Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcioví brokeři » LYNX Broker

LYNX Broker – Recenze, zkušenosti, poplatky

Základní informace o LYNX Broker

V češtině?

Minimální vklad

100 000 Kč

Páka

Až 1:30

Online akciový broker LYNX byl založen v roce 2006 v Nizozemsku dvěma investory Jeroenem Kramerem a Rogierem Groenem prý z jednoho prostého důvodu – tehdy nemohli najít toho správného brokera, který by jim nabídnul to, co u brokerů považovali za nezbytné k úspěšným obchodům na akciových trzích. A tak vznikl LYNX.

lynx broker webové stránky

Hlavní stránka brokera Lynx

Za více než 10 let LYNX zpřístupnil svým klientům pocházejícím ze 30 zemí více jak 100 trhů. Kromě rodného Nizozemska působí LYNX například i v České republice.

Broker na své platformě umožňuje obchodování opcí, akcií, futues, forexu, dluhopisů, CFD či ETF.

LYNX je pouze zprostředkovatelem obchodů a přes svou platformu tak umožňuje investorům přístup přímo na burzy. To je jejich velká výhoda, protože nehrozí žádné střety zájmů mezi LYNX jako brokerem a jeho klienty. Výdělky a spokojenost jejich klientů jsou tedy i výdělkem pro LYNX.

Obsah recenze brokera LYNX

1.Založení účtu a verifikace2.Dva typy účtů: hotovostní a maržový3.Vklad a výběr prostředků u LYNX4.Obchodování akcií u LYNX5.Demo účet na LYNX6.Poplatky u LYNX7.Celkové shrnutí brokera8.Vaše zkušenosti s LYNX (komentáře)

Obchodní platforma LYNX brokera

LYNX umožňuje svým klientům využívat dvě obchodní platformy v češtině, LYNX Trading a LYNX Basic, které jsou mezi sebou synchronně propojené. To tedy znamená, že když nakoupíte například akcie na LYNX Basic, uvidíte tutéž pozici i na LYNX Trading.

přihlášení do basic platformy

Přihlášení do basic platformy

Do jednodušší BASIC platformy se připojíte pomocí webového prohlížeče přímo ze stránek https://www.lynxbroker.cz/ a není třeba nic stahovat. (Viz výše) Pro naprostou většinu investorů, kteří chtějí pouze nakoupit a držet akciové tituly či ETF, je tato platforma naprosto dostatečná.

vzhled basic platformy lynx

Přehled účtu v LYNX Basic platformě

V levé části platformy vidíte sekci Můj účet, kde naleznete informace o vašem zůstatku a hodnotě vašeho portfolia. Napravo od toho naleznete i graf vývoje hodnoty vašeho portfolia.

Pod touto sekcí pak vidíte přímo vaše portfolio. Na obrázku výše je vidět, že investor drží několik akcií Apple a několik akcií Aurora Cannabis, které mu již zajistily 2,34% zhodnocení.

V pravé sekci platformy naleznete přehled trhu jako je vývoj základníh akciových indexů, měnových párů a futures.

Pokročilá platforma LYNX Trading (ke stažení zde) od společnosti Interactive Brokers je dle světových investičních magazínů jednou z nejlepších obchodních platforem na světě. I přestože je možné na této platformě zadávat více jak 60 inteligentních pokynů, je po technologické stránce překvapivě velmi stabilní.

pokročilá platforma interactive brokers

Pokročilá platforma LYNX Trading interactive brokers

Broker LYNX svou platformu mimo to považuje za velmi jednoduchou, s čímž se ovšem souhlasit až tak úplně nedá.

Tato pokročilá platforma jednoduchá skutečně není a není ani intuitivní, právě proto je pro začínající obchodníky vhodnější zjednodušená webová verze LYNX Basic, na které lze obchodovat ze všech typů zařízení. Na druhou stranu ale v LYNX připravili podrobné video o tom, jak tuto platformu používat, naleznete ho zde: Jak používat platformu LYNX Trading.

Založení účtu a verifikace

založení účtu u LYNX

PDF s přihlašovacími údaji

Jako klient si můžete u LYNX založit osobní účet z pohodlí vašeho domova relativně jednoduše na internetu.

Je však třeba počítat s tím, že i tak to nějaké “papírování” a pár minut času zabere.

Minimálně je nutné ověřit vaši totožnost a váš bankovní účet zasláním naskenovaného občanského či řidičského průkazu či cestovního pasu a bankovního výpisu k danému účtu.

Ačkoli se tato procedura mnohým obchodníkům zdá velmi otravná a těm začínajícím neobvykle až příliš narušující jejich soukromí, bez procesu verifikace se bohužel neobejdete u žádného seriózního brokera.

Pokud je vše schváleno, obdržíte do emailu zaheslované PDF s vašimi nově vytvořenými přihlašovacími údaji, které můžete použít při přihlašování do obou platforem.

Dva typy účtů: hotovostní a maržový

Vy, coby investor na LYNXu, si můžete otevřít buď hotovostní anebo maržový účet.

Zásadním rozdílem mezi těmito dvěma typy účtů je jejich povaha. Pokud si totiž založíte maržový účet, můžete obchodovat tzv. na páku, kdy můžete obchodovat s větší pozicí, než jsou vaše reálné peněžní prostředky.

U hotovostního účtu na páku obchodovat nejde, jelikož tam lze obchodovat jen s tolika financemi, kolik ve skutečnosti máte.

LYNX typy účtů

LYNX – typy účtů hotovostní vs. maržový

Dále se oba účty od sebe liší dostupností hotovosti po vystoupení z pozice. U hotovostního účtu musíte několik pracovních dnů čekat, než budete mít hotovost k dispozici, u maržového účtu však na nic čekat nemusíte a finanční prostředky vám jsou k dispozici ihned po uzavření transakce.

Vklad a výběr prostředků u LYNX

Abyste si však účet vůbec mohli založit a aktivovat ho, musíte na účet vložit minimálně 2 000 USD (cca 50 000 Kč). Na první pohled se tato podmínka může zdát jako nevýhoda, protože množství jiných brokerů (např. XTB či RoboMarkets) umožňují založit akciový účet už s 100 USD (2 000 Kč), nicméně opak je spíše pravdou.

Toto opatření je dobré pro váš money-management, zkrátka pro bezpečné obchodování.

Pozor ale, pokud by hodnota vašeho účtu klesla pod částku 2 000 USD, maržový účet se automaticky změní na hotovostní a nebudete moci využívat páku. Když ovšem svůj zůstatek na účtu navýšíte tak, že bude přesahovat částku 2 000 USD, účet se zase převede zpět na maržový.

Výhodou obchodních účtů u LYNX je možnost jeho vedení v českých korunách. To je ale na druhou stranu i nevýhoda, protože chcete-li si koupit akcie kótované v eurech či dolarech, musíte si koruny na danou měnu nejdříve převést. Jinak bude platforma hlásit chybu.

Ale dejte si pozor – převod měn je zpoplatněn jednorázovým poplatkem 100 Kč! Proto se snažte převádět vždy všechny prostředky najednou, ať nemusíte poplatky platit několikrát. Vedle CZK ale lze účet vést také v USD, GBP či PLN.

potvrzení výběru peněz z LYNX

Potvrzení výběru peněz z LYNX

Pro zadání výběru peněz je třeba v nastavení účtu (Settings -> User settings) znovu nastavit a ověřit Vaši emailovou adresu, na kterou budou chodit kódy pro potvrzení výběru. Poté je (bohužel) nutné zavolat na telefonní číslo podpory, kde tuto změnu potvrdíte.

Pak ke svému obchodnímu účtu u LYNX musíte ještě přiřadit číslo vašeho bankovního účtu. To uděláte v nastavení pod Transfer and pay -> Transfer funds -> Withdraw funds -> Connect your bank, kam zadáte měnu účtu, kód SWIFT a číslo účtu v mezinárodním formátu IBAN a poté potvrdíte kódem, který vám přišel na email.

Jeden výběr měsíčně je u LYNX zdarma, další jsou ale zpoplatněny 300 Kč.

Obchodování akcií u LYNX

obchodování akcií tesla u lynx

Profil jednotlivé akcie Tesla

Broker LYNX je pravděpodobně nejznámější pro možnost obchodovat akcie, tedy poměrně jednoduše nakupovat a prodávat cenné papíry tohoto typu.

Celkem je u LYNX k dispozici několik tisíc akciových titulů. České akcie mezi nimi ale bohužel nejsou – ty je možné obchodovat pouze jako CFD.

Jak na to? Ve webové platformě stačí pomocí políčka pravém horním rohu vyhledat konkrétní akciový titul a prokliknout se na její “profil”.

Tam uvidíte graf vývoje, aktuální cenu a další informace včetně jednoduché technické analýzy. Zde je možné jednoduše v pravém horním rohu zvolit prodej nebo nákup dané akcie.

To otevře tzv. příkazový lístek (viz níže) kde provedete samotný obchod.

prikazovy listek nakup akcii u LYNX

Příkazový lístek na nákup 10 akcií TESLY

Příkazový lístek pro provedení nákupu či prodeje akcií u LYNX má několik políček, ve kterých by se začátečník mohl ztratit. Pojďme si je tedy vysvětlit.

Jak provést nákup akcií u LYNX

 • Jako první máte na výběr buď KOUPIT nebo PRODAT. Vy jen zvolíte vámi požadovaný směr obchodu.
 • Dále vidíte možnost Množství, tedy počet akcií, které chcete koupit. Celkovou cenu za obchod vždy získáte vynásobením  kupní ceny množstvím koupených akcií. Výsledek můžete vidět ve spodní části příkazového lístku.
 • Pak je na výběr Typ příkazu, kde při nákupu akcií volíte v zásadě buď Market, Limit nebo Stop limit.
  • Market objednávka provede nákup či prodej cenných papírů ihned a to za nejlepší možnou aktuální cenu. Pokud chcete nakoupit akcie hned, je to nejlepší možnost.
  • Limitní objednávka vloží příkaz na prodej či nákup do knihy objednávek a to na vámi stanovenou cenu. Jakmile se aktuální cena dostane na vámi stanovený limit, příkaz se provede. Do té doby je objednávka vedena pouze jako “čekající na vyřízení”.
  • Stop-limit je trochu komplikovanější. Je třeba nastavit si nejen stop cenu, ale i limit cenu. Nejprve se po zasažení limitní ceny vytvoří stop objednávka a až poté po zasažení stop ceny se vaše akcie nakoupí/prodají.
 • Pak už zvolíte pouze Čas platnosti. Na výběr máte DAY, GTC a GTD.
  • DAY = Příkaz platí pouze dnes. Pokud dnes nebude příkaz vyplněn, smaže se a musíte zadat nový.
  • GTC = Good Till Cancelled. Neboli příkaz bude platný dokuď se nevyplní, nebo dokud ho ručně nesmažete.
  • GTD = Příkaz bude platný do vámi specifikovaného dne. Pokud se do té doby nevyplní, nebo dokud ho ručně nesmažete, bude platný.
 • Poslední volba, Limitní cena, se používá pouze pokud chcete provádět objednávku typu Limit.

Nejjednodušší a nejrychlejší je nákup akcií s nastavením MARKET, GTC a se zaškrtnutým políčkem Vyplnit/aktivovat mimo řádné obchodní hodiny.

Demo účet na LYNX

Stejně tak, jako všichni ostatní brokeři, nabízí i LYNX možnost vyzkoušení jejich obchodní platformy na demo účtu zdarma. Nevýhodou lynxovského demo účtu je ovšem fakt, že přístup na něj získáte teprve tehdy, kdy si vložíte na účet peníze.

To tedy znamená, že musíte nejdříve projít procesem verifikace a “zdarma” to tak úplně nakonec není.

O své vložené peníze ale nemusíte mít žádný strach, na demo účtu obchodujete s demo penězi a v případě, že vám nebude obchodní platforma LYNX vyhovovat, beze všeho si můžete veškeré své peníze bez poplatku vybrat a jít jinam.

Poplatky u LYNX

Poplatky jsou u LYNX pro většinu klientů přívětivé. V porovnání s konkurenčními brokery jsou velmi nízké. Na webových stránkách LYNXU v sekci „Tarify“ tyto poplatky ostatně najdete hezky přehledně vypsané, a to včetně porovnání služeb konkurenčních brokerů, tedy s FIO brokerem, XTB a Saxo Bank (stačí si je po pravé straně nakliknout).

lynx poplatky

Přehled poplatků u LYNX (Více info zde)

LYNX, coby zprostředkovatel, si tedy účtuje poplatek za prostředkování transakce, nicméně za vklad a ani za výběr brokerovi neplatíte vůbec nic.

Pozor ale! Pokud chcete kupovat akcie za dolary, musíte buď provést vklad na váš obchodní účet rovnou v dolarech, nebo si své vložené koruny na dolary směnit – za to ale zaplatíte 5 dolarů (100 Kč) poplatek – a to hned dvakrát. Jednou před nákupem akcií a poté po jejich prodeji.

Edukační materiály od LYNX

LYNX nabízí také velmi zajímavý vzdělávací program, v rámci něhož mají klienti k dispozici webináře, které obchodníkům pomůžou se seznámením se s obchodní platformou a prozradí tipy, jak využívat jejích pokročilejších funkcí.

K dispozici obchodníkům je také e-book, který je provede obchodními strategiemi a také užitečný newsletter, který čtenáře seznámí každý týden s 5 investičními analýzami.

Celkové shrnutí brokera

LYNX je objektivně dobrým brokerem, nicméně něco málo jim vytknout i tak lze. Většinu věcí jsme zmínili v recenzi výše, ale ve zkratce se jedná zejména o tyto maličkosti:

 • O něco složitější platforma, než mají ostatní brokeři
 • Poplatek 5 USD (100 Kč) za konverzi měn před nákupem akcií
 • Nemožnost obchodovat akcie z BCPP (české akcie)
 • Nemožnost vyzkoušet si platformu na demo účtu před vkladem

A co je na LYNX ještě zajímavé je velmi dobré hodnocení jejich zákaznické podpory, což standardem u konkurenčních brokerů rozhodně nebývá. Sami jsme zákaznickou podporu několikrát využili.

Celkově je ale LYNX hodnocen velmi dobře, o čemž mimo jiné také svědčí hned několik ocenění za nejlepšího brokera podle deníků či klientů v několika letech po sobě. Po chvilce používání jejich trochu neohrabané platformy si ale na brokera LYNX jistě zvyknete. A kdyby ne, vždy vám pomůže podpora na telefonu.

LYNX je regulován Nizozemskou národní bankou (De Nederlandsche Bank – DNB), nizozemským Úřadem pro finanční trhy (Autoriteit Financiële Markten, AFM) přičemž v České republice na něj dohlíží Česká národní banka. Jako každý solidní broker je i LYNX samozřejmě pojištěn proti úpadku.

stars
92 %
3. místo
Broker LYNX
Celkově je LYNX hodnocen obchodníky velmi dobře, o čemž mimo jiné také svědčí hned několik ocenění za nejlepšího brokera několik let po sobě. I tak ale lze několik věcí vytknout.
 • Dvě dostupné platformy - jednodušší a pokročilejší
 • Přímý přístup na akciové trhy
 • Dobrá zákaznická podpora
 • Poplatek 5 USD (100 Kč) za konverzi měn
 • Min. vklad 100 000 Kč
 • Demo účet přístupný až po vkladu

Jméno firmyLYNX Broker
Webová stránkahttps://www.lynxbroker.cz/
V češtině?
Sídlo společnostiNizozemsko, organizační složka v Česku s kanceláří
Demo účet
Minimální vklad100 000 Kč
Minimální obchodBez omezení
Zákaznická podporaČeská podpora, bezplatná linka 800 877 877, e-mail: info@lynxbroker.cz
PákaAž 1:30
Poplatky za obchodOd 2 %, min. 100 Kč ($ 5)
Poplatky za vklad/výběrVklad a výběr zdarma
Další poplatky100 Kč za převod měn
Metody vkladuBankovní převod
Měna účtuCZK, USD, EUR a další
Možnost obchodovatAkcie, futures, opce, ETF, CFD, forex, dluhopisy, warranty, certifikáty atd.
Typ brokeraECN/STP

Diskuze k tomuto článku: 12 komentářů
Jakub

Dobrý den,

Když mám vyplněný formulář W-8BEN u Fio, bude mi platit i u Lynx? Abych se vyhnul dvojímu zdanění? Díky.

Jakub

Magazín Finex

Dobrý den. Tento formulář za Vás automaticky vyplňuje LYNX při založení účtu. V případě že by byla potřeba nějaká informace z Vaší strany, LYNX Vás bude kontaktovat.

Milan

Nedalo by se to vyřešit vlastnictvím celého portfolioveho účtu na právnickou osobu, kde by v případě změny vlastníka proběhl pouze zápis v rejstříku?

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 94 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo