Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dividendoví králové a dividendoví aristokraté. Kdo to je? Aktuální seznam pro rok 2024

Aktualizováno
Dividendoví králové a dividendoví aristokraté. Kdo to je? Aktuální seznam pro rok 2024

Akcie jsou za posledních několik desetiletí nejvíce rostoucím trhem, který pro investované peníze nabízí nejen možnost překonání inflace, ale také pěkného zisku navrch. Kromě společností, jejichž akcie rostou na ceně a zhodnocují tak vložené peníze, jsou zajímavé především také společnosti, které vyplácí dividendy.

Pro některé z těchto společností se ustálilo označení dividendových aristokratů a dividendových králů.

 • Jako dividendoví aristokraté se označují společnosti, které rok co rok zvyšují vyplácenou dividendu a to minimálně po dobu 25 let.
 • Mezi dividendové krále řadíme společnosti, které bez přerušení 50 a více let vyplácejí dividendy, které se nesnižují a jsou vždy vyplaceny minimálně v takové výši, jako dividenda předchozí.
Dividendoví králové a aristokraté v kostce

 • V posledních několika desetiletích jsou akcie nejvíce rostoucím trhem, který nabízí nejen možnost překonat inflaci, ale také inkasovat pěkný zisk. Zvláště zajímavé jsou společnosti, které vyplácejí dividendy.
 • Dividendoví aristokraté: Jedná se o společnosti, které zvyšují své dividendy rok co rok po dobu nejméně 25 let.
 • Dividendoví králové: To jsou společnosti, které trvale vyplácejí dividendy po dobu 50 a více let bez jakéhokoli snížení, přičemž vždy vyplácejí alespoň tolik, kolik činila předchozí dividenda.
 • Aby mohla být společnost považována za dividendového aristokrata či krále, musí být součástí indexu S&P 500.

Obsah článku o dividendových králích a aristokratech

Kdo jsou dividendoví aristokraté?

Slovo aristokrat se nejčastěji používá ve smyslu příslušníka šlechty či příslušníka mocenského stavu. Jedná se tedy o vysoce postaveného jedince z elity. A u akcií a dividendových aristokratů je to stejné. Kdo se dostal mezi ty nejlepší z nejlepších? A proč se o dividendové aristokraty vůbec zajímat.

Požadavky na to, aby se společnost stala dividendovým aristokratem jsou následující:

 • společnost se musí nacházet v indexu S&P 500,
 • společnost musí 25 nebo více let po sobě zvyšovat vyplácenou dividendu,
 • akcie této společnosti musí splňovat určité minimální požadavky na obchodní objem a likviditu.

Jak vidíte, jedná se skutečně o to nejlepší z nejlepších. Skutečně se díváme na akciovou smetánku na poli dividendových akcií.

Níže naleznete abecedně seřazený seznam aktuálních dividendových aristokratů a králů pro tento rok a také základní popis každé akciové společnosti. Znáte je všechny?

Poznámka

Dividendovým akciím, ETF a možnostem investování do nich se detailněji věnujeme v této rubrice.

Seznam dividendových aristokratů pro rok 2024 (abecedně):

3M (MMM)

Sektor: Spotřební průmysl (více odvětví)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,5 %

Společnost 3M podniká v elektronice, dopravě, zdravotní péči, kancelářských potřebách, bezpečnosti a v dalších odvětvích. V portfoliu má tento nadnárodní americký konglomerát přes 60 000 produktů, a to rovnou pod několika značkami.

Tak široké portfolio je ideální k diverzifikaci. Nákupem akcií 3M lze získat diverzifikované portfolio s potenciálem růstem ceny a s velkou jistotou dividendy.

A.O. Smith Corp. (AOS)

Sektor: Průmyslový (výroba ohřívačů vody)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,8 %

Díky společnostem jako je A.O. Smith Corp. máme doma teplou vodu. Firma vyrábí hned několik druhů ohřevu vody převážně pro domácnosti (především elektrické bojlery či plynové karmy). V nabídce najdeme ale i velké ohřívače pro komerční využití (bazény, wellness).

Abbott Laboratories (ABT)

Sektor: Zdravotnictví (kardiovaskulární přístroje)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Abbott Laboratories je velmi úspěšná společnost působící ve zdravotnictví s historií již od roku 1888. Dnes má tato nadnárodní společnost roční tržby přes 35 miliard USD. Ovšem mimo tržeb by se Abbott Laboratories mohli chlubit i mnoha zachráněnými životy.

Mezi produkty Abbott Laboratories patří diagnostické a kardiovaskulární přístroje, například i první kardio-monitoring ovládaný chytrým telefonem.

AbbVie (ABBV)

Sektor: Zdravotnictví (léky na artritidu a hepatitidu)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,7 %

AbbVie je hrdým vlastníkem úspěšného léku na artritidu: Humira. Tento lék je také schválen k léčbě mnoha dalších onemocnění a je hlavním produktem společnosti AbbVie. Humira ovšem narazila na konkurenci a AbbVie muselo jednat. Skvělé finanční výsledky si společnost udržela díky investici do Allerganu – výrobce botoxu. Skvělé výsledky má společnost i v léčbě hepatitidy typu C.

Aflac (AFL)

Sektor: Finance a pojištění (zdravotní a životní pojištění)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,8 %

V České republice vám Aflac možná ani nic neříká, ale v USA a Japonsku je tato společnost velmi známá a supluje pro nás samozřejmě zdravotní pojištění/zdravotní pojišťovnu.

Aflac nabízí jak zdravotní, tak životní pojištění – včetně úrazu, ztráty příjmu a plánů nemocničního odškodnění. Jedná se o volitelnou, ale pro státy bez sociálního zabezpečení téměř nezbytnou složku rodinného rozpočtu.

Air Products & Chemicals (APD)

Sektor: Průmysl (primární, těžba)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,9 %

Air Products & Chemicals je známá především jako prodejce a případně i zpracovatel plynu a ropy. Pro APD je důležité zemědělství, sklářství, kovovýroba a především těžba. Výplatní poměr společnosti je jen těžko uvěřitelných 59 % a očekává se i další růst.

Albemarle Corp. (ALB)

Sektor: Chemický průmysl (lithium)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,8 %

Albemarle Corp. patří mezi menší společnosti na našem sezamu. Ovšem stále se bavíme o ročních tržbách kolem 3 miliard UDS a 6 000 zaměstnancích. Společnost se specializuje na výrobu chemických látek, a to především v divizích: lithium, brom a katalyzátory.

ALB má potenciál stát se klíčovým hráčem při dodávkách automobilovému průmyslu v oblasti elektromobility.

Amcor PLC (AMCR)

Sektor: Průmysl výrobní (obalové materiály)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,2 %

Amcor se zabývá obaly. Ty dnes najdete v segmentu potravin, nápojů, zdravotní péče a osobní péče, tzn. dózy šampónu, jídel, ale i třeba takové kapsle na léky. Společnost Amcor je od roku 2019 součástí i akciového indexu S&P 500.

Archer-Daniels-Midland Co. (ADM)

Sektor: Zemědělství

Dividendový výnos v roce 2021: 2,7 %

Archer-Daniels-Midland je jedním z největších hráčů v zemědělství. Zaměřuje se především na plodiny pro chov zvířat (olejnatá semena) a na základní tržní plodiny jako je kukuřice, pšenice, rýže a ječmen. ADM některé z těchto surovin i zpracovává. V portfoliu tak najdeme například kukuřičný sirup.

ADM je defenzivní dividendovou akcií. Dokud budou lidé jíst, ADM bude produkovat a vydělávat peníze.

AT&T (T)

Sektor: Služby (IT – telekomunikace)

Dividendový výnos v roce 2021: 7,1 %

V USA nenajdeme známějšího mobilního operátora. AT&T je číslo jedna. Mimo klasických služeb mobilních tarifů a internetu najdeme v nabídce i elektroniku různých výrobců, případně i obrandovanou elektroniku pod značkou AT&T. Investice do mobilního operátora je opět sázkou na jistotu, navíc v prostředí posledních let, kdy nás všechny pandemie odkázala právě na vzdálenou komunikaci.

Atmos Energy Corp. (ATO)

Sektor: Utility (distribuce plynu)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,8 %

Atmos Energy distribuuje zemní plyn více než 3 milionům zákazníků v osmi státech světa prostřednictvím své podzemní infrastruktury. O jak velkého hráče se jedná napovídá právě ona infrastruktura, která má přes 76 000 mil.

ATO stále investuje, vydělává a na trhu si vede velmi dobře. Navíc pro konkurenci je zde velmi těžký vstup do odvětví přes vysoké vstupní investice.

Automatic Data Processing (ADP)

Sektor: Technologie (HR)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

Automatic Data Processing ulehčuje práci HR oddělením mnoha firem. Společnost nabízí software na mzdy, firemní i státní předpisy a další nezbytnou administrativu. Mimo toho také disponuje sítí pro snazší nalezené práce a vyhledávání talentů.

Becton, Dickinson and Co. (BDX)

Sektor: Zdravotnictví (zdravotní potřeby)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,3 %

Becton, Dickinson má velmi široké portfolio produktů ve zdravotnických potřebách a diagnostických zařízeních. Becton, Dickinson vyrábí injekční stříkačky, produkty pro buněčnou analýzu, ale i velké diagnostické přístroje. Investice do zdraví a zdravotnictví se téměř vždy vyplatí.

Brown-Forman Corp. (BFB)

Sektor: Spotřebitelský (alkoholické nápoje)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,97 %

S produkty Brown-Forman máte zřejmě vlastní zkušenost. Že ne? A co třeba značka Jack Daniel’s a Woodford Reserve? Nejde ale jen o whisky, v portfoliu je i vodka, tequila, brandy, šampaňské a další produkty pod mnoha značkami.

Cardinal Health (CAH)

Sektor: Zdravotnictví (zdravotní potřeby)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,5 %

Cardinal Health je další akciový aristokrat z členů akciového indexu S&P 500. V produktech této společnosti najdeme skutečně široké portfolio od rukavic, anestetických masek až po chodítka.

Mimo produktů se Cardinal Health zaměřuje i na konzultační služby pro maloobchodní lékárny, pojišťovny a další zainteresované strany ve zdravotnictví.

Carrier Global Corp. (CARR)

Sektor: Průmysl (topení/klimatizace a přeprava)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,2 %

Carrier Global Corp. se zabývá topnými, ventilačními a klimatizačními systémy. V nabídce je tato společnost hojně využívána k přepravě zboží s teplotními požadavky – obvykle chladící vozy.

Caterpillar (CAT)

Sektor: Průmysl (těžké stroje)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,1 %

Caterpillar je špičková průmyslová společnost. Jedná se o podnik, jehož jméno se stalo synonymem pro těžké stroje. CAT je také předním světovým výrobcem dieselových motorů a motorů na zemní plyn. V portfoliu najdeme i dieselelektrické lokomotivy. Okrajově sahá CAT i třeba do spotřební elektroniky, například do odolných mobilních telefonů.

Chevron Corp. (CVX)

Sektor: Energetický (těžba)

Dividendový výnos v roce 2021: 5,4 %

Chevron Corp. se zaměřuje na průzkum ropy/zemního plynu, následné vrtání, těžbu, ale i přepravu, rafinaci, marketing a distribuci. Portfolio služeb je v oblasti energetiky a těžby maximální. CVX nabízí komplexní služby ve svém odvětví. Pro investory je to gigant, který má dobře rozvržené portfolio, zkušenosti a především aktiva.

Chubb (CB)

Sektor: Finance (pojištění)

Dividendový výnos v roce 2021: 2 %

Kompletní nabídka pojištění, to je Chubb. Od majetku, po úraz, přes životní či zemědělské pojištění. Chubb zaměstnává celosvětově přes 30 tisíc zaměstnanců a na poli pojištění je velmi oblíbený.

Cincinnati Financial Corp. (CINF)

Sektor: Finance (pojištění)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,6 %

Cincinnati Financial Corp. je konzervativní společností v oblasti pojištění majetku a úrazů. Její hodnota se odhaduje na 15 miliard dolarů. A to že je to dobrá dividendová akcie svědčí fakt, že CINF zvyšuje dividendu už více jak 60 let.

Cintas Corp. (CTAS)

Sektor: Průmysl (textilní)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,1 %

Cintas se zaměřuje na produkci profesionálního oblečení. Jedná se především o uniformy nebo oblečení se speciálními požadavky, například odolné teplu/ohnivzdorné a podobně. Okrajově nabízí Cintas také čistící prostředky.

Clorox Co. (CLX)

Sektor: Spotřebitelský (domácnost)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

Produkty značky Clorox nejsou oblíbené jenom v USA, ale po celém světě. Možná i vy máte doma filtrační konvici Brita nebo nějaký čistič od této společnosti. The Clorox se zaměřuje na mnoho spotřebitelských značek do domácnosti (obvykle bez elektroniky).

Coca-Cola Co. (KO)

Sektor: Spotřebitelský (sycené nápoje)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,3 %

Kdo by tento nápoj nepil nebo dokonce neznal. Coca-Colu ani její akcie asi netřeba blíže přestavovat. Pouze doplníme, že pod tuto značku patří i Sprite nebo Fanta. Pro více informací si rozhodně přečtete profil akcií Coca-Cola.

Colgate-Palmolive Co. (CL)

Sektor: Spotřebitelský (drogérie)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,2 %

Colgate známe asi všichni, představíme si zubní pastu, prací prášek nebo tablety či prášek do myčky. Věděli jste ale, že tato společnost byla založena už v roce 1806, tedy pouhých 30 let od “narození” Ameriky?

Consolidated Edison (ED)

Sektor: Utility (prodej energie)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,4 %

Consolidated Edison je pro investory rozhodně zajímavou společností, protože má o vlády v zásadě monopolní postavení. ED se zaměřuje na prodej elektřiny a plynu, celkově má 3,5 milionu zákazníků.

Dover Corp. (DOV)

Sektor: Průmysl

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Produkty Dover nejsou tak známé, ale je možné, že jste se s nimi nevědomky setkali. Dover produkuje komerční chladící a potravinářské zařízení. Na druhé straně portfolia má ale třeba i produkty pro bezpečné tankování paliva, či potřeby pro tisk.

Ecolab (ECL)

Sektor: Průmysl a služby (úprava vody)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,9 %

“We do hygiene stuff” je slogan společnosti. Není to asi moc chytlavé, ale nám to skvěle popisuje zaměření firmy. Ta upravuje vodu pro všechny druhy průmyslových zákazníků (od prádelen, přes potraviny až po ropné vrtačky). Ecolab také likviduje škůdce v restauracích a hotelech.

Essex Property Trust (ESS)

Sektor: Nemovitosti (investice)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,5 %

Essex Property Trust je fond investující do nemovitostí. Ve vlastním portfoliu najdeme 250 bytových komunit, a to především v San Franciscu a Seattlu.

Expeditors International of Washington (EXPD)

Sektor: Služby (doprava)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,1 %

Společnost Expeditors International, založená v roce 1979, poskytuje služby letecké a námořní přepravy po celém světě. Nabídku rozšiřuje o služby skladování a celní odbavení. Na této firmě je působivé, že má nulový dlouhodobý dluh. To se téměř nevidí.

Exxon Mobil Corp. (XOM)

Sektor: Energetický (těžba)

Dividendový výnos v roce 2021: 7,2 %

Pokud čtete tento článek abecedně, narazili jste na největšího rivala Exxonu a to Chevron. Už je jasné, že i Exxon působí v energetice, a to konkrétně v těžbě ropy a s tím spojené distribuci.

To že je taková společnost členem dividendových aristokratů je více než úctyhodné, protože výkyvy v tomto odvětví jsou obrovské. Podívejte se na volatilitu ceny ropy.

Federal Realty Investment Trust (FRT)

Sektor: Nemovitosti (pronájem)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,9 %

Federal Realty Investment Trust je realitní investiční fond, který vyplácí 90 % svých příjmů v dividendách. Portfolio FRT se skládá z luxusnějších bytů v oblíbených městech s vysokými nájmy. Tedy fond kupuje nemovitosti a pronajímá je.

Franklin Resources (BEN)

Sektor: Finance (investování)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,2 %

Franklin Templeton Investments jste možná již slyšeli. Dokonce pokud jste narazili na nějakého fundovaného finančního poradce, nabízel vám právě fondy Franklin Templeton. Jedná se o investiční společnost, která má ve správě více než 1,4 bilionů dolarů.

General Dynamics Corp. (GD)

Sektor: Průmysl (vojenský)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,9 %

Není nic stabilnějšího než dlouhodobé vládní zakázky (ještě do obrany USA). Přesně tímto směrem jde General Dynamics a jeho dodávky obraně – vojenský průmysl. Produkty GD zahrnují jaderné ponorky, bojová vozidla, zbraňové systémy a tryskáče Gulfstream.

Genuine Parts Co. (GPC)

Sektor: Průmysl (automobilový)

Dividendový výnos v roce 2021: 3 %

Genuine Parts sídlí v Atlantě a dodává náhradní díly pro automobily. Převážně se jedná o ložiska, hadice a hydraulické komponenty. Opět se jedná o velmi stabilní a logicky neustále poptávané zboží. Ostatně to je důvod, proč je Genuine Parts členem dividendových aristokratů.

Hormel Foods Corp. (HRL)

Sektor: Spotřebitelský (potravinářský)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,2 %

Hormel Foods se zaměřuje na mražené jídlo, tzv. hotovky. Nejoblíbenějším produktem jsou kuřecí nugetky, slanina a krůta. V USA se jedná o velmi oblíbenou značku, najdete ji skoro v každé ledničce.

Illinois Tool Works (ITW)

Sektor: Průmysl (široké zaměření)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,2 %

Illinois Tool Works působí v 55 zemí světa a zaměstnává více než 45 000 zaměstnanců. A co společnost vlastně vyrábí? Nejčastěji různé originální díly z polymeru pro automobilky. V portfoliu ale najdeme i potravinářský průmysl nebo produkty pro stavebnictví.

Johnson & Johnson (JNJ)

Sektor: Zdravotnictví (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,5 %

Kdo by neznal Johnson & Johnson? Mimo samotné značky Johnson & JohnsoJopn pod ní spadají také Listerine, Aveeno, Neutrogena, Tylenol, Sudafed, Benadryl, Zyrtec a Band-Aid. Tento konglomerát z New Jersey produkuje plenky, kontaktní čočky, medikaci, ale i vakcíny proti nemocem, například i proti COVID-19.

Kimberly-Clark Corp. (KMB)

Sektor: Spotřební zboží (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,3 %

Kimberly-Clark Corp. vám zřejmě nic neřekne, ale co třeba značky jako Depend, Huggies, Kleenex, Cottonelle, Scott a Kotex? Obvykle tedy tuto společnost budeme spojovat s hygienou – toaletní papír, papírové ručníky a ubrousky nebo potřeby pro ženy.

Leggett & Platt (LEG)

Sektor: Průmysl (výroba lůžkovin)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,6 %

Leggett & Platt pracuje s drátem a z něj dělá kostru pro postele, kancelářský nábytek nebo třeba sedačky automobilů. LEG se zaměřuje i na letecký průmysl a je tak poměrně pravděpodobné, že když jste naposledy letěli Boeingem, jeho sedala byla vyrobena ve spolupráci s firmou Leggett & Platt.

Linde (LIN)

Sektor: Průmysl (atmosférické plyny)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,5 %

Linde vyrábí a distribuuje atmosférické plyny: kyslík, dusík, helium, argon a další vzácné plyny. Ty jsou následně použity ve zdravotnictví, ale i rafinaci ropy, výroby oceli či optických vláken. A pokud právě pijete sycený nápoj, má v tom dost pravděpodobně prsty Linde.

Lowe's Cos. (LOW)

Sektor: Spotřebitelský (potřeby pro domácí kutily)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

Lowe’s je jedním ze dvou hlavních maloobchodních prodejců pro domácí kutily v USA. Oblíbený je u instalatérů, tesařů, ale i kutilů.

McCormick & Co. (MKC)

Sektor: Spotřebitelský (potraviny)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,5 %

Hlavním produktem společnosti McCormick & CO. je koření. Mimo koření má společnost pod palcem také společnosti jako Frank’s RedHot, Old Bay a French’s (majonézy).

McDonald's Corp. (MCD)

Sektor: Spotřebitelský (potraviny)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,5 %

Společnost McDonald’s je něco jako Coca-Cola. Není snad nikdo, kdo by ji neznal. Hamburgery, hranolky, ale dnes už třeba i snídaně nebo vyhlášená zmrzlina. Je to nezdravé, ale děti to milují, teenageři se tam scházejí a my jako investoři toho můžeme jen využít.

Medtronic (MDT)

Sektor: Zdravotnictví (cukrovka, kardiologie a další)

Dividendový výnos v roce 2021: 2 %

Medtronic se zaměřuje na zdravotnictví, ale na poměrně složité věci. Zkoumá, vyvíjí a dodává léky na cukrovku. Specializuje se také na srdeční chlopně a infuzní systémy. Investice je to rozhodně zajímavá, protože jsou zde vysoké vstupní náklady a velmi ceněné know how.

Nucor Corp. (NUE)

Sektor: Průmysl (ocel)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,9 %

Nucor asi neznáte, ale je to skutečně velký hráč v produkci oceli. Zbystřete určitě při pohledu na výplatní poměr, ten se totiž v jeho historii dostal až na 140 %.

Otis Worldwide (OTIS)

Sektor: Průmysl (výroba výtahů)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,2 %

Otis Worldwide je předním výrobcem výtahů a eskalátorů. Jeho produkty najdete po celém světě. Zároveň je tato společnost součástí akciového indexu S&P 500.

Pentair (PNR)

Sektor: Služby (úprava vody)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

Pentair je americká společnost na úpravu vody se sídlem v Irsku. Svoji působnost má společnost především v USA. A mimochodem, věděli jste, že pitnou vodu z kohoutku má na světě “jen” 71 % obyvatel?

People's United Financial (PBCT)

Sektor: Finance (banka)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,9 %

People’s United Financial je regionální banka ze severovýchodu USA. Tržní kapitalizace je “jen” 6,1 miliardy USD, ale o to více je působivější výnos 4,9 %.

PepsiCo (PEP)

Sektor: Spotřebitelský (sycené nápoje)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,9 %

Miliony loajálních zákazníků mluví za vše. Kdo by neznal tento sycený nápoj a jeho největšího konkurenta Coca-Colu? Oproti Coca-Cole má ovšem PepsiCo mnohem širší portfolio. Mimo sycených nápojů máme v nabídce také značky jako Lay’s, Fritos, Doritos, Cheetos, Tostitos, Ruffles a další. Věděli jste, že když jíte Lay’s, je to od konglomerátu Pepsi?

PPG Industries (PPG)

Sektor: Průmysl (nátěry/barvy)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

PPG je odborníkem na nátěry, barvy, laky. Důkazem kvality je i fakt, že společnost přečkala každou krizi a navyšuje dividendy už skoro 50 let. PPG věří i v letectví a automobilismu.

Procter & Gamble Co. (PG)

Sektor: Spotřebitelský (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

Procter & Gamble je zástupcem akciového indexu Dow Jones Industrial Average. Pod touto společností najdeme známé značky, například Bounty, Charmin, Crest, Downy, Febreze, Gillette, Olay, Old Spice, Oral-B, Pampers, Swiffer, Tampax a Tide.

Raytheon Technologies Corp. (RTX)

Sektor: Průmysl (obrana a letectví)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,8 %

Další člen dividendových aristokratů a členů S&P 500 je Raytheon. Tato společnost se zaměřuje na obranu, protiraketové systémy, zbraně a ochranu před kybernetickou válkou. Jedna z divizí vyrábí i letecké motory. Jedná se o společnost s přímou návazností na vojenskou sílu USA – veřejné zakázky.

Realty Income Corp. (O)

Sektor: Nemovitosti (nájem)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,8 %

Realty Income se specializuje na nemovitosti k pronájmu nejen fyzickým, ale i právnickým osobám. Právě komerční prostory zde hrají podstatnou roli. Realty Income by se vám také mohlo líbit tím, že dividendy vyplácí měsíčně.

Roper Technologies (ROP)

Sektor: Průmysl (technologie)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,6 %

U Roper Technologies hraje prim radiofrekvenční identifikace, tzv. RFID čipy. Že nevíte, co to je? Tyto čipy máte například v peněžence, jsou totiž součástí kreditních karet. Dividendový výnos ovšem nyní příliš nenadchne, může za to i obliba plateb mobilem.

S&P Global (SPGI)

Sektor: Finance (analytika)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,9 %

S&P je zkratka pro “Standard and Poor’s”, u této společnosti se tak bude jednat o analytiku, benchmarky a rating společností. Tyto hodnoty jsou velmi důležité pro velké společnosti a jejich obchodní partnery (s přímým vlivem na cenu akcií, ostatně kdo by chtěl držet akcie společnosti, které klesá rating).

The Sherwin-Williams Co. (SHW)

Sektor: Průmysl (laky)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,74 %

The Sherwin-Williams Co. nabízí všechny druhy výrobků pro konečnou úpravu dřeva a konzervační prostředky. V portfoliu má také lakýrnu pro automobilový průmysl. V České republice je tato společnost téměř neznámá, ale v USA ji zná každý.

Stanley Black & Decker (SWK)

Sektor: Průmysl (výroba elektrického nářadí)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Stanley Black & Decker určitě znáte. Ne? Elektronické nářadí této firmy se pravidelně dostává i na pulty (speciální akce) supermarketu Lidl. Na tuto společnost byste se rozhodně měli podívat, protože je velmi stabilní a dlouhodobě roste 5-7 % ročně.

Sysco Corp. (SYY)

Sektor: Spotřebitelský (potraviny)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,4 %

Sysco je největší velkoobchodní potravinářská společnost v USA. Tržní kapitalizací činí kolem 38 miliard USD. Jídlo je prostě základní potřebou a když to v tomto odvětví děláte dobře, rostete. Ostatně rostoucí dividenda po více jak 50 let je jasným důkazem.

Rowe Price Group (TROW)

Sektor: Finance (investice)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

Rowe Price Group je opět známé především v USA. Jedná se o jedno z největších jmen v investičním průmyslu. Největší zastoupení u TROW mají penzijní plány a správa investic jednotlivců – podílové fondy. TROW má ve správě asi 1,3 bilionů dolarů a známé je menšími investicemi cca 3-5 milionu dolarů do rizikového kapitálu.

Target Corp. (TGT)

Sektor: Spotřebitelský (maloobchod)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

Target je síť maloobchodních prodejen (supermarket). Jedná se o hlavní konkurenci Walmartu. Target má po celém světě téměř 1 900 obchodů v USA a více než 350 000 zaměstnanců.

VF Corp. (VFC)

Sektor: Spotřebitelský (maloobchod)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

VF Corp. vám asi nic neřekne, ale co značky jako The North Face, Vans, Timberland, JanSport, Eastpak, Wrangler, Lee, Dickies a další? Už jsme doma! A že to VF umí nám dokazuje skutečně dlouho, dividenda roste už téměř 50 let.

Rite Aid (WBA)

Sektor: Spotřebitelský (maloobchod – lékárny)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,8 %

Rite Aid a jeho Walgreens je v USA synonymem pro lékárnu či zdravotnické potřeby. Tento řetězec expandoval i do Evropy, kde koupil Boots Alliance a zkouší to i v Asii, konkrétně v Číně, kde má 40 % lékárenské sítě Sinopharm. Jedná se o velmi stabilní a prosperující odvětví podnikání. Svědčí o tom i výnos 3,8 %.

Walmart (WMT)

Sektor: Spotřebitelský (maloobchod)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,5 %

Jen o pár řádků výše je hlavní konkurent – Target. V USA se říká, že v rámci supermarketů hraje Target druhé housle, ale Walmart nabídne jen o jednu desetinu procentního bodu lepší dividendový výnos. Rozhodování mezi těmito společnostmi tak nemusí být úplně jednoznačné.

W.W. Grainger (GWW)

Sektor: Průmysl (maloobchod)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

W.W. Grainger prodává vše od elektrického nářadí, rukavic a sanitárních potřeb až po osvětlení či barvy. V obchodech W.W. Grainger jsou doma instalatéři, tesaři, opraváři a kutilové. Společnost působí nejen v USA, ale také po celé Asii, Evropě, Kanadě a Latinské Americe.

Kdo jsou dividendoví králové?

Samo označení dividendový král zní vznešeně. A skutečně, jedná se o elitu mezi dividendovými akciemi. Proč se o dividendové krále zajímat a jaké akcie mezi tuto smetánku patří? To se dozvíte v našem seznamu dividendových králů pro rok 2024.

Za dividendové krále považujeme společnosti, které splňují následující podmínky:

 • rok co rok zvyšují vyplácenou dividendu, a to minimálně po dobu 50 let
 • jsou součástí akciového indexu S&P 500
 • tržní kapitalizace je vyšší jak 3 miliardy dolarů

50 let je skutečně dlouhá doba, a proto se mezi dividendové krále dostalo pouze 37 společností. Pokud byste ovšem slevili z nároků a stačily by vám akciové společnosti, které navyšují dividendu minimálně 25 let v řadě, můžete se poohlédnout po výše zmíněných dividendových aristokratech.

Mimochodem, asi vás to napadlo, jedna společnost může být jak dividendový aristokrat, tak dividendový král.

Dividendové akcie rozhodně patří do vyváženého portfolia. Obvykle se dividendové akcie řadí mezi konzervativní investice s jistou dividendou a mírným zhodnocením samotné ceny akcií. U dividendových králů to ale úplně říci nelze.

Mezi roky 1994 a 2019, tedy za 25 let překonalo portfolio všech dividendových králů (všechny se stejným procentním zastoupením) index S&P 500 více jak dvakrát.

Seznam dividendových králů pro rok 2024 (abecedně):

3M (MMM)

Sektor: Spotřební průmysl (více odvětví)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,5 %

Kolik let vyplácí dividendu: 64 let

Nákupem akcií 3M získáte nejen dividendového krále, ale i diverzifikované portfolio, a to vše jedním nákupem. Společnost má v nabídce přes 60 000 produktů. A není se čemu divit, když se podíváte na odvětví, kde 3M podniká: elektronika, doprava, zdravotní péče, kancelářské potřeby, bezpečnost a další.

S produkty 3M máte určitě osobní zkušenost (třeba o tom ale nevíte). Podívejte se blíže na tohoto giganta, který je zajímavý právě z hlediska diverzifikace v nákupu akcií jedné firmy.

Abbott Laboratories (ABT)

Sektor: Zdravotnictví (kardiovaskulární přístroje)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Věříme, že produkty této společnosti nebudete nikdy potřebovat, ale kdybyste náhodou někdy měli problémy se srdcem, s velkou pravděpodobností se s touto značkou setkáte. Hlavním businessem Abbott Laboratories jsou diagnostické a kardiovaskulární přístroje.

Mimochodem horkou novinkou je kardio-monitoring ovládaný chytrým telefonem.

Abbott Laboratories Healthcare by se místo finančními výsledky měla chlubit počtem zachráněných životů. Investoři ovšem stále raději finanční čísla a ty ukazují roční tržby přes 35 USD.

Abbvie (ABBV)

Sektor: Zdravotnictví (léky na artritidu a hepatitidu)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,7 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Humira je hlavním produktem společnosti AbbVie. Opět doufáme, že tento produkt nepotřebujete a nikdy potřebovat nebudete, ale kdyby vás trápila artritida, zřejmě se s tímto lékem setkáte.

Humira byla skutečným trhákem společnosti, ovšem poslední dobou se v lécích na artritidu objevila slušná konkurence. AbbVie si s tím poradilo jako skutečný dividendový král, rozšířilo portfolio a díky investici do Allerganu – výrobce botoxu nebo do léčky hepatitidy typu C, si drží skvělé finanční výsledky.

ABM (ABM)

Sektor: Průmyslový

Dividendový výnos v roce 2021: 1,58 %

Kolik let vyplácí dividendu: 53 let

ABM působí hned v několika druzích průmyslu. Zabývá se sanitárními výrobky, osvětlením, energetikou, ventilacemi a klimatizacemi. V portfoliu najdeme i údržbu podnikových sítí.

ABM neustále roste a hledá nové investice. V roce 2021 koupila hlavní podíl ve společnosti Able Services. Jednalo se o konkurenční společnost zaměřující se na úklid a podnikovou údržbu. Cena tohoto obchodu byla 830 milionů dolarů.

Altria Group (MO)

Sektor: Tabákový

Dividendový výnos v roce 2021: 4,7 %

Kolik let vyplácí dividendu: 52 let

Pokud neholdujete tabákovým výrobkům, tak vám možná Altria nic neřekne. Ovšem i jako nekuřáci určitě znáte značku Marlboro.

Altria se dlouhodobě potýká s klesajícím počtem kuřáků. Jako pravý dividendový král si s touto situací poradí a investuje i do dalších značek a odvětví. V první řadě jsou zde investice do moderních e-cigaret, ale také do vinařství Ste (100% podíl) nebo do celosvětového pivního gigantu Anheuser-Busch (10% podíl).

American States Water (AWR)

Sektor: Průmysl a služby (úprava vody)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,55 %

Kolik let vyplácí dividendu: 66 let

Voda je základní životní potřebou. I proto se jedná o komoditu s největší odolností vůči recesi. Ostatně to vše potvrzují data společnosti American States Water, ta se řadí mezi dividendové krále již 66 let.

American States Water je vodohospodářská společnost zabývající se úpravou a distribucí vody, včetně odpadní vody. Mimo široké společnosti má mezi zákazníky i několik vojenských základen USA.

Becton, Dickinson and Co. (BDX)

Sektor: Zdravotnictví (zdravotní potřeby)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,3 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Injekční stříkačky, produkty pro buněčnou analýzu či diagnostické přístroje, to jsou hlavní produkty firmy Becton, Dickinson. Investice do zdravotnictví a do zdravotních pomůcek je téměř vždy sázkou na jistotu. Ovšem dividendový výnos posledních let společnosti Becton, Dickinson je pod inflací.

Black Hills (BKH)

Sektor: Energetický

Dividendový výnos v roce 2021: 3,46 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Black Hills je regulovaná elektrická a plynárenská společnost, která působí v Coloradu, Iowě, Kansasu, Montaně, Nebrasce, Jižní Dakotě a Wyomingu. Distribuci poskytuje asi 1,3 milionu zákazníků.

Black Hills podniká v regulovaném odvětví, dlouhodobě odhaduje nejen další růst dividend, ale i zhodnocení ceny akcií 5 až 7 %.

California Water (CWT)

Sektor: Služby (voda)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,44 %

Kolik let vyplácí dividendu: 53 let

California Water Service je 3. největší veřejně vlastněná vodárenská společnost ve Spojených státech. Společnost má šest dceřiných společností, které zásobují vodou asi dva miliony lidí (především v Kalifornii).

Cincinnati Financial (CINF)

Sektor: Finance (pojištění)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,6 %

Kolik let vyplácí dividendu: 60 let

Cincinnati Financial Corp. zvyšuje dividendu již 60 let v řadě. Společnost podniká v oblasti pojištění majetku a úrazu. Hodnota CINF se v roce 2022 odhaduje na 15 miliard dolarů a v USA se řadí mezi oblíbené pojišťovací instituce.

Coca-Cola Co. (KO)

Sektor: Spotřebitelský (sycené nápoje)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,3 %

Kolik let vyplácí dividendu: 59 let

Kdo by neznal Coca-Colu? Akcie Coca-Cola asi netřeba blíže představovat. Ale věděli jste, že se pod Coca-Cola Co. neschovává jen známý sladký tmavý nápoj, ale také Sprite nebo Fanta? Pro více informací si přečtěte detailní profil akcií Coca-Cola.

Consolidated Edison (ED)

Sektor: Utility (prodej energie)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,4 %

Kolik let vyplácí dividendu: 58 let

Investice do Consolidated Edison je pro investory zajímavá hned z několika hledisek. Tím prvním je samozřejmě účast ve vybraném klubu dividendových králů, neustále navyšování dividendy a obecně slušná dividenda 4,4 %.

Consolidated Edison má navíc další benefit. V zásadě se pyšní monopolem na prodej elektřiny a plynu pro cca 3,5 milionu zákazníků.

Commerce Bancshares (CBSH)

Sektor: Finance (bankovnictví)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,42 %

Kolik let vyplácí dividendu: 53 let

Commerce Bancshares má historii již od roku 1865. Celkově má miliony spokojených klientů v Coloradu, Kansasu, Missouri, Illinois a Oklahomě. Mimo retailových bankovních služeb nabízí Commerce Bancshares také podnikové bankovnictví, správu aktiv či investice.

Dover Corp. (DOV)

Sektor: Průmysl

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Kolik let vyplácí dividendu: 66 let

Dover a American States Water jsou dvě společnosti, které neustále zvyšují dividendy, u obou již po dobu 66 let a jsou to tedy ti největší matadoři dividendových králů.

A že vám Dover nic neříká? Jeho produkty totiž nejsou komerčně známé, navíc se zaměřuje na obchod s podnikateli (business to business). Dover dodává komerční chladící zařízení, komponenty pro velké tiskárny nebo bezpečnostní zařízení pro tankování paliva.

Emerson (EMR)

Sektor: Průmysl

Dividendový výnos v roce 2021: 2,12 %

Kolik let vyplácí dividendu: 64 let

Emerson má dva hlavní segmenty. Pokud je rozdělíme podle příjmů, tak cca 60 % plyne z automatických systémů pro ropný a plynárenský průmysl. Jedná se o zařízení i software usnadňující těžbu a distribuci.

Zbylých cca 40 % příjmů tvoří divize komerčních produktů pro vytápění a klimatizaci.

Farmers & Merchants Bancorp (FMCB)

Sektor: Finance (bankovnictví)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,61 %

Kolik let vyplácí dividendu: 56 let

Farmers & Merchants Bancorp je kalifornská banka s 32 pobočkami. Tržní kapitalizace této banky je těsně pod 1 miliardou USD.

Společnost, ostatně stejně jako mnozí jiní v bankovním sektoru, je řízena konzervativně, ostatně svědčí o tom i velmi pozvolný růst dividendy.

Federal Realty Investment Trust (FRT)

Sektor: Nemovitosti (pronájem)

Dividendový výnos v roce 2021: 4,9 %

Kolik let vyplácí dividendu: 54 let

Federal Realty Investment Trust je realitní investiční fond, který vyplácí 90 % svých příjmů v dividendách. Portfolio FRT se skládá z luxusnějších bytů v oblíbených městech s vysokými nájmy. Fond nekupuje nemovitosti, ale pronajímá je.

Genuine Parts Co. (GPC)

Sektor: Průmysl (automobilový)

Dividendový výnos v roce 2021: 3 %

Kolik let vyplácí dividendu: 65 let

Aktuálně jsou mezi dividendoými králi s 66 lety výplaty dvě společnosti, Genuine Parts s 65 lety jim je těsně v závěsu. A co společnost dělá? Genuine Parts se zaměřuje na náhradní díly pro automobily, převážně se jedná o ložiska, hadice a hydraulické komponenty.

Genuine Parts sídlí v Atlantě, ale má široký záběr napříč USA.

H.B. Fuller Company (FUL)

Sektor: Chemický průmysl (lepidla, tmely)

Dividendový výnos v roce 2021: 0,9 %

Kolik let vyplácí dividendu: 52 let

H.B. Fuller je přední světový výrobce lepidel, tmelů a dalších speciálních chemických produktů. Ve smetánce dividendových králů se nenachází dlouho, dividendu zvyšuje po dobu 52 let, ale aktuálně se stále nacházíme jen na 0,9 %. To je hluboko pod inflací.

Hormel Foods (HRL)

Sektor: Spotřebitelský

Dividendový výnos v roce 2021: 2,27 %

Kolik let vyplácí dividendu: 55 let

Hormel Foods má celosvětový dopad, produkty této značky najdete snad v každém supermarketu. O Hormel Foods jste možná neslyšeli, protože pod tímto firemním názvem najdeme značky jako je Skippy, SPAM, Applegate, Justin’s, Jennie-O a mnohé další.

Společnost Hormel Foods má roční tržby přes 10 miliard USD. Tedy zhruba ve výši HDP České republiky.

Johnson & Johnson (JNJ)

Sektor: Zdravotnictví (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,5 %

Kolik let vyplácí dividendu: 59 let

Pudry, krémy, plenky, mýdla, kontaktní čočky, ústní vody, vakcína proti COVID-19 a mnohé další produkty patří pod firmu Johnson & Johnson. V obchodní síti tyto produkty najdete pod značkami Listerine, Aveeno, Neutrogena, Tylenol, Sudafed, Benadryl, Zyrtec a Band-Aid.

I přes zaměření na zdravotní a hygienické produkty má firma Johnson & Johnson velmi široké a tudíž diverzifikované portfolio.

Kimberly-Clark Corp. (KMB)

Sektor: Spotřební zboží (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,3 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Jedná se o další známě neznámou firmu. Zatímco Kimberly-Clark Corp. vám asi nic neřekne, obchodní značky Depend, Huggies, Kleenex, Cottonelle, Scott nebo Kotex již zřejmě znáte. S portfoliem produktů pro osobní hygienu má Kimberly-Clark Corp. nejen široké portfolio, ale také stabilní poptávku.

Lancaster Colony (LANC)

Sektor: Potravinářský

Dividendový výnos v roce 2021: 1,87 %

Kolik let vyplácí dividendu: 58 let

Lancaster Colony se zmařuje na potravinářské výrobky již od roku 1969. Pokud si budete chtít produkty této společnosti koupit, zaměřte se na doplňky, které máte rádi. Například krutony do polévky, mražené pečivo na dopečení do trouby a podobně.

Roční tržby společnosti jsou kolem 1,6 miliard amerických dolarů.

Lowe's Cos. (LOW)

Sektor: Spotřebitelský (potřeby pro domácí kutily)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

Kolik let vyplácí dividendu: 59 let

V Evropě jméno Lowe’s Cos. neznáme, ale kdybyste byli domácími kutily v USA, určitě byste tento obchodní řetězec znali. Je to něco jako v České republice Hornbach, OBI, Baumax… Prostě oblíbený obchod pro kutily.

National Fuel (NFG)

Sektor: Energetický (zemní plyn)

Dividendový výnos v roce 2021: 3,07 %

Kolik let vyplácí dividendu: 51 let

Energetický průmysl je cyklický, navíc se potýká s vysokými náklady na průzkum. A právě proto je National Fuel jedinou společností svého druhu v úzkém kruhu dividendových králů.

National Fuel se nezaměřuje jen na těžbu, ale také na distribuci a skladování zemního plynu. Denně přes National Fuel proteče cca 25,3 milionů metrů krychlových zemního plynu. Skvělé plánování a zásobníky drží tuto společnost mezi dividendovými králi.

Nordson (NDSN)

Sektor: Průmyslový výroba

Dividendový výnos v roce 2021: 0,78 %

Kolik let vyplácí dividendu: 58 let

Nordson se specializuje na produkty pro dávkování, nanášení a kontrolu lepidel, tmelů, nátěrů a polymerů obecně. Cílem produktů Nordson je testování a zaručení kvality při ošetření a vytvrzování povrchů.

Pokud nejste domácí kutil a nezabýváte se o stavební technologie, zřejmě vám to nic neřekne, v globálním měřítku se ovšem jedná o velmi zajímavý business.

Nordson je dividendovým králem již 58 let, dividendový výnos je ovšem pouze 0,78 %, tedy jeden z nejmenších.

Northwest Natural Holding (NWN)

Sektor: Energetický

Dividendový výnos v roce 2021: 4,1 %

Kolik let vyplácí dividendu: 65 let

Northwest Natural Holding dodává zemní plyn více než 760 000 uživatelům. A jak z názvu vyplývá, působení společnosti je na severozápadu USA, tedy u Pacifiku.

Zvyšováním dividend po dobu 65 let je velmi slušné a řadí společnost mezi skutečné dividendové krále – matadory. Navíc dividendový výnos 4,1 % také řadíme k tomu lepšímu.

Parker-Hannifin (PH)

Sektor: Průmyslový

Dividendový výnos v roce 2021: 1,26 %

Kolik let vyplácí dividendu: 65 let

Parker-Hannifin vyplácí dividendu již 71 let a 65 v řadě let ji zvyšuje. Jedná se o diverzifikovaného průmyslového výrobce hydraulických a pneumatických zařízení (využíváno například u stavebních strojů).

Roční tržby této společnosti jsou přes 14 miliard amerických dolarů.

PepsiCo (PEP)

Sektor: Spotřebitelský (sycené nápoje)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,9 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Pepsi Company, největší konkurent Coca-Coly s miliony věrnými zákazníky, rozhodně patří mezi dividendové krále. Věděli jste, že pod PepsiCo najdete i jiné značky, a to dokonce značky mimo sycené nápoje? Například sem patří Lay’s, Fritos, Doritos, Cheetos, Tostitos, Ruffles a další.

PPG Industries (PPG)

Sektor: Průmysl (nátěry/barvy)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,4 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

PPG je odborníkem na nátěry, barvy, laky. Důkazem kvality je i fakt, že společnost přečkala každou krizi a navyšuje dividendy už 50 let. Kvalitě PPG věří i v letectví a automobilovém průmyslu.

Procter & Gamble Co. (PG)

Sektor: Spotřebitelský (široké portfolio)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,3 %

Kolik let vyplácí dividendu: 65 let

Procter & Gamble je členem nejen dividendových králů, ale také akciového indexu Dow Jones Industrial Average. Pod touto společností najdeme známé značky, například Bounty, Charmin, Crest, Downy, Febreze, Gillette, Olay, Old Spice, Oral-B, Pampers, Swiffer, Tampax a Tide.

SJW Group (SJW)

Sektor: Služby (voda a nemovitosti)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,87 %

Kolik let vyplácí dividendu: 55 let

SJW Group je vodárenská společnost, která působí v Silicon Valley v Kalifornii. Hlavním businessem je zpracování (čistění a úprava) vody, její skladování a distribuce.

Společnost má také malou realitní divizi, jenž působí ve stejné oblasti – Kalifornie a Tennessee.

Stanley Black & Decker (SWK)

Sektor: Průmysl (výroba elektrického nářadí)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,6 %

Kolik let vyplácí dividendu: 54 let

Značku Stanley Black & Decker zřejmě znáte z akčních letáků Lidl. Právě tento supermarket prodává elektronické nářadí Black & Decker. Obecně je ale jinak značka známá především v zahraničí. Mimo pravidelné dividendy se můžete těšit i na zajímavý a stabilní růst ceny akcií, ten je cca 5-7 % ročně.

Stepan (SCL)

Sektor: Chemický

Dividendový výnos v roce 2021: 1,04 %

Kolik let vyplácí dividendu: 54 let

Společnost Stepan byla založena v roce 1932 a proslavila se jedním produktem. Jednalo se o chemikálii, která brání rozvíření prachu na venkovských silnicích Illinois. Dnes má společnost již široké portfolio aktivních povrchových látek a roční tržby na úrovni 2,3 miliardy dolarů.

Sysco Corp. (SYY)

Sektor: Spotřebitelský (potraviny)

Dividendový výnos v roce 2021: 2,4 %

Kolik let vyplácí dividendu: 51 let

Sysco je největší velkoobchodní potravinářská společnost v USA. Tržní kapitalizací činí kolem 38 miliard USD. Jídlo je prostě základní potřebou a minimální cyklické výkyvy.

Tootsie Roll (TR)

Sektor: Spotřebitelský (potraviny)

Dividendový výnos v roce 2021: 1,08 %

Kolik let vyplácí dividendu: 52 let

Historie společnosti Tootsie Roll sahá do 19. století, konkrétně do roku 1896, kdy Leo Hirschfield začal prodávat cukroví z rodinného receptu v malém obchodě v Brooklynu. Svůj recept Leo Hirschfiled uplatnil i v zaměstnání, kam se vydal, konkrétně šlo o The Stern & Saalberg Company a později o The Sweets Company of America. Teprve následně se zformovala dnes známá Tootsie Roll.

Tootsie Roll určitě znáte, pokud jste někdy byli v USA, pár prodejen se nachází i v Mexiku a Kanadě.

Universal Corp. (UVV)

Sektor: Tabákový

Dividendový výnos v roce 2021: 6,18 %

Kolik let vyplácí dividendu: 50 let

Universal Corporation je největším světovým vývozcem a dovozcem listového tabáku. Společnost byla založena v roce 1886 a založila si jméno na férovém jednání s farmami a kvalitním zpracování tabáku. Ostatně tyto hodnoty Universal Corp. dodržuje dodnes, a právě proto je mezi dividendovými králi a v roce 2021 nabídla dividendu 6,18 %.

I když jedna ze základních pouček obchodování říká, že zisky minulé nejsou zárukou zisků budoucích, přeci jen je pravděpodobnější, že tyto společnosti zde vydrží déle než nějaký startup, který sice dokázal udělat velké zhodnocení, ale jen během dvou let.

Výhody dividendových králů se ukáží i v případě, když se podíváme na nejznámější českou společnost vyplácející dividendy – ČEZ. Z dividendy ve výši 9 korun v roce 2004 rychle vystoupala až na 53 Kč v roce 2009, aby postupně klesala a v roce 2018 byla už jenom 24 korun. V roce 2020 byla dividenda 52 Kč a rok poté 2021 byla opět nižší, konkrétně 44 Kč.

To značí, že ČEZ nedokáže při problémech udržet své zisky. Jeho budoucí vývoj je proto značně nejistý. Dividendoví králové tímto neduhem netrpí.

Výpočet dividendového výnosu

Dividendový výnos se počítá vždy k roční výši dividendy. Pokud tedy společnost vyplácí dividendu například dvakrát ročně, pro výpočet se použije součet dvou posledních dividend.

Samotný dividendový výnos je souhrn dividend za poslední rok dělený cenou akcií a vynásobený stem, aby výsledek vyšel v procentech.

Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/55*100 = 2,9 %.

Jak vybrat vhodné akcie?

Hned úvodem je třeba říct, že ani u jednoho dividendového krále není nákup jeho akcií vyloženou chybou. Akcie těchto společností se kupují na dlouhou dobu kvůli pravidelné dividendě a proto samotná cena akcií není úplně nejdůležitější.

Pro vhodný výběr akcií lze dobře použít P/E poměr (z anglického price-to-earnings neboli poměr ceny k výdělku). V případě dividendových králů se vlastně jedná o opačný poměr dividendového výnosu, je to cena akcie dělená roční dividendou.

Pro společnost z předchozího příkladu je P/E poměr 55/(0,8+0,8)=34,4. Znamená to, že pro roční zisk 1 dolaru v dividendě je potřeba investovat 34,4 dolarů. Nebo také že pokud by byly dividendy vyplácené ve stále stejné výši, pak by se vám po uplynutí 34,4 roku z dividend zaplatil celý nákup akcií

Obecně lze říci, že pokud u dané akcie vychází poměr P/E do 20, lze uvažovat u koupi, při vyšším poměru se vyplatí počkat na zlepšení situace.

Poměr P/E není však jediný, podle kterého byste se při nákupu měli řídit. Dalším důležitým prvkem je mít vyvážené portfolio dividendových králů z hlediska jednotlivých oborů.

I když si totiž akcie chcete pořídit na velmi dlouhou dobu a všechny společnosti neustále vyplácí dividendy, nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že nebudete jednoho dne nuceni akcie prodat. Pak by bylo velmi nemilým zjištěním, že vlastníte akcie jen z jednoho oboru, který zrovna zažívá útlum a vy jste tak při prodeji prodělali.

Budete-li si vybudovávat své portfolio dividendových králů či aristokratů, je taktéž nutné dobře zvolit brokera. Pokud už u nějakého máte založený účet a aktivně obchodujete, klidně u něj zůstaňte.

Pokud si však budete zakládat účet jen kvůli nákupu akcií pro výplatu dividendy, dobře si zjistěte veškeré poplatky za správu (neaktivního) účtu, ať na poplatcích neplatíte víc, než kolik vyděláte na dividendách. Pro lepší orientaci při výběru můžete využít naše recenze.

Doporučení akcioví brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Vyplatí se o dividendových králích či aristokratech uvažovat?

V rámci vyváženého portfolia mají své nezastupitelné místo. Není vhodné veškerými svými prostředky spekulovat na vývoj cen akcií. Zejména v době krizí pak pravidelně vyplácené dividendy mohou značně vylepšit jinak ztrátové obchodování. Vhodné jsou pochopitelně i pro velmi konzervativní investory, kteří nechtějí aktivně obchodovat na akciových trzích.

Pomocí portfolia dividendových králů si lze časem vytvořit solidní pasivní příjem. Budete-li své portfolio pravidelně rozšiřovat a své zisky reinvestovat, po desítkách let při odchodu do důchodu můžete mít velmi slušné přilepšení k penzi (jestli vůbec nějaká penze budete).

Zaujala vás možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendu? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích

Poslední aktualizace seznamu proběhla 11. 4. 2022

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
34
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

lnd

PE poměr = Cena za akcii / Zisk na akcii = Price per Share / Earnings per Share

lnd

V ukazkovem vypoctu mate misto ceny 55usd omylem dosazenych 75usd.

“Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/75*100=2,91%.”

Redakce Finex

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Příklad byl uveden správně, pouze s překlepem. Opravili jsme to. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.