Finex.cz logo
Menu
Finex » Banky » Moneta Money Bank » Stavební spoření Moneta

Stavební spoření Moneta - Recenze, úroky, státní podpora, podmínky

Základní informace o Stavební spoření Moneta

Poplatek za zřízení

1 % z cílové částky (max. 30 000 Kč)

Poplatek za vedení účtu

324 Kč ročně (27 Kč měsíčně)

Bonusový úrok (max. sazba)

6,55 % p.a.

Minimální výše měsíčního vkladu

500 Kč

Sjednání online

Ano

AKČNÍ BONUS: Získat můžete bonus ve výši 2 000 Kč za sjednání stavebního spoření na pobočce, ale i plně online od 18 let bez poplatku. Bonus získáte u první smlouvy, kterou na své rodné číslo uzavřete

Podmínkou je sjednat si stavební spoření do konce roku na cílovou částku minimálně 150 000 Kč a do 31. 12. 2022 vložit alespoň 6 % z cílové částky. Poté je nutné v tom pokračovat každý rok. Například u cílové částky 150 000 Kč stačí vložit 9 000 Kč.

Po splnění těchto podmínek vám náleží bonus 2 000 Kč, který vám banka připíše po uplynutí 3 kalendářních měsíců od data uzavření smlouvy.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Akce platí od 1. 11. do 31. 12. 2022.

Mimořádné odměny: Vložte na stavebko alespoň 50 000 Kč a získejte mimořádnou odměnu 2,5 % z vložené částky do konce roku, minimálně 1 250 Kč.

Pokračujte v pravidelném spoření. Stačí vkládat alespoň 6 % z cílové částky každý rok. Například u cílové částky 200 000 Kč stačí vložit 12 000 Kč.

Díky bonusu za novou smlouvu 2 000 Kč (uveden výše), základnímu úročení 2 500 Kč a bonusovému úroku 2 500 Kč můžete získat celkem až 7 000 Kč.

Přesné podmínky akce naleznete zde.

Akce platí od 1. 11. do 31. 12. 2022.

Pokud patříte k lidem, kteří nechtějí nechávat své volné finanční prostředky ležet ladem, ale zároveň neradi přehnaně riskují, možná pro vás bude vhodné právě stavební spoření.

Stavebko může být pro vás nebo pro vaše dítě výchozím bodem do světa financí. Právě Moneta Stavební spořitelna má ve své nabídce stavební spoření, které lze sjednat plně online i pro nové klienty. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Moneta stavební spoření dokonce získalo ocenění Zlatá koruna 2022 v kategorii stavebních spoření.

Recenze Moneta Stavební spořitelna

Nevíte, co od stavební spořitelny Moneta čekat? Co na spořitelnu, její ostatní služby a produkty říkají ostatní?

Moneta Stavební spořitelna působí na našem trhu od roku 1993, původně pod názvem Wüstenrot – stavební spořitelna a.s. V dubnu roku 2020 se stavební spořitelna Wüstenrot společně s Wüstenrot hypoteční bankou stala součástí finanční skupiny MONETA a změnila svůj název na Moneta Stavební spořitelna.

V současné době mají u této spořitelny klienti uzavřeno více než 375 tisíc smluv o stavebním spoření. Spořitelna má pobočky po celé České republice, a kromě spoření poskytuje také úvěry ze stavebka, půjčky na rekonstrukci a hypoteční úvěry.

Zajímá vás více informací o bance Moneta Money Bank a jejích dalších produktech? Podívejte se na naši podrobnou recenzi.

Moneta Money Bank logo
Kód banky: 0600

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vše vám může stavební spoření Moneta nabídnout, jak jej založit a jakou úrokovou sazbu nabízí? Čtěte dále.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je druh spoření, které zhodnocuje vaše finance s cílem jejich následného použití pro stavební účely. Konkrétně se jedná o rekonstrukci nemovitosti, opravy v domácnosti nebo výstavbu bydlení. Peníze ze stavebka však nemusíte nutně použít pouze na stavbu nebo rekonstrukci. Můžete si s nimi po ukončení spoření dělat prakticky co chcete.

Stavebko je určené zejména pro ty, kdo vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat. Jedná se o bezpečný způsob, jak zhodnotit své peníze. Výhodou tohoto typu spoření je podpora od státu. Ke klasickému úroku z naspořené částky totiž získáváte ještě navíc státní podporu.

Garantovaná roční úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 0,5 – 3 % p.a. z vkladu, přičemž státní příspěvek dosahuje 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 2 000 Kč.

Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let (vázací lhůta). To je totiž nejkratší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.

Celkové zhodnocení na stavebním spoření pak činí okolo 3,5 – 4 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.

Při sjednávání spoření si také určujete cílovou částku, které chcete dosáhnout. Za poplatek ji lze měnit, ale vhodnější je si cílovou částku hned zpočátku správně určit a dodržet ji, protože následně ovlivňuje výši úvěru.

Stavební spoření lze rozdělit na dvě části: spořicí a úvěrovou. Ve spořicí části si klient ukládá na svůj účet předem sjednanou částku (měsíčně nebo dle potřeby). Vklad se úročí a jednou ročně je k penězům přidána záloha státní podpory.

Spoření končí buď výpovědí smlouvy, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. Pokud klient spoření vypoví před ukončením vázací lhůty (6 let), musí vrátit státní podporu. Pokud se rozhodne pokračovat úvěrem, může vybírat ze dvou nabízených typů úvěrů:

 1. Řádný úvěr ze stavebního spoření
  Jedná se o typ úvěru s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu jeho splácení. Úvěr lze bez sankcí kdykoliv splatit.
 2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
  Nesplníte-li podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, může požádat o překlenovací úvěr do doby, než budete moci získat řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření a daně

Z daní si lze odečíst hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Na daních pak lze ušetřit až 15 % ze základu daně (Pro úvěry sjednané od 1. ledna 2021 se limit pro daňový odpočet snížil na polovinu, základ daně lze tedy snížit maximálně o 150 tisíc korun, což představuje čistou daňovou úsporu ve výši až 22 500 Kč ročně).

Toto platí jen u úvěrů na bydlení, například u rekonstrukce domu, bytu nebo koupě stavebního pozemku.

Na co lze peníze ze stavebka použít?

S naspořenou částkou ze stavebního spoření od Monety můžete po uplynutí vázací lhůty disponovat dle svého. Můžete dětem zaplatit školné, koupit si nové auto, zaplatit si zahraniční dovolenou nebo doplatit hypotéku.

Naopak úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování výstavby nebo rekonstrukce bydlení. Například:

 • Nákup pozemku nebo výstavba bytu či domu.
 • Projektová dokumentace, notářské poplatky.
 • Přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu.
 • Úhrada půjček a úvěrů poskytnutých na bytové potřeby.
 • Vypořádání dědictví nebo družstevních podílů.
 • Požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění.
 • Opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení.
 • Půdní vestavby.

Úroková sazba na stavebním spoření od Monety

Garantovaná roční úroková sazba u stavebního spoření Moneta činí 2,5 % p.a. z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.

S garantovaným úrokem, státní podporou a jednorázovým bonusem (2 000 Kč) získáte maximální úrokovou sazbu až 6,55 % p.a. Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.

 • Minimální doba spoření: 6 let
 • Roční základní úroková sazba (garance na 6 let): 2,5 % p.a.
 • Bonus za sjednání první smlouvy o stavebním spoření: 2 000 Kč
 • Maximální úroková sazba i se státní podporou: 6,55 % p.a.
 • Státní podpora (při splnění podmínek): 2 000 Kč

Jak je to s úrokem po šesti letech?

Určitě se ptáte, zda musíte stavební spoření po dovršení vázací lhůty 6 let ukončit nebo jakou úrokovou sazbou se vám budou vklady úročit, pokud peníze na stavebku dále ponecháte?

Smlouva o stavebním spoření není omezená pouze na 6 let. Jedná se o vázací lhůtu, kterou je nutné dodržet, pokud chcete získat státní podporu. Dále samozřejmě záleží na vašich úmyslech, na co chcete peníze využít.

Smlouva je platná do té doby, dokud ji neukončíte, nebo dokud nenašetříte cílovou částku. Obecně se ale doporučuje peníze po 6 letech vybrat, protože úroková sazba může na stavebním spoření poté klesat.

Stavební spořitelna může po uplynutí 6 let úrokovou sazbu změnit. Zda-li se nadále vyplatí peníze i po 6 letech nechat na stavebním spoření, to závisí na aktuálních úrokových sazbách a podmínkách spořitelny.

Výši úrokové sazby ovlivňuje hned několik faktorů a nelze s jistotou říci, že úrok bude určitě klesat a v jaké výši se bude pohybovat. Vždy závisí na stavební spořitelně a daných podmínkách.

Úroková sazba u řádného a překlenovacího úvěru

Úroková sazba u řádného úvěru ze stavebního spoření činí 5,49 % p.a. a u překlenovacího úvěru 6,79 % p.a. po celou dobu trvání úvěru. Úroky si můžete odečíst od daňového základu.

Abyste mohli získat řádný úvěr, musíte spořit alespoň dva roky se státní podporou nebo naspořit 40 – 50 % z cílové částky.

Sazebník poplatků stavební spoření

Založení stavebního spoření Moneta je při sjednání online zdarma. Na pobočce je sjednání zdarma pouze, pokud uzavřete stavební spoření na cílovou částku alespoň 200 000 Kč (u cílových částek do 200 000 Kč je sjednání na pobočce zpoplatněno 1 % z cílové částky). Poplatek za vedení účtu stavebního spoření činí 324 Kč ročně (27 Kč měsíčně).

Pokud klient dodrží vázací lhůtu 6 let, ale nenaspoří stanovenou cílovou částku a rozhodne se smlouvu ukončit a peníze vybrat, tento krok je zdarma bez poplatku.

Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení je zdarma, ale klient musí vrátit státní podporu (nedodržení vázací lhůty 6 let). Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let je zpoplatněno 1 % z aktuální výše cílové částky.

Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření je zdarma, naopak sjednání překlenovacího úvěru je zpoplatněné 1 % (min. 900 Kč, max. 30 000 Kč). Vedení řádného úvěru je, stejně jako vedení překlenovacího úvěru, zpoplatněno částkou 27 Kč měsíčně (324 Kč ročně).

Založení stavebního spoření u Monety

Moneta Stavební spoření lze sjednat na pobočce, ale od 18 let také plně online, a navíc bez poplatku. K založení stavebka budete potřebovat občanský průkaz a trvalý pobyt v ČR.

Dětem do 18 let může stavební spoření sjednat jejich zákonný zástupce. Bude k tomu potřebovat svůj občanský průkaz a rodný list dítěte.

Minimální vklad na stavební spoření činí 500 Kč. Pro získání státní podpory 2 000 Kč je nutné vložit na účet alespoň 20 000 Kč ročně + poplatky za vedení účtu cca 400 Kč ročně = 20 400 Kč ročně, tedy alespoň 1 700 Kč měsíčně.

Pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření musíte mít naspořeno alespoň 40 – 50 % z cílové částky nebo spořit alespoň 2 roky se státní podporou.

Vyplatí se Moneta stavební spoření? Pro koho je vhodné?

Stavební spoření od Monety garantuje roční úrokovou sazbu z vkladů 2,5 % p.a. Výhodou je bonus, který spořitelna nabízí při splnění podmínek. Stavebko lze sjednat na pobočce nebo zcela online, a to i u nových klientů, což považujeme za velkou přednost.

Nevýhodou pak je měsíční poplatek za vedení stavebního spoření. U stavebka od Monety také zaplatíte poplatek za sjednání, který činí 1 % z cílové částky (max. 30 000 Kč). Výhodou je, že na stavebko můžete navázat překlenovacím nebo řádným úvěrem, které Moneta Stavební spořitelna též nabízí.

Stavební spoření je bezpečný způsob zhodnocení peněz, které můžete následně použít na cokoliv. Úročení sice není žádná sláva, na druhou stranu, s bonusy a státní podporou můžete ve výsledku získat více než u klasického spořicího účtu.

Pokud však chcete získat lepší zhodnocení a nevadí vám riskování, poohlédněte se například po investování.

Stavební spoření Moneta
Stavební spoření od Monety představuje zajímavý způsob bezpečného zhodnocení financí pro různé účely. Výhodou je možnost sjednání stavebka online, a to i pro nové klienty. Pokud se pro stavebko rozhodnete, čeká vás poplatek za zřízení, kterému se však můžete snadno vyhnout právě díky online sjednání. Chcete-li však stavební spoření od Monety sjednat na pobočce, zaplatíte u cílové částky do 200 000 Kč poplatek za sjednání. Poplatkem za sjednání to ale nekončí, čekají vás další poplatky, například za vedení stavebního spoření nebo změnu cílové částky. Pokud se rozhodnete navázat na stavební spoření úvěrem, můžete zvolit řádný úvěr, a v případě, že nesplníte podmínky pro jeho získání, spořitelna umožňuje sjednání překlenovacího úvěru. Úroková sazba stavebního spoření Moneta včetně bonusů překoná sazby na spořicích účtech, ale i tak není příliš závratná. Pokud byste chtěli zhodnotit své finance zajímavějším způsobem, poohlédněte se spíše po investování.
 • Možnost sjednání na pobočce nebo online i pro nové klienty
 • Možnost získání bonusu při splnění podmínek
 • Lze navázat na překlenovací nebo řádný úvěr
 • Sjednání online je bez poplatku za zřízení
 • Není podmínkou běžný účet
 • Poplatek za sjednání na pobočce u cílové částky do 200 000 Kč
 • Poplatek za vedení stavebního spoření
 • Poplatek za změnu cílové částky

Přehled poplatků a parametrů pro stavební spoření Moneta

Obecné informace o produktu
Jméno produktuStavební spoření Moneta
PoskytovatelMoneta Stavební Spořitelna, a.s.
Měna účtuCZK
Sjednání online
Parametry stavebního spoření
Běžný úrok 2,5 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 6,55 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 500 Kč
Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení 0 Kč
Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let1 % z aktuální výše cílové částky
Maximální výše státní podpory 2 000 Kč
Podminky pro získání státní podporyPro získání státní podpory (tedy max. možného úroku) musí být min. částka měsíční investice 1 700 Kč (20 400 Kč ročně).
Poplatek za zvýšení cílové částky1 % z rozdílu cílových částek (max. 30 000 Kč)
Poplatek za snížení cílové částky1 % z rozdílu cílových částek (min. 100 Kč)
Poplatek za zřízení 1 % z cílové částky (max. 30 000 Kč)
Poplatek za vedení účtu324 Kč ročně (27 Kč měsíčně)
Fyzický bankovní výpis50 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Mimořádný výpis100 Kč
Bankovnictví
Internet banking
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Bonus k účtu
Vedení účtu324 Kč ročně (27 Kč měsíčně)
Převod z účtu na účet v rámci banky0 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky 0 Kč
Maximální výše spoření Není omezené, pouze se nesmí „přespořit“ cílová částka.
Úvěr ze stavebního spoření
Řádný úvěr - základní úroková sazba5,49 % p.a.
Řádný úvěr - poplatek za poskytnutí0 Kč (zdarma)
Řádný úvěr - poplatek za vedení27 Kč měsíčně (324 Kč ročně)
Řádný úvěr - minimální naspořená částka40 %
Řádný úvěr - Výše úvěru bez zajištění1 000 000 Kč
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr - základní úroková sazba 6,79 % p.a.
Překlenovací úvěr - poplatek za poskytnutí 1 %
Překlenovací úvěr - poplatek za vedení27 Kč měsíčně (324 Kč ročně)
Překlenovací úvěr - minimální naspořená částka0 %
Překlenovací úvěr - Výše úvěru bez zajištění1 500 000 Kč
Překlenovací úvěr - Maximální výše procent cílové částky100 %
Pojištění vkladů
Poslední aktualizace9. 11. 2022
Sazebník úrokových sazeb https://www.moneta.cz/documents/20143/15583017/mss-prehled-urokovych-sazeb.pdf
Sazebník poplatkůhttps://www.moneta.cz/documents/20143/15583017/mss-sazebnik-uhrad-za-poskytovane-sluzby.pdf

Ohodnoťte produkt Stavební spoření Moneta


Připojte se k diskuzi

Další Produkty, které by vás mohly zajímat

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo