Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
at&t
T
Akcie AT&T (T) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf T

$16,31 (386,4 Kč)

+0,4 % za 7 dní

at&t

Akcie AT&T (T) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií AT&T
Graf T

$16,31 (386,4 Kč)

+0,4 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií AT&T

Logo AT&T
AT&T/T
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AT&T Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost AT&T

Tržní kapitalizace $118,4 mld. EBITDA $41,93 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 1,13
Roční dividenda na akcii $1,11 P/E (Cena k zisku) 8,38
Dividendový výnos 6,72 % Návratnost aktiv 4,04 %
Příjmy společnosti $122,4 mld. Návratnost vlastního kapitálu 13,83 %
Příjmy na akcii $17,05 Provozní marže 16,39 %
Účetní hodnota na akcii $14,45 Zisková marže 11,76 %
Hodnota podniku $288,7 mld. Cílová cena Wall Street $19,54

Informace o AT&T

AT&T je americká nadnárodní holdingová společnost sídlící v Dallasu. Je jednou z největších telekomunikačních společností a také největším poskytovatelem mobilních telefonních služeb na celém světě. AT&T se také dlouhodobě umisťuje na nejvyšších místech žebříčku Fortune 500 – největších amerických korporací dle výše tržeb.

Po většinu 20. století mělo AT&T monopol na telefonní služby ve Spojených státech. Společnost začala psát svou historii jako American District Telegraph Company, která vznikla v St. Louis v roce 1878. Za svou dlouhou historii prodělalo řadu vlastnických změn. AT&T, jak ho známe dnes, však vzniklo v roce 2005, když společnost SBC koupila svou bývalou mateřskou společnost AT&T Corp. a převzala její značku, přičemž sloučený subjekt se pojmenoval AT&T Inc. V roce 2016 oznámilo AT&T záměr koupit Time Warner, přičemž 12. června 2018 byla potvrzena navrhovaná fúze s cílem učinit ze společnosti AT&T největšího a kontrolního akcionáře společnosti Time Warner. Zároveň došlo k přejmenování společnosti na WarnerMedia. Tím AT&T vstoupilo také do mediálního byznysu.

AT&T charakterizuje dlouhodobě rostoucí podnikání, díky čemuž se může pyšnit titulem dividendového aristokrata. Tím prokazuje, že je jeho podnikání schopné dlouhodobě obstát navzdory ekonomickým bouřím a propadům. Z toho důvodu jsou akcie AT&T často oblíbeným cílem příjmových investorů. Vstup dnešní společnosti s tickerem “T” na burzu je datován od roku 1984.

Obsah článku

Informace o akciích AT&T – Co tvoří jádro podnikání AT&T

AT&T jako jedna z největších telekomunikačních společností na světě nabízí širokou škálu produktů a služeb. Své podnikání rozděluje do tří obchodních segmentů: Komunikace, WarnerMedia a Latinská Amerika.

AT&T čelí značné konkurenci společností nabízejících bezdrátové, širokopásmové, hlasové, datové, mediální a reklamní služby. Mezi hlavní konkurenty patří Verizon Communications, americký T-Mobile, britský Vodafone a německý Deutsche Telekom (T-Mobile).

Drtivou většinu příjmů i provozního zisku společnosti vytváří segment telekomunikačních služeb AT&T, o čemž svědčí i obrázek níže, který zobrazuje podíl jednotlivých segmentů podnikání společnosti na tržbách a provozním zisku v roce 2020.

Zdroj: investors.att.com
Tržby a provozní zisk AT&T dle jednotlivých segmentů v roce 2020.
Tržby a provozní zisk AT&T dle jednotlivých segmentů v roce 2020.
  • Segment komunikace nabízí širokou škálu balíčkových produktů pro podniky a spotřebitele. Je dělen na další provozní jednotky: Mobilita, v jejímž rámci jsou poskytované bezdrátové služby a zařízení, jednotka video, která poskytuje video služby a prodává multiplatformní reklamní služby, širokopásmové připojení – poskytování internetových a starších telefonních komunikačních služeb a jednotka business wireline, která poskytuje pokročilé hlasové a datové služby.
  • Segment WarnerMedia vyvíjí, produkuje a distribuuje celovečerní filmy, televizní pořady a další obsah prostřednictvím řady fyzických a digitálních formátů. Zahrnuje společnost Turner, která provozuje televizní sítě a prodává reklamu, Home Box Office, která nabízí prémiovou placenou televizi a také streamovací platformu HBO Max. WarnerMedia zahrnuje také společnost Warner Bros, která produkuje, distribuuje a licencuje televizní programy a celovečerní filmy a distribuuje další zábavní produkty.
  • Segment Latinská Amerika poskytuje zákazníkům zábavní a bezdrátové služby v Latinské Americe. Provozní jednotka Vrio nabízí videoslužby zákazníkům prostřednictvím satelitní a streamovací technologie v Latinské Americe a Karibiku. Jednotka Mexiko nabízí bezdrátové služby a zařízení zákazníkům v Mexiku.

Akcie AT&T – Vývoj ceny

Akcie AT&T jsou poměrně oblíbeným cílem dividendových investorů, vzhledem k historii dlouhodobě se zvyšujících dividend. Jedná se o cyklické akcie, jejichž cena dlouhodobě roste a klesá s vývojem americké, potažmo světové ekonomiky (jak můžete vidět na historickém vývoji ceny akcií AT&T). Zároveň se dlouhodobě obchodují za poměrně nízká ocenění – podprůměrný P/E poměr, P/B poměr apod. – takže je řada investorů může považovat za hodnotové akcie.

Zdroj: macrotrends.net
Dlouhodobý vývoj P/E a P/B ratia akcií AT&T.
Dlouhodobý vývoj P/E a P/B ratia akcií AT&T.

Vývoj ceny akcií AT&T v čase

Jak již bylo zmíněno, IPO (první veřejná nabídka akcií) AT&T proběhlo v roce 1984, přičemž tržní kapitalizace společnosti od jejího debutu na burze téměř nepřetržitě rostla až do roku 2000 – na cca 20násobek. Následovala investorům dobře známá dotcom bublina, která zasáhla i akcie tohoto telekomunikačního giganta.

Akcie AT&T však nebyly postiženy takovým způsobem jako celá řada nově vznikajících technologických akcií, jejichž cena klesala běžně o více než 90 %. Přesto se akcie AT&T obchodovaly v letech 2002-2003 za cenu okolo 10 dolarů.

Následoval další výrazný růst opět k hodnotě 20 dolarů, který byl zastavený globální finanční krizí v letech 2007-2008. V následujícím desetiletí se akcie AT&T svezly na vlně medvědího trhu a opět se vyšplhaly na přibližně trojnásobek své ceny. V letech 2018 a 2019 se však na akciích AT&T negativně podepsala akvizice Time Warner, která společnost výrazně zadlužila, což investoři přijímali poměrně negativně. Obecně dlouhodobý graf vývoje ceny akcií AT&T věrně odráží jejich cyklickou povahu.

Zdroj: macrotrends.net
Dlouhodobý vývoj ceny akcií AT&T.
Dlouhodobý vývoj ceny akcií AT&T.

Akcie AT&T nejsou růstovou akcií, od které by investor mohl v horizontu pár měsíců nebo let očekávat násobné zhodnocení své investice. Dlouhodobě však potvrzují, že jsou schopné se v obdobích ekonomického růstu stabilně zhodnocovat. Společnost bude muset v blízké budoucnosti vyřešit své vysoké zadlužení a zároveň bude důležité sledovat, jak si povede ve srovnání s výraznou konkurencí a jak se popasuje s přechodem na 5G sítě.

Dividendy společnosti AT&T

AT&T vyplácí dlouhodobě se zvyšující dividendu. Jak už bylo řečeno společnost patří do exklusivního klubu dividendových aristokratů – společností, které zvyšují svou roční dividendu alespoň 25 let v řadě.

Na rozdíl od dalších dividendových aristokratů je však navíc AT&T ke svým investorům poměrně štědré, když se výše dividendového výnosu (tedy poměr vyplacené dividendy a ceny akcie) v období 2003–2021 pouze v letech 2007 a 2008 propadla pod 4 %. Dividendový výplatní poměr společnosti se přitom držel v tomto období v rozumném intervalu 25–60 %.

Zdroj: macrotrends.net
Výše vyplacené dividendy a dividendový výnos společnosti AT&T.
Výše vyplacené dividendy a dividendový výnos společnosti AT&T.

Jak investovat do akcií AT&T a kde akcie AT&T obchodovat?

Pojďme se podívat na dvě základní možnosti, jak můžete profitovat z nákupu akcií AT&T. Nejprve se zaměříme na klasický dlouhodobý nákup – vzhledem ke své charakteristice jsou akcie AT&T oblíbeným cílem dlouhodobých investorů. Jako většinu dalších akcií lze však i tento titul využít ke krátkodobému spekulování, budete-li chtít – tradingu.

První možnost: dlouhodobý nákup akcií AT&T

Dlouhodobý nákup akcií – investování – klade na investora nižší časové požadavky a ze své podstaty je méně rizikový. Procento úspěšných dlouhodobých investorů je obecně vyšší než krátkodobých spekulantů, proto je dlouhodobý nákup akcií rovněž vhodnějším přístupem pro začínající investory.

Dlouhodobé investování spočívá v nákupu “fyzických akcií” – nikoliv CFD a dalších finančních derivátů, které cenu podkladového aktiva – akcie – nějakým způsobem sledují či kopírují. Nákupem akcie se stáváte spolumajitelem daného podniku a při dlouhodobém držení těchto cenných papírů získáváte rovněž nárok na výplatu dividendy, což v případě dividendových akcií AT&T může představovat nezanedbatelnou část celkového zisku z vaší investice.

Příklad investice do akcií AT&T:

Řekněme, že jste se rozhodli koupit 10 akcií AT&T při ceně 30 dolarů za akcii (cena odpovídající například březnu 2021). Investice do akcií by vás tak vyšla na 300 dolarů. Pokud by cena akcií za rok vzrostla na 36 dolarů za kus a vy jste se rozhodli prodat investici se ziskem, obdrželi byste na svůj obchodní účet 360 dolarů. Vydělali byste tak 60 dolarů (zhodnocení 20 %).

To však není všechno. Jak jsme si už vysvětlili, AT&T vyplácí také poměrně zajímavou dividendu, která v roce 2021 činila 2 dolary na akcii. Za předpokladu, že by nedošlo ke změně výše vyplacené dividendy, byste tak celkem za rok držení akcií AT&T vydělali 80 dolarů, při počáteční investici 300 dolarů. Zisky z investování je třeba při splnění určitých podmínek samozřejmě danit, ale to už je téma na samostatný komplexní článek.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií AT&T

Dlouhodobé investování do akcií není jediný přístup, který můžete při zhodnocování svých peněz na akciovém trhu volit. Někteří lidé zkrátka nechtějí čekat na významné zisky měsíce nebo dokonce roky, a tak volí krátkodobější spekulativnější přístup – tzv. trading prostřednictvím CFD.

V rámci tradingu můžete využít finanční páky – ve své podstatě si půjčíte na nákup akcií od svého brokera a tím pádem můžete zvýšit potenciální zisk plynoucí i z malých krátkodobých pohybů ceny dané akcie. Finanční páka je však “dvousečná zbraň” – stejným způsobem, jakým může násobit váš zisk, může násobit i vaše ztráty. To je také důvod, proč je většina investorů při obchodování na burze neúspěšná.

Příklad obchodu akcií AT&T s finanční pákou:

Řekněme, že cena akcií AT&T opět činí 30 dolarů a vy máte k dispozici 300 dolarů. S využitím finanční páky v poměru 1:10, můžete nakoupit akcie AT&T za 3 000 dolarů. Máte tak možnost nakoupit nikoliv 10, ale rovnou 100 akcií dané společnosti.

Budeme-li vycházet z optimistického scénáře a cena akcií AT&T vzroste na 36 dolarů, nebude činit váš zisk při investici 300 dolarů 60 dolarů, ale rovnou 600 dolarů – 200% zisk. Jak už ale bylo řečeno, v případě negativního vývoje by se stejným způsobem násobila i vaše ztráta. Navíc jsou pákové obchody zatíženy poměrně významnými poplatky. Z toho důvodu se nevyplatí obchodovat na páku dlouhodobě.

Kde nakupovat a obchodovat akcie AT&T?

Akcie AT&T jsou široce dostupné a můžete je koupit / obchodovat téměř u všech brokerů na českém trhu. Konkrétně do nich můžete investovat například u brokera XTB nebo eToro, kteří nabízejí nákup fyzických akcií a ETF bez poplatku. Oba brokeři nabízejí platformy v českém jazyce, což může ocenit nejeden investor bez znalosti angličtiny.

Akcie AT&T lze nakupovat v obchodních hodinách americké burzy, což znamená ve všední dny od 15:30 do 22:00, případně zadávat nákupní příkazy mimo zmíněné obchodní hodiny, které budou realizované, jakmile se burza otevře.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Jak začít investovat nebo obchodovat akcie AT&T?

Tento text shrnuje základní informace o společnosti a akciích AT&T. Možná vás společnost oslovila a říkáte si, jakým způsobem byste mohli začít. Proces lze popsat v několika krocích následovně:

Níže si můžete pustit video, které ukazuje, jak jednoduché je nakoupit akcie Apple u brokera RoboMarkets. U většiny brokerů je postup nákupu akcií libovolné společnosti obdobný.

Videonávod: Jak nakoupit a obchodovat akcie Apple u brokera RoboMarkets?

Nevrhejte se do investování po hlavě

Ačkoliv bylo řečeno, že dlouhodobé nákupy – investování – jsou vhodné pro nováčky neznamená to, že by se do investování měl pouštět každý. Stále se jedná o investici do konkrétní akcie, která od investora vyžaduje provedení náležité fundamentální případně i technické analýzy.

Pokud vám jsou tyto dva pojmy cizí, možná bude vhodnější, pokud dáte přednost spíše pasivnímu investování než výběru jednotlivých akcií.

Výše uvedený text, může být pro investora vhodným začátkem a inspirací, ale stále se jedná pouze o špičku ledovce. Výběr jednotlivých akcií je poměrně expertní činnost, ve které často dělají chyby i profesionálové, když už se do něj pustíte, čiňte tak v souladu s vaší tolerancí rizika a investice náležitě diverzifikujte.

Více informací o akciích AT&T (T)

Název společnostiAT&T
TickerT
Webové stránkyhttps://www.att.com/
Adresa sídla společnosti208 South Akard Street, Dallas, TX, United States, 75202
Založeno1983
Datum IPO19. 7. 1984
SektorTelekomunikační služby
PrůmyslDiverzifikované telekomunikační služby
Zaměstnanci149 900
Vedení společnostiCEO, President & Director: Mr. John T. Stankey
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy1. 5. 2024
Datum ex dividenda9. 4. 2024
Roční dividenda na akcii$1,11
Dividendový výnos6,72 %
Výplatní poměr46,06 %
Příjmy
Příjmy společnosti$122 427 998 208
Příjmy na akcii$17,05
Růst příjmů čtvrtletně R/R2,2 %
Valuace
Tržní kapitalizace$118 433 325 056
Hodnota podniku$288 664 584 192
P/B (Cena k účetní hodnotě)1,13
P/E (Cena k zisku)8,38
Očekávané P/E7,37
Účetní hodnota na akcii$14,45
Cílová cena Wall Street$19,54
Hodnota podniku k příjmům2,17
Hodnota podniku k EBITDA5,85
Cena k příjmům0,96
Rentabilita
EBITDA$41 925 001 216
Provozní marže16,39 %
Zisková marže11,76 %
Hrubý zisk$69 893 000 000
Zisk na akcii (EPS)$1,97
Zředěný zisk na akcii (EPS)$1,97
Očekávaný EPS (tento rok)$2,21
Očekávaný EPS (příští rok)$2,3
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,56
Očekávaný EPS (příští kvartál)$0,59
Růst zisků čtvrtletně R/R-40 %
Výkonnost
Návratnost aktiv4,04 %
Návratnost vlastního kapitálu13,83 %
Názor analytiků
Cílová cena$16,85
Silně kupovat9
Kupovat5
Držet10
Prodat1
Silně prodávat2
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 1324:1000
Datum posledního rozdělení11. 4. 2022
Ohodnoťte akcie firmy AT&T
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tom

Dobry den, chodi tato dividenda jiz zdanena v USA?

Redakce Finex

Dobrý den, záleží na společnosti, u které akcie držíte. Proto prosím konzultujte tyto problémy přímo s Vašim brokerem.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat