Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Pražská burza cenných papírů – Co dělá a k čemu je?

Pražská burza cenných papírů - Co dělá a k čemu je?

Pražská burza cenných papírů - Co dělá a k čemu je?

Nejstarším a největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice je Burza cenných papírů Praha (BCPP).

Co ale vlastně burza cenných papírů je? Co dělá pražská burza? Jak funguje? Co na Burze cenných papírů Praha obchodovat? Jak začít? A co nám říká onen známý index PX?

To vše si rozebereme v tomto jednoduchém, ale zároveň komplexním článku.

Obsah článku

1.Co je burza Praha2.Historie pražské burzy3.Burza cenných papírů dnes4.Jak obchodovat na pražské burze5.Burzovní trhy pražské burzy6.Co lze na pražské burze obchodovat7.Burzovní index PX8.Souhrn Burzy cenných papírů Praha

Co je Burza cenných papírů Praha?

Začněme pojmem burza. Pod ním si představte místo, kde se střetává nabídka s poptávkou a tvoří se trh. Je jedno, zda nabízíte/poptáváte hovězí maso, kukuřici, zlato nebo akcie (peníze). Burza je důležitým místem, kde vzkvétá obchod a ekonomika dané oblasti.

Burzy jsou oficiálním místem a jejich organizátor stanovuje pravidla. Pravidla jsou standardně veřejná a dávají jistoty jak prodávajícím, tak nakupujícím. Pro obě strany je výhodné zaplatit organizátorovi burzy malý poplatek a spolehnout se na dodržování pravidel i u druhé strany. Jinými slovy je zde jistota, že nikdo nikoho nepodvede a transakce se uskuteční.

prague stock exchange - prazska burza

Burza cenných papírů Praha zajišťuje výhradně kapitálový trh, tedy transakce cenných papírů (typicky akcie, ale cenným papírem je například i dluhopis a další). Kapitálový trh a jeho rozvinutost je jedním z klíčových faktorů vývoje celé ekonomiky. Společnosti vydávají akcie za jasným účelem, chtějí více finančních prostředků a tyto finanční prostředky obvykle investují do rozšíření výroby. To znamená práci pro dodavatele podílející se na rozšíření společnosti (stavební firmy, dodavatelé vybavení a podobně) a v konečném důsledku i nová pracovní místa. Na druhé straně je kapitálový trh důležitý i pro subjekty, kteří mají financí dostatek a chtějí je zhodnotit.

Jak už chápete, pražská burza může být alfou a omegou celé české ekonomiky, a proto je důležité ji sledovat, a to možná i v případech, že vás české tituly úplně netáhnou.

Historie pražské burzy

Pokud si chcete od čtení na chvíli odpočinout, můžete tuto kapitolu nahradit skvělým a opravdu povedeným videem. Video o historii vzniklo k 20. výročí novodobé historie Burzy cenných papírů Praha a vydala jej přímo pražská burza. Stručnou historii najdete i v textové podobě pod videem.

První zmínky o pražské burze najdete již v období Marie Terezie, ale oficiálně byla burza založena v roce 1871. Pražská burza v té době nabízela nejen cenné papíry, ale i komodity. Ostatně právě jedna komodita – cukr byla klíčová pro celé Rakousko-Uhersko a pražská burza díky tomu získala na důležitosti.

Dříve byly burzy primárně komoditní, následně komodity vytlačovaly cenné papíry a dnes? Dnes mají na trhu své místo i kryptoměnové burzy. Přečtěte si o nich více.

Po první světové válce se stala z pražské burzy již výhradně burza cenných papírů. V meziválečném období zažívala burza velký rozmach a naše pražská burza překonala důležitostí i tu vídeňskou. Druhá světová válka a následný komunismus byl s životem burzy neslučitelný a znovu se pražská burza probudila až 6. dubna 1993, její sídlo najdeme v Burzovním paláci v Praze. Kvůli tak velké pauze sice pražská burza ztratila na důležitosti, ale své jméno si opět úspěšně buduje.

Burza cenných papírů dnes

prazska burza cennych papiruV prosinci 2008 se majoritním akcionářem Burzy cenných papírů Praha stala Wiener Börse AG. Pražská burza je tedy společně s Burzou cenných papírů Vídeň, Budapešť a Lublaň součástí skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG).

Jak se na Burze cenných papírů Praha obchoduje?

Na Burze cenných papírů Praha mohou obchodovat pouze členové burzy, jedná se převážně o banky a makléřské firmy. Pokud se tedy investor (já, vy…) rozhodně k obchodování na burze, musí využít licencovaného prostředníka.

Seznam členů pražské burzy najdete na oficiálních stránkách. My zmíníme jen některé z nich, například:

 • FIO banka
 • Patria Finance
 • ČSOB
 • KB
 • UniCredit Bank
 • Reiffeisenbank
 • Česká spořitelna
 • Cyrrus
 • a další

Burza cenných papírů Praha a XETRA

Pražská burza jde s dobou. Z filmů určitě znáte obchodování na parketu, tedy davy obchodníků uzavírající obchody přímo v prostorách burzy. To je dnes již historie (až na pár výjimek). Pražská burza je online a moderní. Obchodování cenných papírů na pražské burze probíhá samozřejmě online v automatizovaném obchodní systému XETRA® Praha.

Provozovatelem elektronického obchodního systému Xetra je Deutsche Börse AG a zajišťuje základní pravidla jako je anonymita (obchodníci neznají své protistrany), zpracování objednávek dle časové a cenové priority, minimální objednací dávka (1 lot = 1 kus cenného papíru) a další.

Burzovní trhy

I Burza cenných papírů Praha nabízí několik trhů. Ty se od sebe liší především požadavky na plnění informačních povinností ze strany emitentů. Více segmentů má své opodstatnění a přispívá rozvinutosti kapitálové trhu. Burza cenných papírů Praha nabízí tyto trhy:

 • Prime – Regulovaný trh určený pro nejlepší a nejprestižnější české i zahraniční akcie
 • Free – Regulace rovna zákonům kapitálového trhu (burza neklade vyšší nároky, než je nutné)
 • Standard – Regulovaný trh určen pro velké a prestižní české a zahraniční akcie
 • Start – Neregulovaný trh (regulaci udává pouze burza bez další kontroly) určen inovativním společnostem do 1 milionu eur. Určen pro rozvoj menších společností.

Co lze na Burze cenných papírů Praha obchodovat?

Podívejme se na tituly ze segmentu Prime pražské burzy (aktualizace k červnu 2019):

 • ČEZ
 • Moneta Money Bank
 • Komerční banka
 • Kofola ČeskoSlovensko
 • O2 Czech Republic
 • Borealis AG
 • VIG (Vienna Insurance Group)
 • Unipetrol
 • Erste group bank AG
 • CETV (Central European Media Enterprises)
 • Pivovary Lobkowicz
 • TMR (Tatry mountain resorts)
 • VGP NV
 • PFNonwovens
 • ORCO

Ovšem i ostatní segmenty stojí za zmínku. Standard market nabídne akcie Philip Morris ČR a Free market třeba Avast, Nestlé, MOL, OMV, Shell a mnoho dalších.

Burzovní index PX

Burzovní indexy jsou ukazatele, jenž nám říkají, jak se danému trhu daří. Pokud terminologii burzovních indexů neovládáte, anebo chcete vědět, jak se počítají, proč jsou tak důležité a zde je možné je obchodovat, tak si přečtěte náš souhrnný článek o indexech.

Oficiálním cenovým indexem Burzy cenných papírů Praha je Index PX. Jde o cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií (maximální váha 20 %) počítaný v reálném čase. Dividendové výpočty se zde nezohledňují a báze indexu (z čeho se skládá) se aktualizuje čtyřikrát ročně. K červnu 2019 je báze následující:

Index PX je tak tvořen tituly z Prime trhu (např. ČEZ), Standard trhu (např. Philip Morris ČR) i Free trhu (např. Avast). Aktuální složení je možné vždy dohledat i na stránkách burzy cenných papírů Praha. Pokud byste měli zájem Index PX obchodovat, je to možné u brokera Plus500 ve formě CFD kontraktů.

PX index - index prazske burzy
Historický vývoj indexu PX. Zdroj: BCPP

Index PX je nástupcem PX 50 a PX-D kde byla sestavena báze skládající se z 50 nejvýznamnějších akciových titulů. Výchozí hodnota indexu byla nastavena na 1 000 bodů.

Na grafu výše si můžete všimnout rostoucího trendu do konce roku 2007. Právě 29. října 2007 dosáhl index i na své historické maximum 1 936 bodů. Následně přišla světová krize a propad postihl i pražskou burzu. Burza cenných papírů Praha ale byla oproti jiným světovým burzám zasažena méně, ostatně již v srpnu 2009 jsme se opět pohybovali nad hranicí 1 000 bodů.

Pražská burza je stabilní a dokazuje to i vývoj indexu. Pokud vynecháme období krize, tak vidíte, že od Burzy cenných papírů Praha, respektive jejich titulů, není třeba očekávat žádné dramatické kroky a nepředvídatelné pohyby.

Pro investory je to dobře, a to nejen pro začátečníky. Samozřejmě riziko je úměrné výnosnosti, ale stabilita je někdy více než hezky vypadající rizikový potenciál. Navíc pokud do Indexu PX dodáme dividendu, dostaneme Index PX TR a na něm vidíte rostoucí trend (od krize roku 2008).

PX - TR - index prazske burzy
Historický vývoj indexu PX TR zohledňující dividendy. Zdroj: BCPP

Souhrn Burzy cenných papírů Praha

Burza cenných papírů Praha má historii již od roku 1871. Dnes je společně s dalšími třemi burzami součástí Wiener Börse AG. Pokud se rozhodnete obchodovat nabízené akciové tituly, tak musíte využít služeb člena burzy a obchodovat přes něj.

Členy burzy jsou banky a makléřské společnosti. Obecně se pražská burza nechlubí přemírou titulů, ale stabilitou. O tom svědčí i Index PX. Právě stabilní vývoj a české podmínky přidávají Burze cenných papírů Praha na atraktivitě.

Pražská burza tedy není velká a z celosvětového měřítka ani nijak důležité, ale zastává svoji důležitou roli v české ekonomice a dokáže uspokojit mnoho investorů. Navíc vidíme i nové emise akcií a pozvolný rozvoj kapitálového trhu na české scéně.

 • Historie od roku 1871
 • Burza cenných papírů Praha (BCPP) je součástí Wiener Börse AG
 • Obchodování pouze přes členy burzy (banky a makléřské společnosti)
 • Stabilní index PX a rostoucí index PX TR
 • Obchodujte ČEZ, KB, Kofolu a mnohé další v českých podmínkách

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo