Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6. díl Seriálu fundamentální analýzy – Jak analyzovat akcie pomocí dat (hodnotový screening)

Publikováno
6. díl Seriálu fundamentální analýzy – Jak analyzovat akcie pomocí dat (hodnotový screening)
Zdroj: depositphotos.com

V minulém díle tohoto seriálu jsme si ukázali nástroj Finviz.com. Pokud jste článek četli, již víte, co vše si s pomocí tohoto nástroje můžete zobrazit a máte představu, jak se tento nástroj ovládá.

V tomto článku se společně podíváme na to, jak s těmito daty naložit a jak je reálně využít při obchodování či při výběru akcií pomocí tzv. hodnotového screeningu.

Obsah článku o analýze akcií

Finviz jako studnice dat

Finviz funguje jako sběrnice mnoha zdrojů. Slučují se zde data z burzy, Bloombergu, Wall Street Journal Marketwatch, CNBC a dalších zdrojů. Když se to vše dá dohromady, tak u každého titulu vidíte nejen základ v podobě grafu, ale i informace o společnosti a poslední novinky.

Aby Finviz překonal konkurenci, nabízí mimo fundamentů i základní technickou analýzu. Pro obchodníky je skutečně vše na jednom místě, navíc zdarma. Jak se ale v těch všech informacích vyznat a co se vyplatí sledovat?

Jaké akcie sledovat?

Pokud chcete začít úplně naslepo, nabízejí se dvě cesty. Tou první je detailní analýza, tou druhou je filtr pomocí map Finvizu. Na “mapě” si zvolte roční výkonnost (1 Year Performance) nebo třeba výkonost tohoto roku do dnešního dne (Year To Date Performance). Ihned vidíte, které akcie rostou či klesají ve swingovém měřítku (týdenní/měsíční horizont).

Mapa výkonnosti na Finviz
Mapa výkonnosti na Finviz

Osobně bych tento filtr použil pro lepší přehled o trhu. Můžeme také říci, že zde vidíme vývoj ekonomické situace. Finviz všechny akcie slučuje do sektorů a okamžitě je jasné, jak jsou na tom technologie, finance, zdravotnictví a další.

Na základě tohoto rozboru si můžeme vybrat dlouhodobě rostoucí nebo naopak klesající akcie a zaměřit se na ně v individuální analýze.

Pomoci by mohla i technická analýza. Druhou možností je využít obecný filtr.

Jak využít filtrů na Finviz?

Finviz nabízí nepřeberné množství filtrů. V tomto článku rozhodně neprojedeme všechny, zmíníme však ty nejznámější a nejdůležitější. Vysvětlíme si dané ukazatele, řekneme si jejich ideální hodnotu a podíváme se, jak vybrat vhodné akcie ke koupi.

Filtry na Finviz
Filtry na Finviz

Price to Earnings ratio (P/E)

Price-to-Earnings, zkráceně P/E či PE, neboli poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na jednu akcii je naprosto základním indikátorem. Něco jako klouzavý průměr u technické analýzy. P/E nám říká, jakou cenu je ochoten investor zaplatit za zisk společnosti.

Pokud je cena jedné akcie 60 dolarů a zisk společnosti na jednu akcii činí 3 dolary, potom P/E bude na hodnotě 20 (60 děleno 3). Investoři jsou v tomto případě tedy očividně ochotni platit 20 dolarů za každý jeden dolar zisku společnosti.

Klasický ukazatel P/E poměřuje současnou cenu akcie se ziskem za posledních 12 měsíců. Existuje i tzv. ukazatel forward P/E, který poměřuje současnou cenu s očekávaným ziskem v následujícím roce.

Jaké je ideální P/E?

P/E ratio nám jinými slovy říká kolikrát je cena akcie na trhu vyšší než zisk připadající na jednu akcii. Logicky tedy chceme co nejvyšší zisk za co nejméně peněz. To by ale mohlo být rizikové.

Průměrné historické P/E na americkém akciovém trhu
Průměrné historické P/E na americkém akciovém trhu

Tobias Levkovich ze Citigroup testoval empirickou závislost P/E a vývoje ceny akcií v indexu S&P 500. V této analýze vyšlo, že až na pár výjimek je nejlepší poměr mezi 14-16.

P/E sice nabídne rychle informaci, ale rozhodně nedoporučujeme obchodovat jen na jeho základě. Zisky z minulého roku již nemusejí odpovídat realitě a P/E forward pracuje s odhadem. P/E je dobré, ale má omezené možnosti a mělo by být doplněno dalšími daty.

Price to Book value (P/B)

Dalším významným poměrovým ukazatelem je P/B. To nám poměřuje cenu akcií k účetní hodnotě společnosti. Jinými slovy, pokud by se vám povedlo nakoupit akcie zdravé firmy pod její účetní hodnotou nebo blízko ní, je to skvělý obchod.

I P/B má ovšem svoje úskalí, je to ale jeden z dalších jednoduchých ukazatelů s poměrně slušnou vypovídající hodnotou. Hned vidíte, jak hodně je cena akcií vzdálen od účetní hodnoty, a například u Apple je jasně patrný velký vliv goodwillu (ten samozřejmě enormně navyšuje cenu a ta je na míle vzdálená účetní hodnotě).

Navíc ukazatele P/E a P/B spolu souvisejí. Říká se, že násobek P/B a P/E by měl být nižší než 22,5.

Market Capitalization (Market Cap.)

Market Capitalization neboli tržní kapitalizace je dalším parametrem, který by vám neměl ujít. Vysoký potenciál k růstu lze nejlépe najít u menších společností, stabilitu naopak u společností větších.

Jaká je pravděpodobnost, že akcie Apple zdesetinásobí svoji hodnotu v dalších 2 letech? Téměř nulová, ale u menších společností to možné je.

Tržní kapitalizace je z hlediska výpočtu ekvivalentem ceny jedné akcie násobené celkovým počtem akcií.

Za velkou se společnost na americké burze považuje s tržní kapitalizací nad 10 miliard amerických dolarů. Střední společnost je mezi 2-10 miliardami dolarů. Logicky mezi malé se považují společnosti do 2 miliard dolarů.

Market Cap na Finviz
Market Cap na Finviz

Protože 2 miliardy dolarů jsou stále poměrně hodně, najdeme i označení micro pro společnosti do 300 milionů a nano do tržní kapitalizace 50 milionů dolarů. Právě v těchto řádech hledejte penny stocks.

Pokud jste viděli legendární film Vlk z Wallstreet, určitě víte, o čem je řeč, v opačném případě doporučujeme náš článek o penny stocks.

Volba market capitalization je čistě na vás, ale pokud bych hledal něco s vysokým potenciálem, zůstal bych u malých společností.

Income (Provozní výnosy)

Každého majitele firmy zajímají výnosy a následně zisky. Za anglickým slovíčkem income běžně stojí provozní výnosy. Je to hodnota, která nám sama o sobě moc neřekne, větší význam má v poměru.

Costs/Income ratio nám ukazuje poměr provozních nákladů a výnosů, tedy jak je firma efektivní, s jakými náklady dosahuje tržeb. Pokud dosahuje vysokých tržeb s nízkými náklady, je zřejmě efektivnější než konkurence, má konkurenční výhody a nabízí se jako dobrá investice.

Cost income ratio je vhodné pro porovnání s ostatními společnostmi. Liší se dle trhu, segmentu i celkové ekonomické situaci. Například v období krize tento ukazatel obvykle roste, protože je vyšší tlak na náklady, vidět je to například na krizi 2008 v porovnání s rokem 2007.

Average-cost-income-ratio-by-region
Poměr provozních nákladů a výnosů v krizi 2008 a před krizí

Earnings Per Share (EPS)

Doplňkem k P/E může být také ukazatel EPS (Earnings Per Share). EPS ukazuje zisk po zdanění a výplatě prioritních dividend na jednu akcii. Jinými slovy velikosti zisku na jednu kmenovou akcii, který by mohl být vyplacen ve formě dividend, pokud by podnik neuvažoval o reinvestici.

Ukazatel EPS ale záměrně umisťujeme pod income místo pod odstavec s P/E. Proč?

Opět lze dát do poměru EPS a income. Ani jeden z ukazatelů toho sám o sobě moc neřekne, ale v poměru už má význam. Vždy je ale nutné porovnávat s jinými společnostmi nebo doplňovat dalšími daty.

Dividendy

Vyplatí se sledovat, zda vůbec a v jaké výši vyplácí společnost dividendy? Ano i ne.

Záleží na výběru akcie, délce investice, vaši strategii a dalších parametrech. Některé akcie jsou růstové, jiné spíše dividendové a podobně. Obecně ale dividendy mohou snižovat riziko investice a vyplatí se je sledovat.

Pokud vím, že jsou akcie delší dobu stabilní a vyplácejí vysokou dividendu, tak se jeví jen na základě těchto parametrů jako výhodná investice. Opět jsou důležité poměry. Můžeme si to ukázat na českých podmínkách.

V roce 2018 byla nejvyšší výplata dividendy u Philip Morris ČR – 1 080 Kč. Na druhém místě byla KB – 47 Kč.

Propastný rozdíl, ale průměrná cena akcie KB v roce 2018 činila 925 Kč a u Philip Morris ČR to bylo asi 15 500 Kč. V procentech to znamená výplatní poměr dividendy k ceně akcie 4,35 % u KB a 5,97 % pro Philip Morris ČR.

U výše zmíněného příkladu sice vyšla lépe dividenda, která byla na první pohled vyšší, ale vidíte důležitost poměrů. Rozdíl oproti KB je sice velký, více jak 1,5procentního bodu, ale rozdíl v dividendě více jak 1 000 Kč zní skutečně propastně.

Obecně můžete hledat akcie, které nabízejí roční výplatní poměr 3 nebo 4 procenta a výše. To je částka, která vám zahrne inflaci a celkově sníží riziko investice.

Average Volume (Objem transakcí)

average volume objem akcií tesly
Objem obchodů u akcií Tesly

Poslední zmíněný ukazatel je průměrný objem akcií obchodovaných za den. Tento ukazatel oceníte především v případě, kdy se pustíte do analýzy menších společností a hlavně pokud je váš kapitál nadprůměrně vysoký.

Dostatečná nabídka a poptávka znamená rychlejší realizaci vašich pokynů a nižší celkové náklady (tzv. slippage). Osobně bych se držel hodnoty aspoň 300 000 USD za den.

Finviz a ukazatele

Pokud si nyní dáme výše zmíněné do filtru finviz.com a doplníme to o prvek technické analýzy. Například jednoduchá podmínka pro nákup – cena nad klouzavým průměrem s periodou 50 dní. Výsledek je zde (k 23. 8. 2019):

Výsledek filtru na Finviz
Výsledek filtru na Finviz

Následně je potřeba rozkliknout každou společnost a udělat aspoň základní technickou analýzu. Jak vidíte, vše se dokonale propojuje, stačí vám porozumět základním fundamentům, znát základy technické analýzy a nakonec si vytvoříte pokročilou analýzu.

Co si o nástroji Finviz myslíte vy? Používáte ho? Podle čeho si akcie vybíráte zrovna vy? Dejte nám vědět v komentářích! ⤵️

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
24
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Rahejl

Máte někdo tip na nějaké akcie s dobrýma dividendy? Rád bych nakoupil a neřešil cenu, jen inkasoval zisky :D děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den Rahejli, o tomto tématu jsme nedávno vydali článek pojmenovaný Dividendoví králové, mrkněte se na něj. Jinak samozřejmě mezi takovéto krále patří Coca-Cola, ale docela hezkou dividendu dostanou vyplacenou i majitelé akcií Monety či akcií Philip Morris.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎