Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato dividendová akcie nabízí pasivní příjem 10 % ročně! V čem je háček?

Tabákové společnosti trpí poklesem počtu kuřáků. Kompenzují to ale novými výrobky a stále generují značné příjmy, ze kterých vyplácí skvělé dividendy.

Publikováno
Tato dividendová akcie nabízí pasivní příjem 10 % ročně! V čem je háček?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost British American Tobacco, kdysi výnosná stálice na akciovém trhu, zažívá v posledním desetiletí úpadek.

Navzdory solidním čtvrtletním výplatám dividend dosáhla její akcie za posledních deset let celkového výnosu -6 %. Za stejné období index S&P 500 vzrostl o 231 %.

Aktuální vývoj ceny akcií British American Tobacco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BATS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nicméně se současným dividendovým výnosem blížícím se 10 % může tento tabákový gigant představovat zajímavou příležitost pro investory zaměřené na příjmy.

Úpadek tradičního tabáku

Společnost British American Tobacco je známá svými ikonickými značkami cigaret, jako jsou Dunhill a Camel. Tyto značky si po desetiletí udržují významný podíl na trhu.

Celosvětový pokles počtu kuřáků však nevyhnutelně ovlivnil objemy dodávek. Aby společnost zmírnila negativní dopad, důsledně zvyšovala ceny cigaret, což jí pomohlo udržet finanční výkonnost.

Tato strategie je patrná z finančních výsledků společnosti. Navzdory celosvětovému poklesu spotřeby cigaret vzrostly tržby British American Tobacco za posledních pět let o 5,7 %.

Společnost předpokládá, že v příštích pěti letech vygeneruje více než 50 miliard dolarů volného cash flow. To podtrhuje její potenciální podhodnocení při současné tržní kapitalizaci ve výši jen 68 miliard USD.

Poznámka

Ukazatel P/FCF, tedy cena vůči volnému cash flow, je u British American Tobacco roven 1,36 bodu. Konkurenční tabáková firma Altria, má hodnotu P/FCF zhruba 9.

Nové kategorie produktů British American Tobacco

British American Tobacco si uvědomuje nepříznivé zdravotní účinky kouření cigaret, a proto investuje do alternativních nikotinových výrobků. Patří mezi ně nikotinové sáčky, vaporizéry a elektronické cigarety i zařízení na zahřívaný tabák, které jsou vnímány jako méně škodlivé než tradiční cigarety.

Segment “nových kategorií” společnosti vykazuje slibný růst. Tržby v tomto segmentu se v roce 2023 zvýšily o 21 %.

Očekává se, že tento segment brzy dosáhne ročních tržeb ve výši 5 miliard dolarů a již dosáhl ziskovosti, čímž poprvé pozitivně přispěl k celkovému zisku společnosti.

V příštích 10 letech a v dalších letech by tyto nové výrobky mohly zvýšit objem prodeje a snad i kompenzovat případný pokles zisku, který se dostaví v oblasti cigaret.

Udržitelnost dividendy

Pro příjmové investory vyhledávající u akcií pasivní příjem je hlavním problémem udržitelnost výplaty dividend.

Dividendový výnos akcií ve výši téměř 10 % je jedním z nejvyšších na trhu, což logicky umocňuje diskuze ohledně jeho udržitelnosti.

Společnost má ale dobré předpoklady pro udržení výplaty dividend. Za posledních 12 měsíců činil volný peněžní tok společnosti British American Tobacco 5,30 dolaru na akcii, zatímco dividenda činí 2,90 dolaru na akcii.

To ukazuje na značnou rezervu, která společnosti umožňuje udržet a případně dokonce zvýšit výplatu dividend, i kdyby se v příštích letech cigaretovému byznysu nedařilo.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.