Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Rekordní hodnoty cen mědi signalizují oživení průmyslové výroby. Rostou rychleji než ceny zlata. Co za tímto růstem stojí?
V posledních měsících cena mědi prudce roste, když si obchodníci i uživatelé konečných produktů začínají uvědomovat potenciál budoucí poptávky.
Podle Johna Carusa, seniorního tržního stratéga v RJO Futures, se trh dostal do “Isaac Newton momentu”, kdy se jablko skutálelo na hlavy globálních obchodníků a uživatelů a teprve teď si uvědomují realitu zvýšené budoucí poptávky.
Ceny mědi na trzích dosáhly nových maxim, což signalizuje vzrůstající důvěru v dlouhodobé vyhlídky tohoto kovu stejně jako budoucí růst výroby v globálním měřítku.
David Waugh, kvantitativní analytik a viceprezident společnosti Neuberger Berman, poukázal na schopnosti mědi předpovídat růst průmyslové výroby potažmo celé ekonomiky.
Dr. Měď má doktorát z ekonomie a s letošním růstem cen říká, že se příliv a odliv v globální výrobní aktivitě obrací.
Z velké části jde tedy spíš o reálné využití mědi v průmyslu, než o spekulativní zájem obchodníků. To dokazuje i srovnání výkonnosti mědi s výkonností zlata a stříbra, které zatím za mědí v letošním silném roce zaostávají.
Podle Matthewa Fina, manažera portfolia Third Avenue Value Fund, je jedním z nejpodceňovanějších aspektů mědi skutečnost, že globální poptávka po ní roste již více než 100 let.
S ekonomickým rozvojem a modernizací v rozvojových zemích dochází ke stále větší spotřebě tohoto kovu.
Ve vyspělých státech zase roste poptávka po mědi v důsledku rozvoje zelené energie a elektromobilů.
Na výrobu jednoho elektromobilu je spotřebováno přes 80 kg mědi, což je víc než 3,5násobek množství použitého při výrobě auta se spalovacím motorem.
V roce 2023 bylo zhruba 12 % všech prodaných vozidel elektrických. Mezinárodní agentura pro energii odhaduje, že v letošním roce by mohlo být elektrické dokonce každé páté prodané auto.
Největší podíl na tomto prudkém rozvoji má Čína, kde vládní dotace pomáhají výrobcům snižovat ceny. V Číně bylo loni více než 60 % prodaných elektromobilů levnějších než jejich konvenční protějšky.
Nedávná data naznačují, že světová spotřeba mědi vzrostla o zhruba 6 % v lednu, přičemž jen čínská poptávka stoupla asi o 12 %.
Na růstu poptávky po mědi má samozřejmě svůj podíl i v současnosti nejrychleji rostoucí odvětví – umělá inteligence.
Ta je velmi náročná na data, což vyžaduje rychlý růst globální kapacity datových center, která spotřebovávají obrovské množství energie, a tudíž vyžadují měď. Nejen v samotném datovém centru, ale především v připojení k elektrické síti, záložním generátorům a podobně.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.