Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Vanguard Total Stock Market
VTI
Vanguard Total Stock Market
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf VTI

$247,9 (5 877 Kč)

-2,5 % za 7 dní

Logo Vanguard Total Stock Market

Vanguard Total Stock Market

Cena ETF VTI
Graf VTI

$247,9 (5 877 Kč)

-2,5 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny fondu Vanguard Total Stock Market

Informace o fondu Vanguard Total Stock Market

ETF Vanguard Total Stock Market s tickereme VTI dělá přesně to, co stojí v jeho názvu – poskytuje investorům kompletní přístup na americký akciový trh.

Toto ETF sdružuje více než tři tisíce různých akciových titulů z USA. Oproti ETF vázaným např. na index S&P 500 se vyznačuje vyšší mírou diverzifikace. I VTI se však snaží kopírovat nějaký akciový index. V tomto případě se jedná o index CRSP U.S. Total Market. V minulosti však kopíroval indexy Dow Jones nebo MSCI.

Tento mimořádně zajímavý investiční produkt vznikl již v roce 2001 a těší se velké přízni z řad investorů i analytiků. Jedná se o komplexní nástroj zohledňující i menší a méně významné členy amerických akciových trhů. VTI neupřednostňuje ani nezatracuje konkrétní sektory, zatímco podíl jednotlivých akciových titulů je v rámci ETF dán jejich celkovou tržní kapitalizací.

Vzhledem k relativnímu bezpečí vyplývajícímu z držení takto komplexního souboru akcií je ETF vhodné jak k dlouhodobým pozičním obchodům počítajícím s celkovým růstem nebo pohybem trhu obecně, tak ke krátkodobým spekulacím.

Investicí do VTI získá obchodník podíl v amerických gigantech, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google, Berkshire Hathaway nebo Visa. VTI však pamatuje i na středně velké a malé firmy, což z něj dělá mimořádně komplexní nástroj a spolehlivé zrcadlo amerického ekonomického vývoje.

Jak VTI obchodovat

Investice do amerického akciového trhu lze v podstatě chápat jako investici do vývoje světové ekonomiky. V rámci VTI je tato investice navíc mimořádně diverzifikovaná a komplexní, což je dáno velkým počtem akciových titulů spolu se zohledněním jejich skutečného tržního podílu.

Případný zájemce o tento investiční produkt z portfolia skupiny Vanguard získá mimořádně likvidní nástroj umožňující jak spekulaci na dlouhodobý růst či pokles americké a potažmo i celosvětové ekonomiky, tak krátkodobé obchodování s využitím chvilkových výkyvů, třebaže je pro tuto roli mírně vhodnější konkurenční SPY.

Stejně tak se jedná o mimořádně zajímavou volbu pro investory se zájmem o zjednodušení svých obchodních aktivit a maximální redukci poplatků.

VTI je totiž jedním z nejzajímavějších kandidátů z řad ETF na post klíčového aktiva ve dlouhodobém investičním portfoliu.

Když už je řeč o poplatcích, může se tento ETF pochlubit mimořádně nízkými provozními náklady ve výši pouhých 0.03 %, stejně jako nízkými poplatky za samotné obchodování. Zájemcům jistě vykouzlí úsměv na rtech také jeho relativně příznivá cena.

V kostce – VTI je levný, likvidní a relativně bezpečný investiční produkt s nízkými poplatky vhodný k dlouhodobým spekulacím či rovnou ke strategiím typu “buy and hold”.

Výkon ETF VTI

Není překvapením, že se VTI v průběhu posledního desetiletí choval jako americká ekonomika samotná – vykazoval stabilní růst střídaný chvilkovými propady.

Na zatím nejvyšší hodnotu dosáhl před koronavirovou krizí z února roku 2020, kdy se obchodoval za více než 170 dolarů. Následný propad však poslal jeho cenu na úroveň, na jaké se nacházela v roce 2016.

Logo Vanguard Total Stock Market
Vanguard Total Stock Market/VTI
Načítání
Načítání

Za zmínku stojí také vyplácená dividenda ve výši zhruba 1.8 % ročně, což jej řadí mezi segmentový průměr.

Jedná se o poměrně solidní investici s nízkou odchylkou od výsledků sledovaného indexu. Jakékoliv výsledky jsou samozřejmě bezprostředně spjaty s celkovým vývojem na amerických trzích.

Obchodní hodiny VTI

VTI se obchoduje na americké burze NYSE, která je otevřená od pondělka do pátku, 15:30 až 22:00 našeho času. Investoři by měli brát ohled také na svátky, kdy je burza zavřená.

Shrnutí

ETF Vanguard Total Stock Market (VTI) je mimořádně diverzifikovaný investiční produkt poskytující investorům celistvou účast na dění na amerických akciových trzích. Chcete-li držet podíl ve hlavních tahounech americké ekonomiky a současně i akcie menších firem, vše pak reprezentované na základě skutečné tržní váhy, stojí akvizice tohoto ETF za zvážení.

Případný zájemce by měl mít povědomí o faktorech ovlivňujících dění na kapitálových trzích USA. Vzhledem k jejich relativní stabilitě je však tento ETF vhodný i pro nenáročné obchodníky, kteří chtějí držet vše jednoduché a současně být přímými účastníky globálního ekonomického vývoje.

Více informací o Vanguard Total Stock Market

JménoVanguard Total Stock Market
TickerVTI
Oficiální webové stránkyhttps://investor.vanguard.com/etf/profile/VTI
Emitováno2001
Investiční společnostVanguard
ISINUS9229087690
TER0,03 %
Ohodnoťte ETF Vanguard Total Stock Market
6
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další ETF, které by vás mohly zajímat