Exodus je důvěryhodná peněženka vyvíjená v USA, a to již od roku 2015. Lze ji stáhnout jako aplikaci na počítač, rozšíření do prohlížeče i na Android a iOS, přičemž každá z jejích forem nabízí mírně odlišné funkce. Shodují se v podpoře milionů altcoinů na více než 50 blockchainech, možností nakoupit kryptoměny platební kartou a možností stakingu (úročení) aktiv.
70%
90%
80%
100%
95%
85%
Vznik | 2015 |
---|---|
V češtině | Ne |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Počet kryptoměn | Miliony |
Cena peněženky | Zdarma |
Možnost nákupu kryptoměn | Ano |
Exodus je známá a hojně používaná softwarová kryptoměnová peněženka, která je k získání jako aplikace pro mobilní telefony, počítače i jako rozšíření pro prohlížeč Chrome. Můžete si ji tak stáhnout na všechna vaše chytrá zařízení.
Exodus aktuálně podporuje přes 50 sítí včetně Etherea, BNB Smart Chainu či Solany, lze v něm držet tisíce kryptoměn a většinu z nich také přímo v peněžence směňovat.
Nabízí širokou škálu různých funkcí, které rozhodně nejsou u ostatních peněženek samozřejmostí – swapování, staking, Web3 prohlížeč, NFT peněženku, Lightning peněženku, propojení s hardwarovou peněženkou Trezor nebo třeba sledování aktuálních zpráv ze světa kryptoměn přímo v aplikaci.
V této recenzi se detailně podíváme na vše, co Exodus nabízí, jak se používá, zda je bezpečný a jestli je pro vás vhodnou peněženkou. Jdeme na to!
Peněženku Exodus lze nainstalovat jako aplikaci na mobilní zařízení s operačním systémem Android i iOS. Počítačová aplikace je dostupná pro Windows, macOS i Linux. Verze pro macOS je navíc speciálně optimalizovaná pro počítače s M1 a M2 procesory, kde jejich uživatele čeká ještě rychlejší prostředí. Zároveň si každý uživatel může do Chromu nebo Brave prohlížeče stáhnout Exodus jako Web3 rozšíření.
Jednou z hlavních výhod Exodu je také jeho univerzálnost. Podporuje prakticky všechny známé a používané blockchainy i kryptoměny od Bitcoinu, přes Polkadot, až po ty největší memetokeny, na které si vzpomenete.
Celý seznam podporovaných kryptoměn je k nalezení na stránkách Exodu, samozřejmostí je i podpora všech tokenů nacházejících se na EVM kompatibilních blockchainech.
Mezi další výhody peněženky patří možnost směny téměř všech podporovaných kryptoměn mezi sebou. V takovém případě není třeba si například posílat Bitcoin na burzu, kde ho následně směníte za Ethereum, a to si pošlete zpět na Exodus. Ušetříte tedy spoustu času, ale je nutné zmínit, že za swapovaní na platformě Exodus je účtován poplatek.
Přidáme-li uživatelsky přívětivé prostředí, které si níže podrobněji představíme, dostáváme výbornou univerzální softwarovou peněženku pro masy.
Společnost se sídlem v americké Nebrasce založili v roce 2015 JP Richardson a Daniel Castagnoli. JP publikoval více než 200 open source knihoven kódu a napsal řádky, které dnes používá většina kryptoměnové infrastruktury.
Co se týče kreativní stránky, od jemných zvuků až po plynulé animace, na každý detail tvůrčího procesu Exodu dohlíží Daniel, který je odborníkem na emotivní design a navrhoval uživatelské prostředí pro společnosti jako Apple, BMW, Disney, Louis Vuitton či Nike.
Hlavní myšlenky společnosti při vyvíjení svých produktů jsou odstranit technickou náročnost a ponechat design jako prioritu. Učinit tak držení a operování s kryptoměnami jednoduché a naprosto pro každého.
Na rozdíl od fyzických zařízení, softwarová peněženka jako právě Exodus existuje ve formě aplikace či softwarového klienta, což ji činí jednoduše přístupnou pro uživatele mobilních zařízení a počítačů. Privátní klíče jsou v případě SW peněženek uloženy buď na cloudu (custodial wallet – klíče drží třetí strana a může dojít ke zneužití), nebo na vašem zařízení (non-custodial wallet – klíče jsou uloženy na vašem zařízení).
Softwarová peněženka Exodus se řadí mezi non-custodial wallet. Privátní klíče jsou tedy uloženy ve vašem zařízení a máte k nim přístup pouze vy.
Exodus nevyžaduje od svých uživatelů vykonání procesu ověření identity (KYC). Díky tomu je zajištěna maximalizace soukromí a minimalizace zásahů do osobních informací. Tím se Exodus stává přitažlivou volbou pro ty, kteří ocení kombinaci jednoduchého použití, bezpečnosti a anonymity při správě svých kryptoměn.
Dále je možné aplikaci zabezpečit přidáním hesla nebo u chytrých mobilů povolením biometrického přihlašování pomocí otisku prstu nebo rozpoznávání obličeje.
Exodus dostává svého hlavního cíle a skutečně veškerá správa kryptoměn v jeho peněžence je naprosto jednoduchá a elegantní.
V dnešním světě většina uživatelů používá mobilní telefon téměř na vše. V Exodu dobře vědí, že výjimkou není ani správa kryptoportfolia.
Samotná instalace softwarové peněženky Exodus je velmi jednoduchá. Na oficiálních stránkách najdete odkaz na stažení aplikace z Google Play nebo Apple App Store. Po spuštění vám aplikace nabídne volbu mezi založením nové peněženky nebo přihlášením do již existující peněženky. Předpokládejme, že zakládáte novou peněženku, kliknete tedy na tlačítko “Create wallet” a vygenerujete si novou peněženku, kterou můžete začít hned používat.
Pokud již máte svoji peněženku a pouze byste chtěli přidat další zařízení, které k ní má přístup, pak místo tlačítka “Create wallet” klikněte na tlačítko “I Have a Wallet”. Potom stačí správně zadat seed phrase a vaše peněženka je opět ihned připravena.
Z oficiálních stránek Exodu lze stáhnout aplikaci na počítač, jejíž průběh instalace je shodný s mobilní aplikací. Co se týče rozšíření pro internetový prohlížeč, zde je třeba ještě navíc nastavit přístupové heslo.
Při spuštění aplikace se ocitnete v hlavním uživatelském panelu. Na něm naleznete tlačítka pro rychlé přijetí nebo nákup kryptoměn, aktuálně trendující kryptoměny, zajímavá naučná videa, zůstatek na vaší lightning peněžence a tlačítka na poslání prostředků do lightning peněženky. Celá tato stránka je přizpůsobitelná kliknutím na tlačítko “Customize dashboard” ve spodní části stránky.
Celým rozhraním se lze navigovat skrze menu, které se nachází ve spodní části aplikace. Můžete skrze něj přepínat mezi několika stránkami aplikace.
Přepnutím v menu o jednu ikonku doleva od vaší úvodní stránky se dostanete na panel vašeho portfolia. Zde můžete kontrolovat jeho stav, případně přidat další kryptoměny kliknutím na “Add more” v dolní části stránky. Rozkliknutím konkrétní kryptoměny otevřete její detail a můžete podrobněji prozkoumat graf cenového vývoje dané kryptoměny, swapovat, posílat či přijímat transakce.
Kliknutím na prostřední tlačítko menu otevřete stránku pro swapování kryptoměn neboli směnu jedné kryptoměny za jinou. Stačí zvolit, které konkrétní kryptoměny chcete za poplatek swapovat.
V Exodu lze digitální aktiva i nakupovat a prodávat pomocí platební karty nebo služby MoonPay. Funkce je dostupná kliknutím v menu na druhé tlačítko zprava. Opět stačí vybrat, jaké kryptoměny nakoupit nebo prodat dle tlačítek “Buy” nebo “Sell”. Poté už stačí pouze zadat částku a potvrdit operaci.
První tlačítko zprava v menu vás přesune do nabídky nástrojů. Zde lze vstoupit na integrovaný Web3 prohlížeč kliknutím na tlačítko “Web3”, zobrazit nabídku stakingu kliknutím na “Staking”, otevřít vaší NFT galerii kliknutím na “NFTs” nebo zvolit jaké kryptoměny máte v portfoliu kliknutím na “Assets”.
V nabídce nástrojů je také několik menších tlačítek jejichž funkce si u těch nejdůležitějších popíšeme. “Settings” vás přesune do nastavení související s vaší peněženkou, “Security” otevře stránku, kde si můžete zobrazit svůj seed phrase nebo si zde můžete nastavit přístupové heslo či biometrické zabezpečení aplikace.
“Support” rozbalí nabídku zákaznické podpory a tlačítko “Lightning” umožní spravovat vaše bitcoiny a satoshis na Lightning síti.
Spuštění webového rozšíření otevře nové okno peněženky Exodus, jehož rozhraní je prakticky totožné s mobilním uživatelským rozhraním. Rozdílem je povinnost přístupového hesla.
Počítačová aplikace se již značně liší od té mobilní. Funkčně se stále jedná o stejnou peněženku, ovšem rozvržení je zde odlišné.
Menu se nachází v horní části aplikace a je zde na výběr hned z několika tlačítek. Po spuštění aplikace se otevře stránka s portfoliem, dále je zde na výběr peněženka, swapování, nákup a prodej kryptoměn a staking.
V nastavení lze v počítačové aplikaci propojit váš Trezor s peněženkou Exodus v sekci Devices stažením příslušné aplikace Trezor Bridge.
V rozhraní pro počítač i mobil je velmi jednoduché odeslat nebo přijmout transakci. Obecně stačí v portfoliu rozkliknout detail kryptoměny, se kterou chcete provézt operaci, a poté vybrat, zda chcete transakci odeslat nebo ji přijmout.
Když chcete transakci odeslat, kliknete v mobilní aplikaci na šipku směřující vzhůru, v počítačové aplikaci na tlačítko “Send”. Poté stačí vyplnit adresu příjemce a částku, kterou mu chcete v kryptoměně odeslat, a potvrdit odeslání transakce.
Přijmout transakci lze kliknutím na šipku směřující dolů v mobilní aplikaci nebo kliknutím na tlačítko “Receive” na počítači. Potom je třeba zkopírovat adresu nebo vygenerovat QR kód, aby odesílatel věděl, kam kryptoměny poslat. Jakmile vám budou kryptoměny odeslány, musíte několik vteřin až pár desítek minut počkat, než se transakce na síti potvrdí a Exodus odeslané kryptoměny ukáže na vaší adrese.
V případě že chcete odeslat kryptoměnu na jiném blockchainu, než máte aktuálně zvolený, je třeba si sítě přepnout, případně přidat kliknutím na tlačítko “Add more”.
Bezpečnost softwarových peněženek je obecně o úroveň nižší než bezpečnost peněženek hardwarových, jako jsou český Trezor nebo francouzský Ledger. Pokud držíte v kryptoměnách vyšší částky, rozhodně se doporučuje investovat do hardwarové peněženky.
Exodus je důvěryhodná a ověřená kryptoměnová peněženka od renomovaného poskytovatele, což je důležitý faktor při výběru softwarové peněženky. Vydává časté bezpečnostní aktualizace svého softwaru a nabízí kvalitní zákaznickou podporu.
Jako uživatel můžete podniknout kroky ke zlepšení bezpečnosti používání vaší peněženky. Naprosto nejdůležitější je mít soukromé klíče (seed) uložené na bezpečném místě. Dále je možné si nastavit heslo pro přístup do aplikace nebo se přihlašovat svými biometrickými údaji.
Útočníci často vytvářejí falešné webové stránky nebo odesílají podvodné e-maily, kterými se vydávají za legitimní společnosti, často i za banky nebo kryptoměnové burzy. Uživatelé by měli být obezřetní při klikání na odkazy a vždy ověřovat správnost webových adres, na které vstupují. Důležité je také nikdy a nikomu nesdělovat své soukromé klíče a seed frázi. Pamatujte, že skutečná zákaznická podpora se vás na ně nikdy nezeptá!
Ideálním bezpečnostním řešením je v tomto případě propojit svou hardwarovou peněženku Trezor s aplikací Exodus. Získáte tak bezpečnostní výhody hardwarové peněženky v uživatelsky přívětivém kabátku peněženky Exodus.
Exodus je známá non-custodial peněženka s dlouhou historií. Jeho hlavní myšlenkou je odstranit technickou náročnost práce s kryptoměnami a přitom dbát na design.
U peněženky Exodus se nám především líbila její univerzálnost. Běžnému uživateli v ní rozhodně nic scházet nebude. Podpora velkého množství kryptoměn a sítí, užitečné funkce jako swapování, staking, Web3 prohlížeč, NFT peněženka, Lightning peněženka nebo propojení s HW peněženkou Trezor rozhodně nejsou samozřejmostí u většiny softwarových peněženek.
Ocenit také musíme uživatelské prostředí, které se designově i funkčně řadí mezi špičku. Jedinou nevýhodou, která může být pro uživatele problém, je absence českého jazyka, který chybí i u zákaznické podpory.
Peněženku Exodus lze doporučit uživatelům, kteří ocení vzhledně působící aplikaci, která vyniká svou jednoduchostí. Je vhodná pro všechny kryptoměnové nadšence, kteří ocení, že mají privátní klíče pod svojí kontrolou. Ani nováčci se bezpečnosti peněženky nemusí obávat. Kód Exodu sice není open-source, ale jedná se o lety prověřenou a jednu z nejpoužívanějších peněženek.
Pozor však na phishing a jiné internetové podvody. Ačkoli je Exodus sám o sobě bezpečný, internetoví podvodníci, kteří vám budou “radit”, jak s ním zacházet a jak je používat, z něj mohou učinit nástroj, kterým se dokonce vy sami okradete…
Podívejte se na jiné prověřené kryptoměnové peněženky:
Jméno firmy | Exodus |
---|
Kryptoměnové peněženky
|
|
Základní informace o peněžence
|
|
Vznik | 2015 |
---|---|
Počet klientů | 1 mil. aktivních uživatelů měsíčně |
Webová stránka | https://www.exodus.com/ |
V češtině | |
Provozovatel | Exodus Movement, Inc. |
Sídlo společnosti | USA |
Základní charakteristika peněženky
|
|
Typ peněženky | Softwarová peněženka |
Typ úschovy (zabezpečení) | Self-custodial |
Cena peněženky | Zdarma |
Další poplatky | Bez poplatků |
Počet kryptoměn | Miliony |
Nástroje a funkce peněženky
|
|
Možnost nákupu kryptoměn | |
Poplatek za nákup | 0,9 % až 1,4 % u převodu, až 3,9 % u karty v EUR a USD a až 5,45 % u karty v CZK |
Pravidelné investice (DCA) | |
Vlastní token | |
Staking (earn) | |
Coinjoin | |
NFT a dApps | |
Další funkce | Verze pro desktop, pro prohlížeč a pro mobil nabízejí každá mírně odlišné funkce |
Vklad a výběr peněz
|
|
Vklad peněz | Kryptoměny, platební karta, bankovní převod |
Výběr peněz | Kryptoměny, platební karta, bankovní převod |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová verze | |
Rozšíření do prohlížeče | |
Vícefaktorová autentizace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | FAQ, Chat, E-mail |
[email protected] | |
Telefonní kontakt | (833) 992-2566 |
Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.