Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak vypočítat dividendový výnos?

Publikováno
Jak vypočítat dividendový výnos?
Zdroj: Depositphotos.com

Pro mnoho investorů do akcií je konečným cílem dosáhnutí zisku. Pokud jste si koupili akcii nebo více akcií, existují dva způsoby, jak ho dosáhnout:

  • prodat aktivum, za vyšší cenu (když cena vzroste),
  • nebo získat výplatu dividend.

Zatímco první bod se zdá jednoduchý – nakupujte levněji a prodávejte za vyšší cenu – druhý bod vyžaduje více pozornosti.

Dividendový výnos v kostce

  • Dividendový výnos slouží k porovnání atraktivity investice do jednotlivých akcií. Obecně platí, že čím je dividendový výnos vyšší, tím lépe.
  • Vzorec pro výpočet dividendového výnosu: Dividendový výnos = (roční dividenda / cena akcie) x 100. Obvykle se počítá z roční dividendy za předchozí rok, a pokud je účetním obdobím čtvrtletí, násobí se čtvrtletní výplaty číslem čtyři.
  • Dividendy jsou část zisku společnosti, která je vyplácena akcionářům a není povinná. Lze ji považovat za pasivní příjem akcionářů.

Co jsou to dividendy?

Hned na začátku je dobré upozornit, že vyplácení dividend není pro akciové společnosti povinné. V první řadě je to jejich právo. Tvrdě řečeno, pokud se společnost rozhodne nevyplácet dividendy svým akcionářům, žádná síla to nezvrátí. V takovém případě (pokud společnost vygeneruje čistý zisk) může své prostředky investovat například do rozvoje a modernizace.

Každý akcionář má právo na dividendy. Jejich velikost závisí na společnosti. V zásadě jsou dividendy pasivním příjmem akcionáře. Každá společnost platí, kolik může, v závislosti na zisku, který vydělá. Velikost dividend se může s každou platbou zvyšovat nebo snižovat.

Výnos z dividend odráží příjem investora z cenných papírů, které vlastní, po celou dobu jejich držení. Zpravidla je výhodnější nakupovat akcie několika společností (vytvářet portfolio), aby se diverzifikovala tržní rizika.

Ne vždy má vybraná společnost během účetního období zisk. V případě, že společnost nedosáhla žádného zisku, může odmítnout vyplácet dividendy.

Jak vypočítat dividendový výnos?

Dividendový výnos je uveden jako procento z ceny akcie, které bude vyplaceno ve formě dividend během určitého období. Pokud porovnáme normální a přednostní akcie, všimneme si určitých rozdílů ve výpočtu a vyplácení dividend. Přednostní akcie poskytují jejich majiteli v účetním období pevnou částku dividend.

Obvykle jsou dividendy vypláceny držitelům přednostních akcií a poté běžným akcionářům. To je výhoda, ale také malá nevýhoda – přednostní akcionář nemá žádný hlas při rozhodování o budoucnosti společnosti. Investor si tedy musí vybrat kategorii akcií, které kupuje.

Investor, který drží běžné akcie, má hlasovací právo, jehož váha přímo závisí na počtu akcií, které investor vlastní. Čím více jich drží, tím větší váhu má jeho hlas. Běžný akcionář získá podíl na zisku společnosti ve formě nefixovaných plateb.

Výpočet dividend

Společnost stanoví částky a podmínky výplaty dividend na základě své dividendové politiky a uveřejní je ve své finanční dokumentaci, kterou najdete na webových stránkách společnosti.

Velikost plateb není přímo vázána na určitou částku. Společnost může vyplácet dividendy jak z čistého zisku tak z volného peněžního toku.

Kdy očekávat vaše dividendy?

Pokud společnost po zveřejnění své čtvrtletní zprávy vykáže zisk, svolá představenstvo, které rozhoduje o výpočtu dividend (rozhodnutí vychází z dividendové politiky společnosti).

Poté je kompletní návrh projednán valnou hromadou, kde je stanovena konečná výše dividend. Výši dividend lze upravit podle situace na trhu, zemi nebo kvůli událostem vyšší moci.

Co je dividendový výnos?

Dividendový výnos odráží zisk, který investor vydělá z investic, které provedl. Rovněž odráží obecný stav věcí ve společnosti a její investiční přitažlivost. Čím vyšší je dividendový výnos, tím atraktivnější je společnost. Zisková společnost přitahuje více investic, což jí umožňuje rychlejší rozvoj, a proto zůstává atraktivní.

Dividendový výnos se vypočítá podle následujícího vzorce:

Dividendový výnos = (Roční dividenda / Cena akcií) * 100

Obvykle se velikost roční dividendy převezme z předchozího roku. Pokud je účetním obdobím kvartál, velikost čtvrtletních plateb se vynásobí 4. Pokud se cena akcií neustále mění v závislosti na situaci na trhu, v určitých případech se vezme průměrná cena akcií. Získáme tak průměrný dividendový výnos. 

Příklad výpočtu dividendového výnosu

Pro snadnější výpočty si vezmeme imaginární společnost a zaokrouhlená čísla. Společnost A uvedla na trh 1 000 akcií, každou za 20 USD. Dividendy vyplacené v loňském roce činily 5 USD na akcii. Podle vzorce získáme dividendový výnos 25 % ročně.

Další příklad

Společnost B uvedla na trh 1 000 akcií, každou za 100 USD. Představme si dividendy na stejné úrovni 5 USD na akcii.

Jak vidíme, obě společnosti platí stejnou částku za akcii, ale procento se výrazně liší. V takovém případě si investoři s největší pravděpodobností zvolí společnost s vyšším dividendovým výnosem (tj. společnost A). Odhadem toho, kolik akcií můžete koupit za určitou částku, můžete předpovědět konečný výsledek vašich investic.

Jak vypočítat dividendový výnos

Jak vypočítat konečný výsledek vašich investic?

Pojďme diskutovat o dalším jednoduchém příkladu. Investor má 1 000 USD. Rozhodne se investovat do výše popsaných společností A a B.

Toto jsou čísla, které dostaneme:

  • Možnost 1: za 1 000 USD si mohou koupit 50 akcií společnosti A (pokud stojí 20 USD za kus). Dividendový výnos je 25% ročně, což činí 250 USD.
  • Možnost 2: za 1 000 USD si mohou koupit 10 akcií společnosti B (pokud stojí každá 100 USD). Dividendový výnos je 5% ročně, což činí 5 USD za akcii, nebo 50 USD celkem.

Jak vidíme, první společnost je pro investice atraktivnější. Investor získá větší zisk za každý investovaný dolar. Je však třeba vzít v úvahu i další faktory.

Zvláště si pamatujte, že používáme výsledky z minulého roku a neexistuje žádná záruka, že v budoucnu dosáhneme stejného nebo většího zisku.

Poznámka

V tomto článku jsme počítali výkon imaginárních společností. Ve skutečnosti jsou čísla mnohem menší, někde mezi 5–7%.

Závěrečné myšlenky

Chcete-li začít investovat pro dividendový výnos, musíte si prostudovat trh a najít nejslibnější sektor ekonomiky a společnosti. Pokud v posledním účetním období rostl jeden sektor ekonomiky, v tomto účetním období se největší zisk bude spíše vygenerovat v jiném.

Mějte také na paměti, že nízká cena akcií nemusí vždy znamenat nízký dividendový výnos. Například akcie, které stojí 20 USD, mohou generovat dividendu ve výši 5-7 USD. A naopak, i když je cena akcií vysoká, procento dividendového výnosu může vypadat neatraktivně, vyjádřeno v penězích, ale bude docela podstatné. Každopádně je to na investorech, kterou společnost si vybrat.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
10
2

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.