Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Osobní finance – Velký přehled a tipy, jak se starat o své peníze v roce 2023

Bez peněz to v dnešní době nejde, to víme všichni. Můžeme si přát štěstí, zdraví a lásku, ale když nejsou peníze, ani jedna z těchto oblastí se nemůže zcela naplnit. S penězi je vše snazší nebo řekněme dostupnější. Lepší zdravotní péče se platí, romantická večeře také není zdarma a pocit štěstí z cestování nezažijete, když si nejprve nekoupíte letenku do dané destinace.

Proto je důležité uvědomit si, že finance hrají v našich životech důležitou roli. Jak ale zlepšit svou finanční situaci a jak získat peníze, abyste mohli začít žít lépe? Musíme vás upozornit, že se nestane žádný zázrak, peníze k vám samy jen tak od sebe nepřijdou. Musíte změnit nastavení své mysli, začít pracovat na své finanční gramotnosti a vytvořit si jasný finanční plán. Když pochopíte, na jakém principu finance fungují a jak s nimi pracovat, vše najednou půjde skutečně samo. Důležité je začít.

Podívejte se na náš velký přehled osobních financí, kde se dozvíte vše, co potřebujete o penězích vědět!

Základy osobních financí
 • Osobní finance se zabývají hospodařením s penězi, které mají v našem životě – ať chceme, nebo nechceme – zásadní roli. Různí lidé přitom mají k penězům různý vztah, který ovlivňuje jejich schopnost spořit, utrácet a investovat.
 • Zlepšení finanční situace začíná změnou myšlení, zvýšením finanční gramotnosti a vytvořením jasného finančního plánu, který nastiňuje, jak budete investovat a spořit peníze.
 • Finanční gramotnost je naučená dovednost, která vede k lepší osobní a rodinné finanční situaci. Základem finančního plánovaní je porozumění své finanční situaci a eliminace dluhů.

Obsah článku osobní finance

Osobní finance, práce s penězi a konzum

Osobní finance, pravděpodobně nejdiskutovanější téma, o kterém se hodně mluví, ale málo přemýšlí. Peníze jsou nedílnou součástí našich životů a významně je ovlivňují.

Je tedy s podivem, že mnoho lidí není schopno s penězi efektivně pracovat a využít jejich skutečný potenciál. Ačkoliv práce s penězi je v prvním kroku především o nastavení mysli, neméně důležitá je také vysoká úroveň finanční gramotnosti a kvalitní finanční plán.

Každý z nás má k penězům jiný vztah, někdo jich má nedostatek, někdo se ptá, jak ušetřit nějakou tu korunu a někdo jich vydělává hodně a rozhodne se je dále rozmnožovat investováním. Jiní naopak zjišťují, kde sehnat peníze nebo rychle vydělat.

Co je to konzum a jak nás ovlivňuje?

Pak je tu také konzum, který výrazně ovlivňuje naše zacházení s penězi a bývá příčinou bezhlavého utrácení. Ze všech stran na nás útočí prodejní triky firem, které nutí k jedinému: pustit peníze dál do oběhu. Někdy je to správně, protože danou věc skutečně potřebujeme, někdy opravdu utrácíme za zbytečnosti.

Proto musíme být ve světě financí otrlí a vzdělaní, abychom dokázali rozlišit, co je pro nás a naše peníze to správné. Když se naučíme jim porozumět a dobře s nimi pracovat, můžeme rychle poznat změny v naší finanční situaci. Osobní finance totiž nejsou složité, stačí se věnovat vzdělávání v této oblasti a chtít zlepšit svou finanční gramotnost.

Co byste měli o financích vědět a jak se o ně můžete starat, aby k vám přicházely a měli jste jich dostatek? Pokud vás odpovědi na tyto a další otázky zajímají, pokračujte dál ve čtení!

konzum spolecnosti

Proč je finanční gramotnost důležitá?

Finanční gramotnost vám umožní správně porozumět financím a naučit se s nimi v životě zacházet tak, abyste si byli schopni udržet a nejlépe ještě zlepšit svou osobní či rodinnou finanční situaci.

Řadí se mezi znalost či dovednost, s dobrou finanční gramotností se tedy nenarodíme a nenarodili se s ní ani bohatí lidé. Sami se k finančním znalostem dopracovali svou pílí a úsilím, což jim také velmi brzy přineslo plody své práce. Ačkoliv se některé informace o financích v průběhu let neustále mění, základní podstata je stále stejná a jednoduchá.

Už jako malé děti získáváme nějaké povědomí o penězích. Důležité je si v průběhu času tyto znalosti neustále prohlubovat, vzdělávat se a kriticky hodnotit informace, které se na nás v dnešní moderní době valí ze všech stran. Kvalitní finanční gramotnost nám totiž zajistí orientaci v oblasti peněz a později i finanční stabilitu.

Co byste měli ovládat jako finančně gramotný člověk?

 • Rozumíte základním finančním pojmům jako je inflace, úrokové sazby atp.
 • Zbytečně neutrácíte, ale naopak umíte šetřit
 • Máte přehled o svých příjmech a výdajích
 • Pravidelně si spoříte či dáváte peníze stranou
 • Umíte vyhodnotit svůj vztah k riziku
 • Znáte základní produkty finančního trhu a víte, jak fungují
 • Máte vytvořený vlastní finanční plán, se kterým dále pracujete
 • Své peníze rozmnožujete investováním (máte-li dobrý finanční základ)

Finančně gramotný člověk si umí vytvořit a naplánovat vlastní finanční rozpočet a také dokáže uplatňovat svá spotřebitelská práva. Pokud má dobrý základ pro investování, dovede vyhodnotit svůj vztah k riziku, a ví, co si může dovolit a co ne. Mimo to se dobře vyzná ve smlouvách a ví, na co si dát pozor, co si zjistit a co pro něj může představovat finanční riziko.

Proč se starat o své finance? Jaký je váš vztah k penězům?

Ptáte se, proč je důležité starat se o své finance? Odpověď je zcela jednoduchá – pokud se totiž o své finance přestanete starat, ztrácíte o nich přehled a postupně o ně přicházíte. Nevíte, za co utrácíte, kolik utrácíte, nešetříte, protože nemáte spočítáno, kolik si můžete měsíčně dovolit odložit, vaše peníze vám požírá inflace atp. Často se necháte přemluvit k nevýhodné koupi nebo se při nákupu unáhlíte.

Jakmile přestanete květinu zalévat, uvadne vám. A tak je to i s penězi.

Samotné hromadění peněz nestačí. Různé tipy, jak sehnat peníze, kde jich vzít víc nebo jak ušetřit jsou sice fajn, ale pokud s nimi neumíte dále pracovat, velmi rychle ztrácí na své hodnotě.

Proto bychom o své peníze měli dlouhodobě a smysluplně pečovat, stejně tak, jako o tu zmiňovanou květinu.

Jaký máte vztah k penězům?

Velmi hezkou a skutečně pravdivou myšlenkou je, že lidé, mající špatný vztah k penězům, jich často mají nedostatek. Toto pravidlo opravdu platí. Lidé žijící s domněním, že peníze kazí člověka, nosí smůlu nebo jsou pro bohaté, nejsou jejich přísunu otevřeni.

Funguje to stejně, jako když zavřete někomu dveře před nosem. Málokdo se ještě po tom odváží znovu zaklepat a jít dovnitř. Možná se pokusí vlézt oknem, ale vy s přesvědčením, že je špatný, zavřete i to okno.

A stejně tak to funguje i ve vztahu k penězům. Jakou energii vydáváte, taková se k vám vrací. Jen pomyslete na všechny ty bohaté lidi. Skutečně myslíte, že jim peníze samy spadly do klína? Ano, některým možná, ale většina si je nejen tvrdě vydřela, ale otevřela jim i ty pomyslné dveře.

Myslete o penězích pozitivně

Většina těch lidí nepochybovala, myslela pozitivně a věřila v sílu peněz. Díky tomu se tito lidé mohli ponořit do odvážných projektů, pracovat na svých snech nebo budovat firmu. Pokud by ale žili v domnění, že jsou peníze špatné, ani by jim nedávalo smysl tu firmu budovat. Proč také? Co by s těmi vydělanými penězi dělali? Vždyť přece kazí člověka.

K hojnosti není sice jednoduchá cesta, ale pokud si budeme přísun peněz bojkotovat v hlavě, nikdy k nám reálně nepřijdou. Jedná se také o práci s energií, na jejímž principu funguje také tzv. zákon přitažlivosti.

O tomto tématu si také můžete přečíst knihu Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho, kde autor pojednává o rozdílu mezi vztahy k penězům chudých a bohatých lidí, přičemž vysvětluje, jak tyto vztahy ovlivňují finanční situaci těchto konkrétních skupin lidí. Možná vám to celé zní bizarně, ale skutečně to tak funguje. 

Jaká je má finanční pozice? Mám dluhy?

Pokud jste se konečně rozhodli zapracovat na své finanční situaci, základem je nejprve uvědomit si, jaká je vaše finanční pozice. Podle toho můžete dále postupovat v práci na svých financích a budovat finanční plán.

Pokud totiž máte dluhy, je nutné je nejprve umořit a poté pokračovat v dalších krocích. Abyste mohli otočit svou finanční situaci pozitivním směrem, je třeba zaměřit se na to, jak šetřit a ušetřit peníze z výplaty.

Máte-li dobrý příjem a ušetřený nějaký finanční základ, je načase začít uvažovat, jak na zhodnocení financí (spoření, investování). Vaše další kroky závisí na tom, na jaké příčce pomyslného žebříčku finanční pozice jste a kam můžete dále pokračovat.

Také velmi záleží, v jaké fázi vývojové etapy se nacházíte. Tedy zda-li jste student, absolvent, máte vlastní domácnost, spravujete rodinné finance, podnikáte, jste investor, trpíte syndromem prázdného hnízda nebo jste již v penzi. Ač se všechny tyto fáze liší, základní potřeby bývají obvykle stejné. Proto by měl být i váš vztah k penězům prakticky stejný.

Základní body na příčce finanční pozice

 1. Umoření dluhů a stabilizace finanční situace
 2. Odkládání peněz z výplaty a spoření
 3. Investování peněz, které jsou nad rámec rozpočtu
 4. Použití finančních prostředků
 5. Budování finanční stability

Jak se dostat z dluhové pasti?

Jste-li ve špatné finanční situaci a dostali jste se až do dluhové pasti, určitě svou situaci řešte co nejdříve. Jaké možnosti se nabízí? Mezi vaše potenciální možnosti se řadí insolvence a oddlužení. Pokud k tomuto nedojde a dluh není splácen a jiným způsobem řešen, může dojít až k exekuci.

Lepší samozřejmě je, aby k dluhové pasti vůbec nedošlo. Pokud máte tedy dluhy, které výrazně zatěžují váš rozpočet, řešením je konsolidace nebo refinancování půjček, které vám pomohou snížit poplatky za půjčky.

Nejlepší je samozřejmě nezadlužit se a naučit se pracovat s penězi, aby vám vydělávaly. Abyste se nezadlužili, je potřeba porozumět půjčkám a jejím nástrahám. Více o tématu půjček a úvěrů se dozvíte v naší rubrice půjčky a úvěry.

osobni finance

Jak se starat o své finance?

Jak jsme již zmínili v předchozím textu, aby se vám peníze rozmnožovaly, musíte se o ně starat. To samozřejmě znamená mít o nich přehled, zhodnotit svou finanční pozici a vytvořit si do budoucna přehledný a prozíravý finanční plán.

Počítejte však s tím, že své finanční zvyky nezměníte přes noc, často ani ne za měsíc. Postupujte po malých krůčcích, změny provádějte postupně. Nejprve si měsíčně odkládejte 1 000 Kč a postupně navyšujte.

Po nějakém čase uvidíte, že od té doby, co se svým penězům věnujete, se najednou přestávají z vašeho rozpočtu vytrácet.

Často také zjistíte, že vám odkládané peníze stranou ani nechybí. A až vám doslouží pračka, nebudete si na ni muset půjčovat a dvojnásobně přeplatit její cenu, ale jednoduše sáhnete do naspořených peněz.

Možná si teď říkáte: “A kde sehnat peníze na nějaké spoření nebo dokonce investování? Vždyť žiji od výplaty k výplatě, za měsíc mi zbyde sotva pár stovek.”

Často je toto běžná situace každého, kdo s finanční gramotností a zlepšením své finanční situace začíná – tudíž se těmto věcem předtím vůbec nevěnoval. Nemusíte se bát, že byste byli “první”, kdo se aktuálně nachází v této situaci.

Jak ušetřit peníze v domácnosti? 

Nemusíte se obávat, šetřit můžete i bez peněz. Zkuste do vyhledávače napsat například: jak šetřit vodou, nebo jak ušetřit za elektřinu. Stačí totiž třeba jenom koupit úspornou sprchovou hlavici nebo si nenapouštět každý den plnou vanu, ale dát si raději rychlou – klidně osvěžující studenou – sprchu. Zhasínat světla v místnostech, kde nejste, méně jezdit autem, ale hromadnou dopravou, kupovat potraviny a vařit, kávu si připravit doma, a ne každý den utrácet za předražené Café Latte v kavárně. Možností, jak šetřit, se nabízí skutečně mnoho.

To vše jsou malé kroky, které se počítají. Ve výsledku můžete i na těchto “drobnostech” měsíčně ušetřit tisíce korun, které můžete s klidným srdcem odložit do kasičky.

Nečekejte, že vám prozradíme nějaké “bájné tajemství” jak ušetřit, princip je jednoduchý a je pouze na vás, jak se k tomu postavíte a jaké jsou vaše priority.

Jak sestavit finanční plán?

Víte, jak na tom s penězi jste a nyní přichází na řadu další krok, a to sestavení finančního plánu. Na začátku si stanovte cíl, ke kterému budete směřovat veškeré vaše úsilí. Tento cíl nesmí být pouhým snem, ale jasně danou prioritou, kvůli které rozpočet sestavujete a plníte. Poté najděte způsob, jak finance získáte (např. budete méně utrácet, šetřit, spořit, investovat, hledat způsoby, jak vydělat atp.).

Plán následně musíte zrealizovat, což bude běh na dlouhou trať. Počítejte s tím, že to ne vždy půjde jako po másle. Proto je nutné ve vašem plánu počítat s malými odchylkami a nepředvídatelnými situacemi. Když je budete brát v potaz, nepřekvapí vás a váš plán tak má větší šanci uspět.

Nezapomeňte jej ale také pravidelně revidovat na základě aktuálních možností a potřeb. Za rok se totiž mohou objevit další zajímavé způsoby, jak si můžete vydělat peníze. Nebo například zdědíte nemovitost a budete moci vložit do investování více peněz. Vaše finanční situace se bude zkrátka v průběhu let neustále měnit, s čímž je potřeba počítat.

Sestavení finančního plánu není nic složitého, naopak pokud si jej nesestavíte, snižuje se vaše naděje na zbohatnutí, a šance si bohatství dobře a dlouhodobě udržet.

Díky finančnímu plánu získáte komplexní přehled nad svými financemi a ujasní se vám také možnosti dalšího výdělku. Nezapomínejte ani na vytvoření finanční rezervy ve vašem finančním plánu.

Jak si sestavit finanční plán, když mám dluhy?

I přesto, že máte dluhy, můžete si sestavit finanční plán – ba dokonce vám to přímo doporučujeme. Možná máte pocit, že nemá smysl rozpočet sestavovat, když jste prakticky bez peněz. Ale právě naopak! Finanční plán vám může pomoci najít řešení vaší na první pohled svízelné situace.

Jak získat peníze?

jak si vybrat hedge fondAbyste mohli své peníze dále zhodnocovat, nejprve je musíte vydělat (v případě, že nemáte naspořeno). Jak vydělat peníze nebo kde sehnat peníze? Nejčastěji vyděláte peníze prací nebo podnikáním. Samozřejmě pokud již nějaké peníze vydělané máte, můžete je investovat a nechat je vydělávat za vás, ale to jsme již zabrousili do jiné kategorie.

Způsobů, jak poctivě získat peníze nebo jak vydělat peníze nelegálně – což rozhodně nedoporučujeme, je opravdu mnoho. Rozhodnout se můžete mezi manuální prací či psychickou – tedy vyděláváte tzv. hlavou. Dnešní doba je velice nakloněná vydělávání peněz z domu online. Umíte něco, co se někdo jiný chce naučit? Prodejte mu své dovednosti. Možností, jak vydělat je spousta.

Poznámka

TIP: Na toto téma si můžete přečíst náš obsáhlý článek: Jak vydělat peníze na internetu.

Jak efektivně spořit?

Pokud máte dostatečný finanční základ a nemáte dluhy, můžete se vrhnout na spoření – to byste měli považovat přímo za nutné. A odkládat si určitou částku stranou brát doslova jako povinnost.

Tedy do seznamu výdajů si kromě plateb za nájem, elektřinu a nákupy připište také spoření. Zvolenou částku si pak odkládejte bokem, ať se děje cokoliv.

Spoření je jedinou možností, jak ušetřit peníze z výplaty. Jak ale šetřit peníze? Je to jednoduché, ale chce to trpělivost. Stanovte si, kolik procent si budete z výplaty každý měsíc na spořicí účet odkládat. Doporučená výše je 10 %. Pokud je tedy vaše výplata 30 000 Kč, 3 000 Kč pošlete na spořicí účet.

Také byste měli mít vytvořený finanční plán, kde si jasně stanovíte, jakým způsobem budete spořit, kolik chcete naspořit za rok, 5 let, 10 let a na co vlastně spoříte. Spořit můžete pro případ nenadálých výdajů, ale i za nějakým jasným účelem – např. na dovolenou, koupi auta, rekonstrukci…

Ačkoliv úrokové sazby na spořicích účtech se stále drží na minimu, i přes to je spoření skvělý nástroj, jak přestat utrácet. U peněz na spořicím účtu nemáte pokušení je zbytečně utratit a snáze si je ušetříte. Znáte to rčení “Co oči nevidí…”.

Spoření si zautomatizujte, ať nezapomenete každý měsíc na spořicí účet uložit určitou částku. Pokud vám z běžného účtu bude pravidelně odcházet určitá suma, budete to velmi brzy brát jako samozřejmost a nebudete s touto částkou již počítat při svých nákupech.

Nemůžete si dovolit spořit horentní sumy?

Stačí pár stovek měsíčně a postupně tuto částku navyšovat. Budete-li spořit 500 Kč měsíčně, za rok se vám na účtu objeví 6 000 Kč, a to už je pěkný základ. Každý rok si odkládejte o něco více. S tím, jak se vám bude navyšovat výplata, navyšte i odkládanou částku. Tím, že si ze zvýšeného příjmu rovnou také “odkrouhnete” více na spoření, mine vás bezhlavé utrácení, které s vyšší výplatou často přichází.

Jak šetřit do kasičky

Spořicí účet vám nic neříká? Pak můžete šetřit do kasičky. Ověřeným způsobem je odkládání drobných, které vám zbydou v peněžence po nákupech. Často to mohou být až stokoruny měsíčně. Další možností je odložit si do prasátka takovou částku, kterou jste utratili za nějaký produkt.

Pro příklad: Koupíte si nové značkové boty za 2 500 Kč a stejnou částku si následně odložíte do kasičky. Nejen, že si příště dáte pozor, za co utrácíte, ale vaše utrácení nakonec přinese i své ovoce.

Pamatujte, že pokud máte nějaké peníze navíc, spoření je prvořadé před investováním. Až ve chvíli, kdy se dostanete na úroveň, kdy pro vás není problém spořit, a ještě vám stále zbývá dostatečná finanční rezerva, můžete smysluplně investovat. Více informací o spoření se dozvíte v naší rubrice zaměřené na spoření.

investování na finančních trzích

Investování – Jak a do čeho nejlépe investovat peníze?

Vaše finanční situace je již velmi dobrá, nemáte dluhy, a dokonce si stabilně spoříte. I přesto vám však zbývá dostatečná finanční rezerva navíc.

Pak je na čase svou finanční pozici posunout ještě o level výš a uvažovat o zhodnocení financí za pomoci investování.

Určitě se ptáte, jak tedy začít investovat, do čeho investovat a kolik?

Investování již skutečně není procházka růžovým sadem, ale na druhou stranu, co za něco skutečně stojí, není nikdy jednoduché. Máte za sebou velmi důležitá životní rozhodnutí a kroky, které vás dostaly až sem. Znáte svou finanční pozici, máte finanční plán a skvělou finanční gramotnost. Nyní již není důvod obávat se investování, na druhou stranu, vždy k němu přistupujte s opatrností.

Poznámka

Jak začít investovat?

Na počátku je důležité ujasnit si svůj vztah k riziku. Co si můžete dovolit ztratit, kolik můžete měsíčně investovat, aniž by vás to existenčně ohrozilo, ale také kolik chcete získat. Investování musíte být ochotni věnovat váš čas i peníze. Na druhou stranu, již dávno není potřeba mít 100 000 korun navíc, abyste se mohli stát investorem.

Stačí mít své finance v pořádku a mít nějakou rezervu určenou pro investování. V dnešní době lze investovat již od 100 Kč, ale v takových případech počítejte, že vaše finance budou s takovou investicí chráněny pouze před inflací. Celkem slušného zhodnocení můžete dosáhnout již při investování 1 000 Kč měsíčně.

Do čeho investovat?

Pokud již znáte svůj vztah k riziku a orientujete se v základních pojmech, jako je investiční horizont, likvidita peněz a diverzifikace portfolia, je na řadě vybrat si konkrétní investiční produkt.

Přehled možností pro investování peněz:

Kolik a jak často investovat?

Začít investovat můžete i s minimem. Vhodné je například pravidelné investování (co je pravidelné investování?), kdy si budete každý měsíc odkládat například 1 000 Kč do nějakého fondu. Tato malá investice do vašeho rozpočtu nezasáhne a ve výsledku můžete za pár let díky zhodnocení získat slušný balík peněz.

Samozřejmě záleží zcela na vás, kolik a jak často budete investovat. Kromě pravidelné investice lze také investovat jednorázově nebo jednou za několik měsíců vyšší částky. Modelů investování je na výběr mnoho a záleží pouze na vás a vašem investičním plánu.

Jedno je však jisté, nevěřte slibům, že investováním ihned a snadno zbohatnete. Pokud vám někdo slibuje nepřirozeně vysoké zhodnocení, prakticky zcela bez práce, raději vezměte nohy na ramena. Podvody jsou v internetovém prostředí více než běžné – obzvláště v otázce týkající se peněz.

Poznámka

TIP: Chcete získat více informací o investování? Zajímají vás další způsoby investování a jeho nástrahy? Zamiřte do naší rubriky – jak a do čeho investovat.

Jaká jsou finanční rizika?

S financemi úzce souvisí také finanční rizika, se kterými je nutné počítat a nejlépe jim předcházet. Touto oblastí se zabývá Risk management.

Riziko je dokonce možné změřit a lze také spočítat, že se situace do budoucna změní mimo plán. Cílem tohoto oboru je, pokud možno, udržet riziko v určité úrovni, a i přes toto riziko se nadále snažit maximalizovat zisk.

Mezi nejčastější rizika se řadí kreditní riziko, operační riziko, riziko likvidity a tržní riziko. Pojďme si tato rizika stručně představit.

 • Kreditní riziko: Kreditní riziko je nejčastějším rizikem, protože poskytování úvěrů je v dnešní době zcela běžné. Typickým příkladem tohoto rizika je nesplacení úvěru či neuhrazení faktury.
 • Operační riziko: Operačním rizikem se myslí především možnost vzniku ztráty v důsledku nedostatků v provozu. Jedná se o riziko vyplývající z nedbalosti nebo selhání vnitřních procesů.
 • Riziko likvidity: Likvidita představuje schopnost kdykoliv uhradit své závazky v požadované formě. Znamená to tedy, že společnost není efektivně schopna vyrovnat své finanční závazky v době, kdy mají být uhrazeny.
 • Tržní riziko: Toto riziko závisí na tržních cenách a jejich dopadech na zisk firmy. Tržní riziko se dále dělí na měnové, úrokové, akciové či komoditní.

Plánování na budoucnost – Jak a kolik si spořit na důchod?

V oblasti financí neplatí, že bychom měli žít především v přítomnosti. Zde je více než kdekoliv jinde důležité myslet i na budoucnost. Tím myslíme zejména zajištění na důchod.

Jak šetřit na důchod? 

Pokud nechcete spoléhat na stát a důchod si chcete zaslouženě užít, je třeba na něj začít pohlížet z ekonomické (finanční) stránky. A to i přes to, že právě nyní máte pocit, že důchod se vás zatím netýká a je někde v nedohlednu.

Na důchod byste měli začít šetřit v době, kdy jste v nejproduktivnějším věku. Od státu sice dostanete (v tom lepším případě) přesně vypočítaný příspěvek, ale ten pokryje pouze základní potřeby. A pokud si chcete důchod zaslouženě užít, našetřené peníze vám přijdou vhod.

Pokud vám během života do klína nespadlo štědré dědictví, bude záležet na vás, zda a kolik si na důchod našetříte (prostřednictvím spoření či investic). Jednou z možností, která je státem podporovaná, je i penzijní spoření, které funguje jako pravidelné investování. Výhodou penzijka je získání státního příspěvku a příspěvku zaměstnavatele, pokud splníte určité podmínky.

Poznámka

TIP: Přečtěte si náš článek – Přechod starého penzijka na nové, vyplatí se?

Kolik peněz budete v důchodu potřebovat?

Konkrétní částku vám v tomto článku nesdělíme, protože každý jsme jiný a naše potřeby i možnosti jsou jiné. Základní doporučení se ale hodí znát. V důchodu se nabízí tři typy finančních zdrojů, se kterými se setkáte. Samozřejmě, pokud si budete spořit, a ještě šetřit bokem, získáte všechny tři zdroje. Jaké to jsou?

 • Důchod od státu (jehož výše není závratná)
 • Dávky od penzijní společnosti, platíte-li si penzijko
 • Soukromé úspory

Všechny tři složky by vám měly dohromady zajistit 80 % našeho průměrného předchozího měsíčního platu, který jste pobírali před důchodem.

Finanční plánování a cíle

Abyste si mohli stanovit, kolik a jak si budete šetřit peníze na důchod, je třeba opět si připravit finanční plán a stanovit si určité cíle. K tomu vám pomůže nejprve představa, jak asi bude váš důchod vypadat.

Kde budete bydlet, budete mít nějaké dědictví? Dokážete si zabezpečit zdravotní péči? Jak budete řešit případné zdravotní indispozice? Čemu se chcete v důchodu věnovat a jaké budou vaše výdaje?

Na základě toho se poté rozhodněte, jakou částku chcete v důchodu měsíčně pobírat.

Pokud to bude například 20 000 Kč, počítejte, že od státu dostanete průměrně 12 000 Kč a zbytek záleží na vás.

Potřebujete na důchod tedy ušetřit částku, která bude schopna každý měsíc pokrýt 8 000 Kč. To je dohromady přibližně 1,2 milionu Kč.

Abyste tuto sumu do důchodu našetřili, od svých 25 let si musíte odkládat 700 Kč měsíčně. Začnete-li však šetřit až v pětačtyřiceti, již musíte odkládat 3 000 Kč měsíčně.

Toto byste si měli nejprve propočítat a sami se rozhodnout, jaký způsob šetření na důchod zvolíte. Čím dříve začnete, tím snazší odkládání peněz na penzi bude a tím více naspoříte. Výše zmíněný příklad slouží pouze pro jednoduchou ukázku. Do reálného výpočtu musíte zahrnout ještě inflaci, případně zdanění investic a další faktory.

Závěr

Jak jste si mohli všimnout, osobní finance je téma skutečně rozsáhlé. Často se vám mohou zdát složité a neuchopitelné. Jindy naopak nechápete, co někteří lidé na financích tolik řeší. Přitom stačí znát základní pravidlo – Více šetři, méně utrácej, od kterého se vše odvíjí.

Finanční stabilita a dobrá finanční pozice však nestojí pouze na šetření. Jak jste si mohli přečíst v našem článku, důležité je systematicky vydělávat peníze, znát svou finanční situaci, vyhodnotit svůj vztah k riziku a pokud je to možné, tak investovat.

Důležité je také nezapomínat na důchod a šetřit si na něj již v raném produktivním věku. Díky tomu budete moci klidně spát s pocitem, že jste dostatečně zajištění a váš život tak můžete žít a ne přežívat.

Skvělým krokem, jak dokázat lépe řešit své finanční problémy nebo změnit myšlení v oblasti financí, je čtení knih. Ty vám totiž mohou předat hodnotné informace od lidí, kteří si podobnou situací též prošli. Kniha vám často otevře oči a rozšíří obzory. Bohatí lidé čtou knihy a učí se od bohatých.

S tím také souvisí myšlenka, že bychom si měli pečlivě vybírat, jaké lidi okolo sebe máme. Platí pravidlo, že přebíráme chování a zvyky 5 nejbližších lidí. Pokud jsou tedy vaši přátele rozhazovační, bude pro vás o to složitější šetřit.

Najděte si svou vlastní inspiraci, člověka, který na sobě pracuje a je o level výše než vy. Učte se od něj a posouvejte se díky němu. Uvidíte, že brzy pocítíte výsledky a zjistíte, že být bohatý není nemožné, a že tento stav můžete sami ovlivnit.

Další zajímavé zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
18
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Osobní finance – Velký přehled a tipy, jak se starat o své peníze v roce 2023

Air bank přináší do ČR inovaci v bezhotovostním placení! Zaplatíte i bez platebního terminálu
Nejlepší spořicí účet prosinec 2023. Kde získáte úrok 6,5 % p.a.?
Řekněte sbohem papírování! Češi nyní mohou žádat o důchod online za méně než 10 minut
Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎