Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kdo jsou to dividendoví králové a dividendoví aristokraté?

Kdo jsou to dividendoví králové a dividendoví aristokraté?

Kdo jsou to dividendoví králové a dividendoví aristokraté?

Akcie jsou za posledních několik desetiletí nejvíce rostoucím trhem, který pro investované peníze nabízí nejen možnost překonání inflace, ale také pěkného zisku navrch.

Kromě společností, jejichž akcie rostou na ceně a zhodnocují tak vložené peníze, jsou zajímavé především také společnosti, které vyplácí dividendy.

Pro některé z těchto společností se ustálilo označení dividendových aristokratů a dividendových králů.

 • Jako dividendoví aristokraté se označují společnosti, které rok co rok zvyšují vyplácenou dividendu a to minimálně po dobu 25 let.
 • Mezi dividendové krále řadíme společnosti, které bez přerušení 50 a více let vyplácejí dividendy, které se nesnižují a jsou vždy vyplaceny minimálně v takové výši, jako dividenda předchozí.

Obsah článku

1.Kdo jsou dividendoví aristokraté?Seznam dividendových aristokratů2.Kdo jsou dividendoví králové?Seznam dividendových králů3.Výpočet dividendového výnosu4.Jak vybrat vhodné akcie?5.Vyplatí se o dividendových králích či aristokratech uvažovat?

Kdo jsou dividendoví aristokraté?

Aristokraté jsou skupinou několika společností, které by bylo možné označit jako ty "nejlepší z nejlepších“ na akciovém trhu. Dividendoví aristokraté mají také dlouhou historii překonávání trhu.

Požadavky na to, aby se společnost stala dividendovým aristokratem jsou následující:

 • společnost se musí nacházet v indexu S&P 500,
 • společnost musí 25 nebo více let po sobě zvyšovat vyplácenou dividendu,
 • akcie této společnosti musí splňovat určité minimální požadavky na obchodní objem a likviditu.

Seznam dividendových aristokratů

Mezi dividendové aristokraty se v době psaní tohoto článku řadí 65 společností:

Poslední aktualizace seznamu proběhla 25. 3. 2021

Kdo jsou dividendoví králové?

Další kategorií jsou kromě aristokratů také králové. Aby se společnost mohla klasifikovat jako dividendový král, musí splňovat následující kritéria:

 • společnost se musí nacházet v indexu S&P 500,
 • společnost musí 50 nebo více let po sobě vyplácet dividendu a meziročně ji vždy musí zvyšovat,
 • tržní kapitalizace této společnost musí být alespoň 3 miliard dolarů.

Mimochodem, jedna společnost může spadat do obou těchto skupin.

Zaměříme-li se podrobněji na sektory, ze kterých jsou dividendoví králové, zjistíme, že se jedná o nezbytné obory jako zdravotnictví, průmysl nebo potravinářství.

To je hlavním důvodem, proč firmy z těchto odvětví jsou schopné generovat zisky i v tak dlouhých obdobích, ve kterých nastávaly i velké ekonomické krize.

Seznam dividendových králů

Součástí tohoto elitního klubu je v době psaní tohoto článku 31 společností:

Poslední aktualizace seznamu proběhla 25. 3. 2021

Fakt, že tyto společnosti dokázaly přes 50 let v řadě vyplácet nesnižující se dividendu nebyl vykoupen nízkým zhodnocením.

Během 25 let (mezi roky 1994 a 2019) překonalo portfolio všech dividendových králů (všechny se stejným procentním zastoupením) index S&P 500 více jak dvakrát.

Navíc i když jedna ze základních pouček obchodování říká, že zisky minulé nejsou zárukou zisků budoucích, přeci jen je pravděpodobnější, že tyto společnosti zde vydrží déle než nějaký startup, který sice dokázal udělat velké zhodnocení, ale jen během dvou let.

Výhody dividendových králů se ukáží i v případě, když se podíváme na nejznámější českou společnost vyplácející dividendy – ČEZ. Z dividendy ve výši 9 korun v roce 2004 rychle vystoupala až na 53 Kč v roce 2009, aby postupně klesala a v roce 2018 byla už jenom 24 korun.

To značí, že ČEZ nedokáže při problémech udržet své zisky. Jeho budoucí vývoj je proto značně nejistý. Dividendoví králové tímto neduhem netrpí.

Výpočet dividendového výnosu

Dividendový výnos se počítá vždy k roční výši dividendy. Pokud tedy společnost vyplácí dividendu například dvakrát ročně, pro výpočet se použije součet dvou posledních dividend.

Samotný dividendový výnos je souhrn dividend za poslední rok dělený cenou akcií a vynásobený stem, aby výsledek vyšel v procentech.

Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/55*100 = 2,9 %.

Jak vybrat vhodné akcie?

Hned úvodem je třeba říct, že ani u jednoho dividendového krále není nákup jeho akcií vyloženou chybou. Akcie těchto společností se kupují na dlouhou dobu kvůli pravidelné dividendě a proto samotná cena akcií není úplně nejdůležitější.

Pro vhodný výběr akcií lze dobře použít P/E poměr (z anglického price-to-earnings neboli poměr ceny k výdělku). V případě dividendových králů se vlastně jedná o opačný poměr dividendového výnosu, je to cena akcie dělená roční dividendou.

Pro společnost z předchozího příkladu je P/E poměr 55/(0,8+0,8)=34,4. Znamená to, že pro roční zisk 1 dolaru v dividendě je potřeba investovat 34,4 dolarů. Nebo také že pokud by byly dividendy vyplácené ve stále stejné výši, pak by se vám po uplynutí 34,4 roku z dividend zaplatil celý nákup akcií

Obecně lze říci, že pokud u dané akcie vychází poměr P/E do 20, lze uvažovat u koupi, při vyšším poměru se vyplatí počkat na zlepšení situace.

Poměr P/E není však jediný, podle kterého byste se při nákupu měli řídit. Dalším důležitým prvkem je mít vyvážené portfolio dividendových králů z hlediska jednotlivých oborů.

I když si totiž akcie chcete pořídit na velmi dlouhou dobu a všechny společnosti neustále vyplácí dividendy, nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že nebudete jednoho dne nuceni akcie prodat. Pak by bylo velmi nemilým zjištěním, že vlastníte akcie jen z jednoho oboru, který zrovna zažívá útlum a vy jste tak při prodeji prodělali.

Budete-li si vybudovávat své portfolio dividendových králů či aristokratů, je taktéž nutné dobře zvolit brokera. Pokud už u nějakého máte založený účet a aktivně obchodujete, klidně u něj zůstaňte.

Pokud si však budete zakládat účet jen kvůli nákupu akcií pro výplatu dividendy, dobře si zjistěte veškeré poplatky za správu (neaktivního) účtu, ať na poplatcích neplatíte víc, než kolik vyděláte na dividendách. Pro lepší orientaci při výběru můžete využít naše recenze.

Doporučení akcioví brokeři

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Vyplatí se o dividendových králích či aristokratech uvažovat?

V rámci vyváženého portfolia mají své nezastupitelné místo. Není vhodné veškerými svými prostředky spekulovat na vývoj cen akcií. Zejména v době krizí pak pravidelně vyplácené dividendy mohou značně vylepšit jinak ztrátové obchodování. Vhodné jsou pochopitelně i pro velmi konzervativní investory, kteří nechtějí aktivně obchodovat na akciových trzích.

Pomocí portfolia dividendových králů si lze časem vytvořit solidní pasivní příjem. Budete-li své portfolio pravidelně rozšiřovat a své zisky reinvestovat, po desítkách let při odchodu do důchodu můžete mít velmi slušné přilepšení k penzi (jestli vůbec nějaký mít budete).

Zaujala vás možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendu? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 3 komentáře
lnd

PE poměr = Cena za akcii / Zisk na akcii = Price per Share / Earnings per Share

lnd

V ukazkovem vypoctu mate misto ceny 55usd omylem dosazenych 75usd.

„Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/75*100=2,91%.“

Magazín Finex

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Příklad byl uveden správně, pouze s překlepem. Opravili jsme to. :-)

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo