Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Komodity » Bavlna

Bavlna – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny bavlny

Cena bavlny za libru
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Obsah článku o bavlně

1.Základní informace o bavlně2.Co může ovlivnit cenu bavlny?3.Cena bavlny – Historický vývoj4.Možnosti obchodování bavlny5.Jak začít obchodovat bavlnu?6.Proč se vyplatí obchodovat bavlnu?7.Diskuze o kontraktech bavlny (komentáře)

Základní informace o bavlně

Bavlna je jemná bílá látka z vláken, které se získávají ze semen bavlníku.

Bavlník

Bavlník se začal pěstovat již několik tisíc let před naším letopočtem. Dlouhou dobu se ale jednalo o okrajovou záležitost a textilní vlákna se vyráběla hlavně z vlny, lnu či konopí. Změna nastala v 16. století po nástupu strojní výroby. Význam bavlny začal narůstat a dnes se na výrobě textilu podílí asi jednou třetinou.

Mezi největší producenty bavlny patří Čína a Indie, s odstupem následují USA, Pákistán a Brazílie. Tato komodita se však pěstuje v dalších desítkách zemí od tropů po nejteplejší části mírného pásma. Celosvětová produkce bavlny přesahuje 25 miliónů tun ročně.

Co může ovlivnit cenu bavlny?

Díky velkému počtu zemí, ve kterých se bavlna pěstuje, není cena bavlny náchylná na velké a rychlé změny. Výpadek dodávek z jedné země může tedy být pokrytý těmi ostatními. Přesto je zde několik fundamentů, které určitý vliv na cenu bavlny mají.

U bavlny se stejně jako u jiných rostlinných produktů objevuje sezónnost. Množství dodávané bavlny na trh stoupá v období sklizně, po ní je pak přebytek nutný skladovat, což stojí peníze.
Svojí roli hraje i počasí. V případě horší sklizně, zejména u největších producentů, nemusí být ostatní státy schopné výpadek pokrýt a menší množství bavlny se pak odrazí ve vyšší ceně.

Pokud se rozhodnete bavlnu nakupovat, nebo obchodovat, je potřeba tyto všechny fundamenty sledovat.

Cena bavlny – Historický vývoj

cena bavlny graf
Vývoj ceny bavlny od roku 2010.

V roce 2010 si můžete povšimnout velmi prudkého nárůstu ceny bavlny. Důvodem bylo neobvykle studené počasí v Číně, které značně poničilo tamní úrodu. Růst ceny bavlny způsobený nedostatkem byl pak ještě umocněný panikou investorů, kteří v obavě nedostatku této komodity začali nakupovat ve velkém. Proto také následoval velmi strmý propad zpět.

V následujících letech se cena bavlny držela v rozmezí mezi 0,60 a 0,78 dolary za libru (cca 0,45 kg). Vzhledem k délce trvání suportu a rezistance tohoto kanálu je lze považovat za velmi silné a v případě jejich prolomení je pravděpodobná významná korekce ceny.

Možnosti obchodování bavlny

Máte-li čas a chuť věnovat obchodování alespoň kousek každý den, můžete začít s krátkodobým obchodováním. Při něm trvá každý obchod maximálně několik dní (v případě intradenního obchodu pak pouze jeden den) a je proto nutné neustále sledovat vývoj ceny. Pro obchodování budete potřebovat hlavně obchodní signály z technické analýzy. Při tomto způsobu obchodování lze nejrychleji vydělat peníze, ale také nejrychleji ztratit. Navíc je velmi náročné na psychiku, jelikož se musíte rychle rozhodovat.

Pokud nemáte tolik času nebo dáváte přednost klidnějšímu způsobu obchodování, pak můžete obchodovat se střednědobým výhledem. Pozici můžete držet klidně několik měsíců nebo třeba rok. Kromě signálů technické analýzy se už rozhodně vyplatí sledovat i fundamentální zprávy ohledně bavlny.

obchodovani bavlny

Bavlnu můžete obchodovat i dlouhodobě a pozici držet třeba i několik let. Možné je to však pouze u nekonečného kontraktu (např. pomocí CFD). Možné je i obchodovat konkrétní sklizeň (futures kontrakty), která však má daný konec obchodování, po kterém následuje vypořádání všech otevřených pozic (takže se nemusíte bát, že by vám někdo domů dovezl pytle s bavlnou).

Konkrétní typy obchodování s bavlnou

První možností by bylo nakoupit samotnou bavlnu a čekat, až cena vzroste. Kromě značně nepraktického řešení byste navíc museli platit za dopravu, uskladnění atd.

Mnohem elegantnější variantou je pustit se do obchodování pomocí CFD. Při něm bavlnu vůbec nevlastníte, jen spekulujete na růst nebo pokles ceny bavlny.

Velkou výhodou CFD obchodování je, že mnoho brokerů vám umožní obchodovat s pákou. Pokud třeba broker nabízí páku 1:10 (např. XTB), na každých deset korun investovaných do obchodu vám stačí dát ze svého jen jednu a zbylých devět vám půjčí broker.

Recenze brokera XTB

Zde si můžete přečíst naši recenzi tohoto českého brokera.

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další možností je využít k obchodu s bavlnou spready. Při tomto druhu obchodování nakoupíte bavlnu s jedním datem expirace a zároveň prodáte bavlnu s jiným datem. Zisk pak inkasujete za situace, při které cena nakoupené bavlny roste rychleji než prodávaná, či naopak pomaleji klesá.

Výhodou oproti samotnému nákupu a spekulaci na růst je jednak nižší margin (čili peníze, které musíte mít na účtě, abyste mohli obchod provést a jednak menší výkyvy ceny, což je zejména pro začínající obchodníky příznivé.

Při všech obchodech se pak rozhodně vyplatí sledovat COT reporty, díky kterým každý pátek zjistíte, jaké pozice drží velcí institucionální investoři. Většinou (ale ne vždy) se vyplatí chodit s davem.

futures obchodovani

Jak začít obchodovat bavlnu?

I když se to na první pohled nemusí zdát, začít obchodovat bavlnu není nijak složité. K vašemu prvnímu obchodu musíte splnit pouze několik málo věcí.

 • Nejprve si musíte zvolit brokera, přes kterého budete obchodovat. Obchodování s bavlnou nabízí velká většina z nich. Pokud si nejste jistí, který by byl vhodný, můžete při svém rozhodování využít naše recenze.
 • Po výběru brokera si u něho musíte založit účet. K tomu bude potřeba vyplnit jejich formulář a nahrát doklady totožnosti. V případě nejasností vám pomůže jejich technická podpora. Neumíte-li dobře anglicky, zvažte výběr brokera s českou verzí (např. XTB).
 • Poté vás bude čekat poslání finančních prostředků na nově založený účet, se kterými budete obchodovat.
 • Následovat bude vybrání vhodné obchodní taktiky. Někteří brokeři umožňují i obchodování na simulovaném účtu bez reálných peněz (demo účet). Na něm si lze ověřit úspěšnost obchodního plánu i se seznámit s prostředím, ve kterém zadáváte obchodní příkazy.
 • Nakonec vás bude čekat první reálný obchod a v ideálním případě i první výdělek.
Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Naučit se obchodovat není záležitost na týden a jen praxí se také vše nelze naučit. I když jsou ztráty nedílnou součástí obchodování a ani ti nejlepší se jim nevyhnou, je dobré je minimalizovat. Základem vašeho obchodování by proto mělo být dobré zvládnutí teoretických znalostí, které můžete mimo jiné čerpat z našeho webu.

Proč se vyplatí obchodovat bavlnu?

Bavlna je využívána po celém světě a to je důvodem, proč je hodně obchodována (trh je hodně likvidní). Není proto problém v libovolný okamžik koupit či prodat kontrakt, a to i ve větším množství.

Vzhledem k její více jak dvoutisícileté historii také nehrozí krach jejího obchodování, jako je tomu například u akcií jednotlivých firem. Při spreadovém obchodování se navíc jedná o velmi poklidný vývoj ceny a je to tak ideální příležitost pro vaše první obchody.

Nevýhodou může být nemožnost dlouhodobé investice, jelikož cena bavlny nemá žádný významný dlouhodobý trend.

Jak jste na tom s obchodováním bavlny vy? Už za sebou máte úspěšné obchody, nebo se na ně teprve chystáte? Podělte se s námi o vaše postřehy v diskusi pod článkem.

Další zdroje informací


KomoditaBavlna
Jednotkalibra

Bavlna - cena za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
27. 10. 2021 $1,08 libra
26. 10. 2021 $1,09 libra
25. 10. 2021 $1,09 libra
22. 10. 2021 $1,08 libra
21. 10. 2021 $1,06 libra
20. 10. 2021 $1,11 libra
19. 10. 2021 $1,08 libra
18. 10. 2021 $1,07 libra
14. 10. 2021 $1,07 libra
13. 10. 2021 $1,04 libra

Ohodnoťte tuto komoditu


Připojte se k diskuzi

Další Komodity, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo