Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak vám složené úročení může pomoci zbohatnout?

Publikováno
Jak vám složené úročení může pomoci zbohatnout?
Zdroj: Depositphotos.com

Nebudeme si nic nalhávat, odkládat peníze na budoucnost se jednoznačně vyplatí. Jednak nevíte, co vám příští léta přinesou, a pak je více než zřejmé, že si budete muset podstatnou částku na své důchodové výdaje naspořit či odložit stranou sami.

Česká republika v příštích desetiletích projde výraznou demografickou změnou a počet penzistů oproti produktivní části populace výrazně vzroste.

Pokud máte na paměti výše zmíněné, pak jistě tušíte, že by bylo zodpovědné, odložit část své současné spotřeby do budoucna. Nesmíte však podlehnout jednomu klamu. Mladí lidé si obvykle říkají, že mají ještě na začátek důchodového spoření dostatek času. Opak je však pravdou. Právě čas je ta nejcennější komodita, která vám může pomoci k podstatnému růstu vašich úspor. Říkáte si, že není rozdíl, zda budete odkládat stranou 2 000 Kč měsíčně po dobu 20 let, nebo 1 000 Kč měsíčně po dobu 40 let? Nemohli byste být dále od pravdy.

Skutečností je, že pokud své peníze odkládáte stranou a rozumně investujete po dostatečně dlouhou dobu, můžete být nakonec příjemně překvapení, jaké úrovně váš majetek dosáhl. Podstatné je, nechat peníze za vás pracovat dostatečně dlouhou dobu – nechat na ně působit kouzlo složeného úročení, které vám může dopomoci k exponenciálnímu růstu vašeho bohatství. V tomto textu si vysvětlíme, co složený úrok je, jak může pomoci vašim úsporám růst a uvidíte, jak se mohou relativně skromné příspěvky na vašem investičním účtu rozmnožit na velmi zajímavou částku.

Složené úročení stručně

  • Složené úročení vede k exponenciálnímu růstu majetku. Jednoduše ho lze popsat jako získávání “úroků z úroků”, což způsobuje, že vaše investice v průběhu času exponenciálně rostou.
  • Složené úročení lze rovněž definovat jako úrok přičtený k počátečnímu vkladu a kumulovaný úrok z předchozích období. Je to jako efekt sněhové koule, kdy se její velikost exponenciálně zvětšuje.
  • Mladí lidé často odkládají zahájení spoření na důchod v domnění, že mají dostatek času. Čas je však cenné aktivum a včasné zahájení může vést k výraznému růstu úspor právě díky efektu složeného úročení.

Obsah článku

Co je složený úrok?

Jakmile lidé slyší pojem úrok a úroková míra, okamžitě se jim vybaví úvěry a půjčky. Úrok však může stejným způsobem fungovat i ve váš prospěch. Pokud jej necháte působit na vaše volné finanční prostředky, které jste ušetřili a posléze investovali.

Složený úrok lze definovat jako úrok připsaný z počátečního vkladu a také kumulovaného úroku z předchozího období.

Představte si ho jako cyklus vydělávání “úroků z úroků”, který způsobí, že vaše investice nebo volné finanční prostředky se začnou nabalovat jako sněhová koule – zatímco poloměr sněhové koule roste lineárně, objem sněhové koule se zvětšuje exponenciálně! Složený úrok způsobuje, že váš vklad poroste mnohem rychleji, než kdyby byl úročený pouze jednoduchým úrokem.

Nejjednodušší způsob, jak pochopíte složený úrok, je příklad z praxe. Peníze, které vložíte do banky, si banka může půjčit, použít a za toto privilegium vám platí úrok. Je to stejný princip, jako když si od banky půjčíte vy, s tím, že vy platíte za půjčku mnohem vyšší úrok.

Váš vklad v bance se vám může zhodnocovat jednoduchým, nebo složeným úrokem. Jednoduchý úrok funguje takto: Řekněme, že vložíte na spořící účet 1 000 Kč a ten vám vyplácí úrok 10 % (pro názornost je volen takto vysoký úrok). Každý rok ze spořícího účtu vyberete zhodnocení 100 Kč a původní vklad na účtu necháte. Za deset let byste takto vydělali 1 000 Kč, s původním vkladem byste měli 2 000 Kč.

Pokud však ponecháte na spořícím účtu i úroky, bude na váš vklad působit složený úrok a růst vašeho bohatství bude podstatně rychlejší.

Srovnání jednoduchého a složeného úročení.
Srovnání jednoduchého a složeného úročení.

Jak vidíte ve druhém případě byste dosáhli při stejném původním vkladu o 594 Kč (o 59,4 %) vyššího zisku, a to jenom díky tomu, že docházelo k úročení úroků – složenému úročení. Síla složeného úroku tak je zjevná už na relativně krátkém časovém horizontu, s prodlužujícím se investičním horizontem pak jeho vliv ještě dále roste.

Složené úročení na akciovém trhu

Nyní, když už máte bližší představu o složeném úročení, pojďme se podívat do zajímavé oblasti, kde se vliv složeného úročení uplatňuje ve velmi zásadní míře – akciový trh.

Pamatujte, že jakýkoliv akciový podíl je podíl ve skutečném podnikání (v lepším případě v rostoucím podnikání). Teď si představte, že jste investovali 1 000 Kč do společnosti XY a že její hodnota roste o přibližně 10 % ročně. Růst akciových investic je mnohem méně předvídatelný než růst spoření, po dlouhá období ale akcie kvalitních společností rostou.

Historická výkonnost amerického akciového trhu se shodou okolností pohybuje okolo 10 % ročně.

Po 10 letech by tak vaše investice činila (podobně jako v případě fiktivního spořícího účtu výše) 2 594 Kč. Řada akcií společností pak roste ještě mnohem rychleji než o zmiňovaných 10 % ročně, i když je poměrně obtížné určit, které z nich to budou, předtím, než se tak skutečně stane. Měli byste vidět, jaké jsou dlouhodobé míry růstu, vybraných amerických společností, abyste získali lepší představu o tom, co je u akcií možné:

Průměrný růst ceny akcií vybraných společností.
Průměrný růst ceny akcií vybraných společností. Zdroj: Theonlineinvestor.com

Spíše si však pamatujte, že celý americký akciový trh má ve velmi dlouhých obdobích průměrné výnosy téměř 10 % ročně. To je mnohem více, než kolik vám mohou nabídnout bankovní účty na úrocích a po většinu historie také mnohem více, než mohou nabídnout dluhopisy.

A jak můžete investovat do celého amerického akciového trhu? Takovým měřítkem, které svou výkonností odpovídá tomuto trhu je index S&P 500. Není ani příliš potřeba pátrat po skvělých akciích, když můžete investovat do celkového akciového trhu prostřednictvím nízkonákladového ETF – burzovně obchodovatelného fondu, které svým složením kopíruje složení tohoto indexu.

Warren Buffett, jeden z největších investorů všech dob, tento investiční nástroj doporučuje většině lidí a je zjevné, že vám díky složenému úročení může i takové ETF dopomoci výrazně zbohatnout. Sám Věštec z Omahy ve své poslední vůli stanovil, jak by se mělo po jeho smrti zacházet s jeho majetkem:

“Vložte 10 % hotovosti do krátkodobých státních dluhopisů a 90 % do nízkonákladových indexových fondů kopírujících svým složením index S&P 500.”

On sám pak doporučuje nízkonákladové fondy od Vanguardu, které můžete nakupovat i vy prostřednictvím platformy Fio e-Broker. Jejich další dostupné (o něco dražší alternativy), pak nabízejí i další brokeři jako je XTB nebo Degiro.

Jakým způsobem můžete díky složenému úročení zbohatnout?

Pravděpodobně už máte bližší představu o tom, jak vám může pomoci složené úročení s růstem vašeho majetku. Podívejme se však na nějaké konkrétní inspirativní příklady. Níže uvedená tabulka ukazuje, jaký vliv může mít na růst vašich peněz celkové zhodnocení vaší investice. Jedná se o pravidelnou investici ve výši 1 000 Kč měsíčně po různě dlouhá časová období.

Konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 1 000 Kč měsíčně.
Konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 1 000 Kč měsíčně.

10% roční růst je samozřejmě skvělý. Zvlášť pokud necháte své peníze zhodnocovat dostatečně dlouhou dobu pod vlivem složeného úročení. Vzhledem k poplatkům spojených s obchodováním a budoucí nejistotě je však vhodnější neočekávat od svých investic tak výrazný růst.

8% dlouhodobý růst vašich investic je tak poměrně konzervativní odhad a na dostatečně dlouhém časovém horizontu ho lze volbou správných instrumentů a strategie dosáhnout.

Podívejte se, co může s vašimi penězi udělat složený úrok, pokud budete investovat dvojnásobnou částku.

Konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 2 000 Kč měsíčně.
Konečná hodnota investičního portfolia při pravidelně investovaných 2 000 Kč měsíčně.

Jak jste si možná v uvedených tabulkách všimli, díky složenému úročení se můžete postupem času stát milionářem. Zcela zásadním rozhodnutím je začít co nejdříve – i když budete v pozdějším věku odkládat stranou výrazně vyšší částky, ztracený čas už budete jenom velmi těžko dohánět, což je vidět zejména na investičním horizontu 40 let.

I když se vám možná zdá 40 let jako velmi dlouhá doba, ruku na srdce, kdo by nevyměnil v 25 letech odložené 2 000 Kč měsíčně za to, že se z něj stane před dosažením důchodového věku multimilionář?

Jak využít složeného úročení ve váš prospěch?

Jak přesně byste měli využít popsaného efektu k vašemu prospěchu? Nyní už víte, jak složené úročení funguje, takže asi tušíte, co dělat s penězi. Vaše krátkodobé úspory sloužící jako pohotovostní rezerva uložte na dobře úročeném spořícím účtu. I jedno zanedbatelné procento se může postupem času nasčítat, jak uvidíte v tabulce v závěru.

Ostatní peníze by však bylo vhodné dlouhodobě investovat a využít k tomu například navrhované ETF, které kopíruje svým složením index S&P 500. Tyto burzovně obchodovatelné fondy můžete nakupovat napřímo přes některé ze zmíněných ETF brokerů výše. Každý měsíc od vás však bude vyžadováno, abyste provedli nákup. Jedná se o nejlevnější řešení, ale můžete využít i automatické alternativy.

Poznámka

Jedna z investičních platforem, kterých je na českém trhu hned vícero, Portu, nabízí zájemcům automatickým nákup ETF prostřednictvím trvalého příkazu. Umožňuje přitom nákup právě zmiňovaného ETF, které je velmi vhodné jako důchodové spoření. Navíc můžete za drobný poplatek využít i funkci zajištění měnového rizika. Nebude vás tak muset příliš trápit, pokud česká koruna bude vůči americkému dolaru výrazně posilovat, což by mohlo vymazat výraznou část z vašeho zhodnocení.

A jaký poplatek si za automatickou investici a zajištění měnového rizika Portu od investora vezme? Pokud se rozhodnete na peníze nesáhnout alespoň 15 let, můžete počítat s poplatkem 0,77 %. To je sice více než nulový poplatek u některých brokerů, za jisté pohodlí to však stojí. Pokud se rozhodnete pro podobnou investiční platformu, může vám dokonce posloužit jako zajímavější alternativa k tradičním bankovním podílovým fondům.

Poznámka

Chcete se dozvědět více o alternativách k investiční platformě Portu? Přečtěte si toto komplexní srovnání.

Jaké máte další možnosti? Jak si vedou investice v porovnání se spořením?

Říkáte si, že je pro vás investování příliš riskantní a raději dáte přednost uložení peněz na spořícím, nebo ještě v horším případě běžném účtu? Níže uvedená tabulka je všeříkající.

Jaký způsobem se zhodnotí jednorázově odložených 100 000 Kč v průběhu času na jednotlivých místech?
Jaký způsobem se zhodnotí jednorázově odložených 100 000 Kč v průběhu času na jednotlivých místech?

Pravdou je, že vaše akciové investice mohou v průběhu času podléhat výrazným výkyvům, na dostatečně dlouhém časovém horizontu – od 10 let déle, se však nemusíte těmito výkyvy nijak výrazně trápit.

Akciový trh prokazuje už dlouhá desetiletí schopnost zotavit se ze všech propadů, a nakonec se jeví jako nejlepší způsob ke zhodnocování vašich důchodových (dlouhodobých) úspor. Prostřednictvím investic na akciovém trhu máte možnost využít kouzlo složeného úročení zdaleka nejvíce.

Albert Einstein údajně označil složené úročení za 8. div světa a není divu proč. Je to fenomén, který může investovaných 1 000 Kč měsíčně proměnit v miliony – za předpokladu, že své peníze budete zhodnocovat na správném místě a dáte jim dostatek času pro růst.

Další zdroje informací:

  • Wikipedie (Složené úročení)
  • Investopedia (The Power of Compound Interest: Calculations and Examples)
  • gov (What is compound interest?)
  • Bankrate (What is compound interest?)
Líbil se vám tento článek?
29
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (8 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ing. Rostislav Pavelka

Pořád to nechápu. V akciích přeci nefunguje složené úročení.
Koupím 100 ks akcií za 10 USD za tricet let bude mit hodnotu 260. Zisk neni zadne slozene uroceni ale proste jen prodej minus nakup minus poplatky minus dane.

Priklad
Cocacola company
v r.1983 1000 usd za 990 akcii (1,04)
v r.2022 62370 usd za 990 akcii (62 usd za akcii)
Takze mam 62,3 krat vice a to prosim za 40 let. A to nemluvim kolik byl usd v r.1983 a v r.2022.

Ing. Rostislav Pavelka

Takže si myslím, že pletete hrušky a jabka. Složené úročení je jen na spořícím účtu, kdy vám někdo někde dá úroky z úroků. To se ale může měnit . A u akcií je jen cena prodej minus cena nakup. Nic víc.

Ing. Tomáš T

Jenže cena akcie se může pohybovat relativně vzhledem k aktuální ceně – a o inflaci to není, to je jiná věc. Rovněž dividenda se může držet v určité procentuální výši vzhledem k (potenciálně) rostoucí ceně akcie.

Ing. Rostislav Pavelka

A ještě –
Na začátku je cena akcie 2000 za tu ji koupím první měsíc, cena roste (dejme tomu lineárně 6% ročně a kupuji každý měsíc). Kupuji tedy každý měsíc dražší a dražší akcii čili potřebuji více peněz na jejich nákup.
1. měsíc | 2000.00 |
| 2. měsíc | 2009.74 |
| 3. měsíc | 2019.52 |
| 4. měsíc | 2029.35 |
| 5. měsíc | 2039.23 |
| 6. měsíc | 2049.15 |
| 7. měsíc | 2059.13 |
| 8. měsíc | 2069.15 |
| 9. měsíc | 2079.22 |
| 10. měsíc | 2089.34 |
| 20. měsíc | 2193.30 |
| 30. měsíc | 2302.43 |
| 40. měsíc | 2416.99 |
| 50. měsíc | 2537.24 |
| 60. měsíc | 2663.49 |
| 70. měsíc | 2796.01 |
| 80. měsíc | 2935.13 |
| 90. měsíc | 3081.17 |
| 100. měsíc | 3234.47 |
| 110. měsíc | 3395.41 |
| 120. měsíc | 3564.35 |
+————–+———-+
Původně cena 2000, po 10 letech 3564. Nárust ceny o 1564 čili o 78%.
Za celou dobu 10 let jsem potřeboval tyto peníze na nákup – 324 946.
Vlastním 120 akcií. Celková hodnota mého majetku po 10 letech je 427,722 (jednoduchý výpočet 120 akcií * cena akcie = 120*3564,35).
Kde je ten desetiletý strmý vzestup? Vždyť utratil jsem 324946 a mám hodnotu 427722. Čili kolik mám navíc? 102776. To nijak extrémně není. 31,63%!!!!

A co dál?
za 20 let
Celková investice: 766,800.00 USD
Hodnota majetku: 1,053,600.00 USD
Rozdíl (zisk): 286,800.00 USD
Procentuální nárůst: 37.40%

Za 30 let:
Celková investice: 1,689,300.00 USD
Hodnota majetku: 2,658,600.00 USD
Rozdíl (zisk): 969,300.00 USD
Procentuální nárůst: 57.38%

Za 40 let:
Celková investice: 3,259,200.00 USD
Hodnota majetku: 5,558,400.00 USD
Rozdíl (zisk): 2,299,200.00 USD
Procentuální nárůst: 70.54%

Ing. Rostislav Pavelka

No o inflaci to právě je když se pohybujete v 10/20/30/40 letech!!! To je to hlavní! Co si za ten zisk v dané době vlastně pořídíte. K čemu mi je 5 000 000 za 40 let když byt stojí 50M kvůli 5-10% inflaci ročně????

Redakce Finex

Dobrý den, děkujeme za Váš komentář. Statisticky investice, byť jen do toho nejvíce profláklého indexu S&P500, inflaci drtivě poráží. Za posledních 100 let je průměrný roční nárůst indexu (s reinvestovanými dividendami) někde okolo 10 %. Inflace je za stejné období průměrně na hodnotě 2,5 %. Investor tedy inflaci poráží 3násobně. Máte ale pravdu, že v posledních letech se inflace pohybovala výrazně nad svým dlouhodobým průměrem. Na druhou stranu ale i index S&P500 si připsal namísto 10 % více než 20 %.

Růst ceny nemovitostí už je ale jiný příběh. Ten totiž nemusí být nutně stejně vysoký, jako inflace. A pak už je jen na Vás, zda se rozhodnete pro poražení inflace vsadit na koně jménem nemovitosti, nebo akciové trhy. Oboje má své pro a proti.

No a ještě dalším příběhem je rozdíl pravidelného a jednorázového investování. A to jsme vynechali postoj investora vůči riziku, případné životní změny, atp. Jak je vidět, investování má mnoho proměnných a není možné dát jeden univerzálně platný návod pro každého. Tento článek se zaměřoval pouze na vysvětlení toho, jak funguje princip složeného úročení, nekladl si za cíl komplexně nastavit investiční strategii jednotlivce.

Úspěšný nový rok přeje tým Finex.cz.

Jakub Jedlička

Dobrý den,
já pořád nechápu ten princip složeného úročení u akcií. Když koupím dvanáct akcií, tak za rok jich mám 12, ne 13,2. Ano, sice cena stoupla o 10%, ale akcií mám pořád stejně, takže tam nedochází ke složenému úročení, jak například na běžném účtu (kam se mi připisují samotné úroky, které se pak dále úročí).

Něco jiného by byly dividendové akcie, kde bych reinvestoval dividendu, pak by k tomuto efektu docházelo. Ale z článku jsem pochopil, že se tohle má dít i u ostatních typů akcií.

Snažím se to pochopit, ale pořád mi to nejde. Poprosím Vás tedy o další vysvětlení, vaše odpověď panu Pavelkovi pro mne nebyla dostačující.

S přáním hezkého dne,
JJ

Redakce Finex

Dobrý den, složené úročení si zde nepředstavujte pouze jako navyšování počtu akcií. Jde o navyšování Vaší investované částky. Tedy pokud investuji 100 Kč a po roce mám 110 Kč, příští rok už se bude zhodnocovat mých 110 Kč. A pokud je dlouhodobé zúročování 10 %, tak investice (za předpokladu, že investuji jednorázově a ne pravidelně) se vyvíjí následovně:

100 Kč, 110 Kč, 121 Kč, 133 Kč, 146 Kč, 161 Kč, 177 Kč, 194 Kč, 214 Kč, 235 Kč, 259 Kč

V případě, že by zde složené úročení neplatilo, by se částka zúročovala takto:

100 Kč, 110 Kč, 120 Kč, 130 Kč, 140 Kč, 150 Kč, 160 Kč, 170 Kč, 180 Kč, 190 Kč, 200 Kč

Na pouze 10letém horizontu je tedy rozdíl necelých 30 %, a ten se dále rapidně zvyšuje, což je právě pozitivní efekt složeného úročení.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎