Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ vyplácí dividendy! Menšinoví akcionáři dostanou 52 Kč na akcii, stát však získá víc!

Pokles zisků společnosti ČEZ se promítne do dividend! Skupina vyplatí akcionářům za rok 2023 dividendu 52 Kč na akcii, což je výrazně méně, než byl loňský rekord. Stát si však vezme mnohem víc!

ČEZ vyplácí dividendy! Menšinoví akcionáři dostanou 52 Kč na akcii, stát však získá víc!
Zdroj: Depositphotos.com

Energetická společnost ČEZ oznámila, že za rok 2023 vyplatí svým akcionářům dividendu ve výši 52 Kč na akcii před zdaněním.

Tuto výši dividendy schválila valná hromada společnosti na základě návrhu představenstva. Rozhodný den pro vlastnictví akcií, které opravňují k výplatě dividendy, je stanoven na 28. června 2024, přičemž výplata začne 1. srpna 2024.

Stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží přibližně 70% podíl v ČEZ, tentokrát nenavrhl vyšší dividendu. ČEZ tak mezi své akcionáře rozdělí 80 % ze zisku za rok 2023.

Přestože stát jako majoritní vlastník získá z ČEZ vyšší dividendu než menší akcionáři, zůstává celková výše dividendy pro rok 2023 výrazně nižší než v předchozím roce. Stát navíc obdrží dalších 40 miliard korun díky mimořádným odvodům.

Vývoj ceny akcií ČEZ za poslední rok

V roce 2023 dosáhl čistý zisk ČEZ 29,6 miliardy korun, což je pokles oproti rekordním 80,7 miliardy korun v roce 2022. Přesto se jedná o druhý nejvyšší zisk za posledních deset let. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se snížil o 5 procent na 124,8 miliardy korun.

Pro srovnání, v roce 2022 rozhodla valná hromada o rozdělení 100 procent zisku na dividendách, což vedlo k rekordní dividendě ve výši 145 Kč na akcii před zdaněním.

Před tímto rekordem byla nejvyšší dividenda 53 Kč na akcii vyplacena ze zisku roku 2009. Pokud by ČEZ vyplatil 100 procent zisku i za rok 2023, dividenda by dosáhla téměř 65 Kč na akcii.

Historie vyplacených dividend ČEZu

Historie vyplacených dividend ČEZu ukazuje, že výše dividendy se v posledních letech mírně změnila. Například v roce 2021 činila dividenda 48 Kč na akcii, zatímco v roce 2020 a 2019 byla ve výši 52 Kč a 34 Kč na akcii.

V roce 2018 byla dividenda stanovena na 24 Kč na akcii, což je jedna z nejnižších hodnot za posledních patnáct let.

ČEZ stále zůstává silným hráčem na trhu

Navzdory poklesu zisku a dividendy zůstává ČEZ jedním z klíčových hráčů na energetickém trhu v České republice. S ohledem na současné ekonomické podmínky a regulační opatření je důležité sledovat, jak se bude společnost vyvíjet v nadcházejících letech.

Akcionáři a investoři by měli pečlivě monitorovat finanční výsledky a strategické kroky společnosti, které mohou ovlivnit budoucí výplaty dividend a celkovou hodnotu jejich investic.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.