Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Tron

TRON (TRX) – Kurz, graf ceny, kde koupit kryptoměnu

Graf kurzu Tron

Kurz Tron
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf

Kalkulačka: TRX to CZK

TRX
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Tron

TRON (s jednotkou Tronix TRX) je digitální token, který si po 2 letech od své emise drží stabilní pozici mezi patnáctkou nejhodnotnějších kryptoměn. TRX funguje na blockchainové platformě TRON, která se má dle jejích tvůrců v následující dekádě stát základem decentralizovaného šíření obsahu.

Předností TRONu je verifikace až 2 000 transakcí za sekundu (až 667× rychlejší než u Bitcoinu a 80× rychlejší než v případě Etherea), nízké poplatky za ověření převodu – a především robustní ochrana autorských práv, založená na smart kontraktech.

Obsah článku o Tronu

1.K čemu TRON slouží?2.Výhody a nevýhody TRONu3.Historie TRON4.Kde koupit TRON (TRX)?5.TRON peněženka6.Diskuze o TRX

K čemu TRON slouží?

Platformu TRON vytvořil čínský vizionář Justin Sun pod hlavičkou organizace TRON Foundation, s cílem decentralizovat sdílení informací na internetu. Na rozdíl od ostatních platforem se TRON zaměřuje hlavně na sdílení multimediálních souborů (videí, hudby, her apod.) a zajištění náležité odměny jejich tvůrcům.

Záměrem Suna a jeho týmu je propojit tvůrce obsahu přímo s konzumenty. Chtějí obejít nadnárodní distribuční platformy (Youtube, Google, Facebook a další), které tvorbu vývojářů a umělců omezují svazujícími pravidly a za zprostředkování jejich díla účtují uživatelům přemrštěné částky.

Decentralizovaného sdílení dat chce TRON Foundation dosáhnout implementací smart kontraktů. Tvůrci obsahu by o ceně, způsobů šíření i dosahu svých děl tak rozhodovali sami.

Jako u mnoha blockchainů 3. generace přesahuje TRON myšlenku decentralizovaných finančních operací. Kryptoměna Tronix, která je na TRON navázaná, je prostředkem pro získání investic. Decentralizovanou platformu chce Sun světu představit do 10 let; výhledově by na TRONu měly fungovat např. decentralizované hry nebo SaaS služby.

Výhody a nevýhody TRONu

Obrovskou předností TRONu je pracovitost jeho tvůrců; Necelý rok po spuštění platformy představil TRON Foundation portál dApp House, na kterém mohou uživatelé vyměnit Tronix coins za desítky decentralizovaných aplikací. Pro životaschopnost myšlenky decentralizované platformy hovoří počet uživatelů dApp House, který od spuštění dlouhodobě roste:

Počet denních uživatelů kryptoměny TRON
Počet denních uživatelů kryptoměny TRON

O šíření decentralizovaných aplikací usiluje Sun i skrze „dapps tržiště“, které  prostřednictvím TRON Foundation zakoupil v březnu 2019.

Nespornou předností blockchainové platformy je i vymáhání autorského práva. Díky tomu, že funguje na smart kontraktech, závisí podmínky distribuce na samotných autorech zábavního obsahu. V budoucnu budou navíc uživatelé moci tvůrce podpořit skrze personální ICO, jakousi blockchainovou obdobu populárního crowdfundingu.

Pozornost odborné veřejnosti poutá verifikace transakcí TRONu. Funguje na principu tzv. delegated-proof-of-stake (DPoS; forma PoS), který v porovnání s mechanismem proof-of-work (PoW) spotřebuje jen zlomek energie. Mizivá spotřeba elektřiny se odráží v nízkém transakčním poplatku – pohybuje se v tisícinách dolaru. Oproti tomu průměrný poplatek za transakci bitcoinů činil 3. 5. 2019 při verifikaci do 10 minut 0,77 $, při ověření do 60 minut pak 0,33 dolaru.

Jaké nevýhody TRON přináší? Vývojáři přiznávají, že kryptoměnu lze využít i pro gambling. V zemích, kde jsou hazardní hry zakázané, se ovšem snaží dostupnosti sázecích dapps zabránit. To je třeba případ Japonska, kde TRON Foundation bojuje proti šíření sázecích decentralizovaných aplikaci a před jejich sdílením důrazně varuje vývojáře i komunitu.

V lednu 2018 otřáslo komunitou nařčení z plagiátorství whitepaperu TRONu. Určité pasáže anglického překladu klíčového dokumentu vykazovaly podezřele vysokou shodu s whitepapers ke kryptoměnám FileCoin a IPFS. TRON Foundation prostřednictvím Justina Suna plagiátorství popřelo a označilo jej za výsledek neprofesionálního překladu do anglického jazyka (originální dokumentace je v čínštině).

Historie Tronu

Dnes jedna z nejhodnotnějších kryptoměn vznikla v září 2017; jen o pár měsíců dříve, v červenci téhož roku, založili Justin Sun (podílel se např. na vývoji kryptoměny Ripple) a Lucien Chen (specialista na big data se zkušenostmi z Alibaby) v Singapuru TRON Foundation, která má vývoj a propagaci kryptoměna na starost.

Vývoj TRONu zpočátku probíhal na ethernetovém protokolu ERC20. 31. května 2018 pak došlo k migraci na vlastní blockchain (mainnet) a jeho zpřístupnění komunitě. „Vytěžení“ prvního bloku se datuje k 25. 6. téhož roku.

Během ICO v září 2017 způsobil zájem o tokeny výpadek tržiště Binance. Hlad po Tronixu (za cenu 0.00186 $/TRX) byl tak enormní, že první dvě investiční kola byly vyprodány během několika sekund. TRON Foundation tak za tři dny získal investici 70 000 000 dolarů.

V červenci 2018 oznámila společnost akvizici BitTorrentu, známé peer-to-peer platformy pro sdílení obsahu (až 170 milionů uživatelů měsíčně). Zároveň s tím oznámil Sun spuštění projektu Atlas, jehož cílem je distribuovat obsah blockchainu pomocí P2P sítě BitTorrentu; odměnou uživatelům za pomoc při šíření decentralizovaného obsahu je zisk TRX.

Díky zalistování Tronixu do seznamu podporovaných digitálních platidel na portálu Travala.com je navíc od dubna 2019 možné kryptoměnou Tronix zaplatit pobyt ve více než půl milionu hotelů po celém světě.

Vývoj TRONu je naplánován do několika fází:

 1. Exodus (do 12/2018) – vývoj a poskytnutí blockchainové platformy pro sdílení, uložení a publikaci dat peer-to-peer formou.
 2. Odyssey (do 6/2020) – zavedení tržního prostředí, podpora sdílení obsahu za odměnu (např. prostřednictvím BitTorrentu).
 3. Great Voyage (do 7/2021) – implementace možnosti personálního ICO.
 4. Apollo (do 3/2023) – možnost emise vlastních tokenů a vlastní decentralizované platformy (ideální např. pro tvůrce online her).
 5. Star Trek (do 9/2025) – monetizace vlastní emise tokenů (zdroj příjmů pro tvůrce decentralizovaných online her).
 6. Eternity (do 9/2027) – možnost vývoje her a dalších aplikací přímo na blockchainu.

Kde koupit TRON (TRX)?

TRX zakoupíte mj. na následujících burzách a směnárnách:

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
 • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
 • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Jak TRX získat?

Podobně jako u dalších kryptoměn postavených na principu PoS není možné Tronix těžit. Můžete jej ale získat jako odměnu za pomoc při ověření transakce. K tomu se musíte stát zvoleným zástupcem (tzv. „super representative“), kterého určuje komunita držitelů TRX. Váha jejich hlasu se odvíjí od množství tokenů, které vlastní.

Peněženka pro TRON

Své tronixy bylo vždy možné uložit v jakékoliv softwarové peněžence, které podporuje Ethereový protokol ERC-20 ale od spuštění vlastního mainnetu už tomu tak není.

Seznam vhodných aplikací pro držení TRX naleznete i na oficiální stránce TRONu.

Hardwarová peněženka Trezor uložení Tronixu nepodporuje, ale kryptopeněženka Ledger (model Nano S i Nano X) ano.

Tron (TRX) – Graf – vývoj ceny

Po uvolnění TRX do oběhu (13. 9. 2017) se kryptoměna obchodovala za 0,02 $; vzhledem k načasování emise se TRON svezl na kryptoměnové horečce, která v zimě 2017/2018 přitáhla ke kryptoměnám pozornost médií i laiků. 5. ledna 2018 se tak TRX obchodovalo za svou rekordní částku 0,225 dolaru.

Dalšího vrcholu dosáhl Tronix v květnu 2018 s blížícím se spuštěním vlastního mainnetu (1. 5. se obchodoval 0,091 $) a následně v lednu 2019 (dokončení první vývojové fáze TRONu; 27. 1. se TRX obchodovalo za 0,03 dolaru).

Související kryptoměny

70.3
Baserank rating™
Tron
TRON je kryptoměnou s ambicí decentralizovat sdílení obsahu. Nakročeno má dobře, brzdí jej ale skandál okolo plagiátorství a obavy z devalvace tokenů. Justin Sun, vedoucí projektu, je jednou z nejviditelnějších osobností v kryptoměnovém odvětví.
 • Hodně silný marketing
 • Již několik reálně funkčních dApps
 • Může se jednat pouze o nesmyslnou krypto-bublinu
 • S TRX je spojeno dost podvodů

KryptoměnaTron
Vytvořeno2017
Webové stránkyhttps://tron.network/
ZakladatelJustin Sun
JednotkaTRX
Tvorba blokuCca 15 sekund
Aktuální počet tokenů100 850 743 812
Tržní kapitalizace$7 049 787 136

Kurz kryptoměny Tron za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
23. 09. 2021 $0,099 TRX
22. 09. 2021 $0,098 TRX
21. 09. 2021 $0,093 TRX
20. 09. 2021 $0,094 TRX
19. 09. 2021 $0,11 TRX
18. 09. 2021 $0,1 TRX
17. 09. 2021 $0,11 TRX
16. 09. 2021 $0,12 TRX
15. 09. 2021 $0,12 TRX
14. 09. 2021 $0,12 TRX
13. 09. 2021 $0,1 TRX
12. 09. 2021 $0,11 TRX
11. 09. 2021 $0,095 TRX
10. 09. 2021 $0,089 TRX
09. 09. 2021 $0,092 TRX

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Standa

Jsem zvědav, kde bude za 5 let v rovině dnů či měsíců krypto neřeším. Vystoupá li na 1$ bude to paráda což myslím v rámci let určitě a pokud ho potká nějaká raketa bude to fantastické překvapení. Ono je potom pozdě plakát a říkat, že to měl člověk koupit včas.

Brantal

Potřebuji tron nahrát do peněženky a popřípadě prodat.prosím pomozte mi.už to držím 3 roky a pořád stejne.levné to prodám.dik

NamakanyKutak

LoL.
Neprodávej… drž co to jde. do konce roku bude TRON na 1 USD :D

Jarda

Za ty 3 roky by jsi mel mit 4 nasobek.Ja si rikam proc jsem ho nekoupil uz v tu dobu za tisice. Ted ho nakupuji a pojede nahoru neboj

josef

od roku 2018 se mi až nyní 3x zvýšila hodnota vložených financi. Jakým způsobem mohu tyto prostředky čerpat zpět. Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, Josefe. Pokud máte své TRX na nějaké burze, mělo by stačit je prodat za nějakou fiat měnu (např. EUR) a danou měnu si pomocí tlačítka pro výběr (Withdrawal) nechat zaslat na svůj bankovní účet. Protože jste ale ve svém komentáři nezmínil bližší informace o tom, jak a kde kryptoměnu TRX držíte, bohužel nemůžeme poradit konkrétněji.

Brantal

Tron je celkem nicemu .neroste

Stanislav

To si dva, tři roky lidi mysleli i o Bitcoinu

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo