Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaký je správný výplatní poměr (payout ratio) u dividend?

Publikováno
Jaký je správný výplatní poměr (payout ratio) u dividend?
Zdroj: depositphotos.com

Výplatní poměr neboli payout ratio je jedním z důležitých ukazatelů, který by měl sledovat každý investor vybírající dividendové akcie.

Dlouhodobí investoři, kteří si chtějí vybudovat akciové portfolio generující pasivní příjem, mají často tendenci dávat přednost společnostem s nejvyššími dividendami. Nezdravá chamtivost však může investorovi přinést rizika.

Příliš vysoká dividenda ve srovnání s cenou akcií může také znamenat, že se společnosti v posledním roce nedaří a výrazně klesla cena její akcie.

Mnohem moudřejší, než sledování dividendového výnosu nebo ještě hůře absolutní výše dividendy, je zkoumání výplatního poměru dané akcie (payout ratio).

Dividendový výplatní poměr se vyjadřuje v procentech vůči celkovému zisku společnosti. Čím je toto procento vyšší, tím vyšší je pravděpodobnost, že by mohlo v budoucnu dojít ke snížení vyplácené dividendy, pokud se podnikání společnosti dostane do problémů.

V extrémních případech dokonce mohou podniky vyplácet vyšší dividendu, než jaký byl jejich zisk za poslední rok jako ČEZ v roce 2020. Jedná se však o jednoznačný varovný signál, který si vyžaduje hlubší zkoumání, zda se jedná o mimořádnou událost, nebo o známku snižující se ziskovosti společnosti.

Pojďme se podívat, co byste měli o této metrice vědět a jak vám může pomoci při výběru kvalitních dividendových akcií.

Dividendový výplatní poměr stručně

  • Výplatní poměr je pro investory, kteří si vybírají dividendové akcie, klíčovým ukazatelem, protože udává podíl čistého zisku společnosti vypláceného ve formě dividend.
  • Vysoké dividendy v poměru k ceně akcií mohou někdy naznačovat klesající výkonnost společnosti. Obezřetnějším přístupem proto je analyzovat spíše výplatní poměr než jen dividendový výnos nebo absolutní výši dividendy.
  • Výplatní poměr se vypočítá vydělením dividendy na akcii ziskem na akcii. Pokud například společnost vydělává 1 USD na akcii a vyplácí dividendu ve výši 50 centů, výplatní poměr je 50 %.

Obsah

Co je dividendový výplatní poměr?

Dividenda je pravidelná platba, kterou vyplácí společnost svým akcionářům. Americké akciové společnosti ji obvykle vyplácejí každé čtvrtletí, české jednou ročně. Představuje část zisků společnosti, na kterou mají investoři nárok, pokud drží akcie společnosti.

Pravidelná výplata dividendy je obvykle známkou osvědčeného obchodního modelu, který charakterizuje vysoká návratnost kapitálu. Díky tomu je společnost schopná generovat dostatečné přebytky volných peněžních toků, které lze následně vyplatit částečně i akcionářům.

Dividendový výplatní poměr je jednoduše měřítko, které vyjadřuje, jak velká část z čistého zisku společnosti je vyplácena akcionářům přes dividendy.

Dividendový výplatní poměr je důležitou metrikou, kterou mohou investoři využít při hodnocení stability zisků společnosti a samozřejmě i výplaty její dividendy.

Jak vypočítáte dividendový výplatní poměr?

Výpočet dividendového výplatního poměru není příliš složitý, pouze musíte vědět, které veličiny dát do poměru – čistý zisk společnosti a vyplacená dividenda. Pokud si však otevřete některou ze screeningových aplikací, obvykle vám tento údaj v detailu akcie nabídne automaticky – není třeba výplatní poměr dopočítávat ručně.

Příklad: Pokud firma vydělá dolar na akcii a vyplácí dividendu 50 centů na akcii, pak se rovná výplatní poměr 50 %.

Nižší hodnota naznačuje, že firma vydělává dost peněz na to, aby dividendové výplaty udržovala na stávající hodnotě, případně by je mohla do budoucna dokonce zvýšit, i kdyby zisky společnosti v budoucnu fluktuovaly. To může být velmi důležité pro investory, kteří požadují, aby dividendový příjem z jejich portfolia v průběhu času rostl.

Vyšší výplatní poměr je známkou silné rozvahy společnosti. Úroveň 90 % a více však může o podniku naznačovat, že už nemá příliš prostoru pro další růst dividendy a stejně tak může být problém její udržení na stávající výši.

Obecně nejvhodnějším přístupem je hledat dividendové akcie s výplatním poměrem v intervalu od 35 do 55 %.

Výplatní poměr v tomto rozmezí je známkou udržitelnosti současné výše dividendy a zároveň umožňuje společnosti reinvestovat výraznou část zisků zpět do svého podnikání. Jako investor chcete vlastnit akcie, které slibují udržitelnou dividendu, zároveň by však společnost měla být schopná využít část generované hotovosti k dalšímu růstu, aby rostla i cena akcií.

Poznámka

Níže je několik známých dividendových titulů a jejich výplatní poměr z roku 2020, abyste si mohli udělat lepší představu, v jakých číslech se pohybujeme. 

Dividendový výnos a výplatní poměr vybraných amerických společností.
Dividendový výnos a výplatní poměr vybraných amerických společností. Zdroj: finance.yahoo.com

Příjmoví investoři pak s oblibou vybírají investice mezi zavedenými společnostmi, které nabízejí konzistentní historii výplat dividend, jako jsou dividendoví aristokraté nebo dividendoví králové.

Dividendoví aristokraté jsou skupina akcií, u nichž dochází k nepřetržitému zvyšování dividendy po 25 let a více. U dividendových králů pak je dividenda zvyšována nepřetržitě už 50 let.

Příkladem dividendových aristokratů jsou v tabulce uvedené akcie Coca-Cola nebo akcie Procter & Gamble.

Pozor na dividendový výnos převyšující zisk společnosti

Investoři očekávající od svých investic vyšší pasivní příjem pak mohou dávat přednost akciím s výplatním poměrem 60 % a více, neboť je pro ně nejdůležitější maximální dividendový výnos na úkor případného růstu společnosti. Záleží však na investiční strategii každého konkrétního investora.

Dávat pozor byste si pak měli na výplatní poměr přesahující 100 % zisku. Nemusí to nutně znamenat, že si společnost půjčuje, aby udělala radost akcionářům. Ukazuje to však na skutečnost, že společnost využívá volnou hotovost vygenerovanou v předchozích letech k výplatě aktuálních dividend. Ta by přitom mohla být využita na umoření dluhů nebo jiné nouzové výdaje, případně investice.

Dividendy přesahující aktuální výši čistého zisku mohou být opodstatněné pouze dopadem neobvyklých událostí, které nejsou spojené s celkovým zdravím podniku. Takovým příkladem může být i pandemie koronaviru, která se rozhořela v březnu 2020. To je také důvod, proč měl i dividendový aristokrat – Coca-Cola – v tomto roce 2020 nadprůměrně vysoký výplatní poměr.

Jak využít výplatního poměru při analýze jednotlivých akcií?

Výplatní poměr by měl sloužit spíše jako doplňkové kritérium, které by vám mělo naznačit, že byste se měli na akciovou společnost podívat blíže. Nejedná se o měřítko, které by vám jednoznačně prozradilo, zda máte danou akcii koupit či nikoliv. Záleží ale také na tom, zda jste spíše příjmový investor vyhledávající vysoké dividendy, nebo je vaše strategie zaměřená na růstové akciové tituly.

Příjmově orientovaní investoři hledají akcie s vysokým výplatním poměrem, protože jim nabízejí možnost, jak si mohou každé čtvrtletí či rok připsat zajímavý výdělek. Ale ani nízký výplatní poměr, nebo vůbec žádná dividenda nemusí nutně znamenat, že se jedná o špatnou akcii.

Záleží také na tom, jak společnost své zisky využívá. Pokud je schopná umě zisky reinvestovat, projeví se absence dividendy na růstu ceny akcie. To je také důvod, proč Berkshire Hathaway dividendy nevyplácí.

Warren Buffett je přesvědčený, že je schopný reinvestovat zisky své společnosti mnohem lépe, než průměrný investor reinvestovat dividendu.

Stejně tak je možné investovat nerozdělený firemní zisk do zpětných odkupů akcií, čímž společnost opět zvyšuje hodnotu akcií a jmění drobných investorů. To se koneckonců děje na pravidelné bázi v případě akcií Apple.

Například akcie Amazon dividendu vůbec nevyplácejí a nestydí se za to. Jeff Bezos to odůvodňuje tím, že se společnost zaměřuje hlavně na růst a své akcionáře odmění raději pořádným růstem akcií. To se jim ostatně skutečně daří.

Růstoví investoři dávají přednost reinvestování zisků společnosti zpět do podnikání, případně ke zpětným odkupům akcií a přispívá k tomu i vliv danění zisků. Zisky z prodeje akcií jsou daněny až v okamžiku prodeje (po 3 letech je zisk z držení akcií od daně osvobozen), zatímco dividendy jsou daněny okamžitě.

Výplatní poměr je důležitý, ale neměl by se přeceňovat

Výplatní poměry se mohou lišit také podle odvětví. Akcie veřejných služeb nebo spotřebního zboží jsou známé díky vyšším výplatním poměrům dividend. Tyto společnosti charakterizují spolehlivé peněžní toky. Akcie technologického sektoru mají na druhé straně tendenci držet výplatní poměry na nižší hodnotě, protože investice do dalšího růstu a inovací jsou více než nezbytné. Přesto ale dokáže například akcie Intel vyplácet poměrně zajímavou dividendu.

Sledování dividendového výplatního poměru vám může pomoci pochopit povahu změn ve výši vyplacených dividend a také to, co mohou tyto změny znamenat pro dynamiku podnikání.

Dlouhodobé zvyšování dividendy je obvykle klíčem, jak přilákat další akcionáře. Každá dlouhodobě vyplácená dividenda by však měla také vykazovat známky udržitelnosti. Extrémně vysoké výplatní poměry blížící se 100 % zisků nebo dokonce více, mohou značit opak.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
20
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎