Riziko je společně s likviditou a výnosností jeden z nejdůležitějších a naprosto zásadních parametrů investování. Vždyť jedna ze základních pouček o investování říká, že čím vyšší riziko podstoupíme, o to vyšší výnos bychom měli dostat.
Otázka investičního rizika z pohledu dlouhodobých investic je poměrně komplexní a důležité téma. Proto se na něj zaměříme v tomto článku.
Obsah článku:
Co to je riziko a proč jej podstupujeme?
Riziko v jedné ze svých definic představuje nebezpečí, že očekávané výsledky nebudou dosaženy. Jedná se o jakýsi druh nejistoty.
Riziku se při investování nikdy nelze zcela vyhnout, s každou investicí je spojena alespoň minimální míra rizika.
Odchylka od očekávání se vesměs předpokládá negativní, tj. že výsledky budou horší. Může ale nastat také situace, kdy bude skutečný výsledek lepší, například akciový fond by dosáhl lepších výsledků, než se očekávalo.
Pro ilustraci toho, co to riziko nepřímého vývoje investice je, se lze podívat např. na akcie Amazonu.
Nejčastějším motivem investorů k tomu, aby podstupovali riziko, je touha po zisku. Společně s likviditou investice tvoří tyto 3 parametry základní trojúhelník investování.

Jak tento trojúhelník pochopit?Jednoduše investor nikdy nemůže mít všechny 3 tyto parametry 100% jisté.
Například z něj lze vyčíst, že za vyšší riziko by každý chytrý investor měl požadovat vyšší výnos nebo alespoň lepší likviditu vložených peněžních prostředků. Nebo také to, že nižší likvidita by znamenala vyšší riziko, ale zároveň by měl investor očekávat vyšší potenciální zisk.
Různé postoje k riziku
Každý investor může míru rizika vnímat odlišně. Někdo považuje za příliš rizikovou i investici do dluhopisů, někdo se nebojí investovat do akcií ani kryptoměn.
Dle postoje k riziku rozlišujeme investory s:
- Averzí k riziku (vyhýbají se riziku)
- Neutrálním postojem
- Sklonem k riziku, tzv. risk lovers (investoři ochotně podstupující i vyšší riziko)
Nenechte se zmást… Sklon k riziku není nutně špatný přístup.
Pokud někdo dokáže pracovat s přiměřeným rizikem, může dosáhnout vyššího výnosu. Jestliže by někdo zvolil investici s vyšším potenciálem a zároveň s vyšším rizikem, neměl by pak ve zmatku se ztrátou prodávat při prvním krátkodobém poklesu.
Jaká je nejbezpečnější investice?
Obecně se za méně rizikové investice považují nemovitostní fondy, investiční nemovitosti a nákup fyzického zlata, neboť vždy bývají kryté daným aktivem. Z podobného důvodu i banky nabízejí nižší úroky u hypoték než u spotřebitelských úvěrů.
Jako nejméně riziková investice vůbec jsou označovány státní dluhopisy. Jsou to cenné papíry, které mohou vydávat vlády různých zemí. Pokud si investor nezvolí zrovna krachující stát, je riziko takové investice téměř nulové.
Nízkému riziku odpovídá nízká úroková sazba, která se pohybuje v poslední době velmi nízko. Někdy dokonce pod úrovní inflace. Na grafu níže vidíte, že sazba u desetiletého českého státního dluhopisu má za posledních 20 let tendenci spíše klesat.

Jako naopak rizikovější se obecně považují investice do akcií nebo také kryptoměn.
Jaké druhy rizika existují?
Je dobré mít na paměti, že s investováním se pojí celá řada různých druhů rizik. Abyste si dokázali udělat lepší představu o tom, jaká všechna rizika se investování týkají, podívejte se na jejich výčet.
Rizika při dlouhodobém investování jsou:
- Inflační riziko je nebezpečí, že v ekonomice vyroste inflace (zrychlí se růst cenové hladiny), čímž by klesala kupní síla zainvestovaných peněz, tj. reálně byste prodělali, ikdyž v absolutních číslech by vaše investice rostla.
- Kreditní riziko se týká zejména dluhopisů a znamená nebezpečí, že emitent (ten kdo dluhopis vydal) nebude schopen dostát svému závazku vrátit nominální hodnotu dluhopisu.
- Úrokové riziko znamená ohrožení v podobě změny úrokových sazeb na trhu.
- Riziko likvidity tím, že zainvestujete, se vždy alespoň do jisté míry vzdáváte likvidity (dostupnosti) daných peněžních prostředků.
- Tržní riziko – tomu podléhají všechny investice a vyvolávají ho ekonomické, politické, právní i jiné podmínky.
- Měnové riziko je riziko, že se změní kurz měny, ve které jste zainvestovali – to může váš výnos zvýšit, ale také snížit. Existují investice, které jsou proti měnového riziku zajištěné, jako je např. Portu (jedna z investičních platforem, které jsme recenzovali).
Odlišný pohled na členění rizik může být dělení na rizika protistrany, rizika samotného investičního produktu a rizika tržního prostředí.
V závislosti na konkrétní investici mohou některá rizika klesat nebo naopak růst na významu.
Jak omezit riziko?
Rizikům se nelze zcela vyhnout, avšak můžete je minimalizovat či omezovat. Dodržováním následujících 4 pravidel v průběhu investování můžete výrazně zvýšit na své šance na úspěch.
- Stanovte si cíl
Pro úspěšné investování je velmi důležité stanovit si cíl. Proč? Vyplývají z něj prakticky všechny charakteristiky investice, jako jsou investiční horizont (délka investice), požadovaná výnosnost, jednorázově a pravidelně investovaná částka atd. Z toho všeho pak můžete odvodit, která konkrétní investice by pro vás mohla být nejvhodnější.
- Diverzifikujte
Diverzifikace znamená rozložení investice. Vychází ze známého přísloví „Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku.“ Diverzifikací můžete významně snížit riziko, aniž byste nějak významně omezili výnosnost.
Šikovná varianta diverzifikace může být například dle pravidla 3 loukotí. Dle něj bychom měli investici rozdělit na 3 stejné díly do nemovitostí, do akcií (nebo jiných finančních produktů) a do komodit (zlato, stříbro aj.).

- Dodržujte investiční horizont
Některé typy investic se v čase nevyvíjí přímočaře, například akcie či akciové fondy. Abyste zvýšili pravděpodobnost naplnění investičního cíle, bývá vhodné zvolit delší časový horizont.
U akciových fondů se běžně doporučuje investovat alespoň 10 i 15 a více let. V případě např. nemovitostních fondů to bývá mnohem méně cca 3 až 5 let.
V průběhu investování je pak nezbytně nutné, abyste byli neoblomní a investiční horizont dodrželi.
Nemusí to být z emočního hlediska jednoduché. V průběhu času mohou nastat propady a vy budete bojovat se strachem, že propad neskončí. Může být velkou chybou v době propadu investici ukončovat a vybírat peněžní prostředky ve ztrátě.
Mírně pokročilejší investoři v takové době naopak ještě přikupují, někdy se říká „ve slevě“. Taková příležitost se objevila například v březnu 2020 (viz níže).
- Investujte raději pravidelně
Jednorázová investice zní sice jednodušeji a přívětivěji, avšak je rizikovější. Nemusíte se totiž trefit a nakoupíte ve špatnou dobu.
Pravidelnou investicí minimalizujete riziko nevhodného načasování investice. Pravidelné investování je tedy pro méně zkušené investory vhodnější varianta.
Nabízí se také kombinace jednorázového a pravidelného investování, což je rovněž zajímavá možnost.

Rizika u konkrétních investic
Nyní se podíváme na hlavní rizika specificky ke konkrétním instrumentům.