Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Benjamin Graham – Otec hodnotového investování

Publikováno
Benjamin Graham – Otec hodnotového investování
Zdroj: infomoney.com.br

Učil největší investiční esa současné doby včetně nejúspěšnějšího investora všech dob Warrena Buffetta nebo superúspěšného portfolio manažera fondu Fidelity’s Magellan Fund Petera Lynche. Jako první investor vnesl do světa financí a akciových trhů systematický přístup k analýze společností obchodujících na burze, protože v jeho éře byly akcie považovány za čistě spekulativní aktivum. Díky tomu jej historie nazývá otcem hodnotového investování (finanční analýzy).

Jeho soukromý život v mnohém připomínal rozmary akciového trhu – stále nahoru a dolů. Zažil obě světové války, úspěšně přestál několik krachů na burze, které nemilosrdně zasáhly i jeho portfolio, byl třikrát ženatý a jeho nejstarší syn zemřel ještě jako malé dítě.

Žil v době plné předsudků a stereotypů, kdy volební právo žen nebylo samozřejmostí, stejně jako elektřina. Přesto se nikdy nenechal zlomit osudem a neoblomně kráčel po cestě, které věřil, a po které se ještě dnes vydává mnoho investorů po celém světě. Můžete si být jisti, že pokud by existovala investiční síň slávy, tento muž by do ní byl uveden jako první.

Už víte, o kom mluvíme? O americkém ekonomovi, skvělém investorovi a učiteli, který vychoval investiční legendy, Benjaminu Grahamovi. Jaká byla cesta této ikony investorského světa? Pojďme se společně podívat, odkud Benjamin Graham pocházel a co ho potkalo na jeho životní cestě.

Obsah

Život

Benjamin Graham se narodil 9. května 1894 v Londýně do židovské rodiny jako nejstarší syn. Rodina se však rozhodla emigrovat do Ameriky, když byl Benjaminovi pouhý jeden rok. Rodiče, Isaac a Dorothy Grossbaumnovi, měli později ještě další dva syny, Leona a Viktora. Na rozdíl od jiných investorů se mohl Benjamin Graham pro investování inspirovat ve své rodině. Jeho otec byl totiž ve své době považován za úspěšného investora. Benjamin se však od něj mohl učit jen do svých 9 let, kdy jeho otec zemřel.

Po smrti hlavního živitele se Grahamova rodina dostala do dlouhodobých finančních problémů. Jeho matka neměla stejný talent pro obchodování na burze jako její manžel a nepomohla jí ani ekonomická krize v roce 1907, kdy akcie spadly o 50 %. Pro Grahama však bylo “všechno zlé pro něco dobré”. Zde se totiž začaly rodit první základy jeho pozdější investiční strategie.

Benjamin Graham byl vzorným studentem a po absolvování Boys High School v Brooklynu získal stipendium na slavnou Columbia University v New Yorku. Nastoupil však až o semestr později, protože došlo k administrativní chybě. Už v posledním ročníku mu byla nabídnuta hned 3 pracovní místa jeho profesory z kateder filozofie, matematiky a anglického jazyka. Vzhledem k finanční situaci jeho rodiny to byly lákavé nabídky, ale po promoci v roce 1914 se rozhodl jít svou vlastní cestou a vydal se přímo na Wall Street.

Benjaminu Grahamovi se na investičním poli velmi dařilo, ovšem v soukromém životě mu štěstí tolik nepřálo. Byl třikrát ženatý, ale o jeho manželkách nebo dětech nemáme příliš mnoho informací. Jeho první žena byla učitelkou tance. Kariéry se nejprve vzdala, ale po krachu na burze v roce 1929 se do práce znovu vrátila. K rozvodu došlo v roce 1937. Hned následující rok se Graham oženil s mladou herečkou. Dalo by se říct, že jak rychle se vzali, tak rychle se i rozvedli. Z každého manželství se mu narodil jeden syn. Nejstarší syn Newton zemřel na meningitidu, když mu bylo 8 let. Druhý syn Newton II sloužil v americké armádě.

Třetí manželkou Benjamina Grahama se stala jeho sekretářka Estelle Messing Graham. O Estelle se říkalo, že byla velice milá a vřelá žena. Grahamovi porodila třetího syna Benjamina Grahama Juniora.

Manželství bylo poměrně poklidné až do roku 1954. Tehdy se Graham vydal za svým synem Newtonem II, který v té době sloužil ve Francii. Seznámil se zde s Marii Louisou Amigues, se kterou si postupně vybudoval více než jen přátelský vztah. Zašlo to tak daleko, že Graham v roce 1965 oznámil své ženě, že s ní bude trávit půl roku v Kalifornii a druhý půlrok s Marii Louisou ve Francii. Když Estelle kategoricky odmítla, Benjamin Graham ji opustil.

Zemřel 21. 9. 1976 ve věku 82 let ve francouzském městě Aix-en-Provence.

Kariéra Benjamina Grahama

Kariéra Benjamina Grahama je o to obdivuhodnější, když si uvědomíte, v jaké době působil. Do svého prvního zaměstnání nastupoval na začátku první světové války.

Jako všichni velikáni investičního světa začal na Wall Street. Nastoupil do společnosti Newburger, Henderson & Loeb jako poslíček s týdenní odměnou 12 dolarů v oddělení dluhopisů. Po měsíci si jej vyhlédli dva zkušenější makléři a začal pro ně pracovat jako asistent. Graham začal vyhledávat, analyzovat a doporučovat dluhopisové fondy. Během půl roku se v práci natolik zlepšil, že mohl začít doporučovat dluhopisy klientům společnosti napřímo.

První světová válka tvrdě zasáhla akciové trhy. Evropské investory zachvátil strach a v panice začali hromadně prodávat americké akcie. To zašlo tak daleko že byla uzavřena burza v New Yorku. Američtí investoři následovali ty evropské v okamžiku, kdy se Amerika do války zapojila také. Graham musel přestát první těžkou zkoušku.

Každý den se musel dívat na to, jak hodnota portfolií jeho klientů i jeho vlastní letí nezadržitelně dolů.

Své investiční strategii však zůstal věrný a to se mu na konec vyplatilo. Válka skončila a akcie se začaly zotavovat. Díky své trpělivosti a oživení trhu dosáhl obrovského bohatství dřív, než mu bylo 30 let.

Tento investiční úspěch mu vynesl i místo portfolio managera. Krátce nato dostal nabídku na převzetí fondu o objemu 250 000 dolarů. Rozhodl se proto z Newburger, Henderson & Loeb odejít. Nadšení z nové práce však netrvalo dlouho. Kvůli interním neshodám byl fond v roce 1925 rozpuštěn. Graham neváhal, vzal peníze své i svých přátel a založil vlastní fond, který pojmenoval Benjamin Graham Joint Account.

Hodnota Benjamin Graham Joint Account byla 400 000 dolarů, o tři roky později už 2 500 000 dolarů.

Ve druhé polovině 20. let a na začátku 30. letech nastaly pro Benjamina opět těžké časy. Krach na burze v roce 1929 tvrdě dopadl i na Benjamin Graham Joint Account.

Zpočátku se zdálo, že vyjde z krize jako vítěz, protože se mu dařilo zajišťovat portfolio prodejem krátkých pozic. Dokonale vyhodnotit situaci však nedokázal ani on a brzy přišel o 20 %.

Za dobu trvání krize ztratil jeho fond 70 % hodnoty. Na lepší časy svitlo až v roce 1933. Grahama nečekal lehký úkol, musel ztrojnásobit hodnotu majetku fondu, aby se dostal na předkrizové hodnoty. To mu však trvalo pouhé tři roky.

Nejlepší investicí, kterou Graham za svůj život učinil, byl nákup akcií společnosti GEICO

Zdroj: insurancejournal.com

geico-akcie-logo

(Government Employees Insurance Company). Jak již napovídá její název, jedná se o společnost poskytující pojištění se zaměřením na pojištění automobilů. Ve své době přicházela na trh s unikátním konceptem: prodávala pojištění pro automobily prostřednictvím pošty a díky tomu značně ušetřila na odměnách pro pojišťovací agenty.

Nákup akcií společnosti GEICO vygeneroval Benjaminu Grahamovi větší výnos, než všechny jeho ostatní investice dohromady.

Graham kupoval akcie této společnosti za 27 dolarů. V roce 1972 byla hodnota akcí neuvěřitelných 16 349 dolarů. Později sice zaznamenala dramatický propad, ale hodnota se stabilizovala na 2 407 dolarů za akcii. Mimochodem, není náhoda, že dnes společnost GEICO vlastní Berkshire Hathaway.

Hodnotové investování

Benjamin Graham byl prvním člověkem na světě, který do světa akcií vnesl nějaký řád a je tak právem považován za otce finanční analýzy. Přestože základní kameny hodnotového investování položil před mnoha lety, stále se od něj můžeme učit. Dokázal zautomatizovat celý proces výběru vhodné společnosti tak, aby investor dosahoval dlouhodobě co nejvyššího výnosu a zároveň podstupoval co nejmenší riziko. Pojďme se společně podívat na základní principy, které při výběru akcií využíval.

Hodnotoví investoři se snaží nakupovat akcie za ceny, které jsou podstatně nižší, než je skutečná hodnota společnosti.

Hledejte vnitřní hodnotu společnosti

Důkladná analýza akcií byla základem Grahamovy strategie. Nikdy nepovažoval akcie za pouhý cár papíru, vždy v nich viděl něco skutečného – hodnotu, podnik, potenciál, vyhlídky společnosti do budoucna… To vše bylo pro Grahama důležité.

Stejně významná pro něj byla i ziskovost a stabilita společnosti, růst zisků v čase nebo dividenda. Společnost, do které se rozhodl investovat Benjamin Graham, musela skvěle fungovat na všech úrovních jako dobře promazaný stroj. Krátkodobé výkyvy trhu považoval za pouhý “rozmar”.

Návratnost

Důvodem, proč investoři vkládají své prostředky do akcií, je návratnost investice v budoucnosti. Nejinak tomu bylo i u Benjamina Grahama. Sám Graham hledal akcie, které měly oproti své vnitřní hodnotě nižší ocenění na trhu. To mu zaručilo vysokou návratnost investice, ale i minimální riziko.

Dalo by se říci, že cílem Benjamina Grahama bylo koupit aktivum v hodnotě 1 dolaru za 50 centů.

Bezpečnost až na prvním místě

Přestože Benjamin Graham prožil i ztrátové roky, rozhodně nebyl žádným hazardním hráčem. Silná averze k dlouhodobé ztrátě kapitálu u něj byla natolik silná, že ji přenesl i na své žáky.

Četli jste někdy o dvou pravidlech investování Warrena Buffetta? Sám věštec z Omahy říká, že první pravidlo je neztrácet peníze. Druhé pravidlo je nezapomenout na první pravidlo. Můžete hádat, od koho tyto zásady pochytil.

A poučení? Nemusíte najít nový Microsoft, Apple nebo Teslu, abyste byli úspěšnými investory. Postačí, když se vyhnete významným a dlouhodobým ztrátám.

Co se od něho můžete naučit?

Učit se od Benjamina Grahama je unikátní příležitost, kterou mohou využít i novodobí investoři. Pojďme se společně podívat na 5 lekcí, které si od něj můžeme odnést do investorského i běžného života.

Kupujte akcie tak, jako kdybyste nakupovali potraviny, ne parfémy

Jak potraviny nebo parfémy souvisejí s akciovým trhem? Zdánlivě nijak, ale Benjamin Graham použil tuto metaforu pro výběr akcií, do kterých investovat. Parfémy totiž představují něco luxusního, trendy, ale velice krátkodobého. Některé parfémy se udrží na vrcholu pár let, někdy jen pár měsíců. Stejně jsou na tom akcie firem, které se stanou mezi investory oblíbené, ale dlouhodobě se na trhu neudrží. Naopak potraviny nakupujeme pravidelně a za všech okolností, protože je potřebujete k životu. Ty na akciovém trhu představují stabilní silné firmy, které mají vysokou vnitřní hodnotu.

Fyzický růst firmy nemusí vždy znamenat růst investorova kapitálu

Jen proto, že je růst firmy očividný (např. vzniká mnoho nových poboček nebo kupuje zbrusu nové kanceláře) ještě nezaručuje investorovi tu nejlepší návratnost. Tu investor nejlépe zjistí z finančních výkazů a ze znalosti odvětví. Nic tedy nemusí být takové, jak to na první pohled vypadá.

Investování nemá být založené na optimismu, ale na matematice

Pokud chcete být úspěšnými investory, musíte svá rozhodnutí opřít o “něco” objektivního. Každá informace založená na pozitivních nebo negativních emocích je z dlouhodobého hlediska špatná. Benjamin Graham věřil, že čísla nelžou a mnohokrát se mu to v životě potvrdilo. Zaměřujte se tedy na fakta, ne na pocity. Podle Grahama inteligentní investor prodává optimistům a nakupuje od pesimistů.

Ten, kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k reparátu

Tím chtěl říct, že je důležité se poučit ze svých chyb, abyste se mohli posunout dál. Pokud se nepoučíte z vlastních nebo cizích chyb, budete je opakovat pořád dokola.

Zda je investor dobrý nebo špatný se neodvíjí od toho, co si o něm myslí ostatní. Důležité je, zda jsou správné jeho analýzy a fakta

Investovat s davem nebo pod vlivem emocí v rámci momentální euforie je stejně bezpečné jako bungee jumping bez lana. Zásadní je přestat hledat “rychlé osvědčené tipy” a začít se skutečně věnovat finanční analýze společností, které dávají smysl vám, nikoliv sousedovi.

Knihy Benjamina Grahama

Inteligentní investor

Zdroj: alza.cz
Inteligentní investor
Inteligentní investor

Neznámější dílo Benjamina Grahama, které představilo základy hodnotového investování široké veřejnosti. Podle Warrena Buffetta je to nejlepší kniha o investování, která kdy byla napsána. Graham zde vysvětluje, jak by investor měl profitovat na výkyvech trhu.

Aby člověk uspěl na finančních trzích musí se nejprve dobrat k reálné hodnotě společnosti. Naopak nabádá, aby se investor vyhýbal růstovým společnostem. Tato kniha by měla mít své místo v knihovně každého investora.

Vyšla i v češtině a v současné době je dostupná v každém větším knihkupectví. Navíc je psána jednoduchým a srozumitelným jazykem.

Security analysis

Zdroj: nejlevnejsi-knihy.cz
Security analysis
Security Analysis

Tuto knihu napsal Benjamin Graham v období Velké hospodářské krize a byla jeho prvotinou. I zde přibližuje své strategie a vysvětluje principy hodnotového investování.

Tato kniha je však určena pro profesionální obchodníky, tudíž je pro běžného investora poměrně složitá. To je také důvod, proč je kniha méně známá. Navíc pro českého čtenáře je dostupná pouze v angličtině.

The Interpretation of Financial Statements

Benjamin Graham vždy zdůrazňoval, že je důležité studovat a pochopit finanční situaci společností. Není proto velkým překvapením, že také napsal knihu o tom, jakým způsobem se to má udělat. Jedná se o rychlokurz účetnictví, kde se Graham zaměřuje na ukazatele, které investora nejvíce zajímají. Propojuje zde strategii hodnotového investování s finančními výkazy společností.

Knihy o Benjaminu Grahamovi

Muž, který “vyučil” věštce z Omahy, inspiroval i mnoho dalších lidí. Vzniklo o něm mnoho knih a nejznámější je zřejmě ta od Evana Blekera, která pojednává o strategii tzv. net-net investování. Další známou publikací je Benjamin Graham On Value Investing od Janet Lowe. Jedná se o bibliografickou knihu, která přináší přehled jeho myšlenek a zásad.

Zajímavosti

Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.
Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.
Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.
Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.
Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.
Nesprávně nakonfigurovaná položka FAQ.

Několik slov na závěr

Benjamin Graham je bez nejmenších pochyb investorská legenda, která vychovala špičky investičního světa současné doby. Jeho žáci jej možná překonali v návratnosti nebo výnosnosti investic, ale bez jeho pomoci by nikdy nebyli tím, kým jsou. On byl ten, kdo ovlivnil život mnoha lidí a svými schopnostmi i charismatem je dokázal přesvědčit, že právě akciový trh je cesta k bohatství a že na tuto cestu může vykročit každý.

Nadčasové myšlenky a principy Benjamina Grahama může následovat každý i v dnešní moderní době. Stačí “jen” být vytrvalý a držet se osvědčeného způsobu investování na akciových trzích. Uvidíte sami, že se úspěch dříve či později dostaví.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎