Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
10. díl Seriálu fundamentální analýzy: Co je Earnings Per Share (EPS) a jak jej využít při investici do akcií?

V rámci dnešního článku se podíváme na jeden z nejdůležitějších ukazatelů, bez kterého se žádný investor ani analytik při fundamentální analýze akcií neobejde. Jde o ukazatel Earnings Per Share, zkráceně jenom EPS. Z EPS vychází i jiné fundamentální ukazatele, jako je například poměrový ukazatel P/E. Pojďme se tedy na EPS podívat, abychom věděli, k čemu je dobrý a jak funguje.
Co je Earnings Per Share (EPS)?
EPS je finanční ukazatel, který vyjadřuje čistý zisk společnosti na jednu akcii. Lze jej však vypočítat i pro celý akciový index.
Čistý zisk se získá odečtením všech nákladů, včetně daní a ostatních poplatků, od celkového výnosu společnosti. Poté se tento zisk vydělí počtem akcií v oběhu a tím se získá konkrétní hodnota EPS.
Výpočet EPS
Pro výpočet EPS se používá následující vzorec:
EPS = (čistý zisk – preferenční dividendy) / počet akcií v oběhu
Kde preferenční dividendy jsou dividendy, které se vyplácejí držitelům preferenčních akcií ještě před tím, než získají svou dividendu běžní akcionáři. Proto se čistý zisk preferenční dividendou odečítá. Ne všechny akciové společnosti ale preferenční akcie mají. V takových případech stačí rovnou vydělit čistý zisk počtem emitovaných akcií.
Konkrétní příklad: Předpokládejme, že společnost ABC má čistý zisk ve výši 10 milionů dolarů a počet akcií v oběhu je 5 milionů. Když společnost neemitovala žádné preferenční akcie, hodnota EPS se vypočítá následovně:
EPS = (10 mil. dolarů) / (5 mil. akcií) = zisk na akcii jsou 2 dolary
Použití EPS při investicích do akcií
EPS je důležitým ukazatelem při hodnocení finanční výkonnosti společnosti a rozhodování o investicích. Vyšší hodnota EPS obecně naznačuje, že společnost má lepší finanční výkonnost a tím pádem vyšší ziskovost. Ukazatel EPS je však jeden z mnoha ukazatelů fundamentální analýzy, takže by se neměl používat samostatně.
EPS je vhodné kombinovat s celkovými výnosy, ROE, ROA a pokud možno celou kapitálovou strukturou společnosti.
Vlastně je na místě používat dohromady ukazatele hodnoty, ziskovosti, likvidity a solventnosti. Abyste měli skutečně ucelený přehled o tom, jak na tom společnost je.
Investoři samozřejmě mohou porovnávat hodnoty EPS různých společností. A to i napříč odvětvími. Je však dobré myslet na to, že u některých odvětví jsou běžné nižší EPS a jinde zase vyšší EPS. Musíte zkrátka brát v potaz, do jakého sektoru akciový titul spadá.
Když se hodnota EPS v průběhu času zvyšuje, znamená to, že společnost má růstový potenciál. Tím pádem může být pro investory přitažlivá. Na druhé straně, když se hodnota EPS snižuje, znamená to, že společnost má zřejmě dlouhodobě problémy s hospodařením. A takovým akciovým titulům je asi lepší se vyhnout.
Forward EPS
K EPS ještě existuje i jeho “předcházející” forma, neboli ještě vpřed hledící forma. A tím je forward EPS.
Forward EPS je ukazatel, který se snaží predikovat budoucí zisky společnosti. Zatímco klasický EPS je zpožděný ukazatel.
Protože se vypočítává na základě minulých výsledků společnosti. Zpravidla za předešlých 12 měsíců v řadě. Kdežto forward EPS se vypočítává na základě očekávaných budoucích zisků z následujících měsíců.
Pro výpočet forward EPS se používají odhady analytiků a expertů v daném odvětví. Tyto odhady se poté použijí k odhadu budoucího zisku na akcii. Forward EPS může být užitečný ukazatel pro investory, kteří se snaží odhadnout, jak se bude společnost vyvíjet v budoucnosti a jaký bude mít potenciál pro generování zisku. Také se poté srovnává, jak se skutečné EPS liší od forward EPS. Když je výsledné EPS vyšší, jak forwardové, je to trhem ohodnoceno kladně. Pokud je tomu naopak, trh to kurzově může propsat negativně.
Forward EPS se logicky též může využít při výpočtu poměrového ukazatele P/E. Z čehož nám poté zase vzniká forward P/E. To znamená, že bere v potaz současnou cenu akcie a dává ji do poměru s budoucím odhadem zisků.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.