Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investovali jsme 300 000 Kč do akcií. Jak se našemu portfoliu daří?

Investovali jsme 300 000 Kč do akcií. Jak se našemu portfoliu daří?
Zdroj: depositphotos.com

Poté, co jsme se rozhodli investovat vlastní peníze do kryptoměn a také porovnat, která investiční platforma je nejlepší, nyní přicházíme s dalším podobným experimentem.

Tentokrát jsme veřejně investovali 300 000 Kč do akcií – sestavili jsme diverzifikované investiční portfolio, jehož výkonnost budeme dlouhodobě monitorovat. Naše cíle přitom nejsou vůbec malé.

Jednak vám chceme představit akciové investování v praxi a krom toho se také hodláme poměřovat s indexem S&P 500 a v ideálním případě jeho výkonnost i překonat, abychom vám ukázali, že se stockpicking skutečně může vyplatit. A nebo taky nemusí – to teprve uvidíme.

Poznámka

Co dělat než se pustíte do dalšího čtení? Určitě vám doporučujeme přečíst si tento komplexní článek, který se věnuje investování do akcií od A až do Z.

Proč jsme se právě nyní rozhodli investovat do akcií?

Věříme v investiční příležitost, kterou akcie nabízejí a v jejich potenciál pro dlouhodobý růst.

Abychom tuto víru podložili skutečností, rozhodli jsme se investovat do akcií své vlastní peníze a sdílet s vámi naši cestu.

Akcie představují možnost, jak zhodnotit své volné peníze a v ideálním případě i cestu k finanční nezávislosti. V posledních letech, zejména od propuknutí pandemie covid-19, se přitom stávají i v České republice stále oblíbenějším způsobem investování.

Každý, kdo se podívá na dlouhodobý vývoj trhů, uvidí, že investice do akcií mohou přinést značné zisky – zejména v dlouhodobém investičním horizontu, což by mohlo tento boom částečně vysvětlit. Neznamená to však, že je aktivní investování snadné nebo bez rizika.

Na tomto místě se hodí zmínit citát Warrena Buffetta, který situaci perfektně vystihuje: “Investování do akcií je jednoduché, ale není snadné.”

Do hry vstupuje mnoho faktorů, které je třeba brát v úvahu, je třeba učinit mnoho rozhodnutí a vždy se budete potýkat s určitou míry nejistoty, kterou nelze z investičního procesu zcela eliminovat.

A právě tuto nejistotu s vámi chceme sdílet. Ne proto, abychom vás od akciových investic odradili, ale abychom vám ozřejmili, že se jedná o proces, který je přirozeně spojen s neočekávanými výkyvy, se vzestupy i pády. Jsme připraveni to risknout a jít s kůží na trh, protože věříme v potenciál akciových investic.

Každý měsíc se můžete těšit na komplexní report

Každý měsíc budeme monitorovat a analyzovat naše portfolio a podávat vám report.

Detailně vám představíme, co se s naším portfoliem dělo, jak se vyvíjely jednotlivé akcie a jaký je celkový výsledek našeho investičního portfolia.

Investice do akcií nejsou záležitostí jednoho dne či týdne. Je to dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost, výzkum a strategii. A my jsme připraveni vám tento proces přiblížit z první ruky.

Budete s námi kráčet po této cestě? Budete sledovat naše úspěchy (ale i pády), naše jednotlivá rozhodnutí a investiční strategii?

Doufáme, že ano. Protože ať už budeme úspěšní nebo ne (ačkoliv věříme, že ano), jedno je jisté: Na této cestě se naučíme mnoho nového a věříme, že oceníte, že se s vámi chceme o naše zkušenosti podělit.

Poznámka

Přemýšlíte o základech investiční strategie? Pak by vám neměl ujít tento článek: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi

Jedná se o dlouhodobé investiční portfolio

Investice mohou mít mnoho podob a vždy se vážou k odlišným strategiím a cílům. V našem případě se nesoustředíme na spekulativní obchodování, kde krátkodobé zisky často převažují nad dlouhodobými cíli.

Naše investiční strategie je postavena na trpělivosti a vytrvalosti. Nejde nám o rychlé zisky, nýbrž o stabilní růst našeho investičního portfolia.

Jde o investiční portfolio, které je založeno na dlouhodobé strategii. To znamená, že se nesnažíme využít krátkodobých výkyvů trhu k dosažení rychlého zisku, ale cílíme na dlouhodobý růst hodnoty našich investic.

Chápeme, že investování je maraton, nikoliv sprint. A tak naše rozhodnutí, výběr akcií a průběh naší investiční cesty budou odrážet tuto filosofii.

Dovolte nám nyní shrnout pět výhod dlouhodobého investování, které nás inspirovaly k tomuto přístupu:

  • Dlouhý investiční horizont: Dlouhodobé investování umožňuje ignorovat krátkodobé a nevyhnutelné výkyvy akciového trhu a soustředit se na dlouhodobý růst investic.
  • Princip složeného úročení: Čím déle jsou peníze investovány, tím víc se projevuje efekt složeného úročení, což může vést k výrazně vyšším ziskům.
  • Riziko: Dlouhodobé investování charakterizuje nižší riziko oproti krátkodobému spekulování, protože zahrnuje širší časový horizont. S delším investičním horizontem přitom roste pravděpodobnost růstu akciových trhů.
  • Stabilnější výkonnost: Dlouhodobé investování vyžaduje sestavení diverzifikovaného portfolia, které lépe odolávat tržním výkyvům a vykazuje stabilnější výkonnost.
  • Klidnější mysl: Dlouhodobé investování je často méně stresující než krátkodobé obchodování, protože nevyžaduje neustálé sledování trhu a časté otevírání a zavírání investičních pozic.

Nechte se inspirovat naší dlouhodobou investiční cestou a sledujte, jak se vyvíjí naše portfolio. Věříme, že budeme s naším přístupem úspěšní, neboť jak říká Daniel Gladiš: “Akciový trh je skvělý mechanismus, který přesouvá bohatství od netrpělivých k trpělivým.”

Nakoupíme celkem akcie za 300 000 Kč

Po pečlivé přípravě a úvaze jsme se rozhodli, že do 25 akcií z celého spektra akciového trhu investujeme svých 300 000 Kč.

Zvolili jsme si brokera XTB, který nám poskytuje potřebné nástroje, platformu pro nákup akcií i přístup na všechny požadované akciové trhy.

Nyní stojíme na začátku.

Zajímá vás, jak se nám bude dařit? Sledujte náš seriál a zjistíte to! Na místě je řada otázek: “Je nyní ten správný čas investovat do akcií? Co nás čeká na tomto náročném trhu? Budeme vydělávat, nebo se budeme potýkat se ztrátami?” Investování se pojí s řadou otázek a nejistot. I my je máme. Ale věříme, že dlouhodobý přístup a pečlivě zvolená dlouhodobá strategie mohou přinést ovoce.

“Dokážeme překonat dlouhodobou výkonnost indexu S&P 500, který je často považován za benchmark pro aktivní správce fondů? Může náš diverzifikovaný přístup přinést lepší výsledky než tento pasivní index?” To jsou otázky, které nás naopak motivují a pohání nás vpřed.

A co inflace? Ta může výrazně snížit kupní sílu našich peněz. “Dokáže naše portfolio ochránit naše peníze před tímto neviditelným nepřítelem?” To je další výzva, se kterou se chceme vypořádat.

Tyto nebo podobné otázky má pravděpodobně na mysli každý investor. Ale jsou to přesně otázky a výzvy, které nás inspirovaly k tomu, abychom se vydali na tuto cestu.

Naše investiční cesta bude plná vzrušení, nejistoty, ale také poznání a výzev. Je to cesta, na které se můžeme společně učit a růst.

Tak co? Jste připraveni se připojit? Sledovat naše kroky, sdílet výzvy, kterým budeme čelit, a úspěchy?

Jste připraveni sledovat, jak se naše investice vyvíjejí, zda úspěšně překonáváme benchmark a porážíme inflaci? Vítejte na naší cestě plné poznání a příležitostí.

Vítejte v reálném světě akciového investování.

Co dělat nyní?

Detaily ohledně investičního portfolia, metodiky výběru jednotlivých akcií, investiční strategii a další informace jsme vám představili v úvodním článku celé série. Jestli jste ho ještě nečetli, určitě to doporučujeme, abyste získali další důležité, ale také užitečné informace.

Potom už bude stačit sledovat nové příspěvky níže ve výpisu článků z této série – nebo sledovat naše sociální sítě, kde každý článek sdílíme, viz Facebook a Twitter.

Líbil se vám tento článek?
50
3

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Investovali jsme 300 000 Kč do akcií. Jak se našemu portfoliu daří?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎