Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » P/E poměr: Co je to a jak ho vyžít na akciových trzích?

P/E poměr: Co je to a jak ho vyžít na akciových trzích?

P/E poměr: Co je to a jak ho vyžít na akciových trzích?

P/E zřejmě znají hlavně akcioví obchodníci a investoři. Podle mnoha článku a učebnic se jedná o zcela zásadní ukazatel akciových titulů, snad téměř o svatý grál všech ukazatelů. Co ale vlastně ukazatel P/E znamená, jak se počítá, a jak hodně na něj lze spoléhat? To a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Obsah článku o P/E

1.Co je to P/E a jak se počítá?2.Tradiční P/E3.Forward P/E4.Kdy je akcie nadhodnocená nebo naopak podhodnocená?5.P/E v praxi6.Nedostatky výpočtu P/E7.Jak (pokud vůbec) investovat podle P/E?8.Vyplatí se sledovat P/E9.Diskuze o P/E (komentáře)

Co je to P/E a jak se počítá?

P/E, někdy též bez lomítka PE, je zkratkou anglického Price to Earning. Jde tedy o poměr ceny a zisku, v obou případech se bavíme o hodnotách na jednu akcii.

P/E říká, jaký násobek čistého zisku na akcii (E) je investor ochoten zaplatit za jednu akcii.

Jinými slovy jde v zásadě o návratnost investice v letech. Pokud samozřejmě uvažujeme, že dnešní hodnota P/E bude konstantní po celou životnost investice.

Tradiční P/E

Standardní ukazatel P/E dává do poměru současnu cenu akcie (jak ji vidíte v obchodní platformě) a zisky na akcii za posledních 12 měsíců. Jestliže je cena jedná akcie například 60 dolarů a zisk za posledních 12 měsíců činí 3 dolary, potom je P/E na hodnotě 20 (60 děleno 3).

Výpočet PE

Nevýhodou P/E je výpočet z historických dat. Přece jen se odvoláváme na posledních 12 měsíců. Porovnávat také musíme společnosti, které jsou ze stejného odvětví, jinak se koukáme na jablka a hrušky.

Pokud bychom chtěli porovnávat dvě společnosti z jiných odvětví, mohli bychom zkusit ukazatel otočit, tedy udělat z něj E/P. Tím vznikne zisková výnosnost a tu je možné porovnávat s jinými investičními příležitostmi.

Když se podíváme na náš příklad výše, cena akcie je 60 dolarů a zisk za posledních 12 měsíců jsou 3 dolary, P/E je 20. E/P pro tento případ je 3/60 = 5 %. Jinými slovy naše investice má historicky výnosnost 5 %. Tento historický výnos si poté můžeme srovnat s jinými příležitostmi na trhu, se zlatem, nemovitostmi atd.

Forward P/E

Oproti klasickému ukazateli P/E je forward P/E tzv. dopředu hledící. To znamená, že bere v potaz současnou cenu akcie a dává ji do poměru s budoucím odhadem zisků.

Zdá se, že forward P/E je pro investora užitečnější než klasické P/E. My přece chceme investovat nyní a do budoucna. Historické výsledky nám již žádné peníze nevydělají. Ovšem je potřeba myslet na to, že historie je jasně daná a budoucnost je pouhým odhadem.

Navíc společnosti znají forward P/E a často upravují odhadované zisky na vyšší úroveň. V některých případech bychom mohli mluvit možná až o falšování dat.

Samozřejmě i tady můžeme hodnoty otočit a udělat forward E/P. Tím získáme budoucí ziskovou výnosnost v procentech. Opět platí, že v takovém případě ji můžeme srovnávat i s jinými investicemi napříč trhem. U klasického nebo forward P/E porovnáváme vždy jen společnosti z jednoho odvětví.

Již známe klasické P/E, forward P/E, nyní se podíváme, kdy je akcie nadhodnocená nebo podhodnocená a podle čeho teda vlastně nakoupit nebo prodat. A má větší váhu klasické nebo forward P/E?

Kdy je akcie nadhodnocená nebo naopak podhodnocená?

Z dlouhodobého průměru P/E indexu S&P 500 se za baseline P/E považuje číslo 15.

Pokud je P/E vyšší než 15, tak by daná akcie měla být nadhodnocená, tedy drahá. P/E pod 15 naopak značí podhodnocenou akcii a vybízí k nákupu.

Kde najít P/E?

P/E není třeba počítat, najdete jej ve screeningových nástrojích, například na Finviz.com. Ovšem i když jej nemusíte počítat, tak je vždy dobré znát logiku ukazatele a vědět, na co se vlastně koukáte.

Příklad Apple P/E. Zdroj: Finviz.com

Na Finviz můžete i snadno vyhledávat tituly dle nízkého nebo naopak vysokého P/E.

Vyhledávání dle P/E. Zdroj: Finviz.com

P/E v praxi

Vezměme si na ukázku několik akciových titulů a jejich P/E. K polovině února 2021 jsme vybrali:

Akcie  P/E 
Apple  35,37
Alphabet (Google) 36,31
Tesla 1283,2
Ford
Toyota 15,15

Do přehledu jsme zařadili 5 oblíbených akciových titulů. Než je analyzujeme podrobněji, tak si přidejme informaci, že za posledních 12 měsíců (od února 2021 zpětně) všechny tituly rostly, a to minimálně o 10 %.

Na první pohled zaujmou dvě hodnoty. Začněme Fordem, u něj sice cena akcií rostla, ale společnost nedosáhla zisku, v poměru P/E nám tedy chybí to "E" a ukazatel nic nezobrazí.

Druhou zajímavou hodnotou je Tesla. Ta má P/E na úrovni 1 283,2. Její akcie se zdají být silně nadhodnoceny, ale přitom dlouhodobě rostou, jak je to možné? Je to jednoduché, P/E zároveň může ukazovat, že zisky (E) by měly být výrazně vyšší a pokud má společnost potenciál, tak právě zisky (E) porostou. A to je zřejmě případ Tesly (rozvíjející se společnosti).

Podle P/E byste měli investovat v zásadě jen do automobily Toyota. Rozhodně netvrdíme, že to je špatná investice, ale naopak tvrdíme, že investice do Tesly rozhodně není horší, jak by se mohlo podle P/E zdát.

Na porovnání dáváme i dva technologické (IT) giganty. U nich je vidět, že cena je nadhodnocena, jsme nad úrovní 15. V těchto případech je cena prostě vyšší, protože tyto společnosti jsou oblíbené a v ceně akcií je započítán i goodwill (cenu zvyšuje obliba, vztahy se zákazníky, jméno firmy). I přesto tyto akciové tituly rostou a jsou zajímavé.

Na této demonstraci je vidět, že P/E samo o sobě nemusí dávat tu správnou informaci a to i při porovnání v jednom sektoru. Ovšem tím nechceme říci, že je P/E špatné, jen je potřeba jít více do hloubky a vědět, proč je P/E takové, jaké je.

Nedostatky výpočtu P/E

P/E má hned několik nedostatků. Prvně to může být celé "E" – zisky. Pokud se podíváme na období po světové krizi, po roce 2008, tak si všimneme, že v roce 2009 u mnoha společností nebylo možné P/E vypočítat. Zisky nebyly žádné a P/E nemá záporné hodnoty. Stejný problém je u nových nebo cyklických společnostech.

nedostatkySamotný výpočet nezohledňuje současnost, ale vychází z dat rok zpět nebo kouká na nejasnou budoucnost a lze jej snadno zmanipulovat.

V případě společností, kde dlouhodobě klesá cena i zisk je možné zachovat stále stejný poměr P/E a nevidíme, co se děje na pozadí.

P/E hodnotí pouze společnosti ze stejného sektoru. To je další poměrně značné omezení. Připočítat k tomu ale musíme i další výše zmíněné limity ukazatele P/E.

Důležité je si také uvědomit, že zisk se nerovná dividendám. Dividendy jsou jen část zisku (nerozdělený zisk pro akcionáře).

Ve skutečnosti většinu zisku firmy reinvestují. Pozor tedy, zisk společnosti (E) je komplexnější, nejde jen o dividendu (co je dividenda?), ale i o rezervní fondy společnosti, vázané fondy či o "nerozdělený zisk".

U P/E si dejte pozor na:

  • Nemá záporné hodnoty a pokud nejsou zisky (E), není P/E
  • Vychází z historie nebo naopak z nejisté a lehce zmanipulovatelné budoucnosti
  • Pokud dlouhodobě společnosti klesá cena i zisk stejným tempem, P/E ukazatel to nezobrazí
  • Srovnávat lze pouze společnosti ze stejného sektoru
  • Zisk (E) nejsou pouze dividendy

Jak (pokud vůbec) investovat podle P/E?

Ukazatel P/E má vypovídající hodnotu, ale neměl by to být jediný a ani hlavní indikátor, podle kterého budete investovat či obchodovat. Naopak, jeho využití bych viděl až v té poslední fázi. Dejme si příklad.

Rozhodujete se například nad investicí do Apple nebo Samsungu. Obě společnosti máte analyzované, ale stále nevíte, do které investovat.

Řekněme, že ani na jedné vás nic neodradilo, vidíte zdravé financování, dosahování zisků, a i zajímavou budoucnost. I přesto se stále neumíte rozhodnout. A nyní je to přesně ten moment, kdy se hodí P/E.

A zda koukat na klasické P/E nebo na forward P/E? Samozřejmě obě hodnoty mají něco do sebe. Osobně se koukám na změnu, jaké je P/E klasické a jaké je forward a vyhodnocuji samotnou změnu. V tomto případě je to ale individuální a nelze říct, že by jedno P/E bylo lepší nebo horší.

Vyplatí se sledovat P/E

P/E je mezi investory velmi oblíbenou hodnotou. Z mého pohledu je ale hodně přeceňované. P/E má mnoho omezení a samotné číslo P/E toho ve skutečnosti tolik neříká.

Investovat čistě dle P/E (klasického nebo forward) je z mého hlediska prostě nesmysl.

Ovšem tím nechci P/E odepsat. Svoji hodnotu určitě má, ale nenahradí analytickou práci investora. Mnoho investorů kouká na P/E jako na první parametr, já bych jej naopak zařadil až ke konci.

Ukazatel P/E mi pomůže ve chvíli, kdy mám úzký výběr titulů a nevím, do kterého investovat.

P/E tedy ano, ale opatrně a v souvislostech s dalšími informacemi. Jedná se o poměrový ukazatel, který je užitečný, může pomoci, ale je to spíše doplněk než něco, na čem lze postavit celou obchodní strategii.

A co vy? Jak koukáte na P/E?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo