Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Tron

TRON (TRX) - Kurz, graf ceny, kde koupit kryptoměnu

Graf kurzu Tron

Kurz Tron
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: TRX to CZK

TRX
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Tron

TRON si se svým coinem TRX i po 2 letech od své emise drží stabilní pozici mezi patnáctkou nejhodnotnějších kryptoměn. TRX funguje na blockchainové platformě TRON, která se má dle jejích tvůrců v následující dekádě stát základem decentralizovaného šíření obsahu.

Předností TRONu je verifikace až 2 000 transakcí za sekundu (až 667× rychlejší než u Bitcoinu a 80× rychlejší než v případě Etherea), nízké poplatky za ověření převodu – a především robustní ochrana autorských práv, založená na smart kontraktech.

Obsah článku o Tronu

1.K čemu TRON slouží?2.Výhody a nevýhody TRONu3.Historie TRON4.Kde koupit TRON (TRX)?5.TRON peněženka6.Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)7.Diskuze o TRX

K čemu TRON slouží?

Platformu TRON vytvořil čínský vizionář Justin Sun pod hlavičkou organizace TRON Foundation s cílem decentralizovat sdílení informací na internetu. Na rozdíl od ostatních platforem se TRON zaměřuje hlavně na sdílení multimediálních souborů (videí, hudby, her apod.) a zajištění náležité odměny jejich tvůrcům.

Záměrem Suna a jeho týmu je propojit tvůrce obsahu přímo s konzumenty. Chtějí obejít nadnárodní distribuční platformy (Youtube, Google, Facebook a další), které tvorbu vývojářů a umělců omezují svazujícími pravidly a za zprostředkování jejich díla účtují uživatelům přemrštěné částky.

Decentralizovaného sdílení dat chce TRON Foundation dosáhnout implementací smart kontraktů. Tvůrci obsahu by o ceně, způsobů šíření i dosahu svých děl tak rozhodovali sami.

Jako u mnoha blockchainů 3. generace přesahuje TRON myšlenku decentralizovaných finančních operací. Kryptoměna Tronix, která je na TRON navázaná, je prostředkem pro získání investic. Decentralizovanou platformu chce Sun světu představit do 10 let; výhledově by na TRONu měly fungovat např. decentralizované hry nebo SaaS služby.

Výhody a nevýhody TRONu

Obrovskou předností TRONu je pracovitost jeho tvůrců; Necelý rok po spuštění platformy představil TRON Foundation portál dApp House, na kterém mohou uživatelé vyměnit Tronix coins za desítky decentralizovaných aplikací. Pro životaschopnost myšlenky decentralizované platformy hovoří počet uživatelů dApp House, který od spuštění dlouhodobě roste:

Počet denních uživatelů kryptoměny TRON
Počet denních uživatelů kryptoměny TRON

O šíření decentralizovaných aplikací usiluje Sun i skrze "dapps tržiště", které prostřednictvím TRON Foundation zakoupil v březnu 2019.

Nespornou předností blockchainové platformy je i vymáhání autorského práva. Díky tomu, že funguje na smart kontraktech, závisí podmínky distribuce na samotných autorech zábavního obsahu. V budoucnu budou navíc uživatelé moci tvůrce podpořit skrze personální ICO, jakousi blockchainovou obdobu populárního crowdfundingu.

Pozornost odborné veřejnosti poutá verifikace transakcí TRONu. Funguje na principu tzv. delegated-proof-of-stake (DPoS; forma PoS), který v porovnání s mechanismem proof-of-work (PoW) spotřebuje jen zlomek energie. Mizivá spotřeba elektřiny se odráží v nízkém transakčním poplatku – pohybuje se v tisícinách dolaru. Oproti tomu průměrný poplatek za transakci bitcoinů činil 3. 5. 2019 při verifikaci do 10 minut 0,77 $, při ověření do 60 minut pak 0,33 dolaru.

Jaké nevýhody TRON přináší? Vývojáři přiznávají, že kryptoměnu lze využít i pro gambling. V zemích, kde jsou hazardní hry zakázané, se ovšem snaží dostupnosti sázecích dapps zabránit. To je třeba případ Japonska, kde TRON Foundation bojuje proti šíření sázecích decentralizovaných aplikaci a před jejich sdílením důrazně varuje vývojáře i komunitu.

V lednu 2018 otřáslo komunitou nařčení z plagiátorství whitepaperu TRONu. Určité pasáže anglického překladu klíčového dokumentu vykazovaly podezřele vysokou shodu s whitepapers ke kryptoměnám FileCoin a IPFS. TRON Foundation prostřednictvím Justina Suna plagiátorství popřelo a označilo jej za výsledek neprofesionálního překladu do anglického jazyka (originální dokumentace je v čínštině).

Historie Tronu

Dnes jedna z nejhodnotnějších kryptoměn vznikla v září 2017; jen o pár měsíců dříve, v červenci téhož roku, založili Justin Sun (podílel se např. na vývoji kryptoměny Ripple) a Lucien Chen (specialista na big data se zkušenostmi z Alibaby) v Singapuru TRON Foundation, která má vývoj a propagaci kryptoměna na starost.

Vývoj TRONu zpočátku probíhal na ethernetovém protokolu ERC20. 31. května 2018 pak došlo k migraci na vlastní blockchain (mainnet) a jeho zpřístupnění komunitě. "Vytěžení" prvního bloku se datuje k 25. 6. téhož roku.

Během ICO v září 2017 způsobil zájem o tokeny výpadek tržiště Binance. Hlad po Tronixu (za cenu 0.00186 $/TRX) byl tak enormní, že první dvě investiční kola byly vyprodány během několika sekund. TRON Foundation tak za tři dny získal investici 70 000 000 dolarů.

V červenci 2018 oznámila společnost akvizici BitTorrentu, známé peer-to-peer platformy pro sdílení obsahu (až 170 milionů uživatelů měsíčně). Zároveň s tím oznámil Sun spuštění projektu Atlas, jehož cílem je distribuovat obsah blockchainu pomocí P2P sítě BitTorrentu; odměnou uživatelům za pomoc při šíření decentralizovaného obsahu je zisk TRX.

Díky zalistování Tronixu do seznamu podporovaných digitálních platidel na portálu Travala.com je navíc od dubna 2019 možné kryptoměnou Tronix zaplatit pobyt ve více než půl milionu hotelů po celém světě.

Vývoj TRONu je naplánován do několika fází:

 1. Exodus (do 12/2018) – vývoj a poskytnutí blockchainové platformy pro sdílení, uložení a publikaci dat peer-to-peer formou.
 2. Odyssey (do 6/2020) – zavedení tržního prostředí, podpora sdílení obsahu za odměnu (např. prostřednictvím BitTorrentu).
 3. Great Voyage (do 7/2021) – implementace možnosti personálního ICO.
 4. Apollo (do 3/2023) – možnost emise vlastních tokenů a vlastní decentralizované platformy (ideální např. pro tvůrce online her).
 5. Star Trek (do 9/2025) – monetizace vlastní emise tokenů (zdroj příjmů pro tvůrce decentralizovaných online her).
 6. Eternity (do 9/2027) – možnost vývoje her a dalších aplikací přímo na blockchainu.

Kde koupit TRON (TRX)?

TRX zakoupíte mj. na následujících burzách a směnárnách:

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Jak TRX získat?

Podobně jako u dalších kryptoměn postavených na principu PoS není možné Tronix těžit. Můžete jej ale získat jako odměnu za pomoc při ověření transakce. K tomu se musíte stát zvoleným zástupcem (tzv. "super representative"), kterého určuje komunita držitelů TRX. Váha jejich hlasu se odvíjí od množství tokenů, které vlastní.

Peněženka pro TRON

Své tronixy bylo vždy možné uložit v jakékoliv softwarové peněžence, které podporuje Ethereový protokol ERC-20 ale od spuštění vlastního mainnetu už tomu tak není.

Seznam vhodných aplikací pro držení TRX naleznete i na oficiální stránce TRONu.

Hardwarová peněženka Trezor uložení Tronixu nepodporuje, ale kryptopeněženka Ledger (model Nano S i Nano X) ano.

Tron (TRX) – Graf – vývoj ceny

Po uvolnění TRX do oběhu (13. 9. 2017) se kryptoměna obchodovala za 0,02 $; vzhledem k načasování emise se TRON svezl na kryptoměnové horečce, která v zimě 2017/2018 přitáhla ke kryptoměnám pozornost médií i laiků. 5. ledna 2018 se tak TRX obchodovalo za svou rekordní částku 0,225 dolaru.

Dalšího vrcholu dosáhl Tronix v květnu 2018 s blížícím se spuštěním vlastního mainnetu (1. 5. se obchodoval 0,091 $) a následně v lednu 2019 (dokončení první vývojové fáze TRONu; 27. 1. se TRX obchodovalo za 0,03 dolaru).

Související kryptoměny

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

1️⃣ Co je to Tron?
Blockchain Tron byl vytvořen se záměrem dát možnost tvůrcům obsahu získat větší podíl na odměně za jejich práci, která jim právem náleží. Snaží se tak konkurovat nadnárodním centralizovaným společnostem, např. Facebook, Apple či Google, přes jejichž služby tvůrci svůj obsah sdílí, běžně za nemalé poplatky. Ideou je vytvoření prostředí, v němž budou moci konzumenti odměňovat tvůrce obsahu napřímo.

Za tímto účelem Tron buduje decentralizovanou platformu mimo jiné umožňující tvorbu decentralizovaných aplikací (dApps), základem všeho jsou opět smart kontrakty. To je jedním z důvodů, proč je Tron vhodným kandidátem pro budování DeFi ekosystému. To z něj dělá jednoho z možných konkurentů Etherea – už jen samotné jednodolarové poplatky za přesun TRC20 tokenů (obdoba ERC20 standardu na Ethereu) činí Tron atraktivní.

2️⃣ Jaký je kurz Tron (TRX)?
Momentálně je kurz kryptoměny Tron přibližně 1,69 Kč ($0,076). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Tron se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince TRX ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Ačkoliv je tu s námi Tron již nějaký ten rok, Justin Sun je na kryptoměnové scéně stále velmi aktivní. K tomu navíc Tron stále pracuje na různých vylepšeních jeho ekosystému – příkladem může být stablecoin USDD.

3️⃣ Kde je možné Tron (TRX) koupit?
Tron a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Tron je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.
Tron
TRON je kryptoměnou s ambicí decentralizovat sdílení obsahu. Nakročeno má dobře, brzdí jej ale skandál okolo plagiátorství a obavy z devalvace tokenů. Justin Sun, vedoucí projektu, je jednou z nejviditelnějších osobností v kryptoměnovém odvětví.
 • Hodně silný marketing
 • Již několik reálně funkčních dApps
 • Může se jednat pouze o nesmyslnou krypto-bublinu
 • S TRX je spojeno dost podvodů

Více informací o Tron

KryptoměnaTron
SymbolTRX
Vytvořeno2017
ZakladatelJustin Sun
Webové stránkyhttps://tron.network/
Lze těžit?
Tvorba blokuCca 15 sekund
Aktuální počet tokenů90 246 148 642
Maximální počet tokenů
Obchodní objem (24h)$317 584 518
Tržní kapitalizace$6 894 159 843
Změna ceny za 24h-0,41%

Vývoj ceny kryptoměny Tron za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
30. 05. 2023 Načítání... TRX
29. 05. 2023 Načítání... TRX
28. 05. 2023 Načítání... TRX
27. 05. 2023 Načítání... TRX
26. 05. 2023 Načítání... TRX
25. 05. 2023 Načítání... TRX
24. 05. 2023 Načítání... TRX
23. 05. 2023 Načítání... TRX
22. 05. 2023 Načítání... TRX
21. 05. 2023 Načítání... TRX
20. 05. 2023 Načítání... TRX
19. 05. 2023 Načítání... TRX
18. 05. 2023 Načítání... TRX
17. 05. 2023 Načítání... TRX

Ohodnoťte kryptoměnu Tron


Diskuze k článku 8
Standa

Jsem zvědav, kde bude za 5 let v rovině dnů či měsíců krypto neřeším. Vystoupá li na 1$ bude to paráda což myslím v rámci let určitě a pokud ho potká nějaká raketa bude to fantastické překvapení. Ono je potom pozdě plakát a říkat, že to měl člověk koupit včas.

Brantal

Potřebuji tron nahrát do peněženky a popřípadě prodat.prosím pomozte mi.už to držím 3 roky a pořád stejne.levné to prodám.dik

NamakanyKutak
Odpověď na Brantal

LoL.
Neprodávej… drž co to jde. do konce roku bude TRON na 1 USD :D

Jarda
Odpověď na Brantal

Za ty 3 roky by jsi mel mit 4 nasobek.Ja si rikam proc jsem ho nekoupil uz v tu dobu za tisice. Ted ho nakupuji a pojede nahoru neboj

josef

od roku 2018 se mi až nyní 3x zvýšila hodnota vložených financi. Jakým způsobem mohu tyto prostředky čerpat zpět. Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na josef

Dobrý den, Josefe. Pokud máte své TRX na nějaké burze, mělo by stačit je prodat za nějakou fiat měnu (např. EUR) a danou měnu si pomocí tlačítka pro výběr (Withdrawal) nechat zaslat na svůj bankovní účet. Protože jste ale ve svém komentáři nezmínil bližší informace o tom, jak a kde kryptoměnu TRX držíte, bohužel nemůžeme poradit konkrétněji.

Brantal

Tron je celkem nicemu .neroste

Stanislav
Odpověď na Brantal

To si dva, tři roky lidi mysleli i o Bitcoinu

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo