíte podrobné informace o investici. Jedná se o základní informace a historii daného předmětu. Vše pečlivě a přehledně zpracované na jednom místě. Informací je více než dost, ale samozřejmě můžete dále hledat na internetu.

Leták s investicí, kde je cílová částka, minimální částka investice (1 Kč) atp. vidí každý, jako registrovaný uživatel ale vidíte i emisní podmínky, detailní analýzu ceny a KID (klíčové informace). V KIDu výši rizika, minimální doporučený horizont investice, a i tři scénáře možného vývoje ceny sběratelského předmětu.

Jinými slovy Portu Gallery vám zcela transparentně vše ukáže, a ještě vám dá veškeré informace.

Řekněme, že máme vybraný předmět, jsme registrovaní (kapitola níže) a do obchodního účtu jsme si převedli peníze. Nyní už jen klikneme na “koupit podíl” a zvolíme investovanou částku. Předpokladem pro samotnou možnost nákupu je samozřejmě nějaký otevřený úpis.

Pokud bude cílová částka naplněna, získáme investiční certifikát vázaný na sběratelský předmět, a to v poměru vložené částky a cílové částky.

Pokud je cílová částka 1 milion a vložíte 100 tisíc, máte 10 % předmětu. Když se prodá za 2 miliony korun, získáte 10 %, tedy 200 tisíc.

Pokud cílová částka vybrána nebude, doplní investici Portu Gallery nebo případně dojde k okamžitému navrácení investované částky. Samozřejmě peníze z obchodního účtu u Portu Gallery můžete kdykoliv vybrat.

Portu Gallery je zároveň vlastníkem sběratelského předmětu, nakoupí jej. Nemusíte se tedy obávat, že by investiční certifikát nebyl krytý. Obecně riziko v tomto ohledu je nízké, aktivity Portu Gallery podléhají i dohledu České národní banky.

Na BMW M3 E30 požadovalo Portu Gallery 1 375 000 Kč. Celkem 183 investorů tuto cílovou částku naplnilo (průměrná investice vychází na 7 513 Kč). Portu Gallery dodala veškeré informace o voze, a to včetně znaleckého posudku, historické křivky vývoje ceny i očekávaného zisku.

Příklad úpisu: BMW M3 E30. Zdroj: Portu Gallery
Informace k BMW M3 E30. Zdroj: Portu Gallery

Portu Gallery počítá s touto investicí aspoň na 5 let a po dobu 5 let vytvořila tyto scénáře (roční výnos)

  • Nepříznivý scénář (roční výnos): -7,67 %
  • Umírněný scénář (roční výnos): +5,14 %
  • Příznivý scénář (roční výnos): +13,52 %
Sreenshot z KIDu k BMW M3 E30. Zdroj: Portu Gallery

Při investici se můžete rozhodovat i dle těchto očekávaných výnosů, například Chateau Figeas 2013-4 má v příznivém scénáři roční výnos překračující 20 % ročně.

S nákupem, držením a prodejem investičních certifikátů na Portu Gallery nejsou spojené žádné poplatky. To ale neznamená, že to je zdarma. Platit budete manažerský poplatek. Ten je aktuálně 1 % ročně, což je podobné jako na sesterské platformě Portu.cz.

Za rok přijdete z investované částky o 1 %. To ale není nic hrozného. U klasických fondů se běžně platí 1 až 2,5 % a například oblíbený Conseq má dokonce 3 %.

I manažerský poplatek je ale všude zmíněn, je v detailní analýze ceny a je započítán i ve vývoji ceny. Portu Gallery tedy nic neschovává a 1 % ročně je více než férové. Stále musíte myslet na to, co vše za vás Portu Gallery dělá, a jak vám vše dává na zlatém podnose.

Rizika investice do Portu Gallery

Obecně bych se nebál, že o vložené peníze zcela přijdete. Stejně tak bych se nebál nějakého podvodu.

Riziko tady ale určitě je a to tržní. Tedy cena se nemusí vyvíjet tak, jak bychom si přáli. Obecně je zde ale poměrně malá pravděpodobnost, že bychom v horizontu několika let přišli o významnou část investice, tím myslím desítky procent.

Větší riziko vidím aktuálně (2021) v absenci sekundárního trhu. Pokud se pro investici rozhodnete a následně ji budete chtít zpeněžit, jde to poměrně těžce. Sami si musíte najít kupujícího, ten se musí zaregistrovat na Portu Gallery a za poplatek mu bude investiční podíl převeden a vy získáte peníze.

Riziko také vidím v samotném ukončení investice. Sběratelské předměty u Portu Gallery nemají dobu splatnosti. Portu Gallery samozřejmě dává přibližný investiční horizont (většinou aspoň 5 až 10 let), ale jedná se o otevřený trh. Nemůžete jej nijak ovlivnit.

Investice se obecně ukončí tím, že Portu Gallery získá nabídku na prodej sběratelského předmětu, ve kterém máte investiční podíl. Pokud komise Portu Gallery uzná nabídku za adekvátní, nechá hlasovat všechny investory (majitele investičního podílu), zda předmět prodat či nikoliv. Samozřejmě investor s větším podílem má adekvátně větší vliv na hlasování.

Prodej sběratelského předmětu. Zdroj: Portu Gallery

Druhou možností, jak z investice vystoupit je již zmíněný vlastní prodej. Svůj podíl můžete komukoliv prodat. Pokud najdete kupce, ten se registruje na Portu Gallery, tak můžete požádat o převedení investičního podílu. To je ale poměrně složité. Hodil by se sekundární trh. Dobrou zprávou je, že sekundární trh investičních podílů má Portu Gallery v plánu.

Registrace není nijak obtížná a je samozřejmě zdarma. Portu Gallery uvádí, že ji stihnete za 2 minuty. To je sice možné, ale pokud si budete chtít v klidu vše pročíst, počítejte s tím, že vám zabere aspoň 10 minut.

Proces registrace. Zdroj: Portu Gallery

Po základním vyplnění e-mailové adresy a vašeho hesla se spustí dotazník. Nebojte, nejsou tam žádné záludnosti, pár otázek uvádíme formou screenshotu níže. A kdyby se náhodou Portu Gallery nějaká vaše odpověď nezdála, napíše vám to a nechá vás formulář vyplnit znovu.

Proces registrace. Zdroj: Portu Gallery
Proces registrace. Zdroj: Portu Gallery

Otázky jsou skutečně jednoduché. Samozřejmě, že pokud uvedete, že případné ztráty z investic na Portu Gallery by měly zásadní negativní dopad na vaši životní úroveň, portál vás nemůže nechat pokračovat. Otázky jsou ale skutečně jednoduché.

Po registraci stačí ověřit telefonní číslo (verifikační SMS), e-mail, ofotit osobní doklady a zaslat peníze na účet Portu Gallery. Teoreticky si na účtu zatím můžete nechat nulu, už v tento okamžik budete mít k dispozici všechny materiály pro registrované investory.

Ověření identity. Zdroj: Portu Gallery

Je to snadné a nic to nestojí. Proč to tedy nezkusit a nedozvědět se detailní informace o nějakém zajímavém sběratelském kousku. Třeba vám právě tento krok pomůže (ne)investovat do vámi vybraného předmětu.

Pokud máte již otevřený a aktivovaný účet u Portu.cz, bude vás na Portu Gallery čekat pouze vyplnění investičního dotazníku.

Portu Gallery otvírá zcela nové možnosti investování pro drobné investory jako jsem já a vy. Příležitosti, které byly dříve výhradně pro bohaté jsou nyní dostupné naprosto všem. Od jedné koruny můžete investovat do sběratelských skvostů.

Zda je tento druh investování zrovna pro vás, je samozřejmě otázkou pro vás samotné. Trh je to určitě zajímavý a má tendenci růst, příležitosti tedy skrývá. Více jsme se o investování do sběratelských předmětů (alternativních investic), rozepsali v tomto článku.

Jak se vyvíjel trh sběratelských předmětů za posledních 10 let. Zdroj: Portu Gallery

Portu Gallery navíc sběratelské předměty fyzicky vlastní a investiční certifikáty má tak jasně podložené. To vše hovoří pro Portu Gallery a našlo by se toho i víc. Například poplatky jsou více než férové – 1 % ročně manažerovi fondu.

V porovnání s fondy je poplatek na minimální úrovni a v porovnání s jinými galeriemi? I tam je poplatek nižší, ale především tady máte vše v češtině a investici od jedné koruny. To je neuvěřitelný benefit.

Portu Gallery se svým nápadem, jednoduchou platformou a maximální transparentností tvoří jedinečnou investiční nabídku. Samozřejmě nic není růžové, u těchto investic chybí exspirace a zatím je problematické investici zpět zpeněžit. Dalším problémem je relativně malá frekvence úpisů a vzhledem k tomu, že většina předmětů je hned pryč, tak se pravděpodobně setkáte s tím, že nebudete moct ani investovat. Ale věříme, že i tento nedostatek Portu Gallery brzo vyřeší.

Pokud ale hledáte dlouhodobou příležitost nebo jen zpestření portfolia menším investičním záměrem, Potu Gallery je tady pro vás.

A co na to říkáte vy? Jak se vám investice do sběratelských předmětů líbí? Přemýšlíte o investici aspoň pár tisíc korun?

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co je Portu Gallery?

Portu Gallery je online investiční platforma, která umožňuje drobným investorům investovat do sběratelských předmětů, jako jsou veteráni, investiční alkohol, hodinky, mince, umění a další.

Kdo stojí za Portu Gallery?

Za Portu Gallery stojí investiční společnost WOOD & Company, největší obchodník na pražské burze s přístupem k více než 25 světovým trhům.

Jak funguje investování na Portu Gallery?

Vyberete si sběratelský předmět, do kterého chcete investovat, a vložíte libovolnou částku. Pokud se podaří vybrat cílovou sumu, stanete se majitelem investičního certifikátu, který odpovídá vašemu podílu na předmětu.

Jaká je minimální investice?

Minimální investice na Portu Gallery je 1 Kč, což umožňuje široké veřejnosti účastnit se investování do sběratelských předmětů.

Jaké jsou poplatky spojené s investováním na Portu Gallery?

Portu Gallery si účtuje manažerský poplatek ve výši 1 % ročně z investované částky. Žádné další poplatky za nákup, držení nebo prodej investičních certifikátů nejsou.

Je investice na Portu Gallery bezpečná?

Portu Gallery fyzicky vlastní sběratelské předměty a investiční certifikáty jsou kryty těmito předměty. Platforma je navíc regulována Českou národní bankou, což zvyšuje bezpečnost investic.

Jak probíhá ukončení investice?

Investice se ukončí prodejem sběratelského předmětu, když Portu Gallery obdrží adekvátní nabídku. Investoři hlasují o prodeji a podíl je vyplacen podle výše jejich investice.

Více informací o Portu Gallery

Jméno firmyPortu Gallery
Základní informace o platformě
Vznik platformy2017
Počet klientůNezjištěno
ZainvestovánoNezjištěno
Typ platformyAlternativní investice
Webová stránkahttps://gallery.portu.cz/
V češtině
Dohled ČNB
Kdo stojí za společnostíWOOD Retail Investments a.s.
Sídlo společnostiNáměstí Republiky 1079/1A, 110 00 Praha 1 Nové Město
Důležité informace pro investora
Hlavní zaměření investiceAlternativní investice
Odhadovaný výnosPodle investice
Min. výše investice1 Kč
Možné měny na investiciCZK
Investiční horizontPodle investice
Sekundární trh
Pojištění vkladů
Poplatky platformy
Poplatek investora Od 1 %
Otevření a vedení účtuZdarma
Poplatek za vklad penězZdarma
Poplatek za výběr penězZdarma
Předčasné ukončení investiceNezjištěno
Vklady a výběry peněz
Možnosti vkladuBankovní převod
Možnosti výběruBankovní převod
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyTelefon, Chat, Email
Email[email protected]
Telefonní kontakt222 096 666
Ohodnoťte společnost Portu Gallery
4
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr

Zapomněli jste v nevýhodách na nedůstojný clickwar v případě většiny úpisů, které proběhnou do jedné minuty. Což i dle komentářů na Facebooku Portu odradilo spoustu lidí.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎