Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Měď lepší investice než zlato? Co žene růst její ceny na nová rekordní maxima?

Rekordní hodnoty cen mědi signalizují oživení průmyslové výroby. Rostou rychleji než ceny zlata. Co za tímto růstem stojí?

Měď lepší investice než zlato? Co žene růst její ceny na nová rekordní maxima?
Zdroj: depositphotos.com

V posledních měsících cena mědi prudce roste, když si obchodníci i uživatelé konečných produktů začínají uvědomovat potenciál budoucí poptávky.

Podle Johna Carusa, seniorního tržního stratéga v RJO Futures, se trh dostal do “Isaac Newton momentu”, kdy se jablko skutálelo na hlavy globálních obchodníků a uživatelů a teprve teď si uvědomují realitu zvýšené budoucí poptávky.

Ceny mědi na trzích dosáhly nových maxim, což signalizuje vzrůstající důvěru v dlouhodobé vyhlídky tohoto kovu stejně jako budoucí růst výroby v globálním měřítku.

David Waugh, kvantitativní analytik a viceprezident společnosti Neuberger Berman, poukázal na schopnosti mědi předpovídat růst průmyslové výroby potažmo celé ekonomiky.

Dr. Měď má doktorát z ekonomie a s letošním růstem cen říká, že se příliv a odliv v globální výrobní aktivitě obrací.

Z velké části jde tedy spíš o reálné využití mědi v průmyslu, než o spekulativní zájem obchodníků. To dokazuje i srovnání výkonnosti mědi s výkonností zlata a stříbra, které zatím za mědí v letošním silném roce zaostávají.

Srovnání výkonnosti mědi se zlatem a stříbrem

Aktuální cena
Změna
Měď / 1 tuna mědi
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Co žene měď vzhůru?

Podle Matthewa Fina, manažera portfolia Third Avenue Value Fund, je jedním z nejpodceňovanějších aspektů mědi skutečnost, že globální poptávka po ní roste již více než 100 let.

S ekonomickým rozvojem a modernizací v rozvojových zemích dochází ke stále větší spotřebě tohoto kovu.

Ve vyspělých státech zase roste poptávka po mědi v důsledku rozvoje zelené energie a elektromobilů.

Poznámka

Na výrobu jednoho elektromobilu je spotřebováno přes 80 kg mědi, což je víc než 3,5násobek množství použitého při výrobě auta se spalovacím motorem.

V roce 2023 bylo zhruba 12 % všech prodaných vozidel elektrických. Mezinárodní agentura pro energii odhaduje, že v letošním roce by mohlo být elektrické dokonce každé páté prodané auto.

Největší podíl na tomto prudkém rozvoji má Čína, kde vládní dotace pomáhají výrobcům snižovat ceny. V Číně bylo loni více než 60 % prodaných elektromobilů levnějších než jejich konvenční protějšky.

Zdroj: iea.org
Růst prodejů elektromobilů v jednotlivých regionech po letech. Světlě modře bateriová vozidla, tmavě modře plugin hybridy
Růst prodejů elektromobilů v jednotlivých regionech po letech. Světlě modře bateriová vozidla, tmavě modře plugin hybridy

Nedávná data naznačují, že světová spotřeba mědi vzrostla o zhruba 6 % v lednu, přičemž jen čínská poptávka stoupla asi o 12 %.

Na růstu poptávky po mědi má samozřejmě svůj podíl i v současnosti nejrychleji rostoucí odvětví – umělá inteligence.

Ta je velmi náročná na data, což vyžaduje rychlý růst globální kapacity datových center, která spotřebovávají obrovské množství energie, a tudíž vyžadují měď. Nejen v samotném datovém centru, ale především v připojení k elektrické síti, záložním generátorům a podobně.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.