Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Podílové fondy nebo ETF? Výhody pasivně řízených portfolií

Podílové fondy nebo ETF? Výhody pasivně řízených portfolií

Podílové fondy nebo ETF? Výhody pasivně řízených portfolií

Podílové fondy jsou nástrojem kolektivního investování. Sdružují finanční prostředky jednotlivých investorů, kteří hromadně investují prostřednictvím nákupu podílových listů.

Peníze ve fondech pak investiční společnost, jež je správcem podílového fondu, investuje podle předem stanovené strategie.  Podílové fondy bývají aktivně řízené portfolio manažerem.

Oproti aktivní správě portfolia podílového fondu, indexové fondy sledují vývoj některého indexu, a to pasivním způsobem. Nejčastějším typem indexových nástrojů jsou ETF (z angličtiny Exchange Traded Fund, tedy burzovně obchodovaný fond).

ETF fungují tak, že fond nakupí podkladové aktivum a vydá své akcie. Rozdíl mezi klasickým podílovým fondem a ETF je ten, že je možné ETF obchodovat na burze.

Investování v ETF probíhá podle nastavených algoritmů, jejichž cílem je kopírovat složení aktiv v konkrétním indexu. Změní-li se složení indexu, změny se promítnou též do portfolia ETF.

Pokud ale například investujete do ETF, kde je 30 firem, a jedna z nich zanikne, pro index ani pro vás to není taková rána. Kdežto kdybyste vlastnili pouze akcie dané společnosti, která zanikla či zkrachovala, přijdete prakticky o celou svou investici.

Chcete akcie? Vyberte si, jak pracně budete investovat

Klasický aktivní přístup ke správě portfolia se také nazývá stock-picking, pasivní potom index-tracking. Také proto se ETF říká též trackery.

ETF nemusí být vždy akciové. Existují i ETF komoditní nebo dluhopisové, podle toho, jaká podkladová aktiva fond ve svém portfoliu drží.

Rozdíl mezi podílovým fondem a ETF lze ilustrovat na nákupu akcií.

  • Jako investor máte možnost vybírat si do svého portfolia konkrétní akcie nebo investovat do akciového fondu, kde investiční strategii řídí portfolio manažer a akcie jednotlivých firem na základě svého odborného úsudku vybere za vás.
  • Anebo investujete do ETF a tím získáváte do portfolia všechny akcie, které se v daném indexu nachází. Kdyby následně některá z firem indexu vypadla, dojde i k úpravě vašeho portfolia. Jak už ale bylo řečeno výše, nebude to mít pravděpodobně takový dopad.

I když by se tak mohlo zdát, indexové nástroje rozhodně nejsou na trhu žádnou novinkou. Investiční společnosti je díky nízkým nákladům přiblížily široké veřejnosti, a tak ETF v posledních letech začaly získávat čím dál více na oblibě.

etf boom
Boom, který ETF za poslední roky zažívají. Zdroj: Bloomberg.com

Je lepší investovat do ETF nebo klasických fondů?

ETF i klasické fondy mají samozřejmě svá specifika, které je dobré před samotným investováním znát. A bezpochyby i vás samotné tato otázka jistě zajímá.

Pojďme se tedy společně podívat na jejich charakteristiku.

Flexibilita a likvidita

Flexibilita ETF vyplývá ze skutečnosti, že je možné je obchodovat v průběhu celého obchodního dne. ETF lze tedy nakupovat a prodávat bez časových prodlev, zatímco do fondů lze vstupovat (nebo z nich vystupovat) pouze ve stanovených termínech.

Likvidita ETF vede i k tomu, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou nebývá nijak markantní, vyznačují se tedy úzkými spready.

Výkonnost a překonávání benchmarku

Ať již je strategie podílového fondu agresivnější, anebo spíše konzervativní, fond svou výkonnost obvykle porovnává se stanoveným benchmarkem. Tím je zpravidla příslušný index trhu, na kterém fond investuje.

Může jít například o index SP500, nebo v případě investiční strategie zaměřené na investice do amerických technologických firem je benchmarkem technologický NASDAQ 100.

U fondů řízených aktivně portfolio manažerem je přitom velmi těžké překonávat benchmark pravidelně. Za vznikem ETF tak stála myšlenka, že namísto snahy o překonání benchmarku je přeci možné investovat přímo do indexu, který benchmarkem je.

Studie "Luck vs. Skill" z roku 2010 zjistila velmi zajímavou věc. A to, že pouze 2 až 3 % klasických fondů jsou schopny výkonnost akciového indexu překonat. Studií na toto téma je ale samozřejmě více.

Výhodou ETF fondů je to, že za benchmarkem nemohou zaostávat. Každá mince má ale dvě strany. Tak je třeba počítat také s tím, že ETF benchmarkový index nedokáže ani překonat.

Náklady na investici 

Nízké náklady jsou jednou z výhod ETF. Poplatky jsou mnohonásobně nižší než u klasických podílových fondů. To umožňuje pasivně řízené portfolio, které nevyvolává takové provozní náklady jako podílový fond.

Náklady na ETF bývají okolo desetiny toho, co investor zaplatí podílovému fondu, ve většině případů nepřesahují 0,1 %. Což je při investici 100 000 dolarů v porovnání k minimálně 1 % u podílových fondů v dlouhodobém horizontu opravdu velký rozdíl.

porovnani poplatku
Příklad porovnání poplatků a následného zhodnocení. Zdroj: Investičníweb.cz

Některé podílové fondy mají poplatek za správu klidně 2, nebo 3 %. Graf výše by tak byl naprosto odlišný. Na druhou stranu (jak jsme si řekli výše) jsou i ETF, který mají vyšší poplatek než 0,1 %.

Diverzifikace

ETF kopírující vývoj konkrétního indexu je méně volatilní. Pokud totiž dochází ke ztrátám jednoho titulu v indexu, propad ceny se promítne pouze v rozsahu váhy, kterou titul v indexu zaujímá. Prostřednictvím ETF lze jednoduše zakoupit stovky různých titulů, aniž by se musel investor zabývat jejich výběrem.

Srozumitelnost

Indexové fondy jsou vhodné pro začínající investory, protože je princip jejich fungování pochopitelný snadněji, než investiční strategie podílových fondů. A navíc, často bývají také výnosnější.

Jaké jsou nejznámější ETF? 

Asi nejznámějším ETF je SPDR S&P 500 Trust ETF (známý také jako SPY z rodiny SPDR, Spider). Tento index sleduje nejpoužívanějších benchmark na světě, index S&P 500.

Doposud se indexové fondy sledující S&P 500 vezly na úspěchu tohoto nejznámějšího akciového indexu. S propadem trhu vlivem epidemie nového typu koronaviru COVID-19 však také spolu S&P 500 ztrácejí.

Porovnání S&P 500 a SPDR S&P 500 Trust ETF

S&P 500 index
S&P 500 index
SPDR S&P 500 Trust ETF
SPDR S&P 500 Trust ETF. Zdroj: ETF.Com

Existují i další ETF trackující S&P 500. Jde např. o iSharesCore S&P 500 ETF (IVV) a Vanguard S&P 500 ETF (VOO).

Pokud jde o ETF, které cílí na komodity, asi nejznámější je SPDR Gold Trust (GLD), který trackuje cenu zlata. Kdybyste se podívali na grafy, jejich vývoj je také dost podobný.

Budoucnost pasivně řízených portfolií

Podíl finančních prostředků v pasivně řízených portfoliích se rok od roku zvyšuje (viz graf níže). Přesto aktivně spravované fondy mají na trhu stále své místo.

Nakupování a prodávání jednotlivých titulů totiž determinuje jejich cenu, která je tak objektivně určena na základě nabídky a poptávky.

aktivni vs pasivni investice
Grafů podílů pasivně a aktivně řízených fondů na trhu. Zdroj: CNBC.com

Pasivní investice mají smysl pro investory, kteří nemají dostatek zkušeností nebo času na to vyhodnocovat jednotlivé investice sami. Ti mohou využít komplexnosti indexových fondů i nízkých nákladů, díky kterým jsou ETF dostupné i pro drobného investora.

Kde investovat do ETF?

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další zajímavé zdroje:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo