Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování do whisky: Tato alternativní investice vydělává více než akcie! Jak na to a čemu se vyvarovat?

Publikováno
Investování do whisky: Tato alternativní investice vydělává více než akcie! Jak na to a čemu se vyvarovat?
Zdroj: d15-a.sdn.cz

Většina z vás asi bude znát investování do akcií… ale víte, že alternativní investice do whisky vydělává více než akcie? Možná jste už někdy slyšeli o alternativním investování do alkoholu, jenom jste o tom neuvažovali jako o prostředku ke zhodnocení peněz.

Stačí navštívit supermarket a nakoupit ty nejdražší lahve? Jak postupovat a čemu se vyhnout? V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem můžete nakupovat a prodávat investiční alkohol (whisky) a na co si dát pozor.

Investice do whisky v kostce

 • Whisky, zejména limitované edice, se stává stále oblíbenější a výnosnější investicí, která v posledních letech často překonává akcie.
 • Atraktivní obal nemusí nutně znamenat dobrou investici. Rozhodující pro její investiční hodnotu je spíše chuť. Kromě whisky jsou pro investici vhodné také koňak, rum a víno. Zvláště cenné jsou limitované edice a kompletní kolekce od jednoho výrobce.
 • Přestože whisky může přinést vysoké výnosy (často 10-50 % ročně), má ve srovnání s akciemi nižší likviditu. Prodej se obvykle realizuje na online aukcích nebo specializovaných tržištích.

Obsah článku

Investice do whisky

Investiční whisky můžeme chápat jako tekuté zlato. Jedná se o méně obvyklé, ovšem v posledních letech stále oblíbenější a populárnější investování. Není se co divit, protože investice do whiskey se vám mohla v minulém desetiletí velmi dobře vyplatit.

Dobře si vedly zejména limitované edice, protože čím méně jich výrobce uvolnil, tím vyšší je tlak na růst ceny v budoucnu. Nebo kompletní sbírky od jednoho výrobce. Za kompletní sbírku dostanete mnohem více, než kdyby vám nějaký kus chyběl nebo se jednalo o samostatné lahve různých palíren. Pokud se vám podaří nashromáždit dostatečně velkou sbírku, zvýšíte tím cenu vašeho portfolia. Milovníci a sběratelé jsou ochotni za ucelenou sbírku lahví dobře zaplatit.

Stejně jako do whiskey můžete investovat do koňaku, rumu a vína. Tuto investici navíc reálně vlastníte vy a je jen na vás, co s ní uděláte.

Poznámka

Slova “whisky” i “whiskey” v našem článku považujte za synonyma, avšak ve skutečnosti označují mírně odlišné produkty.

Jaké zhodnocení může přinést investice do whisky?

Zhodnocení je velmi individuální. Záleží na čase, jak dlouho určitou whiskey držíte a o jaký typ edice se jedná. V průměru dosahují investoři roční zhodnocení přibližně 10 až 50 %.

V případě velké šikovnosti dokážete své investované prostředky i zněkolikanásobit během pár let.

Chuť whisky je velmi důležitý aspekt, nepodceňujte ji

Pěkný či zajímavý obal a etiketa ještě neznamená, že se jedná o vhodnou investici. Jedním z nejdůležitějších faktorů je chuť. Aby cena whiskey v budoucnu rostla, musí lidem chutnat. Můžete se řídit hodnocením např. na whiskybase.com.

Spotřebitelé mnohdy zapomínají, že velké % produkce se během několika měsíců vypije a kapsu si mne pouze pár vyvolených, kteří odolali pokušení ochutnat tuto vzácnou tekutinu.

Whisky jako jednička investic do alkoholu?

Do jakého alkoholu se nejvíce vyplatí investovat? Jednoznačně bezpochyby vede whiskey, ta by měla být na vašem žebříčku jasně na 1. místě.

Dále jsou zajímavé cognac a rum. Znalci nedoporučují gin, protože nevydrží dlouhé skladování. Ovšem limitovaná edice ginu Župánek OMFG, který vychází z roku 2014 přesvědčil dokonce i skeptiky, protože zhodnotil o několik stovek %.

Jakým způsobem lze koupit a prodat investiční whisky?

Znalci nedoporučují nákup běžné whiskey, která je dostupná na každém rohu v supermarketu. Je nezajímavá, tuctová a není u ní takový potenciál pro růst ceny.

Před nákupem dané whiskey se můžete podívat na whiskybase.com, kde vidíte cenu, za kterou se whisky prodává na různých zahraničních eshopech. V některých případech se vám totiž může podařit koupit láhev levněji na e-shopu než v aukci.

Mnozí doporučují zahraniční e-shopy, protože české e-shopy mají ceny často dosti přepálené. Výjimečně se ale povede optimální nákup i v České republice.

Většina lidí prodává kompletní sbírky na českých bazarech jako je bazos.cz či alkobazar.cz, ale více jsou doporučovány zahraniční online aukce jako např.: whiskyauctioneer.com nebo scotchwhiskyauctions.com.

Je dobré mít na paměti, že investice do whisky se nevyhnutelně pojí s horší likviditou a její prodej v aukcích bude zpoplatněn. Tyto nevýhody jsou však “vykoupeny” vysokým potenciálem zhodnocení.

Poznámka

TIP: Sem tam se nějaká láhev objeví na Portu Gallery, o kterém si můžete přečíst v naší podrobné recenzi.

Rady a tipy pro začínající investory do whisky

 • nekupujte běžný alkohol, hledejte kvalitní značky (např. Ardbeg, Macallan, Dalmore, Glenmorangie) a zejména jejich limitované edice
 • nemusíte nakupovat lahve za stovky tisíc, i levnější láhve mohou přinést zhodnocení až stovky %
 • nezapomínejte na finanční rezervu a investujte jen ty peníze, o které si můžete dovolit přijít
 • zaměřte se na starší whiskey, např starší jak 15 let
 • buďte trpěliví, bude to běh na dlouho
 • nezaměřujte se pouze na český trh, zahraniční prodejny i aukce mohou nabízet daleko atraktivnější příležitosti a nebojte se nákupu v ověřených zahraničních eshopech
 • každou whiskey se snažte nakoupit co nejlevněji, proto porovnávejte ceny, sledujte zahraniční weby, recenze atd.
 • i když jsou zahraniční weby zajímavé, raději se vyhněte nákupům přes eBay apod. – mějte se na pozoru před padělky!
 • na oficiálních stránkách palíren se přihlaste k odběru newsletteru, budou vám potom chodit speciální nabídky a zajímavé informace, které vám pomohou se dále vzdělávat v oblastech investičního alkoholu a sledujte online aukce (např.: www.whiskyauctioneer.com) abyste měli přehled o cenách

Jak vybrat tu správnou láhev investiční whisky?

První podmínka je, že se musí jednat o alkohol vhodný pro dlouhodobou investici. Měly by vás zajímat zejména následující faktory:

 • Druh – jasnou jedničkou bývají skotské single malt (tedy jednosladové whisky), ale neznamená to, že byste se nemohli poohlížet i jinde nebo po zajímavých blendech (směsích).
 • Stáří – obecně se dá říci, že čím starší, tím lépe. Starší mohou být vzácnější (a tím lépe). U lahví mladších než 12 let je to na vašem zhodnocení, raději hledejte 18leté nebo klidně hned 30 a více leté lahve.
 • Limitovaná edice – Pokud se daná edice povede, bude stoupat i cena těchto lahví. Často dobře fungují různé prémiové a ultra prémiové edice, které mohou stát přes 50 a více tisíc Kč za láhev. Obdobně také výroční a jiné speciální láhve.
 • Palírna – Čím kvalitnější palírna, tím lépe, samozřejmě. V případě, že by se jednalo o již neexitující nebo nefungující podnik, pak je to ještě výhodnější.

Z důvodu brexitu se dnes vyplatí více objednávat lahve z Francie, Itálie, Německa či Polska než z Anglie kvůli daním a clu.

Jak whiskey skladovat?

Whiskey má výhodu (oproti např. vínu) v tom, že není třeba žádné speciální skladování.

Při skladování jsou důležité 2 věci:

 1. láhev musí být postavená (nesmí ležet)
 2. a nesmí být na přímém slunci.

Z toho vyplývá, že své investiční whiskey můžete mít například v krabici ve skříni.

Whisky vydělává více než akcie

Na grafu níže můžete vidět, že investiční whiskey umí vydělat daleko více než akcie. Za období 10 let zhodnotila na cca 5násobek, zatímco index S&P 500 “jenom” na 3násobek.

Whiskey nebo akcie? Zdroj: bloomberg
Whiskey nebo akcie? Zdroj: Bloomberg.com

Ovšem velkou nevýhodou whisky oproti akciím je její nízká likvidita. A pokud chcete danou whiskey prodat a zpeněžit, musíte k tomu využít buď české bazary nebo zahraniční aukce, kam opět musíte lahve posílat a navíc platit poplatky z prodeje.

Další zajímavý index pro sledování růstu ceny hodnotných investičních lahví whisky je Rare Whisky Apex 1000 Index, o kterém se dočtete více podrobností pod odkazem.

Je lepší investovat do whiskey, aut, mincí nebo nábytku?

Na obrázku níže je pěkné porovnání výnosů alternativních investic za posledních 10 let. Whiskey je jasným vítězem. V případě výběru správných lahví byste za posledních 10 let měli zhodnocení 582 %.

Výnos za posledních 10 let u whiskey, auta, mince a dalších. Zdroj: Knight Frank
Výnos za posledních 10 let u whiskey, auta, mince a dalších. Zdroj: tw.news.yahoo.com

Kvalitní literatura o investování do whisky

Pokud vás zaujaly investice do whiskey či obecně do alkoholu, můžete rozšířit své znalosti studiem vhodné literatury.

1) Světový atlas whisky, Dave Broom

2) Svět whisky, Charles Maclean

Svět whisky, Charles Maclean

3) 101Whiskies, Örjan Westerlund

Top 10 palíren dle investorů

Na rarewhisky101.com byl v roce 2018 uveden čtenářský žebříček top palíren. Můžete se jím inspirovat, pokud jste v této oblasti noví a nevíte, kde začít.

 1. Bowmore
 2. Brora
 3. Springbank
 4. Macallan
 5. Glenugie
 6. Laphroaig
 7. Ben Wyvis
 8. Killyloch
 9. Clynelish
 10. Dalmore

Nejdražší láhev whisky

Aktuálně nejdražší prodanou whiskey je The Macallan Fine and rare 60 year old 42,6 ABV 1926, který byl prodán v aukci za 1 452 000 liber což odpovídá ceně cca 42 880 600 Kč.

Macallan. Zdroj: rarewhisky101.com
Macallan, nejdražší prodaná láhev. Zdroj: rarewhisky101.com

FAQ: Nejčastější otázky

Mám nakupovat pouze skotskou whiskey?

V dnešní době už neplatí, že ty nejlepší whiskey jsou pouze ze Skotska. V poslední době jsou zajímavé také japonské a jiné whiskey.

Jaký mohu mít výnos na investiční lahvi za rok?

V případě štěstí a pokud budete dobří, můžete na 1 lahvi vydělat a mít výnos přibližně 30 až 100 % za rok. V průměru můžete mít zhodnocení mezi 10 až 20 % ročně.

Je složité a problematické lahve prodat?

Nikoliv. Díky zahraničním aukčním internetovým stránkám lze prodat lahve téměř ihned.

Nejlepší aukční weby

 • scotchwhiskyauctions.com
 • whiskyauctioneer.com
 • just-whisky.co.uk
 • whiskyhammer.com

Závěr

Pokud se rozhodnete investovat do archivních whiskey, nezapomínejte, že každá investice s sebou nese riziko. V případě, že nemáte v daném oboru dostatečné znalosti a zkušenosti, obraťte se na odborníka, který vám sestaví portfolio alternativních investic a pomůže vám vyvarovat se podvodníkům.

Nemusíte být žádný milionář, abyste mohli své peníze zhodnotit díky whiskey. I malá investice se za několik let může příjemně zhodnotit. A přinejhorším můžete vaši investici vypít se svými přáteli.

Další zdroje informací

 • E15 (Koupit sud a za pár let ho prodat. Whisky jako investice je čím dál žádanější)
 • Portu (Investice do whisky získává na popularitě)
 • AlkoTip (Investiční whisky – pravidelně aktualizované tipy + základní rady pro potenciální investory)
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎