Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Exodus
Softwarová peněženka Exodus
Recenze a návod 2024
Logo Exodus
Exodus
Logo Exodus

Softwarová peněženka ExodusRecenze a návod 2024

Václav Sosna
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
1. 7. 2024
Logo Exodus

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
89 %
Poslední aktualizace
1. 7. 2024

Oblíbená SW peněženka přicházející ve všech formách

Exodus je důvěryhodná peněženka vyvíjená v USA, a to již od roku 2015. Lze ji stáhnout jako aplikaci na počítač, rozšíření do prohlížeče i na Android a iOS, přičemž každá z jejích forem nabízí mírně odlišné funkce. Shodují se v podpoře milionů altcoinů na více než 50 blockchainech, možností nakoupit kryptoměny platební kartou a možností stakingu (úročení) aktiv.

Logo Exodus

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
89 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky brokera v České republice.

70%

Obchodní platforma
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu. V hodnocení je kladen velký důraz také na mobilní aplikaci.

90%

Dostupné instrumenty a aktiva
Hodnocení zahrnuje počet dostupných obchodních instrumentů, tříd aktiv, celkový počet aktiv a možnost obchodovat české akcie.

95%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení daného brokera, velikost jeho uživatelské základny, kvalita zákaznické podpory, názory našich čtenářů, prohřešky brokera v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

100%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta celková bezpečnost peněženky a jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, shamir backup aj. Hodnotíme také kvalitu zákaznické podpory, prohřešky v minulosti, hodnocení a názory našich čtenářů.

90%

Základní informace o Exodus

Vznik 2015
V češtině Ne
Typ úschovy (zabezpečení) Self-custodial
Počet kryptoměn Miliony
Cena peněženky Zdarma
Možnost nákupu kryptoměn Ano

Exodus je známá a hojně používaná softwarová kryptoměnová peněženka, která je k získání jako aplikace pro mobilní telefony, počítače i jako rozšíření pro prohlížeč Chrome. Můžete si ji tak stáhnout na všechna vaše chytrá zařízení.

Exodus aktuálně podporuje přes 50 sítí včetně Etherea, BNB Smart Chainu či Solany, lze v něm držet tisíce kryptoměn a většinu z nich také přímo v peněžence směňovat.

Nabízí širokou škálu různých funkcí, které rozhodně nejsou u ostatních peněženek samozřejmostí – swapování, staking, Web3 prohlížeč, NFT peněženku, Lightning peněženku, propojení s hardwarovou peněženkou Trezor nebo třeba sledování aktuálních zpráv ze světa kryptoměn přímo v aplikaci.

V této recenzi se detailně podíváme na vše, co Exodus nabízí, jak se používá, zda je bezpečný a jestli je pro vás vhodnou peněženkou. Jdeme na to!

Obsah recenze o peněžence Exodus

Úvodem, pro koho je Exodus určen?

Peněženku Exodus lze nainstalovat jako aplikaci na mobilní zařízení s operačním systémem Android i iOS. Počítačová aplikace je dostupná pro Windows, macOS i Linux. Verze pro macOS je navíc speciálně optimalizovaná pro počítače s M1 a M2 procesory, kde jejich uživatele čeká ještě rychlejší prostředí. Zároveň si každý uživatel může do Chromu nebo Brave prohlížeče stáhnout Exodus jako Web3 rozšíření.

Zdroj: exodus.com
Představení pěněženky Exodus

Jednou z hlavních výhod Exodu je také jeho univerzálnost. Podporuje prakticky všechny známé a používané blockchainy i kryptoměny od Bitcoinu, přes Polkadot, až po ty největší memetokeny, na které si vzpomenete.

Celý seznam podporovaných kryptoměn je k nalezení na stránkách Exodu, samozřejmostí je i podpora všech tokenů nacházejících se na EVM kompatibilních blockchainech.

Zdroj: exodus.com
Grafický výběr několika kryptoměn, které lze na Exodu držet

Mezi další výhody peněženky patří možnost směny téměř všech podporovaných kryptoměn mezi sebou. V takovém případě není třeba si například posílat Bitcoin na burzu, kde ho následně směníte za Ethereum, a to si pošlete zpět na Exodus. Ušetříte tedy spoustu času, ale je nutné zmínit, že za swapovaní na platformě Exodus je účtován poplatek.

Přidáme-li uživatelsky přívětivé prostředí, které si níže podrobněji představíme, dostáváme výbornou univerzální softwarovou peněženku pro masy.

Historie společnosti Exodus

Společnost se sídlem v americké Nebrasce založili v roce 2015 JP Richardson a Daniel Castagnoli. JP publikoval více než 200 open source knihoven kódu a napsal řádky, které dnes používá většina kryptoměnové infrastruktury.

Zdroj: exodus.com
Zakladatelé Exodu JP Richardson a Daniel Castagnoli

Co se týče kreativní stránky, od jemných zvuků až po plynulé animace, na každý detail tvůrčího procesu Exodu dohlíží Daniel, který je odborníkem na emotivní design a navrhoval uživatelské prostředí pro společnosti jako Apple, BMW, Disney, Louis Vuitton či Nike.

Hlavní myšlenky společnosti při vyvíjení svých produktů jsou odstranit technickou náročnost a ponechat design jako prioritu. Učinit tak držení a operování s kryptoměnami jednoduché a naprosto pro každého.

Jak funguje peněženka Exodus?

Na rozdíl od fyzických zařízení, softwarová peněženka jako právě Exodus existuje ve formě aplikace či softwarového klienta, což ji činí jednoduše přístupnou pro uživatele mobilních zařízení a počítačů. Privátní klíče jsou v případě SW peněženek uloženy buď na cloudu (custodial wallet – klíče drží třetí strana a může dojít ke zneužití), nebo na vašem zařízení (non-custodial wallet – klíče jsou uloženy na vašem zařízení).

Softwarová peněženka Exodus se řadí mezi non-custodial wallet. Privátní klíče jsou tedy uloženy ve vašem zařízení a máte k nim přístup pouze vy.

Exodus nevyžaduje od svých uživatelů vykonání procesu ověření identity (KYC). Díky tomu je zajištěna maximalizace soukromí a minimalizace zásahů do osobních informací. Tím se Exodus stává přitažlivou volbou pro ty, kteří ocení kombinaci jednoduchého použití, bezpečnosti a anonymity při správě svých kryptoměn.

Dále je možné aplikaci zabezpečit přidáním hesla nebo u chytrých mobilů povolením biometrického přihlašování pomocí otisku prstu nebo rozpoznávání obličeje.

Jak nainstalovat peněženku Exodus?

Exodus dostává svého hlavního cíle a skutečně veškerá správa kryptoměn v jeho peněžence je naprosto jednoduchá a elegantní.

Instalace peněženky do mobilu

V dnešním světě většina uživatelů používá mobilní telefon téměř na vše. V Exodu dobře vědí, že výjimkou není ani správa kryptoportfolia.

Samotná instalace softwarové peněženky Exodus je velmi jednoduchá. Na oficiálních stránkách najdete odkaz na stažení aplikace z Google Play nebo Apple App Store. Po spuštění vám aplikace nabídne volbu mezi založením nové peněženky nebo přihlášením do již existující peněženky. Předpokládejme, že zakládáte novou peněženku, kliknete tedy na tlačítko “Create wallet” a vygenerujete si novou peněženku, kterou můžete začít hned používat.

Zdroj: Aplikace Exodus
Aplikace po prvním spuštění (vlevo) a po založení nové nebo aktivaci stávající peněženky (vpravo)

Pokud již máte svoji peněženku a pouze byste chtěli přidat další zařízení, které k ní má přístup, pak místo tlačítka “Create wallet” klikněte na tlačítko “I Have a Wallet”. Potom stačí správně zadat seed phrase a vaše peněženka je opět ihned připravena.

Instalace peněženky do počítače a do prohlížeče

Z oficiálních stránek Exodu lze stáhnout aplikaci na počítač, jejíž průběh instalace je shodný s mobilní aplikací. Co se týče rozšíření pro internetový prohlížeč, zde je třeba ještě navíc nastavit přístupové heslo.

Zdroj: chromewebstore.google.com
Exodus Web3 Wallet v internetovém obchodu Chrome

Exodus jako mobilní aplikace

Při spuštění aplikace se ocitnete v hlavním uživatelském panelu. Na něm naleznete tlačítka pro rychlé přijetí nebo nákup kryptoměn, aktuálně trendující kryptoměny, zajímavá naučná videa, zůstatek na vaší lightning peněžence a tlačítka na poslání prostředků do lightning peněženky. Celá tato stránka je přizpůsobitelná kliknutím na tlačítko “Customize dashboard” ve spodní části stránky.

Zdroj: Mobilní aplikace Exodus
Hlavní uživatelský panel

Celým rozhraním se lze navigovat skrze menu, které se nachází ve spodní části aplikace. Můžete skrze něj přepínat mezi několika stránkami aplikace.

Přepnutím v menu o jednu ikonku doleva od vaší úvodní stránky se dostanete na panel vašeho portfolia. Zde můžete kontrolovat jeho stav, případně přidat další kryptoměny kliknutím na “Add more” v dolní části stránky. Rozkliknutím konkrétní kryptoměny otevřete její detail a můžete podrobněji prozkoumat graf cenového vývoje dané kryptoměny, swapovat, posílat či přijímat transakce.

Zdroj: Mobilní aplikace Exodus
Panel portfolia

Kliknutím na prostřední tlačítko menu otevřete stránku pro swapování kryptoměn neboli směnu jedné kryptoměny za jinou. Stačí zvolit, které konkrétní kryptoměny chcete za poplatek swapovat.

Zdroj: aplikace Exodus
Panel swapování kryptoměn

V Exodu lze digitální aktiva i nakupovat a prodávat pomocí platební karty nebo služby MoonPay. Funkce je dostupná kliknutím v menu na druhé tlačítko zprava. Opět stačí vybrat, jaké kryptoměny nakoupit nebo prodat dle tlačítek “Buy” nebo “Sell”. Poté už stačí pouze zadat částku a potvrdit operaci.

Zdroj: Mobilní aplikace Exodus
Panel prodeje a nákupu kryptoměn

První tlačítko zprava v menu vás přesune do nabídky nástrojů. Zde lze vstoupit na integrovaný Web3 prohlížeč kliknutím na tlačítko “Web3”, zobrazit nabídku stakingu kliknutím na “Staking”, otevřít vaší NFT galerii kliknutím na “NFTs” nebo zvolit jaké kryptoměny máte v portfoliu kliknutím na “Assets”.

Zdroj: Mobilní aplikace Exodus
Panel nabídky nástrojů

V nabídce nástrojů je také několik menších tlačítek jejichž funkce si u těch nejdůležitějších popíšeme. “Settings” vás přesune do nastavení související s vaší peněženkou, “Security” otevře stránku, kde si můžete zobrazit svůj seed phrase nebo si zde můžete nastavit přístupové heslo či biometrické zabezpečení aplikace.

“Support” rozbalí nabídku zákaznické podpory a tlačítko “Lightning” umožní spravovat vaše bitcoiny a satoshis na Lightning síti.

Exodus jako rozšíření do prohlížeče

Spuštění webového rozšíření otevře nové okno peněženky Exodus, jehož rozhraní je prakticky totožné s mobilním uživatelským rozhraním. Rozdílem je povinnost přístupového hesla.

Zdroj: aplikace Exodus
Rozhraní rozšíření pro internetový prohlížeč Chrome

Exodus jako desktopová aplikace

Počítačová aplikace se již značně liší od té mobilní. Funkčně se stále jedná o stejnou peněženku, ovšem rozvržení je zde odlišné.

Zdroj: aplikace Exodus
Uživatelské rozhraní počítačové aplikace

Menu se nachází v horní části aplikace a je zde na výběr hned z několika tlačítek. Po spuštění aplikace se otevře stránka s portfoliem, dále je zde na výběr peněženka, swapování, nákup a prodej kryptoměn a staking.

V nastavení lze v počítačové aplikaci propojit váš Trezor s peněženkou Exodus v sekci Devices stažením příslušné aplikace Trezor Bridge.

Odesílání a přijímání transakcí

V rozhraní pro počítač i mobil je velmi jednoduché odeslat nebo přijmout transakci. Obecně stačí v portfoliu rozkliknout detail kryptoměny, se kterou chcete provézt operaci, a poté vybrat, zda chcete transakci odeslat nebo ji přijmout.

Když chcete transakci odeslat, kliknete v mobilní aplikaci na šipku směřující vzhůru, v počítačové aplikaci na tlačítko “Send”. Poté stačí vyplnit adresu příjemce a částku, kterou mu chcete v kryptoměně odeslat, a potvrdit odeslání transakce.

Zdroj: Mobilní aplikace Exodus
Odeslat transakci v mobilní aplikaci je možné kliknutím na šipku směřující vzhůru
Zdroj: aplikace Exodus
Před potvrzením transakce je třeba zvolit částku a zadat adresu příjemce

Přijmout transakci lze kliknutím na šipku směřující dolů v mobilní aplikaci nebo kliknutím na tlačítko “Receive” na počítači. Potom je třeba zkopírovat adresu nebo vygenerovat QR kód, aby odesílatel věděl, kam kryptoměny poslat. Jakmile vám budou kryptoměny odeslány, musíte několik vteřin až pár desítek minut počkat, než se transakce na síti potvrdí a Exodus odeslané kryptoměny ukáže na vaší adrese.

Zdroj: aplikace Exodus
Pro zobrazení adresy nebo QR kódu pro příjem kryptoměn klikněte na tlačítko Receive
Zdroj: aplikace Exodus
Následně stačí zkopírovat adresu nebo použít QR kód

V případě že chcete odeslat kryptoměnu na jiném blockchainu, než máte aktuálně zvolený, je třeba si sítě přepnout, případně přidat kliknutím na tlačítko “Add more”.

Je Exodus bezpečný? Pozor na phishing

Bezpečnost softwarových peněženek je obecně o úroveň nižší než bezpečnost peněženek hardwarových, jako jsou český Trezor nebo francouzský Ledger. Pokud držíte v kryptoměnách vyšší částky, rozhodně se doporučuje investovat do hardwarové peněženky.

Exodus je důvěryhodná a ověřená kryptoměnová peněženka od renomovaného poskytovatele, což je důležitý faktor při výběru softwarové peněženky. Vydává časté bezpečnostní aktualizace svého softwaru a nabízí kvalitní zákaznickou podporu.

Jako uživatel můžete podniknout kroky ke zlepšení bezpečnosti používání vaší peněženky. Naprosto nejdůležitější je mít soukromé klíče (seed) uložené na bezpečném místě. Dále je možné si nastavit heslo pro přístup do aplikace nebo se přihlašovat svými biometrickými údaji.

Útočníci často vytvářejí falešné webové stránky nebo odesílají podvodné e-maily, kterými se vydávají za legitimní společnosti, často i za banky nebo kryptoměnové burzy. Uživatelé by měli být obezřetní při klikání na odkazy a vždy ověřovat správnost webových adres, na které vstupují. Důležité je také nikdy a nikomu nesdělovat své soukromé klíče a seed frázi. Pamatujte, že skutečná zákaznická podpora se vás na ně nikdy nezeptá!

Ideálním bezpečnostním řešením je v tomto případě propojit svou hardwarovou peněženku Trezor s aplikací Exodus. Získáte tak bezpečnostní výhody hardwarové peněženky v uživatelsky přívětivém kabátku peněženky Exodus.

Výhody a nevýhody peněženky Exodus

Výhody

  • Privátní klíče ke svým kryptoměnám si držíte sami
  • Uživatelské rozhraní je intuitivní, minimalistické a plynulé
  • Pravidelné bezpečnostní aktualizace
  • Široká podpora různých sítí i kryptoměn, rozmanité funkce
  • Možnost propojení s hardwarovou peněženkou Trezor

Nevýhody

  • Jedná se o SW peněženku – není tak bezpečná jako její HW peněženky
  • Při ztrátě seedu nelze obnovit přístup k peněžence pomocí zákaznické podpory (Exodus totiž vaši seed phrase nezná)
  • Chybí podpora českého jazyka
  • Není open-source

Shrnutí

Exodus je známá non-custodial peněženka s dlouhou historií. Jeho hlavní myšlenkou je odstranit technickou náročnost práce s kryptoměnami a přitom dbát na design.

U peněženky Exodus se nám především líbila její univerzálnost. Běžnému uživateli v ní rozhodně nic scházet nebude. Podpora velkého množství kryptoměn a sítí, užitečné funkce jako swapování, staking, Web3 prohlížeč, NFT peněženka, Lightning peněženka nebo propojení s HW peněženkou Trezor rozhodně nejsou samozřejmostí u většiny softwarových peněženek.

Ocenit také musíme uživatelské prostředí, které se designově i funkčně řadí mezi špičku. Jedinou nevýhodou, která může být pro uživatele problém, je absence českého jazyka, který chybí i u zákaznické podpory.

Peněženku Exodus lze doporučit uživatelům, kteří ocení vzhledně působící aplikaci, která vyniká svou jednoduchostí. Je vhodná pro všechny kryptoměnové nadšence, kteří ocení, že mají privátní klíče pod svojí kontrolou. Ani nováčci se bezpečnosti peněženky nemusí obávat. Kód Exodu sice není open-source, ale jedná se o lety prověřenou a jednu z nejpoužívanějších peněženek.

Pozor však na phishing a jiné internetové podvody. Ačkoli je Exodus sám o sobě bezpečný, internetoví podvodníci, kteří vám budou “radit”, jak s ním zacházet a jak je používat, z něj mohou učinit nástroj, kterým se dokonce vy sami okradete…

Nezaujal vás Exodus?

Podívejte se na jiné prověřené kryptoměnové peněženky:

Další informace o peněžence Exodus

Jméno firmyExodus
Kryptoměnové peněženky
Základní informace o peněžence
Vznik2015
Počet klientů1 mil. aktivních uživatelů měsíčně
Webová stránkahttps://www.exodus.com/
V češtině
ProvozovatelExodus Movement, Inc.
Sídlo společnostiUSA
Základní charakteristika peněženky
Typ peněženkySoftwarová peněženka
Typ úschovy (zabezpečení)Self-custodial
Cena peněženkyZdarma
Další poplatkyBez poplatků
Počet kryptoměnMiliony
Nástroje a funkce peněženky
Možnost nákupu kryptoměn
Poplatek za nákup0,9 % až 1,4 % u převodu, až 3,9 % u karty v EUR a USD a až 5,45 % u karty v CZK
Pravidelné investice (DCA)
Vlastní token
Staking (earn)
Coinjoin
NFT a dApps
Další funkceVerze pro desktop, pro prohlížeč a pro mobil nabízejí každá mírně odlišné funkce
Vklad a výběr peněz
Vklad penězKryptoměny, platební karta, bankovní převod
Výběr penězKryptoměny, platební karta, bankovní převod
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová verze
Rozšíření do prohlížeče
Vícefaktorová autentizace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, Chat, E-mail
Email[email protected]
Telefonní kontakt (833) 992-2566
Ohodnoťte společnost Exodus
1
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.