Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Indexy » S&P500

Akciový index S&P500 - Detail, hodnota, graf, historie

Váš kapitál je v ohrožení*

Graf vývoje S&P500

Index S&P500 graf
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o indexu S&P 500

Informace o S&P500

Akciový Index Standard & Poor’s 500 (častěji uváděný ve zkrácené podobě jako index S&P 500) je jeden z nejsledovanějších burzovních indexů na světě, který reprezentuje 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech.

Díky svému rozsahu a způsobu výpočtu podle tržní kapitalizace patří index mezi nejspolehlivější ukazatele vývoje amerického, potažmo i světového, akciového trhu. Milionům obchodníků z celého světa pak S&P také slouží jako prostředek k zbohatnutí prostřednictvím investičních produktů a finančních derivátů.

Jednotlivé komponenty zahrnuté do indexu S&P 500 a jejich váhová vyjádření vycházejí z hodnot indexu S&P Dow Jones. Od ostatních indexů např. Dow Jones Industrial Average nebo Nasdaq Composite index se liší svým pestřejším uplatněním a jinou váhovou metodikou.

V tomto komplexním článku se seznámíme s historií tohoto indexu, ukážeme si výkonnost indexu, jak index obchodovat a mnohem více.

Obsah detailu indexu S&P500

1.Historie tohoto indexu2.Výběr zahrnutých společností3.Způsob výpočtu hodnoty indexu4.Výnos (výkonnost) indexu S&P 5005.Využití indexu S&P500A) Jak obchodovat index S&P500?B) Jak lze do indexu S&P 500 efektivně investovat?6.Proč investovat do indexu S&P 500?7.Co ovlivňuje vývoj indexu S&P 500?8.Příbuzné indexy9.Často kladené otázky

Index S&P500, s&p 500 index sap 500 index s a p 500, sp500, sap500

Historie tohoto indexu

Vznik indexu má na svědomí společnost Standard & Poor’s, od níž je pochopitelně název indexu odvozen. Standard & Poor’s je společnost zaměřená na analýzu finančních trhů. Henry Varnum Poor zakládal svou firmu už v roce 1860 se záměrem poskytovat informace o ekonomickém stavu železničních společností. Dnes se jedná o jednu ze tří největších ratingových agentur na světě.

Prapůvod indexu se datuje k roku 1923, kdy vzniká "Composite Index". Tento předchůdce dnešního S&P nejdříve zahrnoval jen několik desítek titulů. Když se v roce 1941 spojily společnosti Poor’s Publishing a Standard Statistics, vlajkový index nové korporace se přejmenovává na S&P 90.

Vlastníci však stále své portfolio rozšiřovali až do současných 500. Na této hodnotě se 4. března 1957 počet titulů již zastavil a od této doby nám oficiálně vznikl současný S&P 500. Ze začátku byly údaje zveřejňovány pouze v týdenních intervalech, od 60. let díky rozvoji výpočetní techniky se už hodnota indexu aktualizuje v podstatě nepřetržitě.

Dnes S&P 500 index pokrývá zhruba 80 % celkového amerického akciového trhu, zatímco starší a známější Dow zahrnuje jenom čtvrtinu. Aktuální seznam zahrnutých společností naleznete zde.

Výběr zahrnutých společností

Jednotlivé společnosti musí být obchodovatelné na největších amerických burzách NYSE a NASDAQ a jsou do akciového indexu zahrnuty na základě své tržní kapitalizace.

To však neznamená, že S&P 500 vždy obsahoval automaticky 500 nejhodnotnějších amerických korporací. Kromě kapitalizace ještě majitelé při výběru kladou důraz na rozmanitost jednotlivých ekonomických sektorů, tak aby index skutečně reprezentoval celé spektrum americké ekonomiky.

V neposlední řadě je třeba dodat, že index ani nemusí zastupovat podniky se sídlem v USA! Pokud se jedná o významnou společnost v rámci určitého odvětví, obchodovatelnou na newyorkských burzách, která má zároveň nepřehlédnutelné postavení na americkém trhu, je potom i taková společnost bez problému přizvána "do klubu".

Podobně jako v případě Dow Jones indexu o zahrnutí či vyloučení korporací tu nerozhodují pouze pevně daná pravidla, ale i subjektivní faktory podle preferencí vlastníka a vydavatele. Nicméně mezi ta objektivní kritéria patří:

 • Tržní kapitalizace alespoň 8,2 miliardy USD.
 • Veřejně obchodované akcie musí převažovat nad "zamknutými" podíly, tj. burzovně neobchodovanými akciemi vlastněnými například zakladateli společnosti, manažery, jinými firmami, státem apod.
 • Minimální měsíční objem 250 tisíc akcií obchodovaných v každém z 6 předcházejících měsíců před zahrnutím společnosti do indexu.
Složení indexu S&P500
Změny v indexu S&P500 od roku 2002 (Zdroj: Seekingalpha.com)

Způsob výpočtu hodnoty indexu

Hodnota S&P 500 se vypočítává podle plovoucí tržní kapitalizace. To znamená, že cenu jednoho podílu akcie vynásobíme počtem všech veřejně obchodovaných akcií. Pro finální cenu se ještě tento součin vydělí dělitelem. Hodnotu dělitele si vlastník indexu stanovuje a mění sám dle potřeby.

Stejně jako u Dow Jones i u S&P 500 smysl dělitele spočívá v udržení cenové konzistence – firmy často dělí své akcie, nebo naopak stahují akcie z oběhu, spojují se do konglomerátů, nebo naopak dochází k vzniku menších dceřiných společností atd. Dělitel zaručuje, že navzdory těmto strukturálním změnám cena indexu S&P500 zůstane konstantní.

Praktický rozdíl mezi indexy váženými tržní kapitalizací jako S&P a cenově váženými indexy jako Nikkei spočívá v tom, že u S&P 10procentní změna 50dolarové akcie a 10procentní změna 20dolarové akcie ovlivní hodnotu indexu stejnou měrou.

Zatímco v totožném příkladě u Nikkei 10procentní změna u 50dolarové akcie (tedy 5 dolarů na jednu či druhou stranu) zahýbe s hodnotou indexu mnohem více 10procentní změna u 20dolarové akcie (tedy jenom 2 dolary nahoru či dolů).

Cenově vážené indexy takto přikládají větší váhu velkým hráčům na finančním trhu.

Výnos (výkonnost) indexu S&P 500

Bohužel neexistuje jedno konkrétní číslo přesně zachycující průměrný roční výnos indexu z několika důvodů. Za prvé, bereme v úvahu inflaci? Za druhé, začínáme rokem 1923, kdy vznikl index, nebo rokem 1957, kdy se počet indexu ustálil? Za třetí, počítáme i s výnosy z dividend? Za čtvrté, počítáme i s daněmi?

Výkonnost indexu S&P500 (vývoj)
Výkonnost indexu S&P500 mezi lety 1950 – 2015

Přes tyto komplikace jasná většina zdrojů uvádí, že průměrný roční výnos indexu upravený o inflaci se pohybuje kolem 7 % – bez ohledu na to, zda kalkulujeme s počátkem ve 20. letech nebo 50. (samozřejmě pokud od "dvacítek", tak výnos máme o několik desetin procenta vyšší).

Historicky bychom těžko hledali spolehlivější aktivum z hlediska míry pravidelného výdělku, než je právě S&P 500.

Využití indexu S&P500

Kvůli své robustnosti index S&P 500 (někdy označovaný také jako "us 500 index") slouží jako užitečné měřítko stavu americké ekonomiky a situace na akciových trzích. Dokonce se uvádí, že svým významem index představuje vedoucí indikátor – pohne-li se index více na určitou stranu, další aktiva na daný vývoj reagují. Jinými slovy S&P často předznamenává větší trendy.

Navíc tím, že S&P zobrazuje historická data táhnoucí se mnohá desetiletí zpátky, každý investor zjistí krátkým pohledem na dlouhodobý graf, jak si index vede ve srovnání s minulostí.

Zatímco Dow Jones Industrial Average je známější pro laickou veřejnost kvůli své historii a většímu mediálnímu pokrytí, S&P 500 je preferovanějším ukazatelem mezi institucionálními investory pro svůj širší rozměr, sektorovou různorodost a způsob výpočtu.

Na pohybu S&P lze standardně vydělávat zakoupením investičních produktů typu ETF či indexových fondů typu Vanguard 500 Fund, jejichž hodnota je svázána se současnou výkonností indexu.

Jde o fondy, které v portfoliu disponují stejným složením akcií jako daný akciový index. Jakmile je např. pro slabé obchodní výsledky jedna společnost nahrazena novou, tatáž transakce obvykle proběhne i v ETF. Tyto fondy jsou vhodnější pro dlouhodobější investory. ETF lze rovněž nakupovat prostřednictvím investičních platforem, případně mohou být tyto burzovně obchodovatelné fondy i součástí akciových podílových fondů.

Spekulanti pak využívají CFD kontrakty jako nástroje pro investování, či spíše spekulování na změny v hodnotě S&P 500 indexu. Pokud využijete CFD žádné akcie reálně nevlastníte, pouze spekulujete na cenový pohyb indexu samotného prostřednictvím svého účtu u brokera. Denní obchodníci často využívají také finanční páky, kterou mohou znásobit menší denní pohyby a poté lze využít index S&P 500 i jako podkladové aktivum při denním obchodování. Pro dlouhodobé investování se však zmíněné finanční deriváty vůbec nehodí a vhodnější je, pokud budete "do indexu S&P 500 investovat" jiným způsobem, což si vysvětlíme hned záhy.

Jak využít index S&P 500 v rámci své investiční strategie?

Jak už jsme naznačili výše, chcete-li využít indexu S&P 500 v rámci své strategie, máte dvě možnosti, jak k tomu přistoupit:

A) Dlouhodobá investice

B) Krátkodobá spekulace

To je rozhodnutí, které do značné míry souvisí s vaší obecnou investiční strategií. Měli byste vědět, zda jste spíše investor či spekulant.

Snažíte se dlouhodobě nakupovat aktiva s potenciálem na dlouhodobý a stabilní růst? Zabýváte se fundamentální analýzou a očekáváte od svého snažení stabilní a poměrně bezpečné zhodnocení? Pak jste investor.

Nebo se snažíte naopak časovat své nákupy na trhu na základě studia technické analýzy? Držíte své pozice pouze krátkodobě a hojně využíváte v rámci svého obchodování finanční páky? Pak jste spíše obchodník – spekulant.

Nyní máte jako v tom, zda jste spekulant či obchodník, nebo dlouhodobý investor. Na obě varianty se nyní jednu po druhé podíváme blíže.

A) Jak obchodovat index S&P500?

Schopnost sledovat aktuální politické a ekonomické zprávy a znát aspoň základy fundamentální analýzy patří mezi nezbytnou výbavu retailového tradera profitujícího z tohoto indexu. Tradeři spoléhající se čistě na technickou analýzu se zpravidla specializují na jiné instrumenty jako forex a jiné.

Výhodou tohoto indexu je, že jej lze prostřednictvím futures kontraktů a CFD obchodovat prakticky nonstop. Likvidita na velkých amerických indexech je dostatečně silná na to, aby brokeři zaručili svým klientům trading S&P ve dne v noci.

s&p500 obchodování
Obchodovací okénko u Plus500

Index S&P500 lze obchodovat u většiny forexových a CFD brokerů, jako např. XTB, Plus500 či RoboMarkets. Obchodování tohoto indexu funguje stejně jako obchodování jakýchkoli jiných akcií.

Napravo vidíte obrázek toho, jak obchodování u brokera Plus500 vypadá. Jednoduše zvolíte aktivum, v našem případě USA 500, což je jiný název pro index S&P500.

Poté už jen stačí zvolit, zda chcete index koupit či prodat (spekulovat na růst či pokles). Výhoda obchodování jako CFD je ta, že můžete spekulovat i na pokles hodnoty tohoto indexu (prodávat).

Obchodujte S&P 500 u doporučených brokerů

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Možná si teď říkáte, že kdybyste obchodovali index S&P 500 prostřednictvím CFD kontraktů, v podstatě byste mohli tyto pozice držet dlouhodobě a tím pádem můžete CFD kontrakty využít i k dlouhodobému investování. Finanční deriváty a futures kontrakty však nejsou za tímto účelem vhodné, a to hned ze dvou podstatných důvodů:

 • Poplatky: zatímco nákup akcií vám řadu z brokerů už dnes zprostředkuje bez poplatku, v případě nákupu CFD se obvykle setkáte s poměrně vysokými poplatky, které vám jsou účtovány za každou noc či víkend, kterou danou pozici držíte. Pokud byste tak drželi CFD na S&P 500 dlouhodobě, pravděpodobně byste na těchto poplatcích zaplatili vyšší sumu, než by činilo vaše eventuální zhodnocení. To navíc není všechno…
 • Daně: možná jste už slyšeli, že investice může splnit tzv. časový test (pokud ne, podívejte se sem). V případě akciových investic platí, že pokud držíte svou pozici alespoň tři roky, nemusíte posléze odvádět daň ze zisku. Tato "daňová úleva" se však vztahuje pouze na fyzické akcie. "Virtuální" instrumenty typu CFD časový test splnit nemohou a tím pádem bude váš zisk z případného držení těchto instrumentů zdaněn (zatím) 15% sazbou, i kdybyste tuto investici drželi třeba 30 let.

Díky dvěma výše zmíněným důvodům se tak CFD a futures nehodí k dlouhodobému investování. I kdybychom pak pominuly vysoké poplatky, vaše ztráta jenom na daních by byla výrazná, což je vidět na obrázku níže, který znázorňuje rozdíl mezi pravidelným nákupem CFD a pravidelnou investicí do ETF sledující svým složením index S&P 500.

konecna-hodnota-investice-do-sap500-ve-vysi-1000-tisic-kc-korun-mesicne-za-30-let-investovani
Konečná hodnota investice v výši 1 000 Kč měsíčně po 30 letech (ETF vs CFD)

B) Jak lze do indexu S&P 500 efektivně investovat?

Indexové fondy: S prvním indexovým fondem přišel John Bogle v roce 1976, tehdy se jednalo o revoluci v oblasti retailového investování – řada z profesionálních investorů se dívala na Bogleovo snažení skrz prsty. Proč by měl někdo investovat do instrumentu, který nabízí pouze průměrný tržní výnos? V průběhu času se ukázalo, že takový indexový fond sledující výkonnost S&P 500 dovede přinést velmi zajímavou návratnost, které nebyla řada profesionálních investorů schopná vůbec dosáhnout, a tak začala popularita indexových fondů stále růst. Mimochodem se tak zrodila i populární investiční strategie – pasivní investování.

Pokud byste chtěli koupit přímo indexový fond, pak budete mít jako český investor smůlu. Ani největší zřizovatel indexových fondů – americký Vanguard – zatím českým investorům neumožňuje nákup indexových fondů. Nepropadejte však hned panice, nemusíte zůstávat u výše zmiňovaných CFD kontraktů. Další možností, jak "investovat" do indexu S&P 500 je nákup "fyzických" ETF.

ETF: Burzovně obchodovatelné fondy, které svým složení kopírují index S&P 500 jsou velmi oblíbeným nástrojem dlouhodobých investorů. Můžete je nakupovat klasicky prostřednictvím ETF brokerů, jako jakékoliv jiné akcie. Jak už bylo naznačeno výše, na tyto investice se vztahuje časový test, takže představují ideální alternativu, jak můžete dlouhodobě do indexu S&P 500 investovat.

Mají však taky svá specifika, například nejstarší S&P 500 ETF – SPDR S&P 500 Trust (SPY) lze nakupovat z Česka pouze na platformě e-Broker od Fiobanky. Máte však na výběr i z celé řady dalších alternativ, které je možné obchodovat u brokera XTB, na platformě Degiro nebo u Lynx.

Investiční platformy a podílové fondy: Abyste mohli realizovat investice prostřednictvím ETF, nemusíte být profesionál – už víte, co to je index S&P 500 i jak se index 500 největších amerických společností tvoří. Proto je potřeba pouze vyhledat vhodného brokera, otevřít si u něj obchodní účet a realizovat své investice.

Začátečník však možná dá přednost poslední, mnohem jednodušší a automatické investiční alternativě, kterou představují investiční platformy. U společností jako jsou např. Portu, Fondee nebo Indigo, si můžete jednoduše otevřít obchodní účet a posléze do zmiňovaných ETF investovat automaticky. Takový přístup na vás klade minimální požadavky a za poplatek okolo 1 % ročně, můžete do tohoto indexu S&P 500 pohodlně investovat. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si tento komplexní článek, případně si můžete přečíst i recenze jednotlivých investičních platforem.

Starší alternativou k investičním platformám pak jsou tradiční podílové fondy, které často nějakým způsobem do indexu S&P 500 rovněž investují, snad vždy však bude tento index pouze součástí širšího portfolia cenných papírů, a navíc musíte počítat s vyššími poplatky, které se mohou pohybovat kolem 3 % ročně. Takovou možnost ale máte také, takže by bylo nefér ji nezmínit. Měli byste však vzít na vědomí, jaký rozdíl na dlouhém časovém horizontu znamená 1 % nebo 3 % poplatek. Níže můžete názorně vidět rozdíl v konečné hodnotě investice při investovaných 1 000 Kč měsíčně po dobu 30 let.

konecna-hodnota-investice-ve-vysi-1000-kc-mesicne-za-30-let-investovani
Konečná hodnota investice ve výši 1 000 Kč měsíčně po 30 letech (1% vs 3% poplatek)

Proč investovat do indexu S&P 500?

ETF, která svým složením kopírují index S&P 500 ale i další finanční instrumenty, jsou mezi investory velmi oblíbená – nabízejí zajímavou návratnost, okamžitou diverzifikaci a poměrně nízkou nákladovost:

 • Atraktivní výnosy: Index S&P 500 stejně jako všechny akcie může v průběhu času kolísat. Na dlouhém investičním horizontu se však neustále vrací ke svému dlouhodobému zhodnocení 10 % ročně (7 % po započtení inflace). To neznamená, že index tento výnos připíše každý rok, z dlouhodobého hlediska se však jeho výnos bude blížit zmiňovanému průměru, což není vůbec špatné.
 • Diverzifikace: Investoři s oblibou nakupují aktiva kopírující svým složením index S&P 500, protože nabízejí okamžitou diverzifikaci. Jedna akcie takového ETF poskytuje částečné vlastnictví v 500 největších amerických společnostech v rámci jediné investice.
 • Nízké riziko: Protože jsou tyto investice automaticky diverzifikované, nesou inherentně nižší investiční riziko než jednotlivé akcie. To neznamená, že se nemůže hodnota vaší investice krátkodobě propadnout, jediná společnost však na rozdíl od indexu zkrachovat může a vy přijdete o všechny investované peníze. Index obvykle také méně kolísá než jednotlivé akcie.
 • Nízké náklady: Nákladovost podílových fondů se pohybuje řádově v desetinách procent, za což získáváte "bezpracně" diverzifikovaný koš amerických akcií, prostřednictvím jediného nákupu. Ačkoliv lze už dnes akcie kupovat i bez poplatku, minimálně časová investice na sestavení podobného portfolia na vlastní pěst by byla značná.

Co ovlivňuje vývoj indexu S&P 500?

V obecné rovině fundamenty nejvíce ovlivňující cenu S&P jsou:

 • Zasedání FEDu a jakékoliv náznaky budoucího vývoje úrokových sazeb. Většinou platí, že čím menší sazby, tím vyšší cena indexu a obráceně.
 • Míra inflace. Většinou platí, že čím vyšší inflace proti předpokladům, tím níž index klesá, neboť se zvyšuje šance FEDu na zvýšení sazby. Naopak čím nižší inflace proti očekávání trhu, tím vyšší šance na pokles úrokové sazby.
 • Míra nezaměstnanosti. Tady je to složitější, jelikož vyšší než očekávaná míra nezaměstnanosti sama o sobě neimplikuje budoucí změnu úrokové sazby jedním či druhým směrem. Pokud se nezaměstnanost snižuje, obecně platí, že se ekonomice daří dobře a akciové trhy rostou. Na druhou stranu pozitivní zprávy z trhu práce někdy paradoxně způsobují pád akcií, protože centrální bankéři necítí potřebu snižovat sazby za účelem povzbudit větší spotřebu.
 • Mezinárodní napětí a konflikty. Jakékoliv střety mezi státy, ať už válečného charakteru, nebo v podobě ekonomického soupeření prostřednictvím přísnější celní politiky a rušení dohod, má za následek pád indexů. Naopak mezinárodní dohody, vyřešení konfliktů přispívají k růstu.

Příbuzné indexy

Společnost Standard & Poor’s produkuje několik dalších indexů. Například S&P MidCap 400 reprezentující středně velké firmy, nebo S&P SmallCap 600 reprezentující americké malopodniky.

Pokud jste někdy slyšeli o indexu S&P Composite 1500, vězte, že jde o celkový součet klasického S&P 500, MidCap 400 a SmallCap 600. Tento podceňovaný všezahrnující S&P 1500 Composite index se akciovým investorům rozhodně vyplatí sledovat také.

Již zmiňovaný "rival", cenově vážený Dow Jones index, je mnohem exkluzivnější se svými pouhými 30 zahrnutými tituly a poněkud svévolnými selekčními kritérii. Naopak opačným extrémem je Wilshire 5000, jehož úkolem je obsáhnout kompletně celý americký akciový trh. Jakékoliv veřejně obchodované akcie podniků se sídlem ve Spojených státech by měly v tomto indexu nalézt své zastoupení.

V souvislosti s tématem akciových trhů se někdy hovoří o "velké trojice". Jedná se o s přehledem nejobchodovanější a nejcitovanější americké indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite.

Nasdaq je sice rovněž vážen přes tržní kapitalizaci jako S&P a také zahrnuje společnosti se sídlem mimo USA, avšak Nasdaq se liší tím, že funguje převážně jako sektorový index zaměřený na akcie technologických firem. Navíc obsahuje více 3000 společností, mezi které patří celá řada středně velkých i malých a začínajících společností s nízkou kapitalizací.

Rekordy S&P500

 • Největší denní procentuální nárůst: 11,58 % (13. říjen 2008)
 • Největší denní procentuální ztráta: 20.47 % (19. říjen 1987)
 • Nejnižší uzavírací hodnota: 16,66 (3. leden 1950)

Často kladené otázky

1️⃣ Co je to akciový index?
Akciové indexy reprezentují souhrnný akciový trh nebo odvětví. Jednoduše řečeno – Jsou ukazatelem jak se danému trhu (segmentu) jako celku daří. Typicky se jedná o index založený na akciích v určité geografické lokaci, obvykle se jedná o zemi nebo o index založený na odvětví jako je IT, farmacie, lehký a těžký průmysl a podobně. Konkrétně S&P500 obsahuje celkem 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech.
2️⃣ Jaká je hodnota indexu S&P500?
Aktuální hodnota indexu S&P500 je 4 293 .
3️⃣ Jak index S&P500 obchodovat?
Obchodovat indexy můžete buď ve formě CFD kontraktů u brokera (např. Plus500 nebo XTB) a nebo jako ETF. CFD obchodování s indexy má tu výhodu, že můžete využít pákového efektu a znásobit tak své potenciální zisky (nebo ztráty!).

Více informací o SPX

Jméno indexuS&P500
TickerSPX
Oficiální stránkyhttps://www.standardandpoors.com
Datum založení1923
Počet společností500

Vývoj indexu S&P500 za posl. 2 týdny

Datum Aktuální cena Ticker
07. 06. 2023 Načítání... SPX
06. 06. 2023 Načítání... SPX
05. 06. 2023 Načítání... SPX
04. 06. 2023 Načítání... SPX
03. 06. 2023 Načítání... SPX
02. 06. 2023 Načítání... SPX
01. 06. 2023 Načítání... SPX
31. 05. 2023 Načítání... SPX
30. 05. 2023 Načítání... SPX
29. 05. 2023 Načítání... SPX
28. 05. 2023 Načítání... SPX
27. 05. 2023 Načítání... SPX
26. 05. 2023 Načítání... SPX
25. 05. 2023 Načítání... SPX

Ohodnoťte index SPX


Diskuze k článku 6
Radovan Hájek

Dobrý den.
Pokud budu obchodovat s indexem S&P 500 (US500) nebo podobnými (US100, US2000) musím zisky uvádět v daňovém přiznání a danit? Předem děkuji za odpověď.
RH

Portál Finex.cz
Odpověď na Radovan Hájek

Dobrý den, Radovane. Samozřejmě. Pokud byste aktivním obchodováním (nebo investováním bez splnění podmínek časového testu, příp. min. obratu 100 000 Kč) dosáhl zisku, je nutné tento zisk řádně uvést v daňovém přiznání a zdanit.

Emil

Můžu S&P500 obchodovat přes metatrader 4? Díky za radu.

Portál Finex.cz
Odpověď na Emil

Emile, záleží na brokerovi, kterého pro své obchodování používáte. Pokud nabízí platformu MT4 a nabízí i obchodování indexu S&P, mělo by být vše v pořádku!

Guliver

Je to jeden velký vomd.
Tohle má být tučně hned v úvodu, a ne na tmavým podkladu na konci.
Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 70–90 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty.

Guliver

Máte to tady trochu popletený. Popisujete indexy a odkazem odpalujete na XTB nebo alternativy, které nabízí CFD na indexy na OTC trhu. To je čistokrevná zlodějina, necentralizovaný a často manipulovaný trh, kde cenu kótuje broker a roztahováním spreadu vyhazuje obchodníky z pozic. Sám broker je ve střetu zájmu jako prase. Přestěhujte se na centralizované trhy. Mezi obchodováním futures na index a CFD je tak propastný rozdíl, že pokud obchodník zkusí centralizovaný trh, už se na OTC trh nikdy nevrátí.

Připojte se k diskuzi

Další Indexy, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo