Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Johnson & Johnson

Akcie Johnson & Johnson (JNJ) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Johnson & Johnson

Akcie Johnson & Johnson (JNJ)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Johnson & Johnson

Firma Johnson & Johnson sídlící v New Jersey se zabývá vývojem, výzkumem, výrobou i prodejem řady produktů z oblasti zdravotní péče, se kterými se všichni často setkáváme v běžném životě.

V tomto článku si představíme nejen firmu Johnson & Johnson jako takovou, ale hlavně akcie Johnson & Johnson, které mohou např. kvůli své dividendě představovat zajímavou investici.

Obsah tohoto článku

1.Představení společnosti Johnson & Johnson2.Portfolio společnosti Johnson & Johnson3.Soudní spory Johnson and Johnson4.Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson5.Dividenda společnosti Johnson & Johnson6.6 důvodů, proč nakoupit akcie Johnson & Johnson a nikdy je neprodávat7.Jak na nákup akcií Johnson and Johnson (JNJ)Příklad konkrétního nákupu akcií JNJ8.Shrnutí obchodování akcií9.Diskuze o akciích Johnson & Johnson (komentáře)

Představení společnosti Johnson & Johnson

Johnson and Johnson je americká globální firma vyrábějící zejména zdravotnické, toaletní a hygienické zboží. Firma byla založena již v roce 1886 a její akcie jsou součástí Dow Jones industrial Average indexu.

Není divu, že se svými 130 tisíci zaměstnanci se umístila v žebříčku 500 největších společností v USA Fortune 500.

Jedná se o skutečně velikou a uznávanou firmu. Často se umisťuje na prvních příčkách různých průzkumů a žebříčků. Tak třeba Harris Interactive nebo Barron's Magazine ji označují za jednu z nejuznávanějších společnosti vůbec.

Společnost založili 3 bratři Robert, James a Edward Johnsonovi. Původně se jejich firma zabývala pouze výrobou chirurgických obvazů, ale již od roku 1900 se zaměřili na rozšíření sortimentu. V roce 1941 byla firma natolik veliká, že bylo potřeba vytvořit samostatnou divizi pro chirurgické produkty. Později v roce 1970 se společnost rozšířila i o sortiment produktů ženské hygieny.

J&J vyvíjí i nemálo aktivit pro ochranu životního prostředí. Zařadila se například mezi 3 největší společnosti USA v tzv. zeleném žebříčku. Cíli v této oblasti jsou omezování spotřeby vody a tvorba odpadů, efektivnější využívání energií a vysoká transparentnost podnikání.

Johnson & Johnson logo
Johnson & Johnson logo (zdroj: thejakartapost.com)

Portfolio společnosti Johnson & Johnson

Prodej probíhá jednak široké veřejnosti, maloobchodním prodejnám a distributorům, ale také velkoobchodníkům, nemocnicím a zdravotnickým pracovníkům.

Firma JNJ má uzavřenou strategickou alianci s Morphic Therapeutic zaměřenou na spolupráci, na vývoji a výzkumu nových produktů i technologií.

Společnost a jejich cca 250 dceřinek působí v 57 zemích ve třech segmentech – spotřební zboží, farmacie a zdravotnické zařízení a diagnostika.

 • V segmentu spotřebního zboží firma nabízí produkty v oblasti péče o dítě (Johnson Baby), ústní hygiena (Listerine), kosmetické výrobky (Aveeno, Clean & Clear, Neutrogena) pleť, rány a zdraví žen, ale také výživové a volně prodejné farmaceutické produkty (Benadryl, Zyrtec, Pepcid).
 • V rámci farmaceutického segmentu společnost nabízí různé produkty v oblasti antiinfekčních, antipsychotických, antikoncepčních, dermatologických, gastrointestinálních, hematologických, imunologických, neurologických, onkologických vakcín a jiných medikamentů.
 • V posledním segmentu zdravotnického a diagnostického zařízení se jedná o produkty pro léčbu oběhových nemocí, ortopedickou rekonstrukci kloubů, péči o páteř, neurochirurgickou péči, sportovní medicínu, chirurgickou péči, výrobky pro zdraví žen a jiné.
Johnson & Johnson portfolio firmy
Johnson & Johnson portfolio firmy (zdroj: fio.cz)

Soudní spory Johnson and Johnson

Asi největší ohrožení akcií Johnson and Johnson z krátkodobého pohledu mohou být soudní spory. Kromě toho, že prohrané žaloby na vysoké cifry mohou být finanční náklad (mimo nákladů na samotné soudní řízení), mohou také zásadně poškodit image firmy.

Pokud by se negativní zprávy o produktech dostaly na veřejnost, akcie by se nejspíše propadly.

Nejznámější soudní spory Johnson & Johnson

 • Žaloba amerického ministerstva spravedlnosti

V roce 2010 byla JNJ obviněna z nelegálního uvedení léků na trh prostřednictvím Omnicare, který aplikuje léky v pečovatelských domovech pacientům s demencí. Podle Wall Street Journal šlo také o obvinění z úplatků ve výši miliónů dolarů.

 • Kyanid v lécích

Příkladem lépe zvládnuté krizové situace byl rok 1982, kdy se v lécích Tylenol v chicagských obchodech objevil kyanid. Firma reagovala velmi rychle a zodpovědně. V té době byla chválená médii a odborníky na PR (public relation).

Nebylo tomu však pokaždé…

 • Karcinogenní azbest v dětském prášku

Agentura Reuters přišla v prosinci roku 2018 se zjištěním, že jeden z dětských prášků z hrubého mastku obsahoval azbest. Společnost Johnson & Johnson namísto nápravy reagovala zcela neadekvátně a dále prodávala své výrobky, i když bylo jasné, že azbest obsažený ve výrobcích způsobuje rakovinu.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson

Na obrázku níže naleznete vývoj ceny akcií JNJ v uplynulých 10 letech. Všimněte si zejména nápadného propadu po listopadu 2018, který jsme v grafu vyznačili. Jedná se o 10% propad, který následoval po soudním sporu zmíněném výše.

Na uvedeném případu si můžete představit, jaká významné je ohrožení firmy soudními spory. I přes tyto občasné propady je ale patrný dlouhodobý růstový trend této společnosti. Patrně byste se neměli nechat rozhodit krátkodobými propady o cca 10 %, pokud byste se rozhodli dlouhodobě investovat do akcií J&J.

Vývoj ceny akcií Johnson &Johnson v letech 2009 – 2019
Vývoj ceny akcií Johnson &Johnson v letech 2009 – 2019 (zdroj: Finex.cz)

Dividenda společnosti Johnson & Johnson

Na obrázku níže vidíte cenu akcií JNJ (první graf). I když ne zcela přímočaře, vyvíjí se poměrně stabilně a odolně. Ani v roce 2008 nebyla cena akcií příliš zasažena všudypřítomnou nemovitostní krizí.

Dále je uvedena absolutní výše dividendy – všimněte si, že stabilně roste již řadu let. Akcie Johnson and Johnson se pyšní titulem dividendový král, který firmy získávají, pokud jejich dividenda roste více jak 50 let v řadě.

Na posledním grafu v uvedeném obrázku je procentuální poměr vyplácené dividendy k ceně akcie. Tento ukazatel se samozřejmě nevyvíjí tak přímočaře jako samotná dividenda, jelikož ani cena akcií neroste zcela pravidelně.

Tento ukazatel vám prozradí, jak velký výnos ze současné hodnoty vaší investice vám přinese samotná dividenda. Například v roce 2019 to bylo 2,89 %.

Dividenda JNJ
Dividenda JNJ (zdroj: macrotrends.net)

V souvislosti s výplatou dividend je důležitý také tzv. payout ratio, tedy podíl zisku, ze kterého je vyplácena dividenda. Obvykle se payout ratio i pod 50 % považuje za zcela v pořádku.

Dříve v minulosti byl pod 30 %, ale v posledních letech se vlivem nedostatečného nárůstu prodejů zvýšil pro některé čtvrtletí na více jak 50 %.

Pro firmu je tedy poměrně drahé udržet si prestižní titul dividendového krále. Otázkou je, jak dlouho firma růst akcií udrží.

6 důvodů, proč nakoupit akcie Johnson & Johnson a nikdy je neprodávat

Sektor s velkým potenciálem – tento trh se odhaduje až na 6 triliónů dolarů a to je pořádný potenciál!

 • Velká společnost s dlouholetou tradicí
 • Stabilně rostoucí dividenda – jedná se o dividendového krále
 • Firma je globálně diverzifikovaná
 • Inovace jako strategický záměr – JNJ investuje nemalé prostředky do inovací.
 • Vysoká marže – jedná se o jednu z nejvíce profitujících společností se svou hrubou marží přes 70 %

Jak na nákup akcií Johnson and Johnson (JNJ)

Nákup akcií je nejjednodušší a nejrychlejší provést prostřednictvím online brokera, u kterého je třeba si otevřít a ověřit obchodní účet. Na něj budete muset převést potřebné peněžní prostředky (tradičním bankovním převodem či kartou) a můžete se dát do obchodování akcií J&J.

Doporučení brokeři pro obchodování akcií

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Příklad konkrétního nákupu akcií JNJ

A co vám vlastně obchodování akcií může přinést? Podívejte se na příklad níže.

Uvažujme případ, kdy byste nakupili 20 akcií JNJ v době, kdy stály 100 dolarů. Tento nákup by vás stál 2000 dolarů, což je s kurzem 25kč za dolar zhruba 50tis. Kč.

V případě, že by cena těchto akcií vzrostla na 120 dolarů, mohli byste je prodat za 2400 dolarů a takový obchod by vám vydělal 400 dolarů, tedy zhruba 10tis. Kč (mínus poplatky brokerovi). To by bylo zhodnocení o přibližně 20 %.

Řada brokerů ale umožňuje nakupovat akcie s využitím finanční páky. Díky ní lze nakupovat stejné množství akcií za méně peněz, nebo více akcií za stejně peněz.

Jak by vypadal stejný obchod s využitím finanční páky 1:5?

Za svých 50 000 Kč byste nyní koupili 5x více akcií, tedy celkem 100.

V případě stejného chování ceny byste svých 100 akcií na ceně 120 dolarů prodali, ale váš zisk by nyní byl 100 akcií * 20 dolarů = 2 000 dolarů (50 000 Kč)

Takový obchod by váš kapitál zdvojnásobil a ze svého obchodního účtu u brokera byste si ihned mohli vybrat celkem 100 000 Kč.

Shrnutí obchodování akcií

Jak vidíte, obchodování akcií přináší velkou příležitost. Zejména při pákovém obchodování jsou možné výsledky velmi příznivé.

Dejte si pozor – pokud nakoupíte akcie na páku a jejich cena bude klesat, stejně tak rychle jako do zisku se dostáváte i do ztráty. V modelovém případu výše by tedy stačilo, aby se cena propadla ze 100 dolarů na 80 dolarů a váš obchodní účet by byl na nule. Automaticky by se totiž prodalo všech 100 akcií, abyste mohli splatit peníze, které jste si půjčili od brokera.

Obchodování s pákou tedy přináší možnost velkých zisků, kterých byste jinak nemohli dosáhnout. Je to však o dost riskantnější.

Rozhodněte se tedy sami, zda chcete risk podstoupit, nebo si akcie koupíte za plnou cenu bez finanční páky a budete je držet a stabilně inkasovat dividendy.

Další zdroje informací

 1. Johnson & Johnson (JNJ) Stock Rose 4.20% Yesterday as Experts Upgraded Ratings (CoinSpeaker.com, 16. 4. 2020)
 2. Is JNJ Stock A Buy As Pharma Giant Targets A Coronavirus Vaccine? (Gatlin pro Investors.com, 2020)
 3. Heslo Johnson & Johnson (Wikipedia.org)
 4. Johnson & Johnson – 48 Year Dividend History (MacroTrends.net)

Více informací o akciích Johnson & Johnson (JNJ)

JménoJohnson & Johnson
TickerJNJ
Webové stránkyhttps://www.jnj.com/
Založeno1886
SektorZdravotní péče
PrůmyslLéčiva
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Johnson & Johnson za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
07. 06. 2023 Načítání... JNJ
06. 06. 2023 Načítání... JNJ
05. 06. 2023 Načítání... JNJ
04. 06. 2023 Načítání... JNJ
03. 06. 2023 Načítání... JNJ
02. 06. 2023 Načítání... JNJ
01. 06. 2023 Načítání... JNJ
31. 05. 2023 Načítání... JNJ
30. 05. 2023 Načítání... JNJ
29. 05. 2023 Načítání... JNJ
28. 05. 2023 Načítání... JNJ
27. 05. 2023 Načítání... JNJ
26. 05. 2023 Načítání... JNJ
25. 05. 2023 Načítání... JNJ

Ohodnoťte akcie firmy Johnson & Johnson


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo