Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy

Co jsou to investiční podílové fondy a pro koho jsou vhodné?

investiční podílové fondy

I pokud se o investování a obchodování aktivně nezajímáte, určitě jste o investičních nebo podílových fondech už někdy slyšeli.

Dnes si ale radši od začátku řekneme, co to vlastně podílové fondy jsou, pro koho jsou vhodné a jaké mají případné alternativy.

Co byste tedy o podílových fondech měli vědět?

Co je to podílový fond

Podílový fond je typickým nástrojem umožňující kolektivní investování. To znamená, že jednoduše řečeno “sdružuje mnoho investorů pod jednu střechu” – do jednoho podílového fondu.

Prostředky těchto investorů pak fond investuje mnohem efektivněji, než kdyby se investoři sami snažili tvořit svá portfolia. Za to si fond následně bere určitý poplatek, z kterého je chod fondu zajišťován. Zakladateli podílových fondů jsou pak investiční společnosti.

Podílový fond je vlastně souborem majetku investorů, který pro investory spravuje třetí osoba, respektive skupina osob. Investoři vloží do fondu své prostředky (peníze) a obhospodařovatel fondu za ně nakoupí různá aktiva (akcie, dluhopisy nebo podílové listy jiných fondů). Tato aktiva jsou pak majetkem fondu.

Ale proč investovat své peníze do podílového fondu, když si sami můžeme nakoupit akcie, které uznáte za vhodné? Důvodem jsou znalosti, praxe a diverzifikace.

Akcie vs. podílový fond

Akciové společnosti (pro lepší představu třeba ČEZ) nabízejí na trhu své akcie. Z prodeje akcií následně financují své podnikatelské záměry. Ty buď vydělávají a lákají další investory (cena akcií roste) nebo jsou neúspěšné a cena akcií klesá.

Pro investora do akcií jedné firmy je to prostě sázka na jednu kartu. Z toho již plyne, že samotné nakupování akcií je rizikové. Své riziko ale akcie vykupují vysokým potenciálem ve formě možného zisku.

Jako chytrý investor ovšem dostanete nápad: budete diverzifikovat a nakoupíte více akcií a to ideálně firem z různých odvětví (například energetika, automobilita, farmacie,…). Pokud si koupíte akcie více firem se zajímavým potenciálem a jejich byznys se vzájemně nekříží (při investování se bavíme o korelaci), tak diverzifikujete.

Jinými slovy snižujete riziko. Když se nedaří jedné firmě/jednomu odvětví, druhé odvětví to vyrovná a třetí vás pošle do zisku. To zní zajímavě, že?

A právě toto dělají podílové fondy za vás. Vy pouze vkládáte peníze do fondu a ten se podle určité strategie snaží diverzifikovat a snižovat riziko.

Typy podílových fondů

Podílových fondů existuje mnoho a ne všechny se zaměřují na stejné akcie a některé dokonce ani akcie nekupují vůbec. Fondy je tedy možné rozdělit na několik kategorií právě podle toho, kam peníze investorů směřují. Základními typy fondů jsou:

  1. Akciové fondy – fondy, jejichž obsahem je tvořen převážně akciemi. Tyto fondy jsou výnosnější, ale kolísavost investice je vyšší
  2. Smíšené fondy – fondy investující zpravidla do méně volatilních akcií a rizikovějších dluhopisů. Nedosahují takových výnosů, ale jsou méně volatilní a tedy “bezpečnější”
  3. Dluhopisové fondy – investují do dluhových cenných papírů = dluhopisů
  4. Nemovitostní – správce fondu nakupuje nemovitosti a cenné papíry na ně navázané. Tyto fondy jsou zpravidla úplně oddělené od akciového trhu a mohou tedy být vhodným zajišťovacím prvkem investičního portfolia
  5. Komoditní – fondy obsahující zejména cenné papíry (deriváty, certifikáty apod.) navázané na komodity, ale i komodity jako takové. Nízká korelace se zbytkem trhu. Bývají rizikovější. Zpravidla je lze rozdělit ještě na 3 další druhy – fondy zemědělských produktů, technologických surovin a drahých kovů
  6. Fondy fondů – fondy investující pouze do dalších fondů a ne do aktiv jako takových.
Vlastní kapitál členěný podle typu fondu (zdroj: čnb)
Vlastní kapitál členěný podle typu fondu

Fondů samozřejmě existuje více druhů, ty však nejsou tak známé. (Zdroj: Wikipedie)

Na konci roku 2018 působilo na území České republiky 462 rezidentských investičních fondů. Jednalo se o: 64 akciových fondů, 61 dluhopisových fondů, 81 smíšených fondů, 84 nemovitostních fondů, 170 ostatních fondů a 2 fondy bez investiční politiky. (Zdroj: ČNB)

Co zvolit: akcie, ETF nebo akciový fond?

Je to jasné, chcete své portfolio akcií diverzifikovat. Ale možností na to je hned několik. I pokud zůstaneme u akcií, můžete si vybrat. Třeba si i sami nakoupíte jednotlivé tituly a akcie diverzifikujete dle svého uvážení. To však vyžaduje poměrně značné znalosti a vlastní průzkum.

Veřejně obchodovatelných akciových společností na světě existují tisíce, ne-li desetitisíce a vyznat se v nich sám prakticky není možné. Pokud tyto znalosti nemáte, tak se uchýlíte k ETF nebo právě investicím do akciového podílového fondu.

Rozdílem mezi ETF a akciovým fondem je aktivita!

ETF je pasivním fondem, který sám kopíruje akciový index. Akciový index obvykle představu zastoupení nejvýznamnějších hráčů na trhu (v našem případě níže se bude jednat o německý trh).

Například DAX 30 je obrazem 30 nejvýznamnějších německých společností. Pokud budete investovat do ETF kopírující DAX 30, tak je to v zásadě stejné, jako kdybyste si koupili akcie všech firem v daném akciovém indexu.

ETF jsou tedy pasivní, své portfolio mění samy pouze dle akciového indexu (pokud se změní výše zmíněných 30 společností na DAXu, tak se změní i na ETF).

Akciový fond naopak jen slepě nekopíruje akciový index, ale snaží se přijít s vlastní strategií, která jej překoná a portfolio patřičně upravuje, tedy různé akcie dokupuje a jiné prodává. Je tedy aktivní.

ETF je pro akciový fond pak takzvaným benchmarkem, neboli hlavní hodnotou, ke které jsou výsledky porovnávány. Cílem akciových fondů je jasný: být lepší a ziskovější než benchmark.

Tedy když akcie padají, prodávat a když rostou, nakupovat. Na to musí mít akciový fond dobrou strategii a z nadprůměrného zisku uhradit i poplatky za správcovství fondu, které jsou výrazně vyšší než u pasivního ETF. V dlouhodobém měřítku a velmi obecně mají podílové fondy tendenci se přibližovat k ETF, ale samozřejmě záleží fond od fondu a také trochu na štěstí.

Záleží i na délce investice

Podílové fondy, stejně tak i ETF, jsou dlouhodobou záležitostí v řádech let. V takovém časovém horizontu byste o akciích měli uvažovat. Dobře sestavené portfolio musí pracovat a obvykle se říká, že to trvá minimálně 5-10 let, spíše více, než se peníze vyplatí vybrat či reinvestovat.

Pokud je to na vás příliš dlouho, lze investovat do jednotlivých akciích a využít třeba i pákový efekt. V opačném případě se ale jedná o dlouhodobou investici.

Investice do podílových fondů: Jednorázově nebo průběžně?

Jak uvádí Jakub Kupka, finanční poradce: “Podílové fondy jsou vhodnou volbou pro každého, kdo chce investovat svoje prostředky a nemá ambice si svoje portfolio aktivně spravovat sám. Nejdůležitější věci, které by měl hnát jsou investiční horizont (na jak dlouho chce svoje prostředky investovat) a očekávané zhodnocení. Je nutno dodat, že podílové fondy nemají ambice zhodnocovat klientům peníze v rámci set procent. Nejdynamičtější podílové fondy (v drtivé většině akciové) dosahují dlouhodobých výnosů kolem 8% ročně.

Jakmile si klient správně nastaví tyto dva klíčové parametry a tedy investiční horizont a strategii, všechno ostatní už padá na investiční společnost, která s penězi fondu aktivně obchoduje. Pokud se chce klient i přesto alespoň trochu aktivně podílet na správě svých investic, doporučuji těmto klientům sledovat vývoj fondu a v případě poklesů (jako byl například nedávno v prosince 2018) investovat do fondu jednorázově větší částku.

Regulace fondů

Akciové a podílové fondy se řadí mezi rizikové spekulace a nezaručují výnos. To ale neznamená, že by nebyly regulované. Regulace zde je – a to hodně striktní. Maximální odměny pro správce fondu, povinnost transparentnosti a publicity.

Jinými slovy zde existuje regulace, která zabraňuje akciovému fondu zneužít své postavení proti klientovi. Nikde ale neexistuje záruka, že vložené peníze skutečně zhodnotíte. Je tedy jen na vás, abyste si o daném fondu zjistili více.

Může se stát, že přijdu o všechny vložené peníze?

zklamaný obchodník plný emocíTato situace u podílových fondů v podstatě nemůže nastat. Něčeho takového byste se v případě kvalitního výběru bát nemuseli.

Ty úplně nejčernější scénáře jsou, že si zvolíte podvodnou instituci, která by vás vyloženě okradla. Případně, že by celý fond zkrachoval. V takové situaci by vám vyplatili jen část vkladů a tím by to skončilo.

Pokud se však podíváte na historii fondů, uvidíte, že mnohé tu jsou už desítky let, a tak tyto varianty nevypadají pravděpodobně.

Zhodnocení: Podílové fondy – ano nebo ne?

Podílové fondy jsou oblíbeným produktem finančních poradců. Až u vás jeden poradce bude a nabídne vám Amundi nebo Conseq, zeptejte se ho, jakých dosahuje fond výsledků oproti indexům. Ptejte se, jak je fond řízen, kdo ho vede a zda je veden spíše konzervativně, nebo naopak agresivně. Nezapomínejte také na to, že akciové fondy jsou nejčastěji koncipovány jako dlouhodobá investice.

Mimochodem, Conseq se zaměřuje především na české, polské a maďarské akcie, které analyzují nezávisle bottom-up přístupem. Amundi má zase analytické zázemí na každém světovém kontinentu, a jejich manažeři přímo dochází do firem, do kterých investují. Znají lidi z vedení, sledují jejich práci a je to tedy opravdu aktivní správa.

Tohle přesně jsou informace, které o fondu potřebujete vědět. Nenechte se opít rohlíkem, ptejte se, jaké jsou poplatky, jaká je strategie a proč byste měli investovat raději do fondu než do ETF či akcií samotných, např. s brokerem XTB. Akciové fondy nejsou špatné, ale pro každou investici musíte mít nějaký pádný důvod.

Stojí za to také promyslet další druhy investování peněz – např. vlastní aktivní obchodování s CFD brokery jako je Plus500. K rozhodnutí většinou postačí základní informace a selský rozum.

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii Co jsou to investiční podílové fondy a pro koho jsou vhodné?
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 99 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo