Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
johnson and johnson
JNJ
Akcie Johnson & Johnson (JNJ) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$151,7 (3 457 Kč)

-0,93 % za 7 dní

johnson and johnson

Akcie Johnson & Johnson (JNJ) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Johnson & Johnson
Graf JNJ

$151,7 (3 457 Kč)

-0,93 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Johnson & Johnson

Logo Johnson & Johnson
Johnson & Johnson/JNJ
Načítání
Načítání
Kupte si akcie JNJ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Johnson & Johnson

Tržní kapitalizace $369,4 mld. EBITDA $30,61 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 5,17
Roční dividenda na akcii $4,76 P/E (Cena k zisku) 22,84
Dividendový výnos 3,23 % Návratnost aktiv 8,01 %
Příjmy společnosti $85,65 mld. Návratnost vlastního kapitálu 24,24 %
Příjmy na akcii $34,48 Provozní marže 29,51 %
Účetní hodnota na akcii $29,09 Zisková marže 44,92 %
Hodnota podniku $376,8 mld. Cílová cena Wall Street $172,7

Informace o akciích Johnson & Johnson

Firma Johnson & Johnson sídlící v New Jersey se zabývá vývojem, výzkumem, výrobou i prodejem řady produktů z oblasti zdravotní péče, se kterými se všichni často setkáváme v běžném životě.

V tomto článku si představíme nejen firmu Johnson & Johnson jako takovou, ale hlavně akcie Johnson & Johnson, které mohou např. kvůli své dividendě představovat zajímavou investici.

Obsah tohoto článku

Představení společnosti Johnson & Johnson

Johnson and Johnson je americká globální firma vyrábějící zejména zdravotnické, toaletní a hygienické zboží. Firma byla založena již v roce 1886 a její akcie jsou součástí Dow Jones industrial Average indexu.

Není divu, že se svými 130 tisíci zaměstnanci se umístila v žebříčku 500 největších společností v USA Fortune 500.

Jedná se o skutečně velikou a uznávanou firmu. Často se umisťuje na prvních příčkách různých průzkumů a žebříčků. Tak třeba Harris Interactive nebo Barron’s Magazine ji označují za jednu z nejuznávanějších společnosti vůbec.

Společnost založili 3 bratři Robert, James a Edward Johnsonovi. Původně se jejich firma zabývala pouze výrobou chirurgických obvazů, ale již od roku 1900 se zaměřili na rozšíření sortimentu. V roce 1941 byla firma natolik veliká, že bylo potřeba vytvořit samostatnou divizi pro chirurgické produkty. Později v roce 1970 se společnost rozšířila i o sortiment produktů ženské hygieny.

J&J vyvíjí i nemálo aktivit pro ochranu životního prostředí. Zařadila se například mezi 3 největší společnosti USA v tzv. zeleném žebříčku. Cíli v této oblasti jsou omezování spotřeby vody a tvorba odpadů, efektivnější využívání energií a vysoká transparentnost podnikání.

Johnson & Johnson logo
Johnson & Johnson logo (zdroj: thejakartapost.com)

Portfolio společnosti Johnson & Johnson

Prodej probíhá jednak široké veřejnosti, maloobchodním prodejnám a distributorům, ale také velkoobchodníkům, nemocnicím a zdravotnickým pracovníkům.

Firma JNJ má uzavřenou strategickou alianci s Morphic Therapeutic zaměřenou na spolupráci, na vývoji a výzkumu nových produktů i technologií.

Společnost a jejich cca 250 dceřinek působí v 57 zemích ve třech segmentech – spotřební zboží, farmacie a zdravotnické zařízení a diagnostika.

 • V segmentu spotřebního zboží firma nabízí produkty v oblasti péče o dítě (Johnson Baby), ústní hygiena (Listerine), kosmetické výrobky (Aveeno, Clean & Clear, Neutrogena) pleť, rány a zdraví žen, ale také výživové a volně prodejné farmaceutické produkty (Benadryl, Zyrtec, Pepcid).
 • V rámci farmaceutického segmentu společnost nabízí různé produkty v oblasti antiinfekčních, antipsychotických, antikoncepčních, dermatologických, gastrointestinálních, hematologických, imunologických, neurologických, onkologických vakcín a jiných medikamentů.
 • V posledním segmentu zdravotnického a diagnostického zařízení se jedná o produkty pro léčbu oběhových nemocí, ortopedickou rekonstrukci kloubů, péči o páteř, neurochirurgickou péči, sportovní medicínu, chirurgickou péči, výrobky pro zdraví žen a jiné.
Johnson & Johnson portfolio firmy
Johnson & Johnson portfolio firmy (zdroj: fio.cz)
Poznámka

Jak jde vidět, portfolio společnosti Johnson and Johnson je poměrně bohaté. Na druhou stranu ale není příliš diverzifikované. Jedná se o produkty především zdravotní péče, o drogerii či kosmetiku, což je velmi podobný segment. V případě, že se tento segment nebude vyvíjet dobře, akcie patrně velmi utrpí.

Soudní spory Johnson and Johnson

Asi největší ohrožení akcií Johnson and Johnson z krátkodobého pohledu mohou být soudní spory. Kromě toho, že prohrané žaloby na vysoké cifry mohou být finanční náklad (mimo nákladů na samotné soudní řízení), mohou také zásadně poškodit image firmy.

Pokud by se negativní zprávy o produktech dostaly na veřejnost, akcie by se nejspíše propadly.

Nejznámější soudní spory Johnson & Johnson

 • Žaloba amerického ministerstva spravedlnosti

V roce 2010 byla JNJ obviněna z nelegálního uvedení léků na trh prostřednictvím Omnicare, který aplikuje léky v pečovatelských domovech pacientům s demencí. Podle Wall Street Journal šlo také o obvinění z úplatků ve výši miliónů dolarů.

 • Kyanid v lécích

Příkladem lépe zvládnuté krizové situace byl rok 1982, kdy se v lécích Tylenol v chicagských obchodech objevil kyanid. Firma reagovala velmi rychle a zodpovědně. V té době byla chválená médii a odborníky na PR (public relation).

Nebylo tomu však pokaždé…

 • Karcinogenní azbest v dětském prášku

Agentura Reuters přišla v prosinci roku 2018 se zjištěním, že jeden z dětských prášků z hrubého mastku obsahoval azbest. Společnost Johnson & Johnson namísto nápravy reagovala zcela neadekvátně a dále prodávala své výrobky, i když bylo jasné, že azbest obsažený ve výrobcích způsobuje rakovinu.

Poznámka

Žalob na takto velkou společnost je skutečně hodně, konkrétně v roce 2018 jich bylo hned 10 tisíc.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson

Na obrázku níže naleznete vývoj ceny akcií JNJ v uplynulých 10 letech. Všimněte si zejména nápadného propadu po listopadu 2018, který jsme v grafu vyznačili. Jedná se o 10% propad, který následoval po soudním sporu zmíněném výše.

Na uvedeném případu si můžete představit, jaká významné je ohrožení firmy soudními spory. I přes tyto občasné propady je ale patrný dlouhodobý růstový trend této společnosti. Patrně byste se neměli nechat rozhodit krátkodobými propady o cca 10 %, pokud byste se rozhodli dlouhodobě investovat do akcií J&J.

Vývoj ceny akcií Johnson &Johnson v letech 2009 – 2019
Vývoj ceny akcií Johnson &Johnson v letech 2009 – 2019 (zdroj: Finex.cz)

Dividenda společnosti Johnson & Johnson

Na obrázku níže vidíte cenu akcií JNJ (první graf). I když ne zcela přímočaře, vyvíjí se poměrně stabilně a odolně. Ani v roce 2008 nebyla cena akcií příliš zasažena všudypřítomnou nemovitostní krizí.

Dále je uvedena absolutní výše dividendy – všimněte si, že stabilně roste již řadu let. Akcie Johnson and Johnson se pyšní titulem dividendový král, který firmy získávají, pokud jejich dividenda roste více jak 50 let v řadě.

Poznámka

Kombinace stabilního růstu ceny akcií a vyplácené dividendy může být velmi zajímavá pro konzervativnější investory snažící se o dosažení pasivního příjmu.

Na posledním grafu v uvedeném obrázku je procentuální poměr vyplácené dividendy k ceně akcie. Tento ukazatel se samozřejmě nevyvíjí tak přímočaře jako samotná dividenda, jelikož ani cena akcií neroste zcela pravidelně.

Tento ukazatel vám prozradí, jak velký výnos ze současné hodnoty vaší investice vám přinese samotná dividenda. Například v roce 2019 to bylo 2,89 %.

Dividenda JNJ
Dividenda JNJ (zdroj: macrotrends.net)

V souvislosti s výplatou dividend je důležitý také tzv. payout ratio, tedy podíl zisku, ze kterého je vyplácena dividenda. Obvykle se payout ratio i pod 50 % považuje za zcela v pořádku.

Dříve v minulosti byl pod 30 %, ale v posledních letech se vlivem nedostatečného nárůstu prodejů zvýšil pro některé čtvrtletí na více jak 50 %.

Pro firmu je tedy poměrně drahé udržet si prestižní titul dividendového krále. Otázkou je, jak dlouho firma růst akcií udrží.

6 důvodů, proč nakoupit akcie Johnson & Johnson a nikdy je neprodávat

Sektor s velkým potenciálem – tento trh se odhaduje až na 6 triliónů dolarů a to je pořádný potenciál!

 • Velká společnost s dlouholetou tradicí
 • Stabilně rostoucí dividenda – jedná se o dividendového krále
 • Firma je globálně diverzifikovaná
 • Inovace jako strategický záměr – JNJ investuje nemalé prostředky do inovací.
 • Vysoká marže – jedná se o jednu z nejvíce profitujících společností se svou hrubou marží přes 70 %

Jak na nákup akcií Johnson and Johnson (JNJ)

Nákup akcií je nejjednodušší a nejrychlejší provést prostřednictvím online brokera, u kterého je třeba si otevřít a ověřit obchodní účet. Na něj budete muset převést potřebné peněžní prostředky (tradičním bankovním převodem či kartou) a můžete se dát do obchodování akcií J&J.

Doporučení brokeři pro obchodování akcií

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Poznámka

Pokud jste rozhodnuti koupit si či obchodovat akcie Johnson & Johnson, ale rádi byste si přečetli vše podrobněji, podívejte se na náš návod, jak nakupovat akcie.

Příklad konkrétního nákupu akcií JNJ

A co vám vlastně obchodování akcií může přinést? Podívejte se na příklad níže.

Uvažujme případ, kdy byste nakupili 20 akcií JNJ v době, kdy stály 100 dolarů. Tento nákup by vás stál 2000 dolarů, což je s kurzem 25kč za dolar zhruba 50tis. Kč.

V případě, že by cena těchto akcií vzrostla na 120 dolarů, mohli byste je prodat za 2400 dolarů a takový obchod by vám vydělal 400 dolarů, tedy zhruba 10tis. Kč (mínus poplatky brokerovi). To by bylo zhodnocení o přibližně 20 %.

Řada brokerů ale umožňuje nakupovat akcie s využitím finanční páky. Díky ní lze nakupovat stejné množství akcií za méně peněz, nebo více akcií za stejně peněz.

Jak by vypadal stejný obchod s využitím finanční páky 1:5?

Za svých 50 000 Kč byste nyní koupili 5x více akcií, tedy celkem 100.

V případě stejného chování ceny byste svých 100 akcií na ceně 120 dolarů prodali, ale váš zisk by nyní byl 100 akcií * 20 dolarů = 2 000 dolarů (50 000 Kč)

Takový obchod by váš kapitál zdvojnásobil a ze svého obchodního účtu u brokera byste si ihned mohli vybrat celkem 100 000 Kč.

Shrnutí obchodování akcií

Jak vidíte, obchodování akcií přináší velkou příležitost. Zejména při pákovém obchodování jsou možné výsledky velmi příznivé.

Dejte si pozor – pokud nakoupíte akcie na páku a jejich cena bude klesat, stejně tak rychle jako do zisku se dostáváte i do ztráty. V modelovém případu výše by tedy stačilo, aby se cena propadla ze 100 dolarů na 80 dolarů a váš obchodní účet by byl na nule. Automaticky by se totiž prodalo všech 100 akcií, abyste mohli splatit peníze, které jste si půjčili od brokera.

Obchodování s pákou tedy přináší možnost velkých zisků, kterých byste jinak nemohli dosáhnout. Je to však o dost riskantnější.

Rozhodněte se tedy sami, zda chcete risk podstoupit, nebo si akcie koupíte za plnou cenu bez finanční páky a budete je držet a stabilně inkasovat dividendy.

Další zdroje informací

 1. Johnson & Johnson (JNJ) Stock Rose 4.20% Yesterday as Experts Upgraded Ratings (CoinSpeaker.com, 16. 4. 2020)
 2. Is JNJ Stock A Buy As Pharma Giant Targets A Coronavirus Vaccine? (Gatlin pro Investors.com, 2020)
 3. Heslo Johnson & Johnson (Wikipedia.org)
 4. Johnson & Johnson – 48 Year Dividend History (MacroTrends.net)

Více informací o akciích Johnson & Johnson (JNJ)

Základní informace
Název společnostiJohnson & Johnson
TickerJNJ
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.jnj.com/
Adresa sídla společnostiOne Johnson & Johnson Plaza, New Brunswick, NJ, United States, 08933
Založeno1886
Datum IPO-
SektorZdravotní péče
PrůmyslLéčiva
Zaměstnanci131 900
Vedení společnostiCEO & Chairman: Mr. Joaquin Duato
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy4. 6. 2024
Datum ex dividenda20. 5. 2024
Roční dividenda na akcii$4,76
Dividendový výnos3,23 %
Výplatní poměr45,98 %
Příjmy
Příjmy společnosti$85 647 998 976
Příjmy na akcii$34,48
Růst příjmů čtvrtletně R/R2,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace$369 425 383 424
Hodnota podniku$376 839 241 728
P/B (Cena k účetní hodnotě)5,17
P/E (Cena k zisku)22,84
Očekávané P/E13,85
Účetní hodnota na akcii$29,09
Cílová cena Wall Street$172,7
Hodnota podniku k příjmům4,25
Hodnota podniku k EBITDA15,52
Cena k příjmům4,17
Rentabilita
EBITDA$30 613 000 192
Provozní marže29,51 %
Zisková marže44,92 %
Hrubý zisk$63 954 000 000
Zisk na akcii (EPS)$6,72
Zředěný zisk na akcii (EPS)$6,72
Očekávaný EPS (tento rok)$10,65
Očekávaný EPS (příští rok)$10,95
Očekávaný EPS (tento kvartál)$2,64
Očekávaný EPS (příští kvartál)$2,73
Růst zisků čtvrtletně R/R10,6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv8,01 %
Návratnost vlastního kapitálu24,24 %
Názor analytiků
Cílová cena$168,5
Silně kupovat7
Kupovat4
Držet11
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 2:1
Datum posledního rozdělení13. 6. 2001
Ohodnoťte akcie firmy Johnson & Johnson
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat